etrokkenen in „VVDM-affaire ogen geheime stukken zien Nederlandse militairen wellicht naar Beiroet CeidócGowo/nt Genland/buitenland 66-top wilde rlouw niet kwijt r miljoen gulden boete j ir Nederlandse irettenf abrikanten „PAUS IN AUGUSTUS NIET NAAR POLEN" w Arabische ontreddering Aankoop Stinger-raketten kost 155 miljoen gulden Bijstandstrekkers mogen meer inkomen uit arbeid houden Oorzaak brand Dennendal niet te achterhalen Ontsnapping uit Bijlmer bajes: „Waanzinnig knap" LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 JULI 1982 PAGINA 7 rbijslag ►ns over (Van onze jmentaire redactie) JjAAG Minister De jciale Zaken) heeft de Jconomische Raad gevraagd over zijn en de kinderbijslag deren die in het bui wonen in vier jaar rocent te verlagen. .Jpt gebleken is dat de lag vaak de gemaak- ioudskosten voor de in het buitenland De Graaf wil ook de a jslag voor huishoud- e afschaffen. Buitenlandse vrouwen krijgen eerder verblijfsvergunning DEN HAAG Buitenlandse vrouwen die in het kader van gezinshereniging in ons land zijn toegelaten, komen voortaan al na een jaar verblijf in Nederland, of drie jaar huwelijk, in aanmerking voor een ei gen verblijfsvergunning. Staatssecretaris Scheltema van justitie heeft dit de Twee de Kamer meegedeeld. Tot nu toe komen vrouwen van buitenlanders pas na drie jaar wonen in Nederland (of drie jaar hu welijk) in aanmerking voor een zelfstan dige verblijfsvergunning. Als zij in die tijd alleen komen te staan, moeten zij, in be ginsel, het land uit. De staatssecretaris heeft volgens een mededeling van zijn de partement zijn beleid veranderd onder in vloed van vele organisaties en instanties. Lesbische lerares moet toch van school Den Bosch De eis van de Tilburgse lera res omgangskunde, Toos van den Hurck, haar tijdelijk dienstverband met de „Ma ter Dei"-school in Helmond te verlengen is door de president van de rechtbank in Den Bosch, afgewezen. Het schoolbestuur achtte het vorig jaar aangegane tijdelijke dienstverband met de lerares als beëindigd en weigerde volgens de lerares een duidelijke motivering daar voor te geven. De Tilburgse was gewend ten teken van haar lesbische geaardheid een roze driehoekje te dragen. Het school bestuur gaf haar alleen te verstaan dat zij onderwijskundig wel voldeed, maar dat zij toch te veel met zichzelf bezig was en niet in het reine was met haar eigen identiteit. Minder omzetstijging groenteveilingen DEN HAAG Zeventien groenten- en fruitveilingen, te zamen goed voor bijna negentig procent van de landelijke veilin- gomzet, hebben in het eerste halfjaar van dit jaar een omzet stijging van 32,1 miljoen gulden of 2,4 procent geboekt. Dat was heel wat minder dan vorig jaar. Toen was de omzet in het eerste halfjaar bijna 23 procent hoger dan in het eerste halfjaar 1980. Deze keer zijn de omzetten van fruit en champignons flink ge stegen, terwijl die van kas- en volle-grondsgroenten omlaag gingen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft dit meegedeeld. Man pleegt zelfmoord na doden echtgenote HULST Een 61-jarige inwoner van het Zeeuwse Hulst heeft gister ochtend met behulp van gif zelf moord gepleegd, nadat hij eerder op de dag vermoedelijk zijn 37-jarige echtgenote met een vuurwapen had omgebracht. Volgens de rijkspolitie was de man nog in leven toen hij werd gevonden. Hij overleed later in de middag in een ziekenhuis in Hulst. Het stoffelijk overschot van zijn vrouw werd in de woning ge vonden. De rijkspolitie van Hulst en de recherche in Middelburg onder zoeken de precieze toedracht van de zaak. Op beide lichamen zal sectie worden verricht. ■i HT De officier- asaris, de leden van praad in Arnhem, teur-militair en de en van de VVDM- ders die worden (digd van het ste- geheime stukken, evenals de twee betrokken VVDM-ers zelf, de geheime tekenin gen zien waarom het gaat. Zij staan daarbij wel on der strikte geheimhou ding. Dat heeft defensie minister Van Mierlo giste ren geschreven aan mr. J. Gillebaard, de officier- commissaris, die zich met de „geheime stukken-af faire" bezig houdt. Gillebaard had Van Mierlo eerder deze week gevraagd in zage te krijgen in de stukken. Eerder was hem dat, vanwege het geheime karakter ervan, verboden. De minister schrijft in zijn brief dat hij de tekenin gen heeft gezien en dat publi- katie ervan onaanvaardbaar is. Het gaat volgens hem om de plattegrond van een „vitale en daardoor geheime voorziening ten behoeve van de bondge nootschappelijke verdediging". Volgens de anti-militaristische actiegroep Bond Voor Dienst plichtigen (BVD) zouden het tekeningen zijn van het NAVO-complex „De Canner- berg" bij Maastricht. Een van de verdachten, VVDM-be- stuurder Oscar van Rijswijk, is lid van de BVD. De officier- commissaris mag de stukken, als hij dat nodig vindt, verder laten zien aan twee onafhan kelijke deskundigen. Ook zij zullen geheim moeten houden wat er op de tekeningen staat. Mr. E. Hummels, de advocaat van Van Rijswijk, had onlangs om zo'n onafhankelijk oordeel over de stukken gevraagd, omdat de drie veiligheidsoffi cieren die tot nu toe gehoord zijn, alle drie iets anders zei den over de mate van geheim heid. IGERING LAMBERS (Van onze mentaire redactie) HAAG Ineke ■s-Hacquebard is nog niet bereid als ;ker voor D'66 te ;n bij de komende ingen. Gezien de denis van D'66, de ïingen van de hui- H'66-leider Jan Ter- Dfoor de partij en de te continuïteit in iderschap van de raten, vindt zij dat ajw opnieuw lijst- moet worden. Bo- iwil Lambers door arty kandidaat te stel lijsttrekker, niet de wekken het beter Dlinen dan Terlouw, >r ft zij gisteren laten Ia hebben het D'66-be- e D'66-bewindslieden e' 66-fractie in de Twee- ïr er Jan Terlouw giste- !nniem gevraagd alsnog n treden als lijsttrek- de Democraten. Ter- icjet weten dat - hij het in de loop van van- antwoorden, agavond wees een l onder D'66-leden »ambers als lijsttrekker e komende kamerver in september. Jan werd in die stemming ierde plaats gezet, nog i-fractieleider in de Kamer Brinkhorst en pirzitter van de fractie, Ook Brinkhorst heeft laten weten niet beschikbaar te zijn als lijsttrekker. Zowel Engwir- da als Lambers, hebben nog de gelegenheid gekregen, tot van daag 13.00 uur, om zich bij het bestuur van de Democraten aan te melden als lijsttrekker. Dat zij dit zullen doen, wordt onwaarschijnlijk geacht. In dien Terlouw negatief beslist, dan zo hebben bestuur, fractie en bewindslieden van de partij besloten, moet Lambers of En- wirda lijsttrekker worden. Terlouw zelf weigerde tot gis teravond ieder commentaar op de uitslag van de stemming onder de D'66-leden. Na de stemming is gebleken dat Ter- louw op de vierde paats te recht is gekomen, doordat hij op een groot aantal stemfor- mulieren totaal niet is ge noemd. Lambers, Brinkhorst en Engwirda daarentegen kwamen op élle formulieren voor, maar veel minder dan Terlouw, op de eerste plaats. Binnen D'66 wordt het opval lend genoemd dat maar 17 tot 18 procent van de leden aan de stemming heeft deelgeno men. Bij het bestuur van de Demo craten hadden zich tot gister avond laat drie kandidaten als lijsttrekker gemeld: Terlouw, het kamerlid Mik (als alterna tief voor de linker vleugel van de partij) en de ambtenaar Van Woerden. Deze laatste be hoort tot de rechterzijde van de partij. Ondanks de stem ming van donderdag zal het congres van D'66 vandaag in Amersfoort de lijsttrekker aanwijzen. ir „AAG De Europese d>»f heeft gisteren de 3idse vestigingen van tinationale sigaretten- busbedrijven beboet met u rag van in totaal bijna g,?n gulden wegens con- BI ievervalsing. om Ed Laurens, Bri- Tican Tobacco sigaret- ji ikanten, Turmac To ri -ompany, R. J. Rey- j| 'hilip Morris en Theo- ie liemeyer. ii imissie heeft de bedrij- 1 last niet langer onder ra erleg te voeren over de ■i arges op de verkoop ,j aretten, omdat dit niet met het beginsel van handel. De bedrijven hebben verder de concurren- tie-richtlijnen geschonden door een collectieve korting te verlenen aan de detailver koop, die overigens niet kan worden doorberekend aan de consument. Er is daarom spra ke van oneerlijke concurrentie met andere sigarettenmerken, aldus de EG. Volgens de com missie ziin de boetes nog aan de lage kant, omdat de prijs- overeenkomsten niet lang hebben geduurd en omdat de Nederlandse overheid bij het prijsoverleg een actieve rol heeft gespeeld. De vijf fabri kanten hebben verbaasd gere ageerd over de opgelegde boe tes, maar wilden verder geen commentaar geven. rheid betaalt kerken 250 miljoen (Van onze parlementaire redactie) e AAG De overheid heeft 250 miljen gulden uitgetrok- r de beëindiging van de financiële verhouding tussen kerkgenootschappen. Het bedrag is bedoeld als afkoop d ir de staat betaalde kerkelijke tractementen en pensioe- n iling kan ineens gebeuren maar ook in een periode van a jaar. Het kabinet is op voorstel van minister Van der inanciën) met de zaak akkoord gegaan. Van der Stee a 'et het besluit een advies dat een commissie in 1977 aan K rheid uitbracht. De financiële verhouding tussen staat en nootschappen dateert nog van de reformatie toen kerke- oderen verbreud werden verklaard. Brood is in het belegerde deel van Beiroet schaars ge worden, maar de man in de rolstoel heeft toch nog wat kunnen bemachtigen. Links een Palestijnse guerillero. VAN AGT: OM VERTREK PLO TE BEGELEIDEN DEN HAAG Nederland zal mogelijk gevraagd worden deel te nemen aan een vredesmacht in Liba non die de verwijdering van de PLO uit west-Bei- roet moet gaan begelei den. Premier Van Agt liet gisteren tijdens de pers conferentie na afloop van de ministerraad doorsche meren dat de Nederlandse regering al op informele wijze hierover is gepolst. De ministerraad heeft de be windslieden van Buitenlandse Zaken en Defensie, in verband met vakanties, gemachtigd hierover zelfstandig een beslis sing te nemen. Van Agt sloot niet uit dat het om een opera tie zou kunnen gaan buiten de VN om, aangezien de Sowjet- Unie in deze kwestie via een veto de mogelijkheid van een VN-vredesmacht kan blokke ren. „De kans is zeer groot dat we voor deze operatie ge vraagd worden, omdat we nu eenmaal een uitstekende repu tatie hebben bij dit soort ope raties", aldus de premier. Volgens de minister-president is het politiek van groot be lang dat Nederland zich hier toe bereid verklaart: „Die be reidverklaring kan andere kleine landen ertoe overhalen ook mee te doen". De premier acht het denkbaar dat die taak door het huidige Unifil-batal- jon zal kunnen worden ver vuld. „Die mensen hebben nu toch niets te doen, Israël heeft de zaken daar immers geheel onder contröle. Dan krijgen onze jongens tenminste weer eens wat te doen", aldus Van Agt. Mahmoud Labadi, de belang rijkste woordvoerder van van PLO-leider Yasser Arafat heeft gisteren de nieuwe Ame rikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz lof toegezwaaid voor diens „bemoedigende en positieve" verklaringen over een oplos sing voor het Palestijnse vraagstuk. Hij stelde dat de nieuwe bewindsman het con cept van een thuisland en zelf beschikking voor de Palestij- nen had onderschreven en be zwaren had gemaakt tegen Is raels nederzettingenbeleid in de bezette gebieden. Elders in Libanon De Palestijnse bevrijdingsorga nisatie heeft intussen voorge steld haar guerillastrijders uit Beiroet terug te trekken naar elders in Libanon, als tijdelijke maatregel om de belegering van de stad te beëindigen. Zo als bekend is tot nu toe geen enkel Arabisch land bereid de guerillero's op te nemen. Ter wijl de onderhandelingen om een buitenlandse bestemming te vinden voortgang zouden kunnen vinden, aldus PLO- leider Yasser Arafat gisteren in een gesprek met premier Wazzan van Libanon, zouden de PLO-strijders in oostelijk of noordelijk Libanon gelegerd kunnen worden. Wazzan heeft dit voorstel doorgegeven aan de Amerikaanse onderhande laar Habib, maar het lijkt ze ker dat de Israëlische regering de suggestie van de hand zal wijzen. Ongeveer tienduizend inwo ners van het belegerde mos lim-deel van Beiroet hebben gisteren woedend gedemon streerd tegen het blokkeren van de aanvoer van meel en benzine door de Israëlische troepen. Een priester waar schuwde dat ook de burgers de wapens zouden opnemen als de blokkade niet werd opgehe ven. Palestijnen in Oost-Jeru- zalem hebben gisteren even eens massal betoogd tegen de Israëlische inval in Libanon. Op de buitengewone minis tersconferentie van de niet-ge- bonden landen op Cyprus was gisteren een slot-resolutie in voorbereiding die oproept tot verbreking van alle diploma tieke en economische betrek kingen met Israel. ROME Aartsbisschop Jozef Glemp heeft tegenover een Ita liaans katholiek weekblad verklaard, dat de paus zeer waar schijnlijk niet volgende maand voor de tweede maal naar Polen komt. Op 26 augustus viert katholiek Polen de 600e verjaardag van de Zwarte Madonna van Czestochowa, voor velen de be schermvrouwe van het door en door Roomse land in Oost-Euro pa. Glemp zei in het weekblad „II sabato" dat de paus mogelijk in oktober komt, of volgend jaar. Eerder in de week had hij erop gewezen, dat de feestelijkheden rond de Zwarte Madonna een heel jaar duren. „En we hopen dat de paus in dat jaar komt". Méér Tour de France via de kabel Casema Voor informatie: Casema, Postbus 670,2280 AR, Rijswijk. Tel. 015-569284 AaN de conflicten die in het Midden-Oosten opwellen lijkt geen eind te komen. Het permanente Israëlisch-Palestijnse conflict, dat nu in Libanon op een voorlopige beslechting wacht en vanwege de banden van het Westen met Israël de meeste aandacht krijgt, is voor de meeste Arabische staten van minder belang dan het Iraans-Iraakse conflict, dat deze week weer in volle hevigheid is opgelaaid. Anders dan in de oorlog tussen Israëliërs en Palestijnen worden immers nu de gematigde islamitische landen bedreigd. Het radicaal-islamitische Iran acht zich op het ogenblik sterk genoeg om de revolutie van Khomeiny te verbreiden naar het gehate Irak, dat ironie van het lot na het ver dwijnen van de sjah zijn kans schoon meende te zien een lei dende rol te kunnen vervullen in het Golfgebied ten koste van Iran. Hoe'anders is deze ontwikkeling verlopen. De in terne verdeeldheid van Irak, waar veel geloofsgenoten van de Iraanse ayatollah Khomeiny wonen, en die de Iraakse lei der Saddam Hoessein als het ware probeerde af te kopen door zich een leidende rol te verschaffen in dit gebied, dreigt hem nu opnieuw op te breken. HOEWEL nog maar afgewacht moet worden hoever de Iraanse revolutie zich zal doorzetten, is het duidelijk dat ook voor de westers-georiënteerde leiders in Saoedi-Arabië en de Golfstaten met angst en beven naar het Iraanse offensief wordt gekeken. De instabiliteit van het Midden-Oosten kan op de lange duur ook gevolgen hebben voor het Westen zelf, dat immers voor zijn olievoorziening in niet onbelangrijke mate afhan kelijk is van de olie uit dit gebied. Anders dan in het Israëli- sche-Palestijnse conflict maar hoe moeilijk blijkt het reeds in dat geval kan het Westen, en in het bijzonder de Vere nigde Staten, in het Iraans-Iraakse oorlog nauwelijks zijn in vloed aanwenden om de stabiliteit in dit gebied te vergroten. Verwonderlijk is dit niet want de kennismaking door de Arabische elite met de verworvenheden van het Westen vormt zeker een van de oorzaken die de huidige revolutio naire onrust in gang heeft gebracht. DEN HAAG Minister Van Mierlo van defensie wil voor 1 septembe- in de Verenigde Staten een order plaatsen voor 646 Stinger-raketten, dat zijn draagbare geleide luchtverdedigings wapens. Met deze order is een bedrag gemoeid van ruim 155 miljoen gulden. Van Mierlo heeft dit de Tweede Kamer geschre ven. De Stinger-wapens kunnen medio 1984 worden geleverd, aldus de minister. De totale behoefte van het Nederlandse leger aan Stinger-raketten (met een bereik tot ongeveer vijf kilometer), wordt geraamd op ongeveer 1800 stuks. De order moet in elk geval voor 1 september worden geplaatst moet zijn, omdat de raketten anders duurder worden. Op beperkte schaal is het vol gens Van Mierlo mogelijk bepaalde onderdelen van de Stinger- raketten in Nederland te bouwen. DEN HAAG Voor een periode van twee jaar, met ingang van 1 september, mogen mensen die moeten rondkomen van een bij standsuitkering, naast die uitkering 30 procent aan inkomsten uit arbeid behouden. Althans, zolang de arbeidsinkomsten lager uitvallen dan de bijstandsuitkering. Dit heeft het kabinet op voorstel van de ministers De Boer (CRM) en De Graaf (Sociale Zaken) gisteren besloten. De maatregel is vooral bedoeld om bij standstrekkers de gelegenheid te geven tijdelijk in deeltijdbanen te werken. Na de genoemde periode van twee jaar, worden alle inkomsten uit arbeid, gekort op de uitkering. Tot arbeidsinkomsten worden ook gerekend wat kostgangers inbrengen en wat onderhuur op levert. Op het ogenblik mag een bijstandstrekker 15 procent van zijn totale inkomen naast de uitkering behouden. De nog bestaande extra vrijstelling voor één-ouder gezinnen zal vervallen. Voor degenen die op dit moment een hogere vrijstelling hebben, zal een overgangsregeling met toeslag gaan gelden met ingang van september. De toeslag zal ieder kwartaal met een kwart omlaag gaan, zodat zij over een jaar afgebouwd is. ZEIST De oorzaak van de brand in de zwakzinnigeninrich ting Dennendal in Den Dolder, waarbij zes pupillen om het le ven kwamen, is niet te achterhalen. Het gerechtelijk laborato rium heeft het onderzoek onverrichterzake moeten afsluiten. Dat heeft de Utrechtse officier van justitie mr. F. Vugs, die het onderzoek leidt, gisteren gezegd. Brandstichting en de mogelijkheid dat een van de pupillen in bed 's nachts een sigaret heeft gerookt, worden vooralsnog uitge sloten. De directie van Dennendal heeft er gisteren op gewezen dat het personeel van het paviljoen nooit duidelijke brandin structies heeft gehad en dat er nooit brandoefeningen zijn ge houden. Volgens brandweercommandant Dogger valt de perso neelsleden van het paviljoen in ieder geval niets te verwijten, omdat de ruimte waar de slachtoffers verbleven, door rook en brand al onbereikbaar was, toen de hulpverleners er arriveer den. Verder bleek gisteren dat de directie er al anderhalf jaar geleden bij Volksgezondheid vergeefs op heeft aangedrongen, het nu afgebrande paviljoen te voorzien van het zeer secure au tomatische rookmeldersysteem. AMSTERDAM Volkomen onopgemerkt is gistermiddag een 27-jarige Marokkaan ontsnapt uit de Bijlmerbajes in Amsterdam. Zijn ontsnapping is door een politiewoordvoerder dan ook „waanzinnig knap" genoemd. De man verstopte zich tijdens het luchten in een toilet bij de luchtplaats, hetgeen bij controle niet werd opgemerkt. Nadat ge detineerden en bewakers binnen waren, klom hij over een 3,5 meter hoog hek waaraan, aldus de woordvoerder, „voor een normaal mens" geen enkel houvast zit. Ook de rollen prikkel draad bovenop het hek vormden geen hindernis. De gedetineer de kwam terecht op het dak van het arbeidscentrum en sprong van daaruit over de muur in de gracht rond de bajes. Zijn ver dwijning kwam pas aan het licht nadat iemand de Amsterdamse politie had gebeld omdat hij in de metro een kletsnatte man had gezien. De politie informeerde bij de Bijlmerbajes, waar men de gevangenen moest tellen om te ontdekken wie er vandoor was.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7