Edward Maasdijk in „wereld van onzekerheid" Nog volop raadsels rond Sofia HOLLAND NEEMT DEFINITIEF AFSTAND VAN FRIESE REGENBOOGZEILERS Verdachte over dood Doortje S.: „Ik zit er niet mee 3 OPMERKELIJKE DOORBRAAK VAN LEIDSE ZWEMMER Jan Pieter Hopj „dolgedraaid" René Kos wint wielerkoers ACHT JAAR EN TWEE JAAR GEEIST VOOR DODELIJK DOSIS CHLOROFORM SPORT/BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14IULI1982 PAGi LEIDEN Op een leeftijd waarop de gemiddelde top zwemmer al sterk aan het „af bouwen" van zijncarrière denkt, besloot Edward Maas dijk nu twee weken terug tot een opmerkelijke doorbraak. De 21-jarige Leidenaar zag tij dens de selectiewedstrijden voor de wereldkampioen schappen in Equador tien maanden intensieve trainings- arbeid met twee supersnelle tijden beloond en is sindsdien in een „wereld van onzeker heid" beland. Maasdijk im mers, haalde bij die selectie wedstrijden op de honderd meter vlinderslag in één klap maar liefst 1,36 seconde van zijn beste prestatie af, terwijl hij een dag later ook zijn bij- nummer (honderd meter vrij) zo'n anderhalve seconde snel ler aflegde dan ooit tevoren. Met name zijn vlinderresultaat echter 54,87 seconden, de derde wereldtijd van dit sei zoen, een vijftiende plaats op de wereldranglijst aller tijden maakte van Maasdijk een gelukkig, maar onzeker man. „Tot die dag had ik verwacht dat mijn top op die afstand net boven de 55 seconden zou lig gen. Nu dat duidelijk niet zo blijkt te zijn, ga je je inderdaad afvragen waar de grenzen dan wel liggen. Hoeveel harder het misschien nog kan gaan." Een positieve onzekerheid, die Maasdijk evenwel niet verleidt tot zeer hoge verwachtingen waar het de WK in Equador betreft „Mijn doel bij de we reldkampioenschappen is en blijft een finaleplaats. Een plek bij de eerste acht Ik mag dan nu de derde seizoentijd hebben gezwommen, je moet wel reëel blijven. Voordat de wk beginnen, zal een aantal Amerikaanse zwemmers onge twijfeld al sneller zijn gegaan en om dan in de medailles te zwemmen zal ik toch naar de 54 seconden blank toe moeten. En hoewel ik misschien nog wat sneller kan - een betere start, wat gelukkiger aantik ken - vraag ik me toch af of dat er wel inzit. Al zal ik er natuurlijk wel alles aan doen om juist bij die wereldkampi oenschappen opnieuw te pie ken." Trainingsarbeid Maasdijk is overigens niet de enige Nederlandse zwemmer die straks op de honderd me ter vlinderslag kansrijk het Equadoriaanse water zal in duiken. Ook vriend en concur rent Kees Vervoorn (tijdens de selectiewedstrijden slechts 8/100ste van een seconde min der snel) lijkt zich nadrukke lijk te kunnen gaan manifeste ren. „Onze trainingsarbeid heeft duidelijk z'n vruchten opgeleverd", concludeert Maasdijk dan ook. „In oktober van vorig jaar hebben we bei de besloten nog een keer alles te doen om naar een wereld kampioenschap te worden uit gezonden. Dat betekende dat we vanaf dat moment samen zeer serieus en intensief zijn gaan trainen om er juist tij dens die selectiewedstrijden helemaal te zijn. Nu de resul taten bekend zijn, kan je stel len dat de samenwerking per fect is gelukt." Dat Vervoorn en Maasdijk el kaar naar die wereldtijden konden opstuwen, is overigens zeker waar het de de 21-jarige Leidenaar betreft, een opmer kelijke zaak. De student aan de Haagse Sportacademie diende immers, voordat aan de uitgebreide trainingsstage kon worden begonnen, eerst nog een operatie aan de rechterel- leboog te ondergaan. En zou vervolgens maar moeten af wachten of die operatie het be oogde resultaat zou hebben. Maasdijk: „Ook die operatie is gelukkig goed uitgepakt. Ik had al jaren met pijn in die el leboog gezwommen, maar in '81 ging het echt niet meer. Toen heb ik, mede in verband met mijn studie besloten, dat die operatie er moest komen." Nadat het drietal storende botsplinters in augustus uit de elleboog was verwijderd, kon Maasdijk in november al weer voluit trainen. Weer een maand later bleek de Leide naar zo ver dat hij tijdens de Europa Cup in actie kon ko men. Nuchter Na de tot op dat moment „on voorstelbare prestatie" tijdens de nationale selectiewedstrij den (Maasdijk: „Pas toen ik de tijd van Kees Vervoorn op het scorebord zag verschijnen, ge loofde ik werkelijk dat ik zo snel was gegaan wacht nu het wereldkampioenschap. Een WK waar Maasdijk, on danks zijn eigen scepsis, als een der kanshebbers aan zal beginnen. Maasdijk beaamt dat de geleverde prestatie bepaal de verwachtingen heeft ge creëerd. „Maar ik geloof niet dat dat voor mij belastend zal werken. Ik ben wat dat betreft Edward Maasdijk: „Ik denk niet dat ik zal talen..." nogal nuchter. Ik weet dat er alles voor heb gedaan en nog voor zal doen om in Equador zo hard mogelijk te gaan. In die wetenschap denk ik niet dat ik echt zal falen. Al blijft een medailleplaats dan nog al tijd zeer moeilijk te bereiken." Voordat Edward Maasdijk be sloot nog een keer alles op al les te zetten om de mondiale titelstrijd te halen, had hij zichzelf beloofd na die krachtsinspanning aan de af bouw van zijn zwemcarriëre te beginnen. Nu is hij evenwel niet meer zo zeker dat Equa dor zijn afscheid zal beteke nen. „Het is duidelijk dat je als vlinderslagzwemmer pas op relatief late leeftijd echt tot ontplooiing komt. Dat de com binatie tussen kracht en tech niek er pas helemaal is als je wat ouder wordt. En op zo n moment ga je toch denken. Per slot van rekening heb ik WARMOND De Hol landse regenboogzeilers hebben de derde team wedstrijd tegen Friesland aangegrepen om de tradi tionele confrontatie vrij wel definitief te beslissen. Hoewel de Friezen op de laatste dag van deze (pro- testrijke) ontmoeting in theorie nog enige kans maken op de wisselbo kaal, dient de achterstand na drie races, zeker gezien de kracht van het hol- landse team, als onover- komenlijk te worden ge zien. Door de nipte over winning op de derde dag (28 3/4 om 30 punten) im mers, vergrootte Holland zijn voorsprong tot bijna twintig punten. Grote man in de vijfmans-for- matie van Holland was giste ren Bouw van Wijk. Nadat hij zich in het eerste kruisrak door fries Ulrik Jager op de tiende en laatste plaats had la ten manoevreren, begon Van Wijk aan een imposante op mars die hem nog binnen de eerste omloop op de tweede plek deed belanden. Op dat moment leek die volgersplaats het hoogst haalbare voor Van Wijk, omdat Douwe Zwart, ge steund door Harry Amsterdam wel heel erg ver had kunnen weglopen. Voor Van Wijk bleek die forse achterstand evenwel geen reden om slim zeilend niet nog een poging te wagen de koploper te achter halen. Ook al omdat Zwart te laat begreep dat Van Wijk in het kruisrak Norremeer/Die- perpoel de goede lijn had ge kozen, werd die achtervolging een succes. Zwart werd door Van Wijk achterhaald en ver volgens keurig „het bos inge stuurd", waardoor ook hollan- ders Luut de Groot en Martin Heineke de ongelukkige fries nog konden passeren. Dat Van Wijk uiteindelijk „slechts" als derde de finishlijn doorkliefde, deed na afloop aan het knappe zeilwerk van de routinier niets af. Friesland kende overigens, evenals in de tweede wed strijd, een goede start. Harry Amsterdam (hij overweegt in hoger beroep te gaan naar aanleiding van de voor hem onverteerbare uitspraak van de protestcommissie een dag eerder) en Douwe Zwart arri veerden namens Friesland als koplopers bij de eerste boei en nadat Amsterdam vervolgens ook nog eens via sterk afstop- werk op Luut de Groot, Bertus ter Beek naar voren had ge kregen, leek de friese revan che een feit te gaan worden. Totdat Van Wijk zich daad werkelijk met het ploegen- spektakel ging bezighouden en daarmee de ontmoeting beslis- HILLEGOM Normaal gesproken wil een nisser na afloop van een verloren partij nog v eens „balend" terugblikken op het wedstrijdvi loop. Unicummer Jan Pieter Hop deed dat gis ren in Hillegom echter nauwelijks. Opgelucht vi liet hij de baan waarop hij door Delftenaar O Boot volledig dol was gedraaid en met 6-1, 6-0 w afgestraft. Blij dat het afgelopen was, want werd helemaal gek van hem". Helaas moest H vrijwel direct na die wedstrijd nog eenmaal teg Boot aantreden. En ook met Jasper van Marw kende Hop in de dubbelpartij tegen Boot en Ru i Thijssen geen succes: 6-7, 3-6. Rederi voldoen voor Hop om nog opgeluchter te vermelden dat „gelukkig op vakantie" ging. In de geprogra meerde kwartfinale zal prater Boot stuiten op n deprater Marinus Brooshooft. Het belooft een a dige partij te worden... Beide zullen er dan wel voor moeten zorgen die kwartfi le te halen. Brooshooft startte wat dat betreft niet al overtuigend. C-topper Stephan Faas werd weliswaar twee sets verslagen, maar de wijze waarop (4-1 voorsprc voor Faas in de eerste set) was zeker niet imponerend. C I Freek van der Capellen bereikte de derde ronde niet soepel. Van der Capellen verspeelde een set tegen ster' C-speler R. Kinders. Ivar de Jong liet tegen Ruud Thijsa een 5-0 voorsprong in de eerste set volledig schieten, had derhalve veel meer in gezeten dan een nederlaag drie sets: 6-7, 7-5, 5-7. Arnold van der Capellen kon I niet aanzien dat zelfs zijn meest trouwe supporters zijn p tij niet konden aanzien en besloot bij een 1-3 achtersta tegen Marcel Gerritsen tot aanzienlijk beter spel: 6-4, 6 Van der Capellen maakte vervolgens bekend „hoge oge te willen gaan gooien in Hillegom. Een voornemen dat o B-winnares van Forescate, Marijke Guyt, kenbaar maak Guyt begon hoe dan ook goed door Annette Meinini simpel te verslaan. Op haar tocht naar de eindstrijd zal de als zesde geplaat Marijke Guyt in ieder geval nummer drie Margo Kran j niet ontmoeten. Kramer werd door de dit jaar in B debu t rende Paola Kaaien de weg versperd. Liselotte van der 1 zal deze week waarschijnlijk wel tegen Henny Fehling i komen. Een partij die vorige week op Forescate door v f plichtingen van Fehling geen doorgang kon vinden, mi nu, na de winst van Van der Bijl op Nancy Toole, weer i het programma staat. Jeugdige Irma van Seeters stal gis ren in het dam$s enkel C de show. Tegen drie jaar oudi Ellen de Jong kwam zij tot een knappe 7-6, 6-4 zege. de Olympische Spelen van Moskou op zes/honderdste van een seconde gemist en over twee jaar is er weer een kans. Misschien dat ik - als dat met mijn studie te combineren valt en als de progressie aanwezig blijft - nog wel een keer een poging waag om die Spelen te bereiken. Maar voorlopig zal ik al mijn aandacht op Equa dor richten, daarna zie ik dan wel weer verder." GERT-JAN ONVLEE Overigens was Amsterdam ook gisteren weer bij een pro test betrokken. Dit keer vorm de Betting Bakker na afloop de „tegenstander". De fries kreeg in dit geval wel het ge lijk aan zijn zijde; hollander Bakker werd gediskwalifi ceerd. Uitslag: 1. Luut de Groot (H.); 2. Mar tin Heineke (H.); 3. Bouw van Wijk (H.); 4. Douwe Zwart (Fr.); 5. Hessel Donker (Fr.), 6. Bertus ter Beek (Fr.); 7. Harry Amsterdam (Fr.); 8. Ulrik Jager (Fr.); 9. Peter Freeh (H.). Ge diskwalificeerd: Betting Bakker (H.). Dag-uitslag: Holland 28 3/4; Fries land 30. Tussenstand: 1. Holland 79 1/4; 2. Friesland 98. NOORDWIJK De Zaan- kanter René Kos heeft de gis teren door Joop Riethoven en de Noordwijkse evenementen commissie op de Koningin Wilhelmina boulevard georga niseerde wieier dernykoers voor professionals gewonnen. De wereldkampioen achter de grote motoren won twee rit ten, werd eenmaal tweede, en moest de vierde rit werkloos aan de kant blijven. Dat was ruimschoots voldoende voor de zege in het eindklassement De meeste concurrentie had de Zaankanter nog te duchten van de geroutineerde Zesdaag- se-specialisten Patrick Se reu en Danny Clark. Clark en Ser- cu openden tijdens de slotrit een offensief tegen de positie van Kos, namen ruime voor sprong, maar werden alsnog teruggepakt. Kos stelde ver volgens orde op zaken door via een sprintzege op Theo Smit de rit en daarmee de eindzege op zijn naam te bren gen. Met een gerust hart, de vorm is er, kan de stayeraar zich voor gaan bereiden op de komende N.K. em W.K. Voor het in vakanties toevende publiek was de lange koers een prima ding op het zonnebaden 1 nerend over de boul hoefde het zich niet te v len. Slechts de lange ru zes tussen de koersen w< wat storend, maar m< fraaie weer had niemani echt last/van. Voor de re het dernyspektakel een s De acht profrenners met makers (2 Belgische Vo ders misten door auti overigens de boot), gaven voor hun geld. De enthou j organisatie heeft dan plannen opgevat om de strijd volgend jaar tot een 1 criterium om te dopen. V] waar is de profagenda al laden, maar een koers o Noordwijkse boulevard is dermate apart, dat de ved j niet zullen schromen om lt de badplaats over te kom i De eindstand: 1 Kos 17 pu 2 Clark 13; 3 Sercu 11; 4- J nen en Smit 10; 6-7 Lam c tink en Koppert 8; 8 Ven ZOETERMEER DEN HAAG „Wie heeft de dood op z'n geweten van de Haagse Doortje S.?" Deze vraag stierf gister middag weg aan het eind van de strafzaak tegen vier Hagenaars drie mannen en een vrouw die van dit feit worden verdacht. Het lichaam van de 63-jarige Dora S. werd in de vroege morgen van zaterdag 13 februari le venloos aangetroffen op een donker en afgelegen toegangspad naar een boerderij aan de Zoeter- meerse Voorweg. De vrouw bleek door een overdosis chloroform om het leven te zijn gebracht Volgens justitie zou de vrouw op vrijdagavond 12 februari door de vier verdachten met geweld in een auto zijn ge sleurd om haar van haar huis sleutels te beroven. Deze wa ren nodig voor een inbraak in haar woning aan de Bezuiden- hdutseweg, waar naar vermoe den voor minstens twee ton aan geld lag opgeborgen. De sleutels werden echter niet ge vonden die verstopte ze al tijd uit veiligheid achter het naambordje aan haar deur het geld zodoende evenmin. Ook al was de inbraak gelukt dan nog zouden verdachten weinig van hun gading in 'de woning hebben aangetroffen. Het slachtoffer had namelijk al haar geld op de spaarbank staan. Volgens de officier van justitie, mr. H.J. den Os, leidde „het vrouwtje", dat lichamelijk Geen SDljt misvormd en gehandicapt was, een sober en teruggetrokken bestaan. Haar levenswijze werd haar tenslotte noodlottig. S. en het meerijden in de auto naar de plaats van het mis drijf. Ontzetting Van de drie mannelijke ver dachten was Evert B. degene die in verband met zijn daad tegenover de rechtbank de minste scrupules toonde. „Ik zit er niet mee, dat mag u ge- De officier sprak gisteren in het Haagse Paleis van Justitie zijn ontzetting uit over de meedogenloze manier waarop Dora S. van h^t leven werd beroofd en over de kille reac ties van de verdachten hierop. Van enig schuldgevoel bij hen was nauwelijks sprake, zei hij. Tegen ieder van de drie man nelijke verdachten, koopman Evert B. (43), ex-taxichauffeur Alphons A. (36) en de werklo ze Tonny S. (31) eiste de aan klager vrijheidsstraffen van acht jaar. Aan de voormalige prostituée Jannie v.d. L. (37) vroeg hij de rechtbank een ge vangenisstraf van twee jaar op te leggen. Mr. Den Os achtte van Jannie niet onomstotelijk bewezen dat zij met opzet bij de dodelijke mishandeling de term moord of doodslag werd door de officier om be wijstechnische redenen ver meden betrokken was. Haar aandeel in het delict had alleen bestaan uit het kopen van het fatale flesje chloro form. het schaduwen van T)ora rust weten. De maatschappij is hard", luidde zijn antwoord op de vraag van rechtbankpresi dent mr. S.F. Kootte of hij geen spijt had van wat hij had gedaan. De Hagenaar gaf zon der omhaal van woorden toe dat hij Doortje S. de dodelijke prop in chloroform gedrenkte watten op het gezicht heeft ge drukt Eveneens bekende hij dat hij zijn zoon en schoon dochter al bij voorbaat een va kantie naar Zuid-Afrika had beloofd van het geld dat hij uit de inbraak zou ontvangen. De taken van de drie overige daders waren op de bewuste avond als volgt verdeeld: Ton ny moest ervoor zorgen dat de vrouw tijdens de bedwelming niet te veel tegenspartelde, Al phons nam plaats achter het stuur en Jannie ging mee om tijdens de rit zo min mogelijk verdenking op de auto met zijn passagiers te laden. Pannekoek met suiker Het belangrijkste deel van het plan om Dora S. van haar een- tjes te beroven werd beraamd in een plaatselijke bar, waar het viertal dikwijls placht te komen. De tip dat Doortje „stinkend rijk" was, had Ton- Van onze correspondent Cees Manders) ROME Sofia Loren heeft grote opschudding in de Italiaanse filmwe reld teweeggebracht. Ze blijkt spoorloos verdwe nen, terwijl ze zich al twee weken geleden in de Romeinse filmstudio's van Cinecitta had moeten mel den voor de opnamen van haar nieuwe film. Deze nieuwe film heet „Tieta d'agreste" (naar een ro man van Jorge Amado), een Braziliaanse film van Italiaanse makelij, en zal kant en klaar 18 miljoen gulden kosten. Maar Sofi a's verdwijning heeft alle filmplannen op losse schroeven gezet. De film maatschappij Gaumont die al miljoenen guldens aan kosten heeft gemaakt, heeft advocaten moeten inschakelen om Sofia te manen haar contractuele verplichtingen na te ko men. Niemand begrijpt iets van Sofia Loren. Óp 21 mei kwam ze na vijf jaar zelfop gelegde ballingschap in Zwit serland en Frankrijk weer in Rome aan om zich bij de po litie te melden. Ze wilde een gevangenisstraf wegens be lastingontduiking uitzitten om voortaan weer in haar vaderland Italië te kunnen werken. Juist nu wilde ze. met Italië in het reine ko men, omdat half juni de op namen zouden beginnen van een belangwekkende film, waarin zij de hoofdrol had gekregen. De producer, Lina Wertmuller. rekende dus'op Sofia eind juni, maar deze al gemeen als grillig bekend staande actrice liet tegen die tijd niets van zich horen, en is sindsdien ook onvindbaar gebleken. Aangenomen wordt dat ze zich in het bui tenland ophoudt. Romeinse advocaten schijnen namens haar met de filmmaatschap pij contact te hebben opgeno men. Ze zouden een ontbin ding van het contract wen sen, omdat de filmmaat schappij Sofia niet het voor schot op haar honorarium heeft betaald waarop ze con tractueel recht had. Maar de producer ontkent dit. Intussen is Cinecitta in rep en roer. Voor de film zijn al kapitalen uitgegeven, voor personeel, costuums, decor- materiaal en studiohuur. Er is zelfs al een Braziliaans dorp opgebouwd, en spelers hebben al weken „geoefend" voor de eerste echte onnamc ny van zijn zuster gekregen, die in een Schevenings bejaar denhuis aan de Doornsestraat werkte. Het slachtoffer legde hier bijna dagelijks trouw een bezoekje af aan de enige vriendin die ze had. Het vier tal sprak in de bar af dat de gangen van Dora eerst nauw lettend gevolgd moesten wor den voordat men aan de uit eindelijke beroving zou begin nen. Zij besloten hun prooi daarom overal met de auto te volgen. Zo leerden de ver dachten dat Doortje iedere avond als een vast ritueel in de restauratie van het Cen traal Station voor drie gulden tien haar pannekoek met sui ker at en een glaasje water dronk. En vervolgens dat zij met de bus naar huis ging. Het plan werd precies zo uit gevoerd als het was beraamd. Op 12 februari, 's avonds rond half acht, wachtte de auto met vier inzittenden Dora S. op in de buurt van de bushalte, waar zij uitstapte. Eenmaal op straat gekomen werd ze door Tonny van achteren in een greep genomen, terwijl Evert haar de dot watten met chloro form op mond en neus drukte. Daarna werd zij in de wagen gesleurd. Tijdens de tocht naar Zoetermeer werd de vrouw andermaal verdoofd. Volgens de verklaringen van de ver dachten „kreunde en snurkte" zij. Dat zou ze ook nog hebben gedaan toen Tonny en Evert haar in Zoetermeer op het landweggetje nabij een melk- schuur achterlieten Alnhons' ste hier gisteren kele kanttekeningen naas Doortje S. na de „kidnap melijk nog zou hebben ge dan was het, aldus mr. S zeker niet uitgesloten d oude vrouw later en wc door een andere oorzaak storven dan door justitie aangenomen. Vergrijpen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10