•awt' Leidschendam heeft terrein ^an tweede oude gasfabriek oij de provincie aangemeld Kruis van verdienste voor Riet Knijnenburg-v.d. Valk ;GIO leidse courant jlOG DIT JAAR BODEMONDERZOEK oude en inmi< ZATERDAG 17 JULI 1982 PAGINA E ize >je HET GOUDEN JUBILEUM DER EERW.FRATERS TE 'S-HERTOGENBOSCH: „On derwerp van bittere haat der vijanden van Gods Kerke BIJ HET ZILVEREN STICHTINGSFEEST VEREENIGING: „De groep zangers, die den heer Schinck de hymne uitvoerden: DER LEIDSCHE SINT JOZEFSGEZELLEN- op verdienstelijke wijze onder leiding van „Onder Kolping's eik".... Kantoor Volgens de gemeente Leid- schendam zijn er plannen van het Waterleidingbedrijf Vliet- streek om een kantoor te zet ten aan de Gaslaan waar de vervuiling is geconstateerd. „De plannen zijn al in een ver gevorderd stadium, de ge meente moet alleen nog bekij ken of er een bouwvergunning afgegeven kan worden" aldus een woordvoerder van Leid- schendam. Wel heeft de ge meente er in een brief bij Vlietstreek op aangedrongen voor de eventuele bebouwing eerst de grond goed te laten onderzoeken. In de sloot langs het terrein zijn begin dit jaar namelijk al concentraties gif gevonden, die achtmaal de toelaatbare hoeveelheid over schrijden. Bij het oriënterend onderzoek dat de provincie voor het eind van dit jaar gaat doen, wordt meteen het terrein van groot handel Van Wijk aan de West- vlietweg betrokken. Deze fir ma kwam een aantal maanden geleden in opspraak toen de Verenging Tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Water weggebied in een brief aan de inspecteur voor milieuhygiëne schreef dat deze firma illegaal lijm zou hebben gestort. Wassenaar Ook het voormalig terrein aan de Wassenaarse Johan de Wittstraat wordt voor het ein de van dit jaar nog onderzocht door de provincie. De 150 ku bieke meter met cyanide ver vuilde grond, die in plastic verpakt op het terrein ligt, moet nog worden vervoerd naar de oude gemeentelijke stortplaats aan de Hoogeboom- seweg. Volgens een woord voerder van de gemeente laat de provincie met de vergun ningverlening nogal lang op zich wachten. Met genoegen weer wat zit ten bladeren in het „Geïllus treerd Zondagsblad", juli 1912. Johan de Raadselredac teur hield z'n jonge publiek, aan zijn ijver en luimen toe vertrouwd, een „alleraardigst raadsel" voor. Dat ging aldus: „Een rijk heer ging eens een reisje maken naar Zwitser land. In den spoortrein werd hij het slachtoffer van trein- dieven en zijn gouden horlo ge werd hem ontrold. Aan het eerstvolgend station deed hij van den diefstal aangifte bij de politie. Hij had nog tijd" en blijkbaar geld ook „genoeg en ging dus een restaurant binnen om te di- neeren. Hij bestelde schel- visch en raadt nu eens, wat hij vond in den visch, toen hij hem opengesneden had?" Ik kon er met de beste wil niet opkomen. Het zal dat stomme horloge toch niet we zen? De oplossing vond ik een week verder. Die Johan toch! De oplossing was: gra ten! Inmiddels had de Mannen- Congregatie te Hillegom van mijnheer Pastoor van Grossel een gans nieuw H.Familie- vaandel ten geschenke ge kregen. Een vaan geheel uit de hand vervaardigd en met het fraaie kruis en beide vleugels in koper-drijfwerk: „Het is een schoon stuk werk", heette het. Bij een mijnramp in Yorkshi re, Engeland, kwamen tach tig k'ompels om („Toen ko ningin Alexandra bij een groep wachtende vrouwen kwam, sprak zij vertroosten de woorden tot de bngelukki- gen en barstte vervolgens zelf in tranen uit"), en ko ning George bracht juist een bezoek aan mijnen in de om trek. Bijna even droevig was, on der „Allerlei", de verzuch ting eener huismoeder: „Onze arme kinderen toch! Zij zien je" tegen de kin deren zeiden de moeders van toen U of jelui „de heele week niet! 's Morgens vóór schooltijd slaapt gij nog; als zij uit den school komen, zijt gij op 't kantoor en gij komt pas thuis, als zij al lang weer op bed liggen. En als je hun van tijd tot tijd ten minste nog maar eens een prent briefkaart zondt!" Nee, dan het gouden jubile um der Eerw.Fraters van O.L.Vrouw Moeder van EEN AARDIG KIEKJE VAN KEIZER WILHELM IN RUSSISCHE GENERAALSUNI FORM: „De Keizer inspecteert, naast hem de czaar aller Russen, bij de keizerssa- menkomst in Reval het Russische regiment, waarvan hij eerechef is". Hoofd links, en hup!, twee, drie, vier. Kijken naar die geschoren koppen. De tegenstanders van later. Binnen twee jaar was het bonje tussen beide neefs. In die dagen inspecteer den vorsten elkanders troepen wel meer in vreemde, later vijandelijke, uniformen, omdat ze „ere-lid" van een of andere garde waren. BIJ HET ZILVEREN FEEST DER LEIDSCHE ST. JOZEFSGEZELLEN: „De kegelclub der leerlin gen: „Klein maar Dap per"; trouw en fier onder het vaandel optrekkend voor vaderland, Kerk en geloof!" Dat deed ook de gymnastiekclub onder aanvoering van den heer van Brussel. schotenaren een of twee dagen meeliepen als begeleiders van onder meer schoolgroepen. Wandelclub De oorsprong van de Voor- schotense avondvierdaagse is te vinden bij de onderafdeling van de s.v. SVLV, de gelijkge- naamde wandelclub die in 1956 werd opgericht door de dames Knijnenburg en Van der Valk. Riet Knijnenburg- Van der Valk kreeg als en thousiaste wandelaarster zo een soort erfenis als dochter van de oprichtster van de wandelclub. Die wandelclub stierf een zachte dood en de „harde" kern vormde de club in 1963 om in het „Comité Avondvierdaagse Voorscho ten". Er werd in 1963 begon- Barmhartigheid te 's-Herto- genbosch. Ik zal ze u op de fotografie laten zien; in de lommerrijke tuin, met Lour- desgrot, van het convent. „Ik ben bij de fraters op school geweest", zeiden onze vaders later. Het commentaar de verontwaardiging kwam woorden te kort is teke nend: „Wij leven in een tijd, dat in het buitenland op al lerschandelijkste wijze, en ook in ons vaderland hier en daar, uit haat tegen het ka tholicisme, de religieuze on derwijzers die zich geheel wijden aan de opvoeding der katholieke jeugd, op de schandelijkste wijze belasterd en beschimpt worden. Geen schimpwoord is te laag, geen smaad is te vuil, of het wordt den religieuzen aangewre ven, en de haat der kerkver- volgers in Frankrijk en Bel gië, in Portugal en Italië, heeft zich wel allereerst ont last op en uitgesproken tegen de religieuze onderwijzers. Deze smaad en vervolging, haat en laster is der broeders glorie. Na 50 jaar zijn er 42 Fraters, die meer dan 2000 Bossche jongens onderwijs geven, en daarenboven nog 7 patronaten bedienen!" VOORSCHOTENSE ORGANISEERT TWINTIG AVONDVIERDAAGSEN nen met 95 deelnemers, groei was er de eerste jaren nauwe lijks. In 1966 was een diepte punt met 49 deelnemers. Het groepje enthousiastelingen rondom Riet Knijnenburg was gering, maar had doorzettings vermogen. De grote doorbraak kwam zo'n vijf of zes jaar gele den en de laatste jaren ligt het aantal deelnemers steeds bo ven de 2000 en daarmee heeft Voorschoten de grootste Avondvierdaagse uit de wijde omtrek. Op dit moment na men alle lagere scholen deel en zelfs een Leidse school, daarnaast is ook de gehandi- captensoos aanwezig. Het voordeel van de avondvier daagse is dat iedereen die tocht kan uitlopen door de af standen 5, 10 of 15 km. Vaste kern Riet Knijnenburg, de laatste jaren geassisteerd door haar man, is de centrale figuur, maar zij wordt gesteund door een vaste kern van medewer kers. Al vijftien jaar lang door Marja van der Burg, verder Thea van Leeuwen, Gert en Rina Pater en een heel grote groep van Voorschotenaren, die fungeren als controleurs, verkeersbrigadiers en eerste hulp. De laatste acht jaar treedt vrijwel de gehele vrij willige brandweer aan om de lange rijen wandelaars door het verkeer te loodsen. Een man is er al twintig jaar bij. Het is Cor Kriek. Met zijn so nore stem grijpt hij steeds in daar waar het mis dreigt te gaan. Ook de r.-k. EHBO be schouwt de avondvierdaagse als een prachtige oefening. Het organiseren van een avondvierdaagse vereist veel vindingrijkheid. Het betekent dat vrijwel de gehele week het dorp „voorrang" moet geven aan de duizenden wandelaars. De routes gaan door de mooi ste delen van het dorp en dat betekent het diverse malen kruisen van de verkeerstra- verse. De politie verleent goe de medewerking, maar niet al les kan. Waar zelfs de provin cie op dit moment nog geen kans voor ziet, dat doet wel het comité Avondvierdaagse. Bij „De Knip" is een oeverver binding tussen Voorschoten en Stomp wijk (Leidschendam). Al acht jaar lang worden de wan delaars per boot overgezet door de watersportvereniging Voorschoten, waardoor de Vliet geen hindernis is om het stukje natuur aan de overkant van Voorschoten mee te ne men. Voorbereidingen In september ieder jaar begin nen de voorbereidingen met o.a. de data, waardoor voorko men wordt dat twee avond vierdaagsen in de buurt gelijk tijdig gehouden worden. Dit jaar gelukte dat niet, maar dat schaadt Voorschoten niet. De papieren rompslomp duurt tot mei en de grote krachtmeting komt bij de inschrijving. Ieder jaar lukt het weer om grote wachttijden te voorkomen. Nadat jarenlang het Cultureel Centrum start en finish was, werd dit jaar voor het eerst het clubhuis van SVLV ge bruikt. De mensenmassa was niet meer op te vangen op het plein voor het Cultureel Cen trum. Riet Knijnenburg blijft onder het geheel erg rustig, ze gaat op naar de 25e Voorschotense avondvierdaagse, gesteund door een groep enthousiaste lingen. Organisatorisch is het nu veel moeilijker dan in 1963 door de vele wandelaars, maar het stemt tot vreugde dat thans 12% van de Voorscho tense bevolking vier avonden op pad is. Eigenlijk vijf avon den, omdat er al op maandag gelopen wordt door groepjes, die een dag moeten missen zo als de gehandicapten soos. Die hebben medisch bezien een dag rust nodig tussen de vier dagen. De slotavond betekent muziek tijdens het laatste deel van de tocht. De Laurentius- harmonie doet dat al veertien keer en Cecilia uit Leidschen dam al vijf keer. De avondvierdaagse is meer een gezond wandelfestijn dan een prestatietocht. De oudste deelnemer is de 70 ver gepas seerd en de jongste varieert rond de vier jaar. Niet meege rekend de borrelingskes, die in een wandelwagen meegeno men worden. Gemiddeld lopen altijd ook nog zo'n vijftig hon den de tocht uit en voor deze categorie is helaas nog geen vierdaagse kruisje. zjIIDSCHENDAM De meente Leidschendam eft bij de provincie ^"ast het terrein van de 3 brmalige gasfabriek aan Westvlietweg een ter- opgegeven van een- nfde fabriek op de hoek ~~euwstraat/ Vlietweg in idschendam-zuid. Op e tot nu toe in Neder- id aangetroffen gasfa brieksterreinen is ernstige chemische vervuiling aan getroffen. Of dit terrein van de voormalige gasfa briek, dat vlakbij een groot aantal huizen ligt, ook is vervuild, met cya- niden gaat de provincie nog voor het einde van dit jaar bekijken. De staatsse cretaris van volksgezond heid en milieuhygiëne moet nog toestemming ge ven voor het oriënterend onderzoek. gaan. In 1963 nam het Ge meentelijk Licht Bedrijf de ge bouwen van de gasfabriek in gebruik als magazijn. De ge bouwen hebben nu nog steeds deze functie. De gemeente heeft nooit een onderzoek ge daan op het terrein van deze fabriek. Vooral de gashouders, waarin de verdampte kolen nogmaals werd verhit om teer en amoniak eruit te halen, zijn later de grote vervuilers geble ken. liet Knijnenburg-Van der Valk: twintig maal avondvierdaagse. Op het terrein aan de Nieuw- straat werd in 1907 een olie- en gasfabriek neergezet. In 1905 bouwde de gemeente de fabriek om tot steenkolenver- gassingsfabriek voor de ver lichting van Leidschendam. Dit jaar precies twintig jaar geleden, is de fabriek dichtge- DORSCHOTEN Riet nijnenburg-Van der ijalk is door de Zuidhol- mdse Wandelbond on- frscheiden met het kruis 1 in verdienste. Zij kreeg tze onderscheiding niet de eerste plaats voor war eigen wandelcapaci- *ten, maar als organisa- ice van de jaarlijkse Jtorschotense avondvier- jagse. p Voorschotense avondvier- pagse is in de loop van twin- e jaar uitgegroeid van een übje wandelliefhebbers tot lijn massale wandelgebeurte- voor ongeveer 3000 Voor- :*iotenaren, van wie er dit jjör bijna 2500 liepen voor het inoegen en het vierdaagse a|uisje en ongeveer 500 Voor-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5