£eidóc Qowuvnt in prijzenslag Shell en Esso Heineken kiest „kelderbier" ^S: PLO-verklaring s onvoldoende LIJSTTREKKERS IN TV- DEBA TTEN Voorkomen wegslepen auto gaat 100 gulden kosten ANDERE MAATSCHAPPIJEN VOLGEN MORGEN Tochtje Doden bij opstand in Canadese gevangenis Familie portret Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooidredacteur: IJ. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0.34 pier mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217.90. P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /0,75 Dinsdag 27 juli 1982, 72e jaargang no. 22330 „Pavarotti Friends", show programma rond de Italiaanse tenor Luciano Pavarotti op Ned. II om 20.27 uur. Om 22.10 uur Televizier Magazine over de waakzaamheid Amerikaan se strijdkrachten om in te grij pen in het Midden-Oosten. Ned. I om 21.55 uur ..Het rad van het leven" over de dood. Zonnig en droog. Minimum temperatuur 11 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Matige noordoosten wind. Zon op 05.54. onder 21.37. Scheveningen hoog wa ter 9.24 en 22.02. Laag water 5.09 en 17.27. re veel kwik n kabeljauw EN HAAG In bijna de helft van door de onsumentenbond onderzochte kabeljauwfi ts komt een verontrustende hoeveelheid wik voor. aldus de Consumentengids van igustus. Van de 33 onderzochte filets (20 erse en 13 diepvries) bevatten er 15 veel wik en teveel lood. Cadmium kwam minder aak voor. De verontreiniging kwam meer oor bij de verse filets. De oorzaak hiervan is pt diepvriesfilet doorgaans afkomstig is uit inder vervuilde zeeën. Ook de hygiëne is j de vishandel een probleem. Alle verse fi ts waren te veel besmet met bacteriën. Bij epvriesvis was dit met 4 van de 13 het ge- al. De Consumentenbond vindt dat de Keu- ngsdienst van Waren te weinig eisen stelt aor vis. Mooiste miss De 18-jarige Ca nadese Karen Dianne Baldwin is vannacht in de Peruaanse hoofdstad Lima gekozen tot Miss Universe '82. 's Werelds aller mooiste miss kreeg de prijs uit handen van haar voorgangster, Irene Saez uit Venezuela, die vorig jaar tot Miss Universe werd gekozen. Dolfijn jaagt zwemmers stuipen op het lijf CALLANTSOOG Een witsnuitdolfijn heeft badgasten voor de kust van Cal- lantsoog gisteren de stuipen op het lijf ge jaagd. Het volkomen ongevaarlijke dier, dat eerst voor een haai, een orka en zelfs een walvis werd aangezien, zwom gewoon langs de mensen in zee. De badmeester riep iedereen in afwachting van onder zoek door deskundigen van het dolfinari um in Harderwijk naar het strand. Het dier, dat volgens een deskundige nieuws gierig of ziek is, is inmiddels verdwenen. Witsnuitfdolfijnen komen normaal bij Scandinavië voor. Bij de Groningse kust ter hoogte van Schiermonnikoog is giste ren een bruinvis waargenomen. Dat dier komt ook zelden voor in de Nederlandse wateren. DEN HAAG Als een automobilist in Den Haag ternauwernood het wegslepen van zijn wagen kan voorkomen, moet hij toch honderd gul den betalen voor het voorrijden van de takelwagen. Deze nieuwe re geling gaat 1 augustus in. De overtreder, die tot dusver het geluk had het wegslepen van zijn auto nog net te kunnen voorkomen, hoefde slechts de boete te betalen. Dit werd beschouwd als onrechtvaardig heid ten opzichte van diegenen die het wegslepen niet konden voorko men. In de aangepaste regeling blijft de „geluksvogel" nog altijd ge vrijwaard van de kilometerkosten naar de Binckhorst, het bedrag per kwartier dat het kraanwagenpersoneel in de weer is en de stallings- kosten op de Binckhorst. Aangezien het uitgangspunt van de weg- sleepregeling altijd is geweest dat zij kostendekkend moet zijn (en er dus geen winst wordt beoogd), bestaat de mogelijkheid dat de voorrij- kosten in de toekomst omlaag gaan, omdat vanaf 1 augustus meer mensen wordt gedragen. Meer ratten gevangen DEN HAAG In 1981 zijn in Nederland 141.000 mus kusratten gevangen. Dat is 25 procent meer dan in 1980. De grotere vangst is het gevolg van de toename van het aantal ratten en van de uitbreiding van het aantal rattenvangers tot 179 man (was 141). Het aantal premievangers die krij gen voor een rat 7,50 steeg ook. van 110 tot 175 Dit alles kostte in totaal 7.5 miljoen gulden. De muskus rat knaagt oevers en andere waterstaatkundige voorzie ningen kapot. ZOETERWOUDE Binnen vijf jaar wordt dertig pro cent van de bieromzet van de Heineken bierbrouwerij afgeleverd in tankwagens, die het bier rechtstreeks naar de kelder van een horeca-bedrijf pompen. Daar staan twee duizend liter-tanks van roestvrij staal om het vocht te ontvangen. Deze nieuwe distributie-vorm van bier. die een investering vergt van enkele tientallen miljoenen guldens, moet binnen vijf jaar bij ongeveer 1400 horeca-bedrijven zijn toegepast. Tot dit besluit is het bierconcern gekomen nadat een proef met „kelder- bier" bij honderd horeca-bedrijven succesvol was gebleken. Het nieuwe systeem is hygiënischer en efficiënter. Voor de horeca- exploitant betekent het dat de tijdrovende behandeling van hel aanslaan en afkoppelen van fusten en koolzuurcylinders. het aan- en afvoeren van de fusten en het bierverlies bij de „eerste tap" (soms tientallen procenten) tot het verleden behoren. Kel derbier is kostenbesparend voor bedrijven die per jaar een hoe veelheid bier omzetten die overeenkomt met 600 vaten. MAN DIE KNUTSELT AAN LPG-TANKS UIT RAAM GESLINGERD DEN HAAG De 24-jarige N. Tewarie uit de Johannes Camp- huysstraat in Den Haag heeft zichzelf gistermiddag dwars door het raam van zijn woning op de tweede verdieping gelanceerd, nadat hij per ongeluk op zijn hobbykamer twee LPG-autotanks tot ontploffing had gebracht. De man kwam op straat terecht en is met botbreuken en tweedegraadsbrandwonden opgenomen in het Westeinde Ziekenhuis. De politie wijt het ongeluk daaraan dat de man onvoorzichtig zou zijn geweest met vuur bij de hoogst explosieve gastanks. Mogelijk heeft een van de tanks ge lekt. De onfortuinlijke knutselaar werd door de kracht van de ontploffing uit zijn schoenen gelicht en via het raam van zijn hobbykamer op het betonnen voetpad, twee etages lager, geslin gerd. LVERSUM De lijstaanvoerders van de vier grote partijen, in Agt voor CDA, Den Uyl voor PvdA. Nijpels voor VVD en rlouw voor D'66 gaan met elkaar in debat op dinsdag 7 sep- nber, aan de vooravond van de kamerverkiezingen. Jaap van eekren leidt de gesprekken. De AVRO zendt dit uit op Ned. II n 21.20 tot 23.20 uur. Deze vier politici komen in tv-uitzendin- n bij de NCRV aan bod op 6 september; hun partijvoorzitters an via de radio op deze dag vragen van luisteraars beantwoor den. De TROS-radio geeft de lijsttrekkers zendtijd op 28 augus tus en 4 september; de KRO laat iedere politicus persoonlijk aan het woord in Brandpunt-uitzendingen. De eerste is Jan Terlouw op. 12 augustus. De VARA heeft plannen voor een tv-debat, maar heeft deze nog niet afgerond. De TROS heeft voor eind augustus een tv-programma rond de verkiezingen geprogram meerd. Politie Rotterdam contra (relschoppers ROTTERDAM Op de West-Kruiskade in Rotterdam, het he- roïnecentrum van de Maasstad, is het gisteren tot ernstige onge regeldheden gekomen tussen politie en pubjiek, toen de politie twee heroïnehandelaren wilde arresteren. Beide verdachten na men de vlucht en de agenten zagen zich omringd door ongeveer honderd man die hen bedreigden. Een van de agenten trok zijn wapen, waarna zeven politiewagens te hulp snelden om de me nigte te verspreiden. Later kwam het tot nieuwe moeilijkheden toen de politie een man wilde aanhouden die met een kapmes over straat liep. Een heroïnehandelaar kon tenslotte worden ge arresteerd. DEN HAAG Shell en Esso zijn in een benzineoor log verwikkeld geraakt. Kondigde Shell afgelopen zaterdag aan dat de prijs van benzine in Shellstations vanaf die dag met twee cent per liter omlaag zou gaan, Esso heeft aangekondigd dat zij vanaf vandaag een korting van drie cent extra geeft. Shell volgt Esso weer: bij pompen die dicht bij Esso-pompen gevestigd zijn, krijgt men ook een korting van drie cent. Morgen vol gen Chevron en BP. De laagste prijs vpor merkben- zine wordt daarmee voor super 166,6 en voor normaal 159 cent. Diesel wordt twee cent goedkoper. De maat schappijen geven de kortin gen ondanks het feit dat het ministerie van Economische Zaken de benzineprijs pas op 1 augustus vrij laat. Shell en Esso hebben al eind van het afgelopen jaar hun benzineprijzen fors on der de toen geldende maxi mumprijs gébracht op gese lecteerde benzinestations. De toen geldende maxi mumprijs lag toen veel ho ger dan de prijs van benzine op de vrije markt. Daardoor werd het voor. witte pom pen mogelijk forse kortin gen te geven, waardoor Shell en Esso hun markt- kaandeel zagen teruglopen. Afhankelijk van de plaatse lijke situatie besloten Shell en Esso toen tot tien cent korting per liter benzine te geven om de witte pompen de wind uit de zeilen te ne men. De toen afgekondigde kortingen bestaan nog steeds. Mede als gevolg van de actie van beide oliereu zen heeft minister Terlouw (Economische Zaken) enke le maanden later besloten het systeem van maximum prijzen te verlaten. De aangekondigde nieuwe prijsdalingen gelden voor alle stations, ook die waar al forse korting werd gegeven. Met de reeds bestaande kor tingen worden de benzine bij sommige Shell- en Essos- tations nu met kortingen tot vijftien cent per liter ver- kocht. Volgens een woordvoerder van Chevron Nederland is er echt sprake van stunt werk in het kader van een benzine-oorlog. De daling van de wereldmarktprijzen en de dollarkoers recht vaardigen zijnsinziens de jongste prijsverlagingen niet. Vanuit het ministerie van Economische Zaken is al eerder gezegd dat met het vrijlaten van de benzine prijs een onrustige periode zou'volgen waarbij de ben zineprijzen snel op en neer zouden gaan. Na verloop van tijd verwacht men ech ter een stabilisering van de prijs. Sinds zijn benoeming tot commissaris van de konin gin in Friesland ziet de voormalige VVD-leider Hans Wiegel zijn ex-colle ga Dries Van Agt nog maar vrij zelden. Met een tochtje over de Friese meren, op het statenjacht Friso, wer den de vriendschapsban den gisteren weer wat nau wer aangehaald. Links op de foto mevrouw Wiegel. De 100-jari- ge Marina Coelho de Oliveira vormt het middelpunt van een groep van ongeveer 2.000 broers, zus sen, kinde ren. klein kinderen, neefjes, nichtjes, achterneef jes. achter nichtjes en wat er nog maar aan fa milieleden bestaat, tij dens een grote fami-. lie-reünie in het Brazili aanse stadje Virginopolis. WASHINGTON PARIJS De verklaring van PLO-leider Jasser Arafat, waarin hij alle VN-resolu- ties die betrekking heb ben op de Palestijnen er kent, voldoet niet aan de Amerikaanse voorwaar den voor erkenning van deze organisatie. Dit ver klaarde gisteravond de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Spea- kes. Hij zei verder dat de VS de PLO niet zullen er kennen zolang de Palestij nen „bepaalde VN-resolu- ties en het bestaansrecht van Israël" niet accepte ren. De woordvoerder wees er te vens op dat er geen pogingen waren ondernomen om de PLO-leider zijn verklaring te laten uitleggen, maar „Arafat kan zeker zeggen wat hij wil om de zaak te verduidelijken". „Als aan onze voorwaarden wordt voldaan, zijn wij bereid met hen te praten", aldus Spe- •akes. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Cheysson, heeft gezegd, dat de Ameri kaanse regering zich vergist als zij vindt niet te kunnen on derhandelen met de PLO. De Franse regering zal die vergis sing niet maken, als zij samen met Egypte een ontwerpreso lutie voor de de VN opstelt, al dus Cheysson. In de Frans- Egyptische ontwerpresolutie komt, volgens de Franse mi nister, ondermeer te staan dat de PLO moet mee onderhan delen. Als het Palestijnse volk geen woordvoerder meer heeft is een gesprek onmogelijk. Tenslotte merkte Cheysson op dat in de ogen van Parijs er geen andere woordvoerder van de Palestijnen is dan de PLO. Pagina 9: Soedan wil pales- tijnse guerrillastrijders op nemen 'e weet wat de toekomst at brengen MONTREAL Cipiers in de Archambault-gevangenis in Mon treal hebben met geweervuur en traangas een eind gemaakt aan een opstand van ongeveer 150 gevangenen. Bij de opstand zijn drie gevangenisbewakers en twee gedetineerden om het leven gekomen. Zeven cipers werden gewond, waarvan een zeer ernstig. De twee gedode gedetineerden, die levenslang uitzaten voor moord, zijn door messteken van mede-gevangenen omgekomen. Tien bewaarders werden zondag avond na het ontspanningsuurtje door gedetineerden gegijzeld en bedreigd met zelf gemaakte messen. men vijf jaar zal bier niet ler in vaten geleverd wor-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1