akantiestroom^veel son, files en ongelukken ierlouw toch weer lijsttrekker D'66 Reagan overweegt speciale missie van Kissinger in etser beroofd Britse treinen rijden weer, ziekenhuispersoneel staakt TOMATEN EN VARKENSLEVER kilo 1.0U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Maandag 19 juli 1982, 72e jaargang no. 22323 TV-TIPS Ned. I om 20.00 uur tv-thriller „Gaslicht", gebaseerd op het beroemde toneelstuk van Pa trick Hamilton. Ned. II om 19.25 uur Engelse comedyserie Shelley en om 21.50 uur gedramati seerde documentaire van Max Dendermonde „Elke dag is er één". HET WEER Droog en zonnig. Middagtem- peratuur rond 25 graden, op de waddeneilanden enkele gra den lager. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Ma tige noordoostenwind. Zon op 05.43, onder 21.48. Schevenin- gen hoog water 3.05 en 14.44. Laag water 11.16 en 23.47. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/rh vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. uit geknuppeld Een 45-jarige bewoner van een in Zwolle heeft in de nacht van vrij- op zaterdag, drie gewapende overvallers een honkbalknuppel de deur uit gejaagd. at de bewoner een van de indringers een jol afhandig had gemaakt, werd door een de anderen op de man en zijn vrouw ge iten. Het schot miste doel, waarna de in- gers zich uit de voeten maakten. De poli- onderzoekt nu of er verband bestaat tus- deze overval en die op een woonwagenlo- e' in Deventer, enkele weken geleden, irbij eveneens drie gewapende mannen de oners van een sta-caravan overvielen. Zij kten daarbij 60.000 gulden buit. Direct na Ja (verval in Zwolle, heeft de politie de om- pg uitgekamd, echter zonder resultaat. Wurgmoord Arnhems meisje opgelost BEMMEL De politie van Werkendam heeft zaterdagmiddag een 21-jarige inwoner van Bem- mel aangehouden, die heeft bekend vorige week de vijftienjarige Ingrid Kamminga uit Arnhem om het leven te hebben gebracht. De jongeman werd gearresteerd in verband met diefstal van een motorfiets, maar overgedragen aan de poli tie van Bemmel, omdat men vermoedde dat hij iets te maken had met de dood van het meisje. Uit zijn verklaring blijkt dat het meisje maan dagmorgen bij zijn ouderlijk huis had aangebeld om een fietspomp te lenen. De jongen die alleen thuis was, nam haar mee de woning in en zocht toenadering. Toen het meisje zich daartegen verzette, heeft hij haar gewurgd en vervolgens sexueel misbruikt. Hij verstopte het stoffelijk overschot in de woning legde het 's nachts in een greppel in de omgeving. Jaruzelski: „Walesa voorlopig niet vrij" WASHINGTON De staat van beleg in Polen blijft nog geruime tijd van kracht en vakbondsleider Lech Walesa hoeft er voorlopig niet op te rekenen, dat hij wordt vrijgelaten. Aldus de Poolse leider generaal Jaruzelski in een inter view met het Amerikaanse blad „Parade". Het was het eerste vraaggesprek met Jaruzelsi sinds het van kracht worden van de staat van beleg op 13 december van het vorig jaar. De Poolse lei der zei dat de staat van beleg de Poolse soevereiniteit had gered, maar wilde niet zeggen of de Sov jet-Unie daadwerkelijk met een invasie gedeigd heeft. Bambi op het droge Soms werken mens en dier innig samen. Zoals hier in het natuurge bied Everglades in Flo rida, waar duizenden vrijwilligers hun uiterste best doen om reekbok jes uit het door over stromingen en stortre gens geteisterde reser vaat te redden. Het kan echter ook anders. De Amerikaanse overheid heeft gisteren opdracht gegeven een fors aan tal herten in de Ever glades af te schieten teneinde de populatie „uit te dunnen". Israël gelooft niet meer in bemiddeling Habib WASHINGTON/JERUZA LEM President Reagan heeft gisteren verklaard, dat zijn regering experts raad pleegt over het te voeren Amerikaanse beleid ten aan zien van de crisis in het Mid den-Oosten. Reagan overweegt de voormalige minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, met een speciale op dracht naar Beiroet te sturen. Schultz, die vorige week tot minister van buitenlandse za ken werd benoemd, wijdde dit weekeinde aan de toestand in het Midden-oosten. Zaterdag sprak hij langdurig met Kis singer en had tevens een on derhoud met de ambassadeurs van Egypte en Israël. Vandaag vinden er in Was hington besprekingen plaats tussen president Reagan en de ministers van buitenlandse za ken van Syrië en Saoedi-Ara- bië. De algemene indruk is dat de Syrische minister Khaddam onder druk gezet zal worden om toch de Palestijnse guerril lastrijders te willen opnemen. Syrië heeft dit tot nu toe ge weigerd. De Israëlische radio meldde gisteren dat de^meri- kanen hun hoop vestigen op deze bespreking, maar dat het voor de Israëlische regering duidelijk is geworden, dat „de impasse totaal is". De Israëlische regering heeft de conclusie getrokken, dat er vrijwel geen hoop meer is voor een succesvolle afloop van de onderhandelingen van de Amerikaanse afgezant Habib. Premier Begin heeft dit week einde laten weten, dat de Pa lestijnse guerrillastrijders min der dan dertig dagen hebben om Libanon te verlaten. Pagina 7: Begin biedt Jorda nië vrede aan. Franse bond wil schorsing Corner (Van onze parlementaire redactie) 1ERSFOORT Jan rlouw zal bij de v'erkie- mhgen opnieuw als lijst- •Ukker voor D'66 optre- JJn. Dit is het resultaat n een dit weekeinde ge- uden congres van D'66. rlouw zal als lijsttrek- r optreden, hoewel hij het congres zaterdagmor gen schriftelijk had laten weten daarvan af te wil len zien. Terlouw kwam echter in de loop van za terdag terug op zijn be sluit. Voor Terlouw had de ovatio nele reactie van het congres op een rede die hij 's morgens voor het congres had gehou den de doorslag. Daarin had hij de deelname van D'66 aan het derde kabinet Van Agt en de noodzaak voor D'66 deel te nemen aan de macht verde digd. Ook verdedigde hij zijn standpunt dat D'66 een even tuele samenwerking met CDA en VVD in een kabinet niet moet blokkeren. Het congres verwierp met 856 tegen 816 stemmen een motie van de Amsterdamse D'66- wethouder Wolffensperger waarin een formele blokkade tegen samenwerking van D'66 met CDA en VVD in een ka binet werd uitgesproken. Ver volgens nam het congres een voorstel van het hoofdbestuur over waarin wordt gezegd dat D'66 na de verkiezingen nroet mikken op het tot stand ko men van een kabinet D'66- CDA-PvdA of D'66-PvdA- VVD. Ook sprak het congres r rijdt in op vol terras 10RDWIJK Een 19-jari- Ier is zaterdagnacht aaiige- (iden nadat hij in een dron- n bui op het op een terrasje Koevende publiek aan De pnt was ingereden. Ier lakte zich kwaad over het t dat er met bier naar zijn 0 was gegooid. Aanvanke- 1 trachtte hij op het terras !n "haal te halen, toen nie- m'nd reageerde stapte hij in lid i auto en scheurde het ter ras op waar de menigte angstig uiteen stoof. Door de aanwe zigheid van enkele politiea genten in burger kon snel in gegrepen worden. Op het bu reau bleek dat de Ier zwaar beschonken was evenals zijn 30-jarige maat die naast hem in de auto had gezeten. Beiden bleken bovendien zonder ver- blijfsverguning in Nederland te werken. De twee worden vanavond de grens over gezet. IDEN Een 19-jarige Lei- 'aar kwam zaterdagavond t een bloedende hoofdwond Jis. Zijn fiets, een bankpasje een busabonnement waren tolen. De man kon zich niet inneren hoe hem de spul- waren ontstolen. Hij werd het AZL gebracht en jejar bleek, dat er een scheur in zijn schedel zat. De Leide- naar fietste vanaf het station naar zijn woning in de Meren- wijk. Hij reed rond 18.00 uur op het fietspad langs de Oegst- geesterweg. De politie ver moedt dat de man van zijn fiets is getrokken en met een zwaar voorwerp op het hoofd is geslagen. De Leidse politie verzoekt getuigen van het voorval zich te melden. romfietser verongelukt ETERWOUDE De 16-ja- bijgangers aangetroffen od het- - fietspad. Vermoedelijk heeft 'P is vanmorgen vroeg on1 hij met de voetsteun van zijn n e Wilco Blom uit Leider- fietspad. ia*. -o""-b hij met uc - j leven gekomen in Zoeter- brommer een boom geraakt, is ude. De jongen reed om daarna gaan slingeren en bot- '1 één met zijn bromfiets op ste frontaal op een andere Nieuwe Weg en werd even boom. Daarbij liep hij zwaar (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot-Brittannië, waar het treinver keer na afloop van de veertiendaagse staking van de machinisten vanmorgen weer op gang is gekomen, heeft nu het ziekenhuispersoneel het werk neergelegd. Naar schatting 60.000 verpleegsters, broeders en chauf feurs van ambulances hebben verklaard dat zij tot en met woensdag alleen in noodgevallen dienst zullen doen. Het ziekenhuispersoneel wil vijf procent meer loonsverhoging dan de regering heeft aangeboden. De minister van volksge zondheid heeft echter laten weten dat het aanbod van de rege ring „definitief" is. Het einde van de treinstaking kwam na het dreigement van de directie van de Britse Spoorwegen, morgenochtend alle stakers te ontslaan. Vanaf woensdag zou dan heel het spoorwegnet offi- cieel worden gesloten, met als gevolg dat het weken zoniet maanden zou duren eer in Groot-Brittannië weer treinen zou den rijden. Onder zeer zware druk van de vakcentrale TUC, die vond dat verder staken het land te grote schade zou opleveren, besloot de machinistenbond Aslef gisteren in te stemmen met een compro mis-voorstel. De leiders van Aslef voelden zich echter wel door de TUC in de kou gezet. Voorlopig heeft British Rail de strijd helemaal gewonnen en de Copcprvati^rp ro^n'nT.Thntr-hpr H-r>H in triomf zich uit tegen de plaatsing van kernwapens, een standpunt dat alleen kan veranderen als de onderhandelingen in Genè- ve tussen Verenigde Staten en Sovjet-Unie daartoe aanleiding geven. Bij de uiteindelijke stemming_ over het lijsttrekkerschap be haalde Terlouw 966 stemmen. Zijn tegenkandidaat, het ka merlid Mik die tegen samen werking met CDA en VVD in een kabinet is, behaalde 476 stemmen. Terlouw liet weten dat de verschillen binnen de partij klein zijn en dat veel en veel meer de D'66-ers bindt. Voor de verkiezingen beloofde hij een prachtig resultaat. „Wij gaan winnen. Het wordt het zoveelste hoogtepunt voor D'66". Pag.5: Terlouw wilde con gres D'66 kans geven hem te rug te roepen Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Tomaten, 1 CA Varkenslever, 1 QQ 500 g «m®3^3-JL.J70 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiBiunmiiiiuuiiiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Succes voor Hinault en Van Houwelingen MARTIGUES Bernard Hinault vergrootte zijn voor sprong op de achtervolgers gisteren opnieuw, door de tijdrit in winst om te zetten. Ook was er succes voor Jan van Houwelingen, die zich naar een tweede plaats reed. „Het is toch algemeen bekend dat ik redelijk kan tijdrijden, maar ik ben een soort semi-prof. Be hoor niet tot de groten", aldus Van Houwelingen. Toch is het niet onmogelijk dat deze in de winter als commercieel medewerker in de houthandel optreden de Coureur in het najaar opnieuw in het nieuws zal ko men. Zo rond oktober worden de grote ritten tegen de klok gereden zoals de Landenprijs en de Trofeo Bar- rachi. Jan van Houwelingen zou daar geen gek figuur slaan. Hij is het er uiteraard mee eens. „Maar, ze moeten nu niet denken dat ik ga lopen bedelen om een contract. Als ze me willen hebben dan komen ze maar naar me toe. Ik ben niet van plan er zelf ook maar een cent aan te kort te komen". Tourprijsvraag Het antwoord op de nostalgische vraag (In welk jaar reed Gerrie Knetemann zijn eerste Tour als beroeps renner?) van onze Tourprijsvraag, was 1974. Onze verslaggever in de Tour, Peter van Putten schreef dat in zijn verslag van donderdag 8 juli! Knetemann reed in een Franse ploeg en werd in 1974 in de eindrang schikking 28e! De dagprijzen gaan naar: J.S.v.d. Ven (Hazerswoude); Pierre Saraber (Rijnsaterwoude) en Conny van Meiland-Borst De Zilk). Het antwoord van vraag 14 (Wat is de tijd van de win naar van de tijdrit in minuten?) was 45 minuten. De T- shirts gaan naar: C.v. Rijswijk (Bodegraven); J.H.M.v.d. Poel (Leiden) en John Wesselman (Oude Wetering). Het antwoord op vraag 17 (Welke Nederlandse renner gaat het eerst over de Col de Joux-Plane?) moet mor gen in ons bezit zijn. De volgende vraag (opnieuw een drie punten) vindt u op pagina 11. N HAAG De ruim 000 Nederlanders die afgelopen weekeinde ens de tweede zomer- :ocht op vakantie zijn 'aan, hebben zich door gallend veel files en on- ukken moeten heen- rstelen. In Nederland rd de langste rij auto's rdag bij Oude Tonge |E neten, op de weg Rot- dam - Zierikzee; het ~k-lint bedroeg hier tien ometer. Automobilisten met de boot van Den «jlder naar Texel wilden, esten eveneens geduld enen. De wachttijd bij veerpont liep op tot t uur. het buitenland betreft, óm zich vooral in het zui- van Duitsland veel op- ppingen voor. De Neder- dse zonzoekers. ontmoetten hun collega's uit Noord- i-Westfalen, die dit week- de eveneens massaal va- itie hebben gekregen. Het li ultaat was de grootste ver- rchaos die Duitsland dit heeft meegemaakt. Op de Frankfurt-Neurenberg München-Salzburg vorm- ;ich een file van meer dan ilometer lengte. Ook voor :ankstations vormden zich ;e rijén: in de gloeiende moesten automobilisten s3k meer dan een-uur wach- 1 voor zij bij de pomp kon- komen. In Baden-Würr- iberg werd de toestand op [wegen verergerd door zwa- mweersbuien, die het ver- Cor Vriend (rechts) en Dominique Chauvelier zorgen voor een unieke finish van de marathon in Helsinki. keer tijdelijk geheel lamleg- den. In Zwitserland deed zich za terdagnacht in de buurt van Zurich één van de ernstigste treinongelukken voor die het land ooit heeft gekend. Een goederentrein reed in op de D- trein Dortmund - Rimini. Vijf passagiers vonden de dood, tien werden ernstig gewond en dertig (onder wie zeven Ne derlanders) raakten licht ge wond. Door een verkeersongeval op de autoroute a-6 in Frankrijk, ten noorden van Lyon, kwam in de nacht van vrijdag op za terdag het vijf leden tellende gezin Snobl uit Schiedam om het leven. Pag 5: „Echte zomerdrukte nu begonnen" Automobilisten die zaterdag met de boot naar Texel wilden, moesten urenlang (in een aantal gevallen wel acht uur) wachten, voordat ze aan de beurt waren. PARIJS Als het aan de Fran se voetbalbond ligt zal Charles Corver de rest van zijn carrière als arbiter ver stoken blijven van het leiden van internationa le wedstrijden. De FFF heeft een verzoek aan de FIFA gedaan Corver voor mi nimaal een jaar te schorsen, naar aanleiding van het incident in de halve eind strijd van het toernooi om te wereldtitel tussen West-Duitsland en Frankrijk. De Duitse doelman Schumacher kegelde toen de Franse verdediger Battiston met een forse overtreding letterlijk uit de wedstrijd. Een actie, die Corver in het geheel niet bestrafte. In de Franse voet balwereld is de arbitrage van Corver nog altijd het ge sprek van de dag. Van de goede naam die Nederlands arbiter nummer éèn in het land van de „haantjes" be zat, is geen spaan meer heel. Corver wordt algemeen als de man gezien, die Frankrijk buiten de finale van het WK hield. Zakenlieden voor WK in Colombia BOGOTA Ondanks de afwijzende houding van pre sident Belisario Betancur moet het volgende toernooi om het WK-voetbal in Colombia worden gehouden. Dat is de opvatting van een groep zakenlieden uit dat land, die de financiën voor de organisatie wil opbren gen. In een interview met radio „Caracol" verklaarde Roberto Ordonez, de voorzitter van het gezelschap ondernemers, dat het nog steeds de bedoeling is, het WK van 1986 in Colombia te organiseren. Daarmee sprak hij berichten tegen als zou zijn corporatie de handdoek in de ring hebben geworpen. President Betancur heeft laten weten dat voor de ver nieuwing van stadions, aanleg van vliegvelden en communicatiecentra niet op steun van de regering be hoeft te worden gerekend. De FIFA heeft Colombia tot 16 december de tijd gegeven om orde op zaken te stellen. Indien Colombia om economische redenen niet in staat is de organisatie op zich te nemen, dan zijn Brazilië en de Verenigde Staten kandidaat. Hand in hand HELSINKI In navolging van de Elfstedentochtrijders van jaren geleden besloten de atleten Cor Vriend en Dominque Chauvelier (Fra) gisteren in het Olympisch Stadion van Helsinki hand in hand over de finish te gaan na de marathon door <e Finse hoofdstad. Het betekende een uniek slot van een wedstrijd waarin beide lopers de toon hadden aangegeven. „Het maak te me niet zoveel uit", zei Vriend later, „deze wed strijd was niet meer dan een test voor me als voorbe reiding op Europese titelstrijd in Athene. Op een ge geven moment hebben die Fransman en ik samen spraak gehouden. Hij moest zich nog kwalificeren voor Athene en toen hebben we maar afgesproken hand in hand over de eindstreep te gaan".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1