Binnenschippers bang voor zware Duitse belasting xtra bezuiniging: ,5 miljard Irak weer in overwinningsroes NEKSLAG VOOR RIJNSCHEEPVAART SSKSEL'--' an der Velde tapper maar dom ^fieuw spionageschandaal til in Groot-Brittannië TOUR DE FRANCE Zaterdag 17 juli 1982,72e jaargang no. 22322 TV-TIPS Vanavond opnieuw nachtfilm, nu NCRV op Ned. II om 23.10 uur met de Hitchcockfilm „The 39 steps". Op Ned. I om 21.55 uur film „Een woord van liefde" met Willeke van Am- melrooy. Morgen op Ned. I om 20.35 uur film „Fatale twijfel" en op Ned. II om 20.15 en 21.15 uur SF-film en -documentaire. HET WEER Droog en zonnig. Minimum* temperatuur omstreeks 12, maar in de middag van 19 aan zee tot 23 graden in Brabant en Limburg. Matige westen wind. Komende dagen: droog, zonnig en geleidelijk warmer. Zon op: 5.41 uur; onder: 21.50 uur. Schev. hoogw.: 1.07 en 13.47 uur. Laag: 9.07 en 21.48 uur. „Miepie" van ABC-cabaret aan rolstoel gekluisterd „Ik jankte vroeger nooit, maar sinds ik in het verzorgings huis zit kunnen ze blijven dweilen. Ik ben zo sentimenteel geworden als een ouwe aap". Deze woorden vormden on geveer de inleiding van een gesprek dat onze verslaggever Leo Thuring had met Maria (Miepie) Paleda, lange tijd de vrouw die alle kostuums ontwierp en vervaardigde voor Wim Kan. Op Witte Donderdag werd zij door een attaque getroffen en sinds kort verblijft zij samen met haar man in het splinternieuwe verzorgingshuis Slotervaart in Amster dam. Op de voorpagina van onze bijlage Finale verhaalt zij van de tijd bij Wim Kan en Corrie Vonk, die zij bestempelt als godjes op een gouden troon, maar van wie zij geen kwaad woord wil horen. „Het waren schatjes VERDER IN FINALE Rondgang langs oude huizen en kastelen. kT B Oorlogscorrespondent over H E223S, Falklands: „Opgezwollen ge- O H A zichten van verbrande man- H nen staan in mijn geheugen I gegrift". Belgen zien graag bloed aan verwanten. Jan Pelleboer de bestseller van de Wereldomroep. Marathonloper Gerard Nijboer weer op de been. MANAMA/TEHERAN Irak verkeert, na kenne lijke oorlogssuccessen in de afgelopen dagen, an dermaal in een overwin ningsroes. In de straten van de hoofdstad Bagdag werd gisteren feest ge vierd, de kranten juich ten, en de televisie toonde beelden van verwoest Iraanse oorlogstuig. Het Iraakse opperbevel maak- Vanavond „Ut Sloepie" THE HITS in het Trefpunt Warmond, 20.30 uur Zondag 18 juli VERONICA DRIVE-INSHOW Aanvang 20.30 uur „Blesse Paard" STOMPWIJK te bekend dat de Iraanse strijdkrachten uit het land verdreven en „de resten van het invasieleger volle dig vernietigd" waren. Dit laatste is volgens berichten van de Amerikaanse inlichtin gendienst al te optimistisch ge steld, maar ook uit deze bron werd gisteren gemeld dat de Iraanse opmars tot staan was gebracht. Tegelijkertijd wees men er van Amerikaanse zijde echter op dat, welljcht dit weekend, een grootscheepse Iraanse aanval op de olievel den van Basra kan worden verwacht. Legercommuni? quees uit Teheran waren giste ren veel vager dan die uit Irak en maakten gewag van „een omvangrijk contra-offensief van de vijand". Volgens het opperbevel van Irak werden aan het zuidelijk front, teri oosten van Basra, de afgelopen dagen 230 Iraanse soldaten ge dood, terwijl een helikopter, elf tanks, vijf troepentran sportvoertuigen en twee ka nonnen verloren gingen. De legerleiding in Teheran liet zich hierover niet uit, maar stelde wel dat bij een lucht bombardement op de Iraanse stad Hamadan 30 burgers zijn gedood en 200 gewond. Ayatollah Chomeini herhaalde gisteren: „Na de omverwer ping van het bewind van de Iraakse president Saddam Hoessein zal Iran, als een van de grote Islamitische mogend heden in het gebied, geholpen door andere moslimlanden de strijd aanbinden met het zio nisme". i (Van onze correspondent Fred Hoogezand) BAZEL Eigenaars van Rijnschepen staat, wellicht nog dit jaar en ör anders in 1983, een zwa- >ui re Duitse accijnsheffing 15 op dieselolie te wach- n, ten. 91 Het doel van de accijns zou zijn om de Duitse staatskas te spekken met 300 miljoen tot een half miljard Mark per jaar. Aangenomen wordt dat de Duitse rege ring denkt aan een heffing van circa een halve gulden per liter. Dit zou neerko men op een verhoging van circa 80 procent van de 700,- die een ton dieselolie nu aan de Rijnschippers kost. Daardoor wordt na tuurlijk de vrachtprijs voor goederen ook hoger. Voor de Rijnscheepvaart zouden de gevolgen ramp zalig zijn. Speciaal getroffen zouden die ondernemingen worden die zich hebben toe gelegd op het Rijntransport van goederen en geen daar mee samenhangende activi teiten hebben als op- en overslag. Bij de Nederlandse binnen- schaapvaartorganisaties toonde men zich verontrust over de Duitse plannen. Hoewel woordvoerders van zowel de Stichting Neder landse Particuliere Rijn vaart als het Centraal Bu reau voor Rijn en Binnen vaart een accijns van 50 cent per liter voor onwaar schijnlijk hielden, acht men een heffing van 12 procent BTW per 1 januari aan staande wel mogelijk. „Al thans", zo zei men, „de Duitsers zullen het willen proberen. Wij voelen daar weinig voor. Er varen meer dan vijfduizend Nederland se schepen op de Rijn. De exploitatiekosten van een schip bestaan nu al voor 60 tot 70 procent uit brandstof kosten. Die 12 procent BTW is een snood plan. Wij ver moeden dat de Duitsers een eventuele accijnsinvoering willen laten vallen onder de vlag van de BTW". Volgens de woordvoerder van de Stichting Nederlandse Par ticuliere Rijnvaart zou een accijns van en halve gulden per liter de nekslag beteke nen voor de hele binnen scheepvaart. Het zou een ramp zijn. Men acht het echter onaannemelijk dat dat plan er door komt. Het zou zoveel internationale protesten geven dat de Duitsers dat niet kunnen waar maken, aldus de Ne derlandse reacties. NMALIGE UITKERING VQOR ECHTE MINIMA Bomvolle tent voor Rosa Rosa King, ooit een in kleine clubs haar publiek van enthousiasme de tafels opjagend, blijkt véél meer te kunnen. Gisteravond bracht de geweldenaarster op de saxofoon een gehoor van enkele duizenden in de bomvolle tent van het Tuinpaviljoen naast het Haagse Congresgebouw tot enthousiasme met haar aardse funk-jazz. Ze is een van de verrassin gen op de openingsdag van Paul Ackets North Sea Jazz Festival. Er was nog veel meer: Een muziekpiek bij Gerry Mulligan en zijn big band, de gebruikelijke deining bij Lionel Hampton, de keurige oude heren van het Modern Jazz Quartet, de vrolijke aartsvader Slim Gailard achter de piano, trompettist Cecil Bridgewater die z'n instrument liet staan om op zijn vuisten verder te gaan. En tegen de tienduizend man publiek. Meer over de zevende editie van het North Sea Festival op pagina 6. Foto: CEES VERKERK Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. I 1 ne i, f D'ADET Bernard Hi- g.jt raakt er met de dag luir van overtuigd, dat hij de <ap dit jaar erg gemakkelijk winnen. Gisteren, in de lende etappe, werd hij lts aangevallen door de Hozen. Onder hen de Zwit- ritwinnaar Beat Breu, zijn bijnaam de „bergvlo" de eer aandeed. Johan van kt| Velde, de kopman uit de ueg van Peter Post, en Peter L'hen probeerden ook iets te Hinault en liep iets in op An derson. Post later tegen Van der Velde: „Joop is met zijn 35 jaar de oudste van allemaal, maar kijk eens aan wat een klasbak hij nog is. Joop hoe ven ze niets meer te vertellen, die kent zijn vak". ondernemen tegen Hinault, maar moesten hun dappere, maar domme poging in de hit te al snel bekopen. Van der Velde moest nog eens 52 se conden inleveren aan de gele truidrager, maar klom wel naar de vijfde plaats in het al gemeen klassement. De gerou tineerde Joop Zoetemelk deed het slimmer. Hij zag het zinlo ze van een demarrage onder deze omstandigheden, bleef gemakkelijk in het wiel van Tourprijsvraag Het antwoord op vraag 12 van onze Tourprijsvraag (Welke renner wint de dertiende etap pe naar Pla d'Adet?) is Beat Breu. Veel inzenders gokten op Alban die tweede werd. Slechts een deelnemer komt in aanmerking voor de dagprijs: Coen v.d. Krogt (Zoeterwou- (Van onze «parlementaire redactie) fl HAAG Het kabinet is e,er over eens geworden om begroting voor 1983 een zfa bezuiniging van 4,5 mil- gulden door te voeren op ollectieve uitgaven. Aan- celijk was bericht dat drie ird meer zou worden be- igd dan de 8 miljard die al et kader van de Vooijaars- was overeengekomen, wij echter deze maatregel zouden nemen, dan zou het financieringstekort vol gend jaar stijgen tot boven de elf procent", aldus premier Van Agt gisteren na afloop van de ministerraad. In totaal zal er nu volgend jaar 12,5 mil jard worden omgebogen. Ook over de begrotingen van de departementen is overeen stemming bereikt, zo heeft premier Van Agt vrijdag na afloop van de ministerraad meegedeeld. Ondanks de massale ombui- rri NDEN Met de arrestatie van de 44-jarige werkloze Geof- ny Prime, lijkt Groot-Brittannië zich-te moeten voorbereiden lèen nieuw spionageschandaal. Prime wordt verdacht van het Irgeven van geheime gegevens aan vreemde mogendheden, zdgaat om gedecodeerde radioboodschappen dié een communi- jecentrum van de Britse regering in Cheltenham opvangt, als toboodschappen van vreemde mogendheden. Prime zou ge diende de dertien jaar (tussen 1968 en 1981), dat hij op het cen- trm heeft gewerkt, gebruik hebben gemaakt van de computer- Iden. Waarschijnlijk moet hij deze winter voor het gerechts- •jin Londen verschijnen, dat steeds grote Britse spionageza- heeft behandeld. Intussen verwacht het Lagerhuis van pre- 1 |r Thatcher een verklaring over deze zaak. isseloogst: overvloedig en goedkoop •ujinisse - De Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen, ver- :ht een overvloedige oogst van mosselen van uitmuntende ïliteit in het seizoen 1982/1983. oogst is inmiddels al begonnen. Volgens voorzitter J. v&n de van deze vereniging zal de prijs aan de lage kant zijn. gingsoperatie zal het financie ringstekort - nu 9 procent - nog maar nauwelijks dalen. De koppeling tussen lonen, sala rissen en Uitkeringen zal vol gens de premier zoveel moge lijk worden gehandhaafd: „We hebben niet besloten alle kop pelingen te handhaven, maar ook niet om ze alle te verbre ken". Van Agt zei dat nog niet is besloten in welke mate de bezuinigingen worden ver deeld over de uitkeringen, de sector volksgezondheid en de ambtenarensalarissen. Eerst zal nog beraad moeten plaats vinden over de salarispositie van de ambtenaren en de trendvolgers. Half augustus zullen daarover beslissingen vallen. Gezinnen en alleenstaanden die van een minimum-uitke ring moeten rondkomen zul len door de nieuwe bezuini gingsronde niet getroffen wor den. Ze kunnen, zo blijkt uit een wetsontwerp waarmee de ministerraad akkoord is ge gaan, rekenen op een eenmali ge uitkering. De hoogte hier van zal liggen tussen de 300 en 450 gulden. Het bedrag zal vermoedelijk in oktober of r vember worden uitbetaald. Het kabinet zal ook een voor ziening treffen voor zelfstan digen met een inkomen op mi nimum-niveau. Verder heeft het kabinet be sloten dat de tarieven van rijk, provincies en gemeenten in 1983 maximaal met vier pro cent omhoog mogen. 'sjieuw fonds voor Nederlandse film Veertien kilo springstof gestolen DEN HAAG Uit een bunker op het terrein van een slopersbe drijf aan de IJzerwerf in Den Haag is in de nacht van donder dag op vrijdag veertien kilo springstof gestolen. Om binnen te komen is een stalen toegangs deur geforceerd. Er worden vier vuurstaven en voor tien kilo aan patronen vermist. Daarnaast zijn ook nog 355 ontstekingsmecha nismen en 23 meter draad uit de opslagplaats verdwenen. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Het bedrijf heeft vergunning om explosieve goederen op te slaan en gebruikt deze onder meer voor het slopen van gebouwen. Moon veroordeeld NEW YORK Sun Myung Moon, de Koreaanse leider van de „Verenigingskerk" waarvan de drie miljoen le den „Moonies" worden ge noemd, is gisteren in New York wegens ontduiking van de belasting veroor deeld tot een gevangenis straf van achttien maanden en een boete van 25.000 dol lar. Rechter Gerard Goettel verklaarde dat hij bij zijn vonniswijzing rekening wil de houden met het feit dat de 62-jarige Moon geen strafblad had en een toege wijd gezinshoofd was. Moons vrouw schonk on langs het leven aan het der tiende kind. (Van onze [parlementaire redactie) rj)j HAAG Er komt en n#is voor de Nederlandse rrt». Hiertoe heeft het kabinet rifdag op voorstel van minis- 3J De Boer (CRM) besloten. fonds zal gevoed worden in|r de gelden die De Boer nu jizijn begroting heeft staan vllr „korte kunstzinnige en djturele film". Bij uitkerin gen uit het fonds zal echter de lengte van de films geen rol meer spelen. Het fonds zal bestaan naast het Produktiefonds voor de Ne derlandse speelfilm. Het krijgt een bestuur bestaande uit zes leden en een fondsraad uit vijftien leden. Deze raad advi seert het bestuur over het te voeren beleid. Het bestuur be slist over het verlenen van op drachten en bijdragen voor films nadat men, naast het ad vies van de fondsraad, ook ad vies heeft ingewonnen van nog door datzelfde bestuur in te stellen adviescommissies. Jaarlijks legt het bestuur aan de minister van CRM een werkplan met begroting voor alsmede een jaarrekening en een jaarverslag. de). Vandaag rustdag, morgen de tijdrit. Uw antwoord op vraag 16, de drie-punten- vraag!, moet maandag bij ons binnen zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1