Ambtenaren zinnen on acties >TT Bezuinigingen bij CRM osten 1.500 arbeidsplaatsen yssM&A- inderzoekt raude met irokaarten NA MISLUKT OVERLEG „Unifil gaf geen informatie aan PLO" Gewapende overval op postkantoor Langeraar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pere. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0.S6 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57.3S; jaar/ 217,90. f Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Vrijdag 30 juli 1982,72e jaargang no. 22333 Aflevering van de politieserie „Tatort" op Ned. ii om 20.27 uur. Om 22.10 uur TROS-Ak- tua over de bezuinigingen die nu ook de politie treffen, de daling van de koopkracht en de gevolgen hiervan Ned. I om 20.05 uur „NCRV- Springtrofee *82" en om 22.20 uur politie-serie „Maggie For bes". Half to zwaar bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Minimumtemperatuur onge veer 17 graden. Middagtempe- ratuur rond 25 graden. Tot matig afnemende wind, eerst oostelijk, later uit uiteenlopen de richtingen. Zon op 05.59. onder 21.33. Scheveningen hoog water 12.57. Laag water 8.09 en 20.52. 'ranse wijnboeren lokkeren wegen ■)eN HAAG Nederlandse wegver- rders. die op Frankrijk rijden moe- in het 'tveekeinde rekenen op weg- lokkades door Franse boeren, die pro- iteren tegen de invoer van groenten, lit en wijn uit Spanje en Italië. De JVTO, de vereniging van transport- idernemingen, die dit bekend maakt, ijst erop. dat op verscheidene plaatsen Frankrijk, met name op de autosnel- >gen in de oostelijke Pyreneeën, de ide. de Herault en de Gard, verkeers- toppingen zullen ontstaan. De acties in de boeren komen in een weèkein- waarin de wegen toch al overvol jn met gaande en komende vakantie- ingers. 1 Blackbox voor alle weggebruikers AMSTERDAM Ad van Dommelen, een 51-jari- ge Amsterdammer, is van plan de markt te gaan veroveren met zijn „blackbox". Dit is eèn doosje van vijf bij acht centimer, waarin een medicard met pasfoto van de bezitter en verder diens per soonlijke gegevens: onder meer naam, eigen te lefoonnummer, het telefoonnummer van huisarts of behandelende arts, een opgave van de gods dienst en de bloedgroep en bijzonderheden over de gezondheidstoestand. De box is zo gecon strueerd, dat hij niet alleen in een auto kan wor den meegenomen, maar met een simpele in greep veranderd kan worden in een sleutelhan ger die aan een fietssleutetje wordt bevestigd. Ook trimmers, surfers en wandelaars kunnen hem gemakkelijk meenemen. Pagina 7: Zwart geheugensteuntje kan een ge luk bij een ongeluk betekenen. Minister Nypels heeft rijk alleen DEN HAAG Minister Nypels (D'66) van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening is volgende week iq z'n eentje ver antwoordelijk voor het overheidsbeleid. Hij is dan namelijk de enige minister die niet met vakantie is. Zijn dertien collega's zijn allemaal weg, zodat Nypels alle porte feuilles beheert. Weliswaar betekent dit in de praktijk niet dat Nypels van ministerie naar ministerie moet rennen, maar wel dat hij op z'n eigen departement allerlei dringende staatsstukken van verschillen de ministeries moet ondertekenen. Overi gens zijn er nog wel een paar staatssecre tarissen beschikbaar om Nypels in geval van nood terzijde te staan. Staatssecreta rissen zijn echter niet rechtstreeks verant woordelijk voor het overheidsbeleid. Vakantiewerk bij PTT loopt terug DEN HAAG De PTT verwacht dat deze zomervakantie nog minder an sichtkaarten worden verstuurd ook weer minder telefoongesprekken wor den gevoerd. Door het teruglopen van de inkomens wordt er minder gebruik gemaakt van PTT-diensten in de va kantie. In 1981 verstuurde 80 procent van de vakantiegangers ansichtkaar ten uit het buitenland, drie procent minder dan in 1980. De PTT had in 1981 twee miljoen kaarten minder te ver werken dan in '80. Het aantal Neder landers dat naar huis belde tijdens de vakantie nam met vijf procent af. Plundering en geweld in Enschede: vijf arrestaties ENSCHEDE De Mobiele Eenheid heeft vannacht vijf mensen gearresteerd wegens openlijke geweldpleging bij ernstige ongere geldheden. Op een parkeerplaats bij een winkelbedrijf in de stad wordt op warme zomeravonden vaak mét sloopauto's gecros- sed die nadërhand in brand worden gesto ken. De politie heeft steeds de grootste moeite de zaak in de hand te houden, omdat de doorgaans honderden opgewonden toe schouwers zich vaak tegen de politie richten met het gooien van stenen en flessen. Gis teravond werden eerst een surveillance-wa gen en enkele voorbijgangers met stenen bekogeld. Toen tegen half twee een slijterij bij de parkeerplaats deels werd geplunderd nadat de ruiten waren ingegooid, kwam de ME in actie. DEN HAAG De ambtenarenbonden be raden zich op stiptheid sacties en stakingen, nu het loonoverleg met mi nister Rood van Bin nenlandse Zaken tot een complete breuk heeft geleid. De minis ter zal op korte termijn zelf gaan uitmaken, wat er met de salarissen van het overheidspersoneel moet gebeuren. Het ligt voor de hand te ver wachten, dat hij zijn, voorstellen aan de bon den tot maatregelen zal verheffen. De ambtena renbonden zien dit als een dictaat, dat zij abso luut onaanvaardbaar vinden. Zij hebben het vertrouwen verloren, dat met deze minister nog reëel overleg te voeren 2&1 zijn. Na tien uur onderhandelen, verdeeld over drie dagen, gingen de partijen gister avond zowel woedend als teleurgesteld uiteen, omdat men vast bleef zitten op het (uitgangs)punt waarmee de gesprekken waren begon nen. Het kabinet had beslo ten het overheidspersoneel per 1 juli j.l. een procent sa laris te laten inleveren. De bonden waren bereid dit te accepteren mits het aldus vrijkomende bedrag geheel zou worden besteed aan werkgelegenheidbevorde- rende maatregelen bij de overheid. Minister Rood had, wat dit jaar betreft, slechts 255 van de 330 miljoen gulden te be sparen som aan te bieden: 100 miljoen voor de bouw (vooral voor gebouwen in de publieke sector), 100 mil joen door de laagste ambte naren een extra vakantie dag te geven en 35 miljoen voor verlaging van de VUT-leeftijd van 62 naar 61 jaar; voor 20 miljoen was nog geen bestemming. Pagina 7 „Trendbeleid verlaten" Hoofdprijs van onze I Tourprijsvraag naar Roelof arendsveen Mevrouw Jo van Klink-Van der Wereld (tweede van rechts op de foto) uit Roelofarendsveen zou het al leuk hebben gevon den als ze in de Tourprijsvraag van onze krant slechts een dagprijs, een T-shirt, had ge wonnen. Het pakte anders uit: het werd de hoofdprijs. Eén van haar vijf zoons, de 20-jari- ge Rob (rechts) pijnigde ook gedurende de hele Ronde van Frankrijk elke dag zijn hersens om de goede antwoorden te bedenken op alle vragen, maar hij reikte niet zo ver als zijn moeder Met wie hij wel steeds uitgebreid in discussie ging over de mogelijke oplossingen. Mevrouw Van Klink koos enige keren haar eigen weg en dat leverde haar de fraaie Tl Ra- leigh-racefiets op. Die haar gis teren vlak voor de start van de profronde van Wateringen werd overhandigd door chef sport Frank Werkman, die de Leid se Courant vertegenwoor digde. De echtgenote van de eigenaar van een chrysantenstekbedrijf ih Roelofarendsveen, waar alle vijf zoons werken, vertelde dat ze de hoofdprijs overigens aan haar bij het Alphense Avanti rijdende zoon Rob zou geven. Die met dat gebaar gezien de brede lach op zijn gezicht geen enkele moeite had. Onder het toeziend oog van Gerrie Kne- temann (links) en Theo Koom- en (met microfoon) bedankt mevrouw Van Klink de verte genwoordiger van deze krant voor de fraaie fiets. ,,lk doe volgend jaar zeker weer mee", verklaarde ze gisteren ver heugd. hbhhhb^^BH Y HAAG De PTT postgirodienst en rijkspostspaarbank is J met een onderzoek naar de manier van versturen van gi- itaalkaarten, kascheques en eurocheques. Gebleken is dat de jues vaak uit brievenbussen verdwijnen. Gedacht wordt aan sre manieren van versturen om in ieder geval de fraude uit venbussen uit te bannen. Die fraude beloopt overigens per maar enkele miljoenen guldens. PTT-diensten overwegen de cheques niet meer gewoon in I herkenbare enveloppen te gaan versturen maar eventueel 1 ekeninghouders de cheques zelf op het postkantoor te laten len. Dit is echter bezwaarlijk voor mensen die werken, rom wordt ook gedacht aan het versturen van de papieren ingetekende enveloppen (het bezwaar blijft daarmee) en het turen ervan iq normale witte, niet herkenbare, enveloppen. Door de bomontploffing sneuvelde een aantal ruiten en werd een deur van het PvdA-gebouw vernield. Bom ontploft bij kantoor PvdA AMSTERDAM Bij het lan delijks secretariaat van de Partij van de Arbeid aan de Nicolaas Witsenkade in Am sterdam is vannacht een bom ontploft. De deur van het ge bouw is vernield en er zijn wat ruiten gesneuveld. Een groe pering die zich het autono- menfront noemt, heeft de ver antwoordelijkheid voor zich opgeëist. De bom is geplaatst uit protest tegen het „wanbe leid van de PvdA op het ge bied van de woningbouw en in verband met de verwikkelin gen rond het kraakpand „Luc ky Luijk". Burgemeester Po lak heeft de actie scherp ver oordeeld. De gebouwen van de gemeentelijke dienst herhuis vesting zijn vanmorgen ont ruimd nadat er een bommel ding was binnengekomen. En kele weken geleden ontplofte er bij de dienst een bom, die behoorlijke schade veroor zaakte. WOORDVOERDER GOKSEL: TEL AVIV/NEW YORK/BEIROET De Israëlische opperbe velhebber Eytan heeft gisteren de Unifil-vredesmacht er van beschuldigd inlichtingen verstrekt te hebben aan het Palestijnse verzet over Israëlische aanvalsplannen. De woordvoerder van Unifil, Goksel, heeft de beschuldiging te gengesproken. Hij zei dat UnifiJ onder meer tot taak heeft beide partijen te waarschuwen voor mogelijke acties van de ander en ontkende dat Unifil daarbij geheime informatie had doorge speeld. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Klibi, heeft giste ren bekend gemaakt dat de PLO heeft besloten Beiroet te verla ten. Klibi zei dat de PLO haar strijdmacht uit de Libanese hoofdstad 'zal terugtrekken, nadat bepaalde garanties waren vastgesteld. PLO-leider Arafat heeft een evacuatieplan uiteen gezet. De guerrillastrijders moeten volgens dit plan over vier Arabische landen worden verdeeld. Arafat zei dat 5.000 van de 6.000 commando's naar Egypte, Syrië, Irak en Jordanië zouden kunnen gaan. Over de resterende 1.000 guerrilastrijders is nog geen besluit genomen. De VN-Veiligheidsraad heeft gisteravond een resolutie aangeno men, waarin van Israël wordt geëist dat de voedselblókkade te gen West-Beiroet wordt opgeheven. 14 van de 15 leden van de raad stemden voor het besluit. De VS namen niet deel aan de stemming, omdat er te weinig tijd zou zijn geweest om een over wogen besluit te kunnen nemen. Een VN-woordvoerder heeft gezegd dat de PLO de distributie van voedsel in West-Beiroet blokkeert. PLO-woordvoerder La- badi zei dat zijn organisatie zich voorbereidt op een langdurig beleg en dat zij daarom is overgegaan tot een rantsoenering. Pagina 8: Israël raakt verstrikt in de Libanese politieke verhoudingen. V) Echt Bezuinigingen et ministerie van CRM volgens de ABVA/KA- .500 arbeidsplaatsen kos- ")e FN V-bond heeft ver- i dat de bejaardenoorden •nderd arbeidsplaatsen en inleveren, doordat de 'ie aan basiszorg per be- wordt besteed moet i verminderd. Abva- o-bestuurder Toon Mul- igt dat een studie naar de zakelijke omvang van het neelsbestand in de be jaardenhuizen niet is afge wacht. Ook.de Christelijke fe deratie van overheidsperso neel CFO heeft verontwaar digd gereageerd op de bezuini ging Deze bezuiniging levert het ministerie volgens Muller zes tien miljoen gulden op. Verder komen, aldus de ABVA/KA- BO, ongeveer vierhonderd personeelsleden op straat te staan door de sluiting van tien A twaalf niet erkende inrich tingen voor kinderbescher ming (bezuiniging 26,6 miljoen gulden). Het ministerie wei gert volgens de bond tot dus ver een wachtgeldregeling voor dit personeel te financie ren. Verder vreest de bond, dat minstens 120 arbeidsplaatsen wegvallen doordat de rijksbij drage maatschappelijke dienst verlening met acht miljoen gulden omlaag gaat. Boven dien gaan er 380 arbeidsplaat sen verloren in een. aantal in richtingen die worden gefi nancierd uit de Algemene Bij standswet. Volgens het ministerie zullen de bezuinigingen die minister De Boer in een „nieuwe bezui nigingsronde" voor 1983 wil doorvoeren, inderdaad banen verlies opleveren. Volgens het ministerie gaat het echter in totaal om driehonderd banen. Met deze bezuinigingen wordt volgens CRM een bedrag van 59,6 miljoen gulden bespaard. Over het door Abva/Kabo, ge noemde aantal van zeshonderd banen dat de bejaardenoorden moet inleveren, zei de CRM-woordvoerster dat dit een kwestie van interpretatie is. De plannen waren oor spronkelijk om bij de bejaar denoorden 800 nieuwe ar beidsplaatsen te creëren. Mi nister De Boer is van plan daar 200 („nog altijd een posi tief saldo", aldus de woord voerster) van te maken, 600 minder dan oorspronkelijk de bedoeling was. Fiets niet veilig voor agenten 's HEERENBERC, Fietsen in 's Heeren- berg die niet op slot staan, zijn niet meer veilig voor de „grijp grage" handen van de politie. Het komende weekend gaat de rijks politie in 's Heeren- berg met een vrachtwa gen rond en neemt alle fietsen mee die niet op slot staan. Tegen beta ling van twintig gulden boete kan de eigenaar zijn karretje weer te rug krijgen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. BUIT ENKELE DUIZENDEN GULDENS LANGERAAR Bij een gewapende overval op het onbeveiligd postagentschap aan de Langeraarseweg zijn gisteren enkele dui zenden guldens buitgemaakt. Van de daders ontbreekt tot op he den elk spoor. Zij ontkwamen in een klaarstaande auto. Twee gewapende en met bivakmutsen getooide jongemannen drongen, om tien voor half vier de kapperswinkel van de familie Otto binnen, waarin het postkantoortje is gevestigd. Het tweetal bedreigde de aanwezigen de beheerster, de kapper en een medewerkster met vuurwapens en dwong hen geld af te ge ven. Terwijl de ene overvaller twee van drie aanwezigen onder schot hield, dwong de andere de medewerkster geld uit de geld- lade te nemen. Met een buit van een paar duizend gulden ver dwenen de overvallers in een klaarstaande zilvergrijze BMW type 728 automaat, in de richting Amsterdam. De beheerster van het postagentschap waarschuwde direct de politie, die vervol gens de vluchtwegen afzette. De vluchtwagen werd kort daarop teruggevonden bij de brug over de Ringvaart in Leimuiden. Deze brug was in opdracht van de politie opgehaald. De overval lers moetèn daar in een andere auto zijn overgestapt. Eenieder, die inlichtingen kan verstrekken over de daders, wordt verzocht contact op te nemen met de rijkspolitie in Nieuwkoop, telefoon 01725-3100.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1