Iran breekt door Iraakse linies heen „Palesti jnen moeten deelnemen aan overleg ¥J/\ KHOMEINI WIL HOOFD VAN PRESIDENT HOESSEIN Grootverbruikers krijgen elektriciteit goedkoper NCO breekt met minister Van Dijk ©owa/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Woensdag 14 juli 1982^2^aar^an^^^22^19 Amerikaanse speelfilm „Lime light" uit 1951 met Charles Chaplin als regisseur, produ cer, componist en acteur op Ned. I om 19.50 uur. Op Ned. II om 18.59 uur laat ste deel „Christina's afscheid", om 20.32 uur „Dynasty" en om 22.10 uur de Fautasi-bootrace. Droog, zonnig en warm. In de middag rond 30 graden, op de waddeneilanden enkele gra den lager. Matige oosten wind. Voor de komende dagen: ver anderlijke bewolking en enke le regen- of onweersbuien. Temperatuur dalend tot 20 graden. Zon op: 5.37; onder: 21.54 uur. ialty wint het aardbeving an onze correspondent Cees Manders) E.Zuid-Italië is zondagavond getroffen een aardbeving. Meetinstrumenten van taliaanse seismografisch instituut hebben jaar gisteren bekend werd, aangetoond, nerkwaardige is echter dat de trillingen, luidelijk voelbaar moeten zijn geweest, niemand zijn opgemerkt. In het verleden •n bij schokken van dezelfde kracht hele (Stammen in Zuid-Italië in paniek de op. Achteraf bekeken is duidelijk waar- e paniek in dit geval achterwege bleef. De ig vond plaats om acht minuten over half n 's'avonds. Dat was het tijdstip waarop aliaanse voetballer Cabrini tijdens de fina- istrijd van het WK in Spanje een aanloop en vanaf de witte stip naast het doel van - uitse keeper Schumacher schoot. Zweeds prinsesje Kleuter zet politiemacht op stelten DELFT Een ondernemende kleuter met een grote belangstelling voor drukknopjes heeft in Delft een hele po litiemacht op de been gebracht. In een bank waar zijn ouders een vakantie reis boekten, drukte het jongetje op een alarmknop. Zes politiewagens met zo'n twaalf bemanningsleden en nog een paar rechercheurs rukten meteen uit en zetten de straat af waar het bankge bouw zich bevindt. Toen de agenten de bank voorzichtig benaderden, bleek al gauw dat van een bankoverval geen sprake was, maar dat het alarm het werk was van het zeer jonge bankbe- zoekertje. KELLY MAG NIET WINNEN! BORDEA UX Jarenlang was Bordeaux dé etappeplaats waar Neder landse wielrenners verzekerd konden zijn van een triomf. Gisteren probeerden eerst Leo v. Vliet en later Jan Raas het succes te herhalen, maar in de laatste kilometer ontsnapte de Fransman Villemiane en won zodoende de tiende etappe. De sprinters bij uitstek Kelly en E. Planckaert mochten slechts voor de tweede plaats rijden. Tourprijsvraag Het antwoord op vraag 10 (Wie is de eerste Nederlander die in Bor deaux over de streep gaat?) was Jan Raas. Ifij werd vierde. Luc v.d. Poel (Oud-Ade); A.A.J. Knegt (Sassenheim) en Siem van Veen (Ze venhoven), krijgen de dagprijzen. Het antwoord op vraag 15 (Welke renner wint de dertiende etappe?) moet morgen in ons bezit zijn. Op 17 juli sluit de inzendtermijn van de extra vraag (Wat is de totale tijd van winnaar van Tour 1982?). Hotelrekening van vier miljoen gulden MIAMI De Saoedische sjeik Al-Fassi (28), die vorige week in Miami (Florida) was aangehou den omdat hij zijn hotelnota over de maanden mei en juni niet had betaald, heeft die reke ning gisteren vereffend. Aan de directie van het super-luxe Di- plomat-hotel werd, met de me dedeling dat de rekening wel wat was opgeschroefd, een cheque overhandigd van bijna vier miljoen gulden. Een rechter maakte daarna het beslag onge daan dat was gelegd op de juwe len, luxe auto's en andere dure voorwerpen van de sjeik ter waarde van 100 miljoen gulden. tterdams ger dan Parijs TERDAM Een woonto- ïotels, kantoren, winkels ireca-voorzieningen moe- Ie bebouwing gaan vol- i van het Rotterdamse a, de dwarsverbinding 'het Centraal Station. Met Jannen is in totaal een be- gemoeid van ongeveer niljard gulden. Voor ver ende onderdelen van de len gaat volgend voorjaar rste spa de grond in. Het "it opvallende onderdeel is e |woontoren van ongeveer meter hoog. Alleen de torens aan de zuidelijke -oever in Parijs benade- e Rotterdamse hoogbouw, toren komen 247 wonin- in de premie-huursector, ie overzijde, d.w.z. aan de rkant van de Doelen, ko twee hotels, kantoorruim- or Chevron, een planten- n ook woningen. Weena, sinds de oorlog net kale plekken, zal in I weer zo goed als zijn vol- iwd. Van de rijweg zelf It een boulevard gemaakt I veel grote bomen. De »en omvatten voorts win- horecabedrijven, biosco- casino en een super- voor drieduizend gasten. TEHERAN LONDEN Iraanse troepen zijn gisteravond Irak bin nengevallen en in zwa re gevechten verwik keld met het Iraakse le ger. Dit is vanochtend bevestigd door het Iraanse persbureau IRNA. Waar de gevechten zich precies afspelen is niet dui delijk. Wel meldde Radio- Teheran dat een aanval is uitgevoerd op de Iraakse grensstad Basra. Radio-Te heran berichtte vanochtend dat tijdens de militaire ope raties aan het zuidelijke front met Irak „honderden Iraakse strijders" gevangen zijn genomen. „In de eerste uren van de operaties heb ben de islamitische strijders de linies van de Iraakse de- "fensie doorbroken", aldus de Iraanse staatsradio. In een in Londen opgevangen radio-uitzending werd een Iraans legercommuniqué geciteerd, waarin werd ge zegd dat de Iraniërs verder „optrokken na het neer slaan van het eerste verzet van de Iraakse strijdkrach ten". Met de inval van Iraanse troepen in Irak is een nieuw hoogtepunt bereikt in de nu al 22 maanden du rende oorlog tussen beide landen. In september 1980 lanceerde Irak een aanval op het zuidwesten van Iran en slaagde er na enkele da gen in grote delen van het Iraanse grondgebied te be zetten. In maart van dit jaar lukte het Iran echter het Iraakse leger uit het laatste bolwerk in Iran de stad Khorramsjahr te verdrij ven. Vorige maand kondig de Irak een eenzijdig staakt-het-vuren af, maar dat werd niet door Iran ge accepteerd. Het ayatollah bewind in Teheran heeft er nooit een geheim van ge maakt de Iraakse president Saddam Hoessein met ge weld te willen verdrijven. De Iraanse operatie, die de codenaam Ramadan draagt, wordt uitgevoerd om het Iraakse regime ten val te brengen en te voorkomen dat de „aanhangers van Saddam en andere bondge noten van Amerika" zich opnieuw agressief zullen ge dragen, aldus het in Londen opgevangen legercommuni qué. Radio-Teheran maakte van ochtend ook melding van schietpartijen in westelijk Iran, maar niet werd ge meld hoeveel soldaten hier bij betrokken waren. Blijk baar had Irak niet al zijn troepen uit Iran terügge- trokken. In Ankara werd een Iraans radiobericht op gevangen, waarin werd ge zegd dat in Teheran de moskeeën volstroomden met duizenden mensen, die „voor de eind overwinning" bidden. DEN HAAG Minister Terlouw heeft de Tweede Ka mer in een brief laten weten dat de komende vijf jaar 20 miljard kubieke meter aardgas extra zal worden in gezet ter vervanging van olie. Deels wordt dat gebruikt voor het leveren van goedkopere elektriciteit (bijna 4 cent goedkoper) aan grootverbruikers. De regeling gaat met terugwerkende kracht per 1 juli in en geldt voor een periode van vijf jaar. De verlaging van de elektri citeitsprijs geldt niet voor kleinverbruikers en particu lieren. Het verschil met de goedkopere buitenlandse elektriciteitsprij zen wordt door de maatregel aanmerkelijk kleiner. In vergelij king met Duitsland wordt het verschil tot ongeveer twee cent teruggebracht. De extra inzet van gas is bedoeld als overbrug ging voor de periode die nodig is voor de ombouw van de cen trales op kolenstook. Die tarief korting geldt alleen voor bedrijven met een verbruik van meer dan 30 miljoen KWh. Minister Terlouw moest gisteren toegeven dat de nu gepresenteerde regeling niet de ideale is, daar slechts een vijftigtal de industriële grootverbruikers van. deze regeling profiteren. De kleinere bedrijven met een relatief zeer hoog elektriciteitsverbruik blijven buiten de gunstige rege ling. Wel is hij van plan in een later stadium opk voor deze be drijven nog iets dergelijks te doen. atten in het auw: baas je" ■|ewond jDERDEN Een 35-jari- ninwoonster van Woerden jgisteren ernstig gewond faakt bij een poging om een aantal S^mese katten uit haar brandende woning te 'redden. De brand ont stond tijdens een korte af wezigheid van de bewoon ster, vermoedelijk door kortsluiting in de wasma chine. De vrouw sneed zich diep in beide armen, toen zij pro beerde de dieren via een kapotgeslagen raam naar buiten te trekken. Zij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. t zestienjarige John Batterby, kok op de een van de sche- in van de Britse armada naar de Falkland Eilanden po- lerde gisteren trots als jongste marinier voor de fotogra- p bij aankomst van zijn schip in Plymouth. f Engelse mariniers keren momenteel in grote getale te il naar Groot-Brittannië. UTRECHT De Natio nale Commissie Voorlich ting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwer king (NCO) houdt in haar huidige samenstelling óp te bestaan. Dit is een ge volg van een gisteren ge nomen beslissing niet mee te werken aan de uitwer king van het mandaat dat minister Van Dijk (ont wikkelingssamenwerking) voor de komende drie jaar wil laten ingaan. Waar schijnlijk is dat minister Van Dijk nu zelf particu liere organisaties zal uit nodigen om in een nieuwe NCO-vergadering zitting te nemén. Al eerder was gebleken dat binnen de NCO grote bezwa ren bestonden tegen de be- voegheid van minister Van Dijk om bij een geconstateerde afwijking van de jaarlijkse plannen van de NCO van het meerjarenplan de „omstreden" subsidiebesluiten tegen te hou den. Die bevoegdheid ontleen de minister Van Dijk aan de motie-Knol (PvdA), waarin de Tweede Kamer uitspreekt dat de minister jaarlijks de plan nen voor een komend jaar toetst aan het meerjarenplan. Daarbij was het niet de bedoe ling dat alle projecten precies zouden worden getoetst, maar minister Van Dijk gaf aan de motie een wat andere uitleg, dat wil zeggen, hij zei de Ka mer toe de motie „naar de let ter" uit te voeren. Een tweede bezwaar, dat mede leidde tot de beslissing van de NCO, was de opdracht van mi nister Van Dijk aan de NCO om subsidieaanvragen te toet sen aan het buitenlands beleid van de Nederlandse regering. De plenaire vergadering was van mening dat een dergelijke opdracht niet in overeenstem ming is met het wezen van eep particuliere organisatie als de*NCO. Terwijl gisteren de kanonnen in Beiroet zwegen, maakte deze poes van de gevechtspauze gebruik om vanuit een met zandzakken verdedigde Palestijnse stelling de stand van zaken in de Libanese hoofdstad op te nemen. Net als de Inwoners van West-Beiroet, die tijdens het be- OPVOLGER HAIG: stand hun voedselvoorraden proberen aan te vullen, loert ook deze poes op een prooi om tijdens een even tuele nieuwe Israëlische beschieting met gevulde maag in een van de schuilkelders te kunnen doorbrengen. WASHINGTON/BEIROET George £chultz, die zeer waar schijnlijk de ministerspost van buitenlandse zaken van Alexander Haig gaat overne men, heeft gisteren de Se naatscommissie voor buiten landse betrekkingen verteld, dat hij als minister zal streven Boot vaart over auto ALPHEN AAN DEN RIJN Een plezier jacht is gistermiddag over een auto geva ren. Dat gebeurde in jachthaven Daniëls aah de Heimanswete ring. De auto bevond zich in het water. De politie heeft het voertuig op het droge gehesen. naar hechtere banden met de Arabische staten. Schultz beloofde met Israël te zullen samenwerken om een algehele vredesregeling voor het Midden-Oosten tot stand te brengen. Bij het overleg moe ten ook vertegenwoordigers van het Palestijnse volk wor den betrokken, aldus Schultz. Hij heeft echter de PLO niet met name genoemd. Over de gevolgen van de Israëlische inval in Libanon zei Schultz, dat nu is duidelijk gemaakt dat „de legitieme behoeften en problemen van het Palestijnse volk moeten worden bezien en opgelost". Schultz zei verder dat „achter de kwesties van dit moment het belang van onze zekerheid van omvangrijke en alsmaar sterkere banden met de Arabieren zeer duidelijk is". De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO probeert in ruil voor het vertrek uit Libanon officiële erkenning van Was hington af te dwingen, zo heb ben Palestijnse en Libanese zegslieden gisteren in Beiroet verklaard. De zegslieden, die anoniem wilden blijven, zei den dat PLO-voorzitter Jasser Arafat zijn verzet tegen een evacuatie door de Amerikaan se zesde vloot zal opgeven, in ruil voor diplomatieke erken ning. Deze berichten vielen sa men met de mededeling dat de ex-premier van Libanon, Saeb Salam, een directe ontmoeting tracht te arrangeren tussen de Amerikaanse bemiddelaar Ha- bib en Arafats adviseur Hani El-Hassan. In Beiroet werd gisteren het zondagavond van kracht geworden zesde be stand nageleefd. Wel versterk te Israël stellingen rond de be legerde stad. Pagina 9: Israël geeft Habib merer tijd voor bemiddeling. iillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Vier Marokkanen levensgevaarlijk gewond in Gouda GOUDA Vier al geruime tijd in Gouda wonende Marok kanen zijn gisteravond bij een schietpartij gewond geraakt door schoten uit een zes milli meter-pistool. Volgens de woordvoerster van de Goudse politie, mevrouw mr. N. de Ruijter, zijn drie van hen le vensgevaarlijk gewond over gebracht naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam. Het vierde slachtoffer is opgeno men in een Gouds ziekenhuis. Vrij kort na de schietpartij ar resteerde de politie twee broers van 19 en 28 jaar uit die Gouda. Verder is een 21-jarige Marokkaan aangehouden die in het bezit was van bebloede slag- en steekwapens. Volgens de politie valt nog weinig met zekerheid te zeg gen over de achtergronden van de schietpartij. Voor zover bekend waren er in het verle den geen moeilijkheden tussen de Marokkanen ende twee broers. Volgens getuigen zou den de vier Marokkanen (van 19, 26, 28 en 32 jaar) gister avond het Pretoriaplen met een auto zijn opgereden. Nadat zij uit de wagen waren gestapt en op de voor hun huis staan de Gouwenaars afrenden, zou een van de twee broers een pi stool hebben getrokken en de schoten hebben afgevuurd. Na de schietpartij vluchtte het tweetal. De politie arresteerde hen later in het huis van een

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1