Minister Rood:,Je kunt geen blikken met agenten blijven opentrekken' Zwart geheugensteuntje kan een geluk bij een ongeluk betekenen Toelage voor vwo'ers op kamers omhoog Binnenland -POLITIEMENSEN TE LANG ACHTER HUN SCHRIJFMACHINES Strijd om de kiezers begint half augustus Minister: bonden praten alleen over voordelige zaken STAAT DER NEDERLANDEN 10^96 LENING 1982 PER 1986/1989 Meer postkantoren open op zaterdag LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 JULI 1982 PAGINA 7 (tamer: minder akantiegeld iEN HAAG De inisterraad heeft teren besloten ook toor 1982 het vakan- legeld voor de voor- itter en leden van de eêde Kamer en Je voorzitter [an de Eerste Kamer beperken. Net als overheidsperso neel krijgen zij dit par een vakantie-uit- tering van 7,5 pro- lent in plaats van icht procent. Ook vo- U n imM /-J io Ko. 'lig jaar gold die be merking. Nep-orka jaagt zwemmers weer schrik aan TEXEL/ZANDVOORT Texelse badgasten zijn gisteren danig geschrokken van een met zandzakken verzwaard vlot met daar op een inktzwarte vin van triplex op enkele honderden meters uit de kust. De reddingsbrigade ging er meteen met een motor- vlet op af, maar trof (weer) geen orka aan. Er wordt rekening gehouden met een studentikoze grap. Het wordt uitgesloten ge acht dat de nep-orka dezelfde is die dinsdag in Wassenaar is ge signaleerd. Medewerkers van het Zandvoortse Dolfirama en leden van de reddingsbrigade hebben gisteren met behulp van netten een witsnuitdolfijn gevangen. Hij is overgebracht naar het Dolfira ma om uit te rusten. Het bijna drie meter grote en zo'n 250 kilo gram zware dier verkeerde in moeilijkheden doordat het in on diep water was geraakt. Witsnuitdolfijnen werden eerder deze week gesignaleerd voor de kust van Texel en Callantsoog. Het is nog niet duidelijk of het om dezelfde dolfijn gaat. De Texelse zwemmers, die hier bij de zwarte t de „orka" staan, kunnen nu wel om de grap l Verkoop kabeljauw drastisch gedaald DEN HAAG De verkoop van verse kabeljauwfilets is de afgelopen dagen na een publicatie van de Consumen tengids over het kwikgehalte in de filets met de helft ge daald. De verkoop van diep vriesfilets daarentegen is verdubbeld. Volgens de gids bevatten met name verse ka beljauwfilets teveel kwik en bacteriën. In diepvrieskabel jauw zit volgens de bond veel minder kwik en bacteriën. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten is het niet eens met de bond. Volgens het schap valt het allemaal wel mee. Dronken automobilist rijdt op jongelui in VLISSINGEN De Vlissingse politie heeft vannacht een 21-jarige Middel burgse automobilist aangehouden om dat hij tot twee keer toe met grote snel heid op twee jongens en een meisje was ingereden. De man, die onder invloed van sterke drank bleek, reed als een wilde door Vlissingen. Hij werd aange houden. Tijdens het verhoor kwamen de jongelui, die zich nog net konden redden met een noodsprong in de bos jes naast de weg, aangifte doen. De au tomobilist gaf als reden op: „Ik dacht met meisjes te doen te hebben". „Een erg vreemde verklaring", aldus de poli tie, „maar dat zal wel door de alcohol komen". Ramschip aangekomen VLISSINGEN Vlissingen heeft gisteren het ramschip „Schorpioen", een 115 jaar oud oorlogsschip, binnengehaald. Het schip kwam vorige week op zijn tocht van Den Helder naar Vlissingen muurvast te zitten tussen een Amsterdamse brug. De brug moest gedeeltelijk wor den gesloopt om het schip te be vrijden. Het schip gaat mogelijk in de toekomst als scheepvaart museum dienst doen. Dan moet er echter wel voor anderhalf miljoen gulden voor reparatie en renovatie op tafel komen. )ra> (Van onze parlementaire ,uri redactie) eilEN HAAG „De pro- Dulemen bij diverse politie corpsen kun je niet oplos- lle1n door telkens weer ieuwe blikken agenten j>en te trekken. Onder- Dek, met name in Am- ;erdam, heeft uitgewezen at de meerderheid van politiemensen een zeer (u^root deel van de tijd niet p straat maar achter de efhrijfmachine door- erengt. Uitbreiding van p korpsen betekent, dat nog meer mensen ach ter bureaus belanden en de hulpverlenming op straat nauwelijks wordt uitgebreid. Er is dus een wijziging van de organisa tie en werkwijze van vele politiekorpsen nodig. Daar heb ik geld voor, niet voor uitbreidingen". Minister mr. Max Rood van Binnenlandse Zaken is zeer pertinent in zijn opvatting als hij tijdens een persconferentie reageert op de opwinding, die er is ontstaan door zijn besluit om de vier grote gemeenten niet toe te staan de politie korpsen uit te breiden, waarbij dan zou zijn teruggekomen op toezeggingen van zijn voor ganger Van Thijn. Die plotse linge opwinding begrijpt hij niet. „Burgemeester Peper van Rot terdam mag dan in het t.v.- journaal zeggen, dat die in trekking van een toezegging als een donderslag bij heldere hemel is gekomen, feit is dat ik de burgemeesters en korp schefs van de vier grote ge meenten enkele weken gele den reeds heb ingelicht. De toezegging van korpsuitbrei ding gold alleen voor die ge meenten, de andere gemeen ten met een eigen politiekorps was al maanden geleden mee gedeeld, dat de sterkte van de korpsen bevroren moest wor den vanwege de financiële toestand van het rijk". „Die toezegging aan de vier grote gemeenten van mijn voorganger was trouwens een voorwaardelijke: als de be schikbare middelen het zou den toelaten," aldus de minis ter. „Ik heb die gemeenten nu meegedeeld, dat de middelen er niet zijn en dat de toezeg ging-onder-voorbehoud niet kan worden nagekomen. Het gaat daarbij niet om een uit breiding met 500 man in totaal zonder meer, maar om een dergelijk aantal in vier jaren, dus om 125 nu en in 1983. Als interim-minister past het mij niet om al te beslissen over la tere jaren. Voor dit jaar bete kent de bevriezing van de korpsen een besparing van 12,7 miljoen gulden, voor 1983 van 35,6 miljoen". De minister heeft de vier bur gemeesters duidelijk gemaakt, dat hij nog wel enig geld ach ter de hand heeft, maar dat hij weigert dit te gebruiken voor korpsuitbreiding. Hij streeft naar reorganisaties, die de po litiemensen achter hun bu reaus weghaalt en tijd geeft voor meer straatwerk. „Voor het opstellen van nieuwe structuren en de uitvoering er van heb ik drie miljoen gulden per jaar beschikbaar," aldus mr. Rood, die voor experimen ten van deze aard bij dertien korpsen in kleinere gemeen ten reeds bedragen van 60 tot 200.000 gulden beschikbaar stelt, dit en volgend jaar. De bewindsman wijst er overi gens op, dat ondanks de finan ciële problemen de gemeente politie in Nederland in de af gelopen vijf jaar met 2525 per sonen (12 pet) is uitgebreid, waarvan 1086 (13 pet van de sterkte) in de vier grote ste den. De verontwaardiging van de politiebonden over het niet geraadpleegd zijn noemt de minister onterecht. „Het is nu eenmaal volgens de spelregels zo, dat de sterkte van de poli tiekorpsen geen onderwerp is,- dat in het georganiseerd over leg thuis hoort". 1 dl d. (Van onze parlementaire redactie) /oi'EN HAAG Vanaf half augustus beginnen de 20 i. artijen die meedoen aan de kamerverkiezingen van 8 _5ptember hun verkiezingscampagnes. De lengte van ,e campagnes is dit keer per partij zeer verschillend, fan de vier grote partijen begint D'66 het eerst en de FVD het laatst. 3 ifp 14 augustus organiseert D'66 ter gelegenheid van de start oufin de campagne een „Kunstendag" in het Scheveningse Kur- geaus, waar muziek, cabaret en dans (aan elkaar gepraat door de cteur Luc Lutz) centraal zullen staan. Lijsttrekker Jan Terlouw Iktl tussen de bedrijven door een toespraak houden, ante PvdA werpt zich twee dagen later in de verkiezingsstrijd. De eiicialisten starten onder leiding 'van lijsttrekker Joop den Uyl 2pn campagne met een grote manifestatie in en rond „Het Casi- hep" in Den Bosch. p 21 augustus neemt in „De Agnietenhof" te Tiel de landelijke DA-campagne een aanvang. Een koor en een groot muziek- brps omlijsten een optreden van lijsttrekker Dries van Agt. De 'VD heeft slechts 11 dagen voor de campagne uitgetrokken. Op B augustus geeft VVD-lijstaanvoerder Ed Nijpels tijdens een bij enkomst in „De Flint" te Amersfoort het startsein voor het ge- icht om de kiezersgunst. lud-minister lichtte de dai aaC amer bewust verkeerd in IEN HAAG De oud-minister van Verkeer en Wa- irstaat in het kabinet Den Uyl, Westerterp, heeft in 976 bewust de Tweede Kamer verkeerd voorgelicht ver de aanlegkosten van een half-open dam in de losterschelde. De minister heeft een rapport laten op- lellen waarin de kosten bewust 510 miljoen gulden la- er geraamd waren dan zij hadden moeten zijn. Wes- jrterp heeft dat in een interview met het weekblad P Ie Tijd van deze week toegegeven. e huidige minister van verkeer en waterstaat, Zeevalking, feft de Kamer onlangs laten weten dat de werken niet 3,1 mil- rd gulden gaan kosten maar waarschijnlijk meer dan 7,6 mil- rd. Er zit een gat in de financiering van 700 miljoen gulden, e Kamer heeft de Algemene Rekenkamer gevraagd een onder- lek te doen naar de financiering van de werken. I De Tijd geeft Westerferp toe in het rapport een aantal trucs te pbben verwerkt waardoor de kosten van de werken bewust la ir werden gehouden. Westerterp: „In de presentatie is steeds gegaan van de goedkoopste mogelijkheid voor het ontwerp n de dam. Maar iedereen die enig inzicht had in de materie Jn beseffen dat de kans dat het meer zou gaan kosten groot Een andere truc die Westerterp uithaalde was het bewust aag ramen van een marge voor onvoorziene kosten. AMSTERDAMMER INTRODUCEERT UNIEKE BLACKBOX VOOR ALLE WEGGEBRUIKERS AMSTERDAM In 1981 kwamen in Nederland 1900 mensen bij ongeval len om het leven en wer den er 50.000 min of meer ernstig verwond. De chao tische legpuzzel van het vaderlands verkeer be staat inmiddels uit vier en een half miljoen auto's, twee miljoen motorfietsen, acht miljoen fietsen en drie miljoen bromfietsen. Wat gebeurt er bij een onge luk, wanneer paniek vaak be slist over dood en leven en hulpverleners vruchteloos pro beren om de identiteit van het slachtoffer te achterhalen? „Op dat moment", realiseerde Van Dommelen zich, „is die niet langer in staat inlichtin gen over zichzelf te verstrek ken. En als hij ziek is kan dat voor hem fatale gevolgen heb ben. Dan geven ze hem mis schien een injectie, die zijn on herroepelijke dood tot gevolg heeft". De 51-jarige Van Dommelen, directeur van een Amsterdam se speciaaldrukkerij, bleef met enkele stafmedewerkers koortsachtig zoeken naar een afdoend antwoord op die vraag. Naar een systeem, dat aanvaardbaar is voor alle weg gebruikers. Voor kerngezon- den én voor degenen, die lij den aan kwalen als suiker ziekte, epilepsie en verhoogde bloeddruk. Het moest ook handzaam en volledig zijn. „Ik heb stad en land afgestroopt", bekent hij, „en ellenlange ge sprekken gevoerd met artsen, verzekeringsexperts, mensen van Veilig Verkeer en van de politie. Uiteindelijk heeft dit De Amsterdamse drukker Ad van Dommelen (51) mikt met zijn blackbox ook op de acht miljoen fietsers in ons land, die met een simpele ingreep van het doosje een sleutelhanger kunnen maken. geresulteerd in de blackbox, die straks voor eenëntwintig gulden negentig te koop is". Het is een doosje van 5 bij 8 centimeter, geperst uit poly- carbonaat, een hoogwaardige kunststof, die slagvast en zelf- dovend is. Daarin zit de medi- card met daarop een pasfoto van de bezitter persoons- verwisselng is dus uitgesloten en diens persoonlijke gege vens: naam, eigen telefoon nummer, twee telefoonnum mers, die bij een ongeval ge beld kunnen worden, het tele foonnummer van de huisarts c.q. de behandelende arts, een opgave van de godsdienst en de bloedgroep en bijzonderhe den over de gezondheidstoe stand. Ook wordt vermeld of men in het bezit is van een do norcodicil en eveneens of men contactlenzen draagt. Huisgenoten „Dat lijkt een overbodige toe voeging", geeft Van Domme len toe, „maar we hebben er op onze medicard toch plaats voor ingeruimd. Als je na een ongeval namelijk in bewuste loze toestand geopereerd wordt krijg je daarna gegaran deerd problemen". In de blackbox, die in de auto op het dashboard bevestigd dient te worden, is ook vol doende plaats voor medicards van vijf huisgenoten. Op deze kaarten zoekt men, evenals trouwens op die van de be stuurder, tevergeefs naar een adres, om te voorkomen dat de kaart in handen komt van ie mand, die er kwade bedoelin gen mee heeft. De koper van een blackbox stuurt de medicard ingevuld en met zijn pasfoto naar Medi card Service in Amsterdam. Daar worden de medische bij zonderheden door een arts vertaald in zogenaamde „gene rische benamingen", die vrij wel overal ter wereld bij art sen en hulpverleners bekend zijn. Als dat gebeurd is wordt de medicard geplastificeerd en aan de bezitter teruggezonden. Sleutelhanger De blackbox is overigens niet exclusief voorbehouden aan automobilisten. Ook voor bromfietsers, motorrijders, trimmers, zeilers, surfers en wandelaars is dit zwarte ge heugensteuntje van levensbe lang. Eke dag gaan honderd duizenden kinderen op de fiets naar school. Daarom kan de blackbox met een simpele in greep veranderd worden in een sleutelhanger. Zolang je fietst zit-ie met het sleuteltje in het slot. En als je op de plaats van bestemming bent steek je beide in je zak". Van Dommelen wil zijn mini- vondst, na de introductie in ons land, binnenkort ook in België en Duitsland op de markt brengen. LEO THURING Minister Rood (r) In overleg met een van zijn medewer kers tijdens het gesprek met de ambtenarenbonden. BONDEN: MINISTER VERLAAT TRENDBELEID (vervolg van de voorpagina) De stelling van Rood was, dat het ook ging om beper king van de collectieve uitgaven en dat die beperking er niet zou komen als hij het volle bedrag voor meer werk zou besteden. Op verschillende manieren pro beerde hij de bonden ook gisteravond nog naar zich toe te halen. Hij bood onder meer aan, de 155 miljoen gul den eventueel op een andere manier te gebruiken voor meer werk, waarbij ook zou kunnen worden bezien of dit via arbeidstijdverkorting zou kunnen. De bonden hadden nog wel meer noten op hun zang, maar alles beheersend voor hen was: die 330 miljoen moet hele maal op tafel komen. Rood speelde toen zijn laatste troef uit. Als de bonden bereid waren zijn pakket voor stellen te aanvaarden, wilde hij wel afzien van zijn plan om de wachtgeldregeling voor ambtenaren te ver slechteren. Ook daarvoor gingen de bonden niet door de knieën. Na een korte schorsing kreeg de minister te horen, dat de bon den niet meer bereid waren met hem over zijn voorstellen te praten. De minister zei op zijn beurt, dat hiermee de door hem aangeboden concessies ook van de baan waren. De bonden in een gezamenlijke verklaring: „Met deze minister was niet tot overleg te komen over de korting van één procent in zijn alge meenheid. Hij was alleen bereid in grote lijnen uit te voeren wat het kabinet reeds had besloten. Dat noemen wij geen open en reëel overleg". De minister zei na afloop bijzonder teleurgesteld te zijn, dat het overleg op het uitgangspunt moest sneuvelen. „Het kabinet ziet zich genoodzaakt de collectieve uitgaven te beperken. Daartoe hadden taken en dus banen afgestoten kunnen worden, maar het leek ons beter een stukje te laten inleveren en daarmee al thans een aantal werklozen aan werk te helpen". De minister toonde er zich ook bedroefd over, dat de bonden kennelijk al leen maar willen praten over zaken, die niet nadelig zijn voor de ambtenaren. Volgens de bonden is Roods uitgangspositie al onjuist: hij wil de ambtenaren de ontwikkelingen in het bedrijfsleven laten vol gen, tenzij de financieel-economische toestand van het rijk dit niet toelaat. „Hij heeft het trendbeleid verlaten", zo kon men in vakbondskring gisteravond horen. De minister kon die conclusie wel begrijpen, zei hij, maar hij wilde zich niet helemaal vastbin den aan het bedrijfsleven. „Noem het maar koppelen op af stand". Kribbig De vergadering van gisteravond was al bijzonder kribbig begon nen door de vraag van de bonden of de minister wel aan zijn woord is te houden. Zij doelden hierbij op diens besluit om eer dere toegezegde uitbreiding van politiekorpsen in te trekken. „Zo'n opmkering verdraag ik niet," reageerde Rood, waarna hij uiteenzette hoe op dat punt de vork in de steel zat. Na afloop zei de minister, dat hij op korte termijn beslissingen wil nemen om aan de onzekerheden bij het overheidspersoneel een einde te maken. Hij gaat trouwens volgende week met va kantie. Hij wilde niet zeggen, of hij zijn oorspronkelijke voor stellen nu zal opleggen. De nog openstaande 20 miljoen gulden wil hij ook in de sfeer van de werkgelegenheid besteden. De meeste bonden hadden de bui al zien hangen en van hun leden al machtiging gekregen om zich met acties teweer te stel len. Die zullen na de vakantietijd ontketend, doch nu al voorbe reid worden. „De maat is vol. Bij de leden is een grote actiebe reidheid. Op alle mogelijke manieren zullen wij verzet plegen," zo luidden de uitspraken van de onderhandelaars. ADVERTENTIE bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 3 augustus 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 september aflossing in 4 jaarlijkse termijnen van 1 september 1986 af inschrijving 3 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 september 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG Een uitwonende leerling in het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo) kan het komende studiejaar behalve een tegemoetkoming in de directe studiekosten een flink verhoogde bijdrage voor zijn huisvestingskosten krijgen. Een op kamers wonende leerling van nog geen achttien jaar kan afhankelijk van het inkomen van zijn ouders en ziin studiepres taties maximaal 3.020 gulden krijgen (was 2.020 gulden) krijgen. Een uitwonende vwo'er van achttien jaar en ouder kan voor maximaal 5.180 gulden (was 4.090 gulden) in aanmerking ko men. De bedoeling van deze stijging is het grote verschil in de bijdrage tussen het middelbaar- en het hoger beroepsonderwijs, dat in de loop der jaren was ontstaan, te verkleinen. Ook de te gemoetkomingen in de studiekosten voor de andere leerlingen van het voortgezet onderwijs zijn dit jaar weer verhoogd. Weinig afwijkingen bij „DES-dochters" UTRECHT Bij 0,14 tot 1,4 per duizend vrouwen die voor hun geboorte blootgesteld zijn geweest aan DES (diethylstil- bestrol), wordt een tumor in de vagina of de baarmoeder hals gevonden. Dit blijkt uit een brochure die de Neder landse Vereniging voor Obste- trie en Gynaecologie in over leg met de actiegroep „DES- betrokkenen", heeft opgesteld. Het hormoonpreparaat DES werd na de ooriog gebruikt voor zwangere vrouwen bij wie een miskraam dreigde. In de jaren zeventig bleek echter dat DES bij de dochters van de behandelde vrouwen afwijkin gen kon veroorzaken in de baarmoeder en vagina. Deze meestal niet kwaadaardige af wijkingen, komen voor bij meisjes en jonge vrouwen tot ongeveer dertig jaar. Vier gy naecologen hebben onlangs in een publikatie gesteld dat de officiële schatting van 5000 tot 7500 DES-dochters in Neder land veel te laag is. DEN HAAG De PTT overweegt de dienstverlening van postkantoren op zaterdag te laten verlopen zoals op een doordeweekse dag. De verplichte toeslag voor de diensten op zaterdag moet verdwijnen en het aantal op zaterdag geopende postkantoren moet worden uitge breid van 265 naar 294. De PTT wint hiermee 150 ar beidsplaatsen. De directeur van de PTT-post Van Ommeren heeft deze plan nen voorgelegd aan de vakbonden, zo blijkt uit een artikel in het PTT-blad Aangetekend. De dienstuitbreiding kan wellicht het spitsuur voor de loketten ontlasten dat elke zaterdagmorgen tussen elf en twaalf uur, vooral in de grote steden, ontstaat. Vol gens Van Ommeren is in de praktijk gebleken dat de extra toe slag de toeloop niet afremt. De heffing kan daarom net zo goed worden afgeschaft. Dat kost de PTT wel geld, maar spaart er gernis.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7