Opnieuw verlies arbeidsplaatsen bij gemeente Sportlef aanbod. BEZUINIGINGEN BIJ RUIMTELIJKE ORDENING Schoolverlaters zorgen voor forse stijging werkloosheid EeicLe ©owa/nt Gemeente overdrijft? niet meer wat je tegen elkaar moet zeggen LEIDSE COURANT DINSDAG 20 JULI 1982 PAGINA 3 voor ïlheids- ertreder Ivas gisteren in het Jngerecht zeer goed te jpn dat half Neder-, momenteel vakantie ICmdat veel mensen I dagvaarding lieten was, duurde de kantonrechter Van geleide zitting zeer waarschijnlijk lloed door het vakan- jertje.'werd die zitting ontspannen afge- ian, die zijn oproep ,ast zich had neerge- wefd gisteren ge- vanwege een snel- ivertreding. Hij had ;sweg 44 honderd ki- r per uur gereden. ial zou er dan geen zijn van een over- maar omdat er is vanwege werk- ïeden aan de weg ter e van Sassenheim maximaal zeventig leter in het uur t worden gereden, de man aangehou- ;n kreeg hij een pro erbaai. Enige tijd la- ezorgde de PTT de tgirokaart. De auto- fjist betaalde die ech- liet en daarom ver- n hij voor de kanton- ^r ertelde, dat hij inder- te snel had gereden, bestond geen twijfel Ook met de op de gi- vermelde boete, L20 gulden groot, had moeite. De auto- ist was naar het kan- recht gekomen, om- ij één opmerkipg wil- aken. De man vertel- ,Op het stuk waar zeventig kilometer tur mocht worden ge- moest het verkeer twee rijstroken naar ijbaan. Ik werd mee- urd door de andere s. Je moet namelijk opletten op waf er ■r en voor je gebeurt is je daar zo intensief bezig bent, dan let je ui niet op de snelheids-. verklaarde de 1 die zijn relaas besloot e uAch, ik weet dat dit Ixcuus is, ik reed ge- I i te hard. Ik wilde het n maar even kwijt." woord was aan de of- tv van justitie. Die zou la schijnlijk verklaren, ^het wel begrijpelijk dat de man te hard 'ereden. Maar, er gold n ïnmaal een snelheids- r rking van zeventig neter per uur en daar men zich aan hou- 'Een dergelijke reactie te verwachten. Maar daarvan. De officier nljhet wel even over het dat men zich aan de is moet houden, maar olgens begon hij de twijfeld verbaasde ge- de te prijzen. De offi- zei, dat de man in situatie juist had ge- eld. Het was soms ens gunstig, dat auto- ilisten zich op tijd aan- Een dergelijke leling komt de veilig- in het verkeer ten e, vond de officier, die uldig zonder straf" Rechter Van Dijke zich daar bij aan. De moblist ook. andere gedaagde terecht omdat hij zijn auto op de Bees- idparkt een brommer geschept. De man zou achteren zijn gereden o in aanraking met de oi nfiets zijn gekomen, automobilist was het lee niet eens. Zijn le- van het gebeuren had nét een tekening dui- k gemaakt. Van een m itie-schets was geen ke, de man had het iluk zeer natuurge- C w (met enig voorstel- 3( ivermogen kon je de die door de botsing- voortgebracht, ho rnet een fraaie pot- ,H tekening uitgebeeld, arhter Van Dijke was onder de indruk van Rekening. Hij veronder- e, dat de man er wel werk aan had gehad. hoor", antwoordde „Dit is zomaar een, sje". Ook de officier het kunstwerk heel En omdat „het tsje" volgens de verte- 've ivoordiger van het ai ïbaar ministerie heel lelijk was, eiste hij ti'ildig zonder straf. De 111 iter was het eens met eis. Tot slot vroeg hij 0 ian of hij zijn tekening wilde hebben, zei die grootmoe- „Die mag U houden", tonrechter Van Dijke 'Weegt nu de tekening laten lijsten en die in Rechtszaal op te hangen. KEES VAN HERPEN LEIDEN De bezuini gingsronde bij de gemeen te gaat opnieuw een aan tal arbeidsplaatsen kosten. Bezuinigingen van 6.7 miljoen gulden in de sec tor ruimtelijke ordening kosten 28 plaatsen. De bezuinigingen in de sec tor ruimtelijke ordening ma ken deel uit, van de tweede bezuinigingsronde van de ge meente Leiden. Deze tweede ronde moet circa 20 miljoen opleveren om de gemeente voor een financiële catastro fe te behoeden. De sector ruimtelijke ordening heeft vóór zeven miljoen gulden aan voorstellen ingediend. Gevolg Eén en ander betekent dat er als gevolg van de bezuinigin gen reeds 132 arbeidsplaatsen bij de gemeente zijn verdwe nen. De eerste ronde die in '81 werd gehouden leverde een verlies van circa 50 plaatsen op, de laatste bezui nigingsronde gaat gepaard met het verlies van in totaal 82 arbeidsplaatsen. Slechts een klein aantal ambtenaren zal ontslagen moeten wor den, het meeste arbeidsplaat sen zullen vrij komen via na tuurlijk verloop. Los daarvan wordt verwacht dat de bezui nigingen bij de gemeente ge volgen zullen hebben voor de werkgèlegenheici in be drijven en instellingen die van geld van de gemeente afhankelijk zijn. In de sector ruimtelijke orde ning is onder meer geld ge vonden door herberekenin gen en door te schuiven in de begroting, zaken die aan de Leidse burger voorbij zul len gaan. Wel merkbaar zal bijvoorbeeld de bezuiniging van anderhalf miljoen bij de afdelingen bestratingen en groen zijn. „De serviceverle ning op deze terreinen neemt af terwijl eigenlijk een groei plaats had moeten vinden", verklaart een woordvoerder op het stadhuis. De bezuini gingen in deze sector gaan nog niet zover dat concrete projecten afgevoerd moeten worden. Wel is een paar pro jecten voorlopig in de ijskast gezet. Het gaat om de over kluizing van het Kort Ra penburg, de walmuren van het Galgewater en de Nieuwsteegbrug. Ondanks de bezuinigingswoede is voor de afdeling verkeer extra geld uitgetrokken. LEIDEN Het aantal werklozen in Leiden en de re gio is in de maand juni met bijna 5 procent gestegen. De grootste toename deed zich voor bij de categorie jeugd tot en met 18 jaar. Het aantal werkloze vrouwen nam toe met bijna 11 procent. Vergeleken met vorig jaar is de stijging van het aantal werklo zen iets groter. De oorzaak hiervan zou zijn dat de schoolverla ters zich vroeger melden dan in andere jaren. De jongens schre ven zich vooral in als bouwvakarbeider of metaalbewerker, bij de meisjes was de toename het grootst in de sector kantoorperso neel. Voor de volwassenen deed de stijging van het aantal werklozen zich in vrijwel alle beroepsgroepen voor. Het aantal werkloze mannen in de bouwsector nam iets toe terwijl het aantal inge schreven metselaars daalde. In de metaalberoepen viel een be langrijke stijging te constateren, vooral het aantal werkloze elektromonteurs steeg flink. Bij de vrouwen werd de toename vooral zichtbaar in de sectoren handelspersoneel en sociaal-ge neeskundig personeel. Tegenover de stijging van het aantal werklozen stond een daling van het aantal vacatures. De belangrijkste afname voltrok' zich in de metaalsector. In 60 procent van de gevallen werd nadr een lagere beroepsopleiding gevraagd, in 18 procent van de vacatu res was een lagere-schoolopleiding voldoende. Voor academici heeft het arbeidsbureau slechts 5 vacatures beschikbaar. mannen Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige totaal 5013 IN COMA LIGGENDE FIETSER OVERLEDEN LEIDEN De 56-jarige fiet ser, dié vorige week in het zie kenhuis is opgenomen en daarna in coma raakte, is gis termiddag overleden. Op het lichaam van de man zal sektie worden verricht om de juiste doodsoorzaak te kunnen vast stellen. De man was in het zie kenhuis beland na een vecht partij met een autobestuurder. Deze 31-jarige Leidse automo bilist is reeds door de politie aangehouden. De man kan dood door schuld ten laste ge legd worden. De vechtpartij was ontstaan doordat de auto bestuurder tijdens het tanken de weg enigszins blokkeerde. De 56-jarige fietser kon er daarom niet door en maakte moeilijkheden. Toen de auto mobilist weer weg wilde rij den, blokkeerde de fietser weer de weg. Er ontstond een handgemeen, waarna de auto- mobist doorreed. Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als c voor de moeite voor het opgeven^ van een nieuwe abonnee. Postcode/Plaats_ I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een softtennisset naar: Naam Adres. Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, a ^2300 VB Leiden. Volksmuziekdag De Burcht vormt zaterdag 24 juli het decor voor de door de folkclub „Horus" en de directie sociaal cultu reel werk van de gemeente Leiden georganiseerde volksmuziekdag. Van elf tot vijf uur verzorgen vier groepen optredens, zullen instrumentbouwers hun werk tonen en wordt informatie over volksmuziek ge geven. De groepen zijn: Trio Overlast, Crooks, Kees Ouwejan Makkers en Marion Robbie. Het Koets huis zal zorgen voor aangepaste drankjes en hapjes. Westerbeek president, general manager van de Specialty Materials Di vision van Fasson Europe. Fasson Europe, dat is gevestigd aan de Lammenschansweg in Leiden, is leverancier van zelfklevende materialen. Het bedrijf is een onderdeel van het A very International concern, dat een jaaromzet heeft van 700.Ö00.000 dollar. J.A. Westerbeek, die vorig jaar in dienst trad bij Fasson, is 36 jaar oud. Leidato De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, opent 10 september de 21-ste Leidato huis houdbeurs in de Groenoordhallen. Aan deze beurs wordt meegewerkt door Martine Bijl en Henk van der Molen. Ondanks de economische zware tijden is het ook deze keer weer gelukt alle stands op de huishoud beurs te verhuren. De eigenaar van de Leidse Stripshop aan de Aalmarkt verzocht de gemeente on langs twee paaltjes voor zijn zaak te zetten. Aan dat verzoek werd voldaan, de twee paaltjes werden ge plaatst. In de aarde van de Aal markt schijnen die anti- parkeer-paaltjes zeer goed te gedijen. Als asperges schieten ze daar nu uit de grond. Of overdrijft de ge meente een beetje met het weren van auto's uit de Leidse binnenstad....? Fietsen verwijderd LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag 51 fietsen van het station in Leiden weg gehaald. De fietsen lagen hei en der verspreid en veroor zaakten veel overlast. Door de komst van de fietsen stalling op het station heeft de politie lange tijd deze acties niet hoeven uitvoeren. Waar schijnlijk door de vakantie is het aanbod fietsen weer toege nomen. De politie sluit niet uit dat zij dergelijke acties in de toekomst zal moeten herhalen. Burenruzie LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen moeten be middelen bij een burenruzie in de Brucknerstraat. De ruzie ontstond nadat een van de be woners in zijn tuin luis had ontdekt. Hij gaf zijn buurman hiervan de schuld, omdat deze zijn tuin niet naar behoren zou verzorgen. DIRK, NICO EN WILLEM Je weet op den duur Willem Verbeek zat liever op zijn bankje in het platsoen, lekker rustig en „ach, je weet op den duur niet meer wat je tegen elkaar zeggen moet". LEIDEN Wie kent ze niet. Die mannetjes in het bushokje, of op het bankje bij de Plantage. Als het even weer is, zit ten ze er. Al jaren, 's Zo mers en 's winters. Maar zomers natuurlijk vaker. Dan is het buiten aange namer. De mannen kij ken altijd uit naar de zo mer. Binnenzitten bevalt hen helemaal niet. Hun thuis is het verpleegte huis Solglytt op de hoek van het Plantsoen. Het zijn Dirk van Velzen (67), Nico Kalis (61) en Willem Verbeek (73). Dirk van Velzen zwaait altijd naar voorbijkomende auto's. „De boel een beetje op stang jagen, dat vind ik wel leuk". Vanmorgen was hij een beet je laat in z'n bushokje. „Ja, vanmorgen moest ik me weer eens scheren. Dat neemt altijd veel tijd in be slag. Maar om elf uur was ik toch weer buiten hoor". Hij trekt nog wat aan zijn siga ret. Zo'n beetje z'n enige vriend, die hij altijd bij zich heeft. De bruine plek in z'n mondhoek herinnert daar aan. Dirk van Vèlzën is gebo ren in Katwijk, maar opge groeid in Gelderland. Daar Nico Kalis en daar achter Dirk van Velzen bij hun bushokje aan de Plantage. was hij boerenknecht. Later had hij allerlei andere baan tjes. In 1953 ging hij naar Leiden omdat z'n moeder overleed. Na zoveel jaren moet hij nog steeds vechten tegen de tranen, die opko men bij de herinnering aan het hem aangedane leed. „Toen heb ik zo'n tien jaar in Endegeest gezeten. Ik werkte in. de bloemenkas. Dan brachten we bloemen rond op de paviljoens. Ik houd erg van bloemen. Ik had het er erg naar .mijn zin. Toen ben "ik naar Solglytt gekomen. Ook heel leuk hoor. We heb ben gisteren film gehad over de Keukenhof en een tijdje geleden zijn we met z'n allen met een boot gaan varen". Geert prater Nico Kalis, de magerste van de drie, is geen prater. Hij knikt wel vriendelijk, maar veel laat hij niet los. Willem Verbeek daarentegen vertelt wat makkelijker. Hij had een rustig bankje in het plant soen opgezocht. Te veel la waai bij het bushokje. Al dat verkeer. Hij strijkt eens door zijn zilvergrijze haar en fronst zijn bruin en door groefd gelaat. „Ik ben 46 jaar schoenmaker geweest. In Moerkapelle. Daar ben ik ge boren. Ik heb de zaak over gedaan aan een jongere knul, toen ik er de balen van had. Altijd maar die schoenen, dat gaat ook vervelen. Je was al tijd blij als je even weg kon, om wat te bezorgen ofzö. Lekker in de buitenlucht. Dat doe ik nu ook. Nee, Wil lem blijft- niet binnen zitten hoor". Na z'n loopbaan als schoen lapper ging Willem Verbeek z'n zwager in Leiderdorp helpen op het land. Die had een klein landbouwbedrijf. Door de week bleef hij bij zijn" zwager en in het week end ging hij naar huis, naar zijn zusters in Moerkapelle. Op de fiets. „Binnendoor, reed ik er drie kwartier over". Na een tijdje bij z'n zwager gewerkt te hebben, kreeg hij steeds meer last van z'n been (twee keer geope reerd in de Annakliniek) en moest het boerenwerk opge ven. Hij ging naar Solglytt. „Ik heb het er best naar mijn zin. Ik zou liegen als ik zei, dat het niet zo was. Ja, er zijn altijd mensen die klagen, maar daar houd ik niet van. Als het mooi weer is, zit ik heerlijk buiten. In de lente, dan stoot ik de jongens aan, zo van, we moeten het weer kunnen redden. Ach, binnen zitten is niks. Je weet niet meer wat je tegen elkaar moet zeggen. Dat is zo verve lend. Nee, Willem zit hier best buiten. Lekker sigaretje roken een beetje naar de vis sers langs de Singel kijken. Als er 's avonds iets goeds is op de televisie, dan kijk ik ook. Niet naar politiek, dat vind ik niks. Ik kom toch niet in die kamer en ze we ten het allemaal beter. Nee, als er iets over paardensport is, dan kijk ik. Ik vind dat toch zo knap hè, dat ze zo'n paard dat allemaal kunnen leren".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3