Omwegen Sassenheimse Van Egmonds kwamen uit drie werelddelen weer naar oma Duitse professor loopt negentigduizend kilometer voor gehandicapten TWEEDE FAMILIE-REUNIE WORDT GEVIERD MET FIETS-ZEVENDAAGSE WALTER HERMANN OP STAP DOOR EUROPA Op mijn omwegen door stad en land 1 kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 LW - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pictcrs met tientallen handen aange grepen. En de „youngsters" moesten er ook maar aan wennen. Een tocht met het Hollandse vervoermiddel, door de bossen en over de heidevelden van Gelderland en Overijssel. Begin- en eind punt: Arnhem. Een week lang fietsen. Dat moet, zeker voor die Australische, Zwit serse en Amerikaanse jeugd, een grootse belevenis zijn. Dat hebben ze toch maar aan hun ouders te danken. En aan oma natuurlijk; op de eerste plaats. De fietstocht werd met speciale zorg geor ganiseerd door VVV Arn hem, waarbij ook VVV Lisse een werkzaam aandeel had. Nu bestaan er al jarenlang zakelijke banden tussen oma Van Egmond en VVV Sas- senheim (sapienti sat), dus de kanalen waren niet zo moei lijk te vinden. De enige die niet startte was Huibert Jan, het Van Eg- mondse Brusselaartje (Brus sel, een stad waar de naam Van Egmond niet geheel on bekend is), die net de wieg ontgroeid is. Die blijft deze week onder de hoede van opa en oma v.d.Fange in Sas- sem. Voor de fietstocht, deze „topic" van de tweede reü nie, hebben de deelnemers twee jaar gespaard. Doorzet tingsvermogen, dat onder een gulle zon en met een wat straffe wind beloond wordt. Zonder „car" kan het leven 'ook bekoorlijk zijn. Dinsdag middag vertrok het hele ge zelschap met de auto naar Arnhem; woensdagmorgen ging men vort, op het zadel. De bedoeling was per dag on geveer 50 kilometer fietsend af te leggen. Auwauwauw. De ravitaillering moet een hoop zitpijn verzachten, en 's avonds komen ze, hoop ik, weer los, met hun verhalen „from everywhere". Training Toch is het niet zo erg als het schijnt, want alle Van Eg- mondse deelnemers zijn voor deze fietsonderneming in training geweest. En oma bleef niet achter. Dat mens moet onverwoestbaar zijn. Zij trainde, samen met schoon dochter Myrna, voor het eerst op de Wielertoer- avondvierdaagse van de Jeugdrecreatie. Oma deed het schitterend, en ze kan, met de meeste voldoening, haar medaille laten zien. Zo'n „ouwe dag": ik zou er voor tekenen.... REGIO i LEIDEN Loco-burge meester C. Waal kreeg gisterochtend zeer merk waardig bezoek. Aan het stadhuis vervoegde zich een tanige Duitse heer, die een klein karretje voortzeulde. De man, die zich voorstelde als Profes sor Walter Hermann, ver telde, dat hij een voetreis door Europa maakt. In alle steden die hij aandoet, vraagt hij de autoriteiten om een brief, waarin wordt bevestigd, dat Herr Hermann in de betreffen de stad is geweest. De man beweerde, dat hij al zes jaar door Europa kui ert en dat hij inmiddels een slordige negentigdui zend kilometer heeft afge legd. Professor Hermann maakt de voettocht ten bate van de gehandicap ten. De Duitser vergaarde naar zijn zeggen al drie miljoen Duitse marken en het vierde miljoen laat niet lang op zich wachten. Loco-burgemeester Waal was zeer onder de indruk van het verhaal en gaf de man het gevraagde bewijs. Hij deed er als extraatje nog een stropdas van de Professor Hermann komt op uiterst vreemde wijze aan zijn geld. Ruim zes jaar gele den sloot hij een wedden schap af met achttien vrien den. Herman beweerde, dat hij met het grootste gemak een voettocht van 25.000 ki lometer kon maken. Op die reis zou hij niet meer dan 100 mark meenemen. Door te werken zou hij in zijn le vensonderhoud voorzien. Zijn ongetwijfeld vermogen de vrienden hadden blijk baar weinig vertrouwen in de onderneming, want de in zet werd bepaald op het on waarschijnlijke bedrag van één miljoen Duitse marken. Schrik Maar de toen vijftigjarige Hermann bezorgde zijn vrienden de schrik van hun leven. Hij begon aan zijn wandeltocht door Europa en na een kleine twee jaar ste vig doorstappen werd het eerste miljoen naar zijn bankrekening overgemaakt. De professor in de veeartse nij had blijkbaar de smaak te pakken want hij bleef na die 25.000 kilometer doorlopen. Zijn bankrekening bleef ook groeien. De Duitser, die naar T,Vn Town ruim QO 000 kiln- meter heeft afgelegd, incas seerde tot nu toe drie miljoen mark. Binnenkort volgt het vierde miljoen. Nog een slor dige tienduizend kilometer en Herman heeft de hon derdduizend volgemaakt. Professor Herman versleet tijdens zijn voetreis door Duitsland, Spanje, Italië, Frankrijk, Luxemburg, Bel gië en Nederland naar zijn zeggen 150 paar schoenen en 382 paar sokken. De banden van zijn karretje moesten zes keer worden vernieuwd. Hij is inmiddels aan zijn vijfde tent bezig. Herr Professor, die zegt per dag vijftig kilo meter te lopen, houdt zijn li chaam op vreemde manier in conditie. Hij vertelt per dag 2 a 3 pakjes sigaretten te ro ken. Zijn dorst lest hij met het dagelijks drinken van 2 liter wijn. Hermann voelt zich daar prima bij: „Mijn arts heeft me eens gezegd dat ik moeilijk dood kan gaan. Mijn hart is te hard." Herr Hermann vertelde gisteren dat hij maar vijftig cent op zak had: „Meestal krijg ik in Nederland wel te eten, de mensen zijn erg vriendelijk. Hij verhaalt van een wat minder prettige ervaring in België. Voor een boer was hij acht uur in touw. Als belo- ninp paf die hner hem twin tig frank. In Nederlands geld uitgedrukt is dat een bedrag van nog geen anderhalve gulden. Erfenis Voor het geld hoeft de Duit se professor het niet te doen Hij vertelt dat hij na de oor log erg veel geld van zijn moeder erfde. Dat geld staat nu op een Zwitserse bank. TfprnniH Hermann schat, dat zijn ver- mogen momenteel zo'n 33 miljoen Zwiterse Franken groot is. In een testament heeft Hermann dat geld ver maakt aan organisaties die zich bezighouden met de zorg voor gehandicapten. Leiden vertrok Hermann gisteren in de richting van Amsterdam. Na Amsterdam gaat hij naar Hilversum. Hij zegt daar uitgenodigd te zijn om mee te werken aan een televisieshow. Van Hilver sum gaat het naar zijn ge boorteplaats Goor en eind augustus komt er aan zijn reis een einde. Toen Hermann eenmaal Uit Leiden was vertrokken, bij verdween met een verbluf fende snelheid in de richting van het station, bleven een paar vragen onbeantwoord. Bij zijn terugkeer in Duits land wil de professor drie huizen voor gehandicapten laten bouwen. Hij gebruikt daar de vier miljoen mark voor. die hij heeft verdiend met zijn wandeltocht en nog eens vijf miljoen van zijn ei gen vermogen. Kortom, hij wil zo'n negen miljöen gul den in het project steken. De huizen krijgen de naam Anne Frank. Hermann, die jood is, heeft in de oorlog in de concentratiekampen Bu- chenwald en Auschwitz ge zeten. Wat bezielt een man, die zegt multi-miljonair te zijn, om zes jaar lang berooid door Europa te sloffenHoe krijgt de zeer slim uit zijn ogen kij kende Hermann het voor el kaar om in Europa negentig duizend kilometer (dat is twee keer de wereld rond) te lopen? Aan het einde van de volgende maand hoopt hij de honderduizend kilometer vol te maken. Dat betekent, dal hij in een maand tijd nog een kleine tienduizend kilometer moet afleggen. Herr Profes1- sor moet op zijn minst voort maken. Ja, dat was met recht Van Egmond Multinatio nal, in de Sassenheimse Hoofdstraat, bij nummer 26, begin van de week. Van heinde en verre wa ren ze met hun tweeënt- wintigen naar oma Van Egmond-Bontebal geko men; gebak stond klaar: kinderen en kleinkinde ren en hondje Dinkie, dat weliswaar in Brussel z'n dagen vruchteloos zoek brengt maar van Noordbrabantse afkomst is. Als je goed keek zag je best wel, dat ze allemaal familie waren; je haalde de Van Egmonds er zo uit. En dan nog die typi sche Bontebal-trekjes. Dat hou je, of je nu in het ondoorgrondelijke Au stralië woont, of tussen de Zwitserse Alpen, er gens in de oneindigheid van „The States", of in de buurt van de Wet straat waar je Belg pro beert te zijn. Oma Van Egmond straalde, van trots en weelde. Wist amper waar ze 't had. De kinderen en hun kinderen waren er weer allemaal. Het is toch heerlijk, als je zoiets mag beleven. Maar mee op de foto gaan, nee, dat deed oma niet. Het ging haar in de allereerste plaats om het kroostrijke gezelschap met z'n vijf (de Australische viel op de foto een beetje mager tjes uit, maar sierde wel de I T-shirts van de „Aussies") nationale vlaggen, de gulle lach en de heldere outfit. „Dallas" in Sassenheim. De weduwe Van Egmond was weer geheel en al monter, moeder en oma. Ook al zijn haar kinderen „eigen-aardig" geworden, in de loop der ja ren. Maar bij oma is alles weer echt en als vanouds. Vakantie Kostelijk, zo'n familie-reünie, die de deelnemers uit drie werelddelen weer tezamen bracht rond de grote Neder landse vlag bij oma in de .tuin. Machtig, zo weer even allemaal bijeen: uit Amerika, Australië. Zwitserland, Bel gië en Sassenheim. Een uit zonderlijke gebeurtenis ook, want de leerplichtige klein kinderen hadden met hun vakanties heel wat te stellen. Dat schoolvrij zijn loopt na melijk in de V.S. en Australië niet parallel met de grote va kantie in Nederland, België en Zwitserland. In Australië is het, nota bene, op het ogenblik hartje (zachte) win ter. Daarom moesten die Au stralische Van Egmondjes een extra maand vrij nemen. Afgezien nog van de finan ciële bijkomstigheden. „Maar dat hebben we er allemaal voor over, hè jongens? „Hoi" en „Yeah" riep het stel. Ze hadden er alleen maar de grootste lol in. De verspreide Van Egmonds, met hun Bontebal-eigen schappen, zijn nog hecht met elkaar verbonden. Dat kan ook eigenlijk niet anders, want oma stuurt elke week brieven naar al haar lievelin gen in de wereld. Slechts één van haar vijf kinderen is Ne derland trouw gebleven: zoon Ad van Egmond, die in '69 trouwde met Sassemse Myr na Boot. Die verliezen moe der geen moment uit het oog, want ze wonen, met hun zoon en dochter, gewoon naast haar. Trouwens, oma schrijft niet alleen haar hon derden brieven per jaar, ze gaat ook geregeld bij haar jongens en meisjes op bezoek. Ze is een bereisde „Roelse"; heeft de halve wereld gezien en past zich daarbij aan het jaargetijde aan. En wat ze nou echt leuk vindt hè, is dat die negen kleinkinderen over de grenzen heen stuk voor stuk Nederlands ver staan en de taal nog vrij goed spreken ook. Ja, dat doet haar bijzonder deugd, oma Van Egmond. Ohio De eerste die emigreerde was Gerard. Hij vertrok als 22-ja- rige opstandige in '58 naar Ohio, midden in de Verenig de Staten. Dag moe, hou je .haaks; dag jongen, let goed op jezelf hè. Twee jaar later kwam hij z'n bruidje Willy Barg ophalen. En toen weer terug. Ze hebben nu twee dochters en een zoon. Daarna was het dochter Joke, die in 1960 naar Sydney in Austra lië vertrok, samen met haar Sassenheimse man Wim v.d.Wallen. Twee zoons kre gen ze, aan de andere kant van de wereld. De derde die wegtrok was Jan, die zich in 1963 in het Zwitserse Bazel vestigde, samen met z'n Syl via (als het goed is, moet je Suulvia zeggen) Weber; Van LEIDSE COURANT Egmond-Weber en twee Zwitserse zoons. Net van huis is moeders dochter Helène, die met haar man Herman v.d.Fange (ook een ras Sasse- mer) in 1980 in Brussel ging wonen. En oma is ook met hun dochter en zoon zielsge lukkig. Zoontje Huibert Jan v.d.Fange is net één jaar en de jongste reünist. Dochter Petra van 5 mocht spanie Dinkie mee naar het familie feest nemen. Een hoogtepunt voor moeder en oma Van Egmond en al haar nakomelingen. Broers en zussen, neven en nichten, allemaal in de buurt van de blanke top der Hollandse duinen: een „verenigd ko ninkrijk" van lieden die het wèl is gegaan in hun leven. Hollands welvaren, maar dan, tot genoegen, genatura liseerd. Dat mag iedereen best weten, en daarom kon ook „de krant" erbij. Het was, tussen haakjes, al een keer eerder groot feest ge weest in Sassenheim. Tien jaar geleden was er de eerste Van Egmond-reünie. De ouverture Van Egmond. Maar toen waren ze er een stuk minder in aantal, en spraken nog beter Neder lands dan nu. Ditmaal, in 1982, maakt het grut van oma Van Egmond er een hele happening van. Behalve de sterke verhalen, de afzonder lijke familiaire trots „and progresses',', de oude herinne ringen, de snieren en streken en „bij ojfs is het allemaal be ter". is/er een zevendaagse fietstocht ingelast. Fietstocht No/en of; dat hebben de jon gens en meisjes van Van Eg mond „und Angehorigen,, Herr Professor in de Koornbrunsteen DONDERDAG 29 JULI 1982 PAGINA 5 Het hele stel Van Egmond bij elkaar, aan de Sassemse Hoofdstraat, met wereldse vlaggen en al. Een zoekplaatje: wie hoort bij wie?; want het is allemaal erg gemengd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5