Gedaanteverwisseling Adri van Houwelingen 1/rPMrr Opde losse Tour UITSLAGEN ACHTTIENDE ETAPPE Oefenduels Winkel rukt op naar zesde plaats ourprijsvraag u al instituut LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JULI 1982 PAGINA 11 pp voor Spaanse t- handelaren Honderddertig •en hebben aan het wereld- loenschap voetbal een strop van Jjjoen gulden overgehouden. De en, gespecialiseerd in de han- n t-shirts, stickers, aanstekers itelringen, zitten met een grote ad onverkochte speciale WK- en. De artikelen worden ge net het symbool Naranjitó, het ippelmannetje, dat de officiële te van het wereldbekertoer- Spanje was. De gedeputeerde -en schrijven de grote hoeveel- ■iiverkochte Naranjito-artikelen n de weinige publiciteit, die de rganisatie aan het voetbalsym- (eeft gegeven. Van Hattum niet naar Feyenoord ROTTERDAM Feyenoord ziet af van het aantrekken van de Nieuwzeelandse doelman Frank van Hattum. De Rotterdamse ere divisievereniging is, volgens be stuurder Aad van der Laan, niet bereid het door zijn club Manuwe- we gevraagde transferbedrag van 55.000 gulden te betalen. Feye noord had gedacht de in Nieuw- Zeeland als amateur spelende Van Hattum voor 1250 gulden over te kunnen nemen. Van Hattum die tijdens het WK-toernooi in Spanje bekendheid verwierf, tekende vo rige week een contract met de Rot terdamse club dat in een vrije transfer na twee jaar voorzag. Forse boete voor Bordeaux BORDEAUX De Franse voet balbond heeft de eerste-divisio- nist Girondins Bordeaux bestraft met een geldboete van 100.000 frank (45.000 gulden). Bordeaux had de laatste wedstrijd van het vorige seizoen, tegen Nantes (verlies met 16) zonder doel man gespeeld. Het keeper-loze optreden gold als protest tegen het uit het veld zenden van de Joegoslavische doelman Pantelic. De Franse voetbalbond schorste voorzitter Bez van Girondins voor een jaar. Tevens mag de club voor dezelfde periode niet aan het toernooi om de nationale voetbalbeker deelnemen. Melgers traint bij FC Den Haag DEN HAAG - Op eigen verzoek traint Eef Mel gers enige tijd op proef mee bij FC Den Haag. De transfervrije verde diger van Telstar (26) heeft hiervoor van trai ner Cor van der Hart toestemming gekregen. Melgers heeft een sei zoen bij Telstar ge speeld, nadat hij bij Haarlem overbodig was geworden. Melgers zal wellicht in een oefen duel worden ingezet. NIEUW BUINEN Ajax heeft gister avond een oefenwedstrijd bij de amateur tweedeklasser Nieuw Buinen met 92 gewonnen. Ajax leidde, voor 5000 kij kers, bij rust met 20. De doelpunten van Ajax werden gemaakt door Schoena ker en Lerby (ieder drie), Cruijff, Kieft en Molby. Voor de amateurs scoorden Rotman en Hoeksema. PEC Zwolle won in Serooskerke zijn eerste oefenwed strijd. De plaatselijke derdeklasser werd met 5—3 verslagen na een ruststand van 31. Chris Riemens en de nieuwe aan koop Rinie van Roon (ex-Ajax) maakten ieder twee doelpunten. Eén van de spe lers van Serooskerke schoot in eigen doel. Er waren 1000 toeschouwers. KIRN Alexej Asjov zorgde gisteren voor de vijfde etapezege van de Sovjet-Unie in de amateurronde van Rijnland-Palts. In de etappe van Bad Neuenahr naar Kirn over 186 kilometer behaalde Asjov zijn tweede dagsucces. De Nederlander Herman Winkel maakte deel uit van de kop groep en werd in de eindsprint vijfde. Winkel schoof in het algemeen klassement op naar de zesde positie, pal achter beste oranje-amateur Teun van Vliet. Henk van Weers won de spurt van het peloton, waarmee hij zich van de achtste plaats verzekerde. In het algemeen klassement lijkt de positie van gele-truidrager Helmut Wechselberger, met nog een etappe voor de boeg, vrijwel onaantastbaar. Uitslag negende etappe: 1. Asjov (Sov) 4.45.50 (met tijdsvergoeding 4.45.35), 2. Klasa (Tsj) 4.45.50 (met tijdsvergoeding 4.45.40), 3. Soejoen (Sov) 4.45.50 (met tijdsvergoeding 4.45.45), 4. Groeger (OD1) 4.45.50, 5. Winkel (Ned), 8. Van Weers (Ned) op 0.15, 32. Manders (Ned) z.t., 37. Van Vliet (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Wechselberger (Oos) 34.30.12, 2. Vedernikov (Sov) op 2.24, 3. Petermann (OD1) op 3.25, 4. Ringel (WD1) op 3.37, 5. Van Vliet op 3.44, 6. Winkel op 4.16, 42. Van Weers op 36.35, 44. Manders op 36.59. 4 kilometer "kilometer '-PRIEST In Morzine 129 renners voor de „ïide etappe van de Ron- ■r Frankrijk over 230 ki- dr naar Saint-Priest. Het nieuw zeer warm onder jéls bewolkte hemel. doorkomst op de Col de Cha- ïte cat): 1. Bernaudeau, 2. Val- jchaud. ja eerste bonificatie-tussen- Willems (12 sec)., 2. Rault (8 rhalmann (4 sec.), doorkomst op de Col d'Evires U 1. Bolle. 2. Bernaudeau, 3. 4. Vallet. 5. Delcroix. pj doorkomst op de Col de cat): 1. Bernaudeau, 2. Van Overschelde. 1 doorkomst op de Cote de 44e cat): 1. Bernaudeau, 2. ,j| Van Overschelde. aanval van Demierre en Le Mislukt. valpartij met Anderson, tn Dal Pian. Dal Pian naar tl' i Adri SI: Demarrage Vigen. ff vierde bonificatie-tussen- a. Van Houwelingen, 2. Peve- fp.22, 3. Willems. maximale voorsprong Van Sfjigan: 14.40 ePeeters in tegenaanval en De Wolf, Winnen, Van der petemelk en Wijnands mee. Hinault brengt peloton bij j!p' al: Vijfde bonificatie-tussen- 0! van Houwelingen, 2. Wil- aJ2.12, 3. Villemiane. Van Houwelingen wint ifle etappe met 10.31 voor- sprintend peloton. Hinault SAINT PRIEST Het was te voorzien dat de mannen, die de Alpen hadden over leefd, er een rustdag van zouden maken. Het peloton hees zich, voor een deel ontre geld door diarree, en dodelijk vermoeid, met kennelijke tegen zin gisterochtend om kwart over tien in het zadel. Tweehonderd dertig kilometer ver der zag Adri van Houwelingen een vlucht van bijna twee uur beloond met de etappezege, de zesde voor Nederland. Het was de beloning voor een man, die in de kracht van zijn wielerleven geko men, op 28-jarige leeftijd heeft ontdekt, dat hij tenslot te meer kan, dan alleen maar zijn kopman Fons de Wolf uit de wind rijden. Voor de Tour hoorde Adri van Hou- welingeri van zijn ploeglei der Rogier Swerts, dat hij een beperkte vrijheid zou ge nieten. Die kans heeft hij dankbaar aangegrepen. Goed gebouwd, met het ui terlijk van een showbizzman, haarband om de blonde ha ren, trok Adri van Houwe- "ïport kaarten is bij onze redactie binnen gekomen van ^jemers aan onze Tourprijsvraag. Onder de vele hon- ',pn dagelijkse inzendingen waren zeer originele, zoals 3g van deelnemer H.G. Langen uit Delft. r»c ;h i I te danken, meneer Langen, de dagprijs van 6 juli is u f./iarte gegund. En de groeten terug. We sturen geen "■"oordkaartje, want daar zou geen beginnen aan zijn. |®|f een onzer redacteuren, Han Nieuwmans, drie jaar ~len op het idee kwam een Tour-prijsvraag in het leven —epen, zit de redactie van de Leidse Courant voortaan Is elke Tour de France tot zijn nek in de briefkaarten, 'e dag vele honderden inzendingen, met uitschieters de duizend. Of je een emmer leeggooit. Han Nieuw- heeft dat elke dag op z'n brood gekregen en er we- ng bijkans een extra dagtaak aan gehad. toe loopt hij lichtelijk aangeslagen over de redactie. Inni, Saronni, die doet helemaal niet mee", hoorden em bij een van die gelegenheden mompelen. Was er -pukerd geweest, die de Italiaan na de vierde etappe de ie trui had toegedicht. Voor Han Nieuwmans wordt elemaal afzien als Fons Barendse uit Naaldwijk uit de set komt. Op vraag 15, welke renner wint de vijftiende er'e?, vult hij in: Lucien van Impe. Van Impel Die zit al i jn lekker in België televisie te kijken. En, och arme, ig(e denken van de grappenmakers die wel inzenden, n het antwoord niet invullen. s dan lezers als meneer Langen (die van de eerste re st Pie een kaart met „Groeten uit Delft" stuurde en be- 1, (e voor de dagprijs. En Martin Jansen, een van de i ipars van de eerste prijsvraag, die onze krant „Veel <js" wenste. Of die slimmerds Overdevest, Strik, Van s leer en Ooijendijk, die de hele familie inschakelden Ie ider alle mogelijke voorletters ansichtkaarten (zeker otfandeltje) stuurden. Niet zo enthousiast svp; zonder lort grappen is de prijsvraag ook al een groot succes. ordt zelfs al gesproken van een instituut. Wie in het van de fan mail nu nog een verrassende eindsprint laken zal onze redactie een ansichtkaart moeten stu- [ief bijvoorbeeld de Are de Triomphe er op. h MEUBELEN Adri van Houwelingen kon onder meer met Jean Nelissen rustig een interviewtje ma ken vóór de grote meute in Saint Priest neerstreek. Hef dixjrf soms 5maanden overleg eer een stad etappeplaafs is lingen tot voor kort alleen de aandacht van voornamelijk vrouwelijke supporters langs de wegen. In deze Tour de France verscheen hij voor het eerst ook voor het voet licht van de mannelijke wie- Ierkenners. Welk een ge daanteverwisseling had deze Gelderlander ondergaan. Men kende hem slechts als criteriumrenner, iemand die elk jaar een paar succesjes boekte en die als enig tast baar feit, dat hij toch iets meer kon, in 1979 een etappe in de Ronde van Spanje op zijn naam had gebracht. De ommekeer zou, vooral men taal, in deze Tour de France komen. Op de eerste dag na de proloog waardeerde Adri van Houwelingen z'n „vrij heid" al door met Ludo Pee ters in de aanval te gaan. Hij kwam die dag net iets te kort, maar in de eerste Tour week zag men hem nog twee keer in een kopgroep rijden, vijfde in de etappe over de Noordfranse stenen in Lille, en zevende in de etappe Cancale-Concarneau in Bre- tagne. Verrast Adri van Houwelingen had zijn aanval gisteren welbe wust gepland. Hij had zijn di recteur beloofd dat de tegen vallende resultaten van de ploeg in zijn geheel nog voor Parijs zouden worden recht gezet. „Daarom heb ik op re serve de Alpen overgesto ken, omdat ik toch geen man ben voor het klassement". Waar het grootste deel van het peloton, ziek en van bij na al zijn reserves beroofd, snakte naar rust, en zich moeizaam over de laatste uit lopers van de Alpen hees, wachtte Adri van Houwelin gen zijn kans af. Hij keek na 160 kilometer eens om zich heen. Niemand in het pelo ton, dat rustig voortpeddelde, verwachtte kennelijk een aanval. Er stonden groepjes renners langs de weg rustig een plas te doen, anderen hadden zich laten terugzak ken naar de ploegleiderswa gens om wat alledaagse za ken te regelen, enkelen praatten met elkaar om de dag door te komen, die weer lang en warm was. „Dit is het moment", flitste het door het hoofd van Adri van Hou welingen, „ik voelde gewoon aan, dat de situatie gunstig was. Geestelijk was iedereen op absolute rust ingesteld, als ik zou demarreren zou het een complete verrassing worden". Bevel In het begin van zijn vlucht was er onverwacht toch meer weerstand dan waarop Van Houwelingen gerekend had. Dat heeft zijn oorzaak. Er zijn nog zeven ploegen in de Tour, die nog geen etappe hebben gewonnen en die wisten dat ze voor Parijs nog slechts drie kansen hadden. Kilometers lang vocht Adri van Houwelingen dan ook om enkele seconden winst. Eerst nadat hij vijf kilometer voluit had gereden, en hij nog steeds in het zicht van de groep was, brak de weer stand en hervatte het peloton zijn wandeltempo. Voor Van Houwelingen lag toen de weg naar Saint Priest open. Toen zijn voorsprong was op gelopen tot 10 minuten, greep Tour-directeur Levi- tan in. „Ik volg van Houwe lingen", zei Levitan in de Tourradio, „en ik maak de volgers achter het peloton erop attent, dat van Houwe lingen 50 kilometer per uur rijdt en dat hij geen enkele inzinking kent". Het was een verkapt bevel aan de ploeg leiders om hun mannen tot een reactie aan te sporen. Geen paniek Die reactie kwam ook enige tijd later, maar toen had Van Houwelingen al bijna een kwartier voorsprong en die behield hij. Hij had al in vele microfoons gesproken, eer het peloton Saint Priest be reikte. De groten in de Ron de hadden zich immers niet met de gang van zaken be moeid, hadden de tijdrit van vandaag voorbereid, waarin het klassement definitief zijn vorm krijgt. Slechts een en kele aanval waarbij Bernard Hinault afwezig was, maar waarbij Zoetemelk, Winnen en Van der Velde meegin gen, bracht even opschud ding teweeg. Hinault reed echter op zijn gemak de 12 seconden achterstand weg. „Ze weten toch, dat ik nooit in paniek raak", zei hij, „Ik kijk eerst eens aan, wat ze van plan zijn en als het me niet bevalt, dan zet ik de za ken wel recht". De defensieve manier waarop Bernard Hinault naar dg eindoverwinning in de Tour rijdt heeft heftige menings verschillen tot gevolg. Ook de Franse pers laat zich niet onbetuigd en maakt regelmatig duidelijk dat een dergelijke passieve houding een Tourwinnaar niet past. In het Franse sportdagblad TEquipe is zelfs een open brief verschenen van de hand van verslaggever Jereome Bureau, waarin Hi nault fel wordt aangevallen. Bureau beëindigt zijn schrij ven met de mededeling dat hij geen bewonderaar meer is van Hinault. Of laatstgenoemde daarvan wakker ligt lijkt overigens onwaarschijnlijk. Nog maar drie De formatie van ploegleider De Kimpe telt steeds minder renners. De buikloop die de coureurs sinds enige dagen plaagt (en die wel eens kan zijn veroorzaakt door slechte bidons waarvan de binnenkant door de hitte is gesmolten en zich vermengde met de inhoud) heeft ook Wellens ge dwongen de strijd te staken. In koers zijn nu alleen nog maar Van Brabant, Van de Brande en Urbany. Kritiek van Merckx Eddy Merckx, die de Tour de France als columnist voor een Belgisch sportblad volgt, kritiseert Hinault eveneens maar ook de jeugd. „Hinault's manier van koersen is onge woon voor een gele-truidrager. Die hoort de wedstrijd te dragen. Hinault doet dat ditmaal niet, dat is niet juist. Hij boft dat er weinig tegenstand is, want anders zou hij het knap moeilijk hebben gekregen". Peter Winnen en Beat Breu ontkomen ook niet aan Merckx' kritiek. „Vergeleken bij vorig jaar is Peter Winnen niet vooruitgegaan. Hij is niet krachtiger gaan pedaleren. Misschien zou het - al is dat achteraf praten - beter zijn geweest wanneer hij eerst eens een keer in de Ronde van Italië zou zijn gestart. En Beat Breu is er ook nog niet. Zeker, in korte ritten in het hooggebergte blinkt hij uit maar hij heeft nog onvoldoende inhoud. Het feit dat Joop Zoetemelk tweede kan worden is voor hem tevens het bewijs dat de jongeren falen Slechts vijftien Bernard Hinault zal amper in het zogenaamde criterium- circus te bewonderen zijn. De Breton heeft besloten na de Tour slechts vijftien contracten te tekenen. De organisato ren van de plaatselijke rondjes zullen dus tegen elkaar moeten opbieden om de gele-truidrager aan de start te krij gen. Overigens staat nu al vast, dat hij voornamelijk in Frankrijk zal rijden. In Nederland is hij alleen in Tiel te bewonderen. Ploeg Post voorop Hoewel de Tourdirectie met het verstrekken van de cijfers een beetje achterloopt, voert de ploeg van Post de financië le ranglijst nog steeds aan. De Raleighcoureurs zijn al zeker van meer dan zestigduizend gulden. De ploeg van Demuer is goede tweede met een totaal van 53.000 gulden. Het Ita liaanse Inoxpran sluit de rij met het schamele totaal van vierduizend gulden. Onderzoek De Wolf Volgende week wordt beslist of Fons de Wolf, die pas 26 jaar is, nog profwielrenner blijft. Maandag wordt eerst uit gebreid onderzocht of hij lichamelijk iets mankeert (de Tourarts heeft niets kunnen vinden bij hem) waarna even tueel een psychologisch onderzoek volgt. De Wolf (34e in de ronde) blijft overigens wel aanbiedingen krijgen: een Belgische, Italiaanse en twee Franse ploegen willen hem inlijven. Het peleton bewoog zich gisteren in een dermate traagitempo dat radioverslaggever Theo Koomen op de motor rustig een gesprekje kon hebben met Gerard Veldscholten. De achttiende etappe van Morzine naar Saint Priest over 233 kilometer: 1. Adrie van Houwelingen (Ned/S- we) 6 uur 32 minuten en 51 seconden 6.43,02), 3. Van Vliet (Ned/Post) op 10.31 (met tijdsverg. 6.43,12), 4. Mut ter (Zwi/Arn) op 10.31, 5. McKenzie (Nzl/God), 6. Van der Velde (Ned- /Post), 7. Peeters (Bel/Post), 8. De Wolf (Bel/Swe), 9. Van der Poel (Ned/Bru), 10. Wijnants (Bel/Dri), 11. Urbany (Lux/Kim), 12. Van Brabant (Bel/Kim), 13. Gomez (Fra/Bois), 14. Villemiane (Fra/Bois), 15. Chassang (Fra/Bois), 16. Van den Brande (Bel- /Kim), 17. Vanoverschelde (Fra- /Cre), 18. Bertin (Fra/Dan), 19. Li- nard (Fra/Muer), 20, Thaler (Wdl/Arn), 31. Wijnands (Ned/Post), 42. Winnen (Ned/God), 50. Lubber- ding (Ned/Post), 53. Zoetemelk (Ned- /Dan), 70. Knetemann (Ned/Post), 78. Veldscholten (Ned/Post), 94. Kui per (Ned/Bru), 99. 'De Rooy (Ned- /GcAd) allen dezelfde tijd als Mutter, 126. J. van Houwelingen (Ned/Swe) op 19.49. Niet gestart: Wellens (Bel/Kim). Op gegeven: Dal Pian (Ita/Boi). Te laat: De Gendt (Bel/Swe). Het algemeen klassement: 1. Hi nault 81 uur 39 minuten en 49 secon den, 2. Zoetemelk op 5.27, 3. Winnen op 7 13, 4. Van der Velde op 8.06, 5. Breu op 9.05. 6. Anderson op 10.01, 7. Alban op 12.25, 8. Martin op 12.39, 9. Kuiper op 14.18, 10. Fernandez op 15.18, 11. Bernaudeau op 17.15, 12. Willems op 17.16, 13. Vallet op 17.34, 14. Nilsson op 21.12, 15. Kelly op 26.53, 16. Berard op 28.47, 17. Mi- chaud op 29.07, 18. Andersen op 29.19, 19. De Rooy op 29.35, 20. Simon op 30.37, 35. Veldscholten op 48.48, 37. Peeters op 50.36, 41. A. van Hou- welitjgen op 53.02, 44. Lubberding op 56.18, 49. Wijnands op 1.02,35, 50. Knetemann op 1.03,32, 52. Van Vliet Algemeen ploegenklassement: 1. Danguillaume 335.23,13, 2. Guimard 335.37,01, 3. De Muer 335.45,47, 4. Post 336.19,03, 5. Crepel 336.32,27. Puntenklassement: 1. Kelly 385 punten, 2. Anderson 149, 3. Villemia ne 123, 4. Mutter 119, 5. Hinault 107, 6. A. van Houwelingen 103, 7. Van der Velde 82. Hinault 137, 5. Winnen 110. Jongerenklassement: 1. Anderson i81.49.50, 2. Andersen op 19,58, 3. Ma- diot op 31.53, 4 Veldscholten op 38,47, 6. Wijnands op 52,34.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11