alleen voor God" ,De joden knielen voor suoeiroet 3vas seen hel" Chaos en ontreddering bij stroom storing in België AGIN iflTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 olidariteit zegevieren*' isk „Lech Walesa is er- ovcrtuigd dat dc zaak Solidariteit zal zegevie- en dat de mensen hem vertrouwen schenken", artiesti heeft de vrouw van de optijiterneerde leider van de ihorste Poolse vakbond idariteit gisteren in haar nplaats Gdansk gezegd, at zij met haar zeven tderen een maand bij vofr man in Arlamowo had irgebracht. Igens Danuta Walesa is aanhq morele weerstand van r man groot, maar voelt zijn isolement erg. varm. uitslai rankri mogel 25 Japanners offeren vinger om verzekeringsgeld te innen TOKIO In de Japanse provincie Fu- kuoka hebben tientallen, veelal arme, Japanners hun rechterwijsvinger op geofferd om zo verzekeringsgeld te kunnen innen. Op het moment zitten zeker achttien mensen zonder wijsvin ger in hechtenis, maar de politie meent dat er in totaal zestig mensen zijn die de verzekering op deze manier hebben bedrogen. De schade voor de verzekeringsmaatschappijen wordt ge raamd op ruim drie miljoen gulden. In verband met de verzekeringsfraude zijn ook enkele amateur „chirurgen" gearresteerd, die voor een bedrag van duizend gulden bereid waren een vin ger af te hakken. Eerste klas ruzie LONDEN Een Westduitse dok ter op vakantie in Engeland maak te zich zo boos over het gesprek van twee, volgens hem. echte En gelse snobs in hun rijtuig eerste klasse, dat hij in het stadje Stafford uit de trein stapte en de wagens van de eerste klas ontkoppelde. De boze dokter zei dat hij de verwaan de passagiers in de eerste klas wil de laten zien hoe weinig macht ze eigenlijk hebben. „Ik heb het ge daan. maar ik voel me niet schul dig". aldus de dokter. De rechtbank van Stafford was echter van me ning dat de actie van de dokter le vensgevaarlijk was en veroordeel de de onvervaarde strijder voor ge lijkheid tot een boete van ruim 2300 gulden. Filippijnse klacht tegen martelingen Manilla - Negentien politieke gevangenen op de Filippijnen hebben gisteren een klacht over martelpraktijken inge diend bij de VN-commissie, voor de rechten van de mens. Dit heeft de Roomskatholieke organisatie voor de mensen rechten meegedeeld die de 19 gedetineerden bijstaat. Een van de ondertekenaars van de aanklacht is Allan Ja- zminez, een oud-hoogleraar, die ervan wordt verdacht een van de leiders van de (verbo den) communistische partij op de Filippijnen te zijn. Indiase vliegtuigkaper overmeesterd New Delhi - De kaping gisteren van een Boeing-737 van de Indiase luchtvaartmaatschappij Indian Airlines is geëin digd met de overmeeste ring van de kaper door passagiers na de landing op het vliegveld van Am- ritsar, aldus het Indiase persbureau PTI. De kaper was een jonge, gebaarde Sikh, die een ge sprek had geëist met lei ders van zijn minderheids- geloofsrichting. uitslai fUpenc het 'uidooi 'arm lantisd i, elde REMIER BEGIN NA EIS VS OPMARS IN WEST-BEIROET TE STOPPEN: Turkije verzacht militaire wetten Ankara - Het Turkse militaire bewind heeft gisteren twee wetten ongedaan gemaakt, die een vrijere discus sie over de nieuwe grondwet onmogelijk maakten. Het betrokken decreet handhaaft wel het verbod van politieke partijen en het verbod van publikatie van mededelingen of com mentaar op besluiten van de rechterlijke macht. Congrescommissie wil opheffing gas-cmbargo WASHINGTON Een commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Amerikaanse Con gres heeft gisteren met vijf tegen twee stemmen een voorstel aangenomen, waarin president Reagan wordt gevraagd het afgekondigde embargo op de levering van apparatuur voor de Russische gaslei ding weer op te heffen. Volgens het voorstel van de commissie leidt de maatregel van Reagan tot een constituioneel conflict tussen de president en het Congres. Het voorstel zal volgende week in het Congres worden behandeld. „De boosheid in Euro pa over het embargo mag niet worden onderschat". Dit zei de voormalige onderminister van buiten landse zaken. George Ball. „De Europeanen bespeu ren hypocrisie en volgens mij terecht wan neer de regering onze westerse bondgenoten econo mische moeilijkheden bezorgd en op het zelfde mo ment een nieuwe tarwe-overeenkomst sluit met Moskou", aldus Ball. Een beeld van de schade na de ontploffing in de elektri citeitscentrale in Vilvoorde. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Het openbaar en huishoudelijk leven in België is gisteren ontredderd geweest nadat over het hele land voor korte of lange tijd (afhankelijk van de streek) de stroom was uitgevallen. Vooral de neder- landstalige provincies Oost- en West-Vlaanderen, Ant werpen en Limburg werden getroffen. De stroomonderbreking begon gistermorgen om tien minuten over elf nadat in de kerncentrale in Doel, vlak bij de Neder landse grens, een storing optrad, op het moment dat men deze centrale voor het eerst op het maximale produktievermogen wilde brengen. De kerncentrale moest enkele minuten worden stilgelegd, maar daardoor raakte het hele hoogspanningsnet in België zodanig overbelast, dat andere, klassieke elektriciteitscen trales uitvielen. In een ervan, te Vilvoorde, deed zich een ont ploffing voor, waarbij vier personen licht gewond raakten. Wat er precies in Doel is gebeurd, is nog niet duidelijk. Het zou om een storing zonder materiële schade gaan, die volgens de di- rektie niet in het nucleaire gedeelte plaats had. Enorme chaos Vaak urenlang bleef de bevolking in de getroffen gebieden ver stoken van elektriciteit, hetgeen tot een enorme chaos leidde. Het spoor- en metroverkeer liep in het honderd, verkeerslichten vielen uit. waardoor enorme opstoppingen ontstonden, tiendui zenden mensen raakten opgesloten in liften, fabrieken, kantoren en restaurants moesten sluiten, radiozenders gingen uit de lucht, koelmachines vielen uit. waardoor enorme hoeveelheden voed sel verloren gingen, ziekenhuizen moesten overschakelen op noodaggregaten. Tientallen gemeenten zaten urenlang zonder leidingwater, omdat de pompinstallaties het lieten afweten. In de Limburgse mijnen bleven liften in de schachten steken en viel de ventilatie uit. Tijdig overschakelen op eigen elektriciteit voorkwam ongevallen. In het Antwerpse havengebied leden veel bedrijven ernstige schade. Raffinaderijen en hoogovens die geen eigen stroomvoorziening hebben, doen er weken over om weeT op te starten. Bij de chemische fabriek BASF in Antwer pen moest de brandweer lange tijd de koeltorens nat houden om explosie, te voorkomen. Ook het herstel van de stroomvoorziening zorgde in de loop van de middag op veel plaatsen voor nog extra ellende. Onder ande re in de Kempen stond er plotseling 260 in plaats van 220 volt op het net, zodat ontelbare huishoudelijke appaten en lampen door sloegen. Geen rampenplan In Wallonië en Brussel duurde het euvel op de meeste plaatsen slechts enkele minuten, maar in Vlaanderen hield de storing aan en konden tal van mensen pas no uren door brandweerploe gen en technische hulpdiensten uit liften worden bevrijd. Het treinverkeer bleef lange tijd over het hele land een grote wanor de, omdat wissels en seinen niet meer betrouwbaar waren en het hele rooster voor het aflossen van personeel in duigen lag. De Belgische overheid gaf in de loop van de dag toe, dat er voor zo'n omvangrijke storing in de energievoorziening geen lande lijk plan bestaat voor gecoördineerde hulp- en herstelacties. De Antwerpse milieugroepering „De groene fietsers" laakte het ontbreken van een deugdelijk rampenplan voor Antwerpen en wijde omgeving, waar de kerncentrale van Doel, de scheepvaart op de Schelde en de nijverheid in het havengebied voor onge hoorde calamiteiten kunnen zorgen met gevolgen tot diep in Ne derland. Dat deze stroomstoring de grootste uit de Belgische geschiedenis is geworden, komt mede. omdat een hoogspanningsleiding van uit Frankrijk wegens onderhoud niet beschikbaar was voor im port van elektriciteit. Later op de dag is onder andere vanuit Nederland een belangrijk vermogen naar het Belgische net ge zonden. °fJooi*UZ ALEM BEIROET 25 tot„Joden knielen voor wamand, alleen voor was gisteren de ende reactie van de tëlische premier Begin, hem ter ore kwam president Reagan van Verenigde Staten van iel heeft geëist, dat de lars in West-Beiroet ïnblikkelijk wordt ge- pt. Die opmars was gis- piorgen in alle vroegte gonnen, toen Israëlische |ks bij volle maan de leidslijn tussen Oost- en jst-Beiroet overstaken. gevechten die gisteren tot de avond voortduurden jen de hevigste sinds het t bekend, maar het moeten jvele honderden zijn. Over ihele stad hangt één grote Jrte rookwolk. Overal woe- J branden. lmalisten die gisteren in j spoor van de Israëlische epen in West-Beiroet wer- toegelaten zagen hoe hele jebouwen instortten na be- iietingen tussen Palestijnen Israëliërs en bombarde- aan water en voedsel te ko men. maar meestal zonder suc ces. Het gebrek aan water, elektri citeit en medicijnen maakte het gevaar voor epidemieën in West-Beiroet met de dag gro ter. Er is al sprake van een luizenplaag en huidziekten op grote schaal, zo werd in zie kenhuizen en bij hulpverle ners Beiroet vernomen. Gisteren heeft eindelijk een transport van medicamenten het ziekenhuis v5n de Ameri kaanse universiteit in West- Beiroet bereikt. Dat kon ech ter pas na persoonlijke druk van president Reagan op de Is raëlische regering, die het konvooi wilde tegenhouden. Een van de directeuren van het ziekenhuis van de Ameri kaans universiteit is Samih Alami, een Palestijn, die twaalf jaar in de VS heeft ge studeerd en een goede kennis is van Amerika's minister van buitenlandse zaken Schultz. Alami noemde de situatie heel zorgelijk en toonde zich boos over het gebrek aan medele ven in de VS: „de Amerikanen willen het liefst weinig van deze oorlog horen en met een biertje achter de televisie han gen. Maar er komt een dag dat dit ook u zal overkomen". In Israël zelf begint de oorlog een steeds zwaardere wissel te trekken op de economie. De regering heeft besloten de sub sidies op eerste levensbehoef ten af te schaffen. Hierdoor komt geld vrij voor de oorlog, maar stijgen tegelijkertijd de prijzen van vooral levensmid delen tussen de vijftien en ze sendertig procent. De onlangs tot de regering-Be gin toegetreden rechts-extre- mistische Tehiah-partij heeft van premier Begin geëist dat PLO-leider Arafat in West- Beiroet wordt gevangen geno men en naar Jeruzalem wordt gebracht. Daar zou hij moeten worden berecht,, net als in de jaren zestig de uit Argentinië ontvoerde oorlogsmisdadiger Eichmann. Veel kritiek is gisteren In Is raël op premier Begin geuit in verband met een brief aan president Reagan. Hierin maakt Begin eer» vergelijking tussen Hitier en PLO-leider Arafat, die beiden van plan hadden het joodse volk uit te roeien. Verder schreef Begin: „Ik heb het gevoel een leger te leiden, dat voor Berlijn staat, waar temidden van onschuldi ge burgers, Hitier en zijn tra wanten zich schuilhouden in een bunker". „Dreiging Reagan heeft geen invloed op beleid Israël" (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON/TEL AVIV De Amerikaanse president Reagan heeft in een brief, die gisteren naar de Israëlische premier Begin werd gestuurd, gedreigd de wapenleveranties stop te zetten. Dit meldde het Amerikaanse televisisestation ABC. In de brief drong Reagan, vol gens ABC, aan op het respec teren van het staakt-het-vu- rerit Mocht Israël hieraan geen gevolg geven, dan zal er een mogelijk embargo van militair materieel worden afgekon digd. Ook heeft hij zijn stand punt herhaald dat de Palestijn se guerrillastrijders Beiroet moeten verlaten. De Israëlische legerradio heeft intussen politici aangehaald, die zeiden dat premier Begin „een uitermate onaangename boodschap" heeft ontvangen van de Amerikaanse presi dent. De inhoud van de bood schap werd niet bekend ge maakt. „Maar het Israëlische beleid wordt er niet door beïn vloed", aldus de legerradio. De israëlische minister van bui tenlandse zaken, Sjamir, heeft al laten weten weinig heil te zien in een diplomatieke op lossing van de oorlog in Liba non. Een diplomatieke rege ling speelt de Palestijnen in de kaart, zo zei Sjamir gisteren op een lunchbijeenkomst in Was hington. Ondanks de moordende Israë lische bombardementen, zo be sluit Tineke, heeft het de Pa lestijnen en linkse Libanezen het meeste pijn gedaan, dat de Arabische regeringen geen vinger naar hen hebben uitge stoken. Zij voelen zich verra den en in de steek gelaten. Maar ondanks alles is hun wil niet gebroken en zijn zij niet gedemoraliseerd. Zij zijn trots het zo lang tegen een Israëli sche overmacht uitgehouden te hebben en dit heeft juist hun zelfvertrouwen gesterkt. Wat was je eerste indruk toen je weer in Nederland was te ruggekomen? Over deze vraag moet zij even nadenken. „Al les kwam mij zeer onwerkelijk voor. Het was stil. Als je mid denin het oorlogsgeweld zit, dan denk je dit kan niet. Waarom wordt er in de wereld niet krachtiger geprotesteerd tegen het Israëlische optreden. Deze gedachte speelt nog steeds sterk door mijn hoofd. Ik ben nu terug in Nederland, maar eigenlijk zit ik nog in Beiroet". RICK KERSJES. na te gaan welke vorderingen het Israëlische leger gisteren heeft gemaakt. Op enkele plaatsen bleken de tanks slechts honderden meters te zijn opgerukt. Later op de dag kwamen er berichten dat de voorhoede van de Israëlische troepen het hoofdkwartier van de PLO tot op enkele honder den meters waren genaderd. Keer op keer werden de inwo ners van West-Beiroet door middel van luidsprekers opge roepen het strijdtoneel te ont vluchten: „Loop voor uw le ven. Maak de gevechtszone vrij". buiÊDERLANDSE VERPLEEGSTER innêiMIDDEN VAN OORLOGSGEWELD i Nee pod arbei Mm gesch' Eurq hun sl werk, an Daniej *g be de ge n Ke bsIf RECHT „Wat zal er an djaks met ons gebeuren? »r aa£ar moeten wij heen? Dis de PLO is verdwenen, sluktorden wij dan derde- naafogs burgers? Dit zijn de n fiebte vragen die vele Pa- jtijnen zich in Libanon jllen. nu de Israëlische jjering vast besloten is Palestijnse Bevrijdings- zeer panisatie te vernieti- jn". Dit zegt de in Hil- -1-ysum geboren Tineke 4?ug, die elf maanden als ipleegster in het Pales- Z! ipse Haïfa-Ziekenhuis in afiroet heeft gewerkt. Zij il hiermee duidelijk ma in dat de PLO meer is n een militaire organi- tie en in de loop der ja- ac^ een beel netwerk van pdische, sociale en edu- tieve organen heeft op- waarvan niet Te(een Palestijnen maar ik veel Libanezen af- zijn geworden. 8(Weke ^4) is diep onder de raiiteit "k in ons Iand terugge- ande Brc*- ®Üna acht weken heeft ^ponder Israëlisch vuur gele- rk, 2-P- Zij is levend uit de Liba- in. sufc hoofdstad gekomen, anbari nulaar", zo vertelt zij, „ik heb 3 jaa»l leren roken. Voordat ik Den Har Libanon vertrok rookte 18- twee a drie sigaretten per 0-63%, nu js minstens een horst jkjgi l0"80.eloverwogen naar woorden van lekend praat Tineke in haar parterre-woning, gelegen aan een van de Utrechtse grach ten, over de Israëlisch-Pales- tijnse oorlog. De subtropische warmte, die ook haar kamer is binnen gedrongen, heeft op haar geen enkele vat. Ener giek begint zij haar verhaal. „In 1969 hoorde ik voor het eerst, dat er Palestijnen be stonden en ben ik het een en ander over hun geschiedenis gaan lezen. Nadat ik mijn ver pleegstersopleiding had vol tooid, heb ik gedurende drie maanden in een kibboets in Is raël gewerkt. Dat was in 1974. Sindsdien ben ik steeds meer sympathie gaan voelen voor het Palestijnse volk. Enkele ja ren geleden kwam ik in con tact met het Medisch Komitee Palestina, dat bezig was een revalidatie-project te ontwik kelen in het HaTfa-Ziekenhuis. Samen met een arbeidsthera- peute en twee fysiotherapeu ten werden wij in september 1981 uitgezonden. In maart van dit jaar was al het voorbe reidend werk afgerond en konden wij beginnen aan de revalidatie van gedeeltelijk verlamde Palestijnse en Liba nese kinderen. Dit project, waaraan wij maar drie maan den hebben kunnen werken, werd in juni als gevolg van de Israëlische invasie vernietigd." Met een theekopje in de hand, dat half uitgedronken blijft, vertelt Tineke over de eerste oorlogsweek. De Palestijnen en hun Libanese medestanders waren verrast door de enorme militaire omvang van de Israë lische inval. „De eerste week Twee Israëlische militairen zijn hier op de Rue Galerie Samane, de weg die Oost- en West-Beiroet scheidt, in actie tegen Palestijnse guerrillastrijders. De soldaat links op de foto valt, nadat hij door Palestijns afweervuur was getroffen. men ten door de Israëlische luchtmacht. PLO-leider Arafat deed over de radio een wanho pig beroep op alle gezonde Pa lestijnen de wapens op te ne men „tegen deze machtige Amerikaans-Israëlische oor logsmachine, om wat er over is van de eer van uw land te ver dedigen tot de dood. Want het martelaarschap is de sleutel tot de overwinning". Over verlie zen aan Palestijnse kant, over de posities van de PLO-strij- ders en hun bondgenoten en over de verblijfplaats van lei der Arafat is niets bekend Vanmorgen was niet precies Geen water en voedsel De wijk Hamra, die als een van de veiligste plaatsen van West-Beiroet werd beschouwd, lag gisteren ook onder zwaar Israëlisch vuur. In de gebou wen. de schuilkelders en de trappenhuizen bevinden zich vele duizenden vluchtelingen. Ondanks het grote gevaar dat zij daar lopen kunnen zij geen andere schuilplaats meer zoe ken. Als er gisteren sprake was van een korte gevechts pauze, dan probeerden zij snel was heel erg voor ons, omdat zware Israëlische bombarde menten het werk in de vluch telingenkampen onmogelijk maakten. Met onze patiënten moesten wij gedurende een volle week in een schuilkelder zitten. Tussen twee Israëlische aanvallen door brachten wij de gedeeltelijk verlamde kin deren naar buiten om hen even in de buitenlucht te laten spelen. Terwijl zij buiten wa ren voerden gillende Israëli sche vliegtuigen schijnaanval- len uit. Voor de kinderen was dit een nachtmerrie". Na enige tijd kreeg Tineke een andere taak. Zij werd ingezet bij de eerste hulpdienst in een noodziekenhuis. Vele gewon den hadden verschrikkelijke brandwonden, als gevolg van fosforbommen. Ook heeft zij talrijke mensen behandeld, die getroffen waren door cluster en fragmentatiebommen. Een clusterbom valt uiteen in een heleboel kleine bommetjes en een fragmentatiebom spat uii- teen in honderden kleine scherven. „Geregeld werden mensen met afgerukte lede maten binnen gebracht. Wan neer scherven in bijvoorbeeld de longen waren doorgedron gen, dan was voor hen geen redding meer mogelijk". Vele Zuidlibanezen hebben opgelucht gereageerd nadat Is raëlische troepen de Palestij nen had verdreven. Zij hebben gezegd eindelijk verlost te zijn van de PLO. Hoe is de ver houding tussen Palestijnen en Libanezen in Beiroet? „Ik heb hiervan niets gemerkt. De links-Libanese partijen wer ken in de Libanese hoofdstad nauw samen met de Palestij nen. De onderlinge verhoudin gen in West-Beiroet zijn eigen lijk sinds de Israëlische belege ring in jaren niet zo goed ge weest". De mening van de Libanezen buiten West-Beiroet over de Israëliërs begint heel geleide lijk te veranderen, zo gaat Ti neke verder. „Als gevolg van de invasie is de Libanese oogst grotendeel verloren gegaan. Israël heeft zodoende een goe de afzetmarkt. Grote hoeveel heden groente en fruit worden naar Libanon geëxporteerd. Wanneer een voedselblokkade tijdelijk werd opgeheven, kon den de inwoners van West- Beiroet Israëlische produkten kopen, waarvoor als gevolg van de schaarste hoge prijzën worden betaald. Zo hebben wij de laatste weken geregeld Jaf fa sinaasappels gegeten. Behal ve levensmiddelen worden ook andere Israëlische pro dukten, zoals gastankjes, in Li banon afgezet. Daarnaast pro beert de Israëlische regering greep te krijgen op het Liba nese geldverkeer. Achter de Israëlische troepen worden rij dende Israëlische banken het land binnengebracht en het is al een normale zaak geworden dat de militairen met hun va luta, de shekel, betalen. De Li banezen beginnen nu echter in de gaten te krijgen, dat Israël de Libanese economie wil gaan beheersen. In het laatste nummer van het Libanese weekblad Monday Morning is hieraan een artikel gewijd, waaruit blijkt steeds meer Li banezen, ondermeer bankiers en kooplieden, zich hiertegen gaan verzetten". „Ik ben terug in Nederland, maar eigenlijk zit ik nog in Beiroet".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7