Energiebedrijf „Rijnland^ machtsmisbruik verweten REGIO Fietser komt om het leven WAARBORGSOM VOOR GASAANSLUITING KWEKERS VEEL TE HOOG Zoekactie naar „verdronken" Voorschotenaar Bouwlocatie Koudekerk aan deKerkla, B en W Koudekerk teleurgesteld door advies PPC LEIDSE COURANT DINSDAG 201ULI1982 F Stichting Jeugdrecreatie van start in Sassenheim SASSENHEIM De traditionele activiteiten van de Stichting Jeugdrecreatie gaan varjdaag van start met de elfde wielertoer- avondvierdaagse. Gestart wordt vanaf zeven uur bij het school plein van de Annaschool. Deelnemers maken tochten rondom Sassenheim van circa 25 km. Inschrijven is mogelijk voor perso nen vanaf tien jaar. Vrijdagavond krijgt iedere deelnemer een beloning. Morgenmiddag is er voor de jeugd van 8 tot 12 jaar vanaf twee uur. een puzzeltocht, waarbij leuke prijsjes zijn te verdienen. Er wordt eveneens gestart op het Annaschoolplein. Zaterdag staat er vanaf drie uur een wedstrijd/prestatieloop op het programma. Het 5 km lange parcours, dat is uitgezet vanaf het hoofdveld van het sportpark aan de Menneweg, zal binnen een half uur afgelegd moeten zijn. Hiermee zijn bekers en me dailles te verdienen. Zaterdagmorgen is er voor de jeugd tot 8 jaar in de drie speeltuinen „Beatrix", Bijdorp", en „D.V.V." schatzoeken vanaf tien 10 uur. Politie lost grote drankdiefstal op ZOETERWOUDE Met de aan- houding van een 42-jarige man uit Huizen en een 49-jarige Rot terdammer heeft de politie een omvangrijke drankdiefstal opge lost. De diefstal met een buit van 50.000 gulden werd in de nacht van 8 op 9 juni gepleegd bij de drankengroothandel Winespirits in Zoeterwoude. Na een onderzoek door de Zoeterwoud- se Rijkspolitie in samenwerking met de districtsrecherche konden eind vorige week de daders worden aangehouden. Zij hadden voor de inbraak een aan hangwagen in Tiel gestolen. Daarin werd de buit, 1.000 flessen whisky en 560 flessen cognac, naar Rotterdam vervoerd. Vanuit Rotterdam werd de drank door verkocht aan een 40-jarige handelaar in Leiden, die het op zijn beurt weer doorverkocht aan een 35-jarige' hande laar, eveneens in Leiden. Het grootste deel van de gestolen drank is weer te ruggevonden en door de politie in be slag genomen. Tegen de vier betrokke nen, de twee inbrekers en de twee he lers, is proces verbaal opgemaakt en zij zullen te zijner tijd voor de rechtbank moeten verschijnen. NOORDWIJK De 17-jarige Martin Romijn uit Noordwijk is gisteravond rond zes uur bij een ongeval op de He renweg om het leven gekomen. De jongeman kwam vergezeld door een evenoude vriend met de fiets uit de richting Rijnsburg. Bij De Krom moest hij om het fietspad aan de ande re zijde te bereiken de Herenweg over steken. Daarbij keek hij echter niet uit en werd gegrepen door een auto, bestuurd door een 60-jarige inwoner van Noordwijk. De jongen was op slag dood. Uitgaansdag Buurtvereniging Wilhelmina in Lisse trekt er w< uit. Voor de kinderen van de leden worden in kantieperiode twee uitgaansdagen georganiseer eerste is donderdag en het hele gezelschap begeei dan naar de Drievliet. Het vetrek is om negen morgens vastgesteld op de hoek Wilhelminas /Vreewijk. Donderdag 19 augustus is de tweed gaansdag en dan gaat men naar De Etteling in 1 heuvel. Het gezelschap vertrekt die dag om acht morgens weer op de hoek van de Wilhelminas /Vreewijk. VVV-boekje Zoals elk jaar heeft de VVV-Lisse ook nu weer een 1 voor de zomer uitgegeven, boordevol tips voor een uit dichtbij huis. Alle eenmalige evenementen, muse creatieparken, poppentheaters, kermissen, kinderboei en, bowlingbanen etcetera staan erin vermeld. Alles i nen 50 kilometer van Lisse te vinden, het boekje is betaling van 1 gulden 50 verkrijgbaar bij de VVV a Grachtweg 53a. Leden krijgen het boekje gratis. Vakan tiespelen De sportdag die morgen in sporthal „De Tweespa in Alkemade wordt gehouden in het kader van c kantiespelen gaat alleen overdag door. Het avon gramma (zeskamp) is bij gebrek aan voldoende meldingen afgelast. Windsurfer Bas Pietersen uit Voorschoten, die gistermiddag op de Zoetermeerse Noord-Aa-plas voor de nodige consternatie zorgde. VOORSCHOTEN Gro te schrik bij de 22-jarige Bas Pietersen uit Voor schoten toen hij gistermid dag om half vier ontdekte dat zijn surfplank van de kant van het Zoetermeer se Noord-Aa-strand was afgedreven. Een nog gro tere schrik onder de ande re windsurfers, die in de veronderstelling dat hij was verdronken in allerijl de politie en brandweer alarmeerden. Na een zoekactie van een half uur kwam Bas aan de andere kant van de Noord-Aa weer „boven water". Bas had er net wat surfuurtjes opzitten en was even uit gaan rusten op de kant. Om weer bij zijn plank te komen, moest hij langs de rand van het meer lopen. Toen hij plotseling al lerlei activiteiten rond zijn eenzaam ronddobberende surfplank zag, vond hij dat wel een beetje vreemd. Nog vreemder werd het voor hem, toen- hij een paar nijvere sur fers in het water zag duiken rond zijn plank. Pas toen een bootje met duikers van de brandweer naar de plaats van zijn plank toeging en deze zich in het water lieten vallen, wist de tweedejaars student medi cijnen dat ze op zoek waren naar de eigenaar van de plank. „Er was een surfer in paniek geraakt, omdat hij niemand zag staan op de plank. Een an der is zelfs vijf keer de diepte ingegaah om te kijken waar de eigenaar van de plank was", vertelt Bas. Achteraf kan hij er wel om la chen. Onder de indruk van het gebeuren is hij ook niet erg, want een half uur later staat hij met z'n door de brandweer teruggebrachte plank weer op het water tus sen de honderden andere zeil planken. Voor hij het water opgaat zegt hij nog lachend „Prima service van de brand weer, dat moet ik ze nageven"! ALKEMADE „Ik heb geen goed woord over voor de handelwijze van het Energiebedrijf Rijn land. Het is onrechtvaar dig om een heel hoge waarborgsom van kwe- kersbedrijven te eisen, als ze een gasaansluiting wensen". Deze felle woor den werden gisteravond in de raadsvergadering uitgesproken door CDA- raadslid Dirk Akerboom, ten volle ondersteund door VVD'er Verdel. Aan de orde was een verzoek van bloemenveiling „Flora" uit Rijnsburg aan het Alkema- dese gemeentebestuur om met kracht te protesteren bij „Rijn land" tegen de „leveringsvoor waarden" van dit energiebe drijf. Het verzoek was de meeste raadsleden kennelijk uit het hart gegrepen: zij spra ken zelfs van „machtsmis bruik" door het energiebedrijf. Speciale aandacht werd ge vraagd voor beginnende kwe kers; zij zijn een bedrag van 20.000 a ƒ30.000 kwijt voor het ombouwen van de be staande installatie van olie op gas. Daarnaast zijn zij aan het energiebedrijf een bijdrage in de kosten van het maken van een gasaansluiting verschul digd, welke in sommige geval len tot enkele tienduizenden guldens kan oplopen. Als klap op de vuurpijl moeten zij een zekerheidsstelling in de vorm van een schriftelijke bankga rantie of een waarborgsom verstrekken. In veel gevallen zijn echter de faciliteiten bij de bank reeds verbruikt of be perkt men de kredietmogelijk heden voor dringend noodza kelijke investeringen. Voorts is het zo, dat een bankgarantie extra kosten met zich mee brengt; kosten die veel begin nende kweke *s niet kunnen opbrengen. Te gek Het raadslid Akerboom vond het ook onrechtvaardig dat de rente op de waarborgsom, die dan wel ten goede komt aan de desbetreffende kweker, 3% lager is dan bij de bank. „Stel je voor dat de woningbouw vereniging ditzelfde zou zeg gen: we willen wel huizen bouwen, maar dan moeten de toekomstige huurders vast een half jaar huur vooruit storten". Kortom „te gek" vond Aker boom. Partijgenoot J.' Kret (VGA/CDA) vond het onac ceptabel dat iedere kweker bij voorbaat beschouwd wordt als een potentiële wanbetaler, „want voor slechte betalers is de eis van betaling van waar borgsommen bedoeld", aldus Kret. Afgesproken werd dat de ge meentelijke vertegenwoordi ger in het Algemeen Bestuur van Energiebedrijf Rijnland, wethouder Nic Verhaar, zal verzoeken om een versoepe ling van de gehanteerde rege ling. Burgemeester Wagenaar voegde daaraan toe dat er van uit de tuinbouwwereld initia tieven ontwikkeld dienen te worden om tuinbouwproble- men rechtstreeks te bespreken met de directie van Energiebe drijf Rijnland. Elckerlyc De inspectie voor het kleuter en lager onderwijs heeft voor lopig afwijzend beschikt op een verzoek tot het plaatsen van een noodlokaal nabij de openbare kleuter- en lagere school „Elckerlyc". Dit ver zoek was gedaan, omdat deze school zoveel nieuwe aanmel dingen heeft gekregen dat men aan de huidige twee kleu terklassen niet meer voldoen de heeft in het komende schooljaar. De inspectie echter vindt dat beter een leegstaand lokaal in de ernaast gelegen christelijke nationale kleuter en lagere school „De Wegwij zer" voor openbaar onderwijs ingericht kan worden, dan een ontsierend duur noodlokaal te f>laatsen bij het prachtige scho encomplex aan de Watergang in Oude Wetering. Overigens zou dan de derde kleuterklas in „Elckerlyc" ondergebracht moeten worden en een van de klassen van de openbare lage re school „De Wegwijzer". Wethouder Verhaar deelde mee dat de beslissing van de inspectie nog niet helemaal de finitief is. Zoals bekend zou het houten noodlokaal van het voormalige „Kwetternest", dat nu tijdelijk bij de Sint Joseph- school staat, in gebruik geno men worden door „Elckerlyc". Dit plan is nu door de beslis sing van de schoolinspectie op losse schroeven komen te staan. Josephschool Naar aanleiding van het regel matig voorkomende illegaal oversteken van de Alkemade- laan ter hoogte van het Onel- pléin/Industrieterrein, ver zocht het raadslid Kret gister avond om de mogelijkheid tot aanleg van een loopbrug te on derzoeken. Hij wees erop dat een dergelijke loopbrug van belang kan zijn voor de bedrij ven op het Industrieterrein, die dan een bushalte op loop afstand zouden krijgen. Bo vendien leek een dergelijke brug hem nuttig en veilig voor de schoolgaande jeugd vanuit de Vogelwijk naar de Sint Jo sephschool. Wethouder Verhaar toonde zich uitermate verbaasd over de vraag en had direct een ne gatief antwoord klaar. Hoewel hij „het levensgevaarlijke oversteken ter plaatse ontoe laatbaar" vond, betitelde hij de voorgestelde loopbrug direct als „speelobject voor de school gaande jeugd". Kret noemde het antwoord van de wethou der voorbarig en eiste dat zijn voorstel objectief benaderd zou worden. Kaag Een zeer groot aantal Kagers, waaronder nogal wat promi nenten, heeft in een brief aan het gemeentebestuur zijn be klag gedaan over de bezoekers van de „zogenaamde" snack bar „Piloka" aan de Beatrix- PROVINCIAAL PLANOLOGISCHE COMMISSIE: KOUDEKERK AAN DEN RIJN B en W zijn teleurgesteld over de af wijzende houding van de Provinciale Planologische Commissie ten aanzien van de nieuwe bouwloca tie, de Weidedreef. In een brief aan de PPC van Zuid-Holland wijst het college er op, dat aan dat raadsbesluit van april een langdurige pe riode van diepgaande oriënta tie is voorafgegaan, waarbij uitgebreid is getracht alle fa cetten aan de orde te laten komen. Zo laat men weten dat, bij de vaststelling van het streekplan ZuidrHolland Oost in 1977, waarbij de Kerklaan eveneens wordt genoemd ajs bouwlocatie, een geheel ande re financieel-economische si tuatie gold dan thans. Destijds leek verplaatsing van het sportveldencomplex een haal bare zaak. Voorts meldt men de PPC dat het voor het over grote deel van de raad onaan vaardbaar is de kosten van de verplaatsing af te wentelen op de toekomstige bewoners van de nieuwe bouwlocatie (max. 170 huishoudens), zoals dan zou moeten. De bouw van een tweede sporthal zal, aldus het college, bovendien een schuiving in de behoefte,- sportvoorzieningen tot gp' 1 hebben. B en W van Ko kerk verzoeken de PPC ook alsnog een positief a< uit te brengen voor de lo Weidedreef, ook al daar het snelst kan wo gestart met gefaseerde b i En dat is uiteraard in he lang van de Koudekerkse ningzoekenden. laan. Deze „als nachtkroeg zich ontpoppende snackbar" heeft sinds kort alweer een andere eigenaar, die een bij zonder soort bezoekers aan trekt. De eilandbewoners wor den door hen uit de slaap ge houden en hebben al enige erg nare ervaringen opgedaan met de barbezoekers. Zo is onder meer een eilandbewoner zoda nig afgetuigd dat hij zich al ge ruime tijd op krukken moet voortbewegen. De Kagers hebben gevraagd om de sluitingstijd van de ho recabedrijven weer net als vroeger op 01.00 uur te stellen. Zij zeggen dat na de sluiting van cafés in omliggende plaat sen ongewenste bezoekers zich naar de Binnenkaag begeven om aldaar hun drinkgelagen voort te zetten „met alle narig heid van dien". De brandbrief werd gister avond door VVD'er Dick van der Meer nog eens extra onder de aandacht van B W ge bracht. Burgemeester Wage naar antwoordde dat hij de zaak al met de groepscomman dant van de Rijkspolitie be sproken had en dat er binnen een half jaar een rapport over het vervroegen van het slui tingsuur voor de horeca zal worden uitgebracht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Provinciale Planologische Commissie (PPC) Zuid-Holland is voor woningbouw aan de Kerklaan. Daarmee steunt zij het minderheidsvoor- stel van B en W, zoals dat in april is voorgelegd aan de Koudekerkse raadsle den, zij het in enigszins gewijzigde vorm. Zoals bekend moest destijds gekozen worden uit drie grote bouwlocaties: de Kerklaan, de Dorpsstraat en de Weidedreef. De raad koos voor het meer- derheidsvoorstel van B en W: de Weidedreef. In haar pré- advies stelt de Provinciale Pla nologische Commissie echter het te betreuren, dat in een kleine kern als Koudekerk (ca. 4.500 inwoners) anno 1982 nog gedacht wordt aan een re latief omvangrijke aanpak van nieuwbouwlocaties. Zij voelt meer voor een kleinschalige aanpak, waarbij rekening moet worden gehouden met ruimtelijke „afronding" van de kern van het dorp. De weerstand binnen de ge meente tegen de volledige ver plaatsing van het sportvelden complex, die blijkt uit het in spraakrapport, kan zij zich voorstellen. Deze bezwaren goede relatie met woonwijk, aanwezige beplantingen en de bufferfunctie van het complex tussen nieuwbouwbuurt en waardevolle boerderijstrook acht de PPC evenwel niet van toepassing op het gehele sport complex. De tennisvereniging, het zwembad en De Ridderhof zouden gehandhaafd kunnen blijven, evenals de bestaande beplantingen, aldus de PPC in haar advies. Alleen de voetbal velden zouden dan kunnen worden verplaatst naar de Weidedreef, waar goed wordt Fietstocht naar Casa Materr verloopt nog steeds voorspoi ZOETERWOUDE Nadat de Zoeterwoudse fietsers op weg naar het Napolitaanse wees huis Casa Materna de eerste dag enkele malen werden ge confronteerd met pech verliep de tour daarna vlekkeloos. Het is uitstekend fietsweer, het tijdschema kan goed worden aangehouden en de ontvangst in de diverse steden en dorpen op de route is hartelijk en sfeervol. De vijftien man tellende wie- Ierformatie staat dagelijks om vijf uur op om na een goed ontbijt rond de klok van zeven uur op de fiets te stappen. De dagindeling is zo gemaakt dat voldoende tijd overblijft voor „promotie-activiteiten"- Zo wordt in diverse plaatsen een pauze ingelast en wordt de groep wielrenners door de di verse gemeentebesturen ont vangen en krijgt de plaatselij ke pers gelegenheid zich nader te informeren. Daarvan wordt tot heden, zo meldde ons gis teravond Ronald de Hoop, veelvuldig gebruik gemaakt. fase, ca 100 woningen, 2e fase ca 60 woningen (voldoende tot 1990). Bij opheffing van de-ri oolwaterzuiveringsinstallatie kan de bebouwing te zijner tijd worden uitgebreid, aldus de commissie, die verder vindt, dat bij het door de raad geko zen plan Weidedreef de inves teringen ten behoeve van het sportcomplex naar de toe komst worden verschoven. Het is niet ondenkbeel uiteindelijk deze koster1 moeten worden gemaa zij voor aanpassing ter hetzij voor verplaatsin nemelijk vanwege d< klemde ligging). In he( voorstel is dit probleem' vangen door de tennis - ging ter plaatse enige I ding te geven en de vereniging te verplaatst] De lokatie Weidedreef, hoogstwaarschijnlijk van de baan. Erwtensoep In het Duitse Linz w gezelschap getrakte^ erwtensoep; in Rü) werden de wijnflessé het gemeentebestuur a terwijl in Worms de woudse jeugd met open werd ontvangen. Slee valpartij, deed zich voor toen Rens van v Johan Batelaan met el aanraking kwamen en renners over het twea melden. Blessures blei lukkig uit. Lex 01 schijnt enige probleij hebben met zijn been maar fysiotherapeute i Bikker doet er van al om die tê verhelpen, i Er werd zelfs vanochtej lijk gezongen vanwege| jaardag van Rens vaf hetgeen nog eens de stemming binnen hes schap aangeeft. V4 wordt overnacht in hei, Pforzheim terwijl naar Furtwangen wo fietst over een afstand kilometer. aangesloten op de woonwijk. Er ontstaat opnieuw een buf fer tussen dorp en boerderij- strook enerzijds en dorp en be drijfsterrein anderzijds. Bij een dergelijk plan tot bebouwing van de voetbalvelden zou de tennisvereniging tegelijk enigszins kunnen uitbreiden. De capaciteit van dit voorstel wijkt niet veel af van het ge meentelijk model Kerklaan; le

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4