Volgend jaar beslissen over kruisraketten I smws HP Politie vindt lijk onbekende PREMIER VAN AGT: Greenpeace-actie tegen Engelse dump van radio actief afval Nederland te zeer onder invloed Bondsrepubliek weer Aftrekbaarheid i van onderhoud woning levert het rijk geld op Sollicitant moet kunnen klagen ove gevolgde procedur Stillebroer winnaar tweede etappe zeilrace H DE TIJD BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1962 PAGINA 8 Klein links R'dam: steun voor PvdA-D'66-college ROTTERDAM PPR, PSP en CPN In Rotterdam steunen het beleid van het toe komstige PvdA-D'66-college van burge meester en wethouders bij gebrek aan be ter. In het gisteren gepresenteerde pro gramma-akkoord heeft klein links laten opnemen dat xij het beleid van een college in deze samenstelling verkiezen boven het beleid van een college waarin CDA en VVD zouden deelnemen. In dat geval sou er volgens hen nog meer worden bezuinigd. De Rotterdamse gemeenteraad beslist bin nen afzienbare tijd over 170 miljoen aan bezuinigingen. Dat is iets minder als eerst de bedoeling was en een kleine consessie aan klein links, dat helemaal niet wil be zuinigen. omdat dat ten koste van de werk gelegenheid zou gaan. Ouderen kopen duurder vlees dan jongeren DEN HAAG Oudere mensen kopen in ons land steeds duurder vlees, terwijl jonge ren minder aan vlees uitgeven. Dit is geble ken uit een onderzoek dat in opdracht van het Produktschap voor Vee en Vlees is uit gevoerd. Door gezinnen bestaande uit perso nen tot 40 jaar werd in 1981 gemiddeld 10,46 per kg vlees uitgegeven, dit jaar is dat teruggelopen naar 10,32. Oudere gezin nen, mensen boven de 70 jaar, gaven in 1981 gemiddeld 1,50 per kg vlees meer uit dan ionge gezinnen, dit jaar is dat verschil per kg al opgelopen tot biina ƒ3,-. Uit het on derzoek bleek verder dat de doorslaggeven de elementen in het koopgedrag vooral de prijs, de houdbaarheid en de bergruimte voor het vlees thuis zijn. LEEUWARDEN De politie heeft In een woning aan de Essenstraat In Leeu warden gisteravond het stoffelijk over schot van een nog onbekende man gevon den dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. De politie was de woning binnengedron gen na klachten van omwonenden over stank. Het lijk lag in een slaapkamer. Het is nog niet duidelijk of het om de be woner gaat Ook is niet bekend of de man een natuurlijke dood is gesotorven. Patholoog-anatoom dr. J. Zeldenreust zou vandaag sectie verrichten. „Russen, laat Wallenberg vrij" AMSTERDAM Het Raottl Wallenberg Comité heeft in een brief aan Sovjet-ambassadeur Tolsti- jlating geëist van de lanist Wallenberg, die toviet kov in Den Haag de vrijl Zweedse diplomaat en hums vermoedelijk al sinds 1945 gevangen zit in" Rus land. Wallenberg heeft in 1944 zeker 100.000 Hon gaarse joden uit handen van Adolf Eichmann we ten te houden. Ook voorkwam hiJ de totale vernie tiging van een Hongaars ghetto door de nazi's. Na de bevrijding van Boedapest heeft Wallenberg con tact opgenomen met de leiding van het rode leger. dat de Zweed in Rusland was, maar in 1956 en, na nieuwe acties in 1979, beweerden ze dat Wallenberg in 1947 in Russische gevangenschap is overleden. Het comité heeft de brief gezonden ter gelegenheid van de 70e verjaardag van Wallenberg. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Volgend jaar al moet Nederland beslissen of het (48) nucle aire kruisraketten op zijn grondgebied wil statione ren. Daarbij dient dan ook het oordeel van de part ners in de NAVO meege wogen te worden. Dit zegt premier Van Agt in CD-Actueel, het blad van zijn partij. De consequentie van een beslissing in 1983 is „dat bij de formatie van het na 8 september optredende kabinet dit vraagstuk niet kan worden veronachtzaamd", aldus Van Agt. De minister-president, die te vens lijstrekker is van het CDA, herinnert eraan dat Ne derland aan zijn bondgenoten beloofd heeft zich twee iaar na het zogeheten dubbelbesluit van de NAVO uit te spreken over stationering binnen zijn grenzen. Nederland wilde het verloop afwachten van onder handelingen over deze wapens tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Deze termijn is overschreden, omdat die ge sprekken veel later begonnen dan was beoogd. „Maar nu de onderhandelin gen dan wel van start zijn ge gaan (in Genève), mogen de bondgenoten er aanspraak op maken dat wij ons in de loop van 1983 zullen uitspreken", aldus de premier. Wat betreft de aanstaande ka binetsformatie merkt Van Agt op dat het standpunt van de PvdA over de kruisraketten problemen oproept. De PvdA zegt immers, aldus Van Agt: nooit of te nimmer een besluit tot plaatsing, hoe het ook moge gaan met de onderhandelingen in Genève. „Ook geen plaat sing dus als de Sovjets tot geen enkele consessie bereid zouden zijn, maar integendeel zouden doorgaan met de opstelling van nucleaire middellange-af- standsraketten op hun gebied". Bondgenoten Enkele weken geleden, tijdens een bezoek aan Egypte, deed Van Agt een suggestie om dit probleem op te lossen. De par tijen, die aan een nieuwe coali tie willen deelnemen, zouden moeten afspreken dat de kwestie van de raketten geen reden tot kabinetscrisis mag zijn. „Het kabinet legt zijn be slissing voor aan de Tweede Kamer en voegt zich naar wat de volksvertegenwoordiging in meerderheid blijkt te oorde len". Deze suggestie is geen blokka de tegen een hernieuwde sa menwerking met de PvdA, zo als sommigen zeggen, maar „het aanreiken van de moge lijkheid om zelfs dit uiterst moeilijke vraagstuk te boven te komen", aldus Van Agt. Hij voegt eraan toe dat het zijns inziens niet te verantwoorden zou zijn een kabinet te forme ren. „waarvan men bij voor baat weet dat en waarom het een reëel gevaar loopt schip breuk te lijden". Na Van Agts uitspraken in Egypte ontstond opschudding bij andere CDA'ers. De Ka merleden Faber en Scholten zeiden de indruk te hebben dat de premier aankoerste op een overhaaste besluitvorming en wel ten gunste van statio nering. Vooral daarom vond de CDA-top het gewenst dat Van Agt zijn standpunt genu anceerd uiteen zou zetten in het partijblad. Maar ook nu zegt de lijsttrek ker enkele dingen, waarbij waarschijnlijk weer vraagte kens zullen worden geplaatst. Hij vindt namelijk dat Neder land in 1983 niet alleen op zijn eigen oordeel mag afgaan. Ook de mening van de bondgeno ten over de dan bestaande in ternationale situatie dient ge wicht in de schaal te leggen. Het is echter een bekend gege ven dat alle grote onder de be trokken bondgenoten (West- Duitsland, Groot-Brittannië en Italië) nu al bereid zijn de nieuwe raketten te plaatsen. Dat zou alleen kunnen veran deren als er eind 1986, wan neer de plaatsing zou moeten beginnen, een overeenkomsi met de Russen zou zijn be reikt. AMSTERDAM Het actieschip Sirius van de milieu organisatie Greenpeace is vandaag vanuit Amsterdam vertrokken naar de Atlantische Oceaan om actie te voeren tegen het dumpen van verpakt radio-actief af val door het Britse schip „Gem". Het gaat om 2700 ton afval in een gebied, 700 kilometer ten noordwesten van Spanje. Een Britse rechter heeft de organisatie verboden het dumpen te dwarsbomen. „Green-peace Nederland weigert de jurisdictie van een Britse rechter over activiteiten van een buitenlandse organisatie in internationale wateren te erkennen", aldus Greenpeace. Van al het radio-actieve afval dat in de wereldzeeën gestort wordt, nemen de Britten 90 procent voor hun rekening. Zij heb ben zelfs een nieuw en groter, dumpschip besteld. Naast Groot Brittannië dumpen ook Zwitserland, Nederland en België verpakt radio-actief afval in de oceaan. In Den Helder, het Spaanse Vigo en het Britse Sharpness, worden deze week nog acties gehouden tegen de voorgenomen dump. Behalve Nederland, hebben ook de Scandinavische landen voor stellen voor het beëindigen van de dumpingen in zee in voorbe reiding. Het Spaanse parlement heeft een motie aangenomen waarin gevraagd wordt om diplomatieke stappen tegen de dum pingen van Groot Brittannië, Nederland, Zwitserland en België. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De betrekkingen tussen Nederland en de Duitse Bondsrepubliek zijn veelomvattend. Zo veel omvattend zelfs dat ons land uiterst gevoelig is voor ontwikkelingen bij de grote buurman. Op verschillen de gebieden heeft dat geleid of kan dat leiden tot pro blemen en hoewel haar beleidsruimte niet groot is, dient de regering zich toch af te vragen wat zij kan doen om die problemen op te lossen. Dit zegt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in een vandaag verschenen rapport, dat de titel heeft meegekregen „Onder invloed van Duitsland". De WRR heeft een drietal relaties onderzocht: op het gebied van de economie, van vrede en veiligheid en van milieu en ruimtelijke ordening. De economische relatie tussen Nederland en West-Duitsland biedt weinig uitzicht op groei en ontwikkeling, zo stelt de WRR in het rapport. Nederland levert aan Duitsland een vrij eenzijdig samengesteld pakket goederen: voornamelijk landbouwproduk- ten en brandstoffen. Bovendien is de export onevenredig gericht op de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Daarnaast is er het dien stenverkeer, dat echter ook nogal eenzijdig is. Het bestaat voor tweederde uit doorvoer van goederen, waarbij slechts drie groe pen te onderscheiden zijn: olie(produkten), ertsen en landbouw- en voedingsprodukten. KNMI - DE BILT - Het weer in ons land wordt thans be heerst door een kleine depres sie boven ons land, die maar heel langzaam naar het noor den trekt en ook morgen het weer nog beinvloedt. Een vol gende depressie boven Zuid- west-Engeland en het Engelse kanaal trekt Frankrijk binnen, terwijl het hogedrukgebied bo ven Scandinavië de komende dagen langzaam naar Rusland trekt. Morgen blijft het half tot zwaar bewolkt met enkele re gen- of onweersbuien. De mi nimumtemperatuur ligt rond de zestien graden, de middag- temperatuur op ongeveer vier entwintig graden. De wind blijft matig uit uiteenlopende richtingen. WMregMtMdhMd van gistaran Waar Maa Min Maar- tamp tamp Mag Z.-Limburg ragan 18 Tri 17 0 rr 180.8 rr 18 Orr 160.2 rr 17 Onr 17 6rr 1802 rr 160.5 rr onbaw 30 21 0 rr onbaw. 31 18 0 rr BruuM gah.baw. 25 Frankfort gah.baw. 24 16 1 n 1602 n 190.1 rr 12 4 rr 15 On 14 1 rr 16 Orr 18 Orr 18 0 rr 15 On —0.6 it 16 On 15 On Stockholm lb 17 On 21 On 17 On 15 9 n 20 0 n 19 On ontww. 37 23 72 rr Lege olietrein ontspoord Tussen Rijssen en Wierden is gisteren een lege olietrein, bestaande uit 28 wagons, gedeeltelijk ontspoord. Niemand raakte gewond. Het ongeluk gebeurde bij de spoorbrug over de Regge, even voorbij het station van Rijssen. De NS vermoedt dat een en ander heeft te maken met de warmte. Doordat een wagon kantelde, is honderd meter rails vernield en 200 meter bovenleiding. Ook de brug heeft schade opgelopen. De NS verwachtte dat het over beide sporen gestremde treinverkeer, vanochtend zou zijn hersteld. De reizigers werden gisteren per bus verder gebracht. 99 99 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de kosten voor onderhoud van woning weer aftrekbaar worden voor de inkomstenbj lasting, levert dit de regering geld op in plaats van dit geld kost Dit zegt het Nederlands Verbond Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB), dat dergelijke maatregel vurig bepleit vanwege de daarvf te verwachten hoeveelheid extra werk. Het NVOB neemt als uitgangpunt voor zijn berekening ordê. van een miljoen gulden (exclusief BTW), die zonder de aftrer baarheid niet zouden zijn uitgevoerd. De regering derft d 472.000 gulden aan inkomstenbelasting. Daar staat echter tegd over dat zij meer ontvangt uit de BTW (180.000 gulden) en Vef nootsschapsbelasting (20.000 gulden) en veel minder hoeft uitP geven aan werkloosheidsuitkeringen (365.000 gulden). VolgeP het NVOB leidt het voorbeeld tot een positief saldo voor r schatkist van 93.000 gulden. Bij zijn aantreden als minister van volkshuisvesting en ruimi1 lijke ordening heeft drs. Erwin Nypels zich positief uitgelat* over het weer aftrekbaar maken van onderhoudskosten. Hij zd de toe daarover te gaan praten met zijn collega van financiff mr. Fons van der Stee. De aftrekbaarheid heeft gegolden 1971. De afschaffing werd wel in zekere mate verdisconteerd het vaststellen van het huurwaardeforfait, het bedrag dat e( eigenaar/bewoner bij zijn inkomen moet tellen, als hij zijn berc* tingformulier invult. Is >ed (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet een instantie komen waar eQ™ sollicitant klachten kan indienen tegen een gevolgd- sollicitatieprocedure. Dit advies heeft de Stichting vfe' de Arbeid, overlegorgaan van de centrale werkgevers en werknemersorganisaties, opgesteld naar aanleidife van een verzoek van de oud-minister van Sociale Zaü ken, Albeda. i.a 19.01 Zo'n klachteninstantie moet per bedrijfstak of eventueel via ihf ondernemingsraad van het betrokken bedrijf tot stand kome V Werkgevers en werknemers dienen het instellen van de klacPT( teninstanties voor sollicitanten in de cao-onderhandelingen r(' betrekken. FEI Naast het instellen van instanties waar sollicitanten een klacïva kunnen indienen over een sollicitatieprocedure, heeft de sticieo ting ook aanbevelingen gedaan over de rechten van de solli<PTl tant en de te volgen procedure bij een sollicitatie. t20' Bij de rechten van de sollicitant zegt de stichting dat een sollifflj, tant een eerlijke kans moet hebben op een aanstelling, voldoefiJF de. informatie moet krijgen over de functie en de te volgen piKiiu cedure inzake de sollicitatie, recht op privacy en het recht vfos' een vertrouwelijke behandeling van persoonlijke gegevens. Verder vindt de stichting dat indien een psychologisch ondegsi zoek nodig is de sollicitant eerst kennis moet kunnen neman van de resultaten daarvan, nog voor de werkgever. »en Ilaa DEN HAAG Karei Stillebroer is vanmorgen in de transatlai tische zeilrace als eerste de finishlijn in Hoek van Holland g passeerd. Hij werd daarmee winnaar van de tweede etappe viJa de Rotterdamse Transatlantic van New York naar Hoek v<|EC Holland. Dirk Nauta kwam vier uur na Stillebroer binnen. Ea?dc uur later arriveerde ook Adriaan van Stolk uit Delft. Patrijs Schouten met de Samsonite wordt vanavond rond 22.00 uur i Hoek van Holland verwacht. Wanneer hij dit haalt wint hij transatlantische zeilrace op handicap. Op dit moment heeft NaiH u ta de leiding. =.90 Hervormd Nederland over het Russische dreigement Ne derland in één klap te kunnen vernietigen: „Het is voor men sen die de werkelijkheid onder ogen durven zien, geen chan tagepoging. noch een mislei dende voorstelling van zaken, maar een bevestiging van wat we allemaal al konden weten. Daarmee geven we onszelf nogmaals een argument in handen de komende maanden extra te letten op de houding van de politieke partijen in deze". Een ander artikel be schrijft hoe de regering het onderzoek naar de mogelijkhe den van massaal geweldloos verzet in oorlogstijd, de zoge naamde sociale verdediging, saboteert „Het veronderstelt een andere maatschappelijke structuur, en dat schrikt veel mensen af. Steeds wordt de zelfde denkfout gemaakt: soci ale verdediging, wat afschu welijk is dat, kijk maar naar Tsjecho-Slowakije; je pleit als het ware voor iets van de dui vel". Aandacht ook voor de moeilijke weg die asielzoekers in Nederland moeten gaan. „Net als in de jaren dertig speelt nog steeds de politieke opportuniteit een voorname roL Vandaag gastheer zijn van een politieke tegenstander, wiens bewind morgen onze klant kan zijn, vormt een pro bleem dat de oorzaak is van een erg voorzichtig en ondoor zichtig beleid". De Belgische schrijver Paul de Wispelaere tenslotte bekent in een inter view: „In veel gevallen schaam ik me diep dat ik tot jHÜig dit stuntelig, Vlaams spreken de volk behoor. Wat je regel matig op de radio en televisie hoort, het is verschrikkelijk. En men doet er niets aan. Om dat men niet eens beseft welk een krakkemikkig krom taal tje men eigenlijk spreekt". PIET SNOEREN Elsevier neemt afstand van de vraag of de AOW onbetaal baar wordt „Dat moment breekt pas aan als de premie betalers niet langer wensen te betalen". Elders aandacht voor de angst dat de automatisering de werkloosheid zal opjagen. „Desamenleving zou in een staat van semi-achterlijkheid vervallen, als we bijvoorbeeld de computer zouden uitban nen. De Westerse wereld zou een ontwikkelingsgebied wor den. We zouden terugkeren naar de middeleeuwen, met veel meer armoede, honger en werkloosheid dan toen". Kri tiek in het blad op de NOVIB, die projecten in Cuba wil gaan financieren. „De NOVIB lijkt hard op weg de redelijk se rieuze deputatie, die ons land in de Derde Wereld nog bezit, om zeep te helpen. Op kosten van de overheid. Op kosten van de belastingbetaler". Een ander artikel concludeert dat de Wereldraad van Kerken het volk niet heeft weten te bereiken, en geeft dit advies: „Wat de Wereldraad kan le ren, is dat de paus van Rome niet alleen massa's op de been brengt om naar hem te luiste ren, maar ook en vooral om met hem te bidden. En bidden kan het volk vaak beter dan luisteren. Wie weet, misschien ook met meer succes". Vrij Nederland rept over een twist tussen koningin Beatrix en premier Van Ajgt over een geheim rapport uit 1943, be treffende Francois van 't Sant, de omstreden vertrouweling van Wilhelmina. „Al met al is er in geen velden of wegen een zinnige reden te bekennen voor al die geheimzinnig-doe- nerij. Zoals gewoonlijk is de waarheid uiterst banaal. Het hele gedoe vindt zijn oor sprong in de slechte gewoonte van de Nederlander, om on middellijk de pink op de naad van de broek te zetten, zodra het begrip koninklijk huis valt". Het blad peilde de me ningen in de Nederlandse Joodse gemeenschap over de belegering van Beiroet. Mr. Abel Herzberg: „Er is de mo gelijkheid dat de PLO aan het langste eind trekt. Dat zou de ondergang van de hele don derse boel zijn. Ik kan Begin niet luchten, maar ik kan hem nu geen nederlaag toewensen. Dat is het punt. In deze situa tie kunnen wij ons geen ne derlaag, veroorloven". Een in terview ook met een politie man, die Rotterdam verruild heeft voor het Friese platte land. „Het drankprobleem is mij het meest opgevallen. Vooral onder de jeugd. Het lijkt mij hier erger dan in Rot terdam. De wereld van de jon geren bestond hier al groten deels uit werk en drank. Als het werk ophoudt, blijft de drank over". Ajax-trainer De Mos tenslotte zegt over sup- portersgeweld: „Ik heb wel ge merkt, en dat weet ik ook van de situatie in Den Haag. dat de basis van het kwaad de tien Eercent is die geen voetballief- ebber is. Je hebt te maken met mensen, die in de maat schappij zoveel teleurstellin gen nebben ondergaan, dat ze zoeken naar agressie. En dan zoeken ze een blikveld dat veel publciteit vangt". De Haagse Post beschrijft hoe nu ook de vakbonden moeten afslanken. FN V-penningmees ter De Vries: „In 75 jaar heb ben we een continu proces ge had naar de zogenaamde brede vakbeweging, die zich met van alles en nog wat bezighield. Daar moeten we nu een beetje van af. Kwesties als milieu, vrede en veiligheid, het rand- gebeuren zeg maar, kunnen ook wel door één mannetje worden bijgehouden". Een on derzoek ook naar de nieuwe gistingen onder de Zuid-Mo- lukkers. „De overheid speelt een politiek spelletje met ons. Door intimidatie probeert men de progressieve jongeren te isoleren, en de Molukse groe peringen onderling tegen el kaar op te zetten. Ons werk en onze filosofie worden in een kwaad daglicht gesteld". Voorts veel aandacht voor de herleving van het kapitalisme onder het mom van het mo dieuze begrip aanbod econo mie. „Het belichaamt in feite een frontale aanval op de moeizaam in regelingen van de verzorgingsstaat vastgeleg de en gegarandeerde solidari teit van de burgers. Het offen sief van de actieven, de ster ken en de weerbaren gaat de komende tijd in volle hevig heid ontbranden". De Tijd praat met oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw, nu ambassa deur in Brussel. „Wij zeggen altijd dat we de Belgen wel kennen. Nou, daar geloof ik geen barst van. Belgen zijn dom, u kent dat beeld wel. En zij zien ons weer als gierige ty pes. Het is hartstikke leuk werk om wederzijds begrip te kweken. En hoe doe je dat? Door erover te praten en door te laten zien dat je zelf ook niet gierig bent. Weet u, dat je een heel redelijk gesprek met Belgen kunt voeren?" Het om slagartikel beschrijft wat et zou gebeuren, als er een atoombom op Rotterdam viel. „Wanneer we er niet in slagen de kernbewapening fors terug te dringen, kan het morgen gebeuren". Elders de vraag of de Wereldraad van Kerken een linkse, verpolitiekte pres siegroep is geworden. „Het is hypocriet als westerse christe nen alle geweld van bevrij dingsbewegingen principiëel verwerpen, terwijl het westen nooit aarzelt zelf met geweld in te grijpen als de eigen be langen in gevaar dreigen te komen". Een gesprek tenslotte met een huwelijksbemidde laarster. „We hebben nu de bemiddeling voor onze oudste cliënt gestart: 87 jaar. Een ge weldig energieke man. Hij liep de Vierdaagse nog mee. Hij zocht een vrouw die ook kon wandelen. Laat ik nu een dame van 84 hebben, die te genover me klaagt dat die oude mannen niet meer willen wandelen. Ik ben vreselijk be nieuwd".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8