Jan Pelleboer de bestseller van de Wereldomroep f Ook zenders op Bonaire er Madagascar Wereldomroe] verovert sinds 1947 de wereld ZATERDAG 17 JULI 1! De Wereldomroep heeft Nederland een zenderpark nu nog Lopik, straks Flev land en in het buitenlat twee relay-stations. Het bi nenlandse station bestaat i een zender van 10 kW, vi zenders van 100 kW en kortegolf-antennes. De rela stations hebben elk twee ze ders van 300 kW. Het zendc park op Bonaire in het Car; bisch gebied bedient hoofdzaak Noord- en Zui Amerika, Nieuw-Zeelar Australië en West-Afril Het relay-station op Madagc car richt de uitzendingen i Afrika, het Midden-Oost en Azië. De relay-stations werken v< gens de methode van de rekte relay; zij ontvangen e programma via een specie breedband-telefoonlijn Nederland en zenden dat o middellijk uit. De telefoo verbinding loopt via een s teiliet. De geschiedenis van de N& landse kortegolf-omroep bej hoe kan het ook anders, in E hoven. Na enkele geslaagde e; rimenten startte Philips in d( ren twintig via de Phoni lips Omroep Holland Indië met uitzendingen voor de t< malige overzeese kolonieën. solute topper in die periode het door de inmiddels legend sche Edward Startz gepresent de „Happy Station", een groe programma waarin de fam banden met Oost en West vi; ether stevig werden aangehó NCRV en KRO volgden k tijd later dit voorbeeld, ec met wereldgodsdienstuitzen gen. In feite waren dit de voorlo van de Stichting Radio Ne land Wereldomroep, die in 1 na het verdwijnen van R Herrijzend Nederland, werd gericht en die momenteel honderd werknemers van er tachtig in het buiten: werkzaam zijn in dienst h< De uitzendingen van de Wei omroep geschieden (nog) via zenderpark in Lopik, terwijl tevens de beschikking heeft twee zogenaamde relay-stat op Bonaire en in Madagascar, deze stations heeft men een reldwijd bereik. Van Alaska Vuurland, van West-Afrika China, van Uddel tot Torren nos. Voor emigrant, overwi raar en vakantieganger, r ook voor de autochtone bewi van welk land dan ook. Naas Nederlandstalige program verzorgt de Wereldomroep uitzendingen in het En Spaans, Portugees, Arab Frans, Indonesisch, Papiam en Sranan Tongo, het vroe Taki-Taki (neger-Engels). IS deze directe uitzendingen pr ceert de Wereldomroep per 150.000 programma's op ban* plaat, die naar buitenlandse tions worden verzonden voor zending ter plaatse. Opleidingscentrum Tenslotte is in Hilversum ook het Opleidingscentrum van F Nederland gevestigd, dat twee per jaar een cursus geeft voor vijftigtal programmamakers radio- en televisiestations in E Wereldlanden. De Wereldon; wordt sinds kort weer gefi cieerd uit de omroepmiddele opbrengsten van luister- en gelden en STER-reclame. Da worden, met uitzondering var door het ministerie van ontwi lingshulp gefinancieerde c dingscentrum, alle activiteiter taald. Het zenderpark van Lopik vo al lang niet meer aan de techn eisen. Daarom werd begin 198 het overwinnen van tijdrov milieuproblemen horizonve ling gestart met de werkzaa den voor de nieuwbouw in F land. Met een extra subsidie CRM. De daar te vestigen ultré derne zender hoopt de Werel roep in september 1984 in gel te kunnen nemen. De wereld telt op dit moment tweehonderd kortegolf-station: in totaal ruim 1.700 zenders ii bruik hebben. Het aantal korte ontvangers wordt op ongevee miljoen geschat. Beschouwei Nederlanders, net als de inwi van alle geïndustrialiseerde lai kortegolf-uitzendingen als een kome aanvulling op de reeds handen zijnde informatie ui buitenland, in driekwart va wereld is een tekort aan nieuw dia of zijn deze communicatie delen moeilijk toegankelijk. E men aangewezen op internati kortegolf-uitzendingen. En N land. de Wereldomroep dus, J daarbij een belangrijke rol. Steeds meer service aan Nederlandse toerist HILVERSUM Steeds meer vakantiegangers nemen ook op reis naar den vreemde een met kortegolf-ontvangst toe geruste portable-radio mee. Of het nu Spanje, Joegoslavië, Noorwegen, Frankrijk, dan wel West-Duitsland wordt, de kraaiende stem van Jan Pelle boer is 's morgens kort na half tien overal ter wereld te beluisteren. En wat is er nog leuker dan tijdens een zono vergoten langdurige werkon derbreking te horen, dat het in Nederland weer eens pij- pestelen regent? Kortom, de Wereldomroep, oorspronkelijk toegespitst op onze overzeese gebiedsdelen en op onze emi granten in Australië, Canada en Nieuw-Zeeland, is in de loop der jaren tevens uitge groeid tot een van de voor naamste service-verleners aan de Nederlandse toerist in het buitenland. Onze ochtendbladen mogen vrijwel overal op deze aardkloot in de kios ken liggen, maar twee gulden of meer voor een krantje, dat veelal pas tegen het late middaguur te be stemder plaatse arriveert, wordt menigeen te duur. Zeker als je al aan het ontbijt via je radiootje voor niemendal het belangrijkste nieuws en niet te vergeten de oproepbe richten van de ANWB Alarmcen trale rechtstreeks uit Hilversum voorgeschoteld krijgt. Peter van Brakel (63) heeft de hele ontwikkeling van Radio Nederland Wereldomroep meegemaakt. De huidige sportredacteur van dit we reldwijde radiostation, rolde al in 1936 via de NCRV omroepland bin nen en trad onmiddellijk na de op richting van de Wereldomroep bij die Stichting in dienst. Hij weet dus waarover hij praat. Een groot verschil met de binnen landse radiostations, onze omroep- zuilen dus, en de Wereldomroep vindt hij het ontbreken van directe respons op de programma's. Op z'n vroegst krijg je veertien dagen na een uitzending brieven van luis teraars. Uit Australië, Hongkong of Torremolinos. Hun reacties zijn to taal anders. Ze prijzen je hemel hoog of ze vinden het een slecht programma. Een tussenweg bestaat er niet. Onze uitzendcriteria ver schillen dan ook veel van de nor male Hilversumse programmering. Vergeet niet, dat de gemiddelde Nederlandse emigrant zo langza merhand in de leeftijdsgroep 55 tot 65 jaar zit. Ze zijn in '56 of zo al uit Nederland vertrokken. Kijk, die mensen zijn in feite alleen maar geïnteresseerd in typisch Neder landse dingen. Wat de aardappelen hier kosten, hoe het weer is, hoe Vitesse gespeeld heeft en of de tul pen al bloeien. Een beetje nostal gisch ingesteld dus. Naast die cate gorie luisteraars hebben we dus de laatste jaren de groep overwinte raars en de vakantiegangers gekre gen. Vandaar onze ombuiging naar het programma „Nieuwslijn Euro pa". Een allesomvattend nieuws bulletin van vijftig minuten, dat 's morgens om half tien en om half elf de ether in gaat; een kort over zicht van de ochtendbladen, nieuws, interviews, sportuitslagen en het weerpraatje van Jan Pelle boer. Dat laatste is onze bestseller. Pelleboer gaat tweemaal per jaar op vakantie en wordt dan vervan gen door zijn zeker zo weerkundige collega Hans de Jong. Maar de luis tercijfers kelderen gedurende zijn gastoptreden wel. Andere smaak makers zijn rechtstreekse reporta ges van voetbalinterlands of Euro pa Cup-wedstrijden en onze eigen verslaggeving van de Tour de France. Vorig jaar zijn we er mee begonnen en een meting leerde toen. dat wc een gemiddelde luis terdichtheid hadden van één mil joen. Aan de Tour hebben we net zoals de NOS een wedstrijdje ver bonden en het is werkelijk onvoor stelbaar hoeveel Nederlanders, maar ook Vlaamstalige Belgen, daar aan meedoen. We krijgen op lossingen uit Benidorm, Malawi, China, Kameroen, Alaska, maar ook bijvoorbeeld uit Sint Job in 't Goor en uit Waterhuizen. Want ook in Nederland wordt er wel de gelijk naar de Wereldomroep ge luisterd, al kom je dan in de meeste gevallen wel terecht bij de echte kortegolf-freaks". Kortegolf-freaks Kortegolf-freaks zijn een beetje te vergelijken met zendamateurs. De laatste categorie zendt niet alleen zelf uit, maar beoefent als voor naamste sport het ontvangen van collega-zendgemachtigden over de gehele wereld. De kortegolf-freak daarentegen probeert alleen dat laatste. Urenlang de band afzoeken naar opmerkelijke radioprogram ma's. „Daar kan ik je een sterk staaltje van vertellen. Onder onze luiste raars zitten ze ook. Overal ter we reld. Tijdens de glorietijd van Fey- enoord vroegen Engelse en Duitse kortegolf-stations, of ik een mi nuutje op de band wilde zetten van de een of andere Europa Cup-wed strijd. Dus in het Engels en het Duits, maar ook in het Nederlands voor m'n eigen baas. Maanden later ontvang ik een brief ergens uit de bush van Afrika. Van een zeer ver baasde landgenoot. Die man schreef: „Waar werk je nu eigen lijk? Ik hoor je stem in een tijdsbe stek van een paar uur eerst via de BBC in het Engels, daarna via de Deutschland Welle in het Duits en tenslotte via de Wereldomroep in het Nederlands". Kijk. dat was nou een echte kortegolf-freak. Mis schien onze dankbaarste luiste raars, maar in feite toch niet de mensen waar we voor werken. Die freaks gaat het namelijk niet om de inhoud van de programma's, die hebben andere, eigen belangen". Programma-beleid De Wereldomroep ontvangt per jaar zo'n 140.000 brieven van luiste raars en dat de inhoud daarvan wel degelijk invloed op het program ma-beleid heeft, is dit jaar weer eens gebleken. „Toen we vorig jaar tot de ontdek king kwamen dat de Tour de Fran ce onder onze luisteraars zoveel losmaakte, terwijl we de finish niet eens rechtstreeks konden uitzen den, hebben we besloten tijdens de huidige Tour ook van 17.30 tot 18.25 uur een editie van „Nieuws lijn Europa" uit te zenden, com pleet met het belangrijkste nieuws uit de avondbladen, een extra weerpraatje, de ANWB oproepbe richten, nieuws en interviews, maar uiteraard met als hoofdscho tel de finishreportage van de Tour. Ondanks de concurrentie van het wereldkampioenschap voetbal, bleek die aanvulling een daverend succes. Liefhebbers kunnen van ons speciale Tour-folders ontvang en, zoals wij ook jaarlijks een com pleet programma van het betaalde voetbal voor onze luisteraars be schikbaar hebben. En die dingen worden bij duizenden besteld". Tii'dsverschil Goed, de Tour komt om vijf uur Nederlandse tijd ergens in Frank rijk aan, maar op datzelfde moment is het in Australië al middernacht of nog later. Werkt dat tijdsverschil niet in het nadeel? „In geen enkel opzicht. Toen Ne derland vier jaar geleden aan het Het laatste sportnieuws uit Nederland, gelezen door Peter van Brakel. Hieronder een kleine bloemlezing uit de ruim 140.000 brieven, die de Wereldomroep jaarlijks ontvangt. Frère Ant.Touw Batcham Kameroen; „Ik wil u allereerst zeer hartelijk dank toezeggen voor de sportuitzendingen. Wij zitten hier met drie Nederlanders en zaterdag- en zondagavond luisteren we gretig naar het voetbal. Altijd even ontspannend. Natuurlijk vergeet ik ook niet de renners van Peter Post. Daarna even bekvechten met onze Franse confraters, die hier ook in de buurt wonen". G.van Heest Douala Kameroen; „Het is fantastisch dat ik zo ver weg van huis en haard dagelijks perfect op de hoogte gehouden wordt van alles, wat er in ons kouwe kikkerlandje gebeurt". R.A.C.van der Heyde Misurata Lybië: „Hiermee zou ik u wil len verzoeken een programma van de Tour de France en een pro gramma van het betaalde voetbal op te sturen. Het sportgedeelte van uw uitzendingen wordt altijd op de voet gevolgd, mede door het feit dat het binnensmokkelen van buitenlandse kranten nogal enige kundigheid vereist". Hans Hafmans Sevenum: „Bijgaand zend ik u als blijk van late dank een foto, welke ik in 1981 maakte van uw reportageteam in de Tour de France na de aankomst in Morzine. Ik heb daar genoten van een prachtige vakantie en tevens van de Tour-reportages via de Wereldomroep". Leo v.d. Kraan Maranos Heights Australië: „Luister nog gere geld naar Radio Nederland. In bijzonder op maandagavond wanneer het voetbalnieuws wordt uitgezonden". Pater E.Habets Mulanjè Malawi. „Bij deze wil ik vragen om informatiestencils. Ook bedankt voor de trouwe gegevens van voet bal en andere evenementen op de Wereldomroep". L.J.Stronks Paramaribo Suriname: „Ik ben blij dat ik ook op afstand de mogelijkheid heb het actuele gebeuren te volgen. Dankzij u!". Ruby Lees, een van de vele secretaresses van de Wereldomroep, worstelt zich door de honderden brieven van luisteraars uit alle delen van de wereld. Peter van Brakel in een van de controlekamers van de Wereldomroep, ter wijl een Zuidafrikaanse in samenwerking met een vrouwelijke technicus een op Afrika gericht programma monteert. gezegd deze: we moeten een alge meen beeld geven van het doen en laten in Nederland, in Europa en van alles, dat belangrijk is voor Ne derlandse zaken. Dat doen we via rechtstreekse uitzendingen in aller lei oorspronkelijke talen. Denk bij voorbeeld niet dat een echte En gelsman een op Amerika of Austra lië gericht programma mag presen teren. Dat doet een echte Ameri kaan of een echte Australiër. Ver der maken we veel transcriptiepro gramma's op band of plaat en die bieden we aan collega kortegolf- stations aan. Bijvoorbeeld een con cert door het Concertgebouworkest, compleet met commentaar in de gewenste landstaal. Of een optre den van de Dutch Swing College Band, een collage van de Floriade. Noem maar op. De meeste Neder landers kennen de Wereldomroep alleen maar van „Nieuwslijn Euro pa", maar er zijn oneindig meer buitenlanders die ons kennen via die transcriptiebanden". Opleidingsschool Tenslotte, de Wereldomroep wordt in Hilversum wel eens betiteld als een uitstekende opleidingsschool voor het binnenlandse radio- en te- levisieverkeer. „Dat klopt. Fred Emmer, Pim Reyntjes, Cees van Drongelen en niet te vergeten de nog niet zo lang geleden gepensioneerde sportredac teur van de AVRO, Dick van Rijn „Goedenmiddag luisteraars, in Oost en West, te land, ter zee en in de lucht of waar ook ter wereld, hieeeer is Appelscha" komen bij de Wereldomroep vandaan. En zij zullen zeker niet de laatsten zijn. Ik heb het in het begin al gezegd: de rechtstreekse respons op program ma's van onze binnenlandse zen ders streelt de persoonlijke ijdel- heid eerder en nadrukkelijker, dan een briefje van ene meneer Jansen uit Malawi, dat bovendien pas een maand later in je brievenbus glijdt". KEES JAGERS wereldkampioenschap voetbal in Argentinië deelnam, zat er soms wel twaalf uur tijdsverschil tussen het tijdstip van spelen en de ont vangst in Australië. Uit brieven is ons gebleken, dat de mensen voor die rechtstreekse reportages ge woon opbleven of de wekker op drie uur hadden gezet. En zo zal het bij de Tour ongetwijfeld ook het geval zijn. Zoals er in ons land kennelijk genoeg sportfanaten wa ren, die 's morgens om vijf uur naar een bokspartij van Cassius Clay zaten te kijken". Sport neemt een zeer belangrijke plaats in bij de Wereldomroep, zo wel bestemd voor de emigrant als voor de vakantieganger, maar er gebeurt meer. „De algemene wettelijke opdracht die de Wereldomroep heeft, is kort

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16