ploedpreparaten beveiligd 'egen geelzucht besmetting Molukse leiding staat versteld van gijzelingsplan Eerste hulp bij kleefvingers enijsmondjes. 4NENLAND Ziekennuizen 'villen minister aanklagen VVDM-advocaat wil onafhankelijk oordeel over geheime stukken WALE BRAND GRASHOEVE DG OMGEVEN MET RAADSELS erdachte verkrachting beledigt rechtbank Milieugroepen: stop lozing van zuren op zee AANTAL WERKLOZEN AL MEER DAN HALF MILJOEN weer LE3DSE COURANT^. WOENSDAG 14 JULI 1982 PAGINA 7 didaatstelling PvdA IAAG In de gewestelijke afde- van de PvdA stelt men deze week fididatenlijsten voor de kamerver- ren van 8 september samen. De afdelingen hebben hun keuze ge- I je gewesten Den Haag en Utrecht' V eren vanavond. In Amsterdam chter landelijk lijsttrekker Den Uyl nister Van Thijn op de tweede gevolgd door kamerlid Nora Salo- In Limburg staat financieel-econo- spoecialist Wöltgens op de tweede gevolgd door onderwijsspecialist gs. Fractievoorzitter Meijer staat op iede plaats in Overijssel, oud-minis- n Kemenade op de tweede plaats in ■land. In Brabant-Oost staat oud- ecretaris Stemerdink op een ver re plaats. „Geen prijscompensatie voor dagbladjournalisten" UTRECHT De Nederlandse Dagblad Pers (NDP - werkgevers van de dagbladen), wil per 1 juli geen prijscompensatie uitkeren aan de dagbladjournalisten. De werkgevers stel len zich op het standpunt dat de onderhande lingen voor een nieuwe cao voor de 2700 krantenmensen nog niet rond is en dat er over de eerste helft van dit jaar nog geen sprake kan zijn van een prijscompensatie. Verlaging van de VUT-leeftijd van 62 naar 61 jaar staat een nieuwe dagblad-cao nog in de weg, aldus de NDP. De organisatie is voor stander van een verplichte verlaging. De Ne derlandse Vereniging van Journalisten heeft hierover nog geen standpunt, omdat de gege vens van een enquête onder de leden betref fende deze kwestie, nog verwerkt moeten worden. Vijf jaar geëist tegen Aage M. ARNHEM De Arnhemse officier van justitie mr. E^ Struyk heeft gisteren een gevangenisstraf van vijf jaar geëist tegen de veertigjarige, vroeger als meesterkraker bekend staande Aage M. uit Rotterdam, wegens het uit lokken van twee gewapende roofovervallen. Aage M. wordt ervan verdacht het brein te zijn geweest achter de door drie gewapende mannen (de gebroeders S. en Ben B.) gepleegde overvallen op een ontroerend-goedmagnaat in Renkum en een koppelbaas in Tiel, in november vorig jaar. Volgens M. en volgens een onder ede afgelegde ver klaring van een getuige, is echter de 29-jarige Ben B. uit Grave de grote man achter beide overvallen. Tegen hem zijn twaalf maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist. Eerst had de getuige Aage M. als de aanstichter aangewe zen, maar volgens Aage heeft de politie de overvallers na hun arrestatie een valse, zogenaamd door M. opgestelde verklaring voorgelegd, waarin hij de broers S. als de overvallers aanwijst. „Daarom hebben ze nu mij willen beschuldigen", aldus Aage. De officier bleef, ook na pro testen van de advocaat, bij de genoemde eis. UTRECHT Het plan van minister Gardeniers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne om het aantal ziekenhuisbedden in Nederland drastisch te verminderen krijgt wellicht een juridisch staartje. Een aantal ziekenhuisdirecties wil proberen de maatregel via gerechtelijke procedures ongedaan te maken. Het bestuur van de overkoepelende Zie kenhuis Raad (NZR) beslist vrijdag over eventueel te nemen juridische stappen. Gisteren heeft een aantal leden van de NZR op een besloten vergade- ringMn Utrecht erop aangedrongen de rechter in te schakelen. Zoals gemeld is in de gezondheidszorg groot verzet gerezen tegen de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden, waardoor naar schat ting 20.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. „Alleen geruchten over collectieve weigering atoomwacht" DEN HAAG In totaal hebben nu 44 dienst plichtige militairen geweigerd de zogenaamde SITE-wachten (dat is de bewaking van atoom-op slagplaatsen) te lopen. Staatssecretaris Van Hou- welingen van defensie schrijft in antwoord op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek niet te geloven in een collectieve weigering, zoals het geval zou zijn op de Van de Kornputkazerne in Steenwijk. Wel zegt hij „geruchten opgevangen te hebben dat er mogelijk meer dan op individuele basis zou worden geweigerd SITE-wacht te ver richten". Twee dienstplichtigen uit de Steenwijker kazerne zijn als gevolg van zo'n weigering inmid dels door de militaire rechter veroordeeld. Van de in totaal 44 weigeringen zijn, aldus Van Houwe- lingen, er nog twaalf in behandeling. De meeste anderen zijn veroordeeld. JfERDAM Het Laboratorium de Bloed transfusie- (CLB) van het Ne- ndse Rode Kruis in erdam heeft een Jpi ontwikkeld, waar mensen met stol- itoornissen in hun bij toediening van preparaten niet lan ger blootstaan aan het ge vaar van besmetting met geelzucht (hepatitis B). De aanvraag om dit middel, dat uitvoerig is uitgetest op chimpansees, ook op mensen te mogen toepassen ligt inmid dels bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. „Chimpansees zijn de enige dieren, die gevoelig zijn voor hepatitis B", legt profes sor dr. Eijsvoogel, directeur re search en diagnostiek van het CLB uit. „Deze besmettelijke vorm van geelzucht, die vaak blijvende leverbeschadigingen met Zich meebrengt, is niet al tijd even gemakkelijk in het laboratorium te ontdekken. Daarom zijn er bepaalde groe pen patiënten, die extra risico lopen het te krijgen. Vooral- hemofiliepatiënten (mensen die stollingsfactoren missen) en patiënten met de ziekte van Willebrand (een andere aange boren stollingsstoornis) bleken moeilijk te beschermen, omdat worden. Dat kan wel met an- dfre bloedprodukten en daar door voorkom je de overbren ging van het virus". In de experimentele fase zijn de antistoffen, die door aanra king met dit virus in het men selijk lichaam gevormd wor den, gezuiverd en toegevoegd aan de stollingsfactor. Chim pansees die werden ingespoten met de besmette factor, wer den prompt ziek. Andere chimpansees die werden inge spoten met dezelfde factor waaraan de anti-stoffen tegen hepatitis B waren toegevoegd, werden niet ziek. nbers vraagt er geld voor lemsanering HAAG De totale kos- an bodemsanering zullen boven de miljard gulden nen. Een precieze schat- niet mogelijk omdat ^eeds weer nieuwe geval- an bodemverontreiniging inen, zo blijkt uit een lie staatssecretaris Lam- laquebard (Milieuhygië-, laar de Tweede Kamer gezonden. Uit de nota dat eerder genoemde be- één miljard gulden, moeid is met de sanering Heen de circa 350 meest te gevallen, weieens veel ig geschat zou kunnen )e staatssecretaris heeft nister Van der Stee (Fi- :n) een grotere financië- tafel gelegd. UTRECHT Mr. E. Hummels, de advocaat van VVDM-bestuurder Oscar van Rijswijk die er van wordt beschuldigd geheime defensestukken te hebben gestolen, heeft de krijgsraad in Arnhem gevraagd een onafhanke lijke deskundige in te schakelen om vast te stel len hoe geheim de teke ningen zijn, waarom het gaat. De deskundigen van Defensie die de krijsgraad daarover tot nu toe heeft gehoord, staan volgens mr. Hummels niet onaf hankelijk genoeg tegen over de legerleiding. Zij spreken elkaar bovendien tegen. Het hoofd van de afdeling in lichtingen en veiligheid van de landmacht, luitenant-kolo nel D. Beyer, heeft volgens Hummels maandag tegenover de officier-commissaris van de krijgsraad verklaard, dat de tekeningen te classificeren zijn als „geheim". Twee andere defensiedeskun digen hadden de ontvreemde stukken eerder aangemerkt als respectievelijk „dienstge- heim" en „confidentieel", de laagste graden van geheim houding. Mr. Hummels was maandag aanwezig bij het ge- tuigeverhoor van overste Bey er, die op de stukken het zouden bouwtekeningen zijn van het Navo-complex De Cannerberg bij Maastricht het etiket „geheim" plakte. Het ministerie wil de uitspra ken van Hummels bevestigen noch ontkennen. De VVDM-raadsman heeft in zijn verzoek aan de krijgsraad drie mogelijke onafhankelijke deskundigen voorgesteld: een journalist van het Britse dag blad „The new statesman", die gespecialiseerd is in defensie zaken, een medewerker van het Sipri, een instituut voor vredesvraagstukken in Stock holm, en een hoogleraar van de technische hogeschool Twente, die terzake deskundig Mr. Hummels is overigens nog steeds van plan de militaire justitie te vragen de zaak tegen de VVDM-bestuurders te sepo neren, op grond van onvol doende aanwijzing van schuld Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie liet we ten dat de zaak, èls hij voor komt, waarschijnlijk in augus- de rol van de krijgsraac Zitoefeningen Deze vijf zijn vastbesloten nog tot morgenochtend voor de deur van fietsen- handel Van Zaane in Zaanstad te blijven zitten. Voor de eerste vijf lief hebbers heeft de hande laar een bijzonder koopje in de uitverkoop: vijf ra cefietsen ter waarde van 600 gulden, die voor maar een gulden én hon derd echte centen te koop zijn. fstrepen voor veiligheid e Bosdreef in Rotterdam wordt deze week een alternatieve snelheidsbeperking beproefd. Dik- fitte, dwars over de weg getrokken strepen, geven de hard rijdende automobilist de indruk dat snelheid steeds meer toeneemt. In Engeland is gebleken dat men in dit geval inderdaad de eid aanpast. »T De brand die maan- acht uitbrak in paviljoen rrashoek van de zwakzin- ninrichting Willem Arnt- ve in Den Dolder is nog Lomgeven met raadsels, randweer en politie bre- zich het hoofd over de g hoe de vlammen zo snel •icht heen konden grijpen n gebouw dat onlangs nog urd is als „zeer brandvei- l&orts, zo is uit het on- oek tot dusverre gebleken, inden twee van de zes toffers zich niet op hun kamer. gebouw, dat totaal ver is, bestond uit een stalen bekleed met brandvrije 'laten. Als isolatiemateri- vas eveneens brandvei lig geperst stfo gebruikt. De Grashoeve was verder bevei ligd met branddeuren. Niette min was het vuur vijf minuten na de brandmelding al zo fel, dat de brandweer de brand haard zelf niet meer kon be reiken. Hoewel de Zeister politie nog volledig in het duister tast over de oorzaak van de brand, wordt brandstichting voorlo pig uitgesloten. Waarschijnlij ker is het dat een van de pu pillen op bed heeft liggen ro ken, hoewel dat ten strengste verboden was, aldus een poli tiewoordvoerder. De brand brak uit, kort nadat de zes oudste pupillen naar bed wa ren gegaan. De brand ontstond in of bij een van hun slaapka mers. Bij het uitbreken van de brand was geen personeel in het pa viljoen aanwezig. De verschil lende paviljoens op het terrein van de inrichting worden be waakt door een nachtwacht, die ieder half uur een kijkje komt nemen. Volgens de poli tie is dit geheel volgens de voorschriften. De politie wilde gisteren de namen van de zes omgekomen pupillen drie jongens en drie meisjes niet bekendma ken. Hoofdinspecteur Huizinga van de Zeister politie gaf hier voor als reden, dat hij de ou ders van de pupillen wil vrij waren voor eventuele opdrin gerige publiciteit. DS. METIARY: DE JONGENS ZIJN ZELF VERANTWOORDELIJK ASSEN Het Landelijk Comité Zuid-Molukken (LAC) staat versteld van de berichten over de gijze lingsplannen, die enkele Asser Zuid-Molukkers zouden hebben om konin gin Beatrix en Van Agt te ontvoeren. Paul Bakker van dit comité zegt sterk te twijfelen aan het be staan van die plannen. „Dit riekt ernaar dat de politie iets van zich moet laten horen", zo zegt Bak ker. Zoals gisteren in deze krant werd vermeld, zou uit verho ren van enkele door de Asser politie aangehouden Zuid-Mo lukkers ziin gebleken, dat er gijzelingsplannen bestonden. Dit is bevestigd door de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD). De Zuid-Molukkers zijn aangehouden vanwege een schietpartij op een politie auto en vanwege brandstich ting en openbare geweldple ging- Voorzitter H.O. Tuhumury van de Zuidmolukse wijkraad Eem in Assen vindt het een ernstige zaak. Een oordeel over de affaire heeft hij nog niet Hij wil eerst met de wijk raad praten. Twijfels over'de plannen heeft ook ds Metiary van de Badan Persatuan. De heer Metiary vindt overigens, dat als de plannen inderdaad serieus waren, dat een zaak is van de mensen die ze bedacht hebben. „Het is niet ons plan. De jongens zijn zelf verant woordelijk", aldus de heer Me tiary. Er zitten momenteel acht Zuid-Molukkers vast. Volgens ingewijden is een speciaal re chercheteam belast met de verhoren van de aangehouden Zuid-Molukkers, vanwege de ernst van de feiten. De Moluk- kers zijn voor een deel fami lieleden van betrokkenen bij eerdere Molukse acties. Eén van de aangehouden Moluk- kers zou in 1975 betrokken zijn geweest bij het plan om prinses Juliana (toen nog ko ningin) te ontvoeren. Ook in een groot deel van de Zuidmolukse kringen in Assen en Bovensmilde wordt getwij feld aan de echtheid van de plannen van de nu gearres teerde Molukkers. Daarbij komt, dat Zuid-Molukkers in Bovensmilde de situatie in As sen op dit moment „chaotisch" vinden. De wijkraad in Assen zou geen enkele greep meer hebben op het doen en laten van de jongere Zuid-Moluk kers. TERE tje ongedierte". Officier van justitie mr. H. de Doelder overweegt nog of hij P. zal vervolgen we gens belediging. P. hoorde één jaar gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen zich ei sen wegens verkrachting van een meisje, een zaak die door de officier als zeer ernstig werd omschreven. Het slacht offer heeft verklaard dat zij in de nacht van 13 op 14 april wakker werd en P. in haar slaapkamer aantrof. De ver dachte had met een ijzerdraad je de voordeur van de woning geopend. Toen het meisje was gaan gillen, had P. haar keel dichtgeknepen, haar verwond en haar verkracht De ver dachte ontkende de aantijgin gen hardnekkig. Omdat P. bij de politie heeft verklaard, dat hij na zijn vrij lating nog wel een hartig woordje met het meisje zou gaan spreken, voegde mr. de Doelder aan zijn eis toe dat P. gedurende een proeftijd van twee jaar geen contact met het slachtoffer op mag nemen en zich niet mag vertonen in de straat waar zij woont Uit spraak 27 juli. ADVERTENTIE. Veelgehoorde noodkreet tijdens weekend-uitstapjes: Buitenshuis? Wetties mee! Nu te koop bij drogist en benzinestation. Nieuw! Gratis autohouder bij aankoop duo-pak! DEN HAAG Drie milieugroepen hebben gisteren bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State onmid dellijke stopzetting geëist van de lozing van afvalzuren, afkomstig van twee Duitse ondernemingen, voor de kust van Hoek van Holland. Zij zijn van mening dat de stoffen door hun giftigheid het biologisch leven in de Noordzee aanzienlijke schade toebrengen. Tijdens de zitting vroegen de werkgroep Noordzee, Greenpeace en de Stichting Natuur en Milieu schorsing van de ontheffing die de minister van Verkeer en Waterstaat aan Kronos Titan in Leverkussen en Pigment Chemie in Homberg heeft verleend. Tegenover de beweringen van Rijkswaterstaat, het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater en een vertegenwoordiger van het ministerie, dat de afvalzuren nauwelijks enige schade aan het zeemilieu kunnen toebrengen, stelden de milieugroeperin gen dat verschillende wetenschappelijke onderzoeken de giftig heid ervan hebben aangetoond. Het zuur zou volgens hen direct de dood van eencellige organismen veroorzaken. De milieugroepen stellen voorts dat het lozen van afval, afkom stig van de produktie van titaandioxyde (een witmaker die ge bruikt wordt in papier, tandpasta, kunststoffen en verf) niet no dig is. Er is volgens hen voldoende technologie beschikbaar om het afval onschadelijk en misschien zelfs nuttig te maken. Be drijven in Japan behandelen hun afval zelf, sinds het verbod op de lozing van deze zuren ruim tien jaar. Ook Bayer verwerkt de afvalstoffen zelf. In overleg met het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne besloot de minister van Verkeer en Waterstaat in mei van dit jaar de betrokken bedrijven voorlopig een tijdelijke ver gunning te geven. Deze kan eventueel tot 31 december 1983 ver lengd worden. De Raad van State doet volgende week uitspraak. DEN HAAG Het aantal geregistreerde werklozen is eind juni over het half miljoen geschoten. Volgens voorlo pige cijfers van het ministerie van sociale zaken bedroeg het toen 521.600 tegen 486.000 eind mei, een stijging van 35.600 (16.100 mannen en 19.500 vrouwen). Eind mei echter waren er ook al meer dan een half miljoen werklozen (519.600), als rekening wordt gehouden met het feit dat de werkloosheid gezien het zomerseizoen flink had moeten dalen. Nu zijri er, als rekening wordt gehouden met deze seizoenscorrectie, 537.000 mensen werkloos. Dat zijn er 17.800 meer dan eind mei (12.100 mannen en 5700 vrou wen). Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Onweer De afgelopen dagen heeft het in Frankrijk frequent geon weerd. Het zwaartepunt van het onweer verplaatste zich geleidelijk van Zuid- naar Noord-Frankrijk. Verwacht wordt dat het onweer de ko mende nacht ons land binnen dringt en dat het morgen ver der naar het noorden trekt. Het onweer zal een eind ma ken aan de periode met zeer warm weer. Morgen kan het nog een graad of 25 worden, daarna gaat een westelijke wind wat koelere lucht aan- r\ gisteren Mn Min Neer- temp temp slag Aberdeen Athene Barcelona Innsbruck l.bew. Klagenfuri l.bew. Kopenhagen onbew. Lissabon onbew. Locamo onbew. Londen geh.bew. Luxemburg l.bew. Stockholm n.ontv. Wenen onbew. Casablanca geh.bew. 19 Orr 19 0 rr 20 Orr 20 0 rr 21 0 rr 19 0 rr 29 0 it 19 0 it w.bew. 27 160.2 rr bew. 30 20 0 rr >nbew. 30 19 On 17 On 12 0 rr 14 On 16 0 rr 17 On 14 On 16 14 n 16 On 19 On 14 Or 33 21 On 31 16 On 27 12 0 n 32 18 6 n 29 21 On 29 20 3 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7