useum voor Volkenkunde reigt blindenprojectaf te stoten Er •1 Een jgoedeze^ Van der Zalm prijst zijn koopwaar rijmend aan DOOR GELDGEBREK Muurvast Protest tegen Centrumpartij CcicLc Somcmt LEIDEN Wegens geld gebrek dreigt het project yoor blinden in het mu- /ieum voor Volkenkunde Ie verdwijnen. „Wanneer voor september geen ^0.000 gulden ergens van daan komt, zie ik het twaar in", aldus de heer 1 p. Schneider, hoofd van de afdeling algemene za- ken van het museum. Het blindenproject draait nu fuim een jaar, er is veel filmbelangstelling voor. i heri VOCiHet project ging zo'n drie jaar ar0,Van start. Een stagiaire van de '"Sociale academie kwam op het idee in het museum iets voor blinden te gaan doen. „Blin den zien met hun handen, maar juist in een museum mag je nergens aankomen. Blinden hebben dus eigenlijk niets aan musea", was de filosofie. Sta giaire Dory Vloed ging met projectleidster Phita Overdijk aan de slag. Geen geld Niet het opzetten van het pro ject was het grootste probleem, maar het bijeenkrijgen van geld. Toen het stagejaar ten einde liep, was er geen geld meer om Dory Vloed in dienst te houden. De Nationale Giro- LeJJb Loterij sprong bij met een gift van 40.000 gulden. Daarmee kon tot september 1982 verder gewerkt worden. Het afgelopen jaar werden dan ook zo'n 20 projecten voor blinden georganiseerd. Steeds projecten die twee tot drie da gen duurden rondom thema's als Japan en Mexico. Blinden mochten het tentoongestelde betasten, bezien met hun han den. Ook geluid vormde een belangrijk onderdeel van het project. In die drie-dagen-pro- jecten zat een groot gedeelte zelfwerkzaamheid ingebouwd. Zo moesten de deelnemers aan het Japan-project zelf hun middagmaaltijd bereiden die, geheel in stijl, dan ook met stokjes werd gegeten. Donatie Voor het komend jaar staan, mits er geld binnenkomt, we derom Japan en Mexico op he programma. De vraag recht vaardigt het aanbod. Daar naast zal een nieuw blinden project op poten gezet borden In de inrichtingskosten is reeds voorzien. Het museum van Volkenkunde kreeg on langs een bedrag van 15.000 gulden toegezegd van de Stichting 'Steun door Rabo- Banken'. Deze stichting heeft tot doel het isolement waarin gehandicapten zich bevinden te verminderen. Het bedrag wordt morgen om elf uur door de directeur van de Rabo-bank in Leiden, de heer L. Kool, overhandigd aan de directeur van het museum, prof. dr. P.H. Pott. Het geld moet besteed worden aan tech nische voorzieningen voor het blinden-project, dat onder meer een wisseltentoonstelling gewijd aan de Japanse cultuur bevat. Deze tentoonstelling zal vermoedelijk gedurende de kerstdagen te bezichtigen zijn. Personeel Het welslagen van het project valt en staat echter bij de aan wezigheid van voldoende per soneel. Schneiders: „Het liefst zouden we van één of andere instelling 40.000 gulden krij gen zodat de huidige mensen er gewoon mee door kunnen gaan. Aan de andere kant acht ik het ook goed mogelijk dat we vrijwilligers inschakelen, werklozen met behoud van uitkering bijvoorbeeld. Het probleem is dat het ontzettend moeilijk is om vrijwiliigers op die basis aan te trekken, het arbeidsbureau geeft er vaak geen toestemming voor. Maar ja, er zal voor september iéts moeten gebeuren anders is de kans bijzonder groot dat we de projecten zullen moeten stop- Op het eerste gezicht lijkt hier niets bijzonders aan de hand te zijn. De eigenaar van deze auto parkeerde zijn voertuig gewoon wat slordig. Zo slordig, dat het overige autoverkeer, dat gebruik maakte van de Vismarkt, geen kant meer op kon. Nadere bestudering van de situatie leert echter, dat er van slordig parkeren geen sprake is. De bestuurder van de auto wilde keren. Hij reed achteruit schoof met de achterkant van zijn wagen over een van de paaltjes die het trottoir van de Vismarkt beschermen tegen autobe zitters, die hun auto op de stoep willen parkeren. Voor uit rijden, was niet meer mogelijk. Het paaltje boorde zich in de achterbak van de auto en omdat de bestuur der zijn wagen met geweld wilde bevrijden, werd het voertuig voorzien van een flink ventilatie-gat. Tour de Frats Na de vierde etappe van de Tour de Frats, die voerde van Waalre naar Blerick, gaan Wendy van der Heuvel (bij de meisjes) en Johnmar Mulder (bij de jongens) aan de leiding. Het ploegenklassement wordt aange voerd door de meisjesploeg Hoogteyling en de jongens- ploeg Hop. De vierde etappe werd gekenmerkt door een grote hoeveelheid lekke banden. De hitte werd be streden met een frisse duik in het zwembad „De Schat- berg". 'Bezoek Borgman Het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heer J. Borgman brengt morgen een werkbezoek aan Lei den. Het gezelschap begint om tien uur met een rondvaart door Leiden. Rond kwart voor twaalf wordt een stadswan deling gemaakt in Staalwijk, Binnenstad Zuid en Pancras West. 's Middags worden de buitengebieden. Levendaal. Leiderdorpse brug. Roomburg, Haagweg en Stevenshofjes- poldert bezocht. Brug (1) De Leiderdorpse brug wordt vanaf volgende week maandag 9 augustus tot en met zaterdag 21 augustus afgesloten voor alle verkeer. Het bewegende deel van de brug wordt geheel door een nieuwe vervangen. Het verkeer wordt op diverse wijzen omgeleid. Het lang zaam verkeer, fietsers en voetgangers, kan gebruik maken van een pontje dat van 's morgens zes tot 's nachts één uur vaart. Het pontje vaart tussen het Utrechts Jaagpad en Ockenrode/Loevestein in Leider dorp. Verder kan het langzaam verkeer dat uit de rich ting Leiden komt, de route via de Leidse singels en de Lage Rijndijk nemen. Zo kan de oversteek bij de Lei derdorpse brug worden vermeden. Ook kunnen de fiet sers en voetgangers gebruik maken van de brug over de Oude Rijn. Brug (2) Voor het autoverkeer is een aantal omleidingsroutes met borden aangegeven. Het verkeer uit Bodegraven naar Lei derdorp wordt geleid via Hoogmade en Woubrugge. Het verkeer op de Hoge Rijndijk met bestemming Leiderdorp kan rijden via de rijksweg. Het Leidse verkeer (met uit zondering van hoge voertuigen) wordt verzocht gebruik te maken van de provinciale wegen 5 en 6 om op de Willem de Zwijgerlaan te komen. Verkeer uit Voorschoten en Lei den Zuid kan bij het Lammenschansplein richting rijksweg kiezen. EIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 .«'■Nieuwe bussen beter toe-' ™3gankelijk voor gehandicapten ame%EIDEN - De NZH neemt 23,(pen dezer dagen de eerste ers fiieuwe bussen met speciale yoorzieningen voor gehandi- |Qt .papten in gebruik. De bussen, dsp>aarvan er in de regio Den iVR<Raag-Leiden voorlopig acht 2i.(Xvorden ingezet, zijn beter toe gankelijk voor gehandicapten. e'9T)e nieuwe bussen zijn voor dien van lage treden. Aan gs ©weerszijden en in het midden van deze instap zijn speciale geleidingsstangen aangebracht. De treden en de stangen zijn van constrasterende kleuren voorzien. Door deze voorzie ningen zijn de bussen beter te betreden door mensen die slechtziend of slecht ter been zijn. Aan het tot stand komen van deze voorzieningen is door verschillende gehandicapten meegewerkt. fjuwee auto's vernield p hLEIDEN Een 70-jarige au- automobilist al twee gepar- tomobilist reed zaterdagavond keerde auto's op de Hoge Rijn met hoge snelheid over de dijk geramd. jRoomburgerlaan. Hij verloor ple macht over het stuur en ijen pamde twee geparkeerde au- Een van de wagens werd to taal vernield. Ook van de auto van de 70-jarige Leidenaar «cefo's. bleef niet veel over. De man 9 ^ven te voren had de bejaarde liep geen letsel op. prat |U<T0 Plezier voor I™66 me' dit handige mini-damspel. »r e U krijgt het thuisgestuurd als u novj de kleine moeite doet een nieuwe 3p,jj abonnee aan te brengen voor 10 «j deze krant. van de Leidse Courant Adres_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een mini-damspel naar: Naam Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, e.ol 2300 VB Leiden. LEIDEN De Centrum partij moet van de verkie zingen voor de Tweede Kamer worden uitgeslo ten, omdat het een racisti sche en fascistische orga- nistie is. Dat schrijft het comtié „Mensen en Men sen" aan het hoofdstem bureau van het kiesdis trict Leiden. Het hoofd stembureau beslist aan het eind van de middag over de toelaatbaarheid van de ingediende lijsten met kandidaten. Leiden. Volgens het comité moet de Centrumpartij wor den uitgesloten van de verkie zingen, omdat de partij in pamfletten en in haar pro gramma discrimineert. Het co mité wijst op een uitspraak van de Amsterdamse recht bank van 25 mei waarin de Centrumpartij wordt verboden uitspraken te doen waarmee buitenlanders gediscrimineerd worden. Het racistische karak ter van de Centrumpartij blijkt volgens het comité ook uit een uitspraak van de Amsterdamse rechtbank van februari dit jaar. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1981 werd de Centrumpartij in Lei den niet toegelaten. Brug (3) Ook het busverkeer moet worden omgeleid. In de pe riode, dat de brug is afgesloten, vervallen een aantal haltes. Voor de buslijnen 40, 42 en 64/65 worden de hal tes Meerburgerkade en van de Valk Bouwmanweg. De lijnen 42 en 64/65 krijgen een tijdelijke halte aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. Ook de lijnen 167 en 101 maken gebruik van deze omleiding, zodat de haltes aan de Hoge Rijndijk en de Meerburgerkade vervallen. Busreizigers moeten er rekening meehou- den, dat de reistijden langer zijn. De reconstructie van de Leiderdorpse brug is een onderdeel van het bus baanproject Hoge Rijndijk/Persant Snoepweg. NOORDWIJK „Kees van der Zalm, houd je kalm. Zeker en gewis dat 't van Van der Zalm is. Waar de kwaliteit steeds beter en de prijs goedko per is", kondigt rijmende Kees van der Zalm zich zelf aan. Al dertig jaar loopt hij met vrouw en later met de kinderen, over het Noordwijkse strand. Aanvankelijk met een juk over de schouders, met daaraan twee zwaar, met fruit be laden, manden. Me vrouw Doortje van der Zalm deed toentertijd de groentewinkel in het dorp. Het is dankzij wij len de heer Timmers van de strandpolitie dat Van der Zalm met een pony en karretje het strand op mocht. Een paard hoort erbij, vindt Van der Zalm. Zijn Shoukje, een zwarte Fries waar Kees erg trots op was, is echter enige tijd geleden dood gegaan. „Op zondag werd hij ziek. De dokter kwam en gaf hem een spuitje zodat hij maandag weer beter zou zijn, maar 's maandags lag hij dood in z'n stal. Nou, dat was een klap hoor". Van der Zalm kan er nog steeds niet bij. Nu heeft de familie Van der Zalm een ander paard, dat heet Omar en is ook zwart. Het dier bezeerde zich laatst op het strand toen het schrok en steigerde, waardoor het de halve kar meenam, heeft. De familie van der Zalm bij de strandkar. Op de bok zit kleinzoon Vincent. Naast hem aan de kar bevestigd het portret van Shoukje. Helemaal rechts zoon Wil. Het dier mag nu voorlopig niets meer doen. Maar zelfs als Omar weer beter is, zal hij nog niet op het strand te zien zijn. Tot grote ergernis van Kees van der Zalm. Opritten „De op- en afritten aan het strand zijn zo rot dat zo'n beest zowat de benen breekt. Het is echt schande. Nu ben ik genoodzaakt met een trac tor voor de kar over het strand te rijden. Dat is toch geen gezicht. Dat heeft geen sfeer. Als ik 's avonds met de kar weer van het strand wil, heb ik een extra tractor no dig om de zaak tegen de oprit omhoog te krijgen. Zo stijl zijn die dingen. Dat was vroeger toch beter geregeld. Ik hoop dat er snel wat aan gedaan wordt, zodat ik weer mijn paard voor de kar kan doen". Even is Van der Zalm boos. Dat zie je zo. Zijn vrouw geeft hem groot gelijk. Ook zij vindt een paard voor de kar veel echter. Maar na zijn gal eens gespuwd te heb ben, komt er alweer een glimlach onder de zonnebril vandaan. Er komt weer een klant aan (de zaken gaan de laatste tijd niet meer zo goed, te veel strandtenthouders die ook consumpties verkopen) die een keuze uit meloenen, frisdrank, snoep of ijs moet maken. „De meloenen, zijn om te zoenen", rijmt hij. En daarna „Bij Kees wordt goed gewogen, daar word je nooit bedrogen". Het is frappant hoe hij kan rijmen. Hele ver halen gaan op rijm en ra zendsnel, dus niet te onthou den. Geboren en getogen Kees en Doortje van der Zalm zijn beiden 55 jaar oud. Geboren en getogen Noord- wijkers. Kees werd op 8 de cember geboren en enkele uren later op 9 december zag Door het levenslicht. Ze woonden naast elkaar. Ze zijn door de dezelfde kraam vrouw ter wereld gebracht. Zelfs het aangeven van de geboorte door de vaders ge beurde bij toeval nog op het zelfde tijdstip. Beide vaders waren toen ook nog eikaars getuigen. Nu zijn Kees en Door al weer lange tijd ge trouwd. Toen de Digros in Noordwijk kwam, besloten Door en Kees hun groente winkeltje in het dorp maar dicht te doen en vanaf die tijd leven ze van het strand. Altijd samen. Ook alle zoons hielpen mee. De jongste zoon Wil, is nu 18 jaar en in de va kanties druk in de weer voor zijn vader. Zelfs kleinzoon Vincent leert vast pinda's af te wegen om straks ook mee te kunnen doen bij de kar van Van der Zalm. Een echte familie-aangelegenheid dus, die strandkar. Kees hoopt er mee door te kunnen gaan tot z'n dood. Zelfs ook nog als hij de honderd duizend wint. Dan zouden Door en Kees wel" eens naar Indonesië en naar Australië willen, maar daarna toch weer terug naar de strandkar. Het Noordwijk se strand is hun lust en le ven. Vakantie kennen ze niet. De enige keer dat de fa milie Van der Zalm met va kantie ging, was toen Kees een reisje had gewonnen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3