Trilogie Simon Disselkoen neemt revanche in derby Gewonde bij skutsjesilen Roemeense lonescu naar wereldrecord verspringen SPORTTRIBUNE Zeiltitel voor familie Duetz Schoon- springsters falen opnieuw drid- Zwembond zoekt Amerikaanse trainster voor kunst- zwemmen LEIDSE COURANT MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 PAGINA 12 GEESTEREN Na in de beide voorgaande jaren de eer aan de Nederlanders Gerd Meier (1980) en Johan Heins te hebben gelaten, heeft de Oostenrijker Hugo Simon zijn trilogie in Geesteren voltooid. Net als in 1978 en 1979 greep de kleine, in West-Duitsland woonachtige ruiter, op Erve Maathuis met Gladstone, het voormalige toppaard van de enkele jaren geleden bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen oud-wereldkampioen Hartwig Steenken, de grote prijs van Twente. In de tweede barrage was Simon een halve seconde sneller dan de met Feinschnitt verrassend ver reikende Willy van de Ham. De Westduitser Jürgen Ernst slaagde er tijdens die tweede extra rondgang met Stanley niet in de sloot correct te passeren en werd derde. De vierde deelnemer, na twee manches nog zonder fouten, was de jeugdige Ton Klumpers. De ook in de overige in ternationale rubrieken succesvolle ruiter uit Woensdrecht ver speelde zijn kansen op een hogere klassering omdat hij in de veronderstelling verkeerde dat reeds in de eerste barrage bij een gelijk aantal strafpunten de tijd doorslaggevend zou zijn. Dat was niet het geval. Zijn wel erg snelle rit bezorgde hem acht strafpun ten. De strijd om de grote prijs van Twente leek aanvankelijk te gaan uitdraaien op een loterij. In de dertien sprongen tellende eerste manche, waarin tien hindernissen moesten worden overwonnen, bleven er van de eerste zeven deelnemers zes foutloos. Slechts de Zweedse Ulrrka Hedin wierp een balk af, zodat het er naar uitzag dat Sieto Mellema een allesbehalve selectief traject had opgesteld. Die indruk bleef echter niet lang bestaan. Nog slechts vijf andere combinaties hielden in die eerste omloop hun kans op de triomf. Onder de afvallers waren onder andere Anton Ebben en de vroegere winnaars van .Geesteren", Johan Heins en Gerd Meier. Heins had echter het excuus na de verkoop van zijn top per Laramy niet weer over een paard van internationale allure te beschikken. De eigenaar van een handelsstal in De Wijk, in 1977 nog Europees kampioen, nam zijn nog jonge Silver Shadow na twee springfouten uit de strijd. Henk Nooren, die als laatste van de 42 deelnemers in de ring kwam. won zaterdag het jachtspringconcours van een internatio nale concours hippique in Geesteren. De Brit Nick Skelton won zaterdag tijdens het internationale con cours hippique van Hickstead het hoofdnummer om de grote prijs. Hij bleef in de barrage met If Ever zonder strafpunten in 42.7 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Malcolm Pyran met Anglezarke (0-44.0) en derde Elly Brown, eveneens uit Groot- Brittannië, met Foxlight (0-50.2). West-Duitsland won in Hickstead de landenprijs. Met de ruiters Peter Luther, Paul Schockemöhle, Gerd Wiltfang en Norbert Koof, liep de equipe slechts vier strafpunten op. Het was na Aken en Parijs de derde keer dat West-Duitsland tijdens een CHIO een landenwedstrijd won. Groot-Brittannië werd met acht strafpunten tweede en Frankrijk eindigde met 22.25 strafpunten als derde. Vancouver Cede (links) wint afgetekend de derby op een bomvol Duindigt. Volo Prise (rechts) wordt tweede. WASSENAAR Voor de tweede keer dit seizoen stond de eigenaar van Stal Westland, Cor Disselkoen, in het middelpunt van de belangstelling op de Was- senaarse baan Duindigt. De Westlander mocht links en rechts en van vriend en vijand de gelukwensen in ontvangst nemen voor de prachtige derbyoverwin ning van zijn fraaie hengst Vancouver Cede met Ge rard van Eykelenborg. Cor Disselkoen, in april nog voorman van de supertrio- boycot op Duindigt, was gisteren een meer dan ge lukkige eigenaar van een driejarige draver die tot veel in staat was in de zes tigste derby. Enkele maanden geleden zag Cor Disselkoen het niet meer zitten met de drafsport. Na de boycot van de supertrio-drave rij waarmee hij op bijna elke voorpagina kwam. deed hij de uitspraak dat hij al zijn paar- De Noren Dag en Ingrid Usterud trokken de Europese titel in de Yngling-klasse naar zich toe. CARPODIMONTE Hans en De Spanjaarden Gorostegui en Europese titelstrijd plankzeilen Margreet Duetz (broer en zus) Doreste werden voor Aarhus in de windsurfer-klasse bij de uit Huizen zijn bij Carpodimon- Europees kampioen in de Star- categorie zwaargewichten als te wereldkampioen zeilen in de klasse geworden. derde geëindigd. De Zweed Vaurien-klasse geworden. Erik van de Berg is tijdens de Tomas Persson won. STAVOREN De eerste gewonde viel zaterdag op de zesde dag van het skütsje-strijd op het IJssel- meer bij Stavoren. Onder een ferme bries kreeg de mast van skütsje „De Zwaan" van Lammert Zwaga van Langweer het zwaar te verduren. Onder daverend geweld kwam halverwege de strijd plot seling het bovenstuk van de mast, de gaffel, en het complete zeil naar bene den. Eén van de beman ningsleden sloeg over boord, waardoor paniek ontstond. Alleen Henk Kui pers moest zich na afloop onder doktersbehandeling stellen, maar hij bleek er met kleine kwetsuren te zijn af gekomen. Daarentegen was de materiële schade aan het Langweerder skütsje vrij groot. Doordat de gehele mast mast was omge klapt waren de luiken bezwe ken en het zeil gescheurd. Zwaga en de zijnen hebben echter echter alles op alles ge zet om vandaag bij Woudsend weer aan de start te kunnen verschijnen. De onfortuinlijke Zwaga zag door het incident een derde zege in het skütsje- seizoen, dat nog maar halver wege is, verloren gaan. Op het moment dat de mast brak had hij de koppositie van Meindert de Groot van „De Zuidwest hoek" overgenomen. De concurrentie van Tjitte Brouwer (Heerenveen) en Jelle Reijenga (Lemmer) werd Joure, die veel te ruim zeilde, daarna te veel. Routinier Brouwer re kende overtuigend met Lem mer af en zo grepen de man nen van „Gerben van Manen" dan eindelijk de eerste zege. Verschillende schippers hesen hun rood gekleurde protest- vlag, nadat zich direkt al na de start enkele „schampers" had den voorgedaan. Slechts één protest werd uiteindelijk tct aan de jury doorgezet. Dat was het protest van Hattum Hoek stra (Drachten) tegen Siete Meeter (Bolsward). Meeter ver loor en zakte daarmee af van een fraaie derde naar een veertiende plaats in de rang schikking van de-dag. In het tussenklassement gaat Woud send (ook na aftrek van de slechtse wedstrijd) nu fier op kop met 22 punten tegen Jelle Reijenga (Lemmer) 30, als tweede en Jeen Zwaga (Eerne- woude) met 30,9 als derde. den zou verkopen. Er kwam een grote veiling. Veel paar denmensen wilden op die vei ling het materiaal van Dissel koen in handen krijgen, maar Disselkoen had vooraf duidelijk laten weten ze te willen verko pen en niet voor elk bedrag weg te willen geven. Tijdens de veiling had hij vrien den in de zaal zitten die mans genoeg waren om, indien de paarden niet genoeg opbrach ten, ze voor hem terug te ko pen. Zo kwam het ook dat Vancouver Cede niet van eige naar veranderde omdat men voor het paard geen honderd duizend gulden wilde betalen. En dat terwijl Gerard van Ey kelenborg, volgens Disselkoen, voor de veiling had verteld dat Vancouver Cede nog beter zou worden dan Kees Verkerk. Door de handelwijze op de vei ling. maakte eigenaar Dissel koen geen vrienden. Toen de hengst bij zijn laatste twee starts ook nog faalde, werd Disselkoen aan alle kanten uit gelachen. Vancouver Cede zou niets meer waard zijn. Gisteren op een propvol Duin digt nam de 39-jarige Gerard van Eykelenborg revanche voor zijn eigenaar. In een veld van zestien paarden zegevier de Vancouver Cede in de koersrecordtijd van 1.20.0. In de laatste rechte lijn kwam Vancouver Cede met grote snelheid na voren. Voor Volo Prise met kampioenspikeur Tjitske Smeding bleef niets an ders over dan een tweede plaats voor Volta Rotary en Valentin Melodie. „Dit geeft een geweldig ge voel", zei Van Eykelenborg la ter. „Het vertrouwen in Van couver Cede is er altijd ge weest. Bij de vorige start in de derbyproef sprong Vancouver Cede weg, maar daar had ik zelf schuld aan. Ik ben nu rus tig met hem blijven zitten in het peloton en begon pas in de laatste rechte lijn te rijden. Ik was helemaal mezelf en dat is natuurlijk belangrijk in zo'n koers". De Westlander, die zich binnen enkele maanden gaat vestigen met met de paarden van Stal Westland in Baarle Nassau, won voor het eerst in zijn loop baan een derby. Blijft Stal Westland de drafsport toch nog trouw ondanks de aapkon- Vijftien paarden komen zondag 8 augustus op Duindigt aan de start op Duindigt in supertrio 32. Reindert, The Import Laren en Pepiton zullen in deze dra verij over een afstand van 2040 meter niet veel voor el kaar onderdoen. Verrassingen zijn echter in het sterke veld niet uitgesloten. Tot en met woensdag is het mogelijk de wedformulieren in te leveren op de postkantoren en tot en met zaterdag op de wedstrijdbanen. Onze favorieten: Reindert, Pe piton en The Import Laren. Onze outsiders: Single Belle, Star of Goldstar en Ricino du Bois. diging dat men met de sport zou stoppen? Gerard van Ey kelenborg: „Door zo'n derbyo verwinning komt de aardigheid in de sport misschien weer voor Disselkoen terug. Het is voor de paardesport natuurlijk een eigenaar die je erg moeilijk kan missen". Cor Disselkoen is niet alleen eigenaar van Van couver Cede maar ook de fok ker. Hierdoor wordt door de Stichting Nederlandse Draf en Rensport een bedrag van bijna 110 duizend gulden op zijn bankrekening overgemaakt, als gevolg van de zege in de derby. Al was de éér gisteren natuurlijk veel belangrijker dan het geld. Voor Stal Westland was de overwinning van Vancouver Cede ook de eerste derby winst. Zo'n kleine twintig jaar geleden had wijlen de vader van Cor Disselkoen ook een kansrijke driejarige voor de derby. Dat was de merrie Bon- heur Perdu. Maar door een blessure ging toen het derbya- vontuur niet door. Bonheur Perdu was de latere moeder van de meest winnende draver aller tijden Kees Verkerk, waarmee Stal Westland grote succesen wist te boeken. Cor Disselkoen: „Met jonge paar den doen wij altijd rustig aan. Daarom was Vancouver Cede de eerste driejarige van Stal Westland in een derby. Maar dit is dan ook uitzonderlijke klasse. Misschien is hij een toekomstige dekhengst met waarschijnlijk bestemming West-Duitsland". ARTHUR VAN RIJSWIJK BOEKAREST De 21-ja rige Roemeense Valy lo nescu heeft gisteren tij dens de nationale kampi oenschappen van Roeme nië in Boekarest het we reldrecord verspringen voor dames verbeterd en gebracht op 7.20 meter. Het oude wereldrecord stond sedert 29 augustus 1978 op naam van Wilma Bardaoeskiene, die vier jaar geleden bij de Euro pese kampioenschappen in Praag tot een afstand van 7.09 meter kwam. Eer der had Anisoara Cuzmir in dezelfde wedstrijd het wereldrecord al verbeterd tot 7.15 meter. De prestatie van de op 29 au gustus 1960 geboren 1.73 me ter lange en 58 kilogram we gende Valy lonescu kwam niet onverwacht. Eerder dit seizoen werd vqor haar reeds een af stand van 7.05 meter gemeten. Zij werd daarmee de. zevende verspringster, die de grens van zeven meter passeerde. Tij dens het verspringen hadden de atletes een tegenwind van een halve meter per seconde. Doina Melinte, die zaterdag tweede was geworden op de 1500 meter, zegevierde zondag op de 800 meter. Zij deed dat met de beste wereldseizoen- prestatie van 1 minuut 55.05 seconden. Maricia Puica werd winnares van de 1500 meter in 3 minu ten 57.48 seconden. Met deze tijd is Puica tweede op de we reldranglijst van dit seizoen. Sneller was alleen de Sovjet atlete Olga Dvirna, die vorige week 3.54.23 liet afdrukken. De Engelsman Steve Ovett heeft zaterdag met een over winning op de 800 meter in 1 minuut 47.59 seconden zijn rentree gevierd. Ovett versloeg in Edinburgh tijdens een vier- landenwedstrijd zijn jonge landgenoot Peter Elliott, die als tweede 1.48.03 noteerde. Ovett had twee weken niet aan wedstrijden deelgenomen. Drie weken geleden was hij in Parijs tijdens een race over 1500 me ter met maagkrampen uitge vallen. De landenontmoeting leverde een overwinning op voor Engeland, Polen eindigde Steve Ovett (no. 3) kwam na veertien dagen rust weer uit op een 800 meter en won direct weer. als tweede. Noorwegen werd heeft zaterdag bij internationa- derde en Schotland vierde, ie atletiekwedstrijden in het Twee Polen, Radzikowski en Oostenrijkse Ebensee de 800 Kolasa, sprongen met de pols-- meter voor dames gewonnen, stok over vijf-en-een-halve me- De nationale recordhoudster ter. De Schot Williamson won kwam in de stromende regen een invitatie-race over 1 mijl in en bij een temperatuur van 3.52.66. zestien graden tot een tijd van Elly van Hulst (Olympia '48) 2 minuten en 01.77 seconden. Elly van Hulst ondervond totaal geen tegenstand. Haar naaste concurrente eindigde op meer dan elf seconden achterstand.' Bij de nationale kampioen schappen van het komende weekeinde in Amsterdam loopt Elly van Hulst drie afstanden: 800, 1500 en 3000 meter. GUAYAQUIL Het verl haal van het Nederlandse schoonspringen in Guayar quil verschilt in weinig opj zichten van een reeks in ternationale echecs, waarC mee deze tak van spon een traditie heeft opged bouwd. Daphne Jongejan£j en Caroline Linthuis, di^J volgens club- en bonds* trainer Rob Voorbij z<iv goed zijn, dat over hun uitjé* zending helemaal niet ge|I; discussieerd had behoe" ven te worden, misten bei|J den de uit twaalf springL sters bestaande finale vai^ de 3-meterplank. De Amerikaanse Megan Mey< veroverde het wereldkampij oenschap schoonspringen vai de drie-meterplank. De twintig jarige Megan had zich ook ij de kwalificatiewedstrijd di beste springster getoond. Dril sprongen voor het einde zakt| zij door een concentratiefoutji naar de derde plaats. In dj laatste pogingen herstelde d| in Florida studerende Meye zich echter. Haar landgenotj Christina Seufert eindigde alj tweede. De derde plaats gin< naar Beng Yuanchun uit China 1 dat voor het eerst tijdens eeJ wereldtitelstrijd zwemmen eei afvaardiging heeft gezonden. Het toernooi om het vijfdfe wereldkampioenschap ju zwemmen, waterpolo eflvi kunstzwemmen zal in 198f" in Spanje worden gehou£e den. Het is nog niet bekend waar Spanje de wedstrijden32 laat plaatsvinden. Kandida^ ten zijn Barcelona en Ma-,e f af dt GUAYAQUIL De eerste medaille-uitreiking van de wereldkampioenschappen in de zwemsporten ii\A Guayaquil heeft Marijke^ Engelen een certificaat opi" geleverd. De 20-jarige Nij-D meegse doktersassistente, eindigde in het solo-kunst.{e zwemmen op de vijfdeci plaats en zag vanuit hetv< streepje schaduw, dat een" muurtje bood, toe hoe dJjJj' voor haar finishende con.riJ currenten zich met een ge-w beitelde glimlach ten beiti< hoeve van de fotografen iria£ onnatuurlijke houdingen" wrongen. SC In het middelpunt van de be- langstelling stond winnare: Tracey Ruiz, een diep gebrons de Amerikaanse, die de laatstr r tijd zo veel wedstrijdén heefi' gewonnen, dat de jury voo haar bij voorbaat al de hoog I ste cijfers reserveerde. Doo de Amerikaanse suprematie bi het kunstzwemmen is het hele maal niet zo'n slecht idee, da de KNZB hier zoekt naar eer Amerikaanse trainster om bi te blijven. Daarmee wil niet ge zegd zijn, dat het clubtrainers duo Matti Goiverde/Wil Roosjo< dat de nationale zaken waarjFr neemt, slecht werk heeft afgejdi leverd. Verre van dag. Marijke Engelen is in vergelij Ij king met de wereldkampioen] I schappen van vier jaar geleden in West-Berlijn zelfs twee plaatsen geklommen. Terwijl het merendeel van de prijswin naressen na dit wereldkampij oenschap stopt, wil Marijke Engelen, als zij dat met haani baan kan regelen, doorgaari re tot de Olympische Spelen var]' Los Angeles (1984), waar he kunstzwemmen in de vorm van f' het duet voor het eerst op hel Olympisch programma staat, j Sharon Hambrook en Keil] Kryczka uit Canada behaalder bij die duetten de wereldtitel Zij slaagden er in de tijdens di verplichte figuren opgebouwd" voorsprong in de vrije oefeninr te handhaven. Het duo Trace; Ruiz-Candace Costie uit Verenigde Staten moest ge noegen nemen met de tweedï plaats. Het brons was voor de Japanse meisjes Ikoku Abe er Masae Fujiwara. Marijke Enge len en Cathrien Eyken eindig den als vijfde. P'JTNHI ..C te;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12