/Archeologisch onderzoek in ECatwi jk levert unieke gegevens ver Romeinse nederzetting UIT Sportief aanbod! Oranjefeest in Aarlanderveen Burt Reynolds houdt zichzelf in de hand "iEGIO Noordwijkse Visserskapel staat vol zomerbloemen Jeu de boules toernooi Polsstokverspringen trekt duizenden kijkers J «S^CeitLeSouomit Er wordt flink gewerkt in weeshuis Casa Materna LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 JUU 1982 PAGINA 5 AT WIJK Elf meter iep onder het duin waar nieuwe uitwaterings- uis wordt gebouwd, zijn e resten van een Ro- ieinse nederzetting ge- onden. Niet alleen dit nieke feit, maar ook veel Bgevens over de geologi- :he geschiedenis van dit e<ukje Katwijk zijn bij het cheologisch onderzoek oor het Instituut voor rae- en Protohistorie uit e msterdam boven de rond gekomen. Dakpan- je en met stempelafdruk ken van Romeinse legers t 160 tot 220 na Christus, fimporteerd Romeins g, irdewerk, stukjes hout, botsplinters en een echte ai omeinse waterput zijn de gelopen elf weken ge- e >nden in het noordduin. Met eerste vermoeden dat er ,der het duin bij de bouwput is belangrijks zou kunnen is in de winter geop- ird door een Leids geoloog, Ne op zoek naar schelpen was. it dan bestonden alleen vage l eeën dat daar iets zou kun- ;n zitten. Bij het begin van i jaartelling heeft namelijk rIO meter verder uit de huidi- i kust het Romeinse fort de ittenburg gelegen. Dat be- »orde tot de keten van for- n, die de grens vormde van - ;t Romeinse rijk vanaf de onding van de Rijn, via de onau naar de Zwarte Zee. In aart en april is het Amster- imse Instituut de eerste on- irzoekingen gaan doen. Er erd subsidie aangevraagd bij provincie voor diepgraven- ir werk. Die subsidie werd irkregen en de archeologen lochten vier weken aan de ang van het Hoogheemrad- chap Rijnland en de aanne- >er. Dat werd iets langer om it de aannemer vertraging reeg bij de aanlevering van ateriaal. Volgende week ordt nog verder gespit, maar larna gaat het werk aan de uis weer gewoon door. Prof. dr. J.H.F. Bloemers is één van de onderzoekers. Hij stelt dat door de opgravingen veel is vast komen te staan over de ouderdom, de uitge strektheid en het karakter van de nederzetting onder het duin. „We hebben de waterput en afwateringsslootjes gevon den en aardewerk. Dat bete kent dat je vlakbij of in een bewoning zit en dat die onge veer dateert uit 160 tot 220 na Christus. We hebben ook op vallend veel dakpannen met stempels erin van Romeinse legers gevonden, bijvoorbeeld het dertigste legioen en de Germaanse Vloot. Dat vind je normaal gesproken alleen in militaire nederzettingen, een fort of het kamp eromheen. Het fort De Brittenburg zou uit de tweede helft van de eerste eeuw stammen, dus dit zou het uiteinde van het kampdorp kunnen zijn". Geologisch Ook hebben de onderzoekin gen volgens prof. Bloemers veel gegevens opgeleverd van de geologische geschiedenis van het Rijnmondgebied. „De Romeinse bewoning ligt altijd op of onder Amsterdams peil, wat zonder dijken in die tijd heel veilig was. In de slootjes vind je echter klei, hetgeen erop wijst dat het gebied aan het eind van de tweede eeuw natter werd. Dat klopt met an dere waarnemingen in Zuid- Holland, waaruit blijkt dat de zeespiegel de laatste 10.000 jaar zo'n zeven tot acht meter om hoog is gekomen. Daarbij is het land gezakt door inpolde ring en ontvening. Door de klei echter werd het gebied onbewoonbaar tot in de zeven de eeuw". Volgens prof. Bloemers is de grond in de zevende eeuw als akker en later als weidegebied gebruikt. „In de grond zie je dan een bruine laag met ploeg- sporen, die erop wijst dat in die tijd de grond als akker werd gebruikt. Weer iets later is het doors de nattigheid als weidegebied gebruikt en dat De Romeinse waterput wordt uitgegraven. kun je ook zien, omdat boven op die bruine laag duizenden afdrukken van koeiepoten zijn gevonden. Pas daarna is het huidige duin ontstaan. De Rijnmond waaide dicht en de Rijn werd daardoor onbelang rijk als vaarroute. Dit deel van de geologische geschiedenis tuut gaan nog overleggen over verder onderzoek in het ge bied meer naar de zee toe in de hoop meer te weten te ko men over de uitgebreidheid van de nederzetting. De drie bouwputten, die nu worden onderzocht gaan volgende De archeologen van het insti- week al dicht. De hoop op toe van de Rijnmond was tot op heden nog niet zo in detail be kend", aldus prof. Bloemers. Verder onderzoek stemming voor de onderzoek is echter niet zo groot, omdat het bewuste duin als zeewe ring dienst doet en daarvoor door het onderzoek tijdelijk buiten werking zou worden gesteld. Dat terwijl het Kat wijk grotendeels onder Nieuw Amsterdams Peil ligt. NOORDWIJK In de koelte van de historische Vis serskapel in Noordwijk aan Zee staan tot en met zon dag fraaie arrangementen van fleurige zomerbloemen uitgestald. Gladiolen, colvillies, nanus, chrysanten, als- troemeria, lelies, irissen, liatris, anjers, in een rijke ver scheidenheid van kleuren, vorm en variëteiten. Het in gezonden materiaal was gekweekt door zeer ervaren vaklieden uit de sierteelt en gerangschikt door de meesterhand van Wim Siemerink, de Noordwijkse bloemsierkunstenaar. In een overvloed aan kleuren en vormen zijn de bloemen op deze show van het Noord wijkse Bloemencomité verwerkt. Juweeltjes van bloemschikkunst vallen hier te bewonderen. Een expo sitie, beeldig om te zien en de bloemenbadplaats waar dig. Een smaakmaker voor het Rijnburgse corso, dat zich volgende week op de Noordwijkse boulevards zal presenteren, zei ir J.E.C. Spithoven, voorzitter van het Productschap voor Sierge wassen in z'n openingsspeech. Deze topman uit het vak had be wondering voor de energie en moed van het Noordwijkse comi té om een dergelijke expositie in te richten naast een Floriade en andere manifestaties op het gebied van de siergewassen. Ir. Spithoven herinnerde in dit verband aan het feit, dat Noordwijk als de bakermat van het veredelen van bloembollen kan worden beschouwd, speciaal op het gebied van gladiolen. Met een afzet van anderhalf miljard knollen per jaar is de gladiool een der meest verkochte gewassen. In z'n speech trok de PVS-voorzitter een parallel tussen de sierteelt en het toerisme. In beide bedrijfs takken levert Nederland een totaalpakket. Uitslag Opmerkelijk is de smaakvolle opzet van deze bloemenshow, waaraan verschillende kwekers hun medewerking verleenden. Namens de jury maakte H.G.M. Barnhoorn (Lisse) de uitslag van de keuring bekend. De eerste prijs voor de inzendingen gla diolen was toegekend aan de gebr. Snoek uit Ens (NOP), tweede in deze afdeling werd P. Visser uit St. Pancras. Bij de chrysan ten en andere bloemgewassen werd 1. G. Bouman, 2. C. van Duyn (Rijnsburg) en 3. M. Buschman (Hillegom). Eervolle vermeldingen waren er voor de fraaie inzending iris sen van de gebr. Passchier uit Noordwijk en voor P. Kooy uit Aalsmeer. Een blikvanger op de expositie is de aanwinst van de N.V. Knijnenburg Marlfcuit Noordwijk. een gladiool met de naam City of Chester (gevlamd steenrood). De bloemenexpositie is vandaag geopend tot negen uur en op zaterdag van tien tot twaalf uur en van twee tot acht uur. Voor zondag geldt de openingstijd van twee tot acht uur. HAZERSWOUDE/KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Club de Pétanque Rhyne-Boule uit Hazerswoude- /Koudekerk aan den Rijn organiseert zaterdag 14 au gustus in het Hofstedepark in Koudekerk aan den Rijn een groots opgezet jeu-de-boules-toernooi. De organiserende vereniging verwacht de inschrijving van tach tig equipes (doublettes). Er zal dan ook op de twee speelvelden in het Hofstedepark worden gespeeld én op de paden in de na bijheid hiervan. Inmiddels hebben zich al vijfenveertig ploegen voor deelname aangemeld. Zeker is in elk geval al dat de nationale kampioenen van 1979, 1980 en 1981 hun opwachting bij dit jeu-de-boules-eve- nement zullen maken, evenals een aantal Belgische doublettes. Tweeëndertig prijzen zijn beschikbaar voor de hoogst eindigen den in dit toernooi, waarvan de algemene winnaars beslag leg gen op de Hazerswoude-700-wisseltrofee. OORSCHOTEN Pols- okverspringen is een )ort die in Voorschoten iet in clubverband beoe- ïnd wordt. In het kader an 700 jaar marktrechten if polsstokverspringvere- ging „De Leeuwen- orst" uit Noord wijker- out gisteren een demon- ratie in de wijk Bijdorp. De Noordwijkerhouters spron gen droog over en haalden af standen van 13 tot 14 meter. Een en ander geschiedde via een aanloop met een berekend aantal passen op de schans, een sprong naar de stok en dan maar klimmen in die stok, totdat deze bereid is naar de overkant van het water te val len. Een ferme sprong tenslot te doet de springer dan veilig de overkant bereiken. Nat pak Met deze kennis en een dot goede wil werd dat ook gepro beerd door vele Voorschotena ren. Ze haalden vrijwel alle maal een nat pak en slechts enkele moedigen bereikten de overkant, om droog over te komen moest er dan ongeveer 10 meter gesprongen worden. Veel kijkgenot, waarbij de toe schouwer zich een soort voyeur gaat voelen. Voor de beste Voorschotenaren was er een prijsje. Het weer werkte mee en het opgelopen natte sportpak deerde niet. Fietsen is een sport waarbij geen toeschouwers nodig zijn. Avanti verzorgde gisteravond een fietstocht over 25 km en die kilometers gingen door mooie stukjes Voorschoten en Leidschendam. Puzzelwandeltocht Ook de familie-puzzel-wandel- tocht vond veel aftrek. Deze tocht werd verzorgd door het comité Avondvierdaagse en naast 10 km wandelen was er nog heel wat te puzzelen. Wie het allemaal te warm vond, kon gisteravond terecht in het zwembad „Het Wedde". Daar werd gezorgd voor spel letjes voor jong en oud. ARLANDERVEEN arlanderveen zet begin olgende week de bloe- ïetjes weer buiten. Van laandag 2 tot en met 'oensdag 4 augustus 'ordt het jaarlijkse Oran- tfeest gehouden, aandag gaat het feestpro- ramma van start met een ejaardenavond in het Dorpshuis vanaf half acht. Om acht uur gaat de kermis open. Dinsdag is het de beurt aan de jeugd tot 16 jaar. In de morgenuren is er rondom de hervormde kerk en in de Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank 'oor de moeite voor het opgeven^ van een nieuwe abonnee. Postcode/Plaati Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een softtennisset naar: Naam_ Adres1 Postcode/PlaatsI TelefoonI Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Stationsweg een kinder- markt voor leerlingen van de plaatselijke kleuter- en basisscholen, die om half tien begint. Vanaf één uur staat er brom mercrossen voor jongens en meisjes van 12 t/m 16 jaar op het programma. Hierbij is een helm verplicht. In de pauze wordt fietscrossen met eigen fietsen voor dezelfde leeftijdsgroep gehouden. De plaats van handeling wordt nog nader bekend gemaakt. Om half vijf staat er bij de dr. V.d. Windhof een zeep- helling gereed voor jongens en meisjes van 12 t/m 16 jaar. Wie zin heeft mag pro beren heelhuids over deze helling te komen. De tweede feestdag wordt besloten met een touwtrek- wedstrijd op de Kerkvaarts- weg, die om half acht begint. Aan deze wedstrijd kunnen ploegen bestaande uit 5 per sonen deelnemen. Van deze vijf moeten er minstens drie in Aarlanderveen wonen. De morgenuren van de der de feestdag staan geheel in het teken van ringsteken met gewone landbouwtrakto- ren. 's Middags om twee uur is er kuipsteken bij het dr. V.d. Windhof, Deze wedstrij den zijn bestemd voor dames en heren vanaf 17 jaar, als er voldoende belangstelling voor is, wordt 's avonds om half acht nog een gezel schapsspel gehouden. ZOETERWOUDSE JONGEREN OFFEREN VAKANTIE OP ZOETERWOUDE Als morgen de Zoeterwoudse fietsers in het weeshuis Casa Materna in Napels arriveren, zullen zij behal ve door de kinderen uit het weeshuis tevens wor den ingehaald door 24 dorpsgenoten die al een week in Napels vertoeven. Dat zijn namelijk de deel nemers aan het jaarlijkse werkkamp dat inmiddels al weer voor de elfde- maal wordt gehouden. Onder aanvoering van een nieuw leidersduo Look en Tineke de Joode zijn nog 22 enthousiaste vrijwilligers naar het weeshuis van de gebroe ders Teofilo en Emanuele San- ti vertrokken om daar diverse karweitjes op te knappen die wegens geld- en personeelsge brek anders achterwege zou den moeten blijven. Toch is dat onderhoud van belang om te voorkomen dat in de nabije toekomst nog grotere en duur dere reparaties moeten wor den uitgevoerd. Zo zijn door de inbreng van Zoeterwoudse vrijwilligers (er zijn overigens ook enkele jongeren bij uit an dere plaatsen) al tientallen werkzaamheden verricht die meestal liggen op het vlak van stucen, schuren, plamuren en verven. Vele schoollokalen en verblijfsunits van de kinderen hebben al een grondige op knapbeurt achter de rug. Dit jaar spitsen de werkzaam heden zich toe tot het schrap pen en in de menie zetten van een vele tientallen meters lang ijzeren hekwerk. Zeker niet het leukste werkje maar wel hoognodig. Enkele leden van de groep houden zich bezig met de renovatie van de toilet groepen van het weeshuis. Tussen alle bedrijven door blijft er gelukkig nog tijd over om allerlei spelletjes te doen met de weeskinderen die in tern in Casa Materna verblij ven of alleen tijdens de dagu ren onderwijs genieten. Ieder jaar opnieuw kijken de kinderen uit naar de komst van de Zoeterwoudse vrijwilli gers die al lang tevoren spelle tjes uitdenken en dan in de twee weken dat men in Italië verblijft een goed gevuld pro gramma afwerken met, als het enigszins kan, voor ieder kind een prijsje of herinnering. Na dat gezellige intermezzo wor den de mouwen weer opge stroopt want ondanks het feit dat het vakantie is, wordt on der het motto dat vele handen licht werk maken toch pittig gewerkt Burt Reynolds in actie in zijn politiethriller „Sharky's machine". LUXOR Sharky's machine (16) met Burt Reynolds en Rachel Ward. Regie: Burt Reynolds. Veel acteurs koesteren het verlangen om de films waarin zij optreden ook zelf te mogen regisse ren. Charles Chaplin en Buster Keaton waren daar vroege voorbeelden van, maar tegenwoordig zijn het voornamelijk de helden van de actiefilm die het proberen. John Wayne gaf het destijds na twee pogingen op, Clint Eastwood keek het vak af van Don Siegel en Burt Reynolds toont met „Sharky's machine" beter dan met „Gator" dat hij de dubbelfunctie regis seur-acteur goed onder de knie heeft. „Sharky's machine" naar een roman van William Diehl doet aanvankelijk het meest denken aan een harde versie van Vera Caspary's „Laura" in 1944 door Otto Preminger voortreffelijk verfilmd. Was het toen politieman Dana An drews die verliefd werd op het slachtoffer van een moord, dat later nog in leven blijkt te zijn, dit keer is het Burt Reynolds die tijdens het observeren van een dure call- girl een knappe rol van fo tomodel Rachel Ward vol ledig van haar onder de in druk raakt. Reynolds, sergeant Sharky in de film, wordt na een nood lottige schietpartij van de nar cotica-brigade overgeplaatst naar een smerig bureaubaan tje bij de zedenpolitie. Maar als hij een complot ontdekt, waarbij een dure call-girl de kandidaat-gouverneur in haar macht heeft, waarschuwt hij na haar vermeende dood niet de moordbrigade maar gaat er met zijn eigen team op af. Harde actie, goed gemonteerd, is het gevolg. Al zakt de film zo nu en dan toch wat in op de meer romantische momen ten. Reynolds wint echter als Sharky, acteur en regisseur op alle fronten en zijn mede- en tegenspelers leveren onder zijn leiding goede prestaties. Naast Rachel Ward, zien we Vittorio Gassman als de cor rupte man achter de scher men, Henry Silva als diens broer, dié het vuile werk mag opknappen en onder meer Charles Durning en Brian Keith, die als zedenpolitie deze moordzaak zelf willen oplossen. Goed opgebouwde spanning, duidelijke karaktertekening en voor de liefhebbers het nodige geweld aan het slot, waarbij de lokaties in At lanta spectaculair worden ge bruikt. MILO

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5