Haagse politie doet heroïnevangst van meer dan vijf kilo Strip „Door Dik en Dun" van Lynn Johnston verschijnt in 125 kranten in Noord-Amerika Cornells Vreeswijk „Ik ben bijna 45, maar nog steeds n rusteloze zwerver KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JULI 1982 PAGINA 6 ZWARTE MARKTWAARDE: MEER DAN MILJOEN GULDEN DEN HAAG De Haagse politie heeft afgelopen zondag op de Stationsweg in Den Haag twee vrou wen uit Heerlen van 20 en 27 jaar in een taxi aange houden, die in hun reis tassen een partij van vijf en een halve kilo Thaise heroïne vervoerden met een zwarte marktwaarde van ruim een miljoen gul den. Later op de dag volgde in Sas- senheim en Den Haag nog de arrestatie van twee Chinezen, die ervan worden verdacht het drugtransport vanuit Bangkok naar Nederland te hebben ge financierd. De koeriersters waren 's mid dags, na een vlucht uit Thai land, via Londen op het vlieg veld Zestienhoven aangeko men. De douane liet de vrou wen, op verzoek van de poli tie, ongestoord de controle pas seren, omdat men er op dat moment nog niet helemaal ze ker van was dat zij het spul ook inderdaad in hun bezit hadden. Later bleek dat de smokkelaarsters vijf en een halve kilo zuivere heroïne hadden verstopt in plastic zak ken in dubbele bodems van hun reistassen. De politie was via een tip op de hoogte ge steld dat het tweetal, samen met anderen, betrokken was bij heroïnetransporten vanuit, het Verre Oosten. In Zestienhoven namen de rei zigsters een taxi naar Den Haag. Tot hier klopte de infor matie van de politie, dat de verdachten ook deze route zouden volgen. Het bureau verdovende middelen van de Haagse politie kon op grond van die gegevens tot aanhou ding overgaan. De vrouwen, die werkloos zijn en onge huwd, zitten voor verhoor vast op het hoofdbureau van politie en worden woensdag voorge leid aan de officier van justitie. De twee mannen die later op de middag werden aangehou den, zijn een 23-jarige Belgi sche kelner van Chinese af komst en een 30-jarige restau ranteigenaar uit Sassenheim, eveneens geboren in China, maar in het bezit van een Brits paspoort. Eerstgenoemde kon op de Lange Poten in z'n kraag worden gepakt, de an der in zijn restaurant. Het tweetal zou de vliegtickets voor de Heerlense dames heb ben verzorgd, alsmede de ver dere organisatie van het ver voer. De politie verwacht in verband met de heroïnevangst nog meer arrestaties. NEW YORK Uitslagen Noordamerikaanse competi tie: Toronto Blizzard-Van couver Whitecaps 3-1, New York Cosmos-San Diego Soc- kers 2-1. LONDEN Steve Ovett zal zaterdag weer in een atle tiekwedstrijd starten. Ovett was enige weken gebles seerd. Zijn grote tegenstrever op de 400 en 800 meter, Se bastian Coe, is nog steeds ge blesseerd. Marco Winter „papieren" favoriet op Zee en Duin KATWIJK/VOORHOUT -- Marco Winter (Heemstede) is als eerste geplaatst in het B- toernooi dat deze week op het Katwijkse Zee en Duin wordt afgewerkt. Winter voert de lijst aan voor duitser .Ralf Tep- per, brabander Ed van 't Wout en Lex Bosboom. Een plaat sing met vraagtekens, overi gens. Zo maakte Tepper bij voorbeeld in het badgasten- toernooi van Noord wijk wei nig indruk en werd Lex Bos boom inmiddels al door Pieter Paul Pruin (7-5, 6-0) geëlimi neerd. Districtskampioen én Noord- wijk-winnaar Hans Tönjann staat slechts als zevende op de lijst. Hoewel het de vraag is hoe Tönjann zich op dit toer nooi heeft ingesteld, blijft dat, een treetje achter Frans Grim bergen, een opmerkelijk lage klassering. Ook onder de niet geplaatste spelers een aantal sterkeren. De uit Duitsland af komstige P. Schreckenberg deed het in Noordwijk wel heel erg goed, terwijl Arnold van der Capellen (halve fina list Hillegom) en de Roemeen Dumitrecu - hij kwam acht jaar geleden nog uit in de strijd om de Davis Cup en speelde in de eerste ronde wat met Har Meyer - eveneens tot verrassingen in staat moeten worden geacht. Bij de B-dames voert Marijke Guyt de lijst aan. Annette van der Meij, Liselotte van der Bijl en Nancy Toole completeren hier het eerste viertal. Jeugdi ge talenten Cees Heemskerk en René van der Wilk (vorige week wegens dubbel inschrij ven zowel uit Noordwijk als Nieuwkoop geweerd) worden in de C-eindstrijd verwacht, terwijl bij de dames in die klasse opnieuw een finale tus sen Karin Roosendaal en Pa tricia Lafay staat geprogram meerd. Willem Taat en Anne- marie Jünger voeren in de D- klasse de lijsten aan. Het C/D-toernooi van Voor hout kent Eitel Homan van SVV als lijstaanvoerder in C. Marcel van Paridon, Mike Ruijsenaars en Frank van Ba len zijn zijn papieren volgers. Bij de C-dames lijkt niemand Juliëtte Grimbergen van weer een titel te kunnen afhouden; Carolien Schoutsen is hier de nummer twee. In het heren enkelspel D zullen Jan Baan en Frank Zaalberg zich een weg naar de eindstrijd moeten banen, al zal dat vooral voor Zaalberg - in dezelfde groep met Egbert Vonk - wel wat problemen gaan opleveren. Hannie van de Akker zou bij de dames in D als nummer één van de baan moeten gaan ko men. Een 32-jarige Canadese, die de donkere wolken in haar leven altijd heeft weggelachen en de komi sche voorvallen heeft ver werkt in drie boeken die alle drie bestsellers zijn geworden, wordt met in gang van 9 september aanstaande de derde vrou welijke schrijfster wier strips in heel Amerika en Canada te lezen zullen zijn. Lynn Johnstons strip „For better or For Wor se", die in deze krant al geruime tijd verschijnt on der de titel „Door Dik en Dun", zal vanaf die datum verschijnen in 125 Ameri kaanse en Canadese kran ten. „Zoveel klanten heb ben we nog nooit gehad als we met iets nieuws be gonnen" zei John McNeel, president van Universal Press Syndicate, de orga nisatie die de strip ver spreidt. „Het staat voor mij vast dat een strip waarop hoofdredacteuren zo enthousiast reageren een „winner" is". De drie boeken die Lynn Johnston heeft geschreven en waarin ze lachend terugblikt op haar eerste zwangerschap, haar scheiding, haar tweede huwelijk en persoonlijke fou ten, bestonden uit afzonderlij ke plaatjes met begeleidende onderschriften. Waarom is ze nu overgestapt op een strip van vier plaatjes die dagelijks verschijnt? „Op een gegeven moment be gon ik mijn familie cartoons over ons gezinnetje te sturen... Ons gezin was het enige gezin dat ik kende. Dus ik tekende elke situatie en elk grapje dat ik had meegemaakt", zegt Lynn wier tweede echtgenoot Rod een tandartsenpraktijk heeft in een afgelegen Cana dees mijnstadje en enkele na bijgelegen indianendorpjes. „Een groot deel ervan is fanta sie, maar ik word op het idee gebracht door echte mensen. Rod zegt bijvoorbeeld iets als we zitten te eten en ik maak er drie of vier strips van. De mensen brengen me op het idee; het zusje van Rod zei bij voorbeeld eens: „Iedereen houdt van baby's totdat ze een natte broek krijgen". Altijd meer dan 100 Van haar eerste boek, „David, I Think We're Pregnant" („David, ik denk dat we zwan ger zijn") zijn meer dan 100.000 exemplaren verkocht nadat haar verloskundige er bij haar op had aangedrongen om met haar tekeningen naar een uitgever te gaan. „Ik had ongeveer tachtig plaatjes gete kend over hoe het voelde om zwanger te zijn...ik maakte ze eigenlijk voor het plafond van die verloskundige; het is zo saai om daar maar op die tafel te liggen... op die manier zou je tenminste iets hebben om naar te kijken", aldus Lynn die haar jeugd heeft doorgebracht in Collingwood, in de Canade se provincie Ontario. In het eerste boek staan 101 cartoons. „Je wilt er altijd meer dan 100", lacht ze. „De eerste druk bedroeg vijfduizend exempla ren, maar we verkochten er al gauw meer dan 10.000 alleen in Canada. Nu zitten we al over de 100.000". „Hi Dad, Hi Mom", haar twee de boek, schreef ze nadat ze opgehouden was met werken voor een reclamebureau en ge scheiden was van haar eerste man. Van dat boek werden 70.000 exemplaren verkocht. Haar huidige agent, Bruce Lansky, „belde me thuis op en zei: Ik heb net de recnten (Amerikaanse) van je eerste twee boeken gekocht. Hij bleef maar zeggen: je gaat het hele maal maken, hoor. Haar derde boek „Do They Ever Grov^ Up" (Worden ze nooit volwassen?") is onlangs op de markt verschenen. Nu al zijn er 40.000 exemplaren van verkocht. Lynns gezin, bestaande uit Lynn zelf, echtgenoot Rod (30), zoon Aaron (6) en dochter Katie (18 maanden) worden in de strip John, Elly, Michael en Elizabeth. Niet serieus genoeg Tijdens haar opleiding en loopbaan als kunstenaar en il lustrator heeft Lynn haar draai eigenlijk nooit goed kun nen vinden totdat ze met het schrijven van strips begon. Ze begon met tekenlessen toen ze acht jaar was, waarvoor ze elke zaterdag met de bus. naar de ruim twintig kilometer ver der gelegen kunstacademie in Vancouver ging. „Daar ont moette ik Ian Mcintosh, die me op een goede dag bij de schouders pakte en zei: hou nou eens op te proberen op ie dereen indruk te maken en leer nou maar gewoon te teke nen. De tekenlessen die ze volgden aan de middelbare school in Noord-Vancouver waren geen onverdeeld succes. „Mijn tekenleraren hadden een hekel aan me. Ze vonden me niet serieus genoeg". In 1964 ging ze officieel naar de „kunstacademie". „Ik wilde iets in tekenfilmpjes gaan doen, maar wat dat betreft kon ik op de kunstacademie niet veel leren". Ze verliet de kunstacademie na tweeeneen- half jaar toen „er een baantje vrij kwam op de afdeling te kenfilmpjes van een televisie maatschappij". Het was op de inkt- en verfafdeling...heel saai werk. Ik heb de kleuren ingetekend van Abbott en Costello. In de twee jaar dat ik daar gezeten heb, heb ik maar één karakter zelf ontworpen, een meermin. Het werd uit eindelijk afgewezen". Medische cartoons Na haar huwelijk in 1969 ver huisde ze naar Hamilton, On tario. „Ik zag een advertentie voor medisch illustrator (aan de McMaster Universiteit). Ik had het lef om te solliciteren en kreeg de baan nog ook; hij (de man met wie ze het sollici tatiegesprek had) zag eruit als een doodsgraver, hij lachte nooit". Het werk aan de uni versiteit bestond uit zeer gede tailleerde medische tekenin gen. „De colleges waren zo saai en duurden zo lang dat ik zei waarom schudden jullie je studenten niet wakker met een grapje af en toe. Dat von den ze prima", herinnert Lynn zich. „Dus sindsdien kwam ik op de proppen met een car toonsituatie: een virus dat bac teriën aanviel, veranderde ik bijvoorbeeld in een karakter dat zich -een weg baant met zijn zwaard. Ik deed het alle- maal...maakte zelfs een teken film van een nierbiopsie. Een enorme maagzweer werd een rat die eruit zag als Mae West". Rod die in die tijd college liep aan dezelfde medische facul teit hoewel hij Lynn toen nog niet kende, zegt dat haar werk „grote indruk maakte...alle cartoons en dia's. Het was alle maal erg amusant. Ze hebben nu een museum met haar werk". Na de geboorte van Aaron en de scheiding kreeg ze een baantje bij een reclamebureau „waar ik verpakkingen leerde verzorgen". Volwassen „Er komt een gescheiden meisje voor in de strip. Ik wil de de mensen laten weten hoe dat was. Hoe het was? Het is net als elke andere ervaring. Ik werd er volwassen van; ik kon niet terug". Het huwelijk met Rod? „Ik ontmoette Rod op een vlieg veld in 1975. Hij herkende me van de universiteit", zegt ze. „Ik was eenzaam. Rod deed toen tandheelkunde. Hij was de piloot en had het vliegtuig net aan de grond gezet. Allebei hadden we een lange lijst met eigenschappen die we wilden in een partner. Rod wilde ie mand die niet rookte en met hem naar het noorden wou gaan. Ik wilde een vent met gevoel voor humor, die houdt van het gezinsleven en daar ook voor uit durft te komen". Lynn vertrok inderdaad naar het noorden. Lynn Lake ligt op 525 vliegmijlen ten noord westen van Winnipeg. Het is een mijnstadje met tweedui zend inwoners. „Je kunt er het best komen met het vliegtuig" zegt Rod. „Er is een weg", valt Lynn hem in de reden. „Een zandweg, driehonderd kilome ter in het niets. Je hebt nood rantsoenen nodig om jezelf in leven te houden voor het ge val je auto ermee ophoudt" EVEN IN ONS LAND VOOR OPNAMEN ELPEE „BANGE BALLADE Is er nog plaats in de schuilkelder voor een man met een gitaar In Hoek van Holland, in Den Helder, Brabant, Limburg, geeft niet waar Onder de tafel? Op 't closet? Mag ik soms bij uw hond in bed? 't Kan me echt maar weinig schelen, Zoetelief Alles is beter dan radio-acticfl OUD-LOOSDRECHT Cornelis Vreeswijk kijkt met vriendelijke, samengeknepen ogen door een antiek brilletje over de ondanks een fris windje vrijwel onberoerd ge laten Loosdrechtse Plassen. Het avondrood kleurt het in werkelijkheid vies-groene water nog onwezenlijker. Ogenschijnlijk een meer dan vredig plaatje, een op de on natuurlijke tinten na perfect gelukt schilderij. De al meer dan dertig jaar in Zweden woonachtige troubadour van het navrante levenslied pakt een flesje Underberg en drinkt het in één teug leeg. Trekt een vies gezicht, staat op. Z'n kolossale buik hangt overheersend uit een duide lijk op de groei gekochte en dus noodgedwongen door bretels gedragen blauwe spij kerbroek. Z'n diep kierende hemd verraadt dat z'n borst kas vrijwel geheel schuilgaat onder een zwoel gekleurde tatouage. Als een zich onver wacht ontrollende onweers bui doorbreekt z'n geëigende, wat heese basstem de stilte. „In Zweden ogen de meren schoner, het milieu lijkt er onaangetast. Maar op veel meren mag je niet meer va ren. Hebben ze bunkers, schuilkelders onder ge bouwd. Is het milieu dus on zichtbaar aangetast. Je kunt je afvragen wat erger is..." De snel weggeklokte inhoud van een tweede flesje Under berg onderbreekt zijn mono loog. Opnieuw een vies ge zicht en vervolgens zichtbaar opgelucht en begeleid door een donderende lach: ,,'t Is net m'n maag. Ook daarin is onzichtbaar het milieu aan getast. Op dat verdomde veer van Gothenburg naar Am sterdam is de borrel heel wat goedkoper dan in Zweden. Samen met die vogels in het niets wijzend, maar doe lend op de met hem meege reisde musici hebben we er dus duidelijk een paar te veel gepakt. Is m'n maag vervuild. En dan doet zo'n natuurlijke kruidenbitter wonderen. Het milieu her stelt zich snel. Laten we dus nog maar een biertje nemen. Ha, ha, ha..." Monoloog De auteur-vertolker van eer tijds in Nederland befaamde nummers als „fie nozem en de non", „Veronica", „Blues voor Jantje" en „Morgen wordt 't teter" is eindelijk weer even thuis. Om samen met vriend Gerrit den Bra- ber na zeven jaar weer eens een Hollandstalige elpee z'n derde te gaan maken. Een paar daagjes logeren dus in een direct aan de Loos drechtse Plassen gelegen mo tel. En, hoewel nogal kop schuw voor de vaderlandse (roddel)pers, voelt Cornelis Vreeswijk zich duidelijk op z'n gemak. Poseert gewillig voor fotograaf Cees Baars en praat honderduit. Volkomen ontspannen. Toch ontwikkelt er zich geen echt gesprek. Hij blijft voornamelijk bij een Vreeswijk-monoloog. Vragen blijken overbodig. Hij geeft er al antwoord op voor je ze gesteld hebt. Taxeert je ge dachten, snel en juist. „Hier kom ik volgend jaar te rug. Met m'n schijfmachien tje. Een weekje liedjes, ge dichten schrijven. Vanmid dag was ik bij m'n moedertje in IJmuiden. Ben ik nog even bij een ouwe vriend van me in z'n strandpaviljoen ge weest. Lopen de pijpleidin gen zo maar langs. En als ik zo'n smeerpijp zie, denk ik onwillekeurig aan olie. Ik ge loof, dat Zweden tot nu toe het enige land ter wereld is, waar ze dat spul nog niet ge vonden hebben. Gelukkig maar, want alles moet opzij voor dat vloeibare goud". Milieu Het milieu stond en staat centraal in z'n teksten. Dat zal blijken als straks z'n nieu we elpee uitkomt. „Een ban ge ballade" gaat die plaat he ten. Gevuld met veertien liedjes, waarin de hedendaag se werkelijkheid centraal staat. Geen plaats voor valse romantiek dus. Alles recht- toe-rechtaan, keihard recht voor z'n raap. Een weerspie geling van z'n karakter, z'n levensstijl? „Een jaar of zeven geleden had ik plotseling in Neder land een slechte naam. Was ik niet meer welkom. Een geintje met de Zweedse poli tie. Moest ik de bak in. Werd zwaar aangedikt in de pers gebracht. Mishandeling. In werkelijkheid had ik een paar opdringerige travestie ten een Hollands pak op hun donder gegeven. Fout na tuurlijk, maar je kunt nu eenmaal in je leven niet Alles goed doen. Zou je een heilige zijn en die lopen er in het he dendaagse paradijs niet meer rond. Zelfs een blinde kan dat zien. En maar goed ook. Hoe moest ik anders aan de kost komen? Zouden m'n liedjes en gedichten als boos aardige sprookjes op de men sen overkomen. Zou ik m'n eigen literatuur niet meer kunnen bedrijven. Ja, die as piraties heb ik. Literaire. In de Stockholm Tidningen, één van de grootste Zweedse kranten, publiceer ik regel matig gedichten. Heb ook al een paar bundels uitgegeven. Ik wil op dat gebied meer gaan doen. Ook m'n Zweed- stalige liedjes vallen eigenlijk al in de categorie. Ik werk meestal in musea, bibliothe ken. Heel wat anders dus dan bij Mies of Willem op de Ne derlandse tv. Of op zondag morgen in de Kungstrëdsgar- den, een prachtig park in Stockholm. Zing ik voor tien duizend Zweden m'n liedjes. Ik werk in heel Scandinavië. Denemarken, Noorwegen, Finland, maar ook op IJs land. Leg immense afstanden af. Van de Hollandse schnab- beltoer is geen sprake. Altijd op reis, altijd in hotels. Met m'n combo hebben we zo'n Van gekocht. Een comforta bele auto, waarin je ook nog slapen kan. Toch blijft het vermoeiend. Je kunt het niet eeuwig blijven doen. Op die lange reizen houdt het decor Cornelis Vreeswijk: Alles recht voor z'n raap. je vaak overeind. In het noorden van Zweden bij voorbeeld. Nog echt ongerep te natuur. En dat is voor ons, mensen van nu, iets geheel nieuws geworden. Pas nog heb ik meegespeeld in een film. „Ballonvaart naar de Noordpool" heet 'ie. Zijn we voor op Spitsbergen geweest. Fantastisch. Durf je geen si garet op te steken, zo schoon, zo puur. In die film ben ik, nee, ik bedoel er echt niks mee, een etter van een jour nalist. Als die film in Holland komt, moet je gaan kijken. Je ziet het, ik ben bijna 45 jaar maar nog steeds een rusteloze zwerver. Eens zal de grote verandering komen, dan schrijf ik alleen nog maar". Student Cornelis Vreeswijk emigreer de dertig jaar geleden naar Zweden. Met drie zusjes, moeder en vader, die van de ene op de andere dag z'n goed florerende taxibedrijf in IJmuiden in de steek liet om in Stockholm aan een nieuwe toekomst te gaan werken. Op één zus na, die met een Zweed getrouwd is, zijn ze al lemaal weer terug gegaan. Ook Cornelis bleef achter. Studeerde er staatkunde aan de universiteit van Stock holm, maar raakte als zin gende en componerende stu dent al spoedig verslaafd aan het vak, dat hij nu, bijna 20 jaar later, nog uitoefent. „Die studie-achtergrond laat me nooit meer los. Dankzij die periode kan ik nu schrij ven zoals ik schrijf. Kijk, toen ik pas begon vonden de Zweden het leuk dat een Ne derlander liedjes zong in hun taal. Nu hebben ze me volle dig erkend. Als artiest, als schrijver. Ik ben geen pop artiest, ik produceer geen plastic-muziek zoals, bijvoor beeld Abba, maar toch haal ik regelmatig de hitlijsten in Scandinavië. In feite met ui terst serieuze teksten. M'n zoon Jack, achttien is hij, zit ook in de muziek, maar moet van mijn werk niets hebben. Die speelt gitaar, en goed, in een rock-and-rollband. Ik heb pas nog tweeëneenhalf uur voor 'em in de rij ge staan. Om twintig kaartjes te kopen voor een concert van The Rolling Stones. Rare vo gel. Was 'ie al voor 'ie gebo ren werd. Midden in de nacht riep m'n vrouw toen ineens: „Rabarber, rabarber!" rechttoe-rechtaan, keiharc En ik zweer je, ik heb die nacht heel Stockholm afge stroopt maar ik kwam thuis met zo'n bos rabarber onder m'n arm. Of 'ie het nu' nog lust? Ik weet het niet, zal het hem toch eens vragen. Wat ik wel zeker weet, we nemen nog een biertje". Energie Je ziet het niet aan hem af, maar Cornelis Vreeswijk barst van de energie. Is nog I lang niet klaar en beschouwt het bijna dagelijks produce ren van een Zweeds liedje I politiek, actueel duidelijk als een aanloop naar het reeds voorzichtig begonnen grotere literaire werk. Daar- j over pratend vergeet hij de tijd. Vergeet hij, dat hij mor- genvroeg al in de studio moet staan om er zijn eerste liedjes aan de band toe te vertrou- wen. Het middernachtelijke uur heeft Loosdrecht al bijna 3 in z'n greep, als onverwacht,, z'n tatouage ter discussie- staat. Een onderwerp, dat hij? liever onbesproken laat, maar een onder druk van zijn buik openspringend overhemdknoopje verruimt niet alleen mijn blik op dat, fraaie, wat mythologisch ogende tafereel, het zet ook Cornelis Vreeswijk aan tot een welhaast verontschuldig gende verklaring. „In Ko-, penhagen leefde een aantal J jaren geleden de beroemdste tatoueur, of hoe heet zo'n vent, van het westelijk half rond. Tatoo Jack heette die. Is al lang dood. Ik maak een liedje op die man. Komt on middellijk in de Deense hit parade. Goed voor mijn por- temonnaie, maar ook goede reclame voor Tatoo Jack. Uit dankbaarheid bleef 'ie me schrijven. Hij zou het mooiste j werkstuk uit z'n leven op' mijn lichaam tatoueren. M'n eerste vrouw pestte me er da- j gelijks mee. Ze zei maar' steeds: „Je durft het niet". En als je dat als kerel constant naar je kop krijgt, dan ga je op een goeie dag door je knieën. Vandaar dit onvol tooide schilderij. Want toen 'ie dood ging, Tatoo Jack, was het nog niet klaar. Stom van me, maar m'n hele leven zal ik deze „Unvollendete" met me mee moeten torsen. Misschien is het wel symbo lisch voor m'n dadendrang. Want klaar met m'n werk kom ik nooit". Neerlands hoop in bange dagen Luister naar dit bange lied Binnenkort wordt het donderjagen Is er nog plaats voor mij of niet? KEES JAGERS „In Zweden ogen de meren schoner, het milieu lijkt "er onaangetast".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6