Washington overweegt stappen tegen Parijs v V 'ERLOUW LAAT BENZINEPRIJS VRIJ Mogelijkheid enteaftrek vordt ruimer Rust keert terug na zware strijd in Libanon Waddeneilanden en oordzeekust raken overvol Polak: krakers van „Lucky Luijk" moeten snel weg Honderden mensen zweven urenlang tussen hemel en aarde Kraakpanden ontruimd Houten kozijnen vervangen door kunststof, met dubbele beglazing. lyr A##y- ËeicUe (Sowiwnt WÊ Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooidredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vrijdag 23 juli 1982,72e jaargang no. 22327 Laatste aflevering De kronie ken van de planeet Mars op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.55 uur De Swing Society show. Ned. II om 19.15 uur De eerste de beste internationaal: het kleinste basketbal-team en om 21.10 uur TROS-Aktua over de vierdaagse in Nijmegen en bacterie-vuur in Zeeland. Droog weer en wolkenvelden. Minimumtemperatuur onge veer 13 graden. Middagtempe- ratuur van 19 graden op de Waddeneilanden tot 23 graden in Brabant en Limburg. Mati ge noordelijke wind. Zon op 05.48, onder 21.44. Schevenin- gen hoog water 5.23 en 18.10. Laag water 1.28 en 13.41. IN HAAG/TEXEL Het mooie zomerweer doet nog meer derlanders besluiten de vakantie in eigen land door te bren- i, dan aanvankelijk werd verwacht. Nu de drukste periode >t dit weekeinde begint, vreest het Nationaal Bureau voor Toe- me (NBT) dat de zeer populaire vakantiegebieden volkomen jrbezet raken. gaat vooral om de Waddeneilanden en de gehele Noordzeekust, vrijwel geen kampeerterrein langs de kust is nog een plekje te iden. Alleen in sommige plaatsen in de hotels en pensions is nog mte, aldus het NBT. Ook vakantiegangers die hun vrije tijd op ii( van de meren willen doorbrengen, kunnen met moeite een atsje voor hun tent vinden. g. 13: In het Oosten is meer ruimte. AMSTERDAM Burgemeester Polak van Amsterdam heeft de krakers van het pand de Lucky Luijk gisteren gesommeerd zo snel mogelijk te vertrekken. Polak vindt dat het arrest van het Haags Gerechtshof, waarin de ontruiming van het pand wordt bevolen, geen enkele ruimte biedt om ontruiming na te laten. Wel streeft hij naar een „sociale oplossing" van het conflict. De burgemeester vindt echter dat de woningen bestemd moeten zijn voor de urgente woningzoekenden in Am sterdam. De krakers hebben verklaard nooit medewerking te kunnen verlenen aan het ontruimingsarrest. Zij willen dat de gemeente het pand aankoopt vóór de ontruiming. Polak wil dat pas doen na de ontruiming. Prins Bernhard in ziekenhuis DEN HAAG Prins Bernhard is gister middag opgenomen op de afdeling urolo gie van het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. Hij brak daarvoor zijn vakan tie in het Italiaanse' Porto Ercolé af en keerde met prinses Juliana naar ons land terug. De 72-jarige prins moet in verband met een lichte opera tie enkele dagen in het ziekenhuis blij ven. Russische spionageboot ramt Britse onderzeeër LONDEN De Britse onderzeeër „Opos sum" heeft vorige week schade opgelopen bij een aanvaring voor de zuidwest-kust van En geland en wordt momenteel in Portsmouth gerepareerd. Dat heeft het ministerie van de fensie in Londen bekendgemaakt. Volgens het blad „Daily Mirror" was het echter geen gewone aanvaring, maar zou de „Opossum" door een Russisch spionagevaartuig zijn ge ramd. Hierover zwijgt Defensie in alle talen. Volgens de „Mirror" schaduwde de „Opos sum" het Russische vaartuig, dat lag te kijken naar de Britse oorlogsvloot die van de Falk- land-eilanden terugkeerde. Plotseling veran derde de Rus van koers en stevende recht op de onderzeeër af, die aan de toren werd ge raakt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Adri van Houwelingen grijpt zijn kans Frankrijk besluit tot levering van rotors aan Sovjet-Unie WASHINGTON/PARIJS De Amerikaanse regering gaat onder-v zoeken of zij stappen moet onderne men tegen Frankrijk, nu dat' land heeft laten weten zich niets aan te zullen trekken van het embargo dat de VS ruim een maand geleden hebben ingesteld op de levering van uitrusting voor de gasleiding van Si berië naar West-Europa. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Speakes, gezegd, nadat giste ren. de Franse regering opdracht had gegeven door te gaan met de produktie en levering van moderne rotors. De Franse regering liet gisteren in een communiqué weten, de eenzijdige.maatre gelen, die door de VS op 18 juni zijn geno men, niet te zullen accepteren. Oorspron kelijk had de de Amerikaanse regering de levering aan de Sovjet-Unie van geavan ceerde goederen uit de VS verboden. Vo rige maand werden de sancties uitgebreid tot goederen, die in licensie in het buiten land worden gemaakt. De rotors, die gele verd gaan worden aan de Sovjet-Unie, worden vervaardigd door het Franse be drijf Asthom Atlantique, dat dit produkt maakt in licensie van het Amerikaanse bedrijf General Electric. Nu Frankrijk de Amerikaanse sancties negeert en hierbij gesteund wordt door de EG-landen, zijn de spanningen tussen Europa en de VS opnieuw groter geworden. Witte Huis-woordvoerder, Speakes. ver klaarde dat de VS een aantal maatregelen, kunnen nemen en dat de ministeries van handel en buitenlandse zaken al op tegen actie studeren. Pagina 10: Economische kloof tussen VS en Europa opnieuw groter. Een brandweerman draagt een jongetje via een ladder v^n een hoogwerker naar be neden. Zijn collega bevrijdt inmiddels een tweede passagier van de gondel uit zijn benarde positie. KABELBAAN BEEKSE BERGEN VASTGELOPEN HILVARENBEEK Volgens de directie van het recreatiepark De Beekse Bergen in Hilvarenbeek zijn er geen schadeclaims binnengekomen van mensen die gistermid dag onvrijwillig een tot vele uur lang in een gondel van de vastgelopen kabelbaan hebben gezeten. Veel mensen waren naar het park gekomen met een busreis. Dege nen die vrij snel naar beneden kónden worden gehaald, konden met de bus ver der. Mensen die pas laat weer vaste grond onder hun voeten hadden misten hun bus. Zij zijn na een gratis consumptie op kosten van De Beekse Bergen met personenauto's naar hun bestemming gebracht. Sommigen waren boos over de lange duur van de red dingsactie. Vandaag wordt de motor van de kabelbaan, waarin mogelijk een kapot tandwiel de storing heeft veroorzaakt, ver vangen. Morgen moet de kabelbaan weer draaien. Het heeft bijna acht uur geduurd om de 430 passagiers uit 215 gondels van de vastgelo pen kabelbaan te bevrijden. Volgens J. Veldbrugge, hoofd technische dienst van De Beekse Bergen, hebben de mensen geen enkel moment werkelijk in gevaar ver keerd. Niemand is gewond geraakt. Even voor half twee stond de kabelbaan plotseling stil. Hij bleek niet meer in bewe ging te krijgen. Twaalf bouten in het ver bindingsstuk van de hydraulische motor met de tandwielkast waren afgebroken, maar hoe dat kon gebeuren, is vooralsnog een raadsel. Volgens Vêldbrugge worden de bouten en het oliepeil dagelijks gecon troleerd. Het peloton deed het gisteren rustig aan, waarschijnlijk om bij te komen van de vermoeie nissen uit de Alpen-etappes. Die opvatting geeft vaak een eenzame vluchter, onbelang rijk voor het algemeen klasse ment, de kans een grote voor sprong op te boüwen. Gisteren was die eer weggelegd voor Adri van Houwelingen. die als eerste in Saint-Priëst arriveer de. Nummer twee, sprinter Sean Kelly, kwam daar pas liefst ruim tien minuten later aan. Tourprijsvraag De oplossing van vraag 18 van onze Tourprijsvraag (Welke Nederlander staat het beste ge klasseerd in het algemeen klassement na de 18e etappe?j was voor geen enkele deelne mer moeilijk: Joop Zoetemelk. „Good-old Jopie" wordt waar schijnlijk voor de zesde keer in zijn carrière tweede in de eindrangschikking van de Tour. Monique de Boer (Ter Aar); Kees Kerkvliet (Zoeter- woude) en Arandin Rijkelijk- huizen (Zoeterwoude) winnen de dagprijzen. Wat betreft het inzenden van antwoorden is de Tour gedaan. Nog twee etappes en dan wordt ook voor deze derde Tourprijsvraag het klassement opgemaakt en wie weef fietst u wel de ereronde met de Tourvedetten in Wateringen op 29 juli op uw gewonnen TI- Raleigh-Rapide racefiets. Wie weet. Afwasmiddel liet zure smaak na WASHINGTON Een nieuw afwasmiddel met een sterke citroengeur is in de afgelopen maanden door zo'n 2.500 Amerika nen aangezien voor ci troensap. Dat heeft Ame rika 's Nationale Gif cen trum bekendgemaakt. De gele plastic flesjes met ci troenen op het etiket werden tijdens een recla mecampagne gratis ver spreid. De verpakking en de sterke citroengeur hebben de vergissing in de hand gewerkt. De slachtoffers gebruikten het afwasmiddel in hun ijsthee of besprenkelden er hun vis of salades mee. „Je gaat er niet dood van, maar de mees te mensen werden misse lijk en kregen diarrhee". aldus een woordvoerder van het gifcentrum. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. IN HAAG De prijzen van izine en andere aardolie- idukten worden per 1 au- itus bij wijze van proef vrij- aten. Vanaf die datum kun de oliemaatschappijen zelf prijzen vaststellen, zonder ze daarvoor toestemming ■hoeven te vragen aan de over heid. Dit heeft minister Ter louw (Economische .Zaken) gisteren de Tweede Kamer la ten weten. Hoewel met name de olie maatschappijen nog hun be denkingen hebben bij het af schaffen van de prijsbeschik- king voor aardolieprodukten, heeft Terlouw toch de knoop doorgehakt omdat hij vindt dat deze regeling de benzine prijzen onnodig hoog houdt nu er een overschot op-de wereld - oliemarkt is. De minister wil de oliemaat schappijen er wel toe verplich ten prijsveranderingen te mel den, opdat hij op de hoogte kan blijvgn van de ontwikke lingen. Voor het einde van het jaar wil de minister bekijken of de prijzen vrij kunnen blij- De consumentenorganisaties hebben hun twijfels over de gunstige effecten van Ter- louws' maatregel. Konsumen- ten Kontakt verwacht dat de benzineprijzen op korte ter mijn wel wat zullen dalen door stuntwerk van de olie maatschappijen „maar op de lange duur zal de vrijheid blij heid filosofie alleen maar lei den tot prijsverhogingen", al dus KK. EN HAAG Er komt n ruimere mogelijkheid nte van schulden als af- ekpost bij de inkomsten- lasting op te voeren, inister Van der Stee van inanciën heeft hiertoe n wijziging ingediend het betreffende wets- itwerp dat al bij de weede Kamer ligt. De irruiming geldt niet tor hypotheekrente voor eigen woning. 5t wetsontwerp is in maart 81 ingediend, dit jaar ge- 'lgd door een nota van wijzi ng. Het advies van de Raad n State heeft de minister nleiding gegeven tot een euwe nota van wijzigingen. Rente van schulden kan, als er geen vermogensinkomsten zijn, tot 7.500 gulden volledig worden afgetrokken voor de inkomstenbelasting en het be drag aan rente daarboven voor de helft. In het oorspronkelij ke wetsvoorstel was dat be drag 5000 gulden plus de helft. Van der Stee blijft voor wat de hypotheekrente bij een eigen woning betreft bij zijn eerdere plannen. Die wordt volledig aftrekbaar tot hypotheken van 430.000 gulden. De rente van hypotheken die hoger zijn dan het aankoopbedrag van de wo ning is niet volledig aftrek baar. Het bedrag van 430.000 gulden zal met ingang van 1 januari 1984 jaarlijks worden geïndexeerd. De huidige rege ling voor vooruitbetaalde ren te wordt aanzienlijk vereen voudigd. PlO-leider Jasser Arafat inspecteerde gisteren de stellingen van de Palestijnen en de links-Libanezen in West-Beiroet op het mo ment dat de Israëlische regering in een spoedzitting bijeen was gekomen. Uit de lach van Arafat kan worden afgeleid, dat hij de verwachte Israëlische aanval met vertrouwen tegemoet ziet. Even later oefende de Israëlische luchtmacht zware bombardementen uit op West-Beiroet. BEIROET/TEL AVIV - In Libanon keerde van ochtend de rust terug, na dat gisteren de zwaarste gevechten hadden plaats gevonden sinds op 5 juli een staakt-het-vuren tot stand kwam. Terwijl de Israëlische luchtmacht bombardementen uitvoer de op Beiroet, vielen Is raëlische militairen in de Bekaa-vallei Palestijnse en Syrische stellingen aan. De israëlische opposi tieleider, Sjimon Peres, heeft het bombardement op Beiroet veroordeeld. Volgens het Palestijnse pers bureau WAFA werden tijdens de bombardementen op de Li banese hoofdstad 62 burgers gedood. Over slachtoffers on der de guerrillastrijders werd niets bekend gemaakt. Tel Aviv meldde dat twee Israëli sche soldaten zijn omgekomen en twee anderen raakten ge wond. De onderdirecteur van de Pa- lestijsne vertegenwoordiging in Parijs, Fadel El-Dani, werd vanochtend gedood toen zijn auto in Parijs ontplofte. Bij de aanslag zouden drie mannen betrokken zijn geweest. Zij gooiden een bom naar Dani's auto en openden vervolgens het vuur op hem. De daders wisten na de aanslag te ontko men. De Palestijnse Bevrij- dingsorganiosatie PLO heeft Israël voor deze aanslag ver antwoordelijk gesteld. Pagina 10: Egypte veroor deelt Israëlische luchtaan val op Beiroet. LEIDEN Drie kraakpanden zijn gisteren ontruimd. De ont ruiming leverde geen problemen op. Twee kraakpanden aan de Condorhorst en de Boshuizerkade waren al niet meer bewoond. De bewoner van de derde ge kraakte woning, aan de Lindestraat, verliet het huis zonder moeilijkheden te maken. ADVERTENTIE Bel of bezoek een van de showrooms van Alubouw Nederland B.V. Hilversum: Gijsbrecht v. Amstelstraat 84A. Tel.: 035-14245/14246. Den Haag: Laan v. Meerdervoort 896. Tel.: 070-235805. Energie besparen met Alubouw. illuboUUJnederland bv t

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1