Ineke Lambers moet D'66 gaan aanvoeren Volgend jaar elf miljard bezuinigen Iraans leger slaat Iraakse tegenaanval af LEDEN ZETTEN TERLOUW OP VIERDE PLAATS TEEDS MEER MENSEN TOPPEN METROKEN Vuurgevecht ia inbraak in eidschenhage IARRELHOUSE TOUR DE FRANCE Zoetemelk klimt goed Belgisch leger blaast tienduizenden spreeuwen op DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 16 juli 1982, 72e jaargang no. 22321 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel.' 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Britse komiek Tommy Cooper te gast bij Willem Ruis op Ned. I om 19.50 uur. Om 21.55 uur Russische film „De boom der wensen". Op Ned. II om 18.59 uur „Merkwaardige dierenshow" en om 20.27 uur showprogram ma „Zomer 1982". In Aktua om 21.10 uur technische hoog standjes Tour de France. Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 12 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige noordwes ten wind. Vanaf zondag gelei delijk wafmer. Zon op: 05.40. onder: 21.51; hoog water Schev.: 11.39, laag watér: 6.56 en 19.38. rfverbod op |>te rivieren IHEM Rijkswaterstaat en ;politie onderzoeken of het "jelijk is de grote rivieren tot joden gebied te verklaren voor dsurfers. Zo'n verbod zou via aanvulling op het vaarregle- it geregeld kunnen worden, al- rijkswaterstaat. De binnen- ppers hebben al meermalen ezeta op de gevaarlijke roeke- heid vap windsurfers. De regel pleziervaart voor beroepsvaart >t wijken slaan de surfers al te k in de wind, zo luidt de cht. Bovendien kunnen zelfs aren surfers door de hekgolven de beroepsvaart in problemen Jien. Eieren momenteel spotgoedkoop BARNEVELD Eieren zijn tijdelijk ongeveer even goed koop als vlak na de oorlog. Dat komt doordat de binnenlandse markt (2,6 miljard eieren) is ingezakt door het aanhouden de warrite weer en door de zo mervakantie. De uitvoer (meer dan 5 miljard), stagneert al een tijdje. Gisteren kregen de eierboeren op de Barne- veldse veiling maar 8 cent per ei. Om de kosten te dekken hebben ze het dubbele nodig. Of de lage prijs wordt doorbe rekend in de winkelprijs hangt af van de „dure" voorraad in de winkels. Advertentie: „Help ons Digna vinden" GRONINGEN „Help ons Digna vinden", Zo begint de advertentie in enkele landelijke en re gionale bladen waarin de ouders van het onlangs verdwenen meisje Digna van der Roest om inlich tingen over hun dochtertje vragen. De advertentie is een initiatief van het docententeam van de school voor beroepsvoorbereidend onderwijs, de collega's van de vader van Digna. Dezen hebben bovendien tot maandagavond a.s. een doorlopende telefoonwacht ingesteld. Digna van der Roest werd 7' juni voor het laatst gezien toen ze na school uit de bus stapte. Sindsdien, ontbreekt elk spoor. In de advertentie wordt indirect een beroep gedaan op,eventuele ontvoerders om een einde te maken aan de beklemmende angst en de toene mende knagende onzekerheid van de ouders. Het telefoonnummer waarop men dag en nacht be reikbaar is, is: 050 256660. Zoetermeerse rechercheur verdacht van hulp aan Frisol - boekhouder ZOETERMEER De rijksrecherche heeft een onderzoek ingesteld naar de handelwijze van een 35-jarige vrouwelijke Zoetermeerse rechercheur, die be trokken zou zijn bij.de vlucht van de hoofdboekhouder van het Dordtse olie concern Frisol. Deze wordt ervan verdacht zijn werkgever voor 31 miljoen gulden te hebben benadeeld. In anonieme tips wordt zij ervan beschuldigd de frauderende hoofdboekhouder van de oliemaatschappij te hebben geholpen om uit handen van de justitie te blijven. Van het door hem meegenomen hedrag zijn nog enkele miljoenen spoorloos. Vorige week werd de man, de 41-jarige J.U. uit Dordrecht, in Zwitserland aangehouden. De Nederlandse justitie wacht op zijn uitlevering. De Zoetermeerse rechercheur is gisteren door de rijksrecherche verhoord. Plaatsvervangend politiecommissaris in Zoetermeer, de heer J. Nagel, kon vanmorgen nog geen commentaar geven. Ook officier van justitie mr. H. Holthuis vond het nog te vroeg om medede lingen over de zaak te doen. De betrokken rechercheur heeft de afgelopen 48 uur geen dienst gedaan. De Algemeen Christelijke Politiebond geeft rechtskundige bijstand aan de re chercheur gedurende het onderzoek. Bestuurslid H. Kruisinga van deze bond verklaarde vanmorgen er vanuit te gaan dat de rechercheur wordt be schouwd „als verdachte, en niet als getuige". Scheur in plafond St. Gotthardtunnel GOSCHENEN Zwitserse ingenieurs zijn gisteren begon nen aan een grondig veilig heidsonderzoek van de St. Gotthardtunnel, nadat een vijf meter lange scheur in het pla fond van deze tunnel was ont dekt. De 17 kilometer lange tunnel werd woensdag en gis terochtend vroeg tijdelijk ge sloten voor herstelwerkzaam heden. Dit leidde tot grote ver keersopstoppingen, omdat het verkeer moest omrijden over de bochtige St. Gotthardpas. De onderzoeks- en herstel werkzaamheden zullen een week duren. Mi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De D'66-leden willen de huidige leider Jan Ter louw niet langer als lijsttrekker voor de par tij. Terlouw is op de vierde plaats van de kandidatenlijst voor de komende kamerverkie zingen terecht geko men. De partijleden v verkiezen staatssecreta ris Lambers-Hacque- bard als nieuwe lijst trekker. Op de tweede plaats komt de voorzit ter van de Tweede-Ka merfractie Brinkhorst en als derde de vice- voorzitter van die frac tie, Engwirda. Vandaag en morgen beslist het partijcongres over de definitieve lijst. Na het bekend worden van de uitslag van de stemming hebben Lambers, Brink horst en Engwirda alle drie verklaard dat het het meest voor de hand ligt dat Ter- louw toch weer lijsttrekker wordt bij dé aanstaande verkiezingen. Van de drie fe heeft alleen Brinkhorst uit- w drukkelijk verklaard geen Jj\ lijsttrekker te willen wor- S den. Terlouw zelf was voor com- mentaar onbereikbaar. Tot nu toe is hij bij alle stem- f" mingen binnen de partij Uj steeds als eerste gekozen, jpj Terlouw heet aan zijn lijst- y* trekkerschap de voorwaar- fö de verbonden dat D'66 een. jv; regeringscombinatie met jt: CDA en VVD niet langer uitsluit. Pagina 9 Leden D'66 in meerderheid tegen combi natie CDA/VVD IN HAAG Steeds meer mensen drukken de sigarettenpeuk irgoed uit. Tussen '78 en '81 is het aantal rokende mannen, luwen en jongeren (ouder dan vijftien) met 2 procent gedaald het afgelopen jaar (april '81 april '82) met 325.000, wat •rkomt op vier procent. Deze verdubbeling blijkt uit een gis- en bekendgemaakte NIPO-enquête. Momenteel rookt 63 pro- it van de bevolking niet. De meesten stopten op eigen initia- en van de ene op de andere dag. De leeftijd waarop voor het st een sigaretje wordt opgestoken is echter gedaald: 10 pro- ït van de nu rokende jongeren zegt voor zijn achtste te zijn jonnen en eenderde van die tien procent, rookte de eerste si- et al voor zijn zevende. SIDSCHENDAM In winkelcentrum Leid^nhage ttstond vannacht een kort vuurgevecht tussen inbre- irs en politie. Dat gebeurde toen de dieven na een braak met een auto op de vlucht sloegen en een [ent hen door op de banden te schieten tot stilstand ilde brengen. Voor zover bekend raakte niemand ge- ond. N idat er in de afgelopen :hten nogal eens was inge- iken, besloot de politie gis- avond met drie man te gaan ten in het winkelcentrum, van hen hoorde om kwart •r één glasgerinkel. Er werd ebroken bij „Lady Wonder- een boetiek. Met een o was de pui van de winkel Tiield. De agent en een in- ADVERTENTIE Vanavond „Ut Sloepie" in het Trefpunt Warmond, 20.30 uur. middels ook op het geluid af gekomen collega trachtten de dieven staande te houden. Dat lukte echter niet. Het tweetal sprong in de auto en wilde er vandoor. Een agent wilde dat verhinderen door voor de wa gen te gaan staan. Toen de, mannen gewoon doorreden kon hij nog maar net aan de kant springen. Vervolgens schoten de agenten op de ban den van de wagen. Het had geen succes. Wel werd er van uit de wagen teruggevuurd. Niemand raakte gewond. Ook de klopjacht op de gevluchte dieven liep, ondanks assisten tie van de Haagse en Voor- burgse Hermandad, op niets uit. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Met de paptrechter... In het zeehondencentrum van Lenie 't Hart in Pieterburen heb ben Karen en Greetje sinds enkele dagen de zorg over twaalf jonge kostgangers. De baby-zeehondjes zijn door de storm van deze week van hun moeder weggespoeld en moeten nu met een garnalenpap via een trechter worden gevoed. In september zul len de jonge dieren op het Wad worden losgelaten. Sammy Davis 1 bezoekt Israëlische soldaten Ds zanger Sam my Davis junior ontmoette gis teren Israëli sche militairen op een basis vlakbij de Liba nese hoofdstad Beiroet. Sammy Davis is mo menteel op toernee door Is raël en bracht in dat verband ook een be zoekje aan Li banon. KOPPELINGEN BLIJVEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is het er gisteren over eens geworden dat in 1983 totaal elf miljard gulden bezui nigd zal worden. Dat is drie miljard gulden meer dan waartoe het tweede kabinet Van Agt op Goede Vrijdag besloten had, maar drie miljard gulden minder dan mi nister Van der Stee (financiën) wilde. Dit is uit be trouwbare bron vernomen. De koppelingen zullen blij ven bestaan. Van der Stee had op advies van een aantal topambtenaren een nota naar zijn collega's gezonden, waarin stond dat er in 1983, bovenop de acht miljard gulden bezuinigingen waartoe het tweede kabinet Van Agt reeds besloten had, nog eens tien mil jard gulden zou moeten komen. Ombuigingen tot achttien mil jard gulden werden in 1983 echter maatschappelijk niet haalbaar geacht. Van der Stee zette daarom in op zes miljard gulden ex tra. Dit bedrag zou ondermeer gevonden moeten worden door een bevriezing van ambtenarensalarissen en een verlaging van social^ uftkeringen met drie procent. In het kabinetsberaad is nu besloten dat die plannen voorlopig niet doorgaan en een deel van de noodzakelijke ombuigingen wordt doorgeschoven naar 1984 en latere jaren. Vast staat al wel dat iedereen, dat wil zeggen alle inkomensgroepen, in 1983 zul len moeten inleveren. Onder druk van de D'66-bewindslieden is besloten dat de kop pelingen tussen ambtenarensalarissen, minimumloon en sociale uitkeringen met de lonen in het bedrijfsleven overeind blijven. Het inleveren van alle inkomensgroepen zal dan ook vooral moeten plaatsvinden door veranderingen in de betaling van so ciale premies en door middel van de prijscompensatie. Iraans Persbureau: y «j TEHERAN/BAGDAD De Iraanse strijdkrachten hebben gisteren tegenaanvallen van het Iraakse leger afgeslagen en hebben stand weten te houden op tien kilometer voor de Iraakse havenstad Basra. Dat is door het officiële Iraanse persbureau Irna bekend ge maakt. IRNA ontkende een Iraaks legercommuniqué, waarin stond dat de Iraniërs zouden zijn teruggedreven tot over de grens tussen beide lan den. Zoals gewoonlijk geven Iran en Irak verklaringen over de gevechtshandelingen af, die elkaar geheel tegenspreken. Er zijn echter geen onafhanke-, lijke waarnemers in het oor logsgebied, die de tegengestel de verklaringen op waarde kunnen schatten. Bagdad maakte gisteren be kend, dat Iraakse troepen 3729 Iraanse militairen hadden ge dood. Iran meldde „een bijzon der groot aantal burgerslach toffers" te betreuren tijdens Iraakse luchtaanvallen op Iraanse steden. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft giste ren besloten de huidige voor zitter, Noël Sinclair uit Guya na, af te vaardigen als bemid delaar in de oorlog tussen Iran en Irak. De opdracht van Si- clair is „om met gebruik van alle mogelijke middelen" het conflict tussen de twee Golfs taten te beëindigen. De kans op slagen wordt zeer klein ge acht. Sinds het begin van de oorlog zijn al diverse bemidde lingspogingen ondernomen, die allen op niets uitliepen. Pag 10: Moskou aast op be middeling. PAU Door de nog onaan tastbare Bernard Hinault in de eerste bergen goed te volgen, is Joop Zoetemelk gisteren in de Tour de France geklommen naar de derde plaats in het al gemeen klassement. Zoete melk. die nog wel een flinke achterstand heeft op de Franse drager van de gele trui, reed beter dan verwacht. ..Het klimmen deed wel pijn in de benen", zei hij, „maar zo slecht als vorig jaar ging het lang niet. Vorig jaar was ik leeg, nu niet, Maar goed ook, want vier kilometer voor de eindstreep brak een voorwiel in een pu tje. Ik moest van fiets verwis selen en ik heb weer aangeslo ten bij de kopgroep". De rit naar Pau, die overigens weinig strijd te zien gaf. werd gewon nen door Sean Kelly. Tourprijsvraag Het antwoord op vraag 12 (Welke Nederlander komt het eerst op de Col d'Aubisque was Peter Winnen, die als twaalfde bovenkwam. Voor onze deelnemers ging het vooral tussen Joh an van der Velde en Peter Winnen. A.P. v. d. Kamp (Leiden); Anjo v.d. Meer (leimuiden) en H.v. Pari don (Katwijk) krijgen hun dagprijs thuisgestuurd! Morgen is beslist de laatste dag van inlevering voor de extra vraag over de totaaltijd en van vraag 14 Wat is de tijd van de winnaar van de tijdrit?). Op pagina 11 staan vandaag twee tourbonnen waarbij ook de verrassingsvraag zoals aange kondigd (vraag 16) die bij goe de oplossing drie punten ople vert! ADVERTENTIE VIDEOKOPERS OPGELET! Panasonic NV 2000 videorecorder. VHS systeem met erg veel mogelijkheden Geheel kompleet in originele verpakking en met NEDERLANDS garantiebewijs. BRUSSEL In de Belgische gemeente Tremelo, ten noorden van Leuven, heeft het leger met behulp van dynamiet naar schatting 40.000 spreeuwen gedood. De vogels, die in enorme aantallen plegen te overnachten in bepaalde slaapbomen, wer den in de nacht van woensdag op donderdag met de methode van de „zogenoemde gedoseerde luchtverplaatsing" omgebracht. In voorgaande jaren heeft het Belgische leger, op verzoek van het ministerie van Landbouw, soortgelijke operaties uitgevoerd. De spreeuwen brengen grote schade toe aan de zoete kersen, die onder meer in de streek van Tremelo op uitgebreide schaal wor den- geteeld. Meer dan de helft van de oogst kan door de „ge spikkelde gesel" worden verwoest. Ook nu heeft het opblazen van de spreeuwen-kolonie weer tot heftige reacties geleid van dierenbeschermers in België. Zij noemen het gebruikte "middel uitermate wreed, omdat de explosie waarschijnlijk evenveel vo gels verwondt ais ogenblikkelijk doodt. Volgens getuigen zijn er na de ontploffing van de 63 kilo springstof tientallen mannen, met stokken in de hand, naar de plaats van de slachting gegaan om de nog kwijnënde spreeuwen af te maken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1