,Moderne brandbeveiliging ntbreekt in veel tehuizen" Vakmanschap herken je zo. CDA kijkt uit naar nieuwe fractieleider ÏANDWEERCOMMANDANT OVER BRAND IN DENNENDAL: ;etman wil van iegraden- ]sel voor raarsalaris Het laatste stukje. Stichting leurt vergeefs met gerestaureerde kapel Zuid-Molukkers sceptisch over bericht gijzelingsplan weer LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JULI 1982 PAGINA 9 ethof (PvdA) 1 verkiesbaar ECHT Op de kandidatenlijst het PvdA-gewest Utrecht voor ^Herverkiezingen van 8 sep- neemt het Tweede Kamerlid Roethof een niet-verkiesbare, e plaats in. De gewestelijke dering koos gisteravond oud-», iter Marcel van Dam als eerste, idaat achter lijsttrekker Joop Uyl- Na van Dam werd het zit- Icamerlid Elkse ter Veld geko- Hierna volgt Roethof, die des- ten an de initiatiefnemers was het gezamenlijke abortus-wets- erp van PvdA en VVD, dat de Tweede Kamer werd aange- >n, maar uiteindelijk door de e Kamer verworpen. Politie komt amfetamine- handel op het spoor DORDRECHT De politie van Dordrecht heeft een eind gemaakt aan een vermoedelijk omvangrijke han del in amfetamine die voornamelijk afgezet werd aan deelnemers van wielerkoersen. In verband hiermee heeft zij de 41-jarige Gerrit de W. uit Dordrecht, in 1963 Nederlands amateurkampioen op de weg en de 28-jarige beroepswielrenner Ger M. uit Dinteloord, lid van de formatie van ploegleider Jos Elen, aangehou den. Bij een inval in het huis van De W. werd een gro te hoeveelheid stimulerende middelen in de vorm van pillen, tabletten en capsules aangetroffen. Verder vond de politie een aantal attributen die bestemd waren om amfetamine in droge vorm op te lossen in gedestilleerd water en deze vloeistof vervolgens „steriel" te bottelen. Uit het verhoor van De W. bleek dat hij zich al gerui me tijd met deze handel bezighield. De politie heeft een aantal personen aangehouden die als afnemers en/of gebruikers kunnen worden beschouwd. 99 Bacterie af en toe best lekker RIJSWIJK Een leuke bacterie op z'n tijd is best lekker. Moeten we soms met z'n allen in de cou veuse gaan zitten. De wereld is al zo steriel. Aldus het commentaar van L. de Wijze van de Centrale Organisatie van Vleesgroothande laren op de onlangs gepubliceerde rapportage over de hygiëne in de varkensslachterijen. De Wijze gaf zijn mening in een vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees in Rijswijk. De groothande laar in vlees vindt de conclusies van het onderzoek door de Utrechtse universiteit onzin. Vol gens hem is het hygiënisch genoeg in de varkensslachterijen. Lepra-patiënt weer terecht ASSEN De Indonesi sche leprapatiënt Ruben Hatumena is terecht. De man die, zoals gemeld, uit ons land is gezet omdat hij geen verblijfsvergunning had, was na aankomst in Djakarta „spoorloos" ver dwenen. Het PvdA-Tweede Ka merlid Henk Knol had aan staatssecretaris Schel- tema van justitie om op heldering gevraagd. Vol gens de staatssecretaris verblijft Hatumena in een ziekenhuis in Djakarta en wordt hij behandeld door een specialist. Lijk vermist meisje gevonden ROERMOND Tussen de Gelderse plaatsjes Eist en Bemmel is gisteren het ontzielde en vrijwel naakte li chaam gevonden van de 15-jarige Ingrid Kamminga uit Arnhem, die al sinds maandagmorgen werd ver mist. Het meisje zou na een bezoek aan het zwembad in Eist naar kennissen in Bemmel gaan, maar is daar nooit aangekomen. Zoekacties van de Rijkspolitie in de omgeving van Els en Bemmel, waarbij ook een he licopter werd ingezet, hadden niets opgeleverd. Het stoffelijk overschot werd tenslotte nabij een greppel aangetroffen door een toevallige voorbijganger. De fiets van Ingrid, merk Dageraad, is nog steeds spoor loos. Sectie moet vandaag aan het licht brengen op welke wijze het meisje om het leven is gebracht en of er sprake is van een zedendelict. In een leegstaand pand in Roermond is dinsdagavond het stoffelijk overschot van een 22-jarige vrouw uit de Duitse grensplaats Niederkruchten aangetroffen, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De politie vermoedt dat de vrouw is overleden aan een overdosis heroïne. Ambtenaren missen Marcel van Dam DEN HAAG De ambtenaren van het mi nisterie van Volkshuisvesting missen hun voormalige bewindslieden Marcel van Dam en mevr. Langedijk. Beiden durfden moeilij ke beslissingen te nemen en beschikten over zoveel kennis van zaken dat ambtelijke bij stand veelal overbodig was. Dit blijkt uit de afscheidswoorden die secretaris-generaal mr. M. Wolferen bij hun afscheid op 1 juni heeft uitgesproken en die in het maandblad van het ministerie zijn afgedrukt. „Wij werkten graag voor u. De minister heeft gevochten als een leeuw om de financiering van het pro gramma veiliggesteld te krijgen en de staats secretaris heeft de ruimtelijke ordening op bewonderenswaardige wijze behartigd. Wij zullen u missen". Beiden zijn opgevolgd door drs. Nypels van D'66. T De zes pupillen de zwakzinnigenin- ing Dennendal, die n deze week in de imen zijn omgeko- hadden nog in leven len zijn. Wanneer het 969 daterende pavil- De Grashoek waar ze ten, voorzien zou zijn ;est van permanente iking en van een au- itisch rookmeldings- em, dan waren de af- iten deuren automa tisch voor hen open ge gaan. Dat zegt de Zeister brandweer commandant J. Dogger, daags na de grote brand in de inrich ting in Den Dolder. Volgens de commandant is de brandbe veiliging in tal van inrichtin gen, verpleegtehuizen en ge vangenissen in ons land even weinig optimaal als in de Grashoek. Dogger heeft er be grip voor dat sommige mensen in inrichtingen opgesloten zit ten om tegen zichzelf be schermd te zijn, maar in de si tuatie dat zij bij het uitbreken van brand eenvoudig niet weg kunnen, moet verandering ko men, zo stelt hij. Anderhalve maand geleden nog bij een brand in het rijksinstituut voor meisjes „De Lindenhorst" in Zeist, maakte Dogger het mee dat de brandweer onnodig veel tijd verloor met het door zagen van dikke tralies. Dit tijdverlies is een meisje van zeventien en een groepsleider fataal geworden; zij kwamen in de vlammen om. Dogger vindt dan ook dat alle gevan genissen, inrichtingen en ver pleegtehuizen voorzien moeten worden van het moderne brandbeveiligingssysteem waarbij deuren automatisch worden ontgrendeld, zodra er sprake is van rookontwikke ling die de walm van een siga ret te boven gaat. „Als er een prullebak in brand staat, werkt het al", aldus Dog ger. „Het probleem is dat per manente bewaking en zo'n rookmelder nogal wat geld kosten. Dat in deze situaties doden vallen, is in feite een kwestie van te weinig centen en dat is een trieste zaak". Hoewel een dergelijk geavan ceerd systeem ontbrak in De Grashoek, waren Dogger en zijn mannen dinsdagnacht ra zendsnel op de plaats van het onheil. Al heeft dat niet kun nen verhelpen dat er slachtof fers zijn gevallen. De nacht wacht van het aangrenzend paviljoen De Heihoek contro leerde De Grashoek via de in tercom en door elk half uur de ronde te doen. „Maar zo'n sy steem op afstand, is niet wa terdicht", legt Dogger uit. „Die intercom is in feite een soort, veredelde babyfoon, een appa raat waarmee je wel geluiden kunt opvangen, maar geen on raad kan ruiken. En dat is waarschijnlijk de oorzaak van alle ellende geweest". volg van de voorpagina) ie nota blijkt dat deze ■bewindsman af wil van elsel van eerste, tweede erdegraads leraren. In 'i daarvan wil hij twee ba- reaus instellen: leraarsfunctie waarvoor HBO-opleiding vereist is ie het standaardniveau voor basisonderwijs, la in middelbaar voortgezet fwijs, inclusief de eerste ileeijaren van havo en functies, waarvoor een mische opleiding of MO- reist is. De maximum- voor deze groep be- nu 6.500.- en wordt nu ,- bij schaal 130. aximumsalarissen van de lleiding gaan variëren 4.348.- (zeer kleine scho- lot 8.421.- voor directeu- oor zeer grote scholen in oortgezet ondefwijs. Voor ct-directeuren komen salarisschalen, toedeling van functies dat elke school voor gezet onderwijs de hoge- incties krijgt toegewezen ns de verhouding van zes ie leraren, twee kerndo- n en één stafdocent. Het mderwijs krijgt geen staf- iten, terwijl kleine basis- en in het geheel geen ho- functies zullen krijgen, eigen onderwijsschalen en alle vervangen door wikkeld nan wijst er in zijn nota it het huidige salarissys- van bevoegdheidsbezol- met bijna 200 verschil- salarisschalen, zo inge- eld is geworden dat de it vaak zelf niet meer be- op welk salaris hij recht Bovendien is het huidi- 'steem nodeloos kostbaar lit in het geheel niet aan at elders bij de overheid de maatschappij gebrui- is. iëring naar bevoegdheid er, aldus de bewindsman, toe geleid dat een leraar nieerdere of hogere be lheden een hoger salaris ingt dan een collega in fde functie die uitsluitend de vereiste bevoegdheid zijn functie beschikt. Een nadelig gevolg is vol- Deetman dat de hoger tiden de lager gekwalifi- in verdringen, waardoor sten per arbeidplaats ho- ijn dan nodig is. Zo zijn veel eerstegraads leraren wbeeld werkzaam in de legraadssector. nan heeft een jaar uitge- en voor overleg met de rwijsbonden. Bovendien ok de Onderwijsraad om s moeten worden ge- 'd, vanwege zijn voorne- het driegradenstelsel af te fen. Het overleg met de fwijsvakorganisaties zal tober van start gaan. AMSTERDAM De Am sterdamse justitie onder zoekt of er reden is om te gen het taleninstituut Lin- guaphone een strafvervol ging in te stellen wegens discriminatie. Volgens de stichting Regionaal Cen trum Buitenlanders in Den Haag (RCB), dat te gen het instituut een klacht heeft ingediend, maakt Linguaphone zich schuldig aan achterstel ling van buitenlanders waar het de verkoop van talencursussen op afbeta ling betreft. Het RCB is op de kwestie at tent gemaakt door een Kaap- verdiaanse vrouw, die bij Lin guaphone een cursdS Neder lands had aangevraagd. Het bedrijf deelde haar mee dat de in het standaardcontract ver melde afbetalingsregeling al leen voor Nederlanders geldt. „Mocht U de Nederlandse na- Linguaphone beschuldigd van discriminatie tionaliteit niet bezitten, dan is het noodzakelijk het contract op naam 'te stellen van een meerderjarige Nederlander", aldus het instituut. Het Regio naal Centrum Buitenlanders heeft een afschrift van de brief aan de officier van justi tie in Amsterdam gestuurd. Directeur D.C. de Vries van Linguaphone wijst de beschul digingen van het RCB van de hand. „Wij hebben, door de praktijk gedwongen, de facili teiten voor buitenlanders in een andere vorm gegoten", legt hij uit. „De ervaring leer de dat buitenlandse cursisten vaak voortijdig ons land weer verlaten, en dan in de haast vergeten de half afbetaalde cursus te retourneren". Met behulp van drie drij vende dokken is gister ochtend het laatste deel van de Oude Willemsbrug over de Nieuw Maas ver plaatst naar het Leuve- hoofd. Dit 90 meter lange en 1200 ton wegende ge vaarte komt daar tijdelijk te liggen, ondanks pro testen van de wijkbewo ners. Het deel wordt ui terlijk volgend voorjaar als monument overeind gezet bij zijn oude plaats, het bruggehoofd op de noordelijke oever. De be woners van het Scheep vaartkwartier hadden zich tegen de operatie verzet uit protest tegen het ver loren gaan van parkeer plaatsen. OVERHEID VOOR TONNEN HET SCHIP IN VOLLENHOVE De Stichting Stadsherstel Vollenhove, die zich ja renlang heeft ingezet voor de opbouw van historisch waardevolle pandjes, heeft haar beste dagen ge had. De H.Geest-kapel in dit Noordwest-Overijsselse stadje moet haar beste da gen nog krijgen, zo lijkt het. Het uit 1424 daterende, kortge leden voor vele tonnen geres taureerde kerkgebouwtje staat leeg. Ondanks jarenlang zoe ken is er nog steeds geen be stemming gevonden voor de H.Geest-kapel. De Stichting Stadsherstel, die zes jaar geleden een voorfi nanciering is aangegaan voor de niet subsidiabele kosten van de restauratie, heeft een schuld van rond de kwart mil joen gulden. Voor de Algeme ne Bank Nederland was dat reden genoeg' om het vroeg- Gothische kerkje via een ma kelaar te koop aan te bieden. Liefhebbers dienen ruim twee ton op tafel te leggen. Het voltallige Stichtingsbe stuur heeft zich inmiddels te ruggetrokken. „Schandalig dat het allemaal zo moest lopen", aldus ex-Stichtingsvoorzitter R.F.Post, die zegt te zijn opge stapt vanwege een gebrek aan medewerking van de gemeen te Vollenhove en zijn medebe stuursleden. „Wie laat er nu zomaar een prachtig kerkje uit de handen glippen... Stomme lingen zijn het bij de gemeen te. Echt, daar krijg ik tranen van in mijn ogen". Bouwval De problemen rond de H.Geest-kapel beginnen eigen lijk al in 1958. Een bouwval was het, niets meer en niets minder. Aan alle kanten werd het in zijn voegen krakende gebouwtje gestut. Op 3 septem ber 1958 werd dan ook bij het toenmalige ministerie van On derwijs, Kunsten en Weten- „Wie laat er nou zo'n prachtig kerkje glippen?" schappen een gemeentelijk verzoek ingediend, de stoffelij ke resten te mogen slopen. „Geen sprake van", oordeelde het departement van Den Haag op 14 mei van het vol gende jaar. O.K. en W. had „overwegende bezwaren", om dat het bouwval „een van de weinige, nog overgebleven gasthuiskapellen in Nederland is". Na allerlei subsidie-aanvragen en een nog verdere verwoes tingen aanrichtende storm in oktober 1972, gaf het ministe rie van CRM in het midden van de jaren zeventig te ken nen, dat 478.900,- subsidie kon worden toegekend over de door architectenbureau Meyerink uit Zwolle opgestel de restauratiebegroting van 575.000,-. Met vereende kracht werden de herstelwerkzaamheden ter hand genomen. Maar onder meer door historische vond sten en het mondjesmaat afko men van de door CRM toege zegde subsidie, wilde de res tauratie echter niet al te snel vlotten. Als gevolg daarvan én onder invloed van de alsmaar verder stijgende rentetarieven, werd de financieringsschuld van de Stichting Stadsherstel Vollenhove hoger en hoger. Naarmate de restauratie vor derde tekende zich steeds dui delijker af, dat er waarschijn lijk geen gegadigde voor de Heilige Geest-kapel gevonden zou worden binnen het vereni gingsleven van Vollenhove. In net begin van 1980 onder nam de schuldeisende ABN- bank in Zwolle dan ook de eerste poging het kerkgebouw tje te verkopen. Zonder resul taat. Hernieuwde en verhevig de pogingen om tot verkoop over te gaan, zijn dezer dagen in gang gezet. HENRI BELTMAN ASSEN Veel Zuid-Molukkers in Assen zijn bang dat de berichten over de plannen om koningin Beatrix en premier Van Agt te gijzelen de frustratie en agressie onder de Zuid-Molukkers versterken. Die vrees komt voort uit het ongeloof dat die plannen er echt waren. De Binnenlandse Veiligheidsdienst heeft dan wel be vestigd dat dat uit verhoren van door de Asser politie aangehouden Zuid-Molukkers is gebleken, maar daar bij worden geen verdere bijzonderheden vermeld. Dat heeft ertoe geleid, zo stelt men, dat het gros van de Zuid-Molukkers de berichten niet serieus neemt en meent dat het bijvoorbeeld gaat om een smoes om de Zuid-Molukkers wat langer vast te kunnen houden. Deze zienswijze blijkt uit de reacties van enkele vooraanstaande Zuid-Molukkers uit Assen en Boven Smilde. Een van hen is Philip Nanuru, voorzitter van de wijkraad van de Zuid-Molukse wijken 2 en 3 in Assen. Hij stelt dat de meeste Molukkers op de berichten reageren met „dat kan niet .waar zijn". De Zuid-Mo lukse jongeren die vastgehouden worden, zijn volgens hem be kend genoeg in de Molukse gemeenschap om de verhalen als zou het gaan om een wraakactie voor familieleden die betrok ken waren bij eerdere Molukse acties, niet te geloven. Wel kan Nanaru zich agressief gedrag van Zuid-Molukkers voorstellen door de algemene onvrede over de manier waarop de Neder landse overheid de Molukse gemeenschap aan het lijntje houdt. Beloften Als de schietpartij op de politiewagen op 11 juni, de brandstich tingen en de openlijke geweldplegingen in Assen inderdaad uit de koker van de aangehouden Molukkers zouden komen, gelooft Nanuru evenmin dat dat te maken heeft met een wraakactie „Die lijn zie ik niet", zegt hij. De frustratie en agressie die er onder de Zuid-Molukkers leven, verklaart het wijkraadslid met de vele beloften van de overheid die niet nagekomen worden. „De wijkraden worden niet gezien als gelijkwaardig gespreks partners. We hebben een waslijst met wensen samengesteld, maar daar gebeurt niets mee", legt hij uit. Verder verwijst hij naar het open jongerencentrum, dat met geld uit de Molukken- pot van CRM wordt betaald en naar de niet nagekomen belofte dat er een kerk zou komen voor de Zuid-Molukkers. Philip Nanuru over de gijzelingsberichten: „Die komen bij de Zuid-Molukkers heel vreemd over. Die jongens van Masiun, die aangehouden zijn, zijn goed geschoolde jongens. Die weten heus wel wat ze doen. Het is voor ons een raadsel waar die berichten vandaan komen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de CDA-top buigt men zich nu reeds over de vraag, wie na de kamerver kiezingen van 8 september de leiding van de Tweede-Ka merfractie van die partij op zich zal moeten gaan nemen, voor het geval de huidige frac tievoorzitter Ruud Lubbers in het dan te vormen kabinet mi nister zou worden. Tijdens de vorming van het kabinet Van Agt-III, toen het vertrek van Lubbers ook aanstaande leek, gooide Wim Deetman, de hui dige minister van O.en W. hoge ogen voor het fractie- voorzitterschap, maar straks lijkt de zaak weer geheel open te zijn. Deetman werd toen gepolst en hij wees de nieuwe taak niet af hoewel hij zich op O.en W. plezierig voelde toen er sprake van was dat Lubbers minister van Sociale Zaken zou worden en Louw de Graaf als meest in aanmerking ko mende kandidaat voor de lei ding van de CDA-fractie die functie niet bleek te ambiëren. Later bleef Lubbers op zijn post en werd De Graaf minis ter. Deetman was toen echter niet de enige kandidaat, er cir culeerde een hele trits namen. Dat kandidatenlijstje is voorlo pig opgeborgen. In de eerste plaats omdat Lubbers te ken nen heeft gegeven, dat hij in principe fractievoorzitter wil blijven omdat hij vanuit die post grote invloed op de poli tiek kan blijven uitoefenen. Hij heeft er wel aan toege voegd, dat dringende redenen hem van standpunt kunnen doen veranderen. Als zo'n reden wordt in CDA- kringen een nieuw minister schap gezien. Maar als het zo ver zou komen is er een ge heel nieuwe situatie ontstaan, omdat er dan een nieuwe frac tie zal optreden met onder meer verschillende huidige CDA-bewindsliedden, die ook voor het fractievoorzitterschap in aanmerking kunnen ko men. Een formele procedure is dan ook niet gaande binnen het CDA, wel wordt er intern wat gefilosofeerd. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap Enkele buien DE BILT Een onweerssto ring die gistermiddag vanuit Frankrijk kwam opzetten heeft een eind gemaakt aan het zonnige en zeer warme weer van de laatste dagen. Het zwaarste onweer kwam langs de kust voor, waar windstoten werden gemeten van 90 km per uur. De daling van tempe ratuur verloopt geleidelijk. Vandaag kon het nog vrij warm worden. Morgen zorgt een zuidwestenwind voor een verdere temperatuurdaling. Vanaf zondag kan de tempera tuur weer oplopen, een gevolg van de ontwikkeling van een hogedrukgebied, een uitloper van het bekende Azorenhoge- drukgebied. Door deze ont wikkeling zal de buiïgheid in ons land de komende dagen snel minder worden. Weersgesteldheid van gisteren Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furl Kopenhagen onbew. Lissabon l.bew. Locarno l.bew. onbew. 30 14 3' 14 0 rr 17 0 ff 15 - rr 19 0 rr 15 7 rr 160,2 rr Stockholm onbew. onbew. 28 13 21 0 n 16 0 n 18 0 n 23 0 n 18 12 n 11 On 16 0 n 16 0 n VlissJngen l.bew. 29 18 0 rr l.bew. 31 17 4 n mist 29 17 9 n l.bew. 31 16 2 n regenb. 29 160.1 n ADVERTENTIE JONGE DUBBELE GRAANJENEVER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9