Bijslag voor kleuter zakt naar 203 gulden L Vergeten de stroom weer aan te ST "VS en EG mogelijk eens invoer Europese staal Israël kiest voor militaire oplossing zetten PLAN MINISTER DE GRAAF: Miskoop van de maand ïiroshima herdenkt ^jlachtoffers atoombom €r/*v* DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 6 augustus 1982, 72e jaargang no. 22339 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthotf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hootdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071122248. Losse nummers 0,75. TV-TIPS HET WEER WK-waterpolo op Ned. I om 18.05 uur. Om 19.45 uur ro mantische film „Ik, Natalie" en om 22.25 uur Les Humphries in concert. Op Ned. II om 20.27 uur Ame rikaanse thriller "Pendulum", om 22.10 uur Aktua-tv met koopkrachtdaling en om 22.45 uur WK dansen. Wisselend bewolkt en moge lijk een regen- of onweersbui. Minimumtemperatuur om streeks 16, in de middag onge veer 24 graden. Matige noord oosten wind. Zon op: 06.10, onder 21.20 uur. Schev. hoogw. 5.15 en 17.55 uur. Laag: 1.18 en 13.22 uur. WASHINGTON De rerenigde Staten en de J^juropese Gemeenschap 5^0e ïjn het er in beginsel ^river eens geworden, dat net ingang van 1 oktober |e invoer van Europees van taal in de VS aan quota zal worden gebonden. De invoerbeperking betreffen elf soorten staalprodukten en zullen tot eind 1985 van kracht blijven. Dat is gisteren uit welingelichte kringen in Washington vernomen. In de VS hebben vertegen woordigers van de VS en de EG de afgelopen drie dagen onderhandeld over de staal- problemen. Functionarissen van het Amerikaanse ministe rie van koophandel weigerden echter te bevestigen, dat de twee partijen het eens waren geworden. Een akkoord zou het "einde betekenen van een handelsconflict, dat enkele maanden geleden tussen de VS en de EG ontstond. Een eventueel akkoord zou een voorlopig karakter hebben. Politieman neergeschoten AMSTERDAM Bij een on derzoek van een woning in Amsterdam werd vanmorgen een rechercheur van bureau Lijnbaansgracht in zijn rug ge schoten. De dader, die wist te ontkomen, raakte eveneens gewond. De ongeveer 24-jarige rechercheur A., die de woning onderzocht in verband met een misdrijf, werd in allerijl naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. jtGB verhindert persconferentie vredesgroep BOSKOU Agenten van de KGB, de Russische geheime (ienst, hebben gisteren journalisten uit het Westen tegengehou- len toen die een soort persconferentie van een onafhankelijke jredesgroep wilden bezoeken. De leden staan blijkbaar onder en vorm van huisarrest. Zeker acht politiemannen in burger svonden zich bij het huis van Yoeri MedVedkov, een activist an de vredesgroep die onlangs uit de gevangenis werd vrijgela- ;n. De agenten stonden niet toe dat vreemdelingen het gebouw innengingen. Een van de agenten zei: „Zij ontvangen vandaag iemand" tegen drie Amerikaanse journalisten. Op de vraag wie ij bedoelde zei de man glimlachend: „De mensen die U wilt be- )eken". jgi - DEN HAAG Minister De Graaf (sociale za ken) wil vanaf 1983 de hoogte van de kinder bijslag afhankelijk stel len van de leeftijd van het kind. Dit betekent dat hij de bijslag voor kinderen beneden de zes jaar volgend jaar met 30 denkt te ver lagen tot een bedrag van 203 gulden per kwartaal. Hij heeft dit gisteravond be kend gemaakt in een radio- interview. De bijslag voor kinderen tussen de zes en twaalf jaar blijft ongeveer gelijk (291 gulden). Daaren tegen wordt de bijslag voor tieners van twaalf tot acht tien jaar juist met 30 ver hoogd en komt dan op 378 gulden per drie maanden. Hét door De Graaf voor kleuters voorgestelde be drag van 203 gulden ligt ho ger dan het bedrag dat thans wordt uitgekeerd voor kinderen die jonger zijn dan drie jaar en de eerste zoon of dochter in een gezin zijn. Of de kin derbijslag voor deze catego rie straks zal worden opge trokken, is nog niet duide lijk. De bewindsman wil de kin derbijslag voor achttienjari gen afschaffen. Consequen ties hoeft dit volgens hem niet te hebben omdat het geld dat hierdoor wordt af geroomd via de studietoela gen weer kan terugkomen. Met het plan van De Graaf wordt geen bezuiniging beoogd; de totale uitgaven aan kinderbijslag blijven, binnen onze grenzen, gelijk. Wel wordt een half miljard gulden bespaard door de bij slag voor in het buitenland wonende kinderen in vier jaar met 75 te verlagen. De Raad van State is op het ogenblik bezig een advies op te stellen over het plan van de CDA-bewindsman. JERUZALEM/BEIROET/NEW YORK Israël zal zijn posities in West-Beiroet handhaven en weigert VN-waarnemers rond de Libanese hoofdstad toe te la ten. Dit heeft de Israëlische woordvoerder Meridor vannacht bekend gemaakt na afloop van een urenlan ge kabinets-zitting. Na een dag van betrekkelijke rust hebben Israëlische troepen vanochtend opnieuw be schietingen uitgevoerd op West-Beiroet. Volgens oog getuigen beantwoorden de Palestijnen de beschietin gen met krachtig afweervuur. Het besluit van het Israëlische kabinet wordt door waarnemers gezien als een overwinning voor die ministers binnen de rege ring-Begin, die een militaire oplossing van de Libanese crisis voorstaan. Meridor zei dat de stationering van VN-waarnemers een obstakel is voor het definitieve vertrek van de PLO uit Li banon. Met dit besluit heeft de regering-Begin de jongste VN- resoluties en een dringende oproep van de Amerikaanse rege ring genegeerd. Zowel de VN als de VS hebben opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en een terugtrekking van de Israëlische troepen uit Beiroet. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is vanochtend in verband met de zeer gespannen situatie in de Libanese hoofd stad op verzoek van de Sovjet-Unie in openbare zitting bijeeng- komen. De Veiligheidsraad buigt zich over een Russische ont- werp-resolutie. waarin Israël wordt veroordeeld voor het nege ren van de besluiten van de VN. Tevens wordt in de ontwerp resolutie voorgesteld dat de leden van de Verenigde Naties bij wijze van druk afzien van het verlenen van alle militaire hulp aan Israël. Ongeveer 2000 leden van de de Vrede-Nu beweging demon streerden gisteren in Jeruzalem tegen het Israëlische optreden in Beiroet. De demonstranten droegen kaarsen mee en eisten een stopzetting van de Israëlische beschietingen. Pagina 11: Palestijnen doen twee belangrijke concessie^. Opnieuw doden door spijsolie MADRID In Spanje zijn vorige maand opnieuw drie mensen om het leven geko men na het gebruik van gif tige spijsolie. Het totaal aantal mensen dat de afgelo pen veertien maanden na het gebruik van deze olie om het leven is gekomen be draagt nu 327. In Spaanse ziekenhuizen worden nog 142 slachtoffers van de olie verpleegd. In totaal zijn meer dan 20.000 mensen door de olie ziek geworden. Italiaanse politici wonen op schuiladres ROME De Italiaanse premier Giovanni Spadolini en twee minis ters wonen al enige tijd op een schuiladres in bewaakte regerings gebouwen, nadat ze door de inlich tingendienst zijn gewaaarschuwd voor het gevaar van terroristische acties. Spadolini verhuisde naar een bunker in een kazerne in de wijk Trastevere. Alleen de 85-jari- ge president Sandro Pertini heeft zich geen angst laten aanjagen door Rode Brigades. Hij heeft geweigerd zijn intrek te nemen in het presi dentiële paleis en wordt iedere avond door een konvooi gepantser de auto's naar zijn flatje tegenover de Trevi-fontein gebracht. GEEN VN-WAARNEMERS NAAR BEIROET loeder maakt geboorte ran vierling bewust mee ÏIROSHIMA Ongeveer s3.000 mensen hebben Jjanmorgen in het vredes- iark van Hiroshima de lachtoffers herdacht van eerste Amerikaanse Itoombom, die aan het jinde van de Tweede We- leldoorlog boven deze Ja- nse stad werd afgewor- Wrecies om 08.15 uur. het tijd- 1 tip waarop 37 jaar geleden de pm met de bijnaam „Little k>y" op Hiroshima viel, hield ben eén minuut stilte voor de pgeveer 152.000 doden en rerd de vredesklok geluid. de mensheid Hiroshima lergeet, zo zei burgemeester Araki, dan zullen de fouten uit het verleden weer gemaakt worden en zal er aan de ge schiedenis van de mensheid een einde komen. De deelnemers aan de herden kingsbijeenkomst gaven uiting aan hun verontwaardiging over de ondergrondse kern proef van de Verenigde Sta ten, die gisteren aan de voora vond van de Hiroshima-her- denking in de staat Nevada plaatsvond. Een voorstel om de Ameri kaanse en Russische kernwa penarsenalen te „bevriezen" heeft het in het Huis van Af gevaardigden net niet gehaald. Het huis ging met 204 tegen 202 stemmen akkoord met de kernwapenpolitiek van presi dent Reagan. pan onze correspondent Mare de Koninck) VRUSSEL De langduri ge stroomuitval, afgelopen woensdag in Belgie, heeft tal van plaatsen voor pmerkelijke situaties ge tergd. het recreatiepark Bobbe- ianland in Kasterlee, dat er drie uur lang verlamd bij lag, kwam het tot een soort volks opstand. „Ik dacht dat ze ons zouden lynchen. We hebben aan 6000 bezoekers het entree geld moeten teruggeven. Ve len, waaronder mensen uit Amsterdam, stonden er ook te schreeuwen om vergoeding van al hun reiskosten. Ze za gen eruit als een kudde bees ten. We zijn toen 's avonds maar twee uur langer openge bleven". aldus mevr. Schoe pen, echtgenote van Bobbe- jaan. In de gevangenis van Leuven maakten twee zware jongens van de stroomstoring gebruik om te ontsnappen. De mannen waren te werk gesteld in een buitenloods, omdat er binnen geen licht meer was. Een be waker, die het tweetal de be nen zag nemen, drukte nog wel op de alarmbel, maar die deed het uiteraard ook niet. In Gent heeft men na de terug keer van de electriciteit uren lang naar iemand gezocht, die de torenklok van het middel eeuwse Belfort weer gelijk kon zetten. Het gemeentebe stuur informeerde tevergeefs bij Monumentenzorg, wakr men op hun beurt te rade ging bij de Technische Dienst Ge bouwen. Daar meende iemand zich alleen te herinneren, „dat elke dag een invalide de klok juist komt stellen.Maar zeker wist hij het niet. Zodat tenslot te maar een ambtenaar in hemdsmouwen en met een pil- lamp (zaklantaarn) de toren is ingeklommen en warempel het stadshorloge weer bij de tijd wist te krijgen. 'RECHT Een Utrechtse vrouw is gisteren in het Jademisch Ziekenhuis in Utrecht volledig getuige ge est van de geboorte van haar vierling. Waarschijnlijk iet de eerste keer dat een meerling is geboren onder latselijk verdoving, waarbij de moeder bij bewustzijn jft. Drielingen en vierlingen worden gewoonlijk on volledige verdoving ter wereld gebracht. (natuurlijke) bevalling, waarbij 25 deskundigen op ■schillende gebieden aanwezig waren, verliep uitste- nd. Moeder en kinderen drie jongens en een meis- maken het goed. De kinderen moesten wel alle ;r in een couveuse, omdat zij minder dan 2500 gram gen. De lichtste is zelfs 1500 gram. De geboorte van vierling is de zevende in de afgelopen tien jaar. In 76 werd de eerste vijfling in Nederland geboren. Op- inbarend was vooral de geboorte van een zesling in tiden in 1977. Een zich miskocht voelende Hagenaar (37) heeft gister avond rond zes uur het on derwerp van zijn gramschap dwars door de etalageruit ge reden van het autobedrijf waar hij enkele maanden ge leden zijn DAF had gekocht. De man was woedend omdat de wagen na de koop nogal was tegengevallen. Toen de auto bovendien niet naar vol le tevredenheid werd gerepa reerd, verloor de DAF-bezit- ter zijn geduld. Met flinke snelheid stuurde hij de wa gen de showroom binnen, daarbij drie nieuwe auto's beschadigend. Een vierde wagen liep lakschade op door rondvliegend glas. Hef totale schadebedrag is nog niet bekend, maar is aanzien lijk. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt wegens vernieling. De vader van de vierling, de heer Visser, zit aan het bed van zijn vrouw. Staand links gynaecoloog Coeling-Bennink en daarnaast de huisarts van de familie Visser, Schothorst.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1