We moeten blijven bouwen m Meer werk in deeltijd voor personeel AZL Suppoost Möllers houdt er zo zi jn eigen meesters op na STICHTING STUDENTEN HUISVESTING: Boete voor weerbarstige automobilist LET OP KOOPJES STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 JULI1982 PAGINA LEIDEN Het jaar 1981 was één van de produc tiefste jaren in de 25-jarige geschiedenis van de Stich ting Studenten Huisves ting (SSH). In samenwer king met de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in Leiden zijn ongeveer 700 jongeren vo rig jaar aan woonruimte geholpen. Bovendien staan er voor nog eens 700 woningzoekenden bouw plannen op stapel. Deze positieve berichten zijn te vinden in het jaarverslag van de SSH dat volgende week naar verschillende instanties wordt gestuurd. Behalve deze positieve ge luiden vallen er echter pessimistische te horen. Het is namelijk onzeker of de bouwplannen ook wer kelijk kunnen worden uit gevoerd. Het ministerie van Volkshuis vesting heeft dit voorjaar plot seling een maximum gesteld aan het aantal te bouwen wo ningen. In 1982 mogen in heel Zuid-Holland nog maar 400 één- en tweepersoonswonin gen worden gebouwd. De twee Leidse stichtingen voor jonge renhuisvesting weten nu niet hoeveel zij kunnen bouwen. Dit jaar konden de eerste pa len van 175 woningen in Haas- wijk in Oegstgeest en 85 een heden aan de Wassenaarseweg niet op de geplande datum de grond in en het is onzeker of dat dit jaar nog kan gebeuren. In oktober maakt het ministe rie bekend hoeveel woningen in 1983 in aanbouw mogen worden genomen. Deze maxi ma gelden zowel voor nieuw te bouwen als voor te verbou wen huizen. Blijven bouwen Wat een en ander betekent voor de lange lijst woningzoe kende jongeren vertelt ad junct-directeur van de SSH, de heer A.Hübben: „Ondanks het productieve jaar 1981 is de wachtlijst langer geworden. Waarschijnlijk komt dat juist omdat we meer hebben ge bouwd. Mensen horen dat de wachttijd korter wordt en schrijven zich daarom in. Wat we al vermoedden bleek waar: de werkelijke woningnood is groter dan valt af te lezen aan het aantal geregistreerden. Opvallend is bijvoorbeeld dat het aantal echtparen dat woonruimte zoekt, sterk is ge stegen, terwijl we juist heel wat tweepersoonseenheden hebben opgeleverd. De conclu sie die wij trekken is duidelijk: we moeten blijven bouwen". De wachtlijst blijft groot en dat geldt zeker in deze tijd, aan de vooravond van het nieuwe studiejaar. Per 1 juli staan 1726 studenten inge schreven, van wie 550 eerste jaars, die tot 1 november voor rang krijgen. De heer Hübben: „Die lijst is lang, maar dat is geen reden tot wanhopen. We plukken nu de vruchten van de strakkere regelingen die we de laatste tijd hebben inge steld. We treden sneller op te gen „illegaal wonen", bijvoor beeld door niet-studenten of afgestudeerden. Afgestudeer den krijgen van ons direct een huuropzegging toegestuurd. Dat werkt erg goed. We heb ben overigens het idee dat men zich er steeds beter van bewust wordt dat het niet soci aal is om als niet-student op zo'n zwaar gesubsidieerde ka mer te blijven wonen". Ook is het systeem afgeschaft dat een kamerzoekende in een pand „uitgekozen" moet worden door de bewoners. Als iemand aan de beurt is, krijgt deze de sleutel van een kamer die op dat moment vrij is. Tot slot is ook een aantal hotelkamers in Noordwijk nu definitief opge nomen in het kamerbestand van de SSH. Al enkele jaren zorgen hotels voor opvang in de piektijden, maar studenten waren tot dit jaar niet ver- Jubileum De SSH viert in september zijn 25-jarige jubileum, „niet met een groot feest, dat zou niet gepast zijn in deze tijden van bezuinigen", aldus de heer Hübben. Belangrijker vindt hij dat de stichting erkenning van bestaan krijgt. Op een sympo sium over studentenhuisves ting vorig jaar spraken verte genwoordigers van de Natio nale Woningraad en van he ministerie van Volkshuisves ting hun twijfels uit over he 1 nut van een aparte vóórzie ning voor studentenhuisves ting. Zij zagen deze liever op gaan in bijvoorbeeld woning bouwverenigingen. De heer Hübben is het daar niet mee eens: „De stichtingen voor stu dentenhuisvesting hebben een eigen know how opgebouwd op het gebied van de huisves ting van jongeren. In Leiden hebben wij eigenlijk ook een voortrekkersrol vervuld door te gaan samenwerken met de Stichting Huisvesting Werken de Jongeren. Men kan ons dan ook het beste betitelen als „Stichting Jongerenhuisves ting". Woningbouwverenigin gen hebben nog te weinig oog voor de behoeften van deze groep en bouwen meer voor gezinnen en bejaarden. Ook hebben wij weinig vertrouwen in idealistische plannen als „geïntegreerd wonen", dus ge zinnen, bejaarden en één- én tweepersoonshuishoudens bij elkaar in een woonblok laten wonen. Clusters bouwen, voor groepen afzonderlijk is veel goedkoper en daarmee realisti scher in deze tijd". LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gaat deeltijdarbeid actief bevorderen. In principe moe ten alle functies, dus ook de leidinggevende, voor deel tijdwerk in aanmerking kunnen komen. Voorwaarde hierbij is echter dat de patiëntenzorg niet in gevaar mag komen en dat het ook niet ten koste mag gaan van de zittende volletijdswerkers. Deze uitspraken staan in de Nota Deeltijdarbeid van het AZL, die nu als discussiestuk in het ziekenhuis is verspreid. Het ziekenhuis zal deeltijdwerk binnen de organisatie aanmoe digen, door iedereen in de gelegenheid te stellen een verzoek tot niet-fulltime werk in te dienen. Deeltijdbanen zullen verder via advertenties naar buiten worden gebracht. Zonodig zullen afde lingen worden gereorganiseerd. Dit kan met name nodig blijken als er meer deeltijdwerk in leidinggevende functies komt. Een speciale positie nemen de continudiensten van ondermeer het verplegend personeel in. Gevreesd wordt dat de kwaliteit van de patiëntenzorg achteruit gaat als de continuïteit wordt verbro ken. Men wil daar een werkperiode van aaneensluitend acht uur handhaven. In de nota wordt opgemerkt dat het AZL niet achter loopt bij de landelijke ontwikkeling wat betreft de deeltijdarbeid-mogelijk- heden. Toch vindt men het nodig het minder dan 40 uur werken verder aan te moedigen. Men verwacht dat het aanbod van ge huwde vrouwen toeneemt en dat de rolverdeling van mannen en vrouwen verder verandert. In het ziekenhuis werken 4000 mensen. 21 procent werkt reeds in deeltijd. Van de werknemers is 72 procent vrouw, van wie eenvijfde deeltijdwerkster. DEN HAAG/HAZERSWOUDE Een 28-jarige inwo ner van Leiderdorp is door de Haagse politierechter veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete en voorwaar delijk een week gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. De man was slaags geraakt met enige politieagen ten, nadat deze hem na een achtervolging hadden aan gehouden. Een en ander gebeurde in Hazerswoude, waar de Leiderdorper een feestje bezocht. Met de door hem bestuurde auto ging ver dachte wat kroketten halen. De bemanning van een politieauto zag dat de verlichting niet brandde. Er werd een stopteken ge geven, waaraan de Leiderdorper evenwel geen gehoor gaf. Daarop volgde een achtervolging en uiteindelijk reed de auto een fabrieksterrein op. Daar werd de bestuurder aangehouden en naar diens rijbewijs gevraagd. Hij zou hebben geweigerd dat te tonen en er ontstonden nieuwe moeilijkheden, nadat een poli tieman tot arrestatie wilde overgaan. Hierbij gaf de autobestuur der hem een klap in het gezicht. Deze klap kwam zo hard aan dat de dokter er middels een hechting aan te pas moest komen. De officier van justitie vond het wel ergerlijke misdragingen van verdachte en daarom een waarschuwing met gevangenis straf gewenst. De eis luidde 750 gulden boete en voorwaardelijk een week gevangenisstraf. De verdediger vond het allemaal een storm in een glas water en stelde zich de vraag of de politie wel taktisch is opgetreden doordat verdachte beentje werd gelicht en een jasje over diens hoofd getrokken. Wegens brand beeft de FIRMA SMIT en ZOON NOG EEN PARTIJ WATERSCHADE-TEXTIEL op te ruimenl Geen brand- of schroeivlekken; is alleen iets nat ge worden en moet even gewassen worden. 2-pers. KATOENEN LAKENS en SLOPEN voor 2-pers. FLANELLEN LAKENS voor HAND- EN THEEDOEKEN per stuk0.50 Alle soorten WASHANDJES en ZAKDOEKEN 20 voor1.00 OVERALLS alle maten2.50 U stuurt even een brief met naam, adres en eventuele te lefoon in wat voor goederen U interesse hebt en wij ko men het persoonlijk bi U brengen, zodat u eerst kunt kij ken voor U betaalt. Al deze goederen zijn voor U en ons vrijblijvend, zolang de voorraad strekt. Geen verkoop aan de zaak. Wegens tijdelijke sluiting van ons bedrijf moeten brie ven met adres en eventueel naamsvermelding van de buurt naar Postbus 2304 SMIT en ZOON, 2301 CH Lei den. Vergeet a.u.b. niet de naam van uw buurt te vermelden. Liefdesdrama 's In het Kijkhuis aan de Vro uwen kerk koorstraa t 17 wordt volgende week aandacht besteed aan twee lief desdrama's. Maandagavond 2 augustus wordt de film „Wuthering Heights" van Robert Fuest vertoond. De film is de meest recente versie van het beroemde, ge lijknamige boek van Emily Brontë. Deze rolprent be handelt de liefde tussen een adellijk meisje en een als kind te vondeling gelegde jongeman, die zich eerst een maatschappelijk hoge positie moet verwerven, voordat hij haar mag trouwen. Vrijdag- en zaterdagavond wordt de film „Francisca" van Manoel de Oliveira ge draaid. Deze film is gebaseerd op de roman „Fanny Owen". Het is een waar gebeurd verhaal, dat gaat over twee mannen, die verliefd zijn op hetzelfde meisje. Een van de mannen ontvoert het meisje. Alle voorstellin gen beginnen om acht uur. Collecte (1) Het Nicaragua Komitee Leiden houdt van maandag 23 tot en met zaterdag 28 augustus een huis-aan-huis-collecte. De opbrengst is bestemd voor het door een overstroming ge troffen Zuidamerikaanse land. Op de laatste dag van de ac tie wordt een straatcollecte gehouden. Het comité zoekt personen die als collectant aan de actie willen meewerken. Belangstellenden kunnen bellen naar Pim Verver (071- 897502) of Rogelic Duran (071-769551). Nicaragua werd in mei getroffen door grote overstromingen. In het land is voor 200 miljoen Amerikaanse dollars schade aangericht. Vooral de landbouw, de steunpilaar van het land, heeft het moeten ontgelden. Collecte (2) Het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF), Afdeling Leiden, houdt van 30 augustus tot en met 4 september de jaarlijkse huis-aan-huis-collecte. Tevens wordt er op zaterdag 3 september in de Leidse binnenstad een straatcollecte gehouden. De opbrengst van deze collec te komt ten goede aan de kankerbestrijding. Het KWF besteedt het geld aan wetenschappelijk onderzoek, het zoeken naar de oorzaken van kanker, het geven van voorlichting over kanker en de zorg voor de patiënt. Het KWF zoekt personen die als collectant willen op treden. Men kan zich daar tot en met 3 september voor opgeven bij: G.J. Prevo, Lage Morsweg 69 te Leiden. Telefoon 071-761354. Ook kan men zich op zaterdag 4 september vanaf 9.00 uur als collectant aanmelden in het Diaconessenhuis aan de Houtlaan. De woonwagens op het Schuttersveld. Woonwagens op Schuttersveld LEIDEN Het Schuttersveld is momenteel het do mein van een aantal woonwagenbewoners. Gisterei stonden er in totaal zesentwintig woonwagens. De politie is niet opgetreden tegen de nieuwe bewoners vai Schuttersveld. Hen is alleen te kennen gegeven dat zij een ille gale standplaats hebben ingenomen en dat zij derhalve he Schuttersveld binnenkort moeten verlaten. De eerste woonwagens streken donderdag 22 juli in Leiden neei In het weekeinde stonden er negen grote caravans op het Schut tersveld. Afgelopen maandag kwamen er zeven huizen op len bij en gisteren nog eens tien, zodat ér nu zesentwintig wa gens staan. De caravans worden bewoond door twee familiet die op doorreis zijn. Door omwonenden worden de woonwagen bewoners van water voorzien. LEIDEN De heer Möllers is suppoost in de Lakenhal aan de Oude Singel. Hij waakt over de Harte vel tzaal, de Lucas- zaal en de Vermeerzaal. Sinds de Lakenhal is verbouwd, heeft Möllers het wat drukker .gekre gen en dat bevalt hem wel. Hij vertelt de bezoe kers graag over het mu seum en de schilderijen die er hangen. In de zo mer wordt het museum meer bezocht dan an ders, maar voor Möllers mag het nog wel druk ker worden. Hij vindt het jammer dat velen het museum niet kunnen vinden. Maar ook blijkt, dat veel toeristen die ei genlijk naar een ander museum op zoek waren, tenslotte bij de Lakenhal terecht komen. Suppoost Möllers zou verder wel willen dat meer Leide- naars het museum eens zouden gaan bezoeken. Tenslotte zorgt hij er al tijd voor dat het er netjes bij hem uitziet, 's Mor gens stoft hij de schilde rijen en poets de vinge rafdrukken van de gla zen deuren. De heer Möllers werkt nu zo'n 11 jaar in het museum. In die tijd is hij zich steeds meer in de schilderijen gaan verdiepen. Hij weet er dan ook erg veel van. Ergens werken zonder zich er hele maal voor in te zetten, zou hij niet kunnen. Wat hij doet, moet hij goed kunnen doen, anders is vóór hem de lol eraf. Vroeger werkte hij voor een vuurwerkfabrikant. Hij bedacht dan graag nieuwe dingen. Als hij ergens een groot vuurwerk moest op bouwen dan zorgde hij er al Suppoost Möllers in één van de zalen die onder zijn verantwoordelijkheid vallen. tijd voor dat elk pijltje ook af zou gaan. Een perfectionist dus. Maar hij kreeg ruzie en verliet het vuurwerkwezen. Het museumwerk was even een overgang, maar nu be valt het hem wel. Suppoost Möllers houdt er zo zijn eigen meesters op na. Net zo goed „Het is net als met levens middelen. Sommige merken hebben de naam, maar veel andere, minder bekende merken, zijn net zo goed of beter. Zo kent iedereen Rem brandt, Jan Steen en Jan van Goyen. Zij hebben de naam, maar de schilderijen van de wat minder bekende Jan Lievens, Frans van Mieris en Bakker Korff vind ik eigen lijk mooier. rJan Lievens en Rembrandt hadden samen één atelier en ie ziet de gelij kenis van een hoop dingen in hun schilderijen. Sommige schilderijen van hen lijken zo op elkaar dat het zelfs voor kenners moeilijk is onder scheid te maken. Maar voor een Rembrandt betaal je wel een paar miljoen en voor een Jan Lievens een paar ton. Dat is toch gek". De heer Möllers heeft kri tisch leren kijken naar schil derijen. Vroeger, toen de sup poosten nog nachtdienst had den, bekeek hij veel schilde rijen aandachtig. Hij heeft daardoor een paar lievelings schilderijen gekregen. Jan van Goyens 'Gezicht op Lei den' vindt hij heel mooi. Die zou hij best thuis boven de bank willen hebben hangen. Veel andere schilderijen vindt hij wel knap gemaakt, maar toch niks voor thuis. Möllers heeft stijl. Ontdekking Ook ontdekte de heer Möl lers bij het schilderij 'Luit- spelende schilder' van Jan van Swieten dat er onder de huidige afbeelding, vroeger een heel andere afbeelding moet hebben gezeten. „Het was weer tijdens één van mijn nachtdiensten, toen ik dat schilderij eens goed be keek en ineens zag is duide lijk twee ogen onder de verf laag zitten. De volgende dag meldde ik het aan de direc teur. Niemand had het' ooit eerder ontdekt". Veel leert suppoost Möllers van bezoekers die zelf schil- deren. Zo zou je bij een schil derij van mensen, aan de stand van de handen kunnen zien of het een goed of slecht werkstuk is. En zo heeft Möl lers nog veel meer wetens waardigheden. Hij is blij dat hij zich omringd weet door oude meesters. Veel moderne kunst vindt hij niks. „Ze hangen dan van die moderne dingen op voor de jongelui. Maar veel jongeren vinden er ook niks aan. Er wordt veel geld aan uitgegeven en nie mand is er in geïnteresseerd. De kelders staan er vol mee en zelfs de voddeboeren wil len het niet hebben. Maar ja, dat is mijn persoonlijke me ning en er is niemand die daar naar vraagt. Tenslotte zijn er mensen, die dat mo derne wél mooi vinden".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3