Wereldrecord paalzitten met één uur verbeterd d t LEIDEN/REGIO CORINA KOETSIER VERBETERT DAMESRECORD in Jeugdstad Sassenheim deze week weer open Monsterrit over 2.250 km eindigt in grandioze intocht OUWEHAND, Z BIERMAN, VAN DER BURG EN h MEEUWENOORD p NIETSTUK fe TEKRIJGEN b Groot vuurwerk vormt afsluiting van feestweek in Voorschoten LEIDSE COURANT MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 PAGINA 41] Brandje snel onder controle ZOETERWOUDE Hoewel de brandweer zaterdagavond werd gealarmeerd voor een brand in een woning aan de Zuid hof in Zoeterwoude behoefden de Leidse spuitgasten niet in ac tie te komen. De brand, op het dak van de nieuw aangebouwde keuken van de familie J. B. Cramer, werd al snel door de bewo ners geblust. De heer Cramer had zaterdag reparatiewerkzaamheden aan het dak verricht en daarbij dakbedekking aangebracht met behulp van een brander. Blijkbaar is het hout gaan smeulen, want rond de klok van kwart voor zeven werd het begin van de brand waargenomen. De bewoner had de zaak snel onder controle, maar toen zich in de woning van de buren, de familie Van den Akker die op vakantie was, rookontwikkeling werd geconsta teerd is in allerijl de brandweer gebeld. Voor alle zekerheid is een intensieve controle uitgeoefend om te voorkomen dat men later op de avond voor nieuwe, onaangename verrassingen, zou komen te staan. De schade aan de twee woningen is beperkt ge bleven. Afscheid in Leiderdorps gemeentehuis LEIDERDORP De chef van de afdeling Bur gerzaken van de gemeente Leiderdorp, de heer S. J. Braat, neemt 10 augustus na bijna 43 jaar in gemeentelijke dienst te zijn geweest, officieel af scheid. De heer Braat is per 1 juli met vervroegd pensioen gegaan. De scheidende ambtenaar is bij de Leiderdorpse bevolking vooral bekend omdat hij jarenlang ambtenaar van de burgerlijke stand is geweest. Honderden bruidsparen zijn door hem in de loop der jaren in de echt verbonden. De heer Braat heeft de spectaculaire groei van de gemeen te Leiderdorp van nabij meegemaakt. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan in 1939. Het aantal amb tenaren is sindsdien van vijf naar tachtig uitge groeid. De heer Braat is drager van de ere-medail- le in goud, die werd uitgereikt bij zijn 40-jarig ambtsjubileum. De afscheidsreceptie wordt 10 au gustus gehouden in de raadszaal van het gemeen tehuis en begint om vier uur. Zes auto's geramd KATWIJK De politie van Katwijk heeft zondag morgen een 21-Katwijker aangehouden die met zijn auto, twee verkeerszuilen, een verkeerspaal en zes au to's had beschadigd. Eén en ander speelde zich om één uur in de nacht van zaterdag op zondag in de Tramstraat en de Haven straat af. De Katwijker ver klaarde, dat hij zo'n tien glazen bier had gedronken. De auto's liepen alleen blik schade op. Voorschoten krijgt nieuwe kunstwerken VOORSCHOTEN Het Voorschotense college van B en W wil een waterbeeldhouwwerk plaatsen in de vijver bij het winkelcentrum in Noord-Hofland. Het werkstuk gaat 25.000 gul den kosten en wordt gemaakt door de kunste naars Dirk Müller en Hedda Buys. Ook stelt het Voorschotense college voor een keramieken plastiek van de kunstenaar Jan Snoeck in de Vlietwijk neer te zetten. Het beeld kost 15.000 gulden. Waar het komt te staan, is nog niet bekend. De Culturele Commissie van Voorschoten streeft ernaar in elke wijk een of meerdere beelden neer zetten. Een ander kunstwerk dat in het Frans Halsplantsoen zou komen te staan, is echter op het laatste moment verplaatst naar het Adegeestpark. Op deze plaats zou het meer beschut staan tegen vanda- Hazerswoudenaren naar Waldkappe fO HAZERSWOUDE De Hazerswoudse Vereniging ter, bevordering van Europese betrekkingen stelt zich on-j der meer ten doel de contacten van de burgers uit ei gen woonplaats met die uit het Westduitse Waldkappel te verstevigen. Daartoe organiseert de vereniging in; het weekeinde van 17, 18 en 19 september een trip naar Waldkappel, de partnergemeente van Hazerswou- de in de Bondsrepubliek Duitsland nabij de grens metL de DDR. Spi pol De Westduitse zustervereniging van de Vereniging ter bevorde-par ring van Europese betrekkingen tekent voor de organisatie vang i het weekeinde in Waldkappel. Opzet van de reis is dat juist zijEree die niet in verenigingsverband naar Waldkappel plegen te rei-feg zen (dat geschiedt in vrij groten getale!), van de gelegenheid ge-p bruik maken. Leden van de genoemde vereniging moeten 50,-elk betalen; niet-leden dragen een tientje meer bij. is, het kampioenschap om de twee jaar in Noordwijkerhout te organiseren. De evenemen tencommissie doet dat, omdat wordt gevreesd dat de belang stelling voor het paalzitten an ders sterk terugloopt. Pool man, een van de leden van de commissie: „We moeten voor komen dat er verzadiging op treedt." Dwazen Van verzadiging was dit jaar nog geen sprake. Naar schat ting vijftigduizend mensen kwamen deze keer naar het Oosterduinse Meer om zich te vergapen aan het „Kampioen schap der dwazen". De wegen rond het meer waren urenlang verstopt. Duizenden toeschou wers waren er in een tropische atmosfeer getuige van hoe het viertal om tien over vier van de palen werden gedragen. Nico Meeuwenoord zorgde voor vertraging. De Noordwij- ker voelde zich fit genoeg om zelf van zijn paal te stappen. Het medisch team was het daar niet mee eens. Voor de veiligheid was het beter, dat de deelnemers van de palen werden gedragen. Meeuwe noord gaf uiteindelijk toe en liet zich naar beneden hijsen. Achteraf gezien had het me disch team het bij het rechte eind. Toen ruim een uur later met de prijsuitreiking wera begonnen, de vier ontvingert elk duizend gulden, exclusief premies, wankelden de fris ge-; schoren deelnemers op hunj||||| vers gemasseerde benen erf'"" moesten zij worden onder-j steund door hun begeleiders; Corina Koetsier, die al weerflfc aardig was opgeknapt, ver-lm diende 750 gulden met haan geslaagde poging haar eigen^l record te breken. Als extraatje kreeg de Katwijkse van een Katwijkse juwelier een horlo-j ge ter waarde van 400 gulden.» Verstand Het „kampioenschap der dwa-. zen" was afgelopen. AaAM Werkhoven uit Sassenheimjier die ruim 77 uur op de paal hadog€ gezeten om geld voor eenjj0_ nieuw clubhuis van rugbyve- reniging „The Bassets" bij el-, kaar te krijgen, stond niet op£8€ het podium. Eerder deze weeken had hij aangekondigd het re-far cord te zullen breken. Aad>an Werkhoven, die zegt alles aanl i te pakken om geld voor het' clubhuis te verdienen, ver-P" klaarde zijn voortijdige afha-L- ken aldus: „Ik ben afgestapt! omdat ik bij mijn volle ver-f" stand wil blijven. Ik wil name-JL lijk ook nog wel eens een „bakkie" in ons nieuwe club huis gaan doen." KEES VAN HERPENf|f SASSENHEIM Deze week wordt er in het ka der van de activiteiten van de stichting Jeugdre- creatie weer een jeugdstad ingericht. Deze stad is tot en met vrijdag open van negen tot vijf uur voor jeugd tot dertien jaar. Morgen om twaalf uur wordt de burgemeester van de kin- derstad bekend gemaakt. Mor genmiddag is er een voetbal toernooi. Woensdag is er in kinderstad sport en spel met 's middags een sportvijfkamp. Donderdag is er zeepkistenra ce. Vrijdagmorgen touwtrek ken en afbraak van kinder stad. De avondvierdaagse wordtfers vanaf morgen gehouden. Daen start voor de deelnemers vanfchi half zeven en zeven uur gaanf de deelnemers aan de tien ki-^11 lometer van start en tussen zes^ei uur en half zeven die aan dehe 15 kilometer-route. EvenalsLe andere jaren is de start steeds) i, voor de gymnastieklokalen 1 aan de Parklaan. ]a Donderdagmorgen van halflOO tien tot half twaalf is er in heted Velthuys aan de Parklaanhei creatief bezig zijn. Zaterdag-ug^ morgen is er een „Bingo-mor-u gen" voor de jeugd van achtr tot vijftien jaar in de drie Sas4ls* senheimse speeltuinen. Dezeftai duurt van tien uur tot halfel; twaalf. Lh, ■en Roeikampioenschappen Rietveld Hazerswoude tol HAZERSWOUDE De roeikampioenschappen van Rietveld [a worden dit jaar donderdag 19 augustus gehouden. Zoals te doen Ni gebruikelijk kunnen behalve bewoners van het Hazerswoudsel'c^ vaardorp, ook „economisch gebondenen" meedoen. Start en finish van de twintigste titelstrijd zijn op de Rietveldse-fj" vaart nabij restaurant „Klein Giethoorn". In tegenstelling tOtP voorgaande edities van de Rietveldse roeikampioenschappenf« worden de wedstrijden in de boten van „Klein Giethoorn" ditr' jaar aan het slot van de schoolvakantie gehouden. Leiderdorpse kunstenaars stellen werk ten toon LEIDERDORP Zeven Leiderdorpse kunstenaars exposerenia gedurende de zomermaanden een klein deel van hun werk injv het gemeentehuis. hi De zeven zijn: Adrienne Hoogenberk, Trees Klein Alex Hak-|v< kaart, Corrie van der Kroft, Hadewijch Ouwendijk, Mieke Ver-H; hoef en Hans Bos. De eerste drie kunstenaars waren al eerder ophe een tentoonstelling in het gemeentehuis van Leiderdorp verte-f genwoordigd. Corrie van der Kroft nam in 1979 deel aan eenl expositie, die ter gelegenheid van de opening van het gemeente-P, hujs was ingericht. De expositie duurt tot en met 1 september en is dagelijks tijdensNi kantooruren te bezoeken. Corina Koetsier. (Vervolg voorpagina) NOORDWIJKERHOUT Zoals mocht worden verwacht, is het wereldre cord paalzitten verbeterd. Gistermiddag om tien over drie zaten er nog vier doorzetters op de in het Oosterduinse Meer gepos teerde palen. Bas Ouwe hand, Frans Bierman, Gerrie van der Burg en Nico Meeuwenoord ble ven na het breken van het wereldrecord nog precies één uur zitten. Om tien over vier gaf het viertal gehoor aan de smeekbe den van de organisatie en stapte af. De vier stelden het record met exact één uur scherper. Ouwehand, Bierman, Van der Burg en Meeuwenoord verbleven 102 uur en drie minuten op hun ongemakkelijke zitplaats. De prestatie van de enige overgebleven vrouwelijke deelneemster, Corina Koetsier, was in feite nog groter. Zij zat 89 uur en 23 minuten op haar paal. Corina Koetsier stel de haar eigen record zo met ruim zeven uur scher per. Frans Bierman. Achttien deelnemers gingen afgelopen woensdagochtend om 7 minuten en 20 seconden over tien van start. De eerste afvaller was J. Beerendonk uit Bennebroek, die het „slechts" twintig uur op zijn paal uit hield. Het zou lang duren voordat de tweede deelnemer de pijp aan Maarten gaf. De tweede afvaller was Lena Houwer: de Katwijkse had het na zestig uur zitten wel gezien. Vrijdagavond verliet zij haar hardhouten zetel. Die vrijdag nacht, de derde overnachting, voor de deelnemers, eiste een grote tol. Jan Onderwater (hij hield het 66 uur en 3 minuten vol). Jan van der Berg (68.40), Frans Janssen en Koos Borst (beiden 70.40) stapten zater dagochtend af. Zij werden gevolgd door Ab van der Burg (72 uur), Piet Geerlings (72), Ben van Maris (75.28), Jan Poolman (75.28) en Aad van Werkhoven (77.21). Wat later haakten ook Wim Alleman (86.23) en Corina Koetsier (89.23) af. Anton Mens bleef stug volhouden, maar na 94 uur en 8 minuten kwam ook hij de man met de hamer tegen. De vier overige paalzitters bleven stug door gaan en braken dan ook het record. De vier stopten op ver zoek van de organisatie. Als Bas Ouwehand. argument werd gegeven, dat meer te doen zijn. er ook volgend jaar een kam- Vooral de voortijdige uitscha- pioenschap mogelijk moest keling van Jan Poolman was zijn. Wanneer het viertal te een grote verrassing. Poolman, lang zou blijven zitten, dan zou die het wereldrecord met de het breken van dat record niet niet deelnemende Richard De huldiging van de kampioenen. COMPLETE WIELERPLOEG BEREIKT CASA MATERNA gaan, dommelde in slaap en viel van zijn paal in het één meter diepe water. Hij liep daarbij geen verwondingen op. Poolman toonde zich zeer te- leurgsteld. De man uit De Zilk had zich gedurende het kam pioenschap druk bezig gehou-» den met het wakker houden van de deelnemers. Met een toetertje hield hij met name buurvrouwe Corina Koetsier uit de slaap. Poolman: „Stom, heel stom wat ik heb gedaan. Ik voelde me prima. Ik was wat bewegingen aan het doen om mijn spieren los te houden. Op die manier heb ik mezelf in slaap gewiegd. Ik probeerde me nog vast te houden aan mijn parasol, maar die brak af." Met een plons verdween Poolman in het water. „En ik had nog wel zo gelachen toen Piet Geerlings van zijn paal donderde." Poolman doet volgend jaar niet mee aan de wereldkampi oenschappen paalzitten. Waar schijnlijk doen veel deelne mers niet meer mee. Reden hiervan is, dat de kampioen schappen volgend jaar in Vin kenveen worden gehouden. Voor veel paalzitters uit de Bollenstreek is de lol er dan vanaf. Vooral de steun van supporters is belangrijk, zo wordt geredeneerd. In Vin kenveen moeten de deelne mers veel van die trouwe aan hangers missen. De bedoeling ZOETERWOUDE De Corso Garibaldi in de wijk Portici in het Italiaanse Napels vormde zaterdag middag een Hollandse ne derzetting. Om kwart over vier die middag be reikten 15 fietsers het weeshuis Casa Materna. Dat wil zeggen dat de to tale groep die zaterdag 17 juli klokslag zeven uur vanaf „Ons Huis" in Zoe terwoude vertrok het einddoel heeft bereikt. Een prestatie die men vooraf niet voor mogelijk had gehouden. Uiteraard was men er van overtuigd dat men in Casa Ma terna zou arriveren maar dat er geen uitvallers zouden zijn, is toch wel het bewijs dat de gedegen voorbereiding vruch ten heeft afgeworpen. Laatste loodjes Alvorens Casa Materna werd bereikt moest de wielerequipe nog flink op de tanden bijten. Donderdag viel het nog mee. Hoewel de zon fel brandde op de lichamen van de inmiddels toch wel vermoeide renners was de afstand van Sansepol- cro naar Spoleto over 126 kilo meter best te doen. Behoudens twee lekke banden van Henk Batelaan en één van Rob Hockx —-juist op een van de weinige slechte stukjes weg verliep die etappe vlot. Tijdens de tussenstop in Umbetide, waar men bijna twee uur te vroeg arriveerde, kreeg de Zoeterwoudse formatie twee fraaie gedenkplaten van die stad. De nacht werd doorge bracht in Spoleto al was de ac commodatie, in de gangen van een gemeentelijk sportpark, verre van ideaal. Vrijdag, de voorlaatste dag, zou nog het uiterste vergen van de renners die er op dat moment al zo'n 1.900 kilome ter op hadden zitten. Volgens het routeboek was de afstand van Spoleto naar Sora 184 ki lometer maar in werkelijkheid bleef de teller uiteindelijk staan op 222.000 meter. Onder een temperatuur van bijna 40° Celsius een bijna onmogelijke opgave. Na meer dan tien uur op de fiets bereikte men Sora. Van een leien dakje ging dat evenwel niet. Al vrij snel na het vertrek waren er diverse mankementen. Zo had Wim Minnaard eerste hulp nodig, John van Wieringen had last van pijn in zijn been. Henk Batelaan had defecte remmen, Arie Knetsch reed lek en Jo- han Batelaan zat „helemaal" stuk en kon slechts op karak ter de tocht volbrengen. Tij dens de rit kwam ook Rob Hockx de „man met de ha mer" tegen, maar ook hij ging door tot op het tandvlees. Dat was nodig ook want het par koers was sterk geacciden teerd met soms pittige klim- metjes. Daar staat dan natuur lijk ook weer een afdaling te genover en dat ging in een hels tempo van soms wel 60 a 70 kilometer per uur. Slecht onthaal Viel de afstand die vrijdag al tegen, ook de ontvangsten in Nico Meeuwenoord. Avezzano en Sora waren niet geheel volgens verwachting. De brief die zo'n zeven weken geleden was verstuurd aan de betreffende gemeentebesturen bleek niet te zijn aangekomen. In Avezzano betekende dat, dat er niets gebeurde maar in Sora werd te elfder ure toch nog wat geïmproviseerd. De gastvrijheid en hoffelijkheid was voor de „onverwachte" gasten toch kenmerkend. Ge slapen werd in het plaatsje Iso- laliri, maar ook daar was de slaapgelegenheid uiterst matig. Erepoort Uiteindelijk, na bijna 2.300 ki lometer te hebben afgelegd, bereikten vijfien fietsers en tien begeleiders het weeshuis waar een grandioze ontvangst volgde. Door een erepoort van een versierde oprijlaan wer den de laatste meters afgelegd. Onder applaus van honderd kinderen uit het weeshuis, de 24 Zoeterwoudenaren die deel nemen aan het werkkamp, ui teraard de gebroeders Teofilo en Emanuele Santi en andere belangstellenden stapte men definitief van de fiets. Na een welkomstwoord van Teofilo Santi werd het glas geheven. Een zeer terechte dronk want een zware opdracht was zonder ongelukken ver vuld. Een prestatie van for maat waarop men trots mag zijn. Donderdag vertrekt de equipe de renners worden dan ver voerd in een luxe touringcar vanuit Napels om via over nachtingen in Cremona en Pforzheim zaterdagmiddag zo tussen half vier en vier uur bij „Ons Huis" te arriveren. Klompendansen in Voorschoten. VOORSCHOTEN Met een groots vuurwerk is zaterdag avond de feestweek rondom „700 jaar marktrechten" in Voorschoten besloten. Geen enkele activiteit werd ver stoord door het weer. Na een hevige donder- en regenbui was het rond half elf zaterdag avond droog en stroomden de Voorschotenaren de huizen uit om met duizenden het toch wel spectaculaire vuurwerk, aangeboden door het Voor schotense bank- en bedrijfswe- zen, te volgen. Zaterdagmiddag gaf de lande lijke ruitervereniging „Konin gin Emma" uit Wassenaar een ruiterdemonstratie met trom pet- en paukenspel. caroussel rijden, springen, stoelendans, fles rijden en barrière sprin gen. Puur kijkgenot, waarin het paard, dat deze hele week centraal stond, zich liet zien als luxe huisdier met een ster ke band tot de mens. Het organiserend comité „Tot Instandhouding van de Voor schotense Paardenmarkt" kan terugzien op een bijzonder ge slaagd feest. Gedurende twee jaar is men bezig geweest met het opstellen van een pro gramma voor de feestweek. Dankzij het uitstekende weer konden alle programmapunten in de buitenlucht worden afge werkt. Het voortouw werd opgeno men door het comité „De Vier", na overleg trok dit co mité zich terug ten gunste van het „Paardenmarktcomité" en dat comité heeft kans gezien niet alleen de burgers van Voorschoten, maar ook het be drijfsleven warm te laten lo pen, waardoor er een waardige viering kwam met betaalbare activiteiten. Wel duidelijk is gebleken dat de kermis niet meer de trekpleister van vroe ger is. Een hele week kermis is teruggedraaid wegens' ge brek aan belangstelling tot de avonduren en de paarden marktdag. Gerrie van der Burg. Stam en Hendrik Steenbeek vorig jaar op 101 uur en 3 mi nuten stelde, verdween zater dagmiddag rond half twee van zijn paal. Poolman, die als gro te favoriet van start was ge-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4