Omwegen Generaties vonden heil en roost in Tien eeuwen geestelijke gezondheidszorg ko roots programma festiviteiten )0 jaar marktrechten Voorschoten Ludieke klassementen houden de moed er in LEIDSE COURANT DONDERDAG 22IULI1982 PAGINA 5 ÏEL TIEN VAN HUTSPOT. HARING EN WITTEBROOD: RELIGIE IN LEIDEN r- 'e Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen JgH wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 IBwv - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieten- pSCHOTEN Het com- frogramma van het feest t jchoten, 700 jaar mark- tejn" is nu helemaal be- I geworden. Onlangs het Comité tot In- puding van de Voor- eise Paardenmarkt al be odat dit jubileum op e wijze gevierd gaat ejSedere „paardegek" of feestvierder uit Voor op en wijde omgeving is Jen overzicht van het ?rbgramma. Jp* 24 juli: Uur: Officiële opening _J tentoonstelling „Paar- rkt en Voorschoten, sn naar heden" in de I Deynootschool aan de raat door een van de le- in B en W. De tentoon- is dagelijks van 10.00 K) uur geopend en zater- i juli (de laatste dag) tot iulur- 15.00 uur: Officiële g van de festiviteiten in ,e/érf" met de traditione- p^taties en een rondgang iJe kermis. 09.00 uur: utë vermaakcentrum op .efarkeerterrein bij de inM ..de Vlietschors". Za- 24 en zaterdag 31 juli tot 23.30 uur geopend. Alle an dere dagen van 09.00 tot 24.00 uur. 14.00-17.00 uur: Ritten met de nostalgische paarden tram. Opstappen bij de dorps pomp in de Voorstraat. Kosten één gulden. Zondag 25 juli: 15.00 uur: Herdenkingsbijeen komst in de dorpskerk met een toespraak van prof.dr. H.P.H. Jansen uit Leiden over de historie van de paarden markt. Muzikale medeweking' van Reinate Heemskerk (alt), Piet Struik (piano), Henk Wal- vaart (orgel), Rob Balfort (trompet). Maandag 26 juli: 14.00 uur Kortebaandraverij om het Nationaal Kampioen schap op de Prins Bernhard- laan. Brugemeester Cannegie- ter reikt direct na de strijd de „gouden zweep" uit aan de winnaar. 19.30 uur Disco avond in het Cultureel Cen trum aan de Prinses Marijke- laan. 21.00-22.00 uur Demon stratie van het oudst bekende duikerspak in zwembad 't Wedde door de onderwater- sportvereniging Palmare. Dinsdag 27 juli: 20.00 uur Show van antieke aanspanningen op de Voor straat door de vereniging „In 't Gareel" uit Rijnsburg met ongeveer 25 rijtuigen. Woensdag 28 juli: Paardenmarkt (Voorstraat): 05.00-10.00: Aanvoer van de paarden, veulens en pony's, 10.00 uur: Opening door bur gemeester Cannegieter, 10.15 uur Plaatsing van het markt- kruis op de marktpaal. 10.00- 16.00 uur Ritten met de nos talgische paardentram. Op stappen op het Treubplein bij de Oranjeboomstraat. 09.00- 14.00 uur Standwerkerscon cours om het kampioenschap van Zuid-Holland. 14.30 en 19.00 uur Poppenkastvoorstel lingen bij de Gevers Deynoot-' school door poppenkasttheater PANTIJN. 11.00-12.30 uur: Koekslaan bij het Baljuw- en Ambachtshuis. Kosten één gulden. 10.30-12.30 uur Toren beklimming en loop-in-concert in de dorpskerk. 19.00-21.00 uur Volksdansen en muziek op de Voorstraat m.m.v. The Horse-town Jazzband. Donderdag 29 juli: 19.30: Polsstokverspringen op het terrein aan het Roerdom- perf. 19.00 uur Minivoetbal- toernooi met Uljee, SVLV, Ei- geman en S.V. Voorschoten. 19.00-19.30 uur: Start bij het Cultureel Centrum voor een recreatieve fietstocht over 25 kilometer. 18.00-19.00 uur Start Familiepuzzel tocht bij het Cultureel Centrum. 19.00- 21.00 uur: Zwembadevene ment in 't Wedde voor jong en oud. Vrijdag 30 juli: De gebruikelijke weekmarkt staat ook in het teken van 700 jaar marktrechten. 21.00 uur Popconcert door Tower met in het voorprogramma Ypsilon op het ijsbaanterrein aan de Anth. van Leeuwenhoekkade. Zaterdag 31 juli: 14.00-17.00 uur: Ritten met de nostalgische paardentram. Op stappen bij de dorpspomp in de Voorstraat. 14.00 uur Ruiter- demonstratie op het weiland van Rodenburg langs de Nas- saukade/Charlotte de Bour bonlaan. de Boerendansgroep Voorschoten voert een klom pendans uit. 17.00 uur Voet balwedstrijd SVL V-Randstad Sport. 22.30 uur Groot vuur werk aan de Vliet tegenover het Frans Halsplantsoen. Voorafgaand: concert door de Horse-town Jazzband. ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse wielerequipe op weg naar het weeshuis Casa Materna in het Italiaanse Na pels overschrijdt vandaag de Duits-Zwitserse grens. Van de 2.250 kilometer die de vijftien man tellende formatie moet afleggen zijn er inmiddels 1.012 volbracht. Toch moet het zwaarste werk de bergen nog komen. Behalve een se rieus accent heeft de promotie- wielertour ook ludieke aspec ten. Zo is er een drager van de „balletjes-trui" en wordt ook dagelijks de „gaatjes-trui" uit gereikt. Truien De „balletjes-trui" wordt uit gereikt aan degene die een „stommiteit" begaat en met al lure mocht Johan Batelaan voor de eerste maal deze trui aantrekken nadat hij tijdens het fietsen de temperatuur van zijn voorband wil opnemen en prompt met zijn vingers tussen de spaken kwam. De trotse be zitter van de „gaatjes-trui" is John van Wieringen omdat hij de meeste lekke banden achter zijn naam heeft staan. Hoewel een lekke band in principe niet wordt toegejuicht zijn er toch sponsors die voor iedere lekke band een bepaald be drag storten voor Casa Mater na zodat „lek rijden" toch ook nog een positieve kant heeft. De stemming in de groep is nog altijd prima. Wel beginnen zich de eerste lichamelijke probleempjes voor te doen. Door pijn in de bovenbenen CASA MA TERNA-FIETSERS BEREIDEN ZICH VOOR OP ZWARE BERGETAPPE krijgt Lex Olsthoorn de trap pers niet meer zo soepel rond; Alex van Kampen is al twee dagen niet geheel fit en eet daarom wat minder hetgeen weer tot gevolg heeft dat hij niet optimaal aan de start ver schijnt. Hij heeft echter goede hoop dat het ongemak morgen weer over is. Tenslotte heeft Dennis van den Berg een blaar op het zitvlak en dat is voor een fietser natuurlijk verre van ideaal. Van opgeven wil Van den Berg echter niet ho ren. Het belang vah een goede begeleiding is inmiddels dui delijk onderstreept. Het besluit genomen op het allerlaatste moment om in het begelei dingsteam een fysiotherapeute op te nemen, blijkt uiterst zin vol. Annette Bikker heeft ten minste al heel wat 'consulten' achter de rug. Maaltijd In de plaatsen waar een tus senstop wordt gemaakt óf de nacht wordt doorgebracht blijkt de correspondentie die van te voren is gevoerd een prima uitwerking te hebben In het Duitse .Pforzheim was een warme ontvangst. Nadat een Zoeterwoudse formatie een drankje werd aangeboden ging men zich eerst opfrissen, om vervolgens op uitnodiging van de burgemeester en het hoofd van de plaatselijke VVV deel te nemen aan een "Schwartzwalder Festebrot- maaltijd" met bier, wijn, ge rookt spek en knoflook. In Freudenstadt werden de Casa Materna-gangers door de bur gemeester opgewacht en wer den veel ervaringen uitgewis seld. Het werk van de begelei dingsgroep. zo meldde ons gis teravond Ronald de Hoop van uit het Duitse Furtwangen, mag zeker niet worden onder schat. „We hebben het er in derdaad dagelijks vrij druk mee. Voor 25 mensen moet voedsel worden ingeslagen, voordat we vertrekken moet de plaats waar we hebben ge slapen schoongemaakt wor den, er dienen diverse contac ten te worden gelegd. Een auto gaat de renners vooruit om in die plaatsen waar we een tus senstop hebben of overnachten aan te kondigen hoe laat we daar arriveren. Al met al is dat precies een hele dagtaak" aldus Ronald de Hoop. Route Gisteren hebben de renners voor de eerste maal kennis ge maakt met de 'bergen'. Er moest, zeker voor Hollandse begrippen, flink geklommen worden met stijgingen tot 9%. Men klom tot een hoogte van 1.000 meter. De zwaarste etap pe wordt zaterdag verreden van het Zwitserse Thusis naar het Italiaanse Lecco over 140 kilometer. Direct na de start al wacht de equipe een klim van 25 kilometer met een stijgings percentage tot 12%. De wegen zijn zeer smal met veel gevaar lijke haarspeldbochten. Op een hoogte van 2.113 meter wordt Italië binnengereden. Vervol gens wacht de meute een ge vaarlijke afdaling over circa 30 kilometer met smalle tun nels, tegenliggers en opnieuw veel haarspeldbochten. Na 70 kilometer is "al die ellende" voorbij en zijn de resterende 70 kilometer verhoudingsge wijs een 'makkie'. Zaterdag zal van renners en begeleiders dus het uiterste worden gevergd. H ?*prs door de vakanties n loopt Leiden te p met z'n ziel en za- leid. Er zijn zelfs lie- I die er hun leven veil »jr hebben gehad. Niet: dt in Leiden, maar: d\ in Leiden. Er zijn ^Jen in den lande ge bist waar nog harder e die ziel getrokken is. /-ttemin ligt vóór ons e-1 10 van de succes sies „Hutspot, Haring \'t Wittebrood", zijnde serie prettig leesbare royaal geïllustreerde handelingen over tien wen Leiden en zijn ironers. -aflevering is ditmaal dus nijd aan de religieuze as- >-en van de Sleutelstad ni Oude en Nieuwe Rijn. /-je voorgangers hierbij zijn /Archief-prominenten B.N. nerland en R.C.J. van nmen, met vaak pikante •eragen van D.E.H. de nr. J. Donkers, H.J. de ?-ge, W.H. Kuipers en H.D. r-sma, ook bonzen waar de historie betreft. ~\dswapen je Leiden wil beschou- in het licht van een dienstig reilen en zeilen, het eigenlijk van het be- af al niet misgaan, im- s vanouds toont het swapen de gekruiste sleu- van de prins der aposte- visser annex mensen- ger: Simon Petrus. Paulus 'er aanvankelijk ook bij, r die is met z'n zwaard iddels allang uit het sbeeld verdwenen. ;rt christelijke geloofs- tondigers het evangelie in deze streken brachten, Ïlroge plekken temidden moerassen, en daar als ionarissen hun eerste jcjes lieten bouwen, sinds- ji koesterden ook de ijpgste „stedelingen" en ge sties later zich gekoesterd lie gloedvolle warmte van ■roomse bakoven die de **£n klaarstoofde voor het ;%els gastmaal. Totdat re- - Usance en kerkhervor- geestelijk verandering i spijs brachten. De zielen I3ren zielen en de hemel ïf wenken, maar het nu werd aangepast aan anderde denkbeelden. A verloor, bij het mense- overschakelen naar de **uwe leer". Zijn lieve hei- n, maar voorlopig bleven Leidse contouren dezelf- overal prikten de torens torentjes van kerken en ellen nog van je welste in lucht. Een ziel kun je be- 'ken, maar een stenen sta De oude St. Petruskerk aan de Langebrug, rond 1860. Interieur van de Lutherse kerk. zijn heldere verstand en hoofd in Münster. Binnen de troebelen van een losgesla gen geloofszin; als „Koning van het Nieuwe Sion". Had- ie maar naar de paus moeten luisteren. Maar nee, dat deed Jantje niet, net zomin als vele anderen. En dat was maar goed ook; anders had den we nu de oecumene niet gehad... Roomse smetten Aan opnieuw beginnen wa ren onze voorzaten nog niet toe. Ook in het tolerante Lei den, met ketters en inquisi teurs en de contra-inquisitie en onverdraagzaamheid, werd verder gewroet aan het welzijn van ziel en zaligheid. Calvinisten kregen er de ker ken in handen, gedoogden nog enige tijd nonnetjes en begijnen als onschuldig goed binnen de nieuwe structuur. Er werd even nog wat ge moord, over en weer, maar streng en sober ging Leiden de nieuwe, van roomse smet ten gezuiverde, tijd binnen. Nederduits gereformeerden, Doopsgezinden, Luthersen, Remonstranten en Contra- Remonstranten (kijk naar de kerkruimten die er ontston den, en in deze aflevering staan opgeketend). Walen, met hun Frans, kwamen er bij bosjes bij. Het nog niet be staande België was toen al niet veilig meer, maar de re fugees konden tijdens inkeer en gebed beschikken over de Begijnhofkerk en later over de (Lieve) Vrouwekerk. En de Walen waren sterk in hun overtuiging en clanvorming. Ontucht, dronkenschap en bedelarij was in hun ogen even erg als het oor lenen aan Dopersen of Roomsen. Aflevering 10 laat veel zien, en lezen. De „kapel op zol der", van de papisten; de af- gèzworenen met het vergane heft in handen; de Arminia- nenjacht een rumoerig re formatorisch onderonsje tij dens het Twaalfjarig Bestand en ongeveer 1702 de pijn van de Katholijcken met hun toestand rond een al dan niet wettige bisschop van Utrecht. Rome nee; Holland ja. En laat „Petrus" maar barsten, zou je kunnen zeggën; bin nen je roomse hiërarchische bestand. Tijden van gewe tensnood. Dat waren het. En zo zal het nog „heel lang" blijven. Alleen „de stenen" van gisteren en vandaag blij ven nog een tijd overeind. De tijd van „vrijheid blijheid". Het lijkt op een kermis; maar geslachten hebben dat „keer op keer" beleefd. Ook in Lei den. Kerkelijke schatten Overigens geeft deel 10 pri ma beelden te zien van het tijdperk van de „Mon Père", de Hartebrug, de oude St. Pe truskerk aan de Langebrug, met kerkelijke schatten her en der verspreid. Maar ach, Leiden is geen Maastricht; al benaderen die twee, zo goed als gelijkwaardige, „zwak-so- ciale", steden elkaar dicht in bevolkingsopbouw. Maar het wordt steeds „kouder", moet u maar denken. En dan kun je Maastricht niet meer slaan. Wat, overigens, het christe lijk geloven in Leiden bege leidt, kunt u vinden in de nieuwe Merenwijk: Onder de Regenboog. Ver weg van een „Onder de Bogen" achter de St. Servaas. Religieuze ont wikkeling (wildgroei, mag ik helemaal niet zeggen) in Lei- den-Noord; „in een stroom versnelling". Levend onder een symbool: nieuw gebouw, maar geen kerkgenootschap. Zegt deze aflevering. Men heeft daar de „nieuwe mens" aangedaan. Wellicht wordt dat nog eens een traditie. Wie het vatte kan. vatte het. „Zeven verschillende kleu ren aan de hemel, maar teza men wit licht". Ook voor Leiden. Men zoekt het samen maar uit 9H Altaar uit de voormalige Oud-katholieke kerk aan de Hooigracht. kregen eigen begeleiding op andermans grond. Men „beet" elkaar, tot en met vanen, „aankleding en gla mour", met kanunniken en heren van de Duitse Orde. „Kerkelijke schoonheid, uit twist geboren", zegt de afle vering. Maar men raakte er aan gewend. Het geld was op, en de voltooiing van de grote Leidse kerken zeker die van St. Pancras bleef voorgoed uit. „Arm van geest De middeleeuwse Leidenaars waren arm of rijk. En aan de rijken hebben wij, als nage slacht, veel „historie" te dan ken. En omdat het grootste gemene veelvoud „arm van geest" was, niet kon schrij ven of lezen, hielden we er een middeleeuwse, gehaven de, schat aan gedenkwaardigs aan over. Niet te veel; want de paupers, de brooddronken straatbendes, de mensen die veel te kort kwamen, het „gemeen", dat alles vergreep zich rond 1566 aan de rijk dom en het mystieke van een tijdperk dat bijna voorbij was. De misstanden werden in een reactie afgestraft, en God de Heer had weereens te maken met schapen die over een andere dam kwamen. De nieuwe kerkorde nam van de roomsen over wat noodzakelijk of bruikbaar was: armenzorg op de eerste plaats. En de plaatselijke overheid had de handen vol aan al wat ,,'t boekje te bui ten ging". Deugd tegenover ondeugd. Daar kun je boek delen mee vullen. Maar in Leiden groeide van alles; ook Jantje. Jantje van Leyden, Beukelszoon geheten, verloor tus quo moet je afbreken of maar laten staan. Torens Leiden was en is zo'n stad met torens. Het had de hoog ste toren van de noordelijke Nederlanden kunnen heb ben. met die spits van de Pie terskerk, ruim 120 meter hoog, maar die donderde al dik vóór de l^peldenstorm in elkaar. Maar het bleef tot ver in de 16e eeuw al godshuis wat de klok sloeg. Op gelovig terrein bestreden de heer schappen elkander. De eerste St. Pieter (door grafelijke be langstelling al uitgedijd) kreeg concurrentie van „die van Leiderdorp", die de St. Pancras „voor de bakker" kregen, met medewerking van paapse vooraanstaanden die op jacht naar prebenden waren. En de Vrouwekapel, die voor de Oegstgeesters was, werd de Vrouwekerk van Maredorp. Processies mijdden elkanders gebied, of De Pieterskerk omstreeks 1500: de toren was toen nog niet „afgevallen".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5