Oorlog is een teken van menselijk falen" °iccard op zoek naar verd wenen bescha ving in Italiaans meer jlilitaire deskundigen maken galans op van Falkland-oorlog VS protesteren tegen marteling in El Salvador tUITENLAND Soedan wil Palestijnen opnemen Leger Zimbabwe zet onderzoek voort naar daders aanslag lien miljoen voor luchtelingen 1 Afrika lUSSEL De Europese Ge- tenschap heeft gisteren 10 mil- »n dollar beschikbaar gesteld pr de vluchtelingenhulp in zes rikaanse landen. Het merendeel n het geld gaat naar de vluchte- gen in Ethiopië. Andere landen 1 geld krijgen zijn Soedan, dat Schtelingen heeft opgenomen uit iopië, Oeganda en Tsjaad. Tij- is een kort bezoek aan de com- Jssie zei het hoofd van de VN- ichtelingenhulp. dat het aantal echtelingen in Afrika het snelst >eit. Prijzen in Polen enorm gestegen WARSCHAU De kosten van het levensonderhoud in Polen zijn gedurende de eerste zes maanden van dit jaar met meer dan 104 pro cent, terwijl de inkomens met 26 procent zijn gedaald. Onder de staat van' beleg hebben de autori teiten de prijzen zonder problemen kunnen verhogen. In 1970 en in 1976 leidde dit nog, met name na een verhoging van de vleesprijzen, tot grootscheepse rellen. De prijs verhogingen zijn volgens de Poolse regering nodig om laangzaam aan het marktevenwicht te herstellen, maar veroorzaken tevens een ver hoging van de kosten van het le vensonderhoud. DINSDAG 27 JULI 1982 PAGINA 9 EG: Staalgesprek op 8 augustus afronden BRUSSEL In het EG-hoofd- kwartier in Brussel beginnen de Europese Gemeenschap en de Ver enigde Staten morgen een nieuwe ronde van onderhandelingen, die moet leiden tot een oplossing van de staalproblematiek. In Brussel worden deze week de voorberei dende gesprekken gehouden. De echte onderhandelingen op hoog niveau beginnen op 3 au- gustsus in Washington. De EG streeft er naar de gesprekken bin nen vijf dagen af te ronden. Op 8 of 9 augustus wordt in Brussel een speciale EG-ministerraad gehou den om een oordeel te vellen over het onderhandelingsresultaat. VS willen graanakkoord met Sovjet-Unie verlengen WASHINGTON President Reagan is van plan het Russisch- Amerikaans akkoord over de ver koop van graan met een jaar te verlengen. Dit heeft de Ameri kaanse omroep CBS gisteravond gemeld. Het huidige akkoord loopt eind september af. De verlenging zou voor slechts een jaar moeten gelden, om duidelijk te maken dat Washington de noodtoestand in Polen spoedig opgeheven wil zien. aldus CBS. Een woordvoerder van het Witte Huis wilde niet zeggen wat de uiteindelijke beslissing over de graanverkopen zal zijn. LEIDSE COURANT Haaiebeet Wie op de Nederlandse plassen of op de Noordzee gaat windsurfen zal wel nooit meemaken wat Casimir Pulaski uit Morro Bay in Californië overkwam, toen hij zich met zijn surfplank een einde uit de kust be gaf. Plotseling zette een haai zijn tanden in de surfplank, waarbij de scherpe kaken op een haar na de voet van Pulaski misten. Toen de haai losliet maakte de geschrokken surfer zich snel uit de voeten. Op het strand kon hij de schade opne men. ISRAEL ZET BESCHIETING OP BEIROET VOORT (Vervolg van de voorpagina) KHARTOEM/BEIROET/TEL AVIV De Soedanese presi dent Nimeiri heeft gisteren aangeboden de Palestijnse guerrillastrijders, die in West- Beiroet zijn opgesloten, op te nemen. Dit is door het Soeda nese persbureau bekend ge maakt. Nimeiri bood aan het PLO- kantoor in Khartoem te ge bruiken als basis voor de „Pa lestijnse actie in Afrika". Hij gaf niet nader aan wat hier mee precies wordt bedoeld. Verder zei Nimeiri dat de Pa lestijnse guerrillastrijders heb ben bloot gestaan aan een sa menzwering van vele partijen. Welke partijen hij hiermee be doelde, werd evenmin door de Soedanese president aangege ven. Israël heeft gisteravond laat opnieuw bombardementen uit gevoerd op West-Beiroet. Vol gens een radiostation van de links-Libanese partijen werd Beiroet vannacht door Israëli sche kanonneerboten bescho ten. Het militaire opperbevel in Tel Aviv maakte bekend dat gevechtsvliegtuigen gister avond Palestijnse munitie-op- slagplaatsen in de wijk Sabra hebben gebombardeerd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjamir, heeft de verklaring van Arafat afgedaan als een poging om „zand in de ogen te strooien". Hij zei dat de Amerikaanse re gering niet in de val van Fa tah de grootste Palestijnse guerrillaorganisatie zal lo pen. Over het algemeen heerst in Israël de mening, dat de PLO probeert tijd te winnen voor de ongeveer 6.000 com mando's die- in West-Beiroet zijn ingesloten. „Dit zal de PLO niet helpen en zij zullen Libanon verlaten", aldus een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buiten landse zaken. „Wij zorgen er voor dat uit Beiroet en Liba non vertrekken", zo voegde hij er aan toe. De Egyptische president Moe barak riep Israël en de PLO gisteren op elkaar te erkennen en vroeg de VS een dialoog te beginnen met de PLO. De Pa lestijnen moeten een eigen staat in Palestina hebben, zo zei Moebarak in een rede ter gelegenheid van de 30-ste ver jaardag van de omverwerping van de monarchie in Egypte. Met een Palestijnse staat doel de Moebarak op de door Israël bezette westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook. Het Israëlische bestuur over de westelijke Jordaanoever heeft gisteren de burgemeester van het dorp Qalqilya afgezet en de gementeraad ontbonden. Dit is door de Palestijnse bur gemeester Emil Nasser bekend gemaakt. Sinds maart hebben de Israëlische autoriteiten de burgemeesters van de drie grootste steden op de westelij ke Jordaanoever. Nabloes. Ra- mallah en Jenin en van enkele dorpen afgezet. Premier Begin heeft zijn rege ring versterkt. De ultra-recht se Tehiyapartij (Herrijzenis) heeft zich bij de regeringscoa litie aangesloten opdat deze gedurende de oorlog in Liba non een betere positie in het parlement kan verkrijgen Ook wil de Tehiya-partij de annexatie van de westelijke Jordaanoever en de Gaza strook er door zien te krijgen. &SHINGTON Hoe- l Groot-Brittanië steeds e'jft getracht een oorlog o de Falkland Eilanden 2 vermijden bleek het vuflict, toen het eenmaal J uitgebroken, een pri- kans om de verschil de wapensystemen Vover het Westen be- uikt op hun bruikbaar- Si te testen. Ruim een eand na het beëindigen !rA de strijd wordt, onder |rpr in NAVO-kringen, tobalans opgemaakt. ie in Engeland ontworpen 3*raketsysteem Sea Wolf Oorbeeld, vertoonde ernsti- jjyntwerpfouten die in aller- loerholpen moesten worden, d de anti-luchtdoelraket ier vertoonde mankemen ten de Exocet-raket had de Jntic Conveyor nooit naar helder gejaagd als ze niet st het elektronische afweer de Britse vloot naar het Jj(|sportschip was toegeleid. rRlaatgassen ^problemen met de Sea iof werden veroorzaakt door rehgen uitlaatgassen van de 'a|t. Die maakten dat het H waarop de raket werd af- ^iurd niet meer te zien was wje tv-schermen, via welke ntaket bestuurd moest wor- als het doel te laag vaart cv» M of vliegt om door het radarsys teem te worden opgemerkt, zoals in het geval van de vlak over het water scherende Exo- cet-raket. Hierdoor was het wapen in vele gevallen zo goed als onbruikbaar. Militaire technici moesten in allerijl wijzigingen aanbrengen in het computerprogramma van de •raket. Door de Sea Wolf via een indirecte weg naar zijn doel te leiden werd het pro bleem van de uitlaatgassen als nog opgelost en uiteindelijk hebben Sea Wolf-raketten nog zes vliegtuigen en een Exocet- raket vernietigd. Rapier-raket De problemen met de Rapier- raket vielen niet zo makkelijk te verhelpen. Naar verluidt zouden Britse deskundigen nog steeds geen oplossing heb ben gevonden. Het zeer ver fijnde radarsysteem van de Rapier-raket, dat veronder steld werd tegen alle vormen van elektronische afweer be stand te zijn, bleek gevoelig voor de ondervragingssignalen die door de Royal Navy wer den uitgezonden om bevriende en vijandelijke schepen en vliegtuigen te identificeren. Dit signaal verstoorde het ra darsysteem van de Rapier-ra ket zo ernstig, dat van alle Ra pier-raketten die werden afge vuurd slechts twintig procent doel trof. Uiteindelijk hadden de militairen die de raket be dienden geen andere keus dan de raket met het blote oog op het doel af te vuren. Het feit dat de Britse vloot niet beschikte over een geavan ceerd radarsysteem wat een zeer ernstige tekortko ming bleek had tot gevolg dat in grote mate vertrouwd moest worden op de elektro nisch afweer. Maar de Falk land-oorlog heeft aangetoond dat er behoefte bestaat aan be tere bescherming tegen laser- geleide of warmtezoekende wapensystemen. Een van de andere moeilijkhe den waarmee de Britse vloot te kampen had was het feit, dat men alleen is ingesteld op een aanval met wapens uit het Oostblok. Niet op Franse, Brit se, Duitse en Israëlische vlieg tuigen, raketten en granaten, zoals door Argentinië werden gebruikt. Succes De Sea Harriers worden be schouwd als hèt grote succes van de Falkland-oorlog. Ze zouden 32 Argentijnse vlieg tuigen hebben neergehaald. De Sea Harriers maakten elke dag gemiddeld zes vluchten van negentig minuten. Van de vliegtuigen was gemiddeld tachtig procent operationeel hetgeen voor oorlogsomstan digheden „fenomenaal" wordt genoemd. De Britten hebben een aantal Sea Harriers verloren. Maar zij wérden steeds geraakt door af weergeschut of verongelukten in slecht weer. De Argentijnse luchtmacht heeft geen Har riers kunnen neerhalen. Dit is vooral de verdienste van de Britse piloten, die alle moge lijkheden van hun vliegtuig ten volle hebben benut. Zo hebben zij veelvuldig gebruik hebben gemaakt van de ver stelbare straalpijpen (voor het vertikale stijgen en landen) om tijdens een luchtgevecht vaart te minderen of plotseling van koers te veranderen; ma- noevres waardoor de Argentij nen vaak mis schoten of hun doelwit uit het oog verloren. De Sidewinder AIM-9L-raket, waarmee de Harrier is uitge rust, blijkt eveneens buitenge woon succesvol te zijn geweest. Van alle Argentijnse vliegtui gen die door Sea Harriers zijn neergehaald, zijn er zes door geweervuur neergehaald en 24 door een Sidewinder-raket. Slechts drie keer miste een Si dewinder doel. De Vulcan-bommenwerpers, die hoewel ze al 27 jaar oud zijn in deze oorlog voor het eerst werden gebruikt, hadden echter minder succes. Tijdens hun vluchten van het eiland Ascension naar de Falklanden moesten ze herhaaldelijk in de lucht worden bijgetankt. Bo vendien hebben ze de lan dingsbaan bij Port Stanley niet zo zwaar kunnen beschadigen dat die niet meer gebruikt kon worden. HAROLD JACKSON. Copyright The Guardian In Zimbabwe werden werden afgelopen vrij dag negen toe risten ontvoerd. Een dag later werden boven staande drie vrouwen weer vrijgelaten. Het zijn de Neder landse Petra Trimp (L), de twee Australi sche vrouwen Carolyn Gara- vanta (M) en Ga- brielle Pfleger. HARARE Leger en politie in Zimbabwe zetten het onder zoek naar de aanval van afge lopen zondag op de lucht machtbasis voort. De autoritei ten zeggen verder op het spoor te zijn van degenen, die afge lopen vrijdag negen toeristen en hun gids gijzelden. Bij dp aanval op de luchtmachtbasis zijn volgens goed ingelichte bronnen dertien toestellen be schadigd of vernietigd. Een aantal van de vliegtigen zou nog te repareren zijn. Volgens de Zimbabweaanse politie de den zich zondag dertig tot veertig explosies voor op de luchtmachtbasis Thornhill. Mi litaire vliegtuigen van het type Hunter, Hawk en Lynx vlogen in brand. Met de aanval is eenderde van de Zimbab weaanse luchtmacht buiten ge vecht gesteld. Intussen zetten veiligheidstroepen hun zoek actie in het gebied van Boela- wayo voort naar de ontvoer ders van negen toeristen en hun gids. Zes toeristen twee Engelsen, twee Amerikanen en twee Australiërs zijn nog in gijzeling. Afgelopen zater dag werden drie toeristen, waaronder een Nederlandse verpleegster en de gids, vrijge laten. De ontvoerders hebben gedreigd hun gijzelaars te zul len doden als twee voormalige leiders van de militaire vleu gel van Nkomo's Zapu-partij niet worden vrijgelaten. se hulp aan El Salvador voort te zetten. Volgens de regering Reagan is El Salvador op de goede weg. Maar de afgelopen weken hebben meerdere Con gresleden, onder wie conserva tieve Republikeinen, laten we ten dat volgens hen helemaal geen verbetering is opgetreden en de hulp aan El Salvador moet worden gestopt. Ook vanuit El Salvador zelf is op geroepen de hulpverlening aan het huidige bewind te sta ken. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft bij de regering van El Salvador geprotesteerd tegen gevallen van marte ling in El Salvador. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bekendge maakt. i Het protest volgde op de ont hulling in de Washington Post, dat een buitenlandse hulpver lener in het politiebureau van San Salvador was gemarteld. Voor de regering Reagan lig gen alle berichten over marte lingen in El Salvador momen teel zeer gevoelig. Morgen moet namelijk bij het Congres een verslag worden ingediend over de toestand van de men senrechten in El Salvador. Al leen als kan worden aange toond dat in die situatie verbe tering is gekomen, lijkt het Congres bereid de Amerikaan- vele toeristen uit binnen- en buitenland. Het meer is van geringe omtrek (slechts 31 kilometer), maar 165 meter diep. Er zijn heel wat meren in de streek rond Rome, maar Pic- card en zijn sponsors hebben juist Bracciano voor onderzoek uitgekozen: het Romeinse wa terleidingbedrijf wenst een studie van het water op grote diepte; de energiehandel is geënteresseerd in de warmwa terbronnen die zich onderin het meer bevinden; de milieu wetenschap wil weten hoe het n^eer de jarenlange vuilstort heeft verwerkt en de archeo logen menen dat Bracciano heel wat schatten te vergeven heeft. Vroegere Romeinse geschied schrijvers noemen het meer van Bracciano veelvuldig. En kele oude kronieken brengen Bracciano zelfs in verband met de ineens van de aardbodem verdwenen beschaving Sabate, hetgeen de oorspronkelijke naam van hét meer, Lacus Sa- batinus, zou verklaren. Sabate moet zich in vroeg Etruskische tijden aan de oevers van het toenmalige meer hebben be vonden, en later naar de diep ten zijn weggegleden. Het meer heeft zijn geheimen nooit prijsgegeven, omdat nie mand er nog in geslaagd is zo diep te gaan. De grootste diep te die men tot nog toe heeft verkend, bedraagt 33 meter. Dat was in 1966, toen iemand vanuit een primitief duikappa- raat nog juist de contouren van iets van wat op een muur leek meende te kunnen waar nemen. Vissers vertellen al ge neraties lang, dat op sommige momenten onder het waterop pervlak ruïnes te zien zijn. Zij mijden sommige delen van het meer, omdat daar hun netten steeds vastraken in onbekende voorwerpen. Omdat niemand weet wat zich onder in het meer afspeelt, hebben fantas ten en bijgelovigen hier altijd vrij spel gehad. Alleen een on vervalst Loch Ness- monster ontbreekt er nog aan. De Ita liaanse luchtmacht heeft Villa di Vigna, aan de uiterste zuid kant van het meer, als basis voor de onderzoekingen ter beschikkinggesteld. De lucht macht doet het niet belange loos, want ook zij verwacht veel van Piccard. Villa di Vig na, nu een luchtvaartmuseum, was in de fascistische tijd een basis voor watervliegtuigen. De nieuwste types werden bo ven en op Bracciano uitgepro beerd. Een tiental vliegtuigen heeft de experimenten niet overleefd en bevindt zich nu op de bodem van het meer. Het is daar een waar vliegtuig kerkhof, zegt men. Twee vliegtuigen moeten nog geheel intact zijn, een Savoia Machet- ti en een Cant 511, omdat die in 1943 eenvoudigweg gezon ken zijn. Van beide vliegtui gen zijn in de wereld heel wei nig exemplaren voorhanden. De Zwitserse geleerde Piccard, telg van het beroemde dui kersgeslacht, zal nu trachten wat licht te brengen in de don kere mysteries van Bracciano. Hij gaat met zijn duikbootje van 7,5 meter lengte, dat plaats biedt aan drie man en een massa apparatuur, in to taal 26 keer naar beneden. Volgens de archeologen aan de waterkant is goede vangst ver zekerd. RITIEK TIJDENS HERDENKINGSDIENST FALKLAND-CONFLICT: Veilige haven voor bootvluchtelingen Vietnamese bootvluchtelingen zwaaien en kijken tegelijkertijd verbaasd om zich heen als het West- duitse reddingsschip „Cap Anamur" aanlegt in de haven van Hamburg. De „Cap Anamur" vertrok drie jaar geleden naar de wateren rond Vietnam om te helpen bij het uit zee oppikken van boot vluchtelingen. Sinds 1979 heeft het schip in totaal 9.500 Vietnamezen kunnen redden. Gisteren keer de de „Cap Anamur" definitief naar huis terug, met aan boord de laatste 285 bootvluchtelingen, onder wie Martin Trang. Martin werd acht dagen geleden op volle zee geboren en verkeert evenals zijn moeder in goede gezondheid (inzet). (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italiaanse ar cheologen houden komen de maand hun adem in. De befaamde diepzeedui ker Jaques Piccard daalt met zijn batiscaaf Forel af naar de duistere diepten van het meer van Braccia no, in Midden-Italië. Uit deze gevulde vulkaankra ter haalt de stad Rome al jaren zijn drinkwater, en zomer's is het fraaie grijs groene meer een onweer staanbare attractie voor IHhC wow batiscaaf Forel, waarmee Piccard de donkere diep- ,van het meer van Bracciano gaat verkennen. Wen De anglicaanse ;tsbisschop van Canterbur- dr. Robert Runcie, heeft lens een herdenkings- |nst voor het Falkland- ïflict in de St. Paul's ka- .'draal in Londen zijn af- iuw uitgesproken over de •log. In aanwezigheid van ►koninklijke familie, de re- •ing en nabestaanden van igekomen militairen smde hij elke oorlog „irra- neel en onverdraaglijk", aorlog is een teken van Bnselijk falen, dat al aan ptallen miljoenen mensen t leven heeft gekost". I afloop van de dienst werd juit Conservatieve hoek de jcht gehoord, dat de dienst 1st. Paul's niet nationalis- 'h en patriottisch genoeg is. Vooraf had de regering |langd dat de nadruk zou rden gelegd op de militaire Vwinning in de Falkland- log. De leiders van zowel n katholieke als de angli cise kerk wilden echter al- ■ji meewerken, als het ac- t werd gelegd op een appèl >r vrede en verzoening. Tij- is de dienst riep dr. Runcie r(tot gebed voor de Britse én Argentijnse slachtoffers. ,e gemeenschappelijke rouw ^i een brug van verzoening Intussen gaan de onthullingen door over wat zich op militair- diplomatiek terrein rond de Falkland-oorlog heeft afge speeld. Le Monde berichtte gisteren dat de Franse marine op Brits verzoek schijnaanval- len heeft uitgevoerd op de Falkland-vloot, toen deze op weg was naar de Zuidatlanti- sche Oceaan. Voor de aanval len werden Super-Etendards gebruikt, moderne gevechts vliegtuigen waarvan Frank- Konmg-moe- der Eliza beth, prinses Anne, prins Charles en prinses Diana na afloop van de dienst in St. Paul's. Tijdens die dienst nieste prinses Diana op een zeker ogenblik zo krachtig, dat haar ketting brak. Zo kon nauwelijks haar lachen inhouden en wist de ge broken ket ting met eni ge moeite in haar handtas te stoppen. rijk juist een aantal aan Ar gentinië had geleverd. Dank zij de schijnaanvallen en de nodige Franse informatie wis ten de Britten hoe zij de Ar gentijnse Etendards konden bestrijden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9