EN ZWAtff Winnen zorgt voor „Tour cTHollandé" Op de losse Tour AJAX WEER OP SCHOT jat Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten veiknjgbaar bi) alle banken en spaarbanken van Nederland. )R1 ut ielberg lOt irong iUENAHR De jker Helmut jerger heeft zijn positie in het int van de Ronde iland Pa''.z ver- ij won het tweede van de achtste Het eerste deel or de Pool Toman het snelst afge- 11 het algemeen nt is de Westlan- i van Vliet vijfde achterstand van uut. LEIDSE COURANT "DONDERDAG 22 JULI 1982 PAGINA 9 Buikloop Het Tour-peloton raakte gisteren 17 renners kwijt. Een drietal rijders startte gisterochtend helemaal niet en 14 an deren gaven er onderweg de brui aan. De reden was een massale buikloop, die het peloton gisteren plaagde. De buikloop was het gevolg van het drinken van ongezuiverd water tijdens de alpen-etappes. Onder hen waren overi gens bekende mannen als Jos Schipper. Jostein Wilmann, Daniel Gisinger, Eddie Planckaert en Claude Criquielon. Kletsmeiers In elke Ronde van Frankrijk functioneren oud-kampioe nen op de een of andere manier. In de 69e Tour zijn Eddie Merckx, Jacques Anquetil, Luis Ocana èn Raymond Pouli- dor present. Stuk voor stuk verklaarden de oud-renners, dat de aanstaande vierde Tour-zege van Bernard Hinault niet indrukwekkend was. Hinault won niet één berg-etap- pe. reed verdedigend en pakte zijn winst in de tijdritten. Naar die commentaren gevraagd, werd Hinault in Morzine erg boos. „Oud-renners zijn .kletsmeiers", schreeuwde hij naar ieder die het maar horen wilde. Joop Iet op Peter Joop Zoetemelk was gisteren niet te spreken over de hou ding van Bernard Hinault. „Hij laat iedereen gaan, die op redelijke achterstand staat, maar degenen die voorin het klassement staan, houdt hij bij zich zei Zoetemelk, „daar door komen onze plaatsen in gevaar. Ik had een redelijke voorsrong voor de tweede plaats. Maar nadat Winnen 2 minuten en 27 seconden op mij heeft terug gewonnen, moet ik tot in Parijs goed opletten voor hem. Ik zal mijn ploeg vragen goed op Winnen te letten SPORTWERELD BAD KISSINGEN Erica Belle heeft in de negende ron de van het interzone-schaak- toernooi van Bad Kissingen verloren van de Bulgaarse Le- matsjko. Zij staat nu op een voorlaatste plaats. NEW YORK Voor de Noordamerikaanse competitie heeft San Diego Sockers giste ren met 3-1 gewonnen van Jacksonville Tea Men. HILVERSUM De ex-toer- nooidirecteur van het Melk- huisje. Jan Mulder, is gisteren op 69-jarige leeftijd overleden. NEW YORK Kevin Kee- gan en Ruud Krol zijn opgeno men in een Europees voetbal team, dat op 7 augustus in New York tegen de „rest van de wereld" speelt. DEN HAAG Prinses Mar griet opent 11 augustus in Apeldoorn de wedstrijden om het wereldkampioenschap vierspannen. ROME De Italiaanse schermploeg (dames) heeft in Rome de wereldtitel floret be haald. HAMBURG. De uitslag van de Westduitse midweek-lotto is: 6-14-22-26-30-31-37 Reser ve-getal: 1. Spiel '77: 8945984. SANTA CLARA De dames- tennisploegen van de Verenig de Staten en Tsjechoslowakije hebben zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Federatiebeker STEEN WIJK Francesco Moser heeft gisteren de prof- wielerronde van Steen wijk op zijn naam geschreven. HAARLEM Het Nederlands honkbalteam heeft gister avond een oefenwedstrijd te gen het Dutch American All Stars-team met 6-3 gewonnen. GREVE Teun van der Ma- rel uit Nootdorp heeft gisteren bij de CS-spelen, voor mensen met een hersenbeschadiging, in het Deense Greve een der de plaats bij het speerwerpen behaald. De worp van 21.33 meter was tevens een natio naal record. BEEKBERGEN Leuk San ders, winnaar van het eerste en derde tennistoernooi van het satellietcircuit, is gisteren in de eerste ronde van de vier de aflevering uitgeschakeld door de Indiase speler Vasude- van: 6-3,3-6,0-6. DEN HAAG Ajax heeft ook gisteren in Noord-Nederland een grote overwinning behaald in een oefenwedstrijd met een amateurclub. In Drachten werd de plaatselijke eerste-klasser voor 6500 toeschouwers met 120 verslagen. De landskampioen had bij rust een voorsprong van 30. De doelpunten van Ajax werden gemaakt door: Lerby (3), Schoenaker (3), Vanenburg (2), Ahmad Fandi (2), Rijkaard en Cruyff. Iiv Weert won Feyenoord met 50 (10) voor 1000 toeschou wers van Wilhelmina 08, dat ook in de eerste klasse van de ama teurs speelt. Gullit, Valke, Hoekstra (2) en Houtman maakten de doelpunten voor de Rotterdammers. FC Twente heeft gisteravond een oefenwedstrijd tegen een elf tal van de vliegbasis met 101 (31) gewonnen. Vreysen was, met vijf doelpunten, het productiefst. De andere treffers van de ere-divisieclub werden gemaakt door Birkedal (2), Cooke, Koop man en Pouls. Go Ahead Eagles heeft met 81 (41) gewonnen van een com binatie-elftal van de amateurploegen uit Voorst. De 1200 toe schouwers zagen doelpunten van Schuurmans (2), Eijkelkamp, Öude Wesselink, Witbaard, Van Kooten, Boerebach en Ten Cate voor de Eagles. Jandric blijft wellicht bij RVC ROTTERDAM Misa Jandric uit Joe goslavië, die door de eredivisieclub Ex celsior was gecontracteerd, krijgt geen werkvergunning. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat Jandric nu ook vol gend seizoen voor het Rijswijkse RVC uitkomt. De 29-jarige Jandric. die in zijn land voor de tweede-divisieclub Cukaricai speelde, studeert in Nederland op uit nodiging van het ministerie van sociale zaken. De vreemdelingenpolitie is van mening dat zo'n studiebeurs onverenig baar is met een werkvergunning. Ex celsior wil nu pogen naast Carlo de Jandric krijgt geen Leeuw nog een speler van Feyenoord werkvergunning. te huren rilometer tot leter In Rochetaillee starten rs voor de zeventiende de Ronde van Frankrijk II kilometer en vijf bergen C ine tussensprint: 1. Kelly, 2 3. Bertin. e leede tussensprint: 1 Ment- Celly, 3. Sherwen. Solo van nislukt. I >rde tussensprint: 1. Kelly, ane, 3. Mentheour. loorkomst op de Montperce Vallet, 2. Hinault, 3. Ber- Rodriguez, 5 Thalmann, i afdaling ontsnappen De s en Rodriguez. oorsprong drje leiders 2.24 Kopgroep ingelopen aan i Kuiper en Bit wee leiders voorbijgereden io Lejarreta loorkomst op de Col Aravis Lejarreta. 2. Bernaudeau 3. Vallet, 4 Hinault, 5. Breu. 7. Martin op 1 min Lekke band Lejarreta in Lejarreta nog 30 sec. voor Jolombiers. Winnen en Bernaudeau in ai. loorkomst op de Col de Co- Ie cat.): 1 Bernaudeau. 2. 3 Winnen op 20 sec. 4. i. Nilsson op 44 sec 6. Val- lault. 8 Breu. In afdaling iiarreta. Bernaudeau. Win- ;n Michaud samen. Wil- n de veertien opgevers, der Velde en Le Guil- htervolging op kopgroep doorkomst op de Col de (3e cat.): 1. Bernaudeau. 2. 3 Nilsson. 4 Winnen. 5. 6 Kuiper op 10 sec. ^groep Kuiper bij kopgroep. met Hinault en Zoete- Op Joux-Plane moet Lejar- lossen. Daarna volgen n Kuiper. Eerste aan winnen wordt alleen beant- Van der Velde doorkomst op de Joux-Pla- 1. Winnen, 2 Van der ec.. 3. Bernaudeau op 53 ilsson op 1.42, 5. Alban op /ïault op 2.35, 7. Martin, 8. Vinnen in Morzine de laat- 'tappe voor Van der Velde, ehoudt gele trui. Zoetemelk de, Winnen stijgt naar der- in der Velde naar vierde algemeen klassement. sntiende pe (Ned/God) 7 uur 34 minu- leconden, 2. Van der Velde Ïl) op 32 seconden. 3. Ber- Fra/Muer) op 1.24, 4. Alban op 1.51, 5. Nilsson (Zwe- 1.53. 6. Hinault (Fra/Gui) Anderson (Aus/Muer) z.t., kelk (Ned/Dan) op 2.28, 9 (Spa/Per) z.t., 10. Martin z.t. 11 Michaud (Fra- 12 Breu (Zwi/Gir) z.t., 13. led/Bru) op 4.00, 14. Mutter 4 25. 15. Kelly (Ier/Gri) tidier (Lux/Gui) z.t., 17. 'ra/Muer) op 5.33, 18. De ld/God) z.t.. 19. Andersen 5.35, 20. Willems (Bel- Van Vliet (Ned/Post) A van Houwelingen t.. 41 Wijnands (Ned- l, 47. Veldscnolten (Ned- 22.13, 59. Lubberding (Ned- 22.48. 63. Knetemann (Ned- 112. J. van Houwelingen fc) op 34.57. 126. Van der ikBru) op 48.14, 130 en laat- rti (Ita/Zan) op 54.29. :en klassement: 1. Hi- 56 minuten en 15 secon- octemelk op 5.27, 3. Winnen Van der Velde op 8.18, 5. .17, 6. Anderson op 10.13, 7. 12.37. 8. Martin op 12.51, 9. >p 14.30, 10. Fernandez op Bernaudeau op 17.17, 12. op 17.40. 13. Vallet op 17.46, n op 21.24, 15. Kelly op Berard op 28.59. 17. Mi- 29 19. 18. Andersen op De Rooy op 29.47, 20. Simon 35. Velscholten op 48.50, 37. ip 50.38, 43. Lubberding op Wijnands op 1.02,47, 49 i op 1.03,44, 51. A. van igen op 1.04,39, 52. Van 1.06,10, 102. J. van Houwe- 1.59,52, 111. Van der Poel lenklassement: 1 Danguil- 30,19. 2. De Muer 30.37.17. 3. "*.37,47, 4. De Gribaldy 5 De Bruyne 31.03,09, 8. J.23 n ploegen klassement: 1. lume 308.29,33, 2. Guimard 3. De Muer 308.52.19, 4. 25,23. 5. Crepel 309.38,59. tlassement: 1 Kelly 342 Anderson 149, 3. Villemia- Hinault 107, 5. Mutter 97, 8. Velde 67. oement: 1. Vallet 259, 2. 3. Bernaudeau 191, 4. Hi- 5. Winnen 110, 13. Van der iklassement: 1. Anderson 2 Andersen op 19,18, 3. Ma- .31,51, 4 Veldscholten op Wijnands op 52,34. Wn Rijnland Palts: Het leelte van e achtste etappe t (Pol) 99 km in 2.15,54, 2. »v (Tsj) z.t 3. Lauraire 1.16, 11. Van Weers (Ned) op Winkel (Ned), 37. Manders Van Vliet (Ned), allen in de- als Van Weers gedeelte: Individuele tijdrit: elberger (Oos) 28 kilometer econden. 2 Maue (WD1 'etermann (OD1) op 1.08. op 2 18. 23 Winkel op 2.30. Weers op 3.20, 42. Manders meen klassement: 1 Weeh- (Oos) 28 uur 44 minute en, 2. Vedernikov (Sov) op 'etermann (OD1) op 3.25, 5. t (Ned) op 3.40, 6. Winkel 4.41, 45. Van Weers op Manders op 46.59. MORZINEGisteravond vierden duizenden Neder landse supporters feest in het vakantieplaatsje Mor zine, ingeklemd tussen hoge Alpentoppen, waar de etappezege van Peter Winnen en de tweede plaats van Johan van de Velde, een enorm enthou siasme hadden losgesla gen. Als ooit Nederland zich als wielerland in een Tour gemanifesteerd heeft, dan is het wel in deze Ronde. Drie Neder landers hebben zich nu pal achter Hinault in het algemeen klassement ge nesteld en dat is, de eind zege van Joop Zoetemelk in 1980 buiten beschou wing gelaten, het beste dat Nederland aan poten tie ooit heeft opgebracht. Als daar niet die superieu re Hinault was, dan zou de Tour de France, met vele, vele Nederlandse supporters langs de route, in de Franse kranten met wellicht enig sarcasme „Tour d'Hollande" ge noemd worden. De zege van Winnen was van alle Nederlandse overwinnin gen in deze Tour zeker de in drukwekkendste. Op de laatste van de vijf Alpencols, de Joux-Plane, reed Winnen ze ven mede-vluchters, onder wie Hennie Kuipér, Jean-Re- né Bernaudeau en tenslotte Johan van de Velde, eraf om zegevierend Morzine binnen te rijden, één jaar en zeven da gen na zijn opzienbarende suc ces op Alpe d'Huez. In de och tenduren pnog had de grote baas van Capri-Sonne, dr. Hans Wild, die de ploeg spon sort, in Alpe d'Huez zijn mis noegen uitgesproken over de in zijn ogen matige resultaten van de ploeg. Gisteravond drukte dezelfde dr. Wild Peter Winnen aan zijn borst. In een klap had de kleine klimmer zich waargemaakt en hem overtuigd van z'n grote moge lijkheden als Ronde-renner. Waren het de emoties in dit uur van triomf die de ver moeidheid hadden verdreven na acht uur beulswerk in de hitte? Peter Winnen maakte althans niet de indruk total loss te zijn. Integendeel. Hij was vrij snel na zijn aankomst al aanspreekbaar. „Ik voelde me krachtig en Hinault maak te geen sterke indruk op mij en toen Bernaudeau ging, wist ik dat het moment was geko men om voor Parijs de laatste kans te grijpen". Even daarvoor was er iets ge beurd, dat mentaal positief op Winnen heeft ingewerkt. De Noor Jostein Wilmann gaf op. Hij deelde bij het begin van de Tour het kopmanschap met Winnen in de ploeg van Gode- froot. Voor de Ronde had Winnen twijfels over de rol van de Noor, die grote indruk had gemaakt in het voorjaaF door de Catalaanse week en de Ronde van Romandië te win nen. „Als ze maar niet op twee paarden gaan wedden, want daar kan ik niet tegen", zei Winnen toen. De opgave van Wilmann, wiens moreel stuk ging na het tijdverlies in de ploegentijdrit, moet voor Win nen bevrijdend hebben ge werkt. Hij was trouwens toch al bijzonder gemotiveerd voor deze laatste Alpenrit. „Ik rijd graag over vijf cols, omdat ik op de tweede of derde altijd de traditionele inzinking krijg". Peter Winnen oogt nog opmerkelijk fit, na zijn met de ritwinst bekroonde zware inspanningen. Inderdaad liet Bernaudeau Winnen achter zich tijdens de beklimming van de derde berg, de Colombière. Maar Winnen kwam in de afdaling gemakkelijk terug, zoals hij ook weer terugkwam nadat Bernaudeau op de laatste berg, de Joux-Plane, opnieuw de marreerde en daarmee z'n lot bezegelde. Lange tijd zag het ernaar uit dat de twee Neder landers Van de Velde en Win nen samen Morzine zouden bereiken, maar vier kilometer onder de top kbn Van de Vel de het tempo niet meer vol gen. „Ik ben met Kuiper als laatste bij de kopgroep geko men, dat heeft kracht gekost. Winnen had net iets meer macht op die berg", zei de Bra bander. Hij vertelde niet in topvorm te rijden." Daarom ben ik tevreden met deze tweede plaats, want er zat echt niet meer in", voegde hij eraan Tevergeefs had Hinault op de Joux-Plane getracht alleen op jacht te gaan naar de beide Nederlanders. Tijdens zijn po ging liep de voorsprong van het duo Winnen-Van de Velde terug naar minder dan twee minuten. De Fransman kon echter niet echt loskomen van zijn begeleiders, onder wie Joop Zoetemelk en gaf zich uiteindelijk gewonnen. Op dat moment groeide de voor sprong van Winnen weer aan tot bijna 2,5 minuut. Wat op mij grote indruk maakt is dat Winnen dit pres teert in zijn tweede jaar als professional" vertelde Eddy Merckx, „Hinault en ik heb ben drie, vier jaar gewacht, eer wij aan de Tour de France deelnamen. En Winnen stapte meteen in de Ronde. Hij heeft door z'n onervarenheid fouten gemaakt, omdat de belasting, die op zijn schouders drukte na het uitstekende debuut van vorig jaar, zwaar woog. Maar hij heeft een grote toekomst voor zich". Rekensom Een aardig rekensommetje geeft aan hoe Hinault zuiver gebruik maakt van zijn specia liteit, het tijdrijden, om z'n te genstanders achter zich te houden. Hinault won in drie tijdritten liefst 7,5 minuut op Winnen. In de proloog in Ba zel 34 seconden, in de tijdrit in Valence d'Agen 5 min 10 en in de tijdrit in Martigues 1 mi nuut 46. Bovendien won Hi nault 2 minuten en 46 secon den meer bonificatie dan Win nen. Dat is in totaal 10 minu ten en 16 seconden winst voor Hinault. Toch staat Peter Winnen slechts 7 minuten en 13 seconden achter in het klassement dit houdt in dat Winnen in de normale etappes 3 minuten en 3 se conden winst op Hinault heeft geboekt. Het is slechts theorie, maar het rekensommetje geeft wel een goed beeld van de ge dragslijn van Hinault. Pe ter Winnen behaalde gis teren in Morzine de vier de overwinning, sinds hij in augustus 1980 professio nal werd. Voor een ren ner met een dergelijk mi niem aantal zege's, is zijn aanzien erg groot. Dit komt omdat Winnen als geen ander de kunst ver staat de juiste momenten te kiezen. Hij valt aan, toont moed en kiest daar voor het indrukwekkende decor van de bergen. Dat beeld houden supporters lang in de herinnering. INDIVID.T'JDRIT p.Rl-,c - vrijdag JS m 23JUL1-19eET..46km Zeiltitel voor Dagelet SNEEK Coert Dagelet is met zijn bemanning René Ro- laff gisteren op het Sneeker- meer winnaar geworden van het open Nederlands kampi oenschappen zeilen in de Stern-klasse. Frans Borm knokt terug DIEREN In de openings ronde van het toernooi om het open Nederlands schaakkam pioenschap, dat gisteren in Dieren van start ging, zijn gro te verrassingen uitgebleven. Toch dreigde er even sensatie, aangezien titelverdediger Frans Borm de opening be paald slechter speelde dan op ponent Hofman uit Dordrecht. Borm knokte echter terug, waarna de vrede werd gete kend. Uitslagen le ronde: Hald (Den.)-Schmittdiel (Wdl.) 0-1; Lehmann (Wdl)-De Roode 0-1; Van Halen (Ned)-D. Dieks (Ned) 0-1; Sehner (Wdl)-Renet (Ned) 1-0; Helsloot (Ned)-De Wolf (Ned) 0-1; Anjewierden (Ned)-Cuijpers (Ned) 0-1; Wind (Ned)-Roozenbeek (Ned) 1-0; Hofman (Ned)-Borm (Ned) 0,5 - 0,5; Gutsche (Wdl)-Tim- merman (Ned) 1-0; Kuijf (Ned)-Van Heivoort (Ned) 1-0; Podzielny (Wdl)-Mulder (Ned) 1-0. Jan Timman. Timman deelt vierde plaats LAS PALMAS Na het uitspelen van de hangpartijen van het interzóneschaaktoernooi in Las Palmas staat Jan Timman op de gedeelde vierde plaats. Eerste is groot meester Vladimir Toekmakov uit de Sovjet-Unie, die uit twee afgebroken partijen anderhalf punt haalde. Eerst maakte hij de uit de vierde ronde daterende partij tegen zijn landgenoot Psakhis remise, daarna won hij van de Amerikaan Browne. Uitslagen: Vierde ronde: PsakhisToekmakov 1/21/2. Zesde ronde: Mestel Petrosjan 1/21/2. Zevende ronde: SubaRibli 1/2 1/2; ToekmakovBrowne 10; LarsenMestel 01; SmyslovPsakhis 10. Stand: 1. Toekmakov (Sov) 5 1/2 pnt; 2. Ribli (Hon) en Smyslov (Sov) beiden 4 1/2 pnt; 4. Timman (Ned), Suba (Roe), Petrosjan (Sov) en Mestel (Eng) allen 4 pnt; 8. Larsen (Den) en Bouaziz (Tun) beiden 3 1/2 pnt; 10. Sunye (Bra), Browne (VSt) en Pinter (Hon) allen 2 1/2 pnt; 13. Psakhis (Sov) en Karls- son (Zwe) beiden 2 pnt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9