Beroepsmilitairen later met pensioen 5ware gevechten SmIraakse avenstad Basra Zwaarte van functie wordt bepalend voor salaris leerkrachten Dit weekeinde topdrukte op Nederlandse en Duitse wegen IE KNEET" PAK T HINA ULT 3 SCHERPE KRITIEK VAN BELANGENORGANISATIES if OTJOCH Noodweer treft vooral Zeeland en Limburg 2cicUe0omcmt Donderdag 15 juli 1982,72e jaargang no. 22320 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Een uur „Toppop" op Ned. I om 19.00 uur en om 21.55 uur show „Night of hundred stars". Op Ned. II om 20.27 uur „Cen tennial", om 22.05 uur „Brand punt" met voorzitter Visser van de ziekenhuisraad contra minister Gardeniers over zie kenhuissluiting en om 22.30 uur begin serie leven op aarde. Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 15 graden, middag- temperatuur omstreeks 23 gra den. Matige zuidwestenwind. Vanaf morgen minder buien. Zon op: 05.39, zon onder: 21.53; hoog water Schev.: 10.28, 22.59; laag water: 05.46, 18.26. NCE D'AGEN Ger- \etemann boekte op de feestdag Quatorze Juil- van zijn mooiste over igen en nog wel op zijn Hinault. Hij won na erverende strijd de indi- tijdrit met een verschil seconden. Gerrie Kne- j verkeerde zodoende in leste stemming, ook al linault zich in de gele iet 14 seconden voor op Knetemann. Ander- wam in het algemeen nent op de derde plaats op 2.03. Nog voordat de echt is begonnen, met woorden: nog voordat de eerste bergetappe is afge werkt, lijkt Joop Zoetemelk al kansloos voor de eindzege. De Nederlander verloor gisteren in de individuele tijdrit ruim twee minuten op Bernard Hi nault, waardóór hij nu al meer dan vier minuten achterstand heeft op de nieuwe drager van de gele trui. Zoetemelk werd overigens wel vijfde in de emotionele rit tegen de klok. Tourprijsvraag Het antwoord op vraag 11 Het antwoord op de nostalgi- (Wat de tijd van de winnaar sche (2 punten!) vraag moet van de tijdrit over 57,5 km?) is morgen in ons bezit zijn. 77 minuten (1 uur 17 min. 29 sec.). Er waren nogal wat deel nemers die van de mogelijk heid gebruik hebben gemaakt hun tijd aan de juiste afstand aan te passenen nu net naast de 77 minuten hebben ingevuld! Er waren twaalf deelnemers die drie punten kregen bijgeschreven. Charles Hogenboom (Oude Wetering); Wilko Hogenboom Roelofa- rendsveen) en L.G. Luiten (Zoetermeer) ontvangen de Liefde van het varken voor de truffel verklaard MUNCHEN Westduitse onderzoekers zeggen de ver klaring gevonden te hebben voor de passie die varkens hebben voor truffels, de geurige paddestoelen met een onderaards knolvormig vruchtlichaam die ze soms wel tot meer dan een meter diep al wroetend in de aarde stoppen. De aantrekkingskracht is volgens de deskundi gen seksueel van aard. De truffels bevatten namelijk een zeer sterk riekend hormoon dat gelijk is aan dat wat wordt afgescheiden door de beer, het mannetjesvarken, zo schrijft het medi sche weekblad in München. Verklaard is hiermee ook waarom de truffel alleen wordt gezocht door zeugen en niet door beren. Vriendin Kist op vrije voeten AMSTERDAM Inge M„ de vriendin van voetballer Kees Kist, is sinds gister middag weer op vrije voe ten. Ruim twee weken gele den werd zij door de politie gearresteerd op verdenking van brandstichting in de sportzaak van de speler van AZ '67. Overigens heeft de justitie haar verdenking nog niet opgegeven, maar de au toriteiten achtten het niet langer noodzakelijk de vriendin van Kist achter de tralies te houden. Justitie «in het hemd" ZUXPHEN Verdachten, die gisteren in Zutphen bij rechter mr. Egb. Myjer te recht stonden, kan het niet zijn ontgaan dat het gerecht eens niet in het zwart ge kleed ging. Vanwege de warmte had de rechter be sloten de toga's niet aan te laten trekken. Zo kon het gebeuren dat de officier in een T-shirt voorstond, overi gens zonder reclame. De rechter zat in overhemd met stropdas, waarop de beelte nis van Vrouwe Justitia. Zo bleef het decorum toch nog gehandhaafd. DEN HAAG De leef- ijd waarop beroepsmili- iren met pensioen [aan zal drastisch wor- verhoogd. In .VRO's radiojournaal is •anmorgen de inhoud an een brief onthuld, aarin staatsscretaris an Houwelingen van lefensie vandaag of iorgen aan de militaire •elangenorganisaties eedeelt dat marine mensen voortaan niet d^neer met 50 jaar, maar aoaanvankelijk op 55-jari- nfge leeftijd en later op 58-jarige leeftijd de dienst zullen verlaten. Voor land- en lucht macht wordt de leef tijdsgrens opgetrokken van 55 naar 58 jaar. De verhoging van de leeftijd voor wat „functioneel ont slag" wordt genoemd, is bij de belangenorganisaties slecht gevallen. Luitenant kolonel Bindels van de Ne derlandse Officieren Vereni ging herinnert er aan, dat in 1965 is vastgesteld tot op welke leeftijd een militair ten volle geschikt wordt ge acht om zijn functie te ver vullen. „Die argumenten staan nog volledig overeind en de staatssecretaris zal niet kunnen aantonen dat de zaak nu anders ligt", aldus de heer Bindels. „Militairen boven de leeftijd waarop zij ten volle geschikt worden geacht voor hun taak tóch in dienst houden, is niet in het belang van de krijgsmacht, terwijl het bo- vendien zou inhouden dat de rechtspositie van de militair naar wisselende normen zou worden vastgesteld". Hij gaat ervan uit dat de nade ring van de verkiezingsda tum van 8 september niet vreemd zal zijn aan de be slissing. Er kan wellicht po litiek voordeel mee worden bereikt, maar dat is toch geen aanvaardbare basis voor personeelsbeleid, aldus de heer Bindels. Penningmeester Van Donk van de Vereniging voor de Belangenbehartiging van Schepelingen bij de Zee macht (VBZ) stelt dat de ter zee niet ongebruikelijke werkweek van 70 tot 80 uur niet van oudere militairen gevergd kan worden, zodat voor hen naar schatting ze venhonderd banen op de wal gevonden zullen moeten worden, waar burgerperso neel zal moetenN verdwijnen. Hij schat dat de maatregel geen besparing zal opleve ren, maar mede door de ver eiste omscholing een slordi ge 90 miljoen gulden meer zal gaan kosten. Voorzitter Ros van de mare chausseevereniging is ook van mening dat de maatre gel zeker in de eerste tijd geen financieel voordeel zal opleveren, maar wel de werkloosheid zal bevorderen en grote spanningen onder het militaire personeel zal veroorzaken. Ook hij sprak het vermoeden uit dat de staatssecretaris een politiek doelpunt wil scoren waar mee de belangen van de mi litaire organisaties niet ge diend zijn. si sr 1RAN/BAGDAD- IHINGTON De titen tussen Iran en die dinsdagavond inen, zijn vandaag in 23ievigheid voortgezet. |ns de Iraanse krant itische Republiek et Iraanse leger gis- >nd de havenstad waar de grootste stalaties van Irak evestigd, tot op ze- ilometer genaderd. ïeft bevestigd dat Iraan- ïjdkrachten „langs een van tien kilometer lang n kilometer diep" op grondgebied zijn door- igen. Volgens de Iraakse x van defensie, gene raal Chayrallah, is het Iraakse leger tot de tegenaanval over gegaan en is het erin geslaagd „de vijandelijke opmars tot staan te brengen". „Het slag veld is bezaaid lijken van Ira- niërs en sommige Iraanse mili tairen zijn gevlucht", aldus Radio-Bagdad. Irak heeft ver der laten weten, dat het giste ren luchtaanvallen heeft uit gevoerd op enkele Iraanse ste den en het eiland Khardj, waar zich grote Iraanse oliein stallaties bevinden. Hierbij zouden veel Iraanse burgers zijn omgekomen. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA meldde vanoch tend, dat de strijd rond de be- langrijktse industrie- en ha venstad van Irak, Basra, zich ontwikkelt tot de grootste veldslag, die de wereld de af gelopen 30 jaren heeft gekend. Het Amerikaanse televisiesta tion ABC zei uit CIA-kringen te hebben vernomen, dat 125.000 Iraakse soldaten tegen over 100.000 Iraniërs staan. Volgens Amerikaanse gege vens beschikken de Irakezen over 1600 tanks en 270 vlieg tuigen, terwijl Iran 2700 tanks en 300 vliegtuigen kan inzet ten. Het moreel van de Iraaks£ troepen is np na 22 maanden oorlog „vrij laag", aldus Ame rikaanse deskundigen. Het Iraakse leger, dat door de Sov jet-Unie is opgebouwd, heeft te kampen met een ernstig tekort aan reserveonderdelen. De verhouding tussen Bagdad en Moskou is de afgelopen jaren verslechterd. Pagina 7: VS vrezen uitbrei ding islamitische revolutie. ADVERTENTIE lavond „Ut Sloepie" in het Trefpunt 'Warmond 20.30 uur raak II SN Uit een reisbureau 1*4 Beestenmarkt zijn dins- :ht 8000 gulden, enkele staalkaarten en enige ipelde vliegtickets gesto- het forceren van een verschaften de dieven tegang tot het pand. Het e tickets van Air Maroc girobetaalkaarten be- i zich in een geldkistje, stje werd meegenomen. (C Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122246 en uw krant wordt nog dezelfde avond na bezorgd. DEN HAAG Het noodweer dat gistermiddag en - avond over ons land trok, heeft zich het hevigst gema nifesteerd boven Zeeland en Zuid-Limburg. In Middelburg en Vlissingen liepen straten en kelders onder wa ter. Ook in Den Haag en Leiden kwamen bij de brandweer mei-' dingen binnen van wateroverlast, maar hier konden de meeste problemen door de burgers zelf worden opgelost. Aan de Haagse Breitnerlaan waaide een boom om, waardoor een geparkeerd staande auto zwaar werd beschadigd. In Kijkduin moest de brandweer een duinbrand blussen. Speciaal ten behoeve van de fotograverende pers „oefende" prinses Margriet en haar familie gisteren op het water van een voor het publiek afgesloten inham van het Veluwemeer. Nadat de prinses tijdens het windsurfen onderuit ging, zocht ze met een van pijn vertrokken gezicht vaste bodem tussen de scherpe basaltkeien. Nazi-onderzeeër tentoongesteld Een van de meest moderne onderzeeërs, die door de nazi's werd gebruikt, staat ten toonget- steld op het strand bij de Noordduitse plaats Kiel. Deze onderzeeër werd gedurende de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog door de Geallieerden veroverd. (Van onze parlementaire 1 redactie) DEN HAAG Alle sala risniveaus in het onder wijs zullen omlaag gaan, leraren worden niet meer betaald naar het aantal di ploma's maar naar de zwaarte van hun functie. De hoogte van het salaris zal niet automatisch meer aan de leeftijd gekoppeld zijn. Dit zijn de belang rijkste maatregelen, waar mee minister Deetman van Onderwijs in 20 jaar een structurele besparing van 1,2 miljard wil berei ken. Dit blijkt uit de nota Herzie ning Onderwijs Salarisstruc tuur, inmiddels omgedoopt tot" HOS-nota, die Deetman Van middag heeft gepresenteerd. De maatregelen zijn al eerder uitgelekt en in grote lijnen was in deze krant al te lezen wat de plannen van Deetman waren. De directe besparing op de salarissen bedraagt over 20 jaar 350 miljoen gulden. Een kwart daarvan, 85 mil joen, zal in de eerste drie, vier jaar worden bereikt. 860 mil joen wordt bespaard doordat de leeftijd geen directe rol- meer speelt in de onderwijssa- larissen. De nieuwe salaris structuur wil hij voor het grootste deel van de onder wijsgevenden per 1 augustus 1984 invoeren, zowel voor zit tende als nieuwe leraren. Al leen het basisonderwijs volgt een jaar later, omdat dan de Wet op het Basisonderwijs in werking treedt. De meeste onderwijzers, met een salaris van maximaal 4.085.- en de huidige derde en tweede graads leraren 4.085.- en 5.177,-) zullen volgens de HOS-nota in schaal 89 terechtkomen, ofwel maxi maal ƒ3.786.-. Een forse ach teruitgang dus, maar daar staat volgens de minister tegenover dat de nieuwe maxima veel sneller bereikt worden en dat een aantal docenten (hoewel beperkt in aantal en pas na ge bleken geschiktheid) naar ho gere functies kan doorstro men: de kerndocent of de staf docent. Pagina 9 Deetman wil af van driegradenstelsel DRIEBERGEN Op de Nederlandse en Duitse wegen wordt het komend weekeinde zeer veel toeristenver keer verwacht, zo voorspellen de politieverkéerscen- trale in Driebergen en de Verkeersinformatiedienst van de ANWB. De topdrukte wordt veroorzaakt doordat de schoolvakanties in midden en noord-Nederland samenvallen met de vakantieperio de in de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen. Vooral de noord- zuidverbindingen in Duitsland kunnen daardoor overbelast ra ken. De grensovergangen zullen daarbij veel verkeer te verwer ken krijgen. Omdat komend weekeinde ook vakantiegangers naar huis zullen terugkeren, kan in Duitsland ook plaatselijk druk verkeer in noordelijke richting ontstaan. Het verkeersaanbod van en naar België en Frankrijk zal waar schijnlijk minder groot zijn. Toch kunnen zich volgens de ver keersdiensten vrijdag en zaterdag problemen voordoen op de wegen die richting kust en de Ardennen leiden. Zondag geldt hetzelfde in omgekeerde richting. Grootscheepse verkeerscontrole in Voorschoten VOORSCHOTEN De politie heeft gistermorgen van acht tot twaalf uur een grote ver keerscontrole gehouden. Maar liefst 40 procent van de aange houden 42 voertuigen kwam in aanmerking voor een pro ces verbaal. De controle werd gehouden in samenwerking met de Doua nerecherche, de Verkeers- groep van de rijkspolitie en de dienst motorrijtuigenbelasting. De te controleren auto's wer den van de weg gehaald door motorrijders van de verkeers- groep, die door Voorschoten reden. De controleplaats was ingericht nabij de barndweer- kazerne. De onvolkomenden aan de auto's variëerden van gladde banden tot onjuiste kentekens. Eén auto verkeer de in een dusdanige staat, dat hij naar de sloop gebracht kon worden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1