Ook Leidse politie moet flink inleveren „De bovenlip van een vis is als een oorlelletje floriodeè „ERNSTIGE BEZORGDHEID" OVER BESLISSING MINISTER ROOD Leidenaar gooit steeds meer glas in glasbak Duidelijkheid gevraagd inzake parkeergarage van universiteit Twee inbraken op klaarlichte dag mmivriii SOTTLSS TAÊLfi WiNE het plaatsen van de extra bakken behoort dit beeld in Leiden hoogstwaarschijnlijk tot het verleden. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND o Geboren: Victor Alexan- i2 P. C. Gijsbers en L. E. Loop- )el ;herben zv. E. T. M. van der fn P. Bakker, Joost Aalko zv. ig en C. A. den Haan, Floris H. J. M. Dickhoff en C. M. jcise, Jan Hendrikus zv. H. G. j,^r Zalm en L. van Duijven- Bart zv. r. F. Groenen en S. iteegh, Kamal zv. M. Abba en ii, Marjolein dv. a. Philippo en Zwijger, Fleur dv. A. C. Zierik- Dool, Jan Thomas zv. P. G. 'k. en J. M. van der Marei, ah Begum dv. H. M. hl. van |lden en B. R. Chowdhary, Ja- :orge zv. P. E. J. Parramore en Bol, Merel Helene Danielle M. Hoogeveen en H. D. Cra- [atalie Johanna Maria dv. H. C. den Berg en M, J. den Elzen, Overleden: G. M. Schreuders, geb. 2- 11-1906 vrl. echtg. van M. Sepers, M. A. van der Ham, geb. 12-10-1893 man, J. J. Overvliet, geb. 6-11-1897 man, P. W. Ouwerkerk, geb. 19-5- 1892 vrl. echtg. van S. Brouwer, F. A. J. van Seters, geb. 27-8-1931 man, nah, geb. 15-10-1912 vrl. echtg. i M. E. Donkersloot, C. J. Ultee, g 24-2-1981 man, C. L. de Haas, geb. 29- 4-1896 man, P. J. A. Baltus, geb. 7-11- 1960 man, C. H. Stouten, geb. 2-8- 1908 vrl. echtg. van J. H. Sira, K. van Ommen, geb. 1-4-1905 man, A. van der Mee, geb. 22-1-1914 man, D. J. Mooij, geb. 15-2-1912 man, R. H. Gay- kema, geb. 28-11-1900 vrl. echtg. van A. P. Hasselbach, J. Siera, geb. 16-4- 1891 man, A. Bruggeman, geb. 13-1- 1922 vrl. echtg. van D. van der Vlis. o in brand JEN De politie heeft acht een 28-jarige Leide- aangehouden op verden- van brandstichting. Om vijf werd de auto van de brandend aan de Mors- aangetroffen. Onder de g werd een vuurhaard iden. lufconomisch wel en wee >.4 lar reisbureau „Rob's Tours '."ravel Services b.v." aan fiaarlemmerstraat 65 is in 2 van- faillissement ver- 22! 1 i de Middelweg 10a is on- 00 het acupressuurcentrum - Koorts en allergiebehan- van H. Jager gevestigd, café-rest.- ,,Het Leye- je" aan de Herengracht opgeheven. de Oude Vest 101 is de autohandel (straathandel in gebruikte auto's) „Auto '80" van J.. F. Stouten gevestigd. „Stunt 2000", winkel in be hang en verfwaren aan de Ge- nestetstraat 21 is opgeheven. De kapsalon „De Morspoorti' aan de le Binnenvestgracht 29 is opgeheven. In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Haven 52 is het koffiehuis „Furtuna" (eig. E. Velthuijzen) gevestigd. LEIDERDORP In een kwartier tijd heeft ze al tien keer beet gehad. Al lemaal voorntjes van hooguit vier centimeter. Ze gaan weer terug de Zijl in. Alleen de grotere gaan in een leefnet. Slechts die laat ze mee tellen. Tot nu toe heeft mevrouw Kaas er al vijf tig. Naast haar zit een dame, het windjack in het gezicht strak dichtge- snoerd, die heeft er nog geen tien. Je moet maar geluk hebben. Mevrouw Kaas heeft aan de Zijl, Leiderdorpse zijde, een bestevstek, vindt ze. Lek ker rustig. Ze woont in Amsterdam, maar heeft al 17 jaar een caravan op een Katwijkse camping. Daar brengt zij met haar familie de weekeinden en de vakanties door en maakt dan de wateren in de buurt onveilig met haar hengel. Het vissen is sinds een jaar of vijf haar grootste hobby. Ze heeft het nooit eng gevonden om de vissen van het haakje te halen of er de maden aan te spiesen. Zelfs in het begin niet. Dat kon ze ook niet ma ken, want haar hele familie vist. Mevrouw Kaas kon dus moeilijk achterblijven. Haar man sloeg haar vele jaren ge leden, al vissende aan de haak en ook haar zoons hen gelen niet onverdienstelijk. Zoon Dennis bijvoorbeeld. Onlangs tweede geworden bij viswedstrijden en zaterdag 28 augustus doet hij in Ter Aar weer mee aan de Nederland se kampioenschappen. Mevrouw Kaas gaat het vooral om de landelijke rust. Maar ook de spanning, over het antwoord op de vraag wat ze nu weer zal vangen en hoeveel, vindt ze leuk. Ze probeert zo min mogelijk leed bij de vissen aan te rich ten. Haakjes in oogjes of er gens tussen de visse-inge- wanden komen bij haar niet voor. „Ik vis met echte wedstrijd haakjes. Dat zijn hele kleine dingetjes. Die gaan netjes door de bovenlip. Nou dat is alleen maar kraakbeen en ongevoelig. Je kan het verge lijken met een oorlelletje, als daar een gaatje in moet, voel je er ook niks van. Als je goed oplet, komt het ook niet voor dat de vis het haakje inslikt. Zodra je de dobber ziet bewegen, moet je opha len. Dan is de kans het kleinst dat zo'n beest het haakje inslikt. Ach, het komt wel eens voor, maar dat is hoogst zelden en dan vind ik het wel jammer ja. Maar meestal....". Ze haalt voor de zoveelste keer op. Om te bewijzen dat het haak je nauwelijks schade aan richt, laat ze de vis zien en haalt het haakje uit zijn lip. Het ziet er inderdaad niet ernstig uit, maar toch ben ik blij geen vis te zijn. Deze vis heeft wat grotere afmetingen en wordt bij de rest in het leefnet gedaan. Een nieuwe rode made wordt bij zijn kronkelende collega's van daan gehaald om als aas te dienen. Er staat te veel wind voor het mooie. Daarom kan er niet te ver van de kant worden gevist. De kans op een lekkere grote brasem is daardoor welhaast tot nul ge reduceerd. Wedstrijd Mevrouw Kaas doet wel eens mee met viswedstrijden. Meestal wint zij op aantal. Haar man juist meer op ge wicht. Ook onderling houdt het echtpaar Kaas wel eens wedstrijdje. „Dat is wel leuk. Ik heb over het algemeen het meeste beet, maar bijna altijd kleintjes. Dan wint mijn man weer op gewicht. Dat gaat zo. Nee, ruzie geeft het niet hoor. Het is gewoon leuk". Mevrouw Kaas is er niet één van veel woorden. Af en toe lacht ze wat voor zich uit, haalt dan de schouders wat op en staart weer naar de dobber. Een plezierbootje komt voorbij. Golven klotsen tegen de walkant. Dan sterft het geluid van de motor langzaam weg. Het is weer stil. Alle ogen zijn gericht op de dobbertjes. lodskreten ieten vogels :r jagen :|DEN De politie en de itsoenendienst gaan maan- ivond van half acht tot uur duizenden vogels, die J-nachten in de kastanjes de Witte Singel, verjagen, vogels zorgen voor veel Kast. Jde bomen tegenover de lus strijken elke avond lenden kauwen en tiendui- Hen spreeuwen neer. De Inie brengt daar de nacht j. Het luide gekwetter van wogels is zeer hinderlijk r de omwonenden. Ook riorzaken de vogels een Jme stank. Daarbij bren- "de spreeuwen en kauwen -verkeersveiligheid in ge- tf. De bocht in de Witte ltel, tegenover de Hortus, is •neurd met uitwerpselen, tr wanneer het regent, is Hf groot slipgevaar. Hneer de vogels maandag- snd zijn neergestreken, dan Ut een geluidsband afge- jld. Op die band staan flskreten van soortgenoten Mde kauwen en spreeuwen. Hens wordt vuurwerk in de '^njes gegooid. In de Hor- Sstaat een gaskanon opge- 3- Dit is om te voorkomen Hpe vluchtende vogels in de Hus neerstrijken. Wanneer verjagen niet geheel slaagt, tie actie worden herhaald. LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 JULI 1982 PAGINA 3! Riool (1) De huizen aan de Hoge Rijndijk, die liggen tussen de Meijestraat en de snelweg, worden in augustus van nieuwe riolering voorzien. Deze vernieuwing kan de bewoners veel overlast en extra kosten bezorgen. Dit omdat de huizen aan de Hoge Rijndijk nog steeds lo zen op open water. De werkzaamheden omvatten dan ook onder meer de aanleg van een nieuw hoofdriool. De gemeente begint maandag 9 augustus met het kar wei. Riool (2) In de meeste gevallen moet het afvoerpunt van de riole ring in huis van achteren na Ar voren worden verplaatst. Daartoe moet er in de woningen veel worden doorgebro ken. De gemeente zoekt naar een oplossing om deze onge makken te vermijden. Misschien is het mogelijk de nieuwe verbinding tussen huisriolering en hoofdriool buitenom, langs de huizen, te leggen. Dit kan omdat het over het al gemeen om om vrijstaande huizen of kleine huizenblokken gaat. Eerst moet de bestaande situatie worden onderzocht. Medewerkers van de gemeentelijke afdeling rioleringen zullen in de tuinen van de woningen aan de Hoge Rijndijk de rioleringen opsporen. In Boekhorst en Koppelstein worden in de komende maanden drie houten bruggetjes voor voetgangers en fietsers aangelegd. Het karwei, dat maandag 9 augus tus begint, wordt begin november beëindigd. Drie bruggen worden tegelijkertijd gebouwd. De Elsevier- brug, die de L. Elsevierstraat met de Cruquiuslaan ver bindt, geeft het langzaam verkeer een extra toegang tot de wijk Boekhorst. De twee andere bruggen moeten de verbindingen binnen de wijk Koppelstein verbete ren. Tussen de Cabralstraat en het Martin Luther Kingpad wordt de Cabralbrug aangelegd. De Ghandi- brug verbindt de Ghandistraat en het Panagoulispad. Tour de Frats In de Tour de Frats is de derde etappe, die van Turnhout naar Waalre voerde, verreden. Ook deze etappe verliep zonder al te veel problemen voor de, voor een belangrijk deel uit Leiden afkomstige, deelnemertjes. Een geplande ploegentijdrit ging niet door door een ongeval met een huifkar, dat voor de betrokkenen zonder ernstige gevolgen bleef. Het klassement ziet er na de derde etappe als volgt uit: Jongens: 1. Erwin Verhagen. 2. Johnmar Mulder. 3. Gabriel Rodriques. Meisjes: 1. Wendu van den Heuvel, 2. Sigrid KosterMarion de Vries, 3. Ursela Staffelen. VISSENDE MEVROUW KAAS: |ste wagens weg Schuttersveld 'EN De eerste woon- tns zijn gisteren van het ittersveld vertrokken. De verwacht dat in het ;einde het merendeel van hoerige bewoners van het ttersveld ook zal vertrek- Mevrouw Ria Kaas aan de walkant van de Zijl. Vissen is haar hobby. LEIDEN „De beslissing van minister Rood is voor het gehele Leidse politie korps een grote teleurstel ling. We moeten verder terug, hetgeen neerkomt, op een ernstige aantasting van de taakuitoefening van de politie. We zijn ernstig bezorgd over de consequenties van deze nieuwe en wel zeer plot selinge bezuiniging". Zo reageert politiewoord voerder D. Graveland op de brief van de minister die deze week bij alle ge meentelijke politiekorpsen in de bus viel. In die brief schrijft de minister van Binnenlandse Zaken on der meer, dat met onmiddellij ke ingang alle gemaakte af spraken over extra personeel en toeslagen zijn ingetrokken. De Leidse politie zal door na tuurlijk verloop van 208 naar 206 man terug moeten. Verder komt de toegezegde regionale voorlichter er niet. Opleidingen De komende jaren zal de korpssterkte nog verder ver minderen. Sinds 1971 was het mogelijk, om jonge agenten al twee jaar lang op te leiden en in te werken, voordat ervaren collega's met pensioen gingen. De minister heeft bepaald dat dit afgelopen moet zijn Met opleiden mag voortaan pas be gonnen worden, wanneer de oudere poltieman daadwer- keijk verdwenen is. „De ko mende twee jaar gaan 11 man bij ons met pensioen. Er zijn dus nu 11 man in opleiding, die ingewerkt aan de slag kun nen wanneer oudere collega's afscheid nemen", aldus Grave- land. „Daaruit blijkt wel wat de gevolgen van deze maatre gel voor de korpssterkte kun nen zijn. Structureel ga je er stevig op achteruit." Volgens de politievoorlichter wordt er vanuit gegaan, dat de 11 man die nu in opleiding zijn, mogen blijven. Duidelijk is dat echter nog niet. Uitrusting Er zal de komende jaren ook minder geld beschikbaar zijn voor de uitrusting van de poli tie. Graveland: „Voor Leiden komt dat toch wel neer op eni ge tienduizenden gulden." Waar dat geld vandaan wordt gehaald, is nog een vraagte ken. „Mogelijk wordt oude en versleten uitrusting niet ver vangen. Aanschaf van nieuw materieel wordt\Stukken moei lijker". Commissaris H. van Voorden stelde in het jaarver slag over 1981 nog, dat de be zuinigingen van enkele tonnen die waren doorgevoerd tot ge volg hadden „dat de rek er nu wel uit is". „Dat geeft wel_aan hoe moeilijk het is om nog meer te bezuinigen, zonder het dienstbetoon aan het publiek te verminderen", zegt de heer Graveland. De politiebonden hebben fu rieus op de plannen van de minister gereageerd. Ze heb ben al met een kort geding ge dreigd omdat toezeggingen van de vorige minister van Binnenlandse Zaken niet zijn nagekomen. VVD en PvdA hebben de maatregel van de minister veroordeeld en het CDA heeft zijn twijfels uitge sproken. Graveland hoopt dat één en ander tot gevolg zal hebben dat de minister op zijn belissing terug zal komen. „Het zou de taakuitoefening van de Leidse politie zeer tën goede komen". LEIDEN De Leidenaars werpen steeds meer glas in de be kende gele glasbakken. Mede dankzij de onlangs gehouden lan delijke actie „Glas in de~glasbak" wordt nu 35 procent van het wegwerpglas, dat in Leiden circuleert, in de gele bakken ge gooid. Vorig jaar was dat 25 procent. Door die stijging van tien pfc-ocent zag de Reinigingsdienst zich genoodzaakt vijf glasbakken extra te huren. In Leiden staan nu 45 bakken, waarin afvalglas kan worden gegooid. Vier van die extra glasbakken werden geplaatst, een wordt door de reini gingsdienst in reserve gehouden. J.R. Riemer van de Reinigings dienst'verwacht, dat die reserve-glasbak snel kan worden ge plaatst. De hoeveelheid glas, die in de glasbakken verdwijnt, wordt volgens hem steeds groter. De heer Riemer is zeer tevre den over het resultaat van de landelijke actie. Hij noemt die ac tie een succes. Op twee plaatsen was één glasbak te weinig en ontstond er over last. Op die plekken, op het Bevrijdingsplein en aan het Leven daal, werd dan ook een extra glasbak neergezet. In de Leeuwe rikstraat en de Potgieterlaan werden onlangs ook de bekende gele containers geplaatst. LEIDEN Het VVD-raadslid M. Zonnevylle wil nu eindelijk wel eens weten hoe het zit met de parkeergarage van de uni versiteit aan de Witte Singel. In een brief aan wethouder C. Waal eist hij opheldering over de gang van zaken. Zonnevylle heeft zijn brief ge stuurd, nadat bleek dat de ga rage zover gevorderd is, dat er door de universiteit voorzie ningen worden getroffen om ook omwonenden de mogelijk heid te geven in de garage te parkeren. Dit omdat de uni versiteit van mening zou zijn dat de gemeente een beslissing over gebruik van de garage door omwonenden steeds maar voor zich uit heeft geschoven. Zonnevylle is al maanden met de wethouder in de slag over de parkeergarage. Het raadslid stelt dat elke keer dat hij aan de'wethouder vroeg hoe het met het overleg met de unive- riteit over de garage was ge steld hij te horen kreeg dat dat overleg nog bezig was. Het raadslid vraagt zich af hoe het mogelijk is dat de universiteit nu blijkbaar alleen over het gebruik van de garage heeft beslist. LEIDEN Uit een woning aan de Jan Luykenlaan zijn gistermiddag 20 girobetaal kaarten en een bijbehorend pasje gestolen. De dieven kwa men de woning binnen door de voordeur open te breken. Ook een woning aan de Mui- derkring werd door inbrekers bezocht. Toen de bewoner varx de woning thuis kwam, trof hij twee mannen aan. Het tweetal ging er in een auto vandoor. mm: w vjum

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3