„vriendjespolitiek" Moeilijke chefs" en Met zn allen in de huil Milieubeheer: geen splitsing grond Hazerswoudse boeren Hard water zorgt voor tropische temperaturen ONDERZOEK NAAR REDENEN ONTSLAG AZL-PERSONEEL: Warmond blij met koper Jan Steencomplexje Stichting 't Steuntje start onderzoek Noordwijkse werklozen EIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 JULI 1982 PAGINA 3 NOORDWIJK De stichting mensen zonder baan, 't Steun tje, is begonnen met een en quête onder werklozen en schoolverlaters in Noordwijk. De onlangs opgerichte stich ting heeft als doel het creëren van werkgelegenheid voor een zo groot mogelijk aantal werk lozen in Noordwijk. Met het onderzoek hoopt 't Steuntje een beeld te krijgen van de wensen en kritieken, die er onder uitkeringstrekkers le ven ten aanzien van de projec ten, die de stichting wil opzet ten. De projecten, waarmee de stichting wil beginnen zijn een drukkerij voor verenigingen, een houtwerkplaats voor het maken van (aangepast) speel goed en een schillen- of mi lieuproject. De werklozen wor den verzocht hierover hun ideeën of kritiek te spuien. De nog 'verse' stichting heeft onlangs voor de oprichting en uitvoering van dit onderzoek steun gekregen van de ge meente. In de gemeenteraads vergadering van 30 juni werd hiervoor een bedrag van 2.000 gulden beschikbaar gesteld. Ook het Gewestelijk Arbeids bureau Lisse verleent zijn me dewerking aan het onderzoek. Verder wordt op het moment onderhandeld met de gemeen te Noordwijk voor het verkrij gen van een vergader/kan toorruimte. De stichting vindt het van het allergrootste be lang dat die op korte termijn beschikbaar komt om goed be reikbaar te zijn voor mensen zonder werk en om efficiënt te kunnen werken. De stichting hoopt erop dat de gemeente snel iets zal toewijzen. HAZERSWOUDE De Werkgroep Milieubeheer Lei den blijft van mening, dat zo wel het gebied ten zuiden als ten noorden van de spoorlijn Alphen-Leiden in het bestem mingsplan „Landelijk Gebied" opgenomen moet worden. Dit omdat er een duidelijke (agra rische) samenhang bestaat tus sen het gebruik van deze ge bieden, aldus de werkgroep. De bedrijfsterreinen van de agrariërs strekken zich name lijk zowel aan de noord- als aan de zuidzijde van de spoor baan uit. Daarom moeten bei de gebieden in het bestem mingsplan worden opgeno men. Indien dat niet gebeurt bestaat het gevaar, dat het niet in het plan opgenomen geno men gebied verstedelijkt. De werkgroep pleit juist voor be houd van het agrarische ka rakter. De bij de gemeente Ha- zerswoude levende gedachte, als zou er binnenkort in het kader van de ruilverkaveling een scheiding in het gebruik ten noorden en ten zuiden van de spoorlijn te verwachten zijn, noemt Milieubeheer on juist. Volgens de werkgroep is het voor de boeren aan de Rijndijk veel te duur om te verplaatsen. Milieubeheer heeft deze visie overgebracht aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Een ander bezwaar van de werkgroep tegen het bestem mingsplan heeft betrekking op de reservering van een strook grond voor de aanleg van rijksweg 11. De werkgroep is zoals bekend tegen aanleg van de weg. Men is voorstander van een verdubbeling van de spoorbaan Alphen-Leiden (met de toevoeging dat er vee tunnels komen voor de boeren langs de Rijndijk) en pleit te vens voor opening van een station in Hazerswoude. ÊIDEN Het niet door jan van beloftes als pro- lotie of krijgen van beter ;a|erk, het bedrijven van vriendjespolitiek of moei- ^kheden met de directe "lef. Dit is een kleine reep uit de lijst klachten 1 ongeveer 200 perso- lsleden van het Acade- ch Ziekenhuis. Nadat vrijwillig ontslag had genomen, hebben ze i grieven geuit. Dit ge- rde opmerkelijk ge- g op verzoek van het :enhuis zelf. De af- aiers kregen bij hun trek een vragenlijst waarin zij konden idelen wat er naar hun ling zoal scheef zit in werk. De resultaten onlangs voor het eerst r buiten gebracht via tussentijds rapport, nu voor een reactie is ;uurd naar de perso- lsoverlegorganen. !fe vragenlijsten waarover het Opport gaat, werden gezonden n 200 personen, in de perio- e april-november 1981. Alle frsoneelsleden variërend van irplegend, technisch of huis- li ludelijk personeel tot en met l|i artsen toe zijn benaderd. 11 ïn voor een enquete hopg J. rcentage van 70 stuurde de t sten ingevuld weer terug. uit de antwoorden bleek on zer meer dat het niet-verple- 'nd personeel het werk vaak 'ony overleden r aanrijding üttPHEN AAN DEN flïJN Een losgebroken 3?ny is gisteravond bij een i inrijding op de Hoorn be ddeken aan zijn verwon- jngen. Het dier was uit •n weiland bij het vogel- irk Avifauna losgebro- ->n en liep op de weg te- ei)n een auto aan, bestuurd ®jor een 25-jarige Duitser. 4% pony moest ter plaatse prden afgemaakt. De au- 5bestuurder kwam met de iirik vrij, maar zijn auto %rd flink beschadigd. LEIDEN De kwaliteit van het Leidse leidingwa ter is de oorzaak van nachtelijke tropische tem peraturen in enkele flat gebouwen in de Meren- wijk. Merendonk-bewoner J. Vree burg beklaagde zich bij de Leidse Woning Stichting (be heerder van de flats) over de hoge temperatuur in zijn flat. De Merendonk beschikt, even als een aantal andere flats van de LWS over blokverwar- ming. De heer Vreeburg had geconstateerd dat zelfs in de zomer de verwarmingsketel niet af werd gezet. „Als het 's avonds afkoelt, gaat bij ons de verwarming weer volop aan. De temperatuur loopt dan op tot 35 graden Celsius, volgens mij zeer ongezond en een ver regaande verspilling van ener gie", aldus Vreeburg. De tem peratuur stijgt door het warme water dat door de buizen loopt, de radiator staat normaal uit. Hij vervoegde zich gisteroch tend bij de LWS met het ver zoek de verwarming in de zo mer voor vier maanden uit te zetten. Directeur Streefland van de LWS kent de problemen en weet snel duidelijk te maken wat er aan de hand is. „De technici hebben mij verteld dat de ketel het hele jaar moet draaien omdat het water in deze streek zo hard is. Wan neer je de ketel in de zomer uit zou zetten, zou de kalk op de leidingen slaan met als ge volg dat alle kranen kunnen gaan lekken wanneer je de verwarming weer aan zet", al dus Streefland. Er zit echter nog aan kant aan de zaak. „De bewoners van de flat zijn het onderling er niet over eens of de verwarming in de zomer aan of uit moet. Sommige be woners willen op wat koelere dagen hun verwarming nog wel eens aanzetten. „We beta len er toch voor", zeggen ze dan terecht. Anderen, zoals de heer Vreeburg, vragen ons juist de verwarming uit te zet ten. Meestal is het zo dat we reageren op de laatst binnen gekomen klacht", verklaart Streefland: „Het komt er wel op neer dat we blijven lopen, we hebben in de Merenwijk 15 ketelhuizen staan". Vooralsnog heeft de LWS op verzoek van de heer Vreeburg de verwarmingsketel in Me rendonk weer even uit gezet. Tot er een volgende bewoner komt klagen.... WARMOND Het Jan Steen- mentenzorg toegezegde res- de restauratie weer een woon- complexje aan de Jan Steen- tauratiesubsidie grotendeels functie krijgen en het is de be- laan kan worden verkocht. De voor de verkoper behouden doeling van de koper het tot commissie financiën heeft gis- kan blijven. twee wooneenheden te ver- teravond zeer verheugd haar Aan de verkoop van het com- bouwen, voor hemzelf en voor fiat gegeven aan het voorstel plex Jan Steenlaan 34, 36 en zijn zuster, het monument te verkopen 38 was namelijk de voorwaar- De raadsleden toonden zich aan de heer Roelants in Den de verbonden dat de nieuwe erg opgelucht dat er een ko- Haag. Deze is bereid het te eigenaar zich verplicht het te per is gevonden en dat de ge- kopen voor 100.000 gulden en restaureren. Met die klus is meente niet voor de kosten het daarna te restaureren. rond de 400.000 gulden ge- van de restauratie hoeft op te In de raadsvergadering van 24 moeid. Monumentenzorg heeft draaien. Er werd weinig over juni kreeg de gemeenteraad al echter voor een bijdrage in het voorstel gediscussieerd, te horen dat er actieve onder- die kosten geëist dat voor 1 alleen vroeg men wel naar de handelingen met eventuele september van dit jaar met de subsidiemogelijkheden in ver kopers werden gevoerd. Nu restauratie begonnen wordt band met de rijksbezuinigin- blijkt er overeenstemming te en dat de restauratie van de gen. Volgens burgemeester zijn en moet er haast met de buitenkant voor 31 december mevrouw G.H.M. Hendricks verkoop worden gemaakt, 1983 voltooid moet zijn. Het blijken die nog wel aanwezig omdat dan de door Monu- Jan Steencomplexje moet na te zijn. Het Jan Steencomplexje. Ouders 3- Octoberschool tegen Garenmarkt als scholenlokatie LEIDEN De oudercommis sie van de Drie-Octoberschool hebben onderwijs-wethouder H. van Dam laten weten niet van hun standpunt te willen afstappen. De oudercommissie heeft zich uitgesproken tegen de bouw van een school op de Garenmarkt. Van Dam had de ouders tij dens een visite gevraagd de zaak nog eens te overwegen. Dat is gebeurd doch heeft geen nieuwe gedachten opgeleverd. De ouders blijven vinden dat de Drie Octoberschool moet worden gehandhaafd en dat de openbare binnenstadsschool op de Kaasmarkt moet worden gebouwd. Nu ook vanuit de onderwijswereld negatief wordt geoordeeld over het Ga- renmarktplan is het vrijwel zeker dat dit plan niet uitge voerd zal worden. Vanuit ruimtelijke ordening werd be bouwing van de Garenmarkt, mits daar zwaarwegende on- derwijsbelangen mee gediend zouden zijn, afgewezen. Drs. Amarens Eisses, maakster van het rapport, en directeur Sociale Zaken drs. J.J.Overeem: ...werken aan mentaliteitsverandering... saai vond en zonder veel „uit daging". Drs. J.J. Overeem, di recteur Sociale Zaken van het AZL hierover: „Saai werk proberen we al enige tijd te bestrijden, bijvoorbeeld door mensen meer verschillende ta ken te laten verrichten. Voor mensen in administratieve functies, waar computers in opkomst zijn, geven we een cursus „automatisering voor gebruikers". De moeilijkheden met chefs zullen zoveel moge lijk worden ondervangen met het geven van cursussen en trainingen in sociale vaardig heden en leiding geven. Ook over onregelmatige diensten hebben we veel klachten ge had. In de verpleging worden de dienstroosters opgesteld door hoofd van de verpleging en dat gaat niet overal even soepel. Op landelijk niveau wordt gewerkt aan een sy steem voor het opstellen van roosters". Hij gaat verder: „Wat opvalt is dat de mensen nog niet erg durven praten over scheve si tuaties terwijl ze nog in dienst zijn. En dat terwijl we daar in middels wel de nodige kanalen, voor hebben. Uit de vragenlij sten is ons duidelijk geworden Sociaal beleid Een opvallend aspect aan het onderzoek is dat het wordt verricht in een tijd dat nog maar weinig mensen ontslag nemen door de economische teruggang. De heer Overeem vindt het juist daarom belang rijk: „De mensen kunnen nu niet de gemakkelijkste weg kiezen en lukraak ontslag ne men om van de problemen op het werk af te zijn. Het is i aan ons om met een perso neelsbestand dat minder ver loopt iets goeds op te bouwen". Het ziekenhuis gaat dan ook de komende tijd door met het sturen van vragenlijsten aan •vertrekkende wérknemers. Men wil op deze manier een idee krijgen in het te voeren sociaal beleid. Daaraan wordt steeds meer waarde gehecht. De heer Overeem: „De laatste tijd besteden we veel geld aan opleiding en vorming. Zo is bijvoorbeeld een training start voor personeel dat aan de balie met mensen in aanraking komt. Op den duur zullen deze maatregelen de gezondheids zorg zeker ten goede komen en daarom mag daar zeker niet op bezuinigd worden". dat er in de eerste plaats een mentaliteitsverandering in het werk en de werkomgeving moet plaatsvinden. Dat is na tuurlijk een kwestie van lan gere tijd en daarom moet men ook niet verwachten, dat we aan de hand van dit rapport snel tot veranderingen in de ziekenhuisstructuur kunnen komen. Nee, ik wil het eerder een „bewustwordingsproject" ZOETERWOUDE De be kende Zoeterwoudse horeca- exploitant Jan van der Geest organiseert vanavond het plaatselijk kampioenschap „boon aken". Dit kaartspel is erg populair in Zoeterwoude en daarom heeft Van der Geest gemeend dat het zinvol is eens met elkaar de krachten te meten. De strijd begint vanavond om tien uur en er wordt gespeeld op het adres Watertje 11. De mensen, die tot de beste score komen, ontvangen enkele lu dieke herinneringen, al dient de gezelligheid bij deze kaart- marathon wel de boventoon te voeren. Mensen, die aan de voorwaarden voldoen, de spel regels kennen én gezelligheid primair stellen, zijn welkom. De vier vriendinnen uit Rijnsburg en Katwijk met hun gezamelijke kroost in de kuil op het strand van Katwijk. KATWIJK Mooi weer en een strand is genoeg om de mens weer terug te brengen naar prehistori sche tijden. Van al het moderne uiterlijk vertoon wordt namelijk afstand gedaan. De kleren, die de mens tot man of vrouw moeten maken, worden afgeworpen, voedsel en drank gedeeld en vooral worden holen gegraven. In één zo'n kuil wordt koffiegedronken. De buurvrouwen uit de kui len naast deze, zijn op vi site. Zo gaat het daar al jaren. Alles wordt ge deeld. Dan weer is het sa menzijn in de kuil van de één en dan weer in die van een ander. Sonja Prins uit Rijnsburg is de meest hardnekkige kuilbe- woonster. Zij is niet van het zand weg te slaan. „Joh meid, ik zit hier zomers altijd en al 14 jaar lang. Ik heb mijn kin deren temet op het strand ge kregen. Ze zeiden altijd al dat ik nog eens op het strand zou bevallen. Ik was er met mijn dikke buik tot de laatste dag. Twee weken na de bevalling lag ik er al weer. De baby mee. Ja, dat doen wij zo. Het zijn ook echte strandkinderen. De oudste heeft nu een soort oorontsteking en ik een keel ontsteking, maar we gaan toch naar het strand. Des te sneller is het over. Ja toch". De dames in de kuil zijn allen strandvriendinnen. Ze ken nen elkaar van deze plek op het Katwijkse strand, 's Win ters zien ze elkaar niet of nauwelijks. Na het werk en in de weekeinden en in vakan ties komen de mannen ook naar de kuilen. „Je bent steeds op het strand, dus het huis wordt ook niet vuil en stof stinkt niet. Ja, zo af en toe doe ik wel wat, maar in de winter kan ik nog genoeg poetsen. Ik heb in het begin van de zomer al het koper werk gepoetst en het daarna met een laagje lak, van de fietsenhandel vandaan, bespo ten. Zegt mijn man, joh meid, wat glimt het mooi. Ha ha, hij moest eens weten". Alle bu ren lachen mee. Ze doen het zelf ook zo. De kuilen worden niet echt als eigendom gezien. Als ze 's- ochtends op het strand ko men en er zit al iemand an ders in hun kuil dan nemen ze gewoon een andere of ma ken er weer één. „Nee, dan die Duitsers. Als je in hun kuil zit, wordt het slaande ru zie". Ze kijkt even in het rond of iedereen in de kuil zijn aandacht erbij heeft en ver volgt geamuseerd haar ver haal. „Er zit hier een Duitser die komt hier ook al zeven jaar en al die jaren heeft hij dezelfde zwembroek aan. Zo'n grote uitgezakte". Ha ha, lacht de kuil. Vanuit een kuil enke le meters verderop wordt op het gesprek ingehaakt. De dame uit de buurkuil heeft het verhaal gevolgd en roep- t:„Ik heb hem van de week met een nieuwe zwembroek gezien. Je weet niet wat je ziet. Je gelooft je eigen ogen niet. Ha ha ha". Er wordt wat afgelachen op het strand. Ie dereen pakt zijn eigen mok en er wordt weer even koffie bij- geschonken. De strandtent houders zullen niet rijk van hen worden. Ze nemen alles van huis mee. „Je betaalt je hier blauw. In ons dorp heb je voor 79 cent een hele fles ci der en hier moet je twee gul den voor één blikje neer leg gen. Nou, we zijn allemaal huismoeders en dat kunnen we niet betalen. Maar zo gaat het toch prima. We hebben allemaal een koelbox of an ders graven we de flessen in het zand. De pilsjes voor onze mannen zijn dan ook nog hartstikke koel als ze 's mid dags komen". Kampioenschap „boon aken1' in Zoeterwoude

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3