Vrijheid en gevangenschap in schrille tegenstelling RADIO/TELEVISIE Charlton HestoJ in gevecht met de toekomst Charles Schwietert schrijft boek De moord op de informateur" JAILHOUSE RODEO i LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JULI 1982 PAGI HILVERSUM In de serie Science-fictionverhalen, d VPRO deze zomer op het scherm brengt, is zondagavond alleen de komische speelfilm uit 1930 Just Imagine (Ne 20.15 uur) maar ook de gruwelijke Soylent Green (Nej 21.00 uur) uit 1973 te zien. Hierin is de heldhaftige hoo weggelegd voor Charlton Heston als de politieman T)f Het was niet de eerste keer dat de acteur zich voor een a ce-fiction film leende, want hij bevocht jaren daarvoor a de apenplaneet en overleefde in de film The Omega Mg laatste normale wereldburger een leger atoomslachtoff*^ Regisseur Richard Fleischer heeft met Soylent Green, daBl afspeelt in het jaar 2022 een nögal luguber toekomstbeeld ife] te scheppen, waar Heston graag een einde aan had gemaalU hij was blijven leven. Het is een onderhoudende film, djj Richard Fleischer vakman genoeg voor, maar meer is he/ Hij mijdt bijvoorbeeld de sociale aanklacht, die de Clubp' Rome zoveel plezier zou hebben gedaan en beperkt zich tdV avontuur. Naast Heston doet ook wijlen Edward G. Robja mee. Het was zijn laatste filmrol. Hij speelt de oude politie-L Sol Roth, die in het verleden leeft en die vrijwillig de doodfv in een soort staats-opruimingsinstituut. Het verhaal speelt in New York, waar zo'n veertig miljoeL woners verblijven. De helft ervan is werkloos. Er heerst eeB pend voedseltekort. Vruchten, zuivelproducten en vlees zil leen nog voor de allerrijksten zwart te verkrijgen. De moet het doen met voedseltabletten, die vervaardigd won de Soylent-fabrieken. Deze firma' heeft zojuist een nieuv duet op de markt gebracht dat Soylent groen heet en naau. zegt uit plankton is vervaardigd. Detective Thorn, die vooj^ reau Moordzaken werkt, ontdekt echter dat er geen pla maar mensen voor „het groene snoepje van de week" gebruikt. Hij komt daar achter als de rijke groot-industri< monson door zijn vriendin Shirl met ingeslagen schedel ii weelderig gemeubileerde flat wordt aangetroffen en hij o zoekt waarom de man is gedood. Mensen zijn er genoeg als er een premie bestaat op overlijden en er een reinigst rondrijdt, die oproerkraaiers per vuilniswagen afvoert. E briek heeft dus voldoende grondstof om te blijven draaier Als parlementair journalist Charles Schwietert gelijk krijgt, dreigt de formatie na de komende verkiezingen op 8 september uit te lopen op een moord op de informateur. Tijdens het lange wachten op de stoepen van de Haagse ver gaderzalen tijdens de afgelo pen formaties bedacht Schwie tert het verhaal dat hij tijdens zijn vakanties in Zuid-Frank rijk uitwerkte. Kort voor de aanstaande Tweede-Kamer verkiezingen zal Elsevier het boek uitbrengen. „Natuurlijk is het allemaal fic tie", zegt de Haagse NOS-re- dacteur. „In mijn boek gaat het allemaal heel moeizaam met de formatie. Alle mogelij ke combinaties lopen uit op een mislukking. Uiteindelijk, na acht maanden praten krijgt informateur mr. J.C. Jansen de voor onmogelijk gehouden combinatie PvdAVVD bij elkaar. Op de avond voor de dag dat hij de koningin wil gaan vertellen dat hij maar formateur moet worden, wordt hij echter vermoord. Door wie? Laat ik dat nu niet ver tellen". Charles Schwietert beschouwt zijn boek als een leuke grap in de dagelijkse politieke reali teit. „Alle in mijn boek voor komende figuren zijn in de Haagse politieke wereld voor komende mensen", zegt hij. „Alleen die informateur niet". „Ik vind dat je die serieuze po litiek best zo nu en dan eens wat relativeren. Om met Van Agt te spreken: „Wat betekent het allemaal als je de dagelijk se problemen in.de licht van de eeuwigheid beziet". Ik zal de laatste zijn die beweert dat je politiek niet serieus moet nemen, maar een leuke grap en een beetje relativeren kan nooit kwaad". Toen het tweede kabinet-Van Agt werd gesmeed, bedacht Charles zijn verhaal. „Ik wist toen al zeker dat dit kabinet nooit vier jaar zou blijven zit ten. Toen het na dertig dagen vastliep had ik het boek nog niet helemaal af. Nu de nieu we verkiezingen in aantocht zijn, hadden we wat meer tijd om dat goed in te vullen", al dus Schwietert. HILVERSUM Eén keer per jaar krijgen gevange nen van de staatsgevange nis van Oklahoma een evenement te vieren waar zij maandenlang naar uit kijken: een rodeo binnen de gevangenismuren, met de zeer langdurig gestraf ten als cowboys. Hoogte punt is de niet ongevaar lijke strijd om een beurs met dollars, die tussen de hoorns van een stier is be vestigd. Een gevangene verklaart: „Het mag bela chelijk klinken, maar voor mij is dit een van de meest ontspannende ge beurtenissen per jaar". De AVRO zendt hier maan dag (Ned. I, 21.55 uur) een documentaire over uit on der de titel „Jailhouse ro deo". De kijker wordt ge confronteerd met een schrille tegenstelling tus sen gevangenschap en vrijheid, waarbij mensen en dieren zijn betrokken. In 1980 leek het erop, dat deze Jailhouse Rodeo zou worden afgelast, omdat in dat jaar drie veroordeelden werden neerge stoken, twee bewakers in gij zeling werden genomen, vier gevangenen ontsnapten en een cellenblok in brand werd ge stoken. Gevangenisdirecteur zien dat zij moorden op hun feweten hebben, gewapende ankovervallen pleegden. Ze doen aan sport, oefenen zich op allerlei manieren en komen goed uit hun woorden. De wetenschap dat deze over het algemeen tamelijk jonge mannen de rest van hun leven in gevangenschap door zullen brengen, wekt medeleven. De documentaire prikt hier gena deloos doorheen; getoond wor den slachtoffers en het wapen bezit van de veroordeelden, die er goed mee om dachten te kunnen gaan. De sterk wisselende beelden geven duidelijk aan dat de veroordeelden geen lieve jon gens zijn, maar zich toch ver heugen op de rodeo die hen een kans geeft emoties te to nen. Heel even maar kunnen zij hun teleurstelling kwijt als de stier hen te slim af is ge weest, of vreugde als de stier bedwongen kon worden. Cipiers Al Murphy nam desondanks het besluit de rodeo toch door te laten gaan. De veroordeel den zetten maar al te graag weer hun leven op het spel voor de dollars „waarvoor ze alles kunnen kopen", aldus Murphy. De bewaking werd verscherpt. De deelnemende gevangenen, van wie sommigen veroor deeld tot twee of drie maal le venslang, worden drie dagen en nachten ondergebracht in een met prikkeldraad beveilig de kooi, voor zij op de stieren worden losgelaten of an dersom. Waarom de gevangenen zich verheugen op deze gebeurtenis wordt spoedig duidelijk. Het gevangenisleven is hard en eentonig en de veroordeelden zijn er volstrekt anoniem. Tij dens de rodeo krijgen zij een naam en weten zij zich om ringd door enthousiaste toe schouwers met wie zij, hoe kortstondig ook, een moment contact kunnen hebben, al wordt een zware grens gelegd van gaas en prikkeldraad. De documentaire, aanvanke lijk voor de BBC gemaakt door Michael Dean, geeft ook een goed beeld van de misdadiger achter tralies, d? man die van de ene dag op de andere zijn vrijheid kwijt raakte. Aan de veroordeelden die voor de ca mera komen, is nauwelijks te Gesproken wordt ook met de gevangenisdirecteur en cipiers. Steekwapens, gemaakt van vorken en lepels, maken dui delijk waarom elke keer de veroordeelden gefouilleerd moeten worden; aangestipt worden zaken waar men niet over praat, zoals sexualiteit en drang naar vrijheid. Het ver schil tussen vrijheid en gevan genschap wordt heel duidelijk wanneer beelden worden ge toond van mensen in de vrije maatschappij, afgewisseld met opnamen van de gevangenen. De documentaire maakte niet alleen duidelijk waarom de jaarlijkse rodeo zo'n evene ment is. Er gaat ook een be klemmende waarschuwing van uit: zorg dat je nooit in zo'n gevangenis terecht komt. FRITS BROMBERG aif Televisie vandaag NEDERLAND 1 18.58 AVRO 19.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. Journaal. De kronieken van de planeet Mars. Ameri kaanse SF-serie naar het boek van Ray Brad bury. Met: Rock Hud son, Gayle Hunnicutt, Richard Heffer. Richard Oldfield, Benie Casey, Robert Beattie, Vadim Glowna, Linda Lou Al len, Darrin McGavin, Roddy McDowall, Maria Schell en vele anderen. Laatste deel: Januari 2007. Een stad in puin, hier en daar nog een huis dat intakt is. Kolo nel Wilder vindt niets of niemand, behalve appa ratuur. die het leven van alle dag automatisch verricht. Uiteindelijk ontmoet kolonel Wilder een Martiaan. Ze kun nen eikaars wereld niet bevatten. Wat nodig is, is met elkaar in harmo nie leren leven. Tennis. De internationa le kampioenschappen van Nederland. Beelden van de hoogtepunten van de vandaag ge speelde halve finales op de baan van het Melk- huisje te Hilversum. Commentaar: Willem Duys. NOS 21.37 Journaal. AVRO 21.55 NOS 23.00 23.10 De Swing Society show. Een programma voor swingers met: Jan Huyds (piano), Roby Pauwels (gitaar), Dolf Delprado (bas), Martien Beenen (slagwerk), Dick Sleeman (trombone), Klaas Wit (trompet), Jan Morks (klarinet) en Jan Pieters (vibrafoon). De solisten in deze afleve ring zijn: Greetje Kauf- feld, Maria Harp, het dameskoor 'The Sweet Adelines' uit IJsselstein en mr. D.J. Sakkers (viool). Gasten: Lou van Rees, Paul Acket en Ab Molenaar. Journaal. Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 NOS 15.45-17.00 Ronde van Frankrijk. Rechtstreek se reportage van de in- Charlton Heston en Leigh Taylor Green als de la minnaars in Soylent Green. 22.00 My music. 22.30 Glob« Theatre. Golden 23.55 Newsnight. Marie-Cecile Moerdijk speelt mee in het huiskwartet van de TROS tv-show „Familiekwartet" op Ned. II om 20.27 uur. Greetje Kauffeld treedt op in „De swing society show" op Ned. I om 21.55 uur. Rock Hudson speelt voor de laatste keer de rol van kolonel John Wilder op Ned. I om 19.00 uur. dividuele tijdrit te St. Priest. Commentaar: Mart Smeets en Jean Nelissen. 18.30 Ronde van Frankrijk. Filmverslag van de van daag verreden indivi duele tijdrit in St. Priest. 18.54 De Bereboot. Voor de kleintjes. TROS 18.59 De merkwaardige die- renshow. Serie pro gramma's waarin die ren een hoofdrol spelen. Tweede aflevering. 19.15 De eerste de beste-in- ternationaal. Tweede van een serie zomeruit- zendingen, gebaseerd op het Amerikaanse tv- -programma 'Games people play', waarin aandacht wordt besteed aan rare recordpogin gen, curieuze competi ties en vreemdsoortige vrijetijdsbesdtedingen. Vandaag o.m. het klein ste professionele bas ketbalteam ter wereld 'The Hollywood Shor ties', kunstrijden op de schaats voor kinderen, vrijetijdsbesteding van de Amerikaanse para chutisten van de Air- born Division en een au to-explosie. NOS 20.00 Journaal. TROS 20.27 Familiekwartet. Het vaste huiskwartet van Piet Bambergen, Marie- -Cecile Moerdijk, Do nald Jones en Vanessa neemt het op tegen een bekende familie. Pre sentatie: Monique van Erp. 21.10 Aktua tv. Actualiteitenr- briek onder eindredac tie van Wibo van de Lin de. 21.45 Onze ouwe. Duitse poli tieserie met Siegfried Lowitz als commissaris Koster. Verder met: Mi chael Ande, Jan Hen driks, Henning Schluter, Gila von Weitershausen, Eva Kinsky e.a. Afl.: Ludger Brinkmar en zijn vrouw Marianne hebben een modern huwelijk, le der accepteert de vrij heid van de ander zo lang de schijn van bur gerlijk fatsoen maar be waard blijft. Er treedt een verandering op in die situatie als de vriend van Marianne dodelijk verongelukt. 22.45 Showtime in Nice. Shoprogramma van de Duitse televisie vanuit het Casino Ruhl de Nice met Adriano Celentano, de Casino Ruhl Dancers en The Stupids. NOS 23.30 Journaal. 23.40 Nieuws voor doven en slechthorenden. DUITSLAND 1 16.15 Journaal. 16.20 Hebt u dan nooit gewerkt? Documentaire over armoe op de oude dag. 17.05 Joker. Jeugdprogramma. 17.35 Oe klik. Vierde deel van een jeugdserie. 17.50 Journaal. 16.00 Vrolijke kudde. Serie: Bezoek uit het heelal. 18.10 De Laurent*. Kroniek van een Hugenotenfamilie: Oorlogsellende. 19 15 Actualiteiten. 20.00 Journaal. 20.15 Jenny. Romantisch melodrama van William Dieterle (1948). Met: Jen nifer Jones, Joseph Cotton, Ethel Barrymore en Cecil Kellaway. Korte inhoud: De jonge Newyorkse schilder Adams maakt in het park kennis met een wondermooi, maar raadselachtig meisje. Plotseling verdwijnt ze en wanneer Adarns een potret van haar maakt ontmoet hij haar weer. 21.45 Het leven in Polen. Politieke documentaire. 22.30 Achtergrondinformatie. 23.00 De «portshow. Duitse atletiek- kampioenschappen. 23.25 Kaz and Co. Amerikaanse de tectiveserie. Gail, de dochter van olie baron Paul Stoner baart haar ouders zorgen. Ze is in handen van een reli gieuze sekte gevallen. 00.10 Journaal. DUITSLAND 2 17.00 Journaal. 17.08 Tele-illu*tratie. 18.00 Politiehond Murmel.. Tekenfilmserie. 18.20 Weeterns van gieteren. Met: Gene Autry, George 'Gabby' Hayes, Smiley Burnette e.a. 'Bommen op Texas'. 19.00 Journaal. 19.30 Buitenlands journaal. 20.15 Een geval voor twee. Mis daadserie. Met: Gunther Strack. Claus Theo Gartner. Julia Bidermann. Ludwig Haas e.a. Afl.: Josef Matula heeft andere zorgen dan een verdwe nen meisje op te sporen. Het kost dr. Renz alle mogelijk moeite hem ervan te overtuigen het toch te doen. 21.15 Trefpunt oerwoudapotheek. Filmreportage over nagenoeg onbe kende plaatsen in de Afrikaanse oer wouden. 22.00 Achtergrondinformatie. 22.20 Aspecten. Culturele rubriek. 23.05 Ardenner ham. Belgisch-Fran se komedie van Benoit Lamy (1976). Met: Annie Girardot. Ann Petersen, Michel Lechat e.a. 00.25 Journaal. DUITSLAND 3- NDR-WDR 18.00 Uit de oude doos: Niets dan ergernis. Slapstick met Charlie Chap lin. 18.15 De kinderen uit de holen. Kfn- derserle van Peter Podehl. Afl.: De boot. 19.00 Droomeilanden. Reportage over de Faroereilanden van Jurgen Krenz. 19.45 Journaal 3. 20.00 Journaal. 20.15 Vette buit. Programma over voedingsmiddelen-concerns in de Derde Wereld. 21.00 Concert: Joan Orleans. 21.45 NDR-Talkshow. Discussiepro gramma. Aansluitend: Journaal. BELGIE BRT 1 15.45-16.30 Ronde van Frankrijk. Rechtstreekse reportage van de indi viduele tijdrit te Salnt-Priest. Com mentaar: Louis de Pelsmaeker. 18.00 Emilie. Tekenfilmserie voor de kleuters. 18.05 Sesamstraat. 18.20 Klein, klein kleutertje. Pro gramma voor de allerkleinsten met het vierde en laatste sprookje van ko ningin Fabiola 'Het kaboutertje met de lange baard'. 18.35 Timm. Thaler. Duitse jeugdse rie van Sigl Rothemund over een jon gen met een onweerstaanbare lach. Met: Tommi Ohrner, Richard Saufer en Horst Frank. Achtste afl.: De Ba ron onderwijst Tlmm de kunst van het zakendoen. 19.00 Feeeten in Belgi». Herhaling van een documentaire serie. Afl.: De Gilles van Binche. 19.25 Juke box. France Gall en Elton John met 'Donner pour donner' en 'Les aveux'. 19.37 Morgen. Overzicht program ma's en mededelingen. 19 45 Journaal en sportberichten. Met o.m. een verslag van de Ronde van Frankrijk. 20.15 De weerman. 20.20 De merriekracht. Franse hu welijkssatire van Joyce Bunuel (1978). Met: Carole Laure. Pierre Santini. Lili- ane Roveyre, Liza Braconnier, Daniel Sarki en Bernard Haller. Korte in houd: Een gehuwde vrouw, moeder van twee kinderen woont met haar gezinnetje in een appartement, er gens in de voorstad van Parijs. Ze heeft het, gevoel, dat het leven aan haar voorbijgaat. Ze zoekt werk, maar omdat zij geen specifieke schoolopleiding heeft genoten, valt dat niet mee. Bovendien blijken de werkuren niet overeen te komen met de schooluren van de kinderen. Het komt tot een hooglopende ruzie met haar man. De vrouw raakt helemaal over haar toeren en knapt af. Er volgt weliswaar een verzoening met haar man. maar er wordt geen oplossing voor haar probleem gevonden. 21.55 Dokumenta 7. Een overzicht van de internationale kunstmanifesta tie in Kassei door Ludo Bekkers en Mark de Geest. 22.35 Journaal. BELGIE BRT 2 Zie België BRT 1. BELGIE FRANS 1 17.45 Lee jeunes. Documentaire se rie van de Deense televisie over Jon geren. 16.15 Cine-vacances. Vakantiepro gramma voor de kinderen. 18.45 Faitea voe jeux-vacances Spelprogramma. 19.00 Antenne-soir. Actualit editie Luik. 19.25 Weerbericht. 19.30 Journaal. 19.55 Ronde van Frankrijk. Samen vatting van de Individuele tijdrit In Saint-Priest. 20.05 Un homme, une ville. Conrad Detrez op ontdekkingstocht door Lis sabon. 21.05 L'arrache-coeur. Canadese dramatische speelfilm van Mireille Dansereau (1979). Met: Louise Mar- leau, Francoise Faucher, Michel Mon- die e.a. Korte inhoud: Noch haar hu welijk, noch de geboorte van een zoon hebben Celine in evenwicht kun nen brengen. Problemen en verdron gen emoties vergallen haar huwelijks leven met Michel. 22.40 Journaal. BELGIE FRANS 2 19.00-19.30 Zie België Frans 1. 19.30 Nieuws voor doven en slecht horenden. 19.55 Zie Bolgië Frans 1. ENGELAND BBC 1 17.20 Play school. 17.45 Jigsaw. 18.10 Three gifta for Cinderella. Jeugdfilm. 18.35 Kinderfilmpje. 18.40 Journaal. 19.55 Kinderfilmpje. 20 05 Beat ot the west. 20.30 It ain't halt hot mum. Serie. 21.00 The royal tournament. 22.00 Journaal. 22.25 Royal international horse show. 23.45 West country tales. The poa cher. 00.16 Journaal. 00.20 A kiss before dying. Ameri kaanse thriller van Gerd Oswald (1956). Met: Robert Wagner. Jeffrey Hunter en Virginia Leigh. ENGELAND BBC 2 18.10 Arts. 18.35 Weekend outlook. 18 40 Laurel and Hardy. 19.05 Yesterday's witnass in US. A question of loyalty. 19.55 655 special. 20.20 Journaal. 20.25 Gardener's world. 20.50 Whatever happened to Bri tain? 21.15 Festival report: Cambridge. Televisie morgeir DUITSLAND 1 10.00 Journaal. P' 10.03 Jenny. Herhaling. 0 11.25 Het leven in Polen. Hert' DUITSLAND 2 12.00 Overzicht programma's-* ENGELAND BBC n 11.45 Grandstand. Met paard nen te Ascot, cricket, atletiek.p men en de Royal International» ENGELAND BBC 07.25-16.10 Tv-cursusaen. Radio vandaag HILVERSUM 1 - 17.02 (KRO) Tussen wal en 18.06 Actualiteiten - 18.20 Pi 20.03 Country westernprogi 21.02 Nine o'clock jazz - 22 mergoal - 23.05 (NOS) Met li. op morgen. |U HILVERSUM 2 Ë1 - 16.00 (NOS) De vakantiedag Nederland - 17.00 Journalist^ - 17.35 (VOO) Info-magazine O Mono - 21.00 (NOS) InformatL gramma voor Molukkers In Ne - 22.10 RVU-programma - 22. tuur: banden met het buitenla HILVERSUM 3 - 18.03 (NOS) De avondspits De rock rollmethode - (VPRO) Ook zo: poten- en pol| gramma - 20 30 Radio Nome Bajesberichten - 22.02 De Improvisatie Salon 22.30 Dl' wereld. HILVERSUM 4 - 17.00 (VPRO) Sluiting - 20,(X Europees concertpodium. Radio morgen HILVERSUM 1 - 0.02 (NCRV) Gospeirock-S| 2.02 Nachtexpress - 7.02 (VAF' lo. hier Hilversum - 8 06 Actu - 10.30 Z.l. HILVERSUM 2 - 7.10 (TROS) OchtendgymnJ" 7.20 Klnderplatenbak - 7.35 8.10 Sport na sport - 8.33 To" 9.05 Gymnastiek voor de I 9.15 Voor blinden en slechtzi I 9.33 Bosboom en Bekooy - 1 exporteur. Documentaire vi r Dassen HILVERSUM 3 'e - 7.02 (NCRV) Popfrisser - 8. derprogramma - 9.03 GospJc 10.03 Popstation - 11.03 Pu stop r HILVERSUM 4 - 7.02 (AVRO) 's Morgens! vroegte - 8.05 Station tijdelijlF ten - 9.00 Piano-an - 10.00 C_, Mattinale met Saint-Saens, MF en Debussy - 11.45 Die Forell^ lair klassieke muziek NIEUWSBERICHTEN lc Nieuwsuitzendingen zijn op Hl» 1 elk heel uur, 24 uur per dag.jfi versum 2 op elk half uur van 1 tot 17.30 uur, voorts om 7.0T 13.00. 18 00. 20.00. 22,30 ef: uur. Op Hilversum 3 op elk th van 7.00 tot 24.00 uur en Hllvf om 7.00, 8.00 en 13.00 uur. p

Leidse Courant | 1982 | | pagina 2