jWe kunnen principieel zijn f de realiteit erkennen" ilachten over exploitatie imping De Noordduinen ouw premiekoopwoningen ijk Buitenhof-Oost gaat i augustus van start Foto-impressie van fietstocht tegen atoomtaken Valkenburg Katwijk bezuinigt op deelname aan het bloemencorso Nieuwbouw zwembad kost meer dan twee ton minder IO LEIDSE COURANT SSENAARSE PVDA-WETHOUDER IN COLLEGE MET VVD: Jong en oud namen deel aan de fietstocht. WIJK De exploi- van de camping De iduinen verloopt ns een aantal leden de raadscommissie financiën niet erg digend. De miljoe- lie de afgelopen jaren camping zijn geïn- erd lijken zich voor niet terug te betalen t zeker in de eerste nog met aanzienlijke ten zal moeten wor- gewerkt. Voor 1981 Deg het tekort 111.000 ;n terwijl voor dit il met een tekort van 00 gulden wordt ge ld. irzaken van het stijgende tatietekort vinden voor- 1 oorsprong in het te op- ische geraamde bezoe- antal, de stijging van de skosten en de hoge ener- ta. Deze posten zijn aan- jk hoger uitgevallen dan begroting was voorzien levert met de hoge kapi- isten die op de camping rusten een vrij "somber beeld op. Door verschillende raadsleden werd verontrust gereageerd op dit tekort temeer omdat de cij fers voor de komende jaren al leen maar ongunstiger lijken te worden. De heer J. van Leeuwen (CDA): „Er is altijd, gezegd dat deze camping ren dabel zou kunnen draaien. De miljoenen zouden zichzelf te rug betalen. Nu blijkt wel dat we daar voorlopig niet op hoe ven te rekenen". Het tekort moet terug, zo meent Van Leeuwen, vooral omdat het hier in feite gaat om een dienstverlening aan mensen die van buiten Katwijk ko men. Voor wethouder J. van Dijk loopt het echter allemaal zo'n vaart nog niet. „Het is heel ge bruikelijk dat er na een aantal investeringen in eerste instan tie met tekorten wordt ge werkt. Na een aantal jaren slaat de balans echter om en kan de camping rendabel wor den geëxploiteerd. Er is hier volgens mij nog niets aan de hand". Toch wordt er door het ge meentebestuur al een aantal maatregelen voorgesteld om het exploitatietekort terug te dringen. Zo wordt bijvoor beeld als belangrijkste maatre gel overwogen om aan de kampeerders een deel van de energiekosten door te bereke nen. Daarnaast wordt de mo- gelijkheid van een extra ta riefverhoging geopperd terwijl de winkel en de recreatie ruimte op commerciële basis zouden moeten worden ver huurd. Mochten al deze mogelijk heden geen soulaas bieden dan blijft, volgens het ambtelijk advies, niets an ders over dan de camping te verpachten of te verko pen. De woorden van wet houder Van Dijk („wie wil er nu een camping van minstens drie mil joen?") sluiten deze moge lijkheden echter al bij voorbaat uit. Verontrust ERDORP Na de (rakvakantie worden de premiekoopwoningen in lieuwe wijk Buitenhof- in aanbouw genomen. De Dop van de 188 woningen, aan eind vorig jaar en be- it jaar een intensieve ge- telijke voorlichtingscam- b is vooraf gegaan, is re- vlot verlopen. 96 stuks en er gerealiseerd in de itor en 92 in de B-sector, prijs variërend van ■000,— tot 180.000—. De vrije sectorbouw zit daar entegen behoorlijk in het slop. De merendeels uit Leiderdorp afkomstige aannemers hebben er met het oog op de slechte woningmarktsituatie van af gezien bouwplannen voor deze seator te ontwikkelen. Pogin gen van de gemeente om de voor de vrije sectorbouw gere serveerde grond aan particu lieren te verkopen, zijn mis lukt. De grondprijs van f 300,per m2 exclusief BTW zal hier niet vreemd aan zijn geweest De Stichting Zonnewoningen Leiderdorp is er niet in ge slaagd alle zonnewoningen te verkopen, Vyan de negen in het plan opgenomen energiebespa rende woningen, waarvan de prijs boven de 250.000,ligt, zullen er zes als zodanig wor den gerealiseerd. De drie on verkochte woningen worden nu in de premie-sector uitge voerd. J. H. Petiet, geb. 26-11-1911, man; A. J. Zoutendijk, geb. 10-3-1917, man; H. Lezwijn, geb. 28-8-1889, man; M. Saadat, geb. 22-12-1967, man; G. van Tol. geb. 13-6-1930, man; E. C. H. Goossens, geb. 21-7-1912, man; J. C. Koot, geb. 30-10-1901, man; D. Zwa nenburg, geb. 26-8-1904, vrl.; E. A. Breitzke, geb. 5-12-1907, vrl., geh. gew. met S. Kossen; A. Hartevelt, geb. 26-3-1901, vrl., echtg. van I. Klinkhamer; Z. M. de Lima, geb. 29- 12-1948, vrl.; A. S. F. Oostveen, geb. 7-3-1900, vrl. geh. gew. met J. W. Moerman. Gehuwd: S. J. van Diermen en A. C. J. van der Valk; H. P. Jurgens en Y, de Nie; M. J. Kroon en E. Ie Mair; A. Olijerhoek en A. W. Pracht; B. Dun- ki Jacobs en J. E. M. Onderwater; J. Q. M. Flohr en E. M. la Lau; J. F.. Gorren en C. Jansen; J. G. M. Janson. en A. Assink; J. de Vreugd en J. Kerkvliet; F. J. Moerman en F. C. J. Visser; H. Westerhof en P. A. M. Ho- genboom; C. van der Wal en J. van der Linden; T. de Roode en W. F. de Graaff, M. A. M. Bosch en A. Ouwer- kerk. W. F. Devilee en L. A. M. Mul der. LEIDEN/VALKENBURG Reflex '82, een groep kritische kunstenaars, heeft als eerste project een foto-impressie ge maakt van de op 3 juli gehou den fietstocht voor de vrede naar Valkenburg. De grootse manifestatie vanuit alle omlig gende gemeenten is door de Leidse kunstenaars Wim Lam- boo en Fred Rohde op de ge voelige plaats gezet en als ver haal uitgebracht. Het boekje is vrijdag uitgebracht Reflex '82 is begin juli opge richt. De groep bestaat nu uit 15 kunstenaars, fotografen, dichters, schilders, die als dat zo uitkomt samenwerken, maar verder onafhankelijk zijn van elkaar. Zij komen uit Leiden, Eindhoven, Tilburg en Baarle-Nassau. Ze worden ge steund door de Leidse STAG- drukkerij en de uitgeverij SoMa in Baarle-Nassau. Hun doel is zich bezig te houden met maatschappij-kritische za ken en vooral kunstenaars te stimuleren met hun werk naar buiten te komen. „Veel perso nen maken bijvoorbeeld ge dichten of foto's van zoiets als deze demonstratie, maar doen daar niets meer mee. Ze ber gen het op, terwijl veel meer mensen er iets aan kunnen hebben", aldus Fred Rohde. Samenhang De foto-impressie van de tocht „Fiets mee voor de vrede, te gen atoomtaken marine-vlieg basis Valkenburg" is één van de projecten. In het boekje is het verloop van de fietstocht vanuit de verschillende plaat sen en de manifestatie als een soort film te zien. De foto's hebben ook allemaal een sa menhang, waardoor een bege leidende tekst overbodig is. De werkgroep Reflex '82 wil er ook geen geld aan verdienen, alleen de kosten eruit halen. Inmiddels zijn al honderd van de 300 boekjes verkocht. Ook is het de bedoeling dat de 38 foto's uit het boekje in de loop van augustus in de regio Lei den worden geëxposeerd. heel wat meer plannen. Zo is er de gedichtenbundel „Con trast" in de maak, waarin tien dichters en dichteressen uit de regio Leiden hun inbreng krij gen. Zij krijgen elk zeven pa gina's, die zij op eigen wijze kunnen invullen. Wim Lam- boo zal zich daarin bijvoor beeld met experimentele dichtvormen bezighouden. Ook is het de bedoeling dat er binnenkort een serie brief kaarten met politiek collages verschijnt en staan exposities op het programma. „Het doel is dat Reflex '82 een begrip wordt. Samen kun je meer dan in je eentje en bovendien kan iedereen dan merken dat ook kunstenaars zich bewust met maatschappij-kritische zaken bezig houden, iedere kunste naar zou dat moeten doen", al dus Wim Lamboo. Het boekje met de foto-im pressie is tegen betaling van 7 gulden 50 verkrijgbaar bij Fred Rohde en Wim Lamboo. Zij zijn telefonisch bereikbaar respectievelijk op 071-144973 en 071-211365. DINSDAG 20 JULI 1982 PAGINA 5 KATWIJK De bezuinigingswoede die zich de laat ste tijd in het beleid van de gemeente Katwijk afte kent, heeft nu ook de deelname aan de bloemencorso's niet ongemoeid gelaten. Het aantal praalwagens dat aan deze tochten op kosten van de gemeente meerijdt, zal worden gehalveerd. Dit levert de gemeente jaarlijks een bezuiniging van enkele duizenden guldens op, zo deelde wethouder J. van Dijk gisteren de raadscom missie van financiën mee. De gemeente Katwijk en de plaatselijke VVV namen tot nu toe zowel aan het bloemencorso van Rijnsburg als aan dat van Kat wijk deel met één praalwagen. Het gemeentebestuur en de VVV betaalden daarvoor aan de veiling Flora per jaar tweemaal 3500 gulden. Nu het corsocomité van de Flora-leiding te horen heeft gekregen dat de kosten voor een praalwagen aanzienlijk moeten stijgen is het animo van de gemeente Katwijk gedaald. Het be drag dat door de VVV en het gemeentebestuur per jaar moest worden betaald bedroeg 14.000 gulden en zou door het veiling- bestuur worden opgetrokken tot 21.000 gulden. Zowel voor de VVV als voor de gemeente werd de financiële grens hiermee ver overschreden. In 1983 Als alternatief is nu voorgesteld dat de gemeente per jaar nu maar aan één corso zal meedoen, dus beurtelings in Katwijk en Rijnsburg aan de start verschijnt. De prijs die voor deze ene wa gen moet worden betaald is inmiddels al wel verhoogd van 3500 gulden naar 5500 gulden zodat de reële bezuiniging niet erg groot zal zijn. De maatregel van het gemeentebestuur gaat pas in 1983 in om dat de onderhandelingen voor het corso van dit jaar al in een te vergevorderd stadium waren. WASSENAAR Het Wassenaarse zwembad be zuinigt 235.000 gulden op de nieuwbouw. De ge meenteraad betuigde gis teravond zijn instemming met de eerste resultaten van de besparingen. In oktober van het vorig jaar ging de raad akkoord met de plannen om het zwembad uit te breiden. Wel werd erop aangedrongen om versoberin gen aan te brengen in de nieuwbouw, die volgens ra ming 6.800.000 gulden zou gaan kosten. Het bedrag van 253.000 gulden is het gevolg van besparingen op „toezicht en begeleiding" en versobe ring van de parkeerplaats en de toegang tot de nieuwbouw. EERSTE PROJECT REFLEX '82: qENAAR „Ik ge lat de verschillen i de VVD en PvdA J^senaar niet zo vre- groot zijn. Behalve gebied van de wo- >uw en misschien j prioriteiten op fi- el gebied". Dat is ,ie van de nieuwe (JLider van onderwijs, d eel en organisatie nisvesting, de PvdA- n Greep. Met drie wethouders, die de euilles ruimtelijke ng, financiën en ïszaken beheren, flreep het beleid van [naar voor de ko- vier jaren meebe- Als de nieuwe coa- e termijn tenminste idt. jarige Greep zit al sinds de Wassenaarse raad PvdA. Een wethou- j^t is uiteraard een fraaie in zijn politieke car- ip het Wassenaarse ge ls zou Greep reeds lan- ien wethouderspost am- reageert de wethouder rughoudend: „Dat zijn in. Het zijn juist de an- irtijen die erop hoopten ie zetels zou halen, zo ethouder kon worden. )|c dat het ontbreken van •A, ook in andere ge in, in het college meer ;en heeft met de ondui- houding van die partij, imenstelling van het is in elk geval niet op gelegd vanuit het PvdA-bol- werk in Amsterdam". Buitenspel Volgens insiders heeft het CDA zichzelf „buitenspel" ge zet, door in een te vroeg sta dium af te haken met zijn on wrikbare eis van twee CDA- wethouders. De overige partij en bleken meer te voelen voor een 2-1-1-verhouding. VVD 2, CDA 1 en de kleine partijen, of Partij Wassenaar of PvdA D'66 1 zetel. De CDA-fractie is nu in een oppositierol gedrukt samen met de Partij Wasse naar. Van een zogenaamd „af spiegelingscollege" is dan ook geen sprake meer, terwijl elke partij daar een voorkeur voor had. Greep: „Achter de wil van de VVD om een afspiege lingscollege te vormen, zit na tuurlijk het uitschakelen van de oppositie. Toch is er een groot voordeel voor ons, want al onze voorstellen moeten nu eerst in het college besproken worden, dus is er toch wel iets gewonnen". Woningbouw De PvdA heeft programma tisch het meest in moeten inle veren met de woningbouw op de Hoge Klei. Dat gebied krijgt geen woonbestemming zoals de socialisten altijd wil den, maar blijft agrarisch. Ge heel volgens de plannen van de VVD. In „ruil" daarvoor heeft de VVD ingestemd met de bouw van 300 a 350 wonin gen in de sociale sector in Wassenaar-Noord, achter het Van Polanenpark. Heeft de de hoop dat zo het aantal wo ningzoekenden gereduceerd kan worden. Greep: „Hier zit een flink risico voor de WD aan vast. Wellicht is het aantal nog groter dan 1400". Een ander niet onbelangrijk punt in het collegeprogram is de kwestie rond de onroerend goed-belasting (OGB). In het verkiezingsprogramma van de VVD stond dat verhoging van de OGB vermeden te worden. PvdA daarentegen vond dat de verhoging niet uitgesloten moest worden. Dag en nacht verschil tussen deze twee stel lingen? Greep: „Er staat niet dat we de OGB per se willen verhogen. We sluiten het niet uit. De VVD wil het niet, dat is dus duidelijk een compromis onzer zijds". Maar was de stel ling in het verkiezingspro gramma van de VVD inzake de OGB al bij voorbaad een compromis door hem zo open te formuleren? Greep: „Het zijn natuurlijk ook onze kie zers die door een verhoging worden getroffen. Wat ik best zou willen is een progressief OGB-tarief'. Pas afsnijden Een algemene kritiek is de al gemeenheid, de onduidelijke uitspraken in het collegepro gramma. Greep: „Er staan ge noeg concrete dingen in. Doe je er verstandig aan om zaken heel uitgewerkt erin te zetten? Dan snij je de pas af voor ver schillende belangengroepen. Politiek gezien maakt het me niets uit. Er zal geen enkele PvdA-kiezer zijn die zal zeg gen: Dit of dat had er niet in gemogen". deld. Bij de „Woningbouwno- ta" heb ik er op aangedrongen om de plannen Hoge Klei en structuurschets tegelijk te be handelen, want ik zag de bui reeds hangen". Naast de te bouwen woningen in Wassenaar-Noord zal wo ningbouw worden gerealiseerd op de zogenaamde „snipperlo- katies", waaronder Huize Nieuw-Rijksdorp valt. Het in vullen van de snipperlokaties had de VVD ook in haar pro gramma staan, zodat de „netto winst" voor de PvdA 350 wo ningen is. VVD heeft immers steeds verklaard dat Wasse naar vol is. Greep: „In ons programma staan 1100 wonin gen, nu zijn we op 550 uitgeko men. In het collegeprogramma hebben we 3 punten van de VVD losgekregen: er zijn ge noemd het aantal woningen, de lokaties en er is een schema voor de uitvoering ervan. Deze punten zijn garanties van de VVD. In de onderhandelin gen heb ik lange tijd op 700 gezeten. Meer is technisch en financieel niet haalbaar. Zelfs 550 is knap ambitieus". Kaartenbak De nieuwe PvdA-wethouder J. Greep. partij de kiezers met deze con cessies aan de liberalen niet bedrogen? Greep: „Ik heb erop gehoopt dat er een meerder heid bleef die de Hoge Klei bewoonbaar wilde maken. Dat hebben we gewoon verloren. Dan kunnen we principieel vasthouden of realiteit erken nen. Misschien dat we in de verkiezingscampagne te hard en te eenzijdig hebben ge speeld op de Hoge Klei. De Hoge Klei heeft het niet ge haald, omdat het in de sfeer van de verkiezingen is behan- De Woningbouwnota, een pro- dukt van de CDA-wethouder technische diensten, Van Dingstee, noemt het aantal woningzoekenden 1400. In het collegeprogramma van VVD- PvdA-D'66 staat dat men de lijst van woningzoekenden wil gaan „actualiseren", wat er op neerkomt dat de kaartenbak nog eens doorgelopen wordt. Dit punt is door de VVD naar voren gebracht, uiteraard in

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5