Wilborts laat winst glippen Noordwijk veer gewoon" Atoernooi Tips voor Duindigt Sportwereld Gemeentefeesten in Gent: na de onthoofdingsbrug een pintje bier Remise Timmar tegen koplope ,1' SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 20IULI1982 PAGII BLESSURE OVETT VALT ERG TEGEN LONDEN Er bestaat een grote kans dat de Britse atleet Steve Ovett, de huidige Olympi sche kampioen op de 800 meter, niet kan deel nemen aan de Europese kampioenschappen, die in september in Athene worden gehouden. Ovett heeft een mysterieuze blessure in de maagstreek opgelopen. De 26-jarige atleet heeft zich inmiddels onder behandeling gesteld van een specialist in Londen. Ovett moest in een wedstrijd te Parijs, twaalf dagen geleden, wegens maagpijn uitvallen en afgelopen zater dag presteerde hij ver onder zijn kunnen tij dens de 3000 meter in Crystal Palace, waar hij slechts als tiende eindigde. Andy Norman, de manager van de Engelse ploeg, verklaarde: „Ovett is vermoedelijk voor vier tot vijf weken Uitgeschakeld. Hij was zaterdag een zieke man". Terwijl Smirnov ernstig gewond op de grond ligt, passen toegesnelde ertsen hart massage toe. SCHERMKAMPIOEN RAAKT GEWOND ROME Aleksander Smirnov uit de Sovjet-Unie is gisteren tijdens de wereldkampioenschappen schermen in Rome gewond geraakt in een partij tegen de Westduitser Matthias Behr. De floret van Behr was bij een treffer op Smirnovs borst afgebroken en via het masker in diens linkeroog holte tussen neus en voorhoofd gedrongen. Smir nov raakte in coma. Leden van de Westduitse de legatie pasten mond-op-mond-beademing en hartmassage toe op Smirnov, die daardoor ver moedelijk in leven is gebleven. Operatief ingrij pen is nog niet mogelijk gebleken. Toen bekend werd dat Smirnov buiten levensgevaar was, her namen de Russische schermers de training. Zij wezen een verzoek van West-Duitsland af om de landenwedstrijd een dag uit te stellen. Het ver zoek was onder meer gekomen, omdat Behr met een zware shock moest uitvallen. Terwijl de medische verzorging doorgaat, wordt de ongelukkige schermer snel naar de ziekenauto vervoerd. Rus snel in Rijnland Paltz MARIENBERG De zesde etappe van de Ronde van Rijnland Paltz voor amateurs is gewon nen door de Rus Anatoli Yarkin. De Nederlander Her man Winkel eindig de als vierde. In het algemeen klasse ment blijft de Oos tenrijker Helmut Wechselberger lei der. Teun van Vliet staat vierde. Amerilaen zwemmen wereldrecords MISSIONIEJO Op de eerste dag van de Amerik se selectiedstrijden voor het wk zwemmen in Ecu; zijn in Mion Viego twee wereldrecords gebroken. S Lundquisërbeterde de beste tijd op de 100 meter scl slag en biht die op 1 minuut en 2,62 seconden. Da presteerdiowdy Gaines het op de 200 meter vrije sla toptijd te :llen op 1.48,93, dank zij vooral een sterk t de gedeelin zijn race. Zowel Lunquist als Rowdy b ren tot dtveteranen" in de Amerikaanse zwemmer zijn respeevelijk 21 en 23 jaar. ZEGE'ILAS BRROKNE Guillermo Vilas is winnaar gewo van het ernationale tennistoernooi in Brookline. I eindstrijeersloeg de Argentijn de Amerikaan Mei cell met 1, 6-0. Het betekende de zesde toernooizege Vilas in? negen evenementen waaraan hij dit sei deelnamVilas kwam tegen Purcell geen momen moeilijktien. Wassenaar op de Was- senaarse renbaan Duindigt staat morgen weer een aantal rennen en draverijen op het programma. De aanvang is 13.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: kOUDBLOED-PRIJS: Vulgaris du Bois, Victory Grolloo, Udam Lerona. RIJPAARD-PRIJS: Udo V, Victrix R. Urana. HARDDRAVER-PRIJS: Utahbon, Tommy, Thor Volo. POLO-PRIJS (IE AFD.): Fabero, Duchess Ricky, Charly Brown. TUIGPAARD-PRIJS: Udo F. Priscil- la Fibber, Topper D, ENGELS VOLBLOED-PRIJS: De sert Falcon, Lusty, Laetitia. POLO-PRIJS (2E AFD Wildstar, Sans Peur. Lady Valentine. VAN HEEMSTRA BEKER: Perry Anjo, Tony the Butler. Ursus H. SPRINGSPORT-PRIJS: Upsalin H. grsin, Ursela Alkestis. UINDIGT SPRINTCRITERIUM: Unpredictable, Titana P, Salvo Es- tancia. STAMBOEKEN-PRIJS: Vythilla R. Upperten Norton, Victor DiepnoW. SANTA BARBARA De Sovjet-Unie heeft de meer- kamp-atletiekinterland tegen de Verenigde Staten bij de da mes en de heren duidelijk ge wonnen. BAASTAD De 17-jarige Zweed Mats Wilander is win naar geworden var^ het inter nationale tennistoernooi in Baastad. Zijn landgenoot Hen- rik Sundström werd in de fi nale met 6-4, 6-4 verslagen. BAD KISSINGEN Erika Belle heeft gisteren haar partij voor de zevende ronde van het interzone-schaaktoernooi voor dames in Bad Kissingen tegen de Roemeense Marina Pogore- vici afgebroken. HOLLABRUN Het tafel ten nisjeugdteam (meisjes) van Nederland speelt in de finale van het Europees kampioen schap tegen de Sovjet-Unie. KEULEN De Westduitse voetbalclub FC Köln heeft de Joegoslavische international Edhem Sljivo gecontracteerd. HILVERSUM Het gaat Eric Wilborts niet voor de wind. De een maand gele den achttien jaar gewor den Tilburger slaagt er maar niet in de impasse te doorbreken, die nu al weer ruim een half jaar geleden in zijn aanvanke lijk veelbelovende tennis carrière is geslopen. Ook op het centre court van het Melkhuisje in Hilversum moest Wilborts gisteren erva ren dat de weg naar de hogere tennisregionen nog heel lang en zwaar is. Na zich via over winningen op Frank Labre en Frits Don als enige Nederlan der voor het hoofdtoernooi te hebben geplaatst, verlopr de Brabander in de eerste ronde met 46, 67 van de Argen tijn Carlos Castellan. De partij duurde welgeteld twee uur en 22 minuten. Castellan, slechts twee jaar ou der dan Wilborts, is zeker geen hoogvlieger. Op de ATP- ranglijst is hij 139e, maar dat is nog altijd een veel riantere klassering vergeleken bij die van de Nederlander: 270e. Ruim twee jaar geleden ston den beide spelers tijdens een jeugdtoernooi in Milaan ook al Een aangeslagen Matthias Behr. eens tegenover elkaar. Wil borts maakte toen nog korte metten met de Zuidamerikaan. Ook nu had Wilborts na een stroef begin (hij verspeelde meteen al zijn opslag) kansen genoeg op de winst. In de eers te set haalde hij van 13 op tot 43 om met 46 te verlie zen. Een ander shirt leek van Wilborts in de tweede set een andere tennisser te maken. Hij bracht meer variatie in zijn spel en snelde mede geholpen door plotseling falen van Cas tellan, naar 51. Hij verspeel de echter prompt zijn service, liet op 53 twee setpunten on benut en kon ook in de tiebre ak op 52 niet doordrukken. Castellan maakte daarentegen de partij op het eerste matc hpoint uit (75 in de tiebre ak). Wilborts blijft zijn tennistoe- komst ondanks de stagnatie optimistisch inzien. „Ik wil nog altijd zo snel mogelijk zo goed mogelijk spelen", zei hij na afloop. „Ik blijf volhouden dat een plaats bij de eerste 150 op de wereldranglijst nog dit jaar haalbaar is. Wel ben ik me bewust dat ik daar dan keihard voor zal moeten wer ken. Tennis is een verschrik kelijk harde sport. Je moet je elke dag voor honderd procent inzetten". Oorzaken Volgens Wilborts zijn er wel enkele oorzaken aan te stippen voor het uitblijven van spre kende progressie in zijn resul taten. „Mijn backhand was vroeger mijn sterkste wapen. Erie Wilborts heeft nog goede hoop. me onzeker gemaakt. Voor me niet meer zo druk te ma- een tegenstander is het dan ken om kritiek. Op zich is het makkelijk om een zwakke slag niet zo erg als je eens een uit te buiten. Die backhand is keertje verliest. Zo'n wedstrijd nu nog steeds niet wat ie altijd als die van vandaag is goed geweest is. Zoiets moet weer groeien. Maar dat kost tijd". Verder gaf Wilborts toe duide lijk last te hebben gehad van de druk te moeten presteren. „Zo schrijft de pers omhoog en zo laten ze je weer diep vallen. Ik was pas 16 jaar en de men sen verwachten zo veel van je. Ik heb me dat nogal aange trokken. Nu denk ik er echter heel anders over en probeer Gent organiseert al sedert 1850 in de maand juli de zoge heten Gemeentefeesten. Dit jaar duren ze tot en met vol gende week maandag. Naast optochten, poppenspelen, ca barets, eetfestijnen, vuurwerk en nog vele, letterlijk honder den, activiteiten, hebben de dagen ook een cultureel tintje. De vele monumenten die de stad rijk is, worden in de schijnwerpers gezet en een groot aantal van deze monu menten, evenals musea, to neelvoorstellingen, concerten en andere culturele manifes taties, zijn dan gratis toegan kelijk. Gent vormt een toepasselijk decor voor een tiendaags feest. Heel fraai is de Graslei met zijn gildehuizen. Dulle Griet, het sinds 1500 bewaard gebleven gietijzeren kanon. De Lakenhal, de Vishal, de Heksenpaal en het stadhuis uit de zestiende eeuw. De schitterende Sint Baafskathe- draal, waar niet alleen Karei de Vijfde werd gedoopt, maar waarin nu nog het welhaast levensvullende schilderwerk van de broers Hubert en Jan van Eyk, „Het Lam Gods", een diepe indruk achterlaat. De Van Eyks maakten een veelluik van twintig panelen, waatvan het laatste in 1934 gestolen werd. Snel werd het vervangen door een door Van der Veken gemaakte kopie. Hoewel die bijdrage de zaak nog maar 25 jaar completeert, zijn de kleuren ervan al meer verbleekt, dan die van de ori ginele negentien panelen. Waarmee eens te meer bewe zen wordt, dat de jeugd de ou derdom niet in elk opzicht overleven kan. Coeremeters Voor de eertijdse gilden gaat die stelling echter niet op, al herbergt de mooie Lakenhal Een van de historische onderdelen van de inleidende feestelijke optocht van de Gentse Gemeen te-feesten wordt gevormd door de „Gentse stroppenoptocht". ter herinnering aan die 53 verenigingen van nering doenden nog wel een schild, waarop alle namen vermeld staan. Vreemde namen soms. Zoals koolslagers (groenteboe ren), coeremeters (graanme- ters) en pijnders (leerbewer- kers). Een andere, heel wat minder vreedzame nering doende, vond zijn standplaats op de Onthoofdingsbrug, de guillotine voor het gewone volk. Even het hoofd op de leuning en de beul zorgde voor de rest. Een heuse guillo tine tot 1862 in gebruik is te bezichtigen in de burcht Gravensteen, het huidige mu seum van folterwerktuigen. Heel wat verfijnder ging het toe in de Sint Baafs, de Sint Pieters en de Bijlakse Abdij Begijnenhofjes. Eens het do mein van volksmeisjes, die bij gebrek aan een noodzakelijke bruidsschat hun toevlucht in deze kuise en religieuze om geving zochten. Omdat daar bij echter geen „eeuwige be lofte" diende te worden afge legd, gebeurde het met grote regelmaat dat deze Begijntjes het werk, wassen van wol, de rug toekeerden en hun kap over de haag wierpen om zich alsnog in het wereldse liefdes leven te storten. Dus zijn te genwoordig de Begijntjes schaars, maar hun prachtige huisjes staan er nog. Zoals ook de schilderachtige Leie nog immer door het hart van Gent stroomt. Straat-animatie Een stad met een zo rijk artis tiek verleden en heden kan, als het om feesten gaat, uiter aard niet om de kunst heen. Elke avond tijdens de Ge meentefeesten is er in de Ko ninklijke Schouwburg een af levering van het Festival van het Amateurtoneel en kan men een apéritief in de foyer van diezelfde schouwburg drinken om er met heden daagse kunstenaars van ge dachten te wisselen. Verder zijn er tal van speciale ten toonstellingen ingericht en is er overal in het centrum straattoneel, of, zoals de Vla mingen dat op geheel eigen wijze omschrijven, straat-ani matie. Vuurwerk heeft plaats op 22 en 26 juli op respectievelijk het Hendrikaplantsoen en de Vlasmarkt bij Sint Jacobs. Is Gent met al zijn beziens waardigheden, zijn heerlijke restaurantjes en zijn in alle hoeken verkrijgbare verkoe lende biersoorten al een „uitje van allure", tijdens de Ge meentefeesten gooit men er daar nog een onvervalst Vlaams schepje bovenop. En dat allemaal op een goed uur tje rijden van de Bredase grens. Zwitserse week in Bemmel In Bemmel, vlak bij Nijme gen, wordt tot en met vrijdag een Zwitserse week georgani seerd in verband met de In ternationale Wandelvierdaag se van Nijmegen. De organi satie heeft voor alle dagen een muzikaal programma sa mengesteld. Morgenmiddag wordt een Folklore show ge geven voor 65-plussers en om 20.00 uur in de rk-kerk een galaconcert, voor iedereen gratis toegankelijk. Donder dag eveneens een Folklore show. Ter afsluiting van de week wordt in zaal „Het Wa pen" van Bemmel om 20.00 uur een feestavond gehouden. Biljarten tussen de stoep rand Onder het motto „Hoorn met effect", wordt morgen in Hoorn, net als in de vijf zo mers ervoor, de Nationale Openlucht Biljartdag gehou den. Onder de reglementen van de Koninklijke Neder landse Biljartbond worden zes toernooien in het centrum ge speeld. Uiteraard op originele biljarttafels. Elf daarvan wor den op het Kleine Noord ge plaatst, dat dan ook morgen is omgedoopt in Biljartstraat. Gestreden wordt er onder meer om het Nationaal Open lucht Kampioenschap 65+ en het Westfries Openlucht kam pioenschap voor dames. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Benelux, Denemarken, Noord-Duitsland, Britse Ei landen: zonnig en droog; on geveer 23 graden. Noord- en Midden-Frank rijk, Centraal Europa en Al pengebied: fraai zomerweer; 26 graden. Noordoost-Spanje, en Zuid- Frankrijk: flinke zonnige perioden, maar ook enkele regen- of onweersbuien; on geveer 23 graden. Portugal en West-Spanje: zonnige perioden en moge lijk een bui. In de middag van 20 in het noordwesten tot 28 graden in het zuidoos ten. Italië en de Balkanlanden: zonnig; ongeveer 30 graden. Scandinavië en Finland: droog en vrij zonnig. Van 15 graden in het noorden tot ongeveer 22 graden in het zuiden. me. Ik ben weer een er varing rijker en hoop nog vaak tegenover goede spelers te komen". Over de begeleiding in Neder land, afwisselend van de coa ches Jan de Rook en Fred Hemmes, liet Wilborts zich ui termate voorzichtig uit. Het enige dat hij toe wilde geven was dat hij er niet tevreden over is. Voor het overige stak Wilbords de hand in eigen boezem. „Ik was natuurlijk verwend en dacht dat alles vanzelf ging. Maar zo is het niet. Je moet jezelf hard aan pakken, telkens weer. Je staat tenslotte toch zelf op de baan. Daar moet het gebeuren. Goe de begeleiding is belangrijk, zonder meer. Er moet iemand zijn die je op je duvel kan ge ven als dat nodig is. Een zetje in de rug kun je altijd wel ge bruiken. Maar uiteindelijk moet je het toch zelf voor el kaar zien te boksen en dat is heel erg moijk". Nieuwe po gingen om de tennisladder wat plaatsji te stijgen doet Wilborts in nabije toekomst achtereenvens in de stijd om de Eurese jeugdkampi oenschappen Hongarije, een toernooi in nokke, de natio nale titelstii, toernooien in Tessaloniki.thene en Paler mo en satiettoernooien in Nederland «België. Eén geplaat speler werd di rect al op cberste dag uitge schakeld. I overkwam de Spanjaard J? Garcia, die als zevende waseplaatst. Hij ver loor kanskxvan de Ameri kaan Judy latman, die zich had moeten valificeren: 26 1—6. Uitslagen eerstonde: Carlos Castell (Arg)Eric Wil bords (Ned) 6- 7—6 (7—5); Junie Chatman (VstJose Garcia (Spa) 62 61; Rola Stadler (Zwi>—Ray Moore (Zaf) 6- 60; Buster Mot tram (Eng>—Br Derlin (Aus) 76 (86) 6—0; Br Juan (Aush—Ivan Dupasquier (Zw46 62 64; To- mas Smid (TEddie Edwards (Aus) 62 64ose Loppez Maeso (Spa)Haroon liail (Zim) 64 6 2. LAS PALMAS Timman heeeft in partij in de zesde ro van het interzonetoen op Las Palmas remise speeld tegen kopl< Wasili Smislov uit Sowjet-Unie. Door dit sultaat bezet Timman gedeelde derde plaats de Roemeen Suba Smyslov. De partij voor de vijfde r< tussen Timman, die met z speelde, en de Hongaar RiU zoals verwacht inremise g« digd, na de 49e zet werd b<J ten het punt te delen. Uitslagen zesde ronde: Tin) (Ned) - Smyslov (Sov) 1/2-1/2; l his (Sov) - Larsen (Den) afg.; M| (Gbr) - Petrosjan (Sov) afg.; S(< (Bra) - Toekmakov (Sov) 1/i Browne (Vst) - Karlsson (Zwe)i 1/2; Pinter (Hon) - Suba (Roep Ribli (Hon) - Bouziz (Tun) 1-0. Stand: 1. Toekmakov 4 puntenj) afg.); 2. Ribli 4; 3. Timman, Smf en Suba 3,5; 6. Larsen en Petrosf 1; 8. Bouaziz en Metsel 2,5 p Browne 2,5; 11. Sunye 2; 12. 1.5 1; 13. Karlsson 1,5; 14. Psai 2). De partij Timman - Smy ging als volgt: (Wit:) Timman (Zwart:) Smyslov: 1. d2-d4, d7-d5; 2. c2-c4, c 3. Pbl-c3, Pg8-f6; 4. e2-e3 g6; 5. Lfl-e2, Lf8-g7;6. Pg 0-0; 7. 0-0, Lc8-g4; 8. c4 c6xd5; 9. Ddl-b3, b7-b6; 10. h3, Lg4xf3; 11. Le2xf3, 12. Lf3-e2, a7-a6; 13. Lc! Pb8-c6; 14. Tfl-cl, Pc6-a5 I Db3-b4, Pf6-d7; 16. Pa5-b7; 17. Tcl-c6, b6-b5y, Tal-cl, Tf8-e8; 19. Tc6-c7,1 b8; 20. Db4-c3, b5xa4; 21. c6, Pb7-c5; 22. d4xc5, Pd 23. Dc6-d6, Tb8xb2; 24. Ld: 1 Tb2xe2; 25. Lc3xe5, LgV 26. Dd6xe5, Dd8-h4; 27. gl Dh4-b4; 28. De5-f6, Te8-f8 c5-c6, Te2-el+; 30. Db4xel+; 31. Kgl-g2, De 32. Df6-e7, Dcl-c4; 33. De' j Dc4-e4+remise. NOORDWIJK Het feit dat het tennistoernooi van Noordwijk dit jaar (op ei gen verzoek) uit het Satel liet-circuit is verdwenen, heeft „Noordwijk" dit jaar qua bezetting op het ni veau van een „gewoon" A-toernooi doen belan den. Hoewel ranglijst-spelers als Wouter Fok, Robert Hak en Frits Don zich, met een aantal betere buitenlandse A-spelers, deze week in Noordwijk zullen vertonen, kan het 32 heren tellende deelnemersveld, evenals bij de A-dames (top pers Tine Zwaan en Nicole van Erven) toch niet overdre ven sterk worden genoemd. Pluspunt én uitgangspunt voor de wedstrijdleiding is natuur lijk wel dat het toernooi dit jaar minder geld zal kosten. Diende voor het Satelliet-ge beuren nog zo'n 40.000 gulden te worden uitgetrokken, dit keer is dat „aanzienlijk min der". De B-categorie is tijdens deze uitgave van het al weer druk bezochte badgastentoernooi wel zeer zwaar bezet. De meer dan honderd namen tellende lijst, herbergt, behalve alle sterke Leidse spelers, vrijwel alle nationale toppers. Marco Winter voert in dit veld de ranglijst aan. Een wat optimis tische plaatsing, zo op het eers te gezicht, zeker als wordt be dacht dat de op dit moment beter tennissende Jos Koe mans slechts met een vierde plek bedeeld is. Bij de B-dames wordt Marion de Groot - niet ten onrechte - als winnares ge tipt. Marcel van Paridon werd in de heren enkel Cis nummer één verwacht. Paridon overleefde echtei de eerste ronde al niet. Voe^llende ta feltennisser Antoi Wil van Zoelen bleek in tve jaar tijd ook aardig wat varie tennis sport te hehben opgtoken: 7- 6, 6-2. Ook bij dtC-dames sneuvelden al enig hoogge plaatste speelsters, omerke- lijk is in deze catego? dat de op de vierde plek getueerde Karin Roosendaal Tuliëtte Grimbergen een plakje bo ven zich weet. Nieuwkoop Het B, C en D-tennistrnooi van Nieuwkoop moei dan wel eenzelfde aantal irrhrij- vingen begroeten als ii>oor- gaande jaren, door de 6cur- rentie van Noordwijk eiVin- keveen is met name de Blas- se sterk gedevalueerd. Z«ul- len er zelfs geen B-dam in actie komen, terwijl Lex.os- boom en Hans Keizer (de nummers een en twee ge plaatst), nu niet direct diB- top bij de heren vormenOe C-heren verloren ook hieal in de eerste ronde de ranglt- aanvoerder. Jan Roelv kwam in twee sets duidc tekort tegen Cees Brugmai 6, 2-6. Ron Ronberg is hief tweede geklasseerd. Ivo' Ceton en Maijon Hoogev voeren het veld bij de C mes aan, terwijl bij de da in D Margot van Oudenrijr het ereplatform wordt wacht. kunst en kunstenaar In Galerie Pasadei Groenmarkt/Venestraat Haag, zijn tot 8 augustus s< t derijen, grafiek, sculptu textiel en keramiek te van twaalf leden van de s< deressenvereniging ODIS: neke Beekhuizen, Berck, Sylvia Corstanje, Cremers, Hanske van Alide Hendriks, Leni Korp hoek, Nies Mars, Roiu Meerts, Jutta Reinhardt, E Synja en Nettie Terwiel. Weer zangfesti^l Scarborough Fa1 DEN HAAG Mede gelet het succes van vorig jaar org e seert de vereniging voor insjmentale en vocale muziek Sc; t rough Fair op zaterdag 6iovember in het Schak-gebon Raamstraat 28 Den Haag, hetSF Zangfestival '82". Aan dit nement kunnen 24 koren uifle Haagse regio deelnemen. Het Anjerfonds Den Haag left een bedrag van 1.000.- schikbaar gesteld voor de aar;haf van bekers. Tevens heef t] Wethouder van Kunstzaken n prijs toegezegd voor het b deelnemende koor. De presties van de deelnemende k( zullen worden beoordeeld doo?en deskundige jury. Het fest zal duren van 10.00 tot ca. 17.' u. Koren die willen deelnei kunnen nog inschrijven bij S<rborough Fair, tel 8376f 981497

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8