Israël opent aanval op West-Beiroet Onderwijs eerder met VUT Hersteld van aanslag ntwj kamerlid wil opheldering over politiebeleid FNV: Explosief klimaat tegenover gastarbeiders IJsverkopen naar recordhoogte Woensdag 4 augustus 1982,72e jaargang no, 22337 „Shadow MountainAmeri kaanse film over viertal dat na de Amerikaanse burgeroorlog op zoek gaat naar diamanten op Ned. II om 21.20 uur. Om 19.25 uur Kenmerk. 20.32 uur ..Countdown" met Powerplay. Ned. I om 19.55 uur Igor Stra vinsky's kameropera „The Ra ke's Progress. Perioden met zon maar ook kans op regen. Middagtempe- ratuur gemiddeld 25 graden Zon op. 06.08, onder 21.23. Schev. hoog water: 3.58 en 16.34, laag water 12.14 en OO.^J uur. 0ouAcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. irins William -doopt NDEN In Buckingham lace in Londen heeft de ang- ianse aartsbisschop van Can- urry, dr Robert Runcie, daag prins William, de zes •ken oude zoon van kroon- Charles en prinses Diana, loopt Bij de plechtigheid wa alleen de naaste familie en peters en de meters van ns .William aanwezig. Televi- jeamera's werden geweerd, t doop werd gehouden in de it-gouden muzieksalon van tckingham Palace. Prins Wil- werd door aartsbisschop Jncie gedoopt met water uit Jordaan. Haagse vervalser opnieuw aangehouden DEN HAAG Op verdenking van een omvangrijke post zegel- en schilderijenvervalsing is een 59-jarige koopman uit Den Haag in zijn winkel aan de Weimarstraat aange houden. Er werden enkele honderden Nederlandse postze gels aangetroffen, die waren voorzien van een vals stem pel. en honderddertig kopieën van schilderijen van onder anderen Klee, Corinth, Rembrandt, Toulouse de Lautree en Chagall. Vorig jaar werd de koopman ook al aangehou den in verband met het verkopen van valse meesters. Hij werd toen tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen deze veroordeling ging hij in hoger beroep en in af wachting van de behandeling van zijn zaak werd hij op vrije voeten gesteld. In de tussentijd heeft hij weer een flo rerende handel in vervalste schilderijen en postzegels we ten op te bouwen. De Haagse politie kwam de nieuwe zwendel op het spoor na de aangifte van een simpele fiet sendiefstal. De Londense politieman John Davies begroette gisteren zijn paard Echo, dat evenals hijzelf gewond raakte bij de IRA-aanslag op de bereden lijfwacht van koningin Elizabeth in Hyde Park, twee weken geleden. Davies en Echo begeleidden de groep soldaten toen de bom ontplofte. Bij de aanslag kwa men vier leden van de lijfwacht om. Door een wonder werden Echo en Da vies slechts licht gewond. Inmiddels zijn paard en berijder weer zover her steld, dat zij de dienst mogen hervat ten. Engeland pakt vernieling van telefooncellen aan LONDEN Niet alleen in Nederland, ook in Engeland vormen telefooncellen een geliefd doelwit voor vandalen. Het Britse telefoonbedrijf Telecom, dat jaar lijks ruim 300 miljoen gulden uitgeeft aan het onderhoud van telefooncellen, heeft daar schoon genoeg van. In een aantal cellen is nu afluisterapparatuur aangebracht, die alle geluiden in de cel doorgeeft aan een centraal punt. Daar hoort men of in een bepaalde cel iets kwalijks gebeurt, waarna de politie kan worden gewaarschuwd. Telecom hoopt dat hierdoor vandalen op heterdaad kunnen worden betrapt. Telecom heeft plechtig verzekerd dat de apparaatjes geen telefoongesprekken zullen regis treren. ZWARE GEVECHTEN IN HAVENWIJK VAN LIBANESE HOOFDSTAD 2522-1C akt. Taj aljten BEIROET/TEL AVIV Israëlische troepen zijn vanóchtend in alle vroegte onder dekking van hevig artillerievuur West-Beiroet binnenge trokken. Vanuit drie richtingen proberen Is raëlische tanks op te rukken naar het cen trum van de Libanese hoofdstad, maar zij stui ten op zeer krachtige tegenstand van Palestij- nen en hun links-Liba- nese bondgenoten. Van uit zee voeren kanon neerboten onophoude lijk beschietingen uit op West-Beiroet. Volgens ooggetuigen slaag de een Israëlische tankeen heid van ongeveer 25 voer tuigen er vanochtend in ter hoogte van het Nationaal Museum dé Groene Lijn, de scheidslijn tussen Oost- en West-Beiroet, te overschrij den. Tegelijkertijd openden tanks het vuur bij de haven in Noord-Beiroet en bij de zuidelijke voorstad Oezai. Metname in de havenbuurt wordt zwaar worden ge vochten. Een grote tan- kaanval zou hier op handen zijn. De Israëliërs konden vanochtend slechts enkele honderden mpters terrein winst boeken. De opruk kende tanks worden onder steund door een bijzonder hevig artillerievuur. Het Palestijnse persbureau WA FA meldde dat tussen een en vijf uur vannacht Is raëlische pogingen om de omsingelde stad binnen te trekken waren afgeslagen. Enkele uren later werd een landing van Israëlische ma riniers op het strand van Beiroet voorkomen. Israëli sche tanks, die werden voorafgegaan door bulldo zers om barricades te slech ten. slaagden er in de loop van de ochtend echter in op enkele plaatsen door de Pa lestijnse linies te breken. Voordat Israëlische troepen tot de aanval overgingen werd de burgerbevoling op geroepen te vluchten. .Ook werden nieuwe luchtaan vallen aangekondigd. Berichten over zware ge vechten kwamen ook uit de omgeving van de paarden renbaan, die eens heeft dienst gedaan als kamp voor de Syrische vredes- 1--#;.*: Een oude inwoonster van West-Beiroet. bijgestaan door haar kleindochter, heeft alle moeite om twee grote jerry-cans gevuld met water mee te slepen. Dit voor de burgers van West-Beiroet zeer kostbare vocht werd verkregen op het internationale vliegveld, dat door Israëlische troepen werd veroverd. macht. Volgens een Britse verslaggever wemelde het vanochtend van de Israëli sche militairen in de bossen achter de renbaan. In het vluchtelingenkamp Boersj EFBarasjne wordt volgens ooggetuigen hevig gevoch ten en zou er op grote schaal brand zijn uitgebro ken. Vanochtend was het nog niet helemaal duidelijk wat Israël met zijn offenief wil bereiken. Wel is duidelijk dat tanks geleidelijk opruk ken naar de brede boule- vaard Corniche Mèzraa, waar de PLO-hoofdkwar- tieren zijn gevestigd. Er de den geruchten de ronde dat Israëlische legereenheden een wig zouden willen drij ven tussen de Palestijnse vluchtelingenkampen. Sa- bra, Chatila en Boersj El- Barasjne en het centrum van Beiroet. Het Israëlische opperbevel heeft ondertussen bekend gemaakt, dat de aanvallen vanochtend niet gezien moeten worden als het be gin van het slotoffensief. De afgelopen tien dagen heeft Israël met tussenpozen zwa re bombardementen op Bei roet uitgevoerd. Sinds zon dag hebben tanks enkele stellingen, waaronder het vliegveld, op de Palestijnen. veroverd. Volgens waarne mers wil Israël West-Bei roet stukje bij beetje inne men. Pagina d: Egypte woedend op Israël. (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Het CDA-kamerlid Faber wil opheldering van """regering over aangekondigde bezuinigingen bij de gemeen te- itie. Hij heeft over deze zaak schriftelijke vragen ingediend at minister Rood (Binnenlandse Zaken) kenbaar heeft ge kt dat er bij de gemeente-politie belangrijke bezuinigingen en worden doorgevoerd, terwijl premier Van Agt vier dagen er voor de tv verklaarde dat „wij het ons absoluut niet kun- veroorloven om te gaan bezuinigen op politie, op materieel, personeel, het kan allemaal niet meer en wij doen het ook meer". r wijst er in zijn vragen op dat Rood's recente toezeggingen de vier grote streden over uitbreiding van de politie terug- ait en hij bovendien heeft afgezien van overleg met de poli- rganisaties. Waarom is van dat overleg afgezien, zo wil Fa- weten. Het CDA-kamerlid wil verder van De Ruiter weten r ook bezuinigingen bij de Rijkspolitie overwogen worden. Indiaas vliegtuig gekaapt NEW DELHI Een vliegtuig van de Indiase luchtvaart maatschappij Indian Airlines is vanmorgen op een binnen landse vlucht gekaapt en heeft koers gezet naar Lahore in Pa kistan. Het gaat om een Boeing 737. Niet bekend is hoeveel passagiers zich aan boord bevinden. Wie de ka ping uitvoert is evenmin be kend. Het is de tweede kaping van dit jaar in India. In juni overmeesterde iemand uit Sri Lanka een Italiaans vliegtuig onderweg naar Bangkok. Hij liet zijn gijzelaars gaan nadat een losgeld was betaald. Op Sri Lanka werd hij uiteinde lijk aangehouden. Koken op aardgas wellicht ongezond EINDHOVEN Tijdens en na het koken op aard gas is de concentratie stik- stofdioxyde in huis vaak te hoog. Dat kan schadelijk zijn voor de gezondheid. Uit buitenlands onderzoek is al gebleken dat in hui zen waar op aardgas wordt gekookt. de kinderen meer last hebben van aan doeningen aan de lucht wegen dan in huizen waar elektrisch wordt gekookt. Dit stellen onderzoekers van de Landbouwhoge school in Wageningen en TNO in Leiden in een ar tikel in het maandblad GAS, dat vandaag ver schijnt. Ook in Nederland is gebleken dat in keukens zonder afzuigapparaat sterk verhoogde con centraties stikstofdioxyde voorkomen. De VEGIN, Vereniging Exploitanten van Gasbedrijven, wil dat er een onderzoek komt naar die schadelijkheid. De VEGIN zet echter wel vraagtekens bij de publi- katie van GAS, omdat de kwaliteit van het aardgas in Nederland en het bui tenland niet altijd verge lijkbaar is en omdat er ook buitenlands onderzoek is geweest dat minder nega tief uitviel» Veertig pet Nederlanders discrimineert (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De vakcentrale FNV wil gelijke rechten voor en gelijke behandeling van Nederlanders en buitenlanders die legaal in ons land zijn. Er is alle reden om daarvoor op te komen, zo vindt zij, want er begint een gevaarlijk en explosief klimaat te heersen. Weliswaar staat zestig procent van de Nederlanders po sitief tot redelijk tegenover de buitenlanders, maar veertig procent stelt zich uiterst negatief en discrimine rend op. De Nederlandse regering doet nog niet genoeg tegen deze discriminatie. Dat zal snel beter moeten worden. In een vandaag verschenen discussienota „Samen, beter dan apart" geeft de FNV aan welk beleid gevoerd zou moeten wor den ten opzichte van de gastarbeiders. Dit beleid moet stoelen op de gelijkwaardigheid voor iedereen ongeacht ras, leeftijd, sociale afkomst, politieke overtuiging, sexe, levensbeschouwing of na tionaliteit. De FNV vindt overigens, dat het tot nu toe gevoerde wervings- en toelatingsbeleid onjuist is geweest en dat de werving van bui tenlanders helemaal moet worden stopgezet. Intussen is Neder land wel een pluriforme samenleving geworden. De binnenge komen buitenlanders vormen een blijvend deel van onze samen leving, dat moeten Nederlanders maar eens leren a'ccepteren, zo meent de vakbeweging. De buitenlanders moeten op hün beurt goed worden voorgelicht over onze samenleving. Zie verder pag.10 Politieke rechten na drie jaar verblijf AMSTERDAM De warme zomer geeft de ijsfabrikanten alle. reden tot juichen. De ver koop ligt op dit moment ruim 10 procent boven die van het recordjaar 1976. De bier- en frisdrankfabrikanten daaren tegen zijn nog niet helemaal tevreden. Het broeierige weer heeft de kelen dorstig ge maakt, maar dat heeft de inge zakte verkopen als gevolg van de accijnsverhogingen nog niet helemaal goed kunnen maken. Volgens een woordvoerster wordt er bij Ola-ijs (Unilever) keihard gewerkt en kan er dank zij de inzet van iedereen aan de reusachtige vraag wor den voldaan. Bij Campina in Eindhoven zijn er meer extra krachten ingeschakeld dan in andere jaren. De bierbrouwe rijen kunnen de vraag met de capaciteit nog beschikbare goed aan. Uit een onderzoek is overigens gebleken dat de slechtste bier drinkers ^Groningen wonen. Hier wordt per persoon jaar lijks „slechts" 64 liter bier ge dronken tegen bijvoorbeeld 113 liter in Noord-Brabant en gemiddeld 145,7 liter in West- Duitsland. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Iedereen die in het onderwijs voor 1 januari aanstaande 61 wordt hoeft het nieuwe schooljaar niet meer te gaan werken, maar kan on middellijk met VUT. Minister Deetman (Onderwijs) heeft be sloten de bestaande regeling voor vervroegde uittreding in het onderwijs in die zin te wij zigen. Daarmee zijn werkne mers in het onderwijs beter af dan hun collega-ambtenaren die pas met hun 62e met VUT kunnen. De regeling geldt niet alleen voor leraren, maar ook voor het niet-onderwijsgevend per soneel. Zij houdt in dat ieder een die voor 1 januari 61 jaar wordt het schooljaar dat in au gustus daaraan voorafgaand begint niet meer hoeft te gaan werken. Bereikt men na 1 ja nuari de 61-jarige leeftijd, dan geldt de oude regeling dat men met ingang van de maand waarin men jarig is met VUT kan. Daardoor is het mogelijk dat leerlingen vlak voor hun eindexamen een leraar kwijt raken. Om dié reden willen de onderwijsbonden de toetsda- tum van 1 januari die minister Deetman nu voorstelt veran deren in 1 augustus. Tussen tijds vertrek wegens VUT in het lopende schooljaar wordt dan onmogelijk. Warmte zorgt voor goedkoop groente en fruit DEN HAAG Groenten en fruit zijn goedkoop. Het aanhou dende warme weer drukt de prijzen op de veilingen. Een groot aanvoer en een wat mindere kwaliteit door de droogte, zijn de voornaamste oorzaken dat de veilingprijzen op een zeer laag ni veau liggen. Ondanks de grote vraag naar tomaten en komkom mers is de prijs voor deze produkten nauwelijks aangetrokken. Ook de aanvoer van pruimen is momenteel groot. Bij koeler weer zou deze aanvoerVeel geleidelijker verlopen. De lage prijs wordt ook nog in de hand gewerkt door de grote droogte. De tuinder moet nu zijn gewassen kunstmatig beregenen. De kwali teit heeft daarvan te lijden. Behalve door het grote aanbod wordt daarom de prijs ook gedrukt door de mindere kwaliteit. Noodweer in Japan houdt aan TOKIO In Japan houdt het noodweer aan. Nadat eergisteren de streek ten zuiden van Tokio was getroffen door de orkaan „Bess", is dat gebied gisteren overvallen door zware stormen en hevige regenval. Na het passeren van „Bess" bleken ruim 30.000 huizen onder water te staan en werden op 2.900 plaatsen wegen vernield. Maandag was in de provincie Mie tachtig centimeter regen gevallen, gisteren kwam daar'nog eens bijna veertig centi meter bij. Hierdoor hebben zich talrijke aardverschuivingen voorgedaan. Uit de getroffen provincies zijn ruim 60.000 mensen naar veiligere plaatsen geëvacueerd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1