ien miljoen kubieke meter as spoorloos verdwenen m schrijve. [JNLAND SPEURT NAAR LEK n> Hoog en droog IUIBENRIA KWAKERNAAK Jn de zomer jfioeten wij juist xtra hard werken99 De Burcht toepasselijk decor voor Volksm uziekdag mpQeidM<2aïvuvnt Tekst en foto's: Sylvia van'Leeüwen LEIDSE COURANT DONDERDAG 15IUU 1962 PAGINA 3 EN Het Energie i Rijnland (EBR) is op zoek naar een gaslek. Rijnland zag jaar op onverklaar- wijze 10 miljoen ku- meter aardgas ver- en. Dat betekent een •s van ruim 4 miljoen n. Het onderzoek, mei werd gestart, waarschijnlijk in >jaar afgerond. Maar !t aan Rijnland ligt, rordt het lek eerder poord. De heer jergen van het Rijn- I „Degene die het lek wordt op de schou- rondgedragen." nstanties zijn bij het on derzoek ingeschakeld: het Verificatie-bureau van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, CAP-Gemini en het Vergasinstituut. Het Verifica tie-bureau onderzoekt de ad ministratieve kant van de zaak, CAP-Gemini neemt de automatisering voor zijn reke ning en het Vergasinstituut neemt de technische kant van het gaslek onder de loep. Leidingen Volgens de heer Sandbergen van het energiebedrijf kan het gaslek op verschillende manie ren worden veroorzaakt Het is mogelijk dat het gas uit de leidingen ontsnapt. In het ge bied, dat door Rijnland van gas wordt voorzien, liggen nog diverse oude leidingen van het oude net. Die leidingen wor den successievelijk vernieuwd. De heer Sandbergen vermoedt echter, dat lekkende leidingen niet de hoofdschuldigen ziin. „Wanneer 10 miljoen kubieke meter gas ontsnapt, dan zou er in Leiden geen boom meer in leven zijn," zegt hij. Het is ook mogelijk, dat de gasmeters niet in orde zijn en dat er zo grote meetverschillen ontstaan. Behalve de bovengenoemde technische kant van de zaak, is het mogelijk dat het verlies van 10 miljoen kubieke meter gas door administratieve fou ten wordt veroorzaakt De heer Sandbergen: „Populair gezegd, zou dat betekenen dat er een lek in de computer zit." CAP-Gemini, een bedrijf dat de automatisering voor Rijn land verzorgt, is op zoek naar mogelijke fouten in die auto matisering. Het verificatie-bu reau is in de administratie van Rijnland gedoken. Volgens de heer Sandbergen heeft geen enkel energiebedrijf in Neder land te maken met een gaslek van deze grootte Stadsverwarming Rijnland gaat ernst maken met de stadsverwarming. Een deel van de gasreserve van Rijn land, 1,26 miljard kubieke me ter, zal het energiebedrijf mo gen reserveren voor het opzet ten van een project voor stads verwarming en electriciteits- opwekking, dat in 1987 van start moet gaan. In totaal staat de gezamenlijke energiebedrij ven 125 miljard kubieke meter gas ter beschikking. Van die hoeveelheid is echter 25 mil jard kubieke meter als reserve bestemd. Deze reserve zal nu in de komende jaren worden aangewend voor de ontwikke ling van verschillende stads verwarmingsprojecten in Ne derland, waarvan Leiden er in de Stevenshof één in voorbe reiding heeft. De energiebedrijven hebben in de jaren 1979-1981 15 miljard kubieke meter minder gas verstookt dan in 1977 werd ge raamd. De heer Sandbergen van Rijnland: „Vorig jaar had den we begroot, dat we 550 miljoen kubieke meter gas zouden verkopen. Er is toen maar 480 miljoen kubieke me ter afgenomen door onze klan ten. Trouwens, ondanks dat verschil, bleef het gaslek even groot" onomisch wel en wee itt ■v< arwal onroerend goed b.v." (het verwerven van onr. goed) H> itigd aan het Parkzicht 6 is uit Leiden verplaatst. winkel in woning inrichting „Meubeldroom" aan de Ko- el olen 35 wordt verplaatst naar de Haarlemmerstraat. 111 Bekkerin handelend onder de naam H. Bekkerin voegers- j| gevestigd aan de Cyperzegge 5, is in staat van faillisse- n verklaard. metsel- en timmerbedrijf C. Sloos b.v. gevestigd aan de tnburgseweg 45 is in staat van faillissement verklaard, de Breestraat 109 is in een eerder leeggekomen winkel de snackbar Luigers gevestigd. 0t glazenwassersbedrijf „Hollandia" aan de Kiekendiefhorst opgeheven. t winkelbedrijf „Kors b.v." (vak- en vrijetijdskleding) aan n larlemmerstraat 241-243 is gestart met de opheffingsuitver- ei e: n de Luzernvlinder 8 is „Aackosoft", imp. en exp. van, het erpen en verhuren van computer programma's gevestigd. de Rembrandtstraat 6 is „Hotgi", im- en exp. van, groot- Dc el en kleinhandel in Japanse prenten (eig. G. Chr. Uhlen- 1£ gevestigd. in de Groenoordstraat 13 D. J. Verwolf, vervaard, en rep. s kistorische toetsinstrumenten, gevestigd. c si de Geregracht 41a is „Zeevaart Grietje", het verhuren u en zeiljacht (eig. P. J. Dullemeyer) gevestigd. winkel in exotische produkten „Tropencentrum Sheikh" cade Hogewoerd 19 is opgeheven. P° n de Oude Singel 212 is het glazenwassersbedrijf Eradus en In raian gevestigd. '}s n de Haarlemmerstraat 303 is import van en groothandel in smiddelen van N. Chakir-Senhaji Haj gevestigd, aan de Beukenrode 39 gevestigde kleinhandel in plezier- ligen „Technisch Watersport Bureau van der Vos" is opge- de Bruggestraat 2 is het onderaannemingsbedrijf voor be- ervlechtwerken van J. Schroef gevestigd, i&de Flevoweg 9a is Equipment Parts and Supplies b.v. i.o. ppSYimp., exp. en handel in bouwmachines en hun onderde- gevestigd. supermarkt van Simon de Wit aan de Donkersteeg 11 is gs opgeheven. een eerder leeggekomen winkelruimte aan het Noordeinde ihet vegatarisch eethuisje „Ambrozijn", geopend, winkel in gebruikte goederen en antieke voorwerpen van LFilippo aan de Langebrug 43 is opgeheven, on t glazenwassersbedrijf „De Zeem" aan de Willem de Zwij- J1® an 105 is opgeheven. el|t metselbedrijf P. van Rooyen en Zn. aan de Staalwijkstraat opgeheven. Onweer zorgt voor overlast LEIDEN De Leidse politie moest gisteravond diverse ma len in actie komen vanwege het hevige onweer. Inbraaka- larms gingen af, een grote boom aan Het Plantsoen werd door de bliksem getroffen en op de Lage Morsweg schrok een automoblist van een don derslag en ramde een boom. In totaal ging in zes panden vanwege de bliksem het in braakalarm af. De politie ruk te daarom tot zes keer toe voor niets uit Een 22-jarige Leidenaar was op de Lage Morsweg juist aan een uitwijkmanoeuvre bezig, toen hij hevig schrok van een donderslag. De man reed met zijn auto een paal en een boom omver. De auto werd aan de voorkant vernield. Auto tegen lichtmast KATWIJK Een 21-jarige vrouw uit Veldhoven werd gisteren onwel. Zij verloor de macht over het stuur en botste met haar auto tegen een licht mast. Het ongeval gebeurde op de secundaire weg van Katwijk naar Wassenaar, ter hoogte van het Panbos. De vrouw is met hoofdletsel naar het Dia- conessenhuis vervoerd. De auto werd totaal vernield. Ruim zestig meter boven de begane grond, on der de gloeiend hete zon, zijn vier metselaars bezig de schoorsteenpijp van de vuilverbran ding op te bouwen. Echt warm hebben ze het niet daarboven. Op die hoogte wil nog wel eens een straf windje waaien. Volgende week wordt het hoogste punt (79 meter) bereikt en dan mag de directeur de vlag in top hijsen. Over vijf we ken is ook het binnenwerk van de nieuwe schoorsteen (de oude was versleten) vernieuwd en dan kunnen de twee noodpijpen eraf. Deze twee gaven veel klachten uit de buurt omdat ze vanwege hun geringe hoogte stankoverlast ver oorzaakten. 33 De familie Kwakemaak ten voeten uit Voor de foto trok Ria nog gauw even een nieuwe broek aan. XX} MADE Het m" ikt er heerlijk naar het atteland. Een menge- ;p ig van hooi, mest, gras, aa rkens, kippen en ande- dieren. De deuren van stallen staan wijd ™$en. Het is warm weer. hond ligt loom in de haduw en kijkt niet op om als er iemand iel lorbij komt Hier en ;lf$ar tokken wat kriel- n ppen en kraait er een •J an. De varkens maken jch niet moe met dit Ze liggen in de ie stal tegen en op ar in de vochtige fodder. Af en toe wat op knor. Een licht windje "et het losse hooi op laaien. Het lijkt vol- 3p aakt vredig en rustig 1 de boerderij. Maar 2 m is daar, op blote voe- J n en in korte broek een hard werkende boe rin. Ria Kwakernaak (32) maakt kaas. Zo'n 38 stuks per week. Gewone kaas, maar ook bij zondere kaas. Kaas met krui den, met bijvoorbeeld brand-' netel, tuinkruiden, komijn of wat iemand maar wil. Dat is hard werken. Maar Ria Kwa kernaak draait er haar hand niet voor om. Alleen voor het zwaarste werk roept ze de hulp in van haar schoonva der, de vroegere baas op de boerderij. Dat is zo'n beetje aan het eind van het kaasma kersprocédé wanneer de ont stane kaasbrokjes, vanuit een grote tobbe met wei (wat overblijft van de melk bij het kaas maken) in de kaasvaten gedaan worden. Zo'n 14 kilo per vat moet dan uit de tobbe getild worden. Schoonvader Kwakernaak (72) tilt er de ene helft uit en Ria de ande re helft. Het is een geplas en gespetter, maar dat maakt hen niet uit Het is warm buiten, dus een beetje afkoe ling kan geen kwaad. Er wordt niet veel gepraat. Ze hebben het vaker gedaan. De resterende wei gaat. van de tobbe naar een centrifuge en van de dikke substandie die daar weer afkomt wordt de boter gemaakt „We maken alleen in de zomer kaas. 's Winters gaat de melk naar de fabriek, dan wordt er geen kaas gemaakt en kun nen we even bijkomen van de drukke zomer". Donder dags gaat de meeste kaas naar de markt in Gouda,' maar ook aan hun boerderij langs de Rodepolderkade 5 in Hoogmade/grens Leiderdoip wordt zij verkocht Als 's winters de melk naar de fabriek gaat dan gunnen de Kwakernaaks zich pas de tijd even uit te puffen. Ze zouden dan zelfs op vakantie kunnen gaan. Al is dit er nog maar één keer van gekomen. Huib Kwakernaak (38) en Ria staan in de zomer 's och tends om zes uur op en wer ken tot een uur of half negen in de avond. Huib is op de boerderij geboren en heeft enkele jaren geleden de zaak overgenomen van zijn vader. Zijn vader nam de boederij weer over van zijn vader en die weer van zijn vader. Het boeren zit Huib dus in het bloed. 's Morgens vroeg melkt hij eerst de koeien, dan voedert hij het jonge vee, even ontbijten en even hel pen met kaas maken, dan drinkt de hele familie gezel lig koffie en wordt op het land gewerkt. Het is even tijd om te eten voordat de andere werkzaamheden op de boer derij verder gaan, zoals voe ren, kaas, boter maken, eie ren rapen, hooien, mesten, schoonmaken, dieren verzor- fen enz. De oude heer Kwa- ernaak onderhoudt de var kens. Ria Kwakernaak moet behalve haar werk als boerin ook nog voor haar drie kin deren zorgen. Een boeren be staan is in de zomer dus een extra druk bestaan, waabij er geen tijd is om van de zon te genieten. „Zomers voel je de drukte. Dat gevoel begint al in de lente. Je gaat van alles rege len om de zomer goed door te komen. Ria maakt dan de boel eens goed schoon en ik grutten en zwaluwen te zien zijn en het gras wordt weèr sappig dan voel je de zomer naderen. Dan is het weer hard werken. De winter is echt nodig om bij te komen en misschien gaan we deze winter zelfs wel op vakan tie". Er komen wat kaasklanten aan. Eerst even een stukje proeven en dan een kilootje zus en een pondje zo. Wat ei eren en soms ook wat boter. Een paar kinderen die met de klanten zijn meegekomen willen even naar de kippen kijken. Dat mag. De poes is aan komen wandelen en feeft de kopers voortdurend opjes en knijpt de ogen goedkeurend toe. De hond wordt het wat te druk. Hij vertrekt naar rustiger oor den. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Mattijs Fabian z.v. T. C. Mensinga en H. M. van Hemmen; Aycan d.v. H. Olmez en S. Celam; Edwin Robert z.v. H. van der Plas en A. EI van Muijen; Eeije Jean- nette d.v. J. R. A. M. Nienhuis en J. W. Krikke; Bianca d.v. J. de Roode en M. H. de Ridder, Marjolein d.' Duk en A. C. Devilee; Dora Geertrui d.v. J. P. Laurier en C. J. M. de Bock; Sander Christiaan z.v. A. Florisaon en I. H. T. Hoogeveen; Iris d.\ van den Bosch en P. J. M. Seijsener; Dominique d.v. Z. Jahshan en M. C. Horree; Suzanne d.v. P. G. Reeuwijk en S. EI de Vries; Inge d.v. P. G. Reeuwijk en S. E. de Vries; Pieter Gijsbert z.v. M. Varkevisser en G. J. Ouwehand; Miranda d.v. S. R. Har don en C. H. Uittenbogaard; Vincent René z.v. H. J. M. Steenvoorden en W. Nijenhuis; Astrid Desirée Corne lia cLv. A. B. van Dijk en P. A. H< ervorst; Naomi Maria d.v. J. Heemskerk en M. C. van der Putten; Jacomijn d.v. H. J. Winterink en M, H. M. Huijmans; Mirthe d.v. J. W. Kamp en M. Dahmen; Elsbeth Maria d.v. H. M. van Gorkum en M. C. M. Blanken; Maarten z.v. W. Goos K. Ykema; Michael Arnoldus Maria z.v. J. J. M. Schrama en A. M. E. van Leeuwen; Olivier Martin z.v. G. M. Woerlee en M. Mukhopadhaya; Maarten Matthijs tv. C. W. van Schouwburg en A. Oudborg; Jacoba d.v. C. van der Marei en M. de Mooij; Mirjam Cornelia Geertruida d.v. P. Hoogeveen en G. C. Ros, Viviana Olivia Nadine d.v. J. H. Klaassen en W. C. Schmidt; E£win Gerrit Willem tv. F. E. J. Wesselink en G. W. J. Raterink; Xaviera Marianne d. R. Scholten en M. T. F. C. Viehoff; Jacqueline Ariëtte d.v. A. Duijndam en G. van Rijn; Catharina Hendrica Maria d.v. A. A. H. J. Marijnen i J. Berbee; Jasper Alexander z.' Wassenburg en I. C. van der Louw; Luuk tv. J. J. Brouwer en M. de Mooij; Cornelis Albertus Maria A. M. M. van Eeden en M. P. Onder water, Patricia Aplonia Elizabeth d. H. P. M. Meskers en E. A. M. Vree burg; Robbert Hans tv. R. Noordover en G. Plokker, Mirjam d.v. G Goudswaard en J. C. J. M. Herme- ling, Ellen d.v. G. Goudswaard en J C. J. M. Hermeling, Pieter z.v. P. van Warna Henriet d.v. H. J. Kisteman en W M. Wilts, Linda Wilhelmina Anna d.v. W. H. M. van Haarlem en J. M. G. van Iersel, Cornelia Maria Anne d.v. L. P. J. Smit en M. EI van Trigt, Clementine Henriëtte Maria d.v. J. G. M. Langezaal en J. M. G. Vreeburg, Tamara Gabrielle d.v. J. J. P. Oomen en C. M. van Klink, Alber- tina Janneke d.v. N. van Duiivenbo- de en C. van Duijn, Marcel Cornelis tv. G. J. van der Meij en G. P. Haas noot, Johannes Gerard us tv. C. H. Mens en EI Siera, Querdo Angelo tv. J. C. J. van Hooven en M. C. H. Homborg, Rikkert Sanne tv. L. de Films in Volkenkunde In het Museum van Volkenkunde aan de Steenstr&at wordt de komende zondagen een aantal films ver toond. Zondag wordt de film ttPeru-nu" gedraaid. De rolprent, gemaakt door Gerard van Alkemade, handelt over de leefsituatie in Peru en de problemen waarmee dat land te kampen heeft Zondag 25 juli houdt Rudolf Manneke, conservator Islamitisch cultuurgebied, een diaserie over de beschildering van vrachtwagens in Af ghanistan. De serie is getiteld fainted Truck". De film Bhutan" van de beroemde bergbeklimmer Jan Boon, besluit de serie. Boon filmde in de Himalaya. Alle voorstellingen beginnen om drie uur. Archieven Krantz Bij het gemeentearchief van Leiden is verschenen een bro chure met als titel de „Inventaris van de archieven Krantz". De publicatie geeft een overzicht van de nagela ten bescheiden- van de voormalige lakenfabriek aan de Oude Singel, een historische verhandeling over dit bedrijf en zijn betekenis voor de Leidse textielindustrie. Ook zijn bijgevoegd een tiental nog nimmer gepubliceerde foto's over het fabricageproces. In een bijlage wordt inzicht gege ven in de stamboom van de familie Krantz voor zover zij binding hadden met het bedrijf. De brochure is af te halen bij het Gemeentearchief aan de Boisotkade 2a voor fl5,-- of wordt toegezonden na overmaking van/19,25 op girore kening 194276 t.n.v. Gemeentearchief Leiden. LEIDEN De organisa toren van de Volksmu ziekdag hebben voor dit muzikale evenement een zeer toepasselijke plek uit gekozen. In het eeuwen oude bolwerk De Burcht zullen zaterdag 24 juli oude ballades en volks wijsjes uit lang vervlogen tijden ten gehore worden gebracht. De Burcht staat van elf uur tot vijf uur in het teken van de volks muziek. Vier groepen ver zorgen optredens en in strumentbouwers tonen oude muziekinstrumen ten. Het bij de Burcht ge legen restaurant „Het Koetshuis" zorgt voor aangepaste drankjes en hapjes. Vier groepen treden op: Trio Overlast, Crooks, Kees Ouwe jan Makkers en Marion Robbie. Het uit Rotterdam af komstige Trio Overlast is zeer bedreven in de pure straatmu ziek. De groep bespeelt diverse instrumenten, zoals gitaar, do- bro, viool, mandoline, diato nisch accordeon en een zin gende zaag. Trio Overlast neeft een repertoire, dat be staat uit Amerikaanse folk songs en bluesnummers. De specilateiten van de groep zijn cajum en hokum. Cajum is een mengvorm van van bluesmu ziek en Franse walsjes. Hokum is ragtime-muziek, die wordt gespeeld op goedkope instru menten. Ook de groep Crooks brengt veel muziek van Amerikaanse oorsprong. Jugband, westerns wing, jazz, blues, ragtime, ca lypso, oldtime en bluegrass- muziek worden door de groep ten gehore gebracht. Crooks bedient zich van instrumenten als gitaar, cornet, 5-snarige banjo, trombone, wasbord, bo nes en rasp. Kees Ouwejan Makkers brengt muziek die beter past bij een decor als De Burcht. Behalve Ierse en Britse kroeg en zeemansliederen, brengt de groep ook oude ballades en Nederlandstalig werk. De groep, die bestaat uit Kees Ou wejan, Peer van der Burgh, Ruud Schoenmaker en zange res Sharon Bradley, trad al va ker op in Leiden. Marion Arts en Robbie Laven vormen samen het duo Marion Robbie. Deze twee Nieuw Zeelanders brengen een voor namelijk Engels repertoire. Het duo brengt veel eigen werk ten gehore. Robbie speelt veel instrumenten, zoals de mandoline, sitar, sanza, viool, alt- en sopraansaxofoon, lap- steel gitaar, harmonika, bou- zouki, yang chin didjeridoo en dwarsfluit. Onder aan de heuvel van De Burcht worden door de groep CRWTH instrumenten uit de periode 1000-1550 getoond en bespeeld. René Zaal demon streert vioolbouwen. Programma: 11.00 uur: optre den Trio Overlast; 12.00 uur optreden Crooks; 12.45 uur optreden Kees Ouwejan Makkers; 13.45 uur optreden Trio Overlast, 14.30 uur optre den Marion Robbie; 15.15 uur optreden Kees Ouwejan Makkers; 16.00 uur: slotopt- reden Crooks met Marion Robbie. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor de handige 4-kleurenbalpen. van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Adres Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) E per kwartaal Stuur een vierkleurenbalpen naar: Naam Adres Postcode/Plaats- T elef oon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, |^2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3