Met „Barbe-Kit" barbecue veilig aanmaken IN EN OM DE KAS Laser messen: Barbecuen met z'n vijftiene nooit slijpen en 25 jaar garantie Spoetnik-lampen binnen de perkei GARANTIE VERDUBBELD Groenteprijzen door warmte omlaag Wilde tuin' LAND EN TUINBOUW/HOBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 JULI 1982 PAG1N, De „Barbe-Kit" ziet eruit als een flinke snelkookpan; handgrepen en warmteschildie zijn afneembaar. De barbecue aanmaken met vloeistoffen als spiritus of via aanmaakblokjes, elektrische voorgloeiers enz., hoeft niet meer, want sinds kort is er de Barbe-Kit". Dat is een voor- gloeiapparaat dat werkt op oud papier en waarmee in tien minuten de houtskool ge schikt is om op te roosteren. Het apparaat ziet eruit als een flinke snelkookpan inclusiel de handgrepen. Er gaan onge veer een halve zak houtskool in en kan dan in de barbecue geschud worden. De methode wordt door het Veiligheidsin stituut omschreven als veilig en te verkiezen boven de tot nu toe bestaande manieren. „Het grote risico van het ge bruik van aanmaakvloeistof- fen, zeker door ongeduldige personen, is door de Barbe- Kit volledig uitgesloten", al dus het instituut. Het apparaat kost ƒ37,50. Jaarlijks krijgen duizenden brandwonden en vooral in de recreatieve sfeer. In 1980 is 25 procent van de opname-ge- vallen in die sector ontstaan door onzorgvuldigheid bij het barbecuen. Inl. 01806-8655. Interpos BV in Uden brengt een messcherpe messenserie die men nooit hoeft te slijpen en waarop 25 jaar garantie gegeven wordt. Voor de fabrikant van een messenslijper iets om de moed volledig in de schoenen te doen zakken! De zogenaamde Laser messen (Engels fabrikaat hebben het ge heim verborgen in een nieuw slijpsysteem van het staal (waar op patent is aangevraagd) en dat is ook de hele clou. De messen zien er precies zo uit als alle andere en snijden moeiteloos door Multibeton Nederland BV in Zwolle heeft de garantie op haar vloerverwarmingssys teem van vijf op tien jaar ge bracht. De garantie geldt het vloerverwarmingsbuis ver- complete systeem, dus ook de werkt. De barbec kan heel door personi gebruik worder De vreugde van een tuinfeest kan tegenwoordig opgevoerd worden met de zogeheten „party-barbecue". Daarmee kunnen twee tot vijftien gas ten tegelijk „uit de voeten" via een drietal verschillende vuurniveaus. Deze barbecue heeft i (ta felhoogte van 74 cm, ge plaatst op een zwaar onderstel (één meter lang, 25 cm breed en 10 cm diep) en is uitgerust met tien zwaar verchroomde spijlen met tussenruimten van twee cm die de solide gemof felde vuurbak afdekt. Er zijn verder 'twee tussenschotten, waardoor het mogelijk is een gedeelte van de barbecue te gebruiken en men kan ook een drietal verschillende vuurniveaus aanleggen. Er hoeft dus niet „geknoeid met vuur" te worden bij het ver stellen van het gloeiend hete rooster. De barbecue is een produkt van Hendi BV in Veenen, kost 189,- (adviesprijs daarbij wordt een pvc-h geleverd voor extra bes* ming. Het apparaat kar melijk winter en zomer ten blijven staan (roe I montagemateriaal). 08385-19161. een telefoonboek, ook na 25 jaar (als die gidsen er dan nog zijn). De messen zijn voorzien van een hardhouten handvat en worden geleverd zonder slijpstaal. Richardson in Sheffield - de producent - is ervan overtuigd het beste mes ter wereld te maken en qua test hoeft men het om de prijs niet te laten: van ongeveer 7,50 voor een aardappelschil mesje tot het dubbele voor een groot mes. Dat is ook een ver rassing. cement gebonden dekvloer. Multibeton heeft al meer dan twaalf jaar ervaring met zijn produkten; er is in genoemde periode zo'n honderd miljoen Documentatie Sandvik Nederland BV heeft alle documentatie van zijn produkten ge bundeld, gedrukt en voor verzending naar be langstellenden gereed liggen. Het drukwerk omvat het volledige le veringsprogramma, overzichtelijk uitge splitst over staal, hard- metaal en gereedschap pen. Inlichtingen: 010- 156600 (afdeling PR). Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DL-lampen in Eindhoven (verlichtingsindustrie) meent een primeur te heb ben met de zogenaamde „Spoetnik-lampen", eigen tijdse moderne verlichtings- armateuren in hang- en ta feluitvoering. Het armatuur bestaat uit een fel gekleurde (bijvoorbeeld rood) metalen korf om een witte, gladde, veel licht doorlatende kunstof kap waaraan in dezelfde kleur als de korf gespiraliseerde „telefoonka bel" gemonteerd is. Er zijn drie maten in vijf verschil lende kleuren. De „Spoet nik" is goed te plaatsen in grenen interieurs, r mooi is anders. Over ken valt niet te twisten, over de prijzen missel f 47,-. voor de kleinste,) voor de grootste in verl tingswinkels en waren zen. De vormgeving is deze tijd, doch de naam i llllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIMlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIII West-Duitsland beste klant West-Duitsland blijkt nog steeds een beste zoal niet dé beste klant van bloemen- en bollenkwekers te zijn. Op zijn tijd zijn er wel wat problemen en mopperen ook de Duitse kwekers wel eens over onze forse export, hun import, maar wij hebben heus geen klachten. Daar komen wel andere landen, zoals het lastige Engeland, voor in aanmerking. Dus is en blijft West- Duitsland onze beste afnemer en hebben we daar dan ook veel belangstelling voor. Toch bestaat er verschil in waardering en animo. Sinds kort is de beschikking verkregen over de export- statistiek van bloemen naar West-Duitsland in verschillende soorten. Dit bleek mogelijk door steekproeven in exportfactu ren. Gebleken is dat West-Duitsland niet voor iedere bloem soort een goede klant is. Doordat er met steekproeven werd gewerkt, kan de statistiek niet voor honderd procent betrouw baar worden genoemd. De rozenexport bijvoorbeeld zou in 1980 totaal tegen de 650 miljoen stuks zijn geweest. Gaat men nu werken met geëxpor teerde hoeveelheden snijbloemen, dan koopt West-Duitsland 47 procent van de totale veilingaanvoer. Hetgeen betekent dat 53 procent van de veilingaanvoer bestemd is voor de Nederlandse markt en overige exportmarkten. Wat 198.1 betreft zullen overigens ook voor de overige export landen statistieken worden opgesteld. Wat uit de exportstatis tiek vanzelfsprekend niet naar voren komt is het feit dat de Westduitse markt mogelijk andere kwaliteiten en sorteringen vraagt, dan de Nederlandse markt en overige exportmarkten. Wel mag de conclusie worden getrokken dat West-Duitsland niet voor alle bloemsoorten een even grote koper is. Naar ver houding. is de Bondsrepubliek nar verhuding een heel goede klant voor anthurium, gerbera, gladiolen, tulpwen en gypsop- hilla, zo, constateert het Produktschap voor Siergewassen. Voor chrysanten, freesia, alstroemeria geldt het tegendeel. Van deze bloemsoorten gaat minder dan vijfendertig procent van de vei- lingaan voeren onze oostgrens over. Van ons grootste produkt, namelijk de roos, gaat precies de helft naar West-Duitsland. Al met al zijn er cijfers ter beschikking, die tot nadenken stem men, want waarom loopt bij onze oosterburen de ene bloem soort beter dan de andere. Dat kan te maken hebben met de aard vn de Westduitse produktie met verpakkings- en trans portvraagstukken, met het consumentengedrag, zowel in West- Duitsland, Nederland en ook andere landen. Zaken dus, waar het bedrijfsleven en de markening dieper in moet duiken, zo meent het produktschap. Wat de bloembollen aangaat blijkt uit de genoemde statistiek dat deze invoer in West-Duitsland nog steeds praktisch een Ne derlandse aangelegenheid is. Meer dan 96 prodent van de waarde komt uit ons land. In 1980 was dat evenwel 97 procent, hetgeen in hoofdzaak was toe te .-schrijven aan een inzinking van de rechtstreekse invoer van narcissen uit Engeland. Zoals bekend is de invoer uit Ne derland naar West-Duitsland in 1981 zowel naar waarde als ge wicht teruggelopen. De waarde bleef nog wel boven die van 1979, maar de kilo's haalden dat niveau niet meer. Vooral de „overige bloembollen" bleven achter. Zowel de totale waarde hiervaji als ons aandeel daarin daalden in beide jaren. Bekijkt men de gemiddelde prijzen per kilogram dan blijkt dat Neder land in 1980 een grote sprong vooruit maakte, maar in 1981 op herzelide niveau bleef staan. De hyacintprijs steeg in die jaren regelmatig. Die van narcissen bleef van 1980 tot 1981 gelijk. De prijs van de tulpen daalde echter, bijna een kwartje per kilo. Zoals bekend waren de tulpenprijzen in Nederland vorig jaar lager dan in 1980. Ook de Duitse broeiers hebben kennelijk daarvan geprofiteerd. Na een stijging van veertien cent per kilo in 1980 daalde de gladiolenprijs weer, maar bleef toch nog zes cent boven die van 1979. De prijs van de „overige bloem bollen" ging in beide jaren omhoog, al was de stijging in 1981 aanzienlijk minder. Gedurende een groot deel van de afgelopen week was er sprake van tropische tempe raturen. De koelte van scha duwrijke plaatsen was voor velen zeer in trek. Vandaar ook dat veel fornuizen angst vallig uit de weg gegaan wer den en men zijn toevlucht zocht tot eenvoudige, verfris sende maaltijden. Het gevolg laat zich niet moeilijk raden: voor veel groentegewassen was er sprake van een matige vraag. Dit resulteerde weer in lage prijzen die er voor een groot aantal gewassen betaald werden. Onderaan de lijst staan gewassen als spitskool en Chinese kool. Voor beide gewassen werd er slechts 24 cent per kilo betaald. Bij spits kool is er naast de matige vraag tevens sprake van een groot aanbod. Beide gewassen zullen de komende week niet in prijs veranderen. Door het toenemende aanbod van na- tuursla werd de prijsdruk gro ter en daalde de prijs naar 29 cent per krop. Het aanbod blijft groeien en de prijs zal verder dalen. De vraag naar spinazie was zeer matig. Er werd niet meer dan 30 cent per kilo betaald. Ook voor dit gewas zit er geen verbetering in voor de komende week. Andijvie deed het met 31 cent per kilo niet veel beter. Het ziet er naar uit dat het aanbod eerder groter dan kleiner wordt, prijsherstel blijft daar om uit. Postelein noteerde een prijs van 34 cent per kilo. Dit gewas wordt met de meeste andere bladgroenten in prijs mee omlaag getrokken. Bleekselderij bracht 35 cent per stuk op. Helaas liggen de prijzen voor de consument vaak aanmerkelijk hoger, prijzen van ƒ1,40 zijn geen uitzondering. Hierdoor blijft deze groentesoort buiten het bereik van het grote publiek. Koolrabi bracht 43 cent per stuk op, de markt voor dit ge was ziet er vrij vast uit. Tuin bonen bleven rond een prijs van 55 cent per kilo schom melen. Het seizoen nadert snel het einde en de prijs ver andert niet veel. De aanvoer van prei wordt snel groter met als gevolg snel dalende prijzen, er werd 70 cent per kilo betaald. De prijs zal de komende week verder dalen. Het aanbod van bospeen be gint kleiner te worden en er is sprake van enig prijsher stel. Er werd 90 cent per bos betaald, de prijs loopt waar schijnlijk verder op. De aan voer van bloemkool is op zijn hoogtepunt. De prijzen zijn zeer laag, zo werd er voor de „zessen" 84 cent per stuk be- taald en voor de wat kleinere „achten" 79 cent. Ook in de komende week zal het aanbod zeer ruim zijn, zodat er weinig verandering in de prijzen tot stand zal komen. Het aanbod van sperciebonen groeide flink, de gemiddelde prijs kwam uit op 1,00. Hetzelfde was het geval bij snijbonen. Hier duikelde de prijs flink, namelijk van 4,93 naar 1,70 per kilo. Het aanbod neemt verder toe en de prijsdruk wordt groter. Broccoli bracht f 1,70 per kilo op. Dit is voor deze speciale groentesoort be slist geen hoge prijs. Alles bij elkaar betekent dit dat er zo'n vijftien verschillende groente soorten goedkoper geworden zijn, of althans niet in prijs stegen. Voor veel van deze gewassen zal de komende week evenmin veel verande ring komen, omdat dan in middels alle scholen in Ne derland vrij zijn. Dit betekent dan weer een extra piek in de vakantiedrukte die een sta biele afzet van veel gewassen niet ten gunste komt. Tomaten Op de tomatenmarkt was er afgelopen week sprake van een opleving. De concurrentie op de Westduitse markt nam af door het wegvallen van Al banië en kleinere leveranties van België en vooral Roeme nië. Daarnaast wist de export naar Frankrijk zich sterk uit te breiden. De export groeide met zo'n 1600 ton. Er werd voor de A-I-export 1,20 per kilo betaald. Bij de verliesto- maten bracht de sortering BBB 1,54 per kilo op. Er wordt een kleiner aanbod verwacht en gezien de vraag in binnen- en buitenland wordt er op gelijkblijvende prijzen gerekend. Overige glasgroenten Op de komkommermarkt vindt het er in de concurren tiestrijd weer wat rustiger aan toe. Frankrijk exporteerde aanmerkelijk minder kom kommers naar West-Duits land. Hierdoor ontstond er weer wat ruimte voor het Hollandse produkt. De prijzen herstelden zich, de sortering 41/61 werden het beste be taald, de gemiddelde prijs lag op vier dubbeltjes per stuk. Het aanbod neemt wat af en er wordt daarom of op gelijke of op hogere prijzen gere kend. De concurrentie op de paprikamarkt nam weer toe. Zoals jaarlijks het geval is, le vert Italië om deze tijd zeer grote hoeveelheden aan West- Duitsland. Voor zowel rode als groene paprika's daalde de prijs. Een kilo rood bracht ge middeld 2,79 op en een kilo groen 2,17. Er lijkt de ko mende week niet veel te ver anderen; het is niet uitgeslo ten dat de prijs nog wat daalt. Met de aubergines was het de afgelopen week zeer droevig gesteld. De hele markt klapte als een kaartenhuis in elkaar. Het gemiddelde daalde van ƒ2,22 naar 74 cent per kilo. De concurrentie van Italië op de Westduitse markt was moordend. Er werd 100% meer geëxporteerd, hetgeen neerkomt op 100 ton meer dan vorig jaar. Als doekje voor het bloeden is er met in gang van 14 juli een invoer heffing van 77 cent per kilo ingesteld voor aubergines uit Spanje. Om afname van het aanbod lijkt de enige moge lijkheid voor een prijsherstel. Champignons De veilingaanvoer van cham pignons zit de laatste jaren duidelijk in de lift. Dit wordt duidelijk uit de statistische ge gevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit. In het seizoen '81 was er in het eerste half jaar een produktie- toename van 2.000.000 kilo ten opzichte van 1980. Deze ontwikkeling zette ook dit sei zoen door, er werd in het eerste half jaar van '82 zo'n 18 miljoen kilo aangevoerd; dit kwam ook weer neer op een produktiegroei van 2.000.000 kilo. Deze groei moet niet zo zeer gezocht worden in uit breiding van het areaal. Door verbeterde teeltmethode en vooral door produktievere rassen is dit resultaat behaald. Er worden steeds meer grove re typen geteeld met als voor deel voor de teler dat ze zwaarder zijn en dat het oogs ten sneller verloopt. De ver dere produktiegroei heeft niet geleid tot slechtere financiële resultaten. De prijsontwikke ling voor de klasse III komt over het eerste halfjaar in '80 per kilo uit op 1,89, in '81 op ƒ2,31 en '82 op 2,38. Er zit dus duidelijk muziek in deze markt. Over de zogenaamde „wilde tuin" valt eigenlijk maar lend het een en ander te schrijven en dat heeft een goe< den. In beginsel zou zo'n „wilde tuin" een stuk grond waarop men de natuur doodgewoon zijn gang laat gaa wordt beslist niet gewied, geschoffeld en geharkt, men af wat er zoal gaat groeien en men laat dat ongestoord gn Er zijn gevallen bekend, waarin men het op die manier d< eerlijk gezegd valt daaruit heel duidelijk op te maken da zozeer een mode-trend, maar doodgewone luiheid in dei vallen vooropstaat. Niet iedereen houdt er van op gezette het tuingereedschap ter hand te nemen om eens flink vai te trekken. Nu moet daar onmiddellijk bij worden verteld, dat in< geving van waar schrijver dezes woont zo'n „wilde waarin nooit corrigerend opgetreden wordt, na een paa: het domein is van twee of drie onkruidgewassen, v brandnetels, het beruchte zevenblad en smeerwortels o derzuring. In zo'n geval kan die „wilde tuin" toch wel met een gerus een mislukking genoemd worden. De buren hebben er i geval een gruwelijke hekel aan, want zij krijgen aan weer ten legio onkruidzaden.... De Heerenveener Louis Le Roy heeft naam gemaakt me „ecologische tuin". Maar wij menen te weten, dat hij af e toch wel een beetje regelend optreedt. Trouwens aan de nedylaan in Heerenveen, waar Le Roy's denkbeelden praktijk gebracht zijn, wordt ook regelmatig onderhou pleegd en als daar de een of andere plant de overhand alle andere dreigt te krijgen, wordt er ook ingegrepen. Maar er zijn nogal wat mensen,, die de ideeën van Le Ro; kant verkeerd begrepen hebben.... Dat zijn de tuineige van het „na ons de zondvloed"-principe en „laat maar gi wat groeit". Trouwens, er zijn heel wat wilde planten, d op onze tuingrond niet eens zo best doen. Die tuingron mers is doorgaans jarenlang bemest en heel wat wilde g sen zijn niet zó dol op kunstmest.... Het is ook mede daal dat in zo'n tuintje vaak slechts een paar soorten wilde pl de overhand krijgen. Over verloop van tijd zou, als we tei ste afzien van elke vorm van bemesting, een soort van n; lijk evenwicht kunnen ontstaan, maar daar gaan al gau' jaartjes over heen. Het scheppen van zo'n „wilde tuin" is niet eenvoudig; he e eist niet alleen ervaring, maar ook een vrij uitgebreide 1 van planten, hun eigenaardigheden en hun specifieke i schappen. Er hangt ook veel van af, hoe de kwaliteit van de gronc ze droog of vochthoudend, nogal „dicht" of goed doorli Als we een natte grond gaan draineren, zullen er al gauv andere planten gaan groeien, dan eerst het geval was voorbeeld zouden we nog kunnen uitoreiden. Ook de Ij ten opzichte van de zon en eventuele beschutting teg wind speelt een rol. Eigenlijk zijn er heel veel factoren, vloed hebben op de plantengroei, die spontaan ontstaan En vaak is het zo, dat juist de begeerde wilde planten he „doen", terwijl de onbegeerde zich sterk uitbreiden en woekeren.'... Overigens is er niets tegen, planten uit de vrije natuur l len, mits we natuurlijk afblijven van de beschermde pli I Maar toch....er komt nogal wat kijken, bij zo'n „wilde I Zou u toch maar niet liever gazongras zaaien; of een heid; tje aanleggen?. Verplaatsbare veiling „flop'^1 In het Westduitse St. Wendel in Saarland is onlangs e wijze van experiment een „verplaatsbare veiling" voor men gehouden. Er zijn daarbij bloemen geveild, die niet d omgeving waren gekweekt en bovendien in een gebied d neden het doorsnee-bloemengebruik ligt. Gebleken is, da ,r mei 900.000 bloemen werden aangevoerd, net een grote v auto vol. De veiling werd daardoor een „flop". De prijze ren zo laag, dat de bloemen doordraaiden. Het exper wordt niet voortgezet. 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10