Palestijnse guerrilla's willen vechten tot het bittere eind Sportief aanbod. ^^£cïd&c6otuotit Einde Britse treinstaking niet in zicht Insluiper vaker op bezoek bij„Elizabeth Regina raël geeft Habib meer jd voor bemiddeling ojITENLAND t-hulp or klanden Sl „WE VERLATEN BEIROET ALLEEN OM NAAR PALESTINA TE GAAN" Leden Solidariteit op vrije voeten Zeker vijf doden bij treinbotsing LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JULI 1982 PAGINA 9 SEL De Eu rope- nmissie heeft beslo- en bedrag van gulden beschik te stellen voor hulp ide Falkland Eilan- b week had de Brit- ;ering financiële on- funing gevraagd (het herstel van hui wegen en leidingen. de manier waarop [eld zal worden be- moet nog nader worden gevoerd. Somalische rebellen melden succes NAIROBI Een Somalische rebellen groep heeft gisteren in een radiouitzen ding bekend gemaakt twee grensstadjes te hebben veroverd op Somalische rege ringstroepen. De Somalische president Siad Barre heeft enkele dagen geleden al verklaard dat Ethiopische troepen „met buitenlandse hulp" de aanval op de So malische grens hadden ingezet. Ethiopië dat al jaren met Somalië slag levert om de Ogadenwoestijn, heeft ontkend dat Ethiopische troepen aan de inval deelne men en de strijd als een „puur interne Somalische aangelegenheid bestempeld". De rebellenorganisatie bestaat voorna melijk uit leden van de Majerteenstam die heersten tot 1969 toen Siad Barre aan de macht kwam. Een Bobby bekijkt nog aandachtiger dan voorheen de Inzit tenden van een wagen, die het terrein van Buckingham Pa lace op wil rijden. LONDEN De man die vorige week vrijdag kans zag door te drin gen tot de slaapkamer van de Britse koningin, de 31-iarige Michael Fa gan, heeft waarschijn lijk vaker stiekum in het paleis rondgelopen. Tegenover zijn vrouw en vrienden vertelde hij regelmatig over bezoe ken aan zijn „vriendin Elizabeth Regina, een getrouwde vrouw met vier kinderen". Maar niemand dacht daarbij aan de Britse vorstin. Tegenover de politie heeft Fagan verkaard zeker twaalf maal in Buckingham Palace te zijn doorgedrongen. Of dat aantal juist is, wordt betwijfeld. Maar inmid dels is wel bekend dat Fagan de man is die eind vorige week werd aangehouden, nadat hij uit het paleis een halve fles wijn had gestolen. Fagan, getrouwd en va der van zes kinderen, is in het verleden vaker met de politie in aanra king geweest. Zo moest hij twee weken terug terechtstaan wegens mishandeling van zijn stiefzoon. Volgens zijn familie was de insluiper tegenover de vorstin niets kwaads van zin. „Hij zou de koningin geen haar krenken", al dus de vader van Fa gan. Intussen blijven de Britten zich zorgen ma ken over de veiligheid van de koninklijke fa milie. ..Als de insluiper kwade bedoelingen had gehad, waren wi^ nu Daarbij wordt onder meer gewezen op het feit dat de door de vor stin persoonlijk gewaar schuwde politie er twintig minuten over deed om het paleis te bereiken. Toen was Fa gan al door een lakei overmeesterd. erslaggever David jret die al gerui- tijd in het omsin- \lde West-Beiroet ont bracht on- jr begeleiding van l-strijders een be ek aan het Israë- ch-Palestijnse front i de luchthaven van Libanese hoofd- td. :OET Je kunt het best in ouder lengtematen den- zegt Youssef bemoe- erjnd. „Zeshonderd voet :t een stuk veiliger honderdtachtig me- Maar zeshonderd of honderdtachtig al£r, het blijft weinig als bedenkt dat dit de _jnd is tussen de Israë- _l die de internationale -ithaven in handen LÈen, en de Palestijnen ia zich hebben ver- -mst in de aan de _4thaven grenzende jhtelingenwijk Tahwi- if is onze gids. Hij is een duizenden vrijwilligers lit Amerika, Europa en lidden Oosten naar Bei- lijn gekomen om voor de ijnse zaak te strijden. De in zitten in de Bekaa- Youssef is afkomstig uit aimerikaanse stad Phoenix ïhona). Toen hij besloot zijn J3tijnse broeders te gaan i£Vn woonde hij al drie jaar VS. Hij heeft er een £w, een kind, een Ameri- i paspoort en een goede als vlieginstructeur op particuliere luchthaven, eévnd echter dat hij moest u [keren omdat zijn volk nu meer dan ooit nodig t. Hij belt zijn vrouw elke Zij maakt zich meer zor- eJdan hij. De betrekkelijke rust van gisteren in West-Beiroet - tussen Israëliërs en Palestijnen werd nauwelijks geschoten werd doorbroken door een hevige ontploffing. In een auto voor het Palestijnse Onderzoekscentrum ontplofte een bom, die grote schade aanrichtte. het front Youssef is het de eerste .dat hij aan dit deel van 1 ront komt en hij is duide- blij met wat hij aantreft, allies blijkt immers dat het tel hier hoog is. Het was Iyyad, Arafats rechter- die Youssef opdracht gaf >nd te leiden. Iyyad wil- it we met eigen ogen zou- tien dat het de mannen en izeer de leiders zijn, die sloten zijn tot het bittere loor te vechten. Abu Iyy- ikt er geen geheim van. liever niet zou zien dat itijnen zich terugtrek- lit Beiroet. „Ik spreek da- s met mijn familie in 'eit. Mijn jongste dochter telkens weer dat ik nooit itte vlag moet hijsen. En onlijk denk ik er niet te vertrekken". Alleen de legt hij uit, hebben tot x in principe ingestemd met vertrek uit Beiroet en „zo als u weet ben ik geen lid van het dagelijks bestuur van de PLO". Chaos Tahwita ligt drie kilometer ten zuiden van het hoofdkwartier van de PLO. Het ligt in het verlengde van het vluchtelin genkamp Bourj Al-Braineh en enkele aangrenzende shi'itisch voorsteden. Zoals bijna alle sloppenwijken van Beiroet is Tahwita voor iedereen een verbijsterend doolhof van straatjes en steegjes, behalve voor de mensen die er wonen. Israëlische infanterietroepen zouden er hopeloos in de val lopen als bombardementen niet eerst wat orde in de chaos zouden scheppen. Tahwita wordt dan ook regelmatig aan gevallen, maar ligt nog lang niet plat. De grote flatgebou wen, een integraal deel van het 35 jaar oude kamp, gaan over in kleinere, minder dicht opeengepakte gebouwen en uiteindelijk in wankele, primi tieve hutten. De guerrilla's rijden in Merce- dessen, Datsuns of Volkswa gentjes naar het front. De laat ste honderd meter leggen ze te voet af. Zonder een ogenblik- te aarzelen leiden ze je door een doolhof van van heggetjes, tuintjes, groentetuintjes en kippenhokken. Een shi'itisch gezin heeft zijn huis kennelijk niet in de steek kunnerf laten, Maar als het optrekje niet door bomen aan het oog zou wor den onttrokken, zou het een directe schietschijf voor de Is raëliërs vormen. We spreken onze verbazing uit over deze naar zelfmoord rie kende dwaasheid. De Palestij nen noemen het echter be wonderenswaardige „stand vastigheid" en een van hen drukt de vrouw des huizes een Kalashnikov machinegeweer in de handen terwijl het hoofd van het gezin een enthousias te, maar om de een of andere reden toch verdacht klinkende pro-Palestijnse toespraak houdt. Een fotograaf van de PLO legt de scene vast, terwijl een aan de ketting liggende herdershond aan een stuk blijft blaffen, bijna luid genoeg om de Israëliërs te alarmeren. Iemand maakt bezwaar tegen mijn witte overhemd. Te op vallend hier. Hij leent me zijn zwarte jack. In tegenstelling tot de situatie in de stad hebben de Palestij nen hier geen kunstmatige verschansing aangelegd. Weel derige vegetatie biedt de dek king die ze nodig hebben. De situatie heeft zich hier tien da gen geleden gestabiliseerd. De voorkant van de boom waar achter we schuilen, ligt in het schootsveld van de Israëliërs, de kant waar wij staan, is vei lig. Vandaar kunnen we een glimp opvangen van de verla ten startbaan van het vlieg veld. Bij een hangar staat een onbeschadigde groene Boeing van Trans Mediterrenean Air ways. Beweeglijk leger De laatste poging van de Israë liërs om tot Tahwita door te stoten dateert van ongeveer tien dagen terug, zegt plaatse lijk commandant Aby Khalid. Volgens hem verloren ze daar bij tien pantservoertuigen, waaronder tanks. Iemand an ders neemt het verhaal over. Hij praat met een licht Egyp tisch accent. „Ja", zegt hij als ik naar zijn herkomst infor meer, „ik ben een Kopt uit Alexandria. Ik zit al drie jaar bij de Palestijnen". Veertien dagen geleden werd hij ge wond. Hij wijst op twee litte kens in zijn been. de een geeft aan waar de kogel erin ging, de ander waar hij er weer uit kwam. Maar bij het eerste Pa lestijnse offensief was hij on danks zijn verwondingen weer van de partij. „Wij zijn nu de genen die aanvallen", zei hij. „Een paar dagen geleden zijn we 's nachts doorgedrongen tot vier Israëlische posities door van achteren aan te val len. Daarbij hebben we een man verloren, maar twee tanks en een bulldozer vernie tigd. Je kunt ze zien". Hij ge baarde ons met'zijn hand om door een opening in een rij cactussen te komen kijken. We konden een rode bulldozer ontwaren die iets voortduwde dat heel goed een tank of een pantserwagen kan zijn ge weest. De Palestijnen schilderen het Israëlische leger af als een groot militair apparaat dat verlamd is door angst voor een groot aantal slachtoffers en een te grote afhankelijkheid van de technologie. „We wil len niet arrogant klinken", zegt Abu Khalid, „maar wij le ren de Israëliërs nu een lesje, niet andersom. Wij zijn dege nen die beweeglijk zijn; zij zit ten maar in nun tanks met elektronisch bestuurde machi negeweren. Het zijn lafaards geworden, heus. En ze liegen over het aantal slachtoffers". „Alleen naar Palestina" Boven ons begint een zwaar artilleriebombardement. De bommen belanden ergens in de stedelijke jungle waar we doorheen gereden zijn. Abu Khalid zit er niet mee. „Ze hebben geen idee waar we zijn. Als ze ons raken, is het puur toeval. We hebben sinds de komst van de Israëliërs slechts drie man verloren door artillerievuur". Allengs wordt duidelijk dat de Israëliërs, als ze niet snel over gaan tot een bestorming van de stad, tot dezelfde zinloze taktiek zullen vervallen als de Syriërs voor hen gebruikten tegen Palestijnen en christe nen. Dat wil zeggen: eindeloze artilleriegevechten waarbij veel burgers om het leven ko men, maar geen enkel militair doel wordt bereikt. Maar mis schien dat de omsingelde Pa lestijnen vandaag of morgen door hun ammunitie heen ra ken. Abu Khalid en zijn mannen maken zich geen illusies en weten heel goed dat Israël hen kan verslaan door Beiroet te vernietigen. Maar hun verzet heeft nu reeds zijn schokgolf- jes door Israël gezonden. De Palestijnse strijders luisteren veel naar de radio, eerste de Stem van Palestina, daarna ra dio Israël en dan de rest. „Wat betekent het als premier Begin minister Sharon kritiseert, wat betekent het als honderddui zend man in Tel-Aviv de straat optrekt om te demon streren tegen de oorlog in Bei roet? De Israëliërs mogen dan Beiroet militair belegeren, wij belegeren Jeruzalem politiek". Voordat we afscheid nemen, stellen we onze laatste, neteli ge, vraag. Zullen jullie je te rugtrekken als Arafat daartoe opdracht geeft? Er volgt een antwoord wat ze zo te horen al vaker hebben gegeven: „Al leen naar Palestina". DAVID HIRST Copyright The Guardian De auto waarmee een Belgische sympathisant van Solidariteit vanuit België zendapparatuur naar Warschau smokkelde, werd door de Poolse politie in beslag genomen. WARSCHAU De Poolse autoriteiten hebben in de afgelopen dagen een aantal leden van Solidariteit op vrije voeten gesteld en men verwacht dat in de komen de dagen nog meer vakbondsleden van de 2500 die nu vastzitten, vrijkomen. In een pamflet dat eind Vorige maand is opgesteld, maar gis teren in omloop kwam, roepen vier leden van de voorlopige coördinatiecommissie van het geschorste vakverbond Solida riteit hun sympathisanten op tot 31 juli geen staking te on dernemen of enige betoging op straat te organiseren. Zij ho pen dat hiermee het in augustus geplande bezoek van paus Johannes Paulus aan Polen mogelijk wordt. De leiders herhaalden het dreigement aan de autoriteiten dat zij zullen oproepen tot een algemene staking als hun initia tief wordt genegeerd. „Wij zullen nooit ophouden te vechten om de maatschappij zijn wettelijke rechten terug te bezorgen. Laat de opschorting van stakingen en massale straatdemon straties het bewijs zijn van onze kracht en verzet tegen de onderdrukking", aldus de vier leiders die op een onderduika dres verblijven. Het illegale radiostation Radio Solidariteit heeft gisteren weer uitgezonden op de FM-band, maar aangekondigd voor lopig niet te zullen uitzenden. De Poolse televisie had zondag gemeld dat het radiostation was ontmanteld na de aanhou ding van zeven personen, onder wie een Belg die zendappa ratuur het land had binnengesmokkeld. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het einde van de Britse treinstaking is nog niet in zicht. Tegen alle verwachting in besloten de commissaris sen van de Britse Spoorwegen gisteren voorlopig geen sta kende machinisten te ontslaan en het spoorwegnet nog niet te sluiten. Gewacht werd op de resultaten van een verzoe ningspoging. Die poging is vannacht echter al vastgelopen. Vanmorgen was nog niet bekend of nu nog een keer gepro beerd zal worden het gesprek op gang te brengen, of dat de directie van British Rail de ontslag- en sluitingsplannen weer tevoorschijn haalt. De treinstaking duurt intussen tien dagen en kost per dag zo'n 50 miljoen gulden. UZALEM Israël zal de rikaanse bemiddelaar Ha- j neer tijd toestaan om een ieke regeling te treffen de Libanese crisis, alvo- _1 zijn toevlucht te nemen andere middelen". - «sluit werd volgens poli kringen in Jeruzalem 1 premier Begin genomen, - t deze van Habib te horen gekregen dat zowel de r rikaanse als de Libanese - 'ing staat op het vertrek de Palestijnse guerrilla- Tiers uit Beiroet. ile dagen geleden had de - 'lische openlijk haar twij- itgesproken over een kans slagen van Habibs bemid- Ag en gedreigd West-Bei- in te nemen, als niet op korte termijn een door- Jk in de onderhandelingen zijn gekomen. Blijkbaar -hen de VS druk uit op Is- n meer gematigd stand- te nemen ten aanzien delicate bemiddelings van Habib. voelen weinig voor een re oplossing van de Li- crisis. Bij gezaghebben- n van de Amerikaanse zijn ondertussen beden- gerezen tegen het stu- n Amerikaanse militai- r libanon. De voorzit ter van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, de repubnlikein Percy, noemde legering van Amerikaanse mi litairen „buitengewoon ge vaarlijk", zolang niet vaststaat dat zij niet worden betrokken bij gevechten. De ministers van buitenlandse zaken van de Samenwerkings raad van de Golflanden" (GCC), waarin zes Arabische Golfstaten zitting hebben, heb ben er gisteren voor gewaar schuwd dat de Israëlische in vasie in Libanon kan leiden tot een explosie van de situatie in het Midden-oosten. Dit staat in een slotverklaring van de ministers na twee dagen inten sief overleg te hebben gevoerd over de situatie in het Midden- Oosten. Ook hebben de zes landen Saoedi-Arabië, Koe weit, Qatar, Bahrein, Oman en de Verenigde Arabische Emi raten de VN-veiligheids- raad opgeroepen economische sancties tegen Israël af te kon digen wegens de inval in Liba- De Tunesische president Bour- quiba heeft zijn uitnodiging voor een topconferentie van de Arabische Liga over Liba non ingetrokken. De Arabi sche topconferentie, die mor gen had moeten beginnen, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Vooral de conservatieve Golflanden vreten dat de Ara bische Liga een uitgesproken anti-Amerikaans standpunt zou innemen en hebben daar om laten weten niets voor een topconferentie te voelen. Israëlische arts meldt wreedheden van PLO TEL AVIV De chef-legerarts van Israël, Eran Dolev, heeft gisteren in Tel Aviv melding gemaakt van wreedheden van de PLO tegen de burgerbevolking van Libanon. Eran Dolev, die de rang heeft van brigade-generaal, zei dat hij in een ziekenhuis vijf lijken had gezien van mensen die aan bloedverlies waren overleden: hun bloed was afgenomen om er guerrillastrijders een transfusie mee te geven. In ziekenhuizen in Tyr en Sidon waren volgens Dolev lijken aangetroffen met alle tekenen dat ze uitgehongerd waren. Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite voor het opgeven^ van een nieuwe abonnee. Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Shin? Aan snfHanni«al naar* Stuur een softtennisset naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon^ I Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. Een beeld van de ravage op het station van Aalter waar een splinternieuwe sneltrein over een oud vooroorlogs treintje heen schoof. remmen omdat een stopsignaal zou volgen, normaal gewerkt hebben. De voorlopige conclu sie is dat het afremsysteem van de sneltrein heeft gefaald. Dat systeem moet automatisch in werking treden als de be stuurder verzuimt te reageren. GENT Bij de treinbotsing in het station van Aalter in de buurt van Gent zijn gisteroch tend minstens vijf doden en twintig gewonden gevallen. Het precieze aantal slachtof fers stond gisteravond overi gens nog steeds niet vast Red dingsploegen hadden nog steeds niet alle slachtoffers ge borgen. De oorzaak van de botsing is mogelijk een tech nisch defect Vast staat dat de seinlen, die de bestuurder van de sneltrein geboden af te

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9