I John Broekhof en Cock Filippo trapten in vier dagen naar Parijs en terug Rolstoelmarathon door Duitsland, België en Nederland Lorike moedert over caracal-baby's iEGIOLEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JULI 1982 PAGINA'S &ager Kees van Lent (33) nieuwe pastor in Lisse no„ Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 - 22 44 op toestel 10. Nu kun je best gek zijn op toerfietsen, fervent lid zijn van een ren- en toervereniging als De 3 Bollenstreek, maar dat wil nog niet meteen zeg gen dat je dan maar voor je plezier op en neer naar Parijs moet peddelen. Toch hebben John Broekhof uit Sassenheim en Cock Filippo uit Kat wijk het 'm gelapt: Am sterdam-Parijs, vice ver sa, in vier dagen. Op de fiets. Inclusief verzorging ën zadelpijn. Om je ren- nerspetje voor af te ne men, zou ik zo zeggen. Ik heb het tweetal zelf niet ontmoet, maar het wel en wee der beide heren wordt verteld door een goede kennis van me die er niet om bekend staat dat hij alles maar aan dikt wat-ie zegt. Hij is eerder zuinigjes, ook met z'n informatie, de goede man. Maar vooruit, hier is het relaas van het span Broekhof-Filippo op hun 'igen kleine Tour de Prance. Inderdaad ik zeg het mijn relatie na: de fietsvakanties .omen er steeds meer in, bij ons auto-moede volkje; maar dat je dan meteen maar naar Parijs fietst en weer terug ook, nee, dat zal nog niet vaak zijn voorgekomen. John n Cock hebben bewezen dat het kan; ze hebben zichzelf 'aargemaakt, van maandag 4 tot en met donderdag 8 juli. De twee zijn zonder meer ge ïnteresseerd in toerfietsen, hangen „De Bollenstreek" met ziel en naar geweten aan, maar willen zich niet „wielrenners" noemen. Dat hoor ik dan. Zegsman: „Steeds vaker maakten ze flinke fietstochten, waarvan de grootste vorig jaar: rond het IJsselmeer, waarbij ze in één dag 360 kilometer afleg den. Dat is een tocht die jaar lijks wordt georganiseerd door de Leidse wielervereni ging Swift. Binnenkort gaan Fietsersbol Geen wonder, dat Broekhof en Filippo het hoog in de fietsersbol kregen; en de naam Parijs viel. Het'initia- tief was van Broekhof, die de wielersport ook in deze zo merse dagen een bijzonder warm hart toedraagt, „zonder dat hij er ooit toe kon komen om zich toe te leggen op het wielrennen, ofschoon dit zijn ideaal was. De tocht naar Pa rijs zag hij als een uitdaging om toch te komen tot een grote sportieve prestatie". Al enkele malen had hij er met z'n wielermaat Cock voor malig Sassenheimer over gesproken, en John kreeg ook Cock helemaal zo gek dat hij ging dromen van fiet sen naar Parijs, omdraaien en weer naar huis. John en Cock toonden zich niet slechts wielermaten maar ook wielerfanaten. Dë «geest drift voor het idee sloeg te vens over op de twee vrou wen die met deze fietsduivels getrouwd zijn. De dames maakten zich zelfs onmisbaar, en zetten zich ge ruime tijd terug aan de voor bereidende werkzaamheden, zoals, onder meer, het uitzet ten van de route. Voorwaar hoogst bruikbare en- dirige rende chefs van stave. Zegs man (die nimmer „vrouw" in de mond zal nemen) weet zelfs meer: „Ook onderweg zorgden beide dames ervoor, dat het de wielrijders aan niets ontbrak. Zonder de puntjes op de i te zetten kan ik wel vermelden, dat de da mes, de eega's dus, zorgden voor verantwoorde nachtelij ke onderkomens, ik mag wel zeggen: nachtlegere". Awel, wat doet een leger in de nacht zonder een paar goeie stafchefs? Niets toch! Slapen, ja; dat hadden de mannen wel nodig, als de riempjes van de pedalen waren losge maakt. Dat was wel degelijk verantwoord ook. „Al was dat vinden van een goede le gering lang niet steeds een voudig", aldus de zegsman, bedenkelijk knikkend. Al De toerrijders John Broekhof en Cock Filippo, op een kruispunt bij Amiëns. had-ie 't ook maar van horen zeggen natuurlijk. Af stempelposten Zo moest 's avonds laat, af en toe, nog een kilometertje of 20, 30 worden, doorgefietst om te kunnen overnachten. Nu vertelt me opeens de zegsman, dat de route van te voren was aangegeven „door de Rijwiel Toerclub „Olym- pia" in Amsterdam, die hier voor zeg maar in een acht-tal plaatsen afstempelposten verplicht stelde, meest op spoorwegstations, trein-sta- tions dus. Hieronder waren Gent, .Amiëns, Parijs op de heenreis, en Cambrai, Laken en Gorkum op de terugreis, met uiteraard Amsterdam als start en finish". Ah, en door de bevolking van de plaatsen die werden gepasseerd let wel: niet de bevolking werd gepasseerd werd enthousiast gerea geerd als de karavaan door kwam. Nietwaar, de wielrij ders, onze renners zal ik maar zeggen, hoewel ze zich niet als zoldanig beschouwen, de wielrijders dan waren door hun shirts als onschul dig maar knetter herkenbaar. En achter het paar apart reed de volgauto met de fiets-im- periaal daarop. In Empire- stijl Fiets '82 door de Noord- franse geaccidenteerde onaf zienbaarheid. Volgauto en nu breekt zegsman door „bemand met de twee toege wijde madammekes; ze wer den in België en in Frankrijk toegeroepen: Le petit Tour de France. Ook was leuk, dat ze van een eenzame fruitpluk- ster perziken cadeau kregen. Ook maakten ze, zelfs in Frankrijk," (Wat is dat nou weer, zegsman: zelfs in Frankrijk? Huhh), „ze maak ten daar mee, dat ze door gendarmes, een Frans soort Rijkswachters, naar een ge schikt hotel-adres werden ge bracht. Daar hadden de twee dames dus niet in voorzien. Daarbij reed de politie-auto met zwaailichten voorop". Lachen In Parijs kregen de twee „Soetemeks" opnieuw politië le medewerking bij het „ron den" van de Are de Triomp- he, want dit was het ideaal van het tweetal! Mevrouw' Coby Broekhof vertelde hiere van: „En de Parijse gendar mes maar' lachen, om die Hollandse „pédaleure", die zich in de wirwar van het verkeer rond de Etoile, tus sen de honderden auto's voortbewogen". Zegsman vernam, dat de terugreis,- evenals de heenreis, voor spoedig verliep. „Donderdag avond half elf arriveerde de, mini-karavaap, luid toete rend en knipperend met de lichten, bij het eindpunt Rij-^ noever in de Hoornes van.. Katwijk, waar de zoon van Filippo de wielrijders en de moeders, de twee dames dus, met bloemen verwelkomde,. Ha, na eerst lekkere hapjes gebruikt te hebben (ik noem hier slechts aardbeien met slagroom), ging John Broek hof naar de Lindelaan in Sassenheim, later door z'n" Coby gevolgd" waarom la ter, zegsman? waarmee de sportieve prestatie van bij zondere aard rond was. Ik mag wel zeggen: plannen voor .de vakantie van vol gend jaar zijn er nog niet, maar Cock hier denkt aan Is raël!" En John, die nog niet bij Li banon heeft stilgestaan, voelt daar ook wel voor. Eindcon-^ clusie, na een zonnig verloop van A'dam-Paris v.v.: „hoe ze dit dan gaan doen staat echter helemaal nog niet vast!" Ook daar kan ik in ko men. Maar wat Broekhof en Filippo uit hun benen en zit vlak hebben gehaald, is van een hoog gehalte, een sum mum aan doorzettingsvermo-" gen. En daar mag best rucht baarheid aan worden gege ven. Hoe je geaardheid ook moge wezen: doe ze het maar eens na! RIJNSBURG Dertig rolstoelatleten uit Neder land, Duitsland en België zullen van 7 tot en met 14 augustus de Intenationale Bloemenmarathon '82 rij den. De pYoloog van de tocht wordt zaterdag 7 au gustus in Rijnsburg afge legd, voorafgaand aan het Rijnsburgs Bloemencorso. Alle atleten zullen ook aan het corso deelneipen en gaan daarna op weg naar Aken, waar 8 augus tus de marathon zal star ten. De route loopt van Aken naar Maastricht, via België naar Weert, Eindhoven, Waalwijk, Schoonhoven, Rotterdam, Zoe- termeer, Den Haag naar Oegstgeest voor de finish op zaterdag 14 augustus. De dertig rolstoelers zullen dagelijks on geveer veertig kilometer af leggen. Van die veertig wor den de laatste tien kilometers als wedstrijdetappe worden verreden. De uit de wieler sport, bekende gele en groene truien zullen tijdens deze ma rathon niet ontbreken. Onderweg, aan het einde van de dagetappes, worden de rol len eens omgekeerd. Niet de atleten, worden op bloemen ge trakteerd, maar de rolstoelers brengen bloemengroeten aan alleenstaande bejaarden, zwaar gehandicapten en lang durig bedlegerigen. De rol stoelmarathon wordt georgani seerd door de Stichting Orga nisatie Gehandicaptensport. De S.O.G. hoopt dat deze ma rathon een jaarlijks weerke rend sportief evenement wordt, dat zal bijdragen tot een beter begrip van de rol van gehandicapten in onze sa menleving. Voor de deelne- n$ers zijn aan deze tocht dan Bovendien zullen deskundigen onderweg zorgen voor medi sche en technische begelei ding. De tocht wordt gespon sord door People tp People, een organisatie van vrijwilli gere ter bevordering van in ternationale vriendschap. Ver der kan iedereen, omdat de fi nanciering nog niet helemaal rond is, voor deze marathon een gift over maken op giro 5855 onder vermelding „bloe menmarathon" van de Stich ting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten in Den Haag. Lorike van Helsdingen, echtgenoot van Daniël die werkt als hoofdverzorger van de roofdieren in dierenpark Wassenaar, heeft zich ontfermd over drie pas geboren caracals. De diertjes zijn kort na de geboorte door de moeder verstoten. Het is niet de eerste keer, dat Lorike zich onfermt over verstoten roofdierenba by's. Al vaker heeft zij voor een liefdevolle opvang gezorgd. Dat geeft een hoop extra werk. Net als bij pasgeboren baby's heeft de verzorging in de eerste dagen niet alleen overdag, maar ook 's nachts plaats. Lorike doet dit werk met veel plezier. Caracals zijn erg aanhankelijk, vallen op door hun merkwaardige pluimen JSSE/DE KAAG Kees 'an Lent, geboren en ge-, ogen op Kaageiland, is loor de bisschop van Rot- erdam met ingang van norgen benoemd tot pas- or in de parochie van Ma- ia Onbevlekte Ontvange- lis te Lisse. Deze bollen- treekgemeente krijgt tiermee een zeer jonge >astor. De Jezuïet Kees "an Lent is namelijk pas 53 jaar. h zoon van Kaagse jachten- louwer Van Lent kent Lisse 1 op zijn duimpje, want hij leeft er zijn middelbare chooltijd doorgebracht. Na de IBS op het Fioretti College deed" hij een jaar latijn en [heks en vervolgens met goed levolg een jaar weg- en water- »uw aan de Delftse Techni- che Hogeschool. In de loop "an dat jaar zag hij echter in lat zijn échte belangstelling laar heel andere zaken uit- |ing. Vele diepgaande ge sprekken met onder andere een bevriende Kaagse domi nee zorgden ervoor dat zijn ilannen voor de toekomst steeds vastere vormen gingen ïannemen. Kees weet nog ixact wóér hij de beslissing nam om zijn leven voortaan in lienst te stellen van de rooms sathoüeke kerk. Dat was op set station in Leiden bij het tien van een grote groep men sen onderweg. In de entourage "an een donker station kwam Ie uitnodiging om theologie te !aan studeren duidelijk op sem over. pij begon deze stu- |e aan de Katholieke Theolo- ische Hogeschool in Amster- am. Het seminarie van Rol- Kees is nog altijd blij dat hij nooit een keuze heeft hoeven te maken tussen deze twee theologische opleidingen. Aan de K.T.H. heeft hij een „inspi rerende" studie meegemaakt; eerst van 1968 tot 1970 en later van 1978 tot en met 1981 v&or zijn doctoraal theologie. Internationaal Vanwege het internationale karakter van de Jezuïtenofde besloot hij in 1970 om tot deze orde toe te treden. Omdat de Jezuïeten geen noviciaat in Nederland hebben, bracht hij geruime tijd in Munster en Berlijn door. Daarna werkte Kees 2 1/2 jaar in internaat „De Breul" te Zeist. Vervol gens studeerde hij drie jaar lang theologie en bijbelkennis in Rome en daarna werkte hij een jaar in een Italiaanse paro chie in Frankfurt. Behalve dat hij ver van huis veel bijbel kennis opgedaan heeft, leerde hij ondertussen Duits en Ita liaans vloeiend spreken. Sinds 1978 is de jonge Jezuïet weer terug in zijn vaderland. De zielzorg was hem daar in Frankfurt zodanig goed beval len dat hij aan de Provinciaal van de Jezuïetenorde ge vraagd heeft basispastoraat parochiewerk) te mogen doen. Hij voegde daaraan de wens toe om in een parochie niet te ver van zijn geboorte dorp De Kaag geplaatst te mo gen worden. En die wens is in gewilligd: Lisse is zijn stand plaats geworden. Twijfels Dankzij^ zijn uitvoerige bijbel pastor niet bang voor vragen en twijfels, die vooral door jonge mensen worden uitge sproken. Een warme belang stelling legt Kees aan de dag voor de oecumene; regelmatig bezoekt hij met goede kennis sen dan ook de gereformeerde kerk. „Als christen heb je de taak kritisch na te denken over hoe je in je eigen situatie iets kunt doen om menselijk lijden en een totale catastrofe te voorkomen" is zijn devies. In Lisse gaat hij voorlopig wat rondkijken. Hij hoopt in het algemeen de mensen tot nog krijgen. Vooralsnog wordt het echter een aftasten van de wensen en mogelijkheden. Concreet denkt hij aan het op zetten van een preekvoorbe- reidingsgroep. „Ik heb ontdekt dat als je met een stel mensen een stuk evangelie of uit het Oude Testament gaat lezen, je daaruit steeds meer leert wat op jezelf en anderen betrek king heeft", aldus pastor Kees van Lent. Een ander streven van hem is de totstandkoming in Lisse van „Gemeenschap- jen van Christelijk leven" en pen. Deze laatste worden meer en meer in den lande opge richt om de dialoog in het hu welijk te verbeteren („om een goede relatie nog beter te ma ken"). „Maar", waarschuwt Kees, „ik heb nog met niemand iets overlegd, noch met collega- pastores, noch met de paro chieraad, dus niets van het hiergenoemde staat vast. Trou wens, als ik alleen mijn eigen hobbys zou najagen, zou ik op de verkeerde weg zijn". TTT T T?*T AT» Kees van Lent: „Als ik alleen mijn eigen hobbys zou najagen, zou ik op de verkeerde weg zijn." 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5