Sieraden privé-kapitaal van islamitische vrouw Mysterieuze verdwijning filrii affaire Langemann" over Gratis spelevaren op Oosterschelde tl Parijse politie pakt prostitutie aan H.H. Veehouders Tel.beantw. BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 PAGINJJII YERSEKE WIL POPULARITEIT MOSSEL OPVOEREN YERSEKE „Nog te veel Nederlanders zijn bang van mosselen", weet directeur L.W. Parlevliet van de Yersekese mossel- handel Solidair b.v. „Ze vinden het enge zwarte dingen en durven er niet aan te beginnen. „Vooral in het noorden en oosten van Nederland wordt onze delicatesse nog in brede kring gediscrimi neerd". De op zaterdag 21 augustus in Yerseke te houden „Mossel dag" is één van de middelen die Parlevliet en zijn collega's in de strijd hebben geworpen om de mossel-angst in te dam men. Die hele dag lang zal met een reeks van festivitei ten de aandacht worden ge vestigd op dit schaaldier, waarvan de Zeeuwse vissers zo'n tien miljoen ton per jaar kweken. Een kosteloze mos selmaaltijd in de middaguren vormt het hoogtepunt van het festijn. Daarnaast bestaat er, eveneens 's middags, de gele genheid een gratis tochtje over de Oosterschelde te ma ken met één van de circa 45 boten, die de Yersekese mos selkwekers en -handelaren hiervoor beschikbaar stéllen. De mosseldag begint al om negen uur 's morgens met Zo'n 45 mosselschepen zijn beschikbaar voor gratis tochtjes een lawaai-optocht voor kin deren en eindigt met een tap toe van de showband „Excel sior" die om 20.30 uur een uit voering geeft. De Mosseldag wordt georgani seerd door het comité „Zee land Presenteert", dat deze manifestatie vroeger ook op touw zette, maar hiermee stopte toen het er naar uitzag dat de Oosterschelde, in het kader van de Deltawerken, voorgoed van open zee zou worden afgesloten. De mossel cultuur gedijt namelijk bij gratie van het getij in de Oos- 'e. De aanleg van een denbewegingen en daarmee aan de mosselkweek een eind hebben gemaakt. „We zijn destijds met de mosseldagen gestopt omdat we dachten dat we toch ten dode waren opge schreven", aldus handelaar Parlevliet, die voorzitter is van het comitee „Zeeland Presenteert". „Nu is besloten een open stormvloedkering aan te leggen en we aan het werk kunnen blijven hier in de Oosterschelde, hebben we nieuwe moed gekregen en willen we opnieuw propagan da maken voor ons product". België is het land dat Parle vliet en zijn collega's graag aan ons eigen Nederland ten voorbeeld willen houden. Hoewel de mosselconsumptie in Nederland de afgelopen vijf jaar verdubbeld is, eten de Belgen nog steeds drie keer zoveel mosselen als wij. Yerseke, waar 85 mosselkwe kers en 25 -handelaren werk bieden aan totaal 1600 man, is er op uit de Nederlandse mos selconsumptie tot 1987 met tien procent per jaar op te voeren. „En dat zal ons luk ken ook", voorspelt Parle vliet, „want de mossel is nu eenmaal een van de lekkerste producten die deze aarde te bieden heeft. En je word er niet dik van". Niet dik van? Maar hoek komt Parlevliet dan zelf aan zijn toch gezet te noemen postuur? „Van de olid Bloemencorso Rijnsburg trekt weer voorbij Twaalf praalwagens en 28 met bloemen versierde auto's geven zaterdag gestalte aan het Rijnsburg Bloemencorso '82. Dit jaar is het motto: „Bloemen in het spel". Uit beeldingen van domino, scha ken, monopolie, stratego, scrabble, roulette en mens-er- ger-je-niet, zullen de revue passeren. Voor elke praalwagen zijn 10.000 tot 15.000 zomerbloe men nodig om de voorstelling uit te kunnen beelden. De stoet zet zich om 12 uur bii het veilingcomplex in Rijnsburg in beweging en gaat via Oegstgeest (13.15 uur) naar het Leidse stadhuis. Daar wordt tot zeven uur pauze ge houden in de Groenoordhal- len. Daarna (17.30 uur) gaat de stoet nog even door Leiden om dan (19.00 uur) naar Noordwijk te gaan. Na een rondrit worden de wagens op de boulevard „geparkeerd' waar ze zaterdag en zondag nog te bewonderen zijn. Ver licht en al. Expositie Gladiolen op de Floriade Nog meer bloemen. En wel op de negende binnententoon- stelling van de Floriade, dit maal gewijd aan gladiolen. De expositie is vannochtend geo pend door de echtgenote van burgemeester Polak van Am sterdam, mevrouw J. Polak- Van 't Kruijs. De expositie duurt tot en met 15 augustus. Gladiolen kunnen veertig centimeter tot twee meter lang worden, terwijl ze in kleuren voorkomen van diep donkerrood tot spierwit. Ze komen oorspronkelijk uit Zuid-Afrika. Gondelvaart in Loosdrecht Op de Loosdrechtse plassen is zaterdag een gondelvaart. De fraai verlichte boten trekken tussen 20.00 en 23.00 uur voorbij. Jazz in Zandvoort Voor de zesde keer is in het weekeind van 7 en 8 augustus in Zandvoort een openlucht jazzfestival. Zaterdag wordt er van 16 tot 01 uur gespeeld op het Gasthuisplein. Carnaval in Utrecht Over het Jaarbeursplein in Utrecht trekt zaterdag vanaf 13 uur een Carabische carna valsoptocht. Een bonte stoet van showbands, exotisch uit gedoste groepen en praalwa gens. Boerendag in Rijsbergen De Boerendag '82 in Rijsber gen (bij Breda), wordt zater dag gehouden. Hoogtepunt is weer de optocht van oude landbouwwerktuigen. Aan vang 13 uur. Efteling twee avonden open De Efteling in Kaatsheuvel is morgen- en zaterdagavond ook s' avonds vanaf 19.30 uur geopend. De attracties zijn dan feestelijk verlicht en op verschillende plaatsen muzi kale shows bij te wonen. Bredase Braderie De jaarlijkse Braderie in Bre- da/Ginneken beleeft aan staande zaterdag tot en met maandag 16 augustus het der de lustrum. Behalve de feeste lijke braderie is er een kunst markt waar van tijd tot tijd kleinkunstartiesten optreden. Show van historische kos tuums in Veere In de Grote Kerk van Veere kunnen liefhebbers van histo rische kostuums zaterdag hun hart ophalen. Eerst worden vele historische en heden daagse Zeeuwse kostuums ge showd, waarna de toeschou wers de kledingstukken van dichtbij kunnen bekijken. Aanvang 20.00 uur. Luikse Marktf eesten in Zuid-Limburg Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken en dr. F. Baekelandt, ambassadeur van België in Nederland, openen zaterdag in het Zuidlimburgse kerkdorp Wahlwiller, ge meente Wittem, de Luikse Marktfeesten. Dit jaarlijkse evenement, dat duurt tot en met zondag, omvat onder meer een kermis, een con- I Sol vei cours van kleinkunstartiestf het en straatmuzikanten, optfjteri dens van popgroepen, rxfhor penkastvoorstellingen sportdemonstraties van handicapten. dere Weersvooruitzichten voir m; de vakantielanden: irgefa |gen? Bijna in heel Europa aanha mo, dend warm tot zeer warm. m Benelux, Noord-Du itslan2jjn Midden- en Zuid-Frankrij zonnige perioden, mogeli enkele onweersbuien, 30 graden. Midden- en Zuid-DuitslaiT Centraal-Europa, Alpeng bied, Noord- en Midden-Ital) Noord-Joegoslavië: in het gemeen veel bewolking, e kele onweersbuien; 25 tot I graden. Spanje, Portugal, Zuidoot Europa: zonnig en warm I zeer warm, aan de Atlantiscl kust 20 tot 25 graden, elde 27 tot 35 graden. Oost- en Zuid-Engeland: zq nige perioden, verspreid q weer; 23 tot 28 graden. Ierland, West-Engelaij West-Frankrijk: veel bew^ king en af en toe regen; 17 I 24 graden. Scandinavië, Finland, Den marken: zonnige perioden; L.,,- Lapland en langs de NooiPu/ kust 15 tot 20. Elders 25 tot, graden, hier en daar nog warnar mer. d". 3?dei lëlij STEINBACH-BIR-COLLECTIE IN TROPENMUSEUM AMSTERDAM Het Tro penmuseum in Amsterdam exposeert tot 6 september een indrukwekkende ver zameling sieraden uit de wereld van de islam, de godsdienstige beweging die zich in het randgebied Iran met fundamentalistisch ge weld keerde tegen de gea vanceerde invloeden van het Westen en daardoor op nieuw een politieke factor van belang werd. De ten toongestelde sieraden zijn goeddeels afkomstig uit de beroemde collectie Stein- bach-Bir, gedeeltelijk ook uit een particuliere verza meling in Nederland en uit de vaste collectie van het Tropenmuseum. Bir, geboren in Turkije, werkt sinds twintig jaar als gynaecoloog in West-Duits- land. Zijn verzameling siera den vormde hij tijdens zijn jaarlijkse vakantiereizen naar verscheidene islamitische landen. De circa vijfhonderd sieraden uit de wereld van de islam zijn ondergebracht in de kleine expositiezaal, die voor deze gelegenheid is om gebouwd tot een exotische, half verduisterde winkelpas sage met volgepropte etalages die zo'n beetje alle voorwer pen tonen die islamieten dra gen buiten de normale li chaamsbescherming om. Opgravingen hebben geleerd dat sieraden al worden ge dragen sinds de vroegste mensheid en niet uitsluitend ter versiering van het li chaam dienen. Sieraden ver vullen meerdere functies. Ze ker in het islamitische cul tuurgebied, waar het begrip „mooi" vaak op de tweede plaats komt. De meeste siera den worden gedragen door vrouwen en vormen een on misbaar onderdeel van hun dagelijkse verschijning. De sieraden vertellen bijvoor beeld tot welke maatschappe lijke groep de draagster er van behoort, of ze gehuwd is dan wel ongehuwd, welva rend is of arm. De door mannen gedragen sieraden zijn vooral wapens, meestal dolken, zoals de rijk versierde jambya's uit het zuiden van het Arabisch schiereilend: Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabische Emi raten, Oman en Jemen. Ook zijn er sieraden met een ma gisch-religieuze betekenis waaronder doosjes en koker tjes waarin koranteksten of uitspraken van vereerde hei ligen worden bewaard. Aan sommige sieraden of hun on derdelen wordt bovendien een genezende of ziekte- voorkomende kracht toege schreven, afhankelijk van het verwerkte materiaal. Levensverzekering Tenslotte hebben sieraden een belangrijke economische waarde. Bij haar huwelijk krijgt de vrouw sieraden ten geschenke van haar man en diens familie. Behalve als statussymbool dienen ze in gevallen van nood ook als le vensverzekering, ze verlenen de vrouw een zekere mate van onafhankelijkheid. De sieraden vormen het privé- kapitaal van de islamitische vrouw, die er naar eigen goeddunken gebruik van kan maken. De onderscheiden overeen komsten in al deze verschil lende islamitische sieraden zijn ontstaan door de jaarlijk se pelgrimstocht naar Mekka. Sinds de islam definitief wor tel schoot ontmoeten pel grims uit alle delen van de wereld elkaar in de heilige stad Mekka. Sieraden wer den en worden er nog steeds uitgewisseld en verkocht. Deze jaarlijkse fascinerende geloofsmanifestatie heeft bij gedragen tot een unieke uit zaaiing van vormen, technie ken en decoraties, die ten slotte tot een zekere unifor miteit heeft geleid. Maar niet alleen de islam heeft aard en vorm van de sieraden beïnvloed. Lang voor het begin van de islami tische jaartelling bewerkten edelsmeden rond de Middel landse Zee metalen en edel stenen. Byzantijnse en Spaans-Moorse invloeden zijn dan ook in de islamtische sieraden te herkennen, naast oudere, gnostische en talmu- dische, bronnen. Hand als motief De islamitische edelsmeden ontlenen hun vormen en mo tieven bij voorkeur aan de natuur. Met name de hemel lichamen (sterren, zon, maan, halve maan) vormen steed terugkerende motieven. Ook wordt vaak teruggegrepen naar traditionele motieven uit de pre-islamitische ge schiedenis, zoals het kruis, de driehoek, de vis, de duif en vooral de hand. Het motief van de hand neemt een bijzondere plaats in. De hand symboliseert het heilige getal vijf. Volgens de interpretatie van de moslims verwijzen de vijf vingers van de hand naar de vijf verschil lende gebedshoudingen die in de koran worden genoemd en naar de vijf plichten die de islam aan de gelovigen voorschrijft: de geloofsbeken- tenis, het vijf maal per dag uit te spreken gebed, de aal- moezenbelasting, het vasten gedurende de maand Rama dan en de pelgrimstocht naar Mekka, die elke gelovige minstens eenmaal in zijn le ven moet hebben gemaakt. Een overlevering uit de ont- staanperiode van de islam vertelt dat enkele leerlingen van Mohammed klaagden over de vele afgodsbeelden in Mekka. Mohammed wees hen op de afbeelding van een hand, die hij met inkt op pa pier had gemaakt en zei: „Dit is het meest volkmaakte door God gegeven instrument. Het biedt de beste bescherming". Voor moslims is de hand hierdoor een onfeilbaar be schermingsteken geworden. Maar de werking van de ge spreide hand is even kort als het gebaar duurt. Het sym bool wordt daarom besten digd in onder andere siera den, deurknoppen, kaarsen op huismuren en auto's. Vooral zilver Het basismateriaal van de is- lamistische sieraden is zilver, in combinatie met goud of verguld zilver. Verder wor den edelstenen, half-edelste- nen, koraal, schelpen, hoorn, kornalijn, amber en barn steen verwerkt. Van Marok ko tot voorbij Afghanistan is zilver echter het meest ge bruikte materiaal. Naast het delven van zilver wordt ook gebruik gemaakt van omge smolten zilveren munten. Een geliefd betaalmiddel in heel Noord-Afrika en het Middenoosten was vroeger de Habsburgse Maria-Theresia taler, die dan ook in veel halskettingen en armbanden is terug te vinden. Zoals gezegd, de verzameling in het Tropenmuseum is zon der meer indrukwekkend te noemen, maar de presentatie is helaas erg druk en onover zichtelijk. En dat laatste past goed in het warrige, woekeri- ge beeld van het Tropenmu seum als geheel, waar de be zoeker voortdurend op zijn hoede moet zijn, wil hij niet struikelen over de opeenge hoopte en ingewikkeld geor dende tentoonstellingsobjec ten, die dit oudkoloniale in stituut rijk is. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De mysterieuze en nog altijd niet opgehel derde verdwijning van een film met een bijdrage over de „affaire Lange- mann" dinsdag vlak voor de live- uitzending van de Westduitse tv-actualitei- tenrubriek „Panorama" (de film werd gisterena vond alsnog in gerecon strueerde vorm vertoond) is een typisch voorbeeld van de ongerijmdheden, waarmee dit onverkwik kelijke Beierse schandaal is omgeven. Middelpunt van deze affaire, waarvan het moeilijk is te zeg gen, of het om een klucht of een tragedie gaat, is de inmid dels geschorste Hans Lange- mann, ex-spion van de Duitse geheime dienst en al 10 jaar hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst (Staatsschutz) van de deelstaat Beieren. De zaak kwam aan het rollen, toen het linkse tijdschrift Kon- kret geheime documenten pu bliceerde, die van de hand van Langemann waren. Niet zo zeer de inhoud hiervan was schokkend (het betrof voorna melijk oude, zij het nogal on welriekende koeien uit de tijd, dat Langemann bij de geheime dienst werkte) als wel het feit, dat de hoogste veiligheids-be ambte van Beieren ze wereld kundig had gemaakt. Een daarop volgend parlemen tair onderzoek, waarbij tiental len getuigen werden gehoord en dat draaide om de vraag hoe een man, „die voor zijn functie net zo geschikt is als een call-girl voor het ambt van moeder-overste" (een FDP-politicus), zolang hoofd van de Beierse veiligheids dienst had kunnen zijn, bracht James Bondachtige toestanden in München aan het licht. Langemann bleek ongestoord en ongecontroleerd een soort privé geheime dienst op poten te hebben gezet, die overal zijn neus in stak, voor illegale ac ties niet terugdeinsde en waar enorme bedragen omgingen, zonder dat iemand wist waar het geld bleef. Talloze promi nente CSU-politici en andere personen hadden met Lange mann verbindingen en moes ten van zijn doen en laten of althans een deel ervan hebben geweten. Dat gold in de eerste plaats voor zijn directe chef, de Beierse minister van bin nenlandse zaken Tandler, die een vertrouweling is van mi nister-president Franz-Jozef Strauss. Maar tijdens het on derzoek bleken alle betrokke nen, ook Strauss en Tandler, pr< Ve aël nar: fcnbl ineens geweldige geheugjks stoornissen te hebben, en ajLj^, lieten zij Langemann val j als een baksteen. ,s Het grootste schandaal t wellicht, dat de onderzoé^n commissie, waarin de G (evenals in heel Beieren) v absolute meerderheid het onlangs onverwacht het derzoek beëindigde, zoniveie dat ook maar een van de onopgehelderde kwesties deze stinkende brij was o] lost, en zonder dat er ook n een consequentie werd geti ken voor de erbij betrokl personen, toe Haagse Comedie begint met successtuk vorig seizoen DEN HAAG „Kinderen van een mindere god" was het grote succes van de Haagse Comedie van het vorige seizoen. Dit to neelstuk van de Amerikaanse schrijver Mark Medoff zet het ge zelschap nu in als aanloop van het nieuwe theaterseizoen. Er zijn twee series extra voorstellingen in de Koninklijke Schouw burg: 10 t/m 20 augustus (behalve zaterdag 14 augustus) en 9 t/m 17 september. Hoofdpersonen zijn de dove Sarah (Rick Nicolet) en haar spraakleraar (Willem Nijholt). Sarah heeft nooit leren praten en weigert dit ook. Wie met haar wil communiceren, moet dat maar doen in haèr taal: gebaren en via het vingeralfa bet. James Leeds, spraakleraar aan een doveninstituut en Sarah worden verliefd op elkaar. Ze trouwen, maken ruzie, scheiden en maken tenslotte weer een aarzelend begin. Op een heel in dringende wijze, maar met veel humor, probeert James Sarah Willem Nijholt en Rick Nicolet los te maken van haar „beschermde" dove omgeving. Ze zou ook in een horende wereld moeten kunnen functioneren. De regie is van Jo Dua. In „Kinderen van een mindere god Neo-nazi maakt amok OFFENBACH Een jonge neo-nazi heeft zich gisteren in Offenbach bij Frankfort van het leven beroofd, nadat hij in de stad amok had gemaakt. De jonge man begon vanuit het raam van zijn huis te schieten op voorbijgan gers. De politie kon niet verhinderen dat de para-militair uitgedoste en met hakenkruis getooide Wagner ontsnapte en een sauna in een naburig flatgebouw binnendrong. Hij gij zelde daar de zes aanwezigen, maar liet ze la ter vertrekken. Hij vluchtte zelf ook weer en werd enige tijd later in een nabijgelegen bos je dood aangetroffen. Isr Ikon-reeks over gastarbeiders HILVERSUM In de maand augustus gaat IKON-rar—- een vierdelige serie documentaires uitzenden over buibpj landse werknemers in verschillende Europese landen, f rijke Vreeburg ging naar o.m. Turkse arbeidersgezinnei&M. België, de Bondsrepubliek Duitsland, Zweden en Ned land. Naarmate de economische recessie toeneemt wordt de posi van buitenlandse werknemers slechter: zij krijgen als eerste rol van zondebok opgedrongen. Werden buitenlandse arbej krachten in de jaren zestig in W-Duitsland met bloemen very komd, nu wordt het ze steeds moeilijker gemaakt een behoor] bestaan op te bouwen, waarbij ze geconfronteerd worden r 0, een groeiende vreemdelingenhaat. In de serienog verder van huis!" wordt een beeld geschj van de positie van buitenlandse werknemers in de vier Eurq se landen. De werknemers zelf geven een analyse van hun si atie: hoe ze de laagstbetaalde banen, het meest vuile werk, slechtste huizen in de armoedigste buurten krijgen. Het ste stringenter regelen van de rechtspositie van buitenlandse nemers, bedoeld om integratie te bevorderen. PARIJS De Parijse politie is een grootscheepse actie be gonnen tegen de prostitutie en de onderwereld in de stad. Prostitutie op zich is welis waar niet verboden in Frank rijk, maar tippelen wel en sinds het begin van de actie zijn reeds honderden prosti- tuée's bekeurd. Verder heeft de politie in de Parijse rosse buurt Pigalle Eric Botey en zijn ex-vrouw Carmen Vallet gearresteerd. Zij zijn twee zeer bekende onderwereldfiguren, die ieder aan het hoofd staan van een „prostitutie-rijk". Der tig jaar lang zijn zij door de po litie met rust gelaten, hoewel Botey alleen al voor ruim ze ven miljoen gulden in het krijt staat bij de belasting. Waarom de regering juist nu de Parijse politie opdracht heeft gegeven de strijd tegen de prostitutie aan te spannen is niet duide lijk. Maar vermoed wordt dat de campagne bedoeld is om de vermeende betrekkingen tus sen de onderwereld en rechtse politieke partijen voor eens en voor altijd te verbreken. Bijna hele luchtmacht van Kenia in de cel NAIROBI Als gevolfï van de mislukte staats! greep tegen het bewin*^-' van president Danié Arap Moi op zondag be vindt zich vrijwel de ge hele luchtmacht van Ke nia in de gevangenis. I»<£] het hele land geven op standige soldaten van dl luchtmacht zich over aa£ar het regeringsleger. D(S d leiders van de misluktord coup zouden echter naa^gs het buitenland zijn geLtp vlucht' [tij. II le „KLEINTJES" 071-122244 Te koop toer/sta caravan lang 7.20 m, nieuwe voortent, moet weg weg. omstandlgh. b). '74. Staat op Kaageiland, standplaats betaald tot 1 okto ber. Telefoon 071-212069. busretours London 135,- Athene 385,- BerlIJn 125.- Dublin 315,- Nice 240.- Istanbul 465,- Liverpool 180,- Kopenhagen 180,- Stockholm 295,- Ook goedkope vluchten Magic Bus-Nleuwstraat 6H 2511 A V Den Haag 070- 65.48.24 Rotterdam Tel. 010-132304 Utrecht Tel. 030-332438. KUNST EN ANTIEK Noordwijkse Antiekmarkt De Grent 34, dag. geopend van 12.00 tot 21.00 uur tot 30 aug., zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Vele eiken en grenen kasten, zil ver en klelnantlek. Er Is nog plaats voor enkele handelaren. Tel. 01719-15172. H.J. Visser vraagt te koop oud goud tegen hoogste dagkoers. Tevens ook muntverzamelingen. Te bevr.: H. J. Visser, Haaghuishof 19. Leiderdorp. 071- 891271/412025. ADVERTEREN DOET VERKOPEN I Koop nu Hollandse of Belgische bierbostel, voor direct te voeren of als wintervoorraad. Hoge kwaliteit. Toch tegen scherpe prijs, ook in deze droge weerperiode. Fouragehandel Jan Noorthoek Woerden, tel. 03480-16237. b.g.g. 03488-291. Tabur 320 zeilboot voor Topper zeilboot voor Gipsy-Sport zeilboot voor Johnson bb-motor 4.5 pk Yak II roeiboot compleet Pol. roeibootje compleet KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Uw TROUWREPORTAGE in kleur, één feest om naar te kij ken. Foto van Bemmelen. Ker- klaan 2, Zoeterwoude (dorp), tel. 01715-1353. Ook te huur. Tel. 02522-10063. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Verbiest Tel. 071-122979-141559. Rep. v.d. Waalsstraat 44, Leiden. Te lefoon 125566. Geopend van 9- 17 uur of volgens afspraak. glasmat, weefsel, hars. epoxy hars enz. Voor boot en goot. D. Segaar. tel. 071-133874. Rijn en Schlekade 116b, Lelden. Be reikbaar via Rooseveltstraat/T elderskade. Zelf wijn en bier maken Alles wat u nodig heeft, alsmede diverse boeken vindt u bij dro gisterij Boerhaave. Haarlem merstraat 68, Lelden, 071- 120784. Radio of tv DEFEKT. bel 01729- 8523, b.g.g. 9251, wij komen dl- rekt. ook voor wasautomaten en geisers, ook 's avonds. WATERSPORT IP: Troost Watersport - Zeilmakerij Haven 14 - Tel. 071-213821 - Lelden 6 dagen per week geopend. 1*SU V8ug xise siiro 1 h in i Scheepsaccu's, onderhoudsvrij, volgens D.T.N. Bakker ac( Voorhout. Loosterweg 2a(bij 't Soldaatje). 02522-13457. gj-, kajuitboot ..Pilot 520", 20 pk „Cresent" b.b.motor. nw. huif voorruit 7000.-. Te bevr.: Eikenlaan 137, Alphen. Tel. 01720-73783. Kanovaren op de Nleuwkoopse plassen, roeiboten- en kanoverhuur „De Ziende". Zuideinde 2, Nieuw koop. 01725-1761. Goedkope speedcruisers Selco, 115 pk Volvo 5950. Gobbl, 120 pk. trailer 9950. Reinell, 170 pk 11.900.-. Co ronet 170 pk 13.900.-. Nauta Nautic. Hoge Rijndijk 93, Zoe terwoude. Telefoon 071 410966. tevens gebr. boottraller. Teieei 18 uur 01720-93844. LE VENT SURF. de goedkmk ste surfspecialist van Ne land. biedt aan zolang de raad strekt: Comiru] surfpakket van topkwaliteit keus 1982. bestaande Compl. polyethyleen surrar™ van zeer bekend merk, 2-r 1 surfpak, surfschoenen. suPe ker. imperial en spanbarl normaal prijs 2.145.- nujaai slechts 1.089.- met 3 jaafl 1 rantle. Le Vent Surf. Den Hfer centr., Boekhorststr. 18. I derd. koopav. tel. 070-63^, R'dam-Zuid, LangenhorstEL vrijd. koopav. tel. O^O-BoCjo. Geopend ma. t/m za. van ifL 17.30 uur. 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6