Sundström op eigen benen naar succes Te weinig publiek op uitstekende Dag van het Paard Perry An jo wint hoofdnummer op Dag van het Paard Zoutkoepels in zeebodem ongeschikt voor afval SPORT LEIDSE COURANT HILVERSUM Je zou toch zeggen dat het bij de Zweedse tennisbond alle maal reilt en zeilt zoals het moet. Met een Mats Wilander, de nieuwe kampioen van Roland Garros, als paradepaardje kan de Scandinavische te genhanger van de KNLTB tenminste bijzon der goed voor de dag ko men. Evenals trouwens met een aantal andere jongeren, dat regelmatig aan de weg timmert. Maar dan is daar ineens Henrik Sundström, een achttien jarige - overigens niet hel blonde - jongeling uit een plaatsje vlak bij Malmö die doodleuk verklaart dat er bij zijn bond niet zo veel van klopt. Er is dus nog hoop voor de vader landse tenniswereld, want ook hier is het niet alle maal koek en ei op het bestuurlijk gebied. Henrik Sundström, die giste ren voor de eerste echte grote verrassing zorgde tijdens het toernooi op het Melkhuisje door de als derde geplaatste Tsjechoslowaak Tomas Smid uit te schakelen, verhikte of verblikte niet bij zijn toch wel opmerkelijke uitspraak. „Ze pakken het bij de Zweedse bond helemaal niet zo goed aan", verklaarde hij. „Er is een groepje van zes spelers ge vormd, dat wordt begeleid 4oor twee coaches. Maar dat systeem werkt helemaal niet. Er wordt nauwelijks iets aan begeleide uitzending gedaan. Eigenlijk moet je allemaal zelf maar uitzoeken. En als je iets wilt bereiken moet je toch de boer op". Die kritiek indachtig is Henrik Sundström inderdaad al an derhalf jaar in zijn eentje op pad. En niet zonder succes, zo als deze weken blijkt. Want bereikte hij vorige week in Baastad de finale van de open Zweedse kampioenschappen, gisteren rekende hij dus af met één van de favorieten in Hilversum. En de wijze waar op hij dat deed duidde op een grote dosis talent, wilskracht en doorzettingsvermogen. Ei genschappen die Henrik Sund ström dus grotendeels aan zichzelf te danken heeft. Want in tegenstelling tot bijvoor beeld een speler als Mats Wi lander, die met Hans Simons- son, Anders Jarryd en Joakim Nyström dank zij de sponso ring van een grote bouwfirma al enige jaren op pad zijn on der begeleiding van een coach moet het clubje van zes waar toe Sundström behoort het op eigen houtje zien uit te zoeken. Wisselend In die groep van zes, verder bestaande uit Högstedt, Svens- son, Gunnarsson, Tideman en Lindahl, werd de voorbije pe riode wisselend gepresteerd. Op dit moment kan Henrik Sundström worden beschouwd als degene met de beste resul taten. Maar het gebeurt wel meer dat een jongere speler ineens een doorbraak lijkt te realiseren, maar vervolgens óf een stagnatie óf zelfs een lich te terugval beleeft. „Het is niet aan mij om te beoordelen of ik de beste van dat groepje van zes ben", sprak de overwin naar van Smid gisteren direct na zijn triomf. Maar zijn resultaten van voor al deze laatste twee weken wijzen wel heel sterk in die richting. Vorige week versloeg hij achtereenvolgens in Baa stad Letcher, Hjertquist, Der- lin en Högstedt alvorens tegen Wilander te capituleren. „Ik heb vanaf mijn elfde zeker een keer of veertien tegen Mats gespeeld, maar slechts eenmaal gewonnen", vertelde de met zijn zege van gisteren bijzonder ingenomen Sund ström. „Maar die ene zege is al weer van even geleden. Mats is de laatste tijd ook wel erg snel vooruitgegaan. Deze over wining op Smid is echter wel mijn beste resultaat tot dus ver". Zeer verbolgen Een resultaat, waarmee Tomas Smid zijn jonge opponent ove rigens niet heeft gefeliciteerd. De Tsjechoslowaak, enige ja ren geleden nog finalist op het Melkhuisje, was te zeer verbol gen over de beslissing van een lijnrechter. Deze had na enig geharrewar een vanaf de ach terlijn wegstuitende bal, die de daardoor verraste Smid niet meer kon retourneren, op het eerste wedstrijdpunt voor de Zweed goedgekeurd. Hetgeen partijwinst voor de Zweed be tekende. Waarmee het op een goed peil staande duel met een vervelend incident eindigde, want Smid weigerde bij herha ling zijn overwinnaar de hand te drukken. „Ach", sprak Sundström, die nu Heinz Günthardt ontmoet, ik kan me zijn teleurstelling wel voorstel len. Dat hij me niet feliciteer de doet me niets. Die zege is veel belangrijker. En die bal was in, daar was iedereen van overtuigd. Behalve kennelijk Smid". Overigens is Hendrik Sund ström ook één van die jongere spelers, die in het niet zo verre verleden de mindere waren van de Nederlandse topspeler Eric Wilborts. In een sateliet- toernooi anderhalf jaar gele den versloeg Wilborts de Zweed nog tamelijk eenvou dig. Maar hoe beiden zich sindsdien hebben ontwikkeld bleek deze week op het Melk huisje. Wilborts verloor van de Argentijn Castellan, van wie hij vorig jaar ook nog had ge wonnen en Sundström behoort tot de laatste acht. Een beter bewijs voor de stagnatie van de Nederlander is nauwelijks te geven. Misschien moet de de „Wilander-aanpak" met Wilborts worden toegepast. Is er nog een Nederlandse firma die geld wil steken in de jeugd? FRANK WERKMAN Uitslagen: heren-enkelspel, tweede ronde: Buster Mottram (Eng)-Roland Stadler (Zwi) 6-7 (4-7), 6-4, 6-1; Brian Teacher (Vst)-David Mustard (Nwz) 6-0, 6-4; Ilie Nastase (Roe)-Junie Chatman (Vst) 6-4, 5-7, 6-1; Heinz Günthardt (Zwi)-Jerome Potier (Fra) 6-4, 3-6, 6-4; Henrik Sundström (Zwe)-Tomas Smid (Tsj) 4-6, 6-4, 7-5; Carlos Castellan (Arg)-Andreas Mau- rer (Wdl) 2-6, 7-5, 6-4; Balasz Taroczy (Hon)-Gustavo Tiberty (Arg) 6-1, 6-1; Jose Lopez Maseo (Spa)-Brad Guan (Aus) 6-4, 6-2. Herendubbelspel, eerste ronde: Per Hjertquist/Jose Lopez Maeso (Zwe/Spa)-Ivan Dupas- quier/Ray Moore (Zwi/Zaf) 6-4, 4-6, 6-4; Balasz Taroczy/Heinz Gtlnthardt (Hon/Zwi)-Derlin/Mottram (Nwz/Eng) 6-4, 5-7, 6-2; Brad Guan- /Warren Maher (Aus)-Mark Günt hardt/Roland Stadler (Zwi) 6-3, 6-2. Ilie Nastase is ook op het Melkhuisje in zijn normale doen. Hier twist hij met een lijnrechter in zijn partij tegen Junie Chatman, die overigens wel met 6-0, 6-4 verloor. Hans Tönjam uitgeschakeld NOORDWIJK Hoewel pl via de kwalificatieronden het hoofdtoernooi van Noot wijk gearriveerde Hans T( jann vooraf niet kansloos wjlor geacht, bleek eerstejaars I" speler Marcel Vos toch een 1 sterke tegenstander. Met 1 in 4-6 werd de speler van U i cum aan de kant gezet. Fi Don (eenvoudige winst op ui gelo Meijers), Wouter Fok 3-6 en 6-1 tegen de Duit Schwemmer) en Marco Win - walk over tegen René Gor - plaatsten zich eveneens de tweede ronde, terwijl Sie zich al bij de laatste ai heeft gespeeld. Bij de dames werkte Jacque k ne van Wijk - in B al in e'" (te) pril stadium door Ingellü Driehuis uit het toernooi ge - zich in A wel een ronde v ;t der. De Groningse Van Woude werd met 6-3, 6-4 kif' teruggewezen. Voor Marinus Brooshooft het enkelspel doorgedroni Jj tot de vierde ronde en ook i 0 Marco Winter nog kansrijk de dubbelstrijd) is het toem u in Noordwijk afgelopen, doktersadvies diende vermo w de Brooshooft zich uit het n beuren terug te trekken. Fr to Grimbergen speelde zich deze klasse naar de derde n de door Smeets in twee sets 5, 6-4) uit te schakelen. Bij B-dames plaatste Annette der Mey zich voor de kwar nales. Tegenstandster Ir Boumans, die een avond der de eerste set al met had verloren, besloot gistel van verder spelen af te zijj met die beslissing nog „walk over" toevoegend de wel erg lange lijst. Anne van der Mey ontmoet „angstgegner" Ingelise Di huis, die Manon Beltgens 7-5, 6-1 klopte. Nieuw element op de Dag van het Paard was een polowedstrijd te paard tussen een Frans en een Nederlands team. De Fransen wonnen. Paarden, ze zijn er in vele soorten en maten. Hier een demonstratie ponyrijden door kinderen. WASSENAAR Ondanks het gunstige weer is de publie ke belangstelling voor de zes tiende editie van de Dag van het Paard op de Wassenaarse renbaan Duindigt tegengeval len. Kwamen er vorig jaar nog meer dan tienduizend paar denvrienden op het hoefge trappel af, gistermiddag waren er rond de zevenduizend toe schouwers. Misschien is men langzaam maar zeker uitgeke ken op dit evenement. De for mule is nog net als zestien jaar geleden; Tussen de draverijen door een groot aantal show- nummers, waaraan veel paar- denorganisaties hun medewer king verlenen. De organisatie is in handen van de Stichting Nederlandse Ongelijk Draf en Rensport in samen- werking met de Koninklijke Nederlandsche Harddraverij en Renvereniging. De Dag van het Paard is door Cees Berg - perschef van de Stichting Ne derlandse Draf en Rensport - in het leven geroepen om ie dereen die belangstelling voor paarden heeft, kennis te laten maken met de boeiende draf- en rensport op de Wassenaarse baan. Voor slechts enkele gul dens mochten de toeschouwers de Wassenaarse baan op. Dat is anno 1982 jammer genoeg anders. De entree was gisteren tien gulden en dat is meer dan op een normale koersdag moet worden betaald. Of de vermin derde publieke belangstelling een direct gevolg van de ver hoogde toegangsprijzen is, is moeilijk te zeggen. De thuisblijvers kregen in elk geval ongelijk. Ook de zestien de Dag van het Paard werd weer een bont en kleurig schouwspel. Naast de gebrui kelijke onderdelen, zoals het rassendefilé, waren er enkele geheel nieuwe shownummers. Er was een knock-out spring concours, waarmee de dag om half een begon. De winnaar was Marcel Dufour uit Heus- den met zijn paard Revanche. Nederland won daarna een polo-wedstrijd te paard tegen Frankrijk met 4-2. Dit schouwspel was echter vanaf de kant moeilijk te volgen en bovendien duurde de als de monstratie bedoelde wedstrijd te lang. Spektakel van de bovenste plank was de ren voor de joc keys van de Wassenaarse baan op trekpaarden over een af stand van 200 meter. Het ging hier over drie series en een fi nale. Als bulldozers gingen de .feelkan de vriendschap tussen mens en paard beter worden bezegeld, dan door deze charmante jongeda me? combinaties over de baan. Het was niet geheel ongevaarlijk, want enkele jockeys - die als een vlo op de paardenruggen zaten - vielen van de paarden af en het publiek hield zijn hart vast. Gelukkig liep het voor de jockeys goed af. De enige vrouw bij dit duel, An- net Visser, won fraai op Orfa. Toen men aan het barrière- springen begon, dat door Sal vador GII met Dion van Groe- sen uit Mierlo werd gewon nen, waren de meeste toe schouwers al naar huis. Want net als bij de voorgaande vijf tien afleveringen duurt zo'n Dag van het Paard voor velen te lang. WASSENAAR Het hoofd nummer bij de dravers gis termiddag op de Dag van het Paard op de Wassenaarse renbaan Duindigt was de strijd om de Generaal G.J.A.A. Baron van Heem stra-beker. Een voor Neder land nieuwe Franse import maakte hierin zijn opwach ting bij het publiek en werd door de spelers aan de totali- satorkassa gelijk uitgeroepen tot eerste favoriet. Maar de zesjarige hengst Karim de la Motte - in handen van zijn Limburgse trainer en rijder Sjeng Hendrikx - stelde da nig teleur en had helemaal niets in te brengen. En dan te weten dat de hengst over 2600 meter bij zijn laatste start in Frankrijk in de goe de kilometertijd van 1.18.7 vierde werd. De combinatie krijgt wellicht in andere koersen kansen genoeg om zich te bewijzen. Perry Anjo deed dit weer opnieuw. De achtjarige hengst, die ook de draverij om de Gouden Zweep heeft gewonnen, ze gevierde nu in handen van Gé den Dubbelden voor Ovatio en Ursus H. Uitslagen: EERSTE KOERS (2040 meter): 1. Victory Grolloo (A. Mollema) 1.23,9; 2. Unez Kandia; 3. Udam Lerona. Niet gestart: no 6 (Veralyn H) en no 13 (Ulrica Pratro). Toto: Winn. f. 10,70 PI. f. 2,90 f. 1,50 f. 2,10 Kopp. f. 17,60 Trio f. 236,50. TWEEDE KOERS (2040 meter): 1. Urana (S. Hartman) 1.21,2; 2. Trixy Lobell; 3. Victrix R-. Winn. f. 4,00 PI. f. 1,70 f. 1,90 f. 1,60 Kopp. f. 16,40 Trio f. 123,50. DERDE KOERS (2040 meter): 1. Utahbon (J. van Dooyeweerd) 1.20,4; 2. Tommy; 3. Telg van Myria. Niet f start: no. 13 (Stella Pomona). Winn. 3,30 PI. f. 1,40 f. 1,70 f. 1,70 Kopp. f. 4,90 Trio f. 49,10. VIERDE KOERS (1900 meter): 1. Geramon (J. Smith) 2.01,7; 2. Fabero; 3. Duchess Ricky. Niet gestart: no. 1 (Charlie Brown). Winn. f. 6,30 PI. f. VIJFDE KOERS (2040 meter): 1. Priscilla Fibber (A. Visser) 1.22,7; 2. Topper D; 3. Roxalana N. Niet ge start: no. 4 (Sovereign) en no. 11 (Max Record). Winn. f. 4,50 PI. f. 1,80 f. 2.10 1,40 Kopp. f. 10,20 Trio f. 98,50. ZESDE KOERS (3300 meter): 1. Queen Ann (E. Bloem)3.37,9; 2. De sert Falcon; 3. Ever Daring. Winn. f. 16,10 PI. f. 3,50 f. 1,80 f. 3,80 Kopp. f. 54,30 Trio f. 350,20. ZEVENDE KOERS (1900 meter): 1. Lady of Eire (K. Davies) 2.02,6; 2. Missix; 3. Sans Peur. Winn. f. 6,40 PI. f. 2,30 f. 2,40 f. 2,10 Kopp. f. 31,80 Trio f. 192.80. ACHTSTE KOERS (2600 meter): 1. Perry Anjo (G. den Dubbelden) 1.20,3; 2. Ovatio; 3. Ursus H. Niet ge start: no. 7 (Remy Princess). Wint 4.50 PI. f. 2,40 f. 5,70 f. 4,40 Kopp 50,70 Trio f. 568,10. NEGENDE KOERS (2120 meter] Upsalin H (H. Streng) 1.24,2; 2. Ui 3. Upsalin Fortuna. Niet gestart: n (Trotting Star) en no. 12 (Soli Winn. f. 1,80 PI. f. 1,30 f. 1,20 f. Kopp. f. 4,80 Trio f. 40,40. TIENDE KOERS (1609 meter); Salvo Estancia (J. Duivenvoordi 1.18,4; 2. Unpredictable; 3. Sigm Fortuna. Winn. f. 4,80 PI. f. 1,30 1,20 f. 1,60 Kopp. f. 4,40 Trio f. 64 ELFDE KOERS (2040 meter): 1. seline W (A. Mollema) 1.23,5; 2. V( Rapid; 3. Uno del Sol. Niet gesü no. 1 (Upperten Norton) en no. (Verdi Kandia). Winn. f. 3,10 PL 1,70 f. 2,60 f. 2,10 Kopp. f. 36,20 T f. 501,20. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee zoutkoepels in de bodem van de Noordzee ten noordwesten van Den Helder lijken niet ge schikt voor het bergen van zwaar radio actief af val afkomstig van kern- Gitarist Pretenders dood door cocaïne LONDEN Een lijkschouwer in Londen heeft gisteren geconcludeerd dat cocaïnege bruik heeft geleid tot de dood verleden maand van popster. James Honeyman-Scott, lead-gitarist van de groep de Pretenders. De'25-jarige gitarist werd dood aangetroffen in een appartement in Londen. De patholoog Keith Simpson constateerde dat de oorzaak van zijn dood een zekere mate van gevoelig heid voor cocaïne was. „Als iemand cocaïne neemt kan het effect op het* hart hebben waardoor de dood wordt veroorzaakt," aldus Simpson. Hij verklaarde dat in het bloed van Honeyman-Scott sporen waren gevonden van cocaïne en valium. De drummer van de Pretenders, Martin Chambers, zei onder ede niet verrast te zijn dat de gitarist cocaïne had gebruikt. „Verdo vende middelen zijn in het muzikantenbe- staan gebruikelijk." Storingen aan Hilversum 1 en 2 Hilversum Zowel de zender van Hilversum 1 als die van Hil versum 2 op de middengolf is gis termorgen enige tijd uit de lucht geweest. Het uitvallen was te wij ten aan technische storingen. De zender van Hilversum 1 viel tus sen half zes en acht uur 's morgens enkele keren uit. Om acht uur werd daarom overgeschakeld op de reser vezender. Toen rond half negen ook problemen bij Hilversum 2 ontston den, moest Hilversum 1 zijn plaatsje op de reservezender afstaan. Hilver sum 2 krijgt bij de PTT prioriteit, omdat de uitzendingen van deze zen der niet op de FM-golf zijn te vol gen. Hilversum 1 viel daarom tot half een, toen de hoofdzender weer was gerepareerd, uit. Jean Girault overleden PARIJS De Franse ci neast Jean Girault, schrij ver van de succesreeks „Gendarmes" met Louis de Funes, is in de nacht van maandag op dinsdag op 58-jarige leeftijd overle den. Girault leed aan tu berculose en overleed in het ziekenhuis Dunan in Parijs, waar hij zeven we-, ken geleden was opgeno men, aan hartstilstand. Hij had de opnamen van zijn jongste film „Le gendarme en les gendarmettes" niet kunnen voltooien. Dat ge beurt nu door zijn assis tent, Tony Aboyants. RUKSPRENTENKABINET TOONT JAN MANKES AMSTERDAM In het Rijksprentenkabinet zal tussen 14 au gustus en 14 november het complete prentwerk te zien zijn van Jan Mankes, samen met meer dan de helft van zijn tekeningen. Dit zal dan weer een tentoonstelling zijn in de reeks van Neder landse 19e en 20ste-eeuwse kunstenaars, waartoe eerder de ten toonstellingen „Toorop" en „Hoytema" behoorden. Jan Mankes leefde van 1889 tot 1920. Hij bracht zijn artistiek meest vrucht bare jaren ca. 1908-1918 voornamelijk door in het Friese dorpje De Knijpe en in Eerbeek op de Veluwe. Hij was vrijwel autodidact en had een zeer eigen, vaak minutieuze wijze van werken. Zijn introverte karakter en zijn liefde voor dieren blij ken wel uit de vele zelfportretten en uitbeeldingen van vogels. Zijn oeuvre omvat ca. 180 schilderijen, 120 tekeningen en ruim 50 prenten. Bij deze tentoonstelling zal een geïllustreerde oeu- vre-catalogus verschijnen van de prenten van Jan Mankes van de hand van drs. Irene de Groot. Daarin zijn tevens gedocumen teerd de 63 tekeningen van Jan Mankes die zich in Nederlands openbaar bezit bevinden. Sieraden uit de wereld van de Islam AMSTERDAM Het Tropenmuseum in Amsterdam exposeert tot 6 september sie raden uit de wereld van de Islam. De ten toonstelling bestaat grotendeels uit stuk ken uit de beroemde collectie Steinbach- /Bir. De uit Turkije afkomstige verzame laar Dr. Bir werkt al ruim twintig jaar als gynecoloog in West-Duitsland. Hij bouwde zijn verzameling op tijdens zijn jaarlijkse vakantiereizen naar diverse Is lamitische gebieden. Het overige gedeelte van de ongeveer 500 geëxposeerde sieraden bestaat uit voorwerpen uit de eigen collec tie van het museum en uit een aantal in bruikleen ontvangen sieraden uit een Ne derlandse verzameling. centrales. Tot deze coi clusie komt de Rijks Ge logische Dienst (RGD) een onderzoek, dat inmi dels is gestakt totdat maatschappelijke discuss over het toekomstij energiebeleid afgerond In het Nederlandse deel v de Noordzee zitten vijftii zoutkoepels. Daarvan heeft j RGD er twee, de schijnai meest geschikte, seismisch oi derzocht. Eén van beide kq pels is meteen afgevallen oi dat deze koepel weinig stara blijkt en nog steeds beweej Een tweede koepel wil I RGD nog nader onderzoekt Deze koepel is stabieler dan; eerste doch is in de laatste miljoen jaar wel 250 meter stegen. Ten tijde van het eerste kal net Van Agt werd besloten I het onderzoek naar de j schiktheid van de zoutkoep onder de Noordzee voor bl ging van radio-actief afv omdat de Tweede Kamer e onderzoek naar zoutkoepels het noordoosten van het la tot na de maatschappelijke d cussie blokkeerde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8