Raketten krijgen hoofdrol in verkiezingscampagne Iraans-Iraakse oorlog bedreigt stabiliteit in Golfstatei BINNENLAND Drentse Rijwielvierdaagse: vakantie-hoogtepunt voor duizenden Politiek Partij Parlement Trips naar Zwede Brussel, Floriade en Oostenrijk BRUSSEL FLORIADE OOSTENRIJK LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 JULI 1982 DEN HAAG Het Mid den-Oosten is meer dan ooit een explosieve brand haard, waar regionale ge wapende conflicten drei gen te escaleren in een oncontroleerbare oorlog waarbij uiteindelijk de twee supermogendheden, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, betrokken kunnen raken. Terwijl de internationale aan dacht zich concentreerde op Libanon, waar de Amerikaan se bemiddelaar Habib in schimmige onderhandelingen een Israëlische aanval op Bei roet probeert te voorkomen, vielen Iraanse troepen dins dagavond Irak binnen. Hoewel nog onduidelijk is wat de pre cieze doelstellingen van Iran zijn, heeft het bewind in Tehe ran er nooit een geheim van gemaakt dat het met niet min der genoegen neemt dan de val van het Iraakse regime. Mochten de Iraniërs hierin slagen, dan zal het precaire machtsevenwicht in het zo be langrijke Golfgebied verder worden verstoord, hetgeen de stabiliteit van de Golfstaten Koeweit, Qatar, Bahrein, Saoedi-Arabië, Verenigde Ara bische Emiraten en Oman zal kunnen aantasten. De Iraanse inval in Irak kan gezien worden als de grote ommekeer in de nu al 22 maanden durende Golfoorlog. Sinds de Iraakse president Saddam Hoessein in september 1980 het sein gaf tot de aanval en er in zeer korte tijd in slaagde grote delen van zuid west Iran te bezetten, voerde Iran een defensieve oorlog. De rollen werden omgedraaid na dat de Iraanse troepen in dit voorjaar de Irakezen uit hun land hadden verdreven. De ayatollah's in Teheran eisen nu het hoofd van Saddam Hoessein, die in hun vocabu laire steevast de Kleine Satan wordt genoemd. Bovendien hebben de sji'itische scherpslij pers, die na de verdrijving van de sjah in 1979 de staatsmacht naar zich toe wisten te trek ken, ook al laten weten defin- tief te willen afrekenen met de „handlangers van de Grote Satan". Vertaald uit het Iraan se revolutionaire jargon, bete kent dit dat Iran zich opmaakt om de strijd aan te binden met de Amerikaanse belangen in het olierijke Golfgebied. Vloedgolf Nu de slag om de belangrijke Iraakse havenstad Basra in alle hevigheid is losgebarsten, kijken de sjeikhs en de emirs van de Golfstaten met inge houden adem toe. Zij beseffen maar al te goed, dat als de Ira kezen deze slag verliezen, de weg voor de Iraanse soldaten naar de rijke oliestaatjes open ligt. Zal de islamitische vloed golf hun rijkjes gaan overspoe len?, is de bange vraag die door de hoofden spookt van de heersers in de Golfstaten. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat het ayatollah-be wind een directe bedreiging gaat vormen voor de Golfsta ten. De grote verliezen aan manschappen hebben de Iraanse leiders duidelijk ge maakt, dat een verdere op mars in Irak uiterst moeilijk is. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Velayati, heeft gisteren tijdens de confe rentie van Niet-Gebonden lan den, die in Nicosia wordt ge houden en gewijd is aan de Li banese crisis, gezegd dat Iran in ruil voor vrede met Irak de eis laat vallen dat president Hoessein aftreedt. Ook lijkt Iran minder vertrouwen te hebben in een opstand van de Iraakse bevolking, die voor 60 procent uit sji'iten bestaat, te gen het regime-Hoessein. Ve layati liet gisteren weten, dat een opstand tegen president Hoessein „louter een aanbeve ling is voor het welzijn van de Irakezen". Een eventuele bij- In heel Iran is gis teren uitbundig ,,de dag van Je ruzalem" gevierd. :jgs[f Duizenden beto- gers riepen om W*** de vernietiging IN van Israel en de 1 omverwerping Jv van de Iraakse regering. stelling van de Iraanse oor logsdoelstellingen moge welis waar een geruststelling zijn voor de heersers in de Golfsta ten, toch blijft voor hen de Iraanse revolutie een grote bron van zorgen. De Golfstaten zijn rijk, zeer rijk. Volgens een recente stu- inkomen van meer dan 200 miljard dollar. Ondanks de enorme geldvoorraden zijn de Golfstaten kwetsbaar, omdat het militair apparaat van deze landen zwak is. Zij zijn afhan kelijk van militaire steun van buitenaf, die nu zo onzeker is geworden gezien de grote ver deeldheid in de Arabische we reld. Noch ten aanzien van de Israëlische invasie in Libanon, noch ten aanzien van de Iraanse inval in Irak hebben de Arabische landen een ge meenschappelijk standpunt kunnen vinden en is een Ara bische topconferentie uitgeble- „Gastarbeiders" Naast een zwakke defensie is er ook nog de demografische factor, die deze oliestaten kwetsbaar maakt. Bijna de helft van de bevolking van de zes Golfstaten bestaat uit „gastarbeiders". De oospronke- lijke bevolking in Koeweit vormt een minderheid van 35 a 40 procent van de totale in woners. In Qatar vormt de au tochtone bevolking een min derheid van bijna 30 procent, terwijl in de Verenigde Arabi sche Emiraten de inheemse bevolking een minderheid van slechts 15 a 20 procent vormt. Deze demografische oneven wichtigheid is toe schrijven aan het feit, dat de oorspron kelijke bevolking zich uitslui tend bezighoudt met1' le" beroepen, zoalst stuursapparaat en del1 del. Het „gewone" wfl door buitenlandse krachten gedaan. Indiërs, Pakistani, P en Philipijnen dit lopen tien jaar bij naar de Golfstaten j men, hebben een bijdrage geleverd aar kende welvaart in den. Deze arbeiders, algemeen geen woi bisch spreken, zijn af van de sheikhs en Tussen hen bestaat b* soort sociale vrede: a buitenlanders zich n de overheersing sheikhs verzetten, mc de Golfstaten blijv nooit vastgelegde vr onder druk te staai duidelijk wordt de pi de heersers in de Gol feite zeer kwetsbaar komt bij dat naast c landers in enkele veel sji'iten leven. J sji'iten zijn gevoelig ideeën van ayatollah ni, die de revolutie p gen onderdrukking onrechtvaardigheid, nen een voorhoede spelen in de sluimere ale onrust in de G Het feit dat in Bahr jaar december ternai een opstand a la Khoi derdrukt kon worde teken aan de wand Arabische heersers Golf. RICK 1 Feestelijke opening Nijmeegse Vierdaagse De traditionele feestelijke opening van de 66ste Vierdaagse van Nijmegen heeft maandagavond plaats in het Nijmeegse Gof- fert-stadion. waar 35.000 bezoekers worden verwacht. Uit een groot aantal amateurkorpsen is een groot orkest geformeerd, dat na zijn eigen optreden nog meewerkt aan een show van alle overige Nederlandse en buitenlandse muziekgezelschap pen. Andere evenementen op deze avond zijn onder meer het optreden van een fietsend muziekgezelschap uit Groningen, een demonstratie trampolinespringen van wereldkampioenen Marjo van Diemen en Jacqueline de Ruiter uit Ermelo. Vliegshow in Lelystad Op het vliegveld Lelystad wordt met ingang van morgen tot eind augustus, elke zondagmiddag, een vliegshow gehouden. Het ongeveer anderhalf uur durende programma, begint om 14.00 uur en omvat ondermeer het oppikken van een reclames- leep, parachutespringen, stuntvliegen met eenmotorige Fuji's, motorzweefvliegtuigen en en demonstraties aerobatics met de Pitts Special, dat is een speciaal voor kunstvliegen ontworpen toestel. Voor het bijwonen van de shows moet men eerst naar de Martinair-vestiging op het vliegveld Lelystad. De toegang is gratis. Drag-racing op Zandvoort Op het circuit van Zandvoort, morgen vanaf 11 uur voor het eerst in Nederland: drag-racing. Wat is drag-racing? Gebruikt worden straal- en raketwagens van honderden en zelfs duizen den pk's die een snelheid van 350 km. kunnen halen. Op een recht stuk asfalt staan telkens twee van dergelijke supersnelle machines naast elkaar stil bij de startstreep. Via een groen licht wordt het startsein gegeven. Wie als eerste na 201 meter de eindstreep bereikt, is winnaar. Wie verliest, valt onmiddellijk af, ook al heeft hij maar eenmaal gereden. Morgen begint het programma om elf uur met het voorstellen van de machines en de rijders, terwijl de wedstrijden van een uur tot zes uur in de middag plaatshebben. Toegangsprijs 25. „Een vrijwilligersorganisatie moet niet eindeloos groeien en de capaciteit van de Drent se rijwielpaden mag niet wor den overbelast". Dit stelde mevrouw A. Schilthuis, com missaris van de koningin in Drenthe en scheidende voor zitter van de Stichting Drent se Rijwielvierdaagse, vorig jaar na afloop van het wieier- festijn. Haar kritische noot is weer actueel, nu de Drentse Rijwielvierdaagse, evenals vo rig jaar, 25.000 deelnemers telt. Zij gaan dinsdag van start. De Drentse rijwielvierdaagse is het grootste gebeuren in zijn soort ter wereld, zo stelt de heer J. Otten, directeur van de VVV-Drenthe en se cretaris van de Drentse Rij wielvierdaagse. „Dat houden we staande tot het tegendeel bewezen is. De kracht Van dit gebeuren zit in de sterke or ganisatie die in de loop der ja ren is opgebouwd. Zo'n acht honderd vrijwilligers steken volgende week de handen uit de mouwen en de stichting heeft twee medewerkers in dienst die zich het hele jaar met het fietsfeest bezighou den". Volgens Otten beschouwen veel fietsers de vierdaagse als het hoogtepunt van hun va kantie. De stichting heeft daarom kampeerplaatsen in gericht in Assen, Emmen en Hoogeveen. In Assen is plaats voor duizend tenten en cara vans; in de andere plaatsen geldt geen maximumaantal. Vanuit Assen starten dagelijks ruim dertienduizend fietsers en vanuit in Hoogeveen en Emmen vertrekken er ruim zesduizend. Otten is er net als VVV-me dewerker Ton Kuis van over tuigd dat de meeste deelne mers komen voor de gezellig heid. „Je kunt het eigenlijk wel een volksfeest noemen", zegt Kuis. „Het is een en al vriendelijkheid; men rijdt vaak in groepjes en ook bij slecht weer is de stemming niet kapot te krijgen". Toch bekijkt een bestuurs- op het ogenblik of het aantal deelnemers nog mag groeien. Otten: „We gaan uit van maximaal drieduizend fietsers per route. Dat is nu bereikt. De vraag is, of je het aantal routes moet uitbreiden of dat je moet zeggen, dat we de ab solute top bereikt hebben. Als VV V-man zeg ik, dat we alle mensen die willen meedoen, die gelegenheid moeten bie den". Een eventuele overbelasting vah het rijwielpadennet is volgens Kuis en Otten niet aan de orde. Otten: „Je kunt als organisatoren niet voorko men, dat anderen ook van een fietspad gebruik maken, maar als 300 fietsers rechtdoor rij den en eentje wil tegen de stroom in, dan kan hij beter een andere route nemen. Al moeten we natuurlijk wel voorkomen, dat we midden in het topseizoen van start gaan. We verkopen Drenthe graag om de rust en ruimte, en die komen soms in het gedrang". Een beeld van de Drentse Rijwielvierdaagse van vorig jaar. Expositie In het expositiegebouw Het Glazenhuis in het Amstelp Amsterdam, wordt tot en met 1 augustus een tentoonsl van Balinese volksschilderkunst gehouden. De schilderij nen mythische voorstellingen, Balinese dorpstaferelen t beeldingen van de dieren- en plantenwereld. Weersvooruitzic voor de vakantielanden Benelux, Noord- en Frankrijk: zonnige p< 23 graden, aan zee 20. Zuid-Frankrijk, Noord en Noord-Italië: over zonnig; 27 graden, ii^ Spanje en Zuid-Italië 3 Alpengebied: veram bewolking en plaatsel! bui; in de Zuid-Alpeij wegend zonnig; 22 tot den. Balkanlanden: zonni warm later een onwee 30-35. Britse Eilanden: veranc bewolking en in het n mogelijk een bui. In h den later weer meer i 'ÜM Schotland 17, in het zui graden. Polen en Tsjecho-Slo veranderlijke bewolki J een regenbui; 26 grade Denemarken en Du: lH eerst een enkele bui, weer zonnig; 23 graden Finland: wisselend tx regenbuien, koeler, 21 Noorwegen en Zwede veel bewolking en re{ en; koeler van 26 naar den. Aan de Noorse w van 20 naar 15 graden. In elke verkiezingscampagne duiken temidden van de stroom van leuzen en belof ten waarmee de kiezers wor den overspoeld altijd een paar onderwerpen op, die je de „centrale thema's" van de campagne zou kunnen noe men. Vorig jaar mei waren het vooral de thema's „werk loosheidsbestrijding", „kern raketten", „kernenergie", „huurprijzen" en „de positie van de minima" waaraan de campagne was opgehangen. Voor de komende verkiezin gen van 8 september zullen deze onderwerpen ongetwij feld ook een belangrijke rol spelen. Toch zal er een we zenlijk verschil zijn met vo rig jaar, want tal van teke nen wijzen erop dat deze keer één thema sterk zal do mineren: het al dan niet plaatsen van kruisraketten in Nederland. Het is zo goed als zeker dat het komende kabinet ten aanzien van het raketten- vraagstuk de knoop zal moe ten doorhakken. In de eerste| plaats is daarvoor een techni sche reden aan te wijzen. De Amerikanen vinden immers dat er zo langzamerhand be gonnen moet worden met de technische voorbereidingen voor de plaatsing van de 572 nieuwe raketten in West-Eu ropa. In de landen, waar de raketten moeten worden ge stationeerd, dienen opslag plaatsen te worden gebouwd, veiligheidsmaatregelen te worden voorbereid en in structies te worden gegeven aan de militairen die met de nieuwe raketten te maken krijgen. In de tweede plaats is er een politieke reden om een defi nitief ja of nee tegen de kruisraketten niet veel lan ger uit te stellen. De half slachtige houding die Neder land de laatste jaren in de NAVO heeft ingenomen, kan niet ten eeuwigen dage ge handhaafd blijven. Eens moeten we een duidelijk ge zicht laten zien en ronduit zeggen waar het wat ons be treft op staat. Bovendien wordt er door verschillende grote NAVO-lidstaten voort durend politieke druk op Ne derland uitgeoefend (vorige week nog door de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt) om een definitieve plaatsingsbeslissing te ne men. En tenslotte ziet het er niet naar uit dat de onder handelingen tussen Amerika en Rusland over wederzijdse vermindering van kernwa pens spoedig tot positieve re sultaten zullen leiden. Zulke besprekingen kunnen, zo heeft de geschiedenis ge leerd, nog wel jaren in beslag nemen. Voor het toekomstig kabinet dringt zich dan de vraag op of het wel zin heeft, op de uitkomst van die on derhandelingen te blijven wachten of dat het wellicht beter is, een definitief ja of nee tegen de nieuwe raket ten te laten horen, in de hoop daarmee die onderhan delingen positief te kunnen beïnvloeden. Dissidenten Premier Van Agt heeft er de afgelopen tijd geen geheim van gemaakt, dat het nieuwe kabinet wat hem betreft een positief plaatsingsbesluit moet nemen. De VVD is de zelfde mening toegedaan. Simpel geredeneerd zou je dus kunnen zeggen, dat de kruisraketten in ons land ko men te staan, als CDA en VVD op 8 september een meerderheid in het parle ment krijgen. Tezamen met de kleine rechtse partijen (SGP, GPV en RPF) zou er dan zelfs een ruime meer derheid vóór plaatsing zijn. Het vervelende is alleen dat de politiek nooit simpel is en dat er altijd complicerende factoren in het geding zijn. 'In de eerste plaats is Van Agt het CDA niet, ook al wekt hij af en toe de indruk dat hij dat wél is. Wie het CDA-verkiezingsprogramma bekijkt, zal daarin geen voor keur vinden vóór of tegen de plaatsing van kruisraketten. Met de formulering, dat er „geen maatregelen worden genomen of nagelaten, die het overleg in Genève zou den kunnen schaden" kan het CDA in feite nog alle kanten op. Een tweede com plicerende factor is, dat een tiental CDA-kamerkandida- ten zich bij voorbaat al on voorwaardelijk tegen de plaatsing van kruisraketten heeft verklaard. Stel dat acht van deze CDA'ers een ka merzetel veroveren en dat ze bovendien woord houden, dan zouden CDA, VVD en „klein rechts" tezamen min stens 84 zetels moeten beha len, willen zij een besluit tot plaatsing kunnen nemen. Immers, 84 min 8 is 76, het geen de krapst mogelijke ka mermeerderheid (de helft plus één) betekent. In dit verband is het aardig, te bedenken dat VVD-frac- tieleider en lijsttrekker Nij- pels vorige week op dreigen de toon heeft laten weten, dat zijn partij alleen met een „eensgezind CDA" wil rege ren. Anders gezegd: de VVD zal geen loyalisten of dissi denten of hoe ze ook mogen heten meer dulden. Nijpels' woorden waren bij wijze van spreken nog niet in zijn mond bestorven of daar dienden de nieuwe dwarse CDA'ers zich aan. Dat kan nog boeiende formatiebe sprekingen opleveren. Den Uyl PvdA-lijsttrekker Den Uyl had vorige week zaterdag tij dens het verkiezingscongres van zijn partij gelijk toen hij zei: „Alleen de kiezers kun nen de raketten nog tegen houden. Alleen een kabinet met de PvdA er in biedt de garantie, dat de raketten ons land niet in komen". Slechts in theorie is de moge lijkheid aanwezig, dat onder een kabinet van CDA en VVD een negatief plaatsings besluit wordt genomen, als gevolg van de tegenstemmen van enkele CDA-dissidenten. De kans dat dit gebeurt is echter gering, omdat CDA en VVD op een zo ruime meer derheid lijken af te stevenen, dat de dissidenten slechts voor spek en bonen kunnen meedoen. Een CDA-kiezer die tegen de kruisraketten is, kan dus wel een voorkeur stem uitbrengen op een atoompacifist in het CDA, maar dat betekent geenszins een garantie dat de plaatsing van kruisraketten niet door gaat. De kiezers hebben op 8 sep tember een zware verant woordelijkheid te dragen. Zij kunnen er door hun stemge drag voor zorgen, dat de ra ketten er komen en ze kun nen bewerkstelligen dat ze niet worden geplaatst. We zullen dit soort zinnen, in al lerlei varianten, tijdens de campagne nog vele malen uit vele monden te horen krij gen. DICK VAN RIETSCHOTEN ADVERTENTIE. In samenwerking met DFDS Olsen-Bergen Line he|? een tweetal mini-cruises voor u georganiseerd n Zweedse stad Gotenburg. Vertrek: de zaterdagen 2 augustus uit Amsterdam, zondag aankomst in Goti maandagmiddag vertrek uit Gotenburg en dinsdagc terugkeer in Amsterdam. De prijs 325.- p.p. op ba een 4-persoonshut met douche en toilet aan boord 'Tor Brittannia'. Inbegrepen: drie ontbijten, twee lunches en twee dim boord. Voor onze trip naar Brussel in het weekeinde van zi 24 t/m zondag 25 juli hebben wij nog enkele plaatsen tocht gaat per luxe touringcar. De prijs 157,50 p.p. sis van een 2-persoonskamer in het Brusselse Hilton Inbegrepen: diners, ontbijten, excursies in Antwerper sel en Gent. Minimum aantal deelnemers: 40. Dinsdag 20 juli organiseren wij een dagtrip naar de F De prijs 49.- p.p. Inbegrepen: de busreis van Den /Rotterdam/Gouda naar de Floriade, koffie met get derweg, de toegang, diner na afloop en de reis teru< Onze tiendaagse bustrip van 24 augustus naar Kolsas Oostenrijkse Inntal is nog niet vol. De prijs 615,- basis van een 2-persoonskamer. Inbegrepen: volp overnachtingen tijdens heen- en terugreis, excursie; mum aantal deelnemers: 40. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 yur; van maandag tot en n dag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.1 190.698. Wie in of bij Den Haag woont, kan op bovengenoerr gen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haac straat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8