DIGROS Aangifte doen van aanranding bf verkrachting belangrijk" BEREN mms Ik zou de hele dag wel kunnen vechten Fietser overleed aan leveraandoening MEM MEE VOOR; l HAAL HET BIJ K/LOM WE9 .KTIEGROEP VROUWEN TEGEN SEXUEEL GEWELD AHOB'saan Mors- en Haagweg lEIDEN LEIDSE COURANTDONDERDAG 22 JULI 1982 PAGINA 3 Oude Rijn Op verzoek van de bewoners zullen binnenkort metin gen aan de huizen langs de Oude Rijn worden uitge voerd. De bewoners zijn bang dat hun huizen zullen verzakken wanneer de herinrichtingswerkzaamheden aan de Oude Rijn van start gaan. Medewerkers van een daartoe gespecialiseerd bureau zullen binnenkort enkele boutjes in de voorgevels van de woningen langs de Oude Rijn slaan om de juiste stand ten opzicht van het N.A.P. te bepalen. Zo wordt het mogelijk om na voltooiing van de werkzaamheden te bekijken of de panden werkelijk zijn verzakt. Mensa (1) De mensa-nieuwe-stijl van jongerenvereniging „Augusti- nus" bestaat bijna een jaar. Het was op 12 oktober 1981 dat de huidige mensa-commissie haar werkzaamheden startte. In dat kleine jaar gingen 50.000 maaltijden over de toon bank. Verwacht wordt, dat de 50.000-ste maaltijd vrijdag 20 augustus wordt verkocht. Mensa (2) De mensa biedt studenten, maar ook andere Leidena- ren, de gelegenheid goedkoop te eten. Dagelijks wor den ongeveer driehonderd maaltijden verkocht. De be zoekers hebben de keus uit drie menu's, waarvan er een vegetarisch is. Het „eetcafé" wordt, onder leiding van een professionele kok, gerund door leden van de jongerenvereniging. Per dag zijn vijftien personen ac tief in en rond de keuken. Hun werk varieert van af wassen tot het doen van inkopen. Mensa (3) De mensa-commissie heeft nauwkeurig genoteerd hoeveel klanten er de kassa zijn gepasseerd in het afgelopen jaar. De verkoop van de 50.000-ste maaltijd wordt aangegrepen om een klein feestje te bouwen. Een en ander is te ver wachten in de El Cid-week. Dit is de kennismakingsweek van eerstejaars studenten, die dit jaar wordt gehouden van 16 tot en met 20 augustus. De mensa-commissie verwacht, dat de verkoop van de 50.000-ste mensa-maaltijd een van de hoogtepunten 'zal vormen van het programma, dat ge durende de El Cid-week bij jongerenvereniging Augusti- nus wordt afgewerkt. LEIDEN Het overlijden van een 56-jarige fietser, maandagmiddag in het AZL, was het gevolg van een ernstige leveraandoening en niet van een vechtpartij waar de man anderhalve week geleden bij gewond raakte. Sectie heeft dat uitgewezen. De Leidenaar raakte geWond na een vechtpartijtje met een auto bestuurder. Het handgemeen ontstond nadat de fietser de weg voor de auto blokkeerde. De man moest als gevolg van de rake klappen die hij had moeten incasseren in het ziekenhuis worden opgenomen. Kort daarna raakte hij in coma waarna hij begin van de week overleed na een inwendige bloeding als gevolg van de leveraandoening. De automobilist gaat vrijuit. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. KAKELVERSE KATWIJK aan ZEE: Visserijkade 2 SASSENHEIM: feft Hoofdstraat 284 NOORDWIJK: Kerkstraat 20 OUDE Dp WETERING: Meerkreuk 0 LEIDEN: Langegracht 3 30 LEIDERDORP: Winkelhof 70 WASSENAAR I Starrenburglaan 47 C/N ONZE D/EPV&ESpfD) SAMEN ABBF MEEJZCAN gmugti ORGELDRAAIER VAN PUTTEN LEIDEN Orgeldraaier Van der Putten, het zwarte haar glad achter over gekamd, is als het ware naast het draaiorgel geboren en sinds zijn vroegste jeugd met het draaiorgel op stap ge weest. Eerst met zijn va der, later zelf als vader en toen gingen zijn kin deren weer mee. De tij den zijn veranderd. De mensen hebben niets meer over voor de orgel man en ook het, toch zo vrolijke, geluid van het muziekinstument, wordt niet meer door zoveel mensen gewaardeerd. Van Putten heeft het niet meer naar zijn zin. Ook de zomer hoeft voor hem niet zo nodig. „Ik mag niet voor elf uur 's ochtends spelen. Dan slapen de studenten nog. Ook mag ik niet te lang op dezelf de plaats staan, want dan krijg ik gezeur met de win keliers. Ik zou de hele dag wel kunnen vechten, zoals ik word behandeld". Van der Putten is geen zonaanbidder. „Als het warm is, dan ligt ie dereen op het strand of in het zwembad en de rest is op vakantie. Nee, het is allemaal niks". Het is geen vetpot voor Van Putten, maar toch zijn de commentaren niet van de lucht. „Wat je allemaal niet naar je hoofd geslingerd krijgt. Dan zeggen ze, dat ik maar eens moet gaan wer ken. Moet je nagaan, ik werk me te pletter. En dan, er zijn 500.000 werklozen. M'n hele schouder en mijn arm zijn versleten van het draaien aan dat orgel al die jaren. Ik heb daardoor een hele tijd niet kunnen werken. Zieken huis in, ziekenhuis uit". Van Putten doet zijn beklag, maar ondertussen blijft hij met de centenbak rinkelen, ,,'t Is niks. Moet je zien, één op de honderd geeft eens wat. Ner gens anders kan ik terecht. Alles is opengebroken in de stad. Ik moet het echt hebben van deze Haarlemmerstraat- promenade. Vooral bij die boetieks, waar ze hun eigen muziek hebben, kunnen ze me meestal niet luchten of zien. Maar mij krijgen ze niet weg. Ik loop nu zo'n 35 jaar op de Haarlemmerstraat en niemand krijgt me er af. Zeg, ik ga nu maar even verderop, want andeFS bellen ze de po litie. Zet dat maar in je krant". Een klein meisje heeft van haar moeder een kwartje gekregen. Ze doet het in het centenbakje. „Dank je wel, kleine meid". Orgeldraaier Van Putten „Eén op de honderd geeft wat". in contact komen met vrou wen die ervaringen hebben op dit gebied. We willen onder zoeken hoe vaak aangifte wordt gedaan bij de politie. Veel verkrachtingen of aan randingen worden namelijk nooit gemeld. Dat is wel te be grijpen, want in veel gevallen is de aanrander een bekende. Men is dan bang voor repres- sailles van de dader, men schaamt zich of wil er geen ruchtbaarheid aan geven uit angst voor reacties van de kennissenkring". Negatief „Velen zijn echter ook bang voor de manier waarop de melding bij de politie wordt behandeld. Er zijn veel nega tieve verhalen in omloop over de behandeling, die je krijgt als je aangifte doet bij de poli tie. We kunnen ons goed voor stellen, dat dergelijke verhalen afschrikken. Toch pleiten wij voor die aangifte. De omvang van het probleem zou dan pas goed tot uiting komen. De cij fers over verkrachtingen en dergelijke, die nu worden ge hanteerd bij de politie zijn maar een topje van de ijsberg. Ook zou de politie dan beter kunnen werken. Wanneer er veel meldingen binnenkomen van vrouwen die op een be paalde plaats in de stad zijn lastiggevallen, kan de politie daar meer surveilleren. De kans is dan groter dat er een dader wordt gepakt. Uit de re acties, die we hopen te krijgen De spoorwegovergangen aan de Morsweg en de Haagweg zijn geautomati seerd. Deze week verving de NS de met de hand be diende hele bomen door automatische halve bo men. Gisteren werd de au tomatisering voltooid met de afbraak van de twee overbodig geworden spoorwegwachtershuisjes. De omwonenden zijn niet zo tevreden met de nieuwe- spoorbomen. Zij vrezen dat de veiligheid op de overgangen is verminderd. Voor automobilisten is de automatisering echter een uitkomst aangezien zij veel kortere wachttijden met zich meebrengt. DEN Sexueel ge lid tegen vrouwen jgt steeds meer aan- :ht. Steeds meer groe- in onze samenleving ren actie tegen deze iing van geweld. Sinds t is Leiden ook zo'n ac- jgroep rijk, gevormd T-pr een aantal vrijwillig ers. Deze „actiegroep ejbuwen tegen sexueel Weid" wil zich vooral 3^ig houden met het ge- eh van voorlichting over mogelijkheden tot op- ?i-ng en begeleiding voor "Vhtoffers van aanran- figen en verkrachtingen. iarbij wil de groep voor been aantal misvattingen de wereld helpen. Ook jiat de groep onderzoe- Iji hoe in Leiden de op- ng geregeld is, of de po le wel correct optreedt jen de slachtoffers, itf ^flmei werd over deze proble- d Itiek een conferentie gehou- 1 ji op initiatief van staatsse- jtaris drs. Hedy d' Ancona h Sociale Zaken en Werkge- '^lenheid. Daar werd vastge- id dat sexueel geweld tegen juwen op veel grotere taal voorkomt dan wordt pacht. Aanrandingen, ver achtingen en mishandelin- <i van vrouwen vloeien !>rt uit een gebrek aan wer- lijke aandacht voor de Ichtsverhoudingen tussen Innen en vrouwen. Ook het Ie dat sexueel geweld tegen vrouwen, vooral door psycho paten en- door mannen uit randgroeperingen of lagere so ciale klassen worden gepleegd, blijkt een sprookje te zijn. On derzoek, vooral in Amerika, maar ook in Nederland, laat zien dat de verkrachter of aanrander in veel gevallen een- bekende is van het slachtoffer. Folders Drie leden van de Leidse ac tiegroep zijn Mareen, Hellen, Marleen. Zij zeggen: „Op het gebied van sexueel geweld te gen vrouwen, zijn erg veel punten die meer aandacht no dig hebben. Zaken waar je ac tie voor kan voeren. Wij wil len ons onder meer toeleggen op de voorlichting erover. We willen folders en brochures opstellen, waarin wordt gezegd hoe je het beste kunt handelen als je in een dergelijke situatie terecht komt, wat je daarna moet doen en waar je terecht kunt voor opvang en begelei ding. De folders komen dan bijvoorbeeld te liggen in de ge zondheidscentra. overheidsin stellingen, clubhuizen, scholen, enz. Uit een eerste onderzoekje blijkt, dat er niet veel opvang- of begeleidingsmogelijkheden zijn voor de slachtoffers van sexueel geweld. Wel zijn er op vanghuizen voor vrouwen, die zijn mishandeld, maar van specifieke begeleiding waar het de slachtoffers van aan randingen betreft, is nauwe lijks iets te vinden. We zijn nu een beetje aar» het inventarise ren en willen zoveel mogelijk van slachtoffers die hun aan randing hebben gemeld, kan blijken of het nodig is bepaal de acties tegen het politiebe leid te voeren. Met doelgericht actievoeren zouden eventuele misstanden in de wijze waarop één en ander door de politie wordt benaderd kunnen ver anderen", aldus de actievoer ders „vrouwen tegen sexueel geweld". Mareen, Hellen- en Marleen vragen vrouwen die eens het slachtoffer van sexu eel geweld zijn geweest te bel len naar 071-213032 of 214778 en naar een van hen te vra gen. Om de ervaring te mel den, opdat de actiegroep over wat meer werkbare gegevens gaat beschikken. Politie Een van de mogelijke oorza ken van de schamele hoeveel heid meldingen van sexueel geweld, zou volgens de actie groep het politiebeleid kunnen zijn. Bij de kinder- en zeden politie in Leiden worden deze beschuldigingen van de hand gewezen, al kunnen zij zich bepaalde negatieve gevoelens van een slachtoffer dat aangif te komt doen, wel voorstellen. De heer Van Dolder en Hilda de Bruin van de kinder- en ze- denpolitie:„Als er aangifte wordt gedaan, dan moeten wij weten wat er precies is ge beurd. Dat is van belang voor het verdere verloop van de zaak. Je kan in een eventuele rechtzaak die volgt, niet over vage dingen beginnen. Verder hebben wij met de wet te ma ken. We moeten kijken of het om een aanranding of een ver krachting gaat. Ook dat is van belang bij de eventuele vervol ging en strafmaat. Daarbij hebben wij met het slachtoffer te maken, maar ook met de eventuele dader. We moeten veel van het voorval weten, in verband met de feiten, maar ook om zo zeker mogelijk te staan bij een eventuele aan houding. Als we een verkeer de man zouden aanhouden is zo'n man voor z'n leven gete kend. Daarom moeten we echt goed zeker zijn als we iemand aanhouden. Het is de kunst om naar het slachtoffer en naar de dader toe zo eerlijk mogelijk te zijn", aldus de heer Van Dol der. Intiem Mevrouw de Bruin vervolgt: „De vragen die we moeten stellen bij zedenmisdrijven zijn intiem. Daar praat niemand graag over. Toch is die infor matie erg belangrijk. Ik kan me voorstellen dat iemand, die niet precies weet waarom we die vragen stellen, denkt dat >^e een stelletje viezerikken zijn op dat bureau. Als je al tien jaar of langer in dit werk zit, dan kijk je echt nergens meer van op". „Aangiften worden altijd se rieus genomen. We vragen aan de slachtoffers uiteraard of men liever met een vrouw of met een man praat. Als men er waarde aan hecht, dan mag een familielid, vriend, of vriendin bij het gesprek aan wezig zijn. We stellen veel vragen en maken, als dat dan gewenst is, proces verbaal op. Dan vragen we of iemand nog hulp nodig heeft en verwijzen de slachtoffers in alle gevallen door naar een huisarts of gy naecoloog of zoeken contact met maatschappelijk werk. Als er een dader wordt aangehou den, wordt het slachtoffer ge vraagd de man aan te wijzen. Dit gebeurt zonder dat de ver dachte het slachtoffer kan zien. Zij kijkt dan door een soort spiegel naar de man, maar de man kan haar niet zien. Wordt de dader herkend, dan wordt het een rechtzaak en moet de verdachte voorko men. In sommige gevallen wordt het slachtoffer dan als getuige gevraagd, maar dan wordt er altijd heel zorgvuldig te werk gegaan. Als zij per se biet wil verschijnen, wordt daar rekening mee gehouden. Dit is zo'n beetje de procedure, die gevolgd wordt bij een aan gifte van een aanranding of verkrachting". „Er zijn veel misverstanden over het waarom van sommige vragen die op het bureau ge steld worden, maar ze hebben allemaal een reden. Als men dat weet, dan is het niet meer zo eng om aangifte te doen. Vindt men uiteindelijk toch. dat men slecht is behandeld, dan moet dat direct gezegd worden. Daar moetje niet mee blijven lopen", aldus Hilda de Bruin. SYLVIA VAN LEEUWEN I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3