i iCHTVOETBAL GOUD WAARD Praktijken Mundiespana kost cliënten vermogen Italië: een feestende laars Paolo Rossi beste schutter frontaal Misdaad loont Ongeveer 80.000 West- duitse marken had Toni Schumacher kunnen opstrijken als hij met West-Duitsland gisteren wereldkampioen was geworden. Dank zij Ita lië is dat niet gebeurd. Niettemin verlaat de doelman met het malle loopje Spanje met een meer dan goed gevulde beurs. Het WK heeft de Westduitsers financieel weer een stuk rijker ge maakt dan ze al waren. En daar waren ze ten slotte voor gekomen. In elk geval Schumacher, die de gemoederen nog wel een tijdje bezig zal houden, zeker in Frank rijk. Zijn aanslag op Battiston zal de ge schiedenis ingaan als de meest criminele daad, die ooit op een voetbalveld werd ge pleegd. In die dramati sche halve finale tegen Frankrijk kwam de ware aard van Schumacher boven, toen de Franse invaller zijn ploeg naar 2-1 dreigde te schieten. \DRID Vechtvoetbal heeft in Spanje gezegevierd. Daarmee ferd Italië, overigens verrassend genoeg, wereldkampioen. Aan overwinning van 3-1 der Azzurri's valt niets af te dingen. |/est-Duitsland had praktisch geen schijn van kans en werd bij lagen zoek gespeeld door de technisch perfecte Italianen. Het is el lang geleden dat het Westduitse elftal zo aan de kant is ge- als gisteravond in het kolkende Santiago Bernabeu-stadion. Italianen hadden zich geen eenvoudiger tegenstander kunnen Maar of beide partijen waardige finalisten waren, valt te betwijfelen. wereldkampioen wordt im- maar al te vaak ten voor gesteld. Het Italiaanse is inmiddels over- en internationaal al De tijd van waarin met soort voetbal Europa Cups vergaard, is al lang tijd. Maar Enzo Bear- geen nieuwe paden in te slaan. Alles bleef hij oude en dat is gisteravond waard gebleken. Westduitsers hadden het toernooi niet kunnen maar slopen nogal naar de finale. De is het misschien beter zeggen de kwaliteit, bleef De eindstrijd is ardoor een afspiegeling ge- van het gehele wereld- Intimidatie en waren troef, van doelpun- was ogenschijnlijk belang den scoren. - oio Rossi is met zes doel- topscorer geworden het toernooi. De Italiaanse had er slechts drie voör nodig. Met het doelpunt tegen de streefde hij Karl- Heinz Rummenigge net voor bij. Dat de Münchener sterspe ler het gehele toernooi nauwe lijks fit is geweest en enkele duels aan de kant heeft moe ten toezien, zegt genoeg over de toch niet overdreven hoog liggende produktiviteit, die de deelnemers aan het WK in Spanje realiseerden. Dodelijk Het gemis van Rummenigge op belangrijke momenten is in fei te dodelijke geweest voor de. Westduitsers, die nimmer in staat bleken de favorietenrol waar te maken. Dat het team van coach Derwall kwalitatief zo door de mand is gevallen, moet voor menigeen als een verrassing zijn gekomen. De manier, waarop de Italianen in de slotfase met Conti, Rossi en Tardelli de Westduitse verdedi gers buitenspel zetten, was even pijnlijk als onthullend om aan te zién. De Italiaanse coach Bearzot. had in de lijn der verwachting gekozen voor een uiterst de fensief concept. Antognioni, een van de weinige fantasierij ke voetballers van Italië, moest met een gebroken midden- Jubelende Italianen uiten hun vreugde in een polonaise lai'n de Trevifontein in het oude stadscentrum van Rome. ROME Italië veranderde in een „jubelende en feestende laars", nadat de nationale voetbalploeg in Madrid wereld kampioen was geworden. In Rome vierden supporters, uit zinnig van vreugde, de overwinning van 3-1 op West-Duits land. Zij hingen uit de ramen van luid toeterende auto's en zwaaiden met de Italiaanse vlag. De straten in het oude stadsdeel van Rome waren overvol van jubelende tifosi. Uit voorzorg had de politie gisteravond de binnenstad van Rome voor alle verkeer gesloten. Daarmee wilde zij de bij een Italiaans wereldkampioenschap te verwachten ver keerschaos voorkomen. Vanaf acht uur, het aanvangstijd- stip van de finale, werden geen auto's in het Romeinse stadscentrum meer toegelaten. Op belangrijke pleinen had do nationale televisiemaatschappij, de RAI, grote beeld schermen geplaatst, waarop de voetbalenthousiasten de wedstrijd konden volgen. voetsbeentje aan de kant blij ven. Bergomi, de 19-jarige ver dediger van Inter Milan was zijn vervanger. Toen na zeven minuten Graziani zich moest laten vervangen door Altobelli, betrokken de Azzurri's nog meer de defensieve stellingen. Gentile, het scheermes", werd op Littbarski gezet, Col- lovati stond Fischer op de hak ken en Bergomi moest Rum menigge van doelman Zoff af houden. Aan de andere kant volgden Briegel en Karl-Heinz Förster, respectievelijk Con4: en Rossi nauwgezet. De stringente mandèkking, die beide ploegen toepasten, was er de oorzaak van, dat er in de eerste helft niets voor de beide doelen viel te beleven, op het gemiste strafschop van Cabrini na. Briegel, volledig uit vorm, liet Conti in het strafschopge bied tegen zijn uitgestoken el leboog oplopen en de Brazili aanse arbiter Coelho legde de bal terecht op de stip. Coelho, de enige professionele scheidsrechter (hij is in dienst van de Braziliaanse voetbal bond), trad veel te lankmoedig op tegen de vele en vaak ern stige overtredingen. De vijf gele kaarten voor Conti, Oriali, Littbarski, Dremmler en Stieli- ke waren nauwelijks afdoende. Weggenomen De angst bij velen, dat er dins dag een replay zou volgen, werd na de rust al snel door Rossi weggenomen. Een pass van Gentile zaaide volledig pa niek in de Westduitse defensie. Rossi profiteerde ervan, de droom van de Westduitse MADRID Al voor de fi nale stond de grote ver liezer van het wereldkam pioenschap onomstotelijk vast. Het door vijf Spaanse relsbu- reau's in het leven geroepen consortium Mundiespana met het doel de WK-winsten naar recordhoogte op te drijven veroorzaakte door zijn chaoti sche en corrupte handelewij- ze een gigantisch verlies. De dubieuze praktijken van het WK-reisbureau vormde voor de Spaanse regering aanlei ding een officieel onderzoek te laten instellen naar de han del en wandel. De FIFA trok lering uit de zaak en nam het 1 besluit op volgende toernooi en om wereldkampioen schappen dergelijke organi satievormen niet meer toe te laten. Het geval met de 150 Bolivi aanse brandweerlieden, dat het Madrileense dagblad Dia- rio 16 opdook, is typerend voor de zeer dubieuze manier van zaken doen door Mun diespana. Begin dit jaar maakten de leden van de vrij willige brandweer van La Paz bijna 350.000 gulden over aan Mundiespana voor de hotelreserveringen en reser vering van zitplaatsen in de stadions. Het bedrag lag per persoon al 300 gulden hoger dan in november was over eengekomen, hetgeen door Mundiespana per telex werd verklaard als „een kleine cor rectie". Na overmaking van de som bleef schriftelijke be vestiging uit. Daarom reisde de leider Pule- do op eigen kosten naar Ma drid. Daar kreeg hij de beves tiging van de overdracht plus een tweede „kleine correc tie", die neerkwam op 400 gulden per persoon. In La Paz teruggekeerd lag de vol gende correctie al te wach ten. Wilde de groep voor elke wedstrijd over zitplaatsen be schikken. Dan moest er om gaand ruim 1300 gulden per persoon extra overgemaakt worden. In het andere geval kon Mundiespana slechts staanplaatsen garanderen. Annuleren De correcties schoten bij 49 leden in het verkeerde keel gat. Zij trokken zich prompt voor de reis terug. Op de af melding reageerde Mundies pana bliksemsnel. Nog de zelfde dag werd Puledo per telex op de hoogte gebracht, dat de annulering bij gebrek aan verzekering 53.000 gul den extra ging kosten. De overdracht van hotelvouchers en stadiontickets werd uitge steld, totdat het geld ont vangen was. Begin april vertrokken de 101 brandweerlieden voor hun Europese rondrit. -Puledo ging richting Madrid om de laatste zaken af te handelen. Hij werd keurig rondgeleid én vernam, dat zijn gezelschap in hotel Metropool, een drie sterren hotel, ondergebracht zou worden. Seminarie Per telex werd aan het Bolivi aanse adres gemeld, dat Pu ledo en zijn aanhang zou ver blijven in Mana I, een semina rie, 15 kilometer buiten Ma drid zonder busverbinding, met slaapzalen in plaats van de toegezegde tweeper soonskamers. De toegangs kaarten waren er ook niet. De Bolivianen hadden geweigerd de annuleringskosten te vol doen, waarop Mundiespana de entreebewijzen achter hield, zodat de brandweer mensen voor elk duel een staanplaats moesten kopen. Voor een van de wedstrijden kwamen de Bolivianen in con tact met een groep Columbi- anen. Die vertelden dat zij per persoon slechts 2000 gul den hadden betaald voor een identieke trip met exact de zelfde reisduur en verblijf in Hotel Metropool. bondscoach Derwall ten einde. „Italië is geen Frankrijk", zei hij. „Met een sterke defensie had ik weinig hoop meer op een goed resultaat. Bij ons was de vermoeidheid van de halve finalewedstrijd nog niet ver dwenen". Derwall vond de zege van de Italianen meer dan verdiend. „Met dit concept heeft Italië kans gezien de Ar gentijnen, de Brazilianen en ons te verslaan". De kaars was bij de Westdui- ters wel erg snel uit. Het geloof in een reprise van Sevilla was niet meer aanwezig. Toen Tar delli voor de tweede Italiaanse doelpunt tekende, was het echt gebeurd. Een wanhoopsoffensief volgde nog wel. Maar Breitner en de vaak geïrriteerde Stielike („le dereen heeft toch kunnen zien, dat de scheidsrechter ons de das heeft omgedaan") vonden nauwelijks gaten in de hechte Italiaanse defensie. De wissels Rummenigge-Müller en Dremmler-Hrubesch waren noodgrepen. Want voordat Breitner tegenscoorde, had Al tobelli na een schitterende solo van Conti voor 3-0 gezorgd. Ter discussie De positie van Derwall als coach van West-Duitsland zal bij terugkomst wel ter discus sie komen te staan. In tegen stelling tot die van Bearzot, die na afloop met applaus op de persconferentie werd ontvang en. En dat is een ander geluid, dan aan het begin van het to.ernooi. In de eerste ronde werden de Italianen door de ei gen pers als het ware naar huis geschreven. Het defensieve gedoe en het gebrek aan com municatie tussen journalisten en selectiespelers was menig een een doorn in het oog. In die spanningswereld heeft Be arzot, die van de op de tribune evenals de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt en het Spaans koninklijk paar aanwezige Italiaanse president Sandro Pertini (85 jaar) een van diens duurste pijpen als eerbewijs kreeg, met zijn Sanders slechte verliezer SCHEVENINGEN Louk Sanders Is er niet in geslaagd ook de tweede editie van het satelliet-tenniscircuit op zijn naam te schrijven. Nadat de Lel- denaar vorige week in Assen wel de eerste prijs in de wacht had gesleept, capituleerde hij gistermiddag In de fi nale van de internationale kampioen schappen van Schevenlngen in drie sets (6-4. 1-6, 6-2) tegen de jonge Zweed Michael Wennberg. Wenn- bergs vreugde werd evenwel getem perd door het nare gedrag van San ders. die zich met sarcastische op merkingen tijdens de partij een slecht verliezer toonde. Italië toont trots de felbegeerde wereldbeker. Vlnr.: Conti, Bergomi, Sclrea, Gentile, Altobelli, Rossi en doelman Zoff. keurtroepen goed kunnen ge dijen. Met een wereldtitel als resul taat. Sinds 1938, toen in Rome Hongarije met 4-2 werd verslagen, heeft Italië hierop moeten wachten. Vier jaar lang mag het de kroon van de Primus Interparis dra gen. Brazilië, Argentinië en West-Duitsland waren daar toe geroepen. Dat het Italië is geworden, is in zoverre aar dig, dat weer eens is bewe zen, dat zich in voetbal niets van te voren is vast te stel len. Een les voor de organi satoren van het volgende WK. HENK WAGEMAN Italië - West-Duitsland 3-1 (0-0). Sco reverloop: 57. Rossi 1-0, 69. Tardelli 2-0, 81. Altobelli 3-0, 83. Breitner 3-1. Scheidsrechter: Coelho (Brazilië). Toeschouwers: 90.000. Gele kaarten: Conti en Oriali (Italië), Dremmler, Stielike en Littbarski (West-Duits land). Italië: Zoff; Gentile. Scirea. Collovati. Cabrini; Oriali. Bergomi. Conti, Tar delli; Rossi, Graziani (Altobelli, Cau- sio). Waat-Duitaland: Schumacher; Kaltz, Stielike, Karl-Heinz en Bernd Förster; Dremmler (Hrubesch), Breitner, Brie gel; Rummenigge (Muller), Fischer, Littbarski. Oe doelman liep uit, had geen enkele inte resse voor de bal en boorde zich doelbewust in Battiston, die met een zware hersen schudding en twee tan den minder naar het ziekenhuis werd ver voerd. Het was een actie waar aan geen enkele peste rij was voorafgegaan. Want zo ontstaan im mers de meeste van dit soort grofheden. Een speler wordt zolang op de achillespezen ge trapt, is zo vernederd of wordt zo getreiterd, dat hij zich niet langer kan inhouden en eigen rechter speelt. De Com mando-sprong vam Schumacher had daar mee allemaal niets van doen. Het was niets an ders dan een doelbe wuste poging iemand uit de wedstrijd te schoppen die hem, Schumacher, waar schijnlijk uit de finale zou houden en daar door van een aantrek kelijke som geld zou beroven. Schumacher bouwde de „moordaan slag" zo in, dat het de schijn van een ongeluk kon wekken. Hij' slaag de daarin voorbeeldig, want de Nederlandse scheidsrechter Charles Corver zag er geen en kele opzet in. Een ernstige fout van een toparbiter, die zich daarmee schaarde in de lange, droeve rij van in het zwart gehulde lie den die in het WK niet waren opgewassen te gen de voortschrijden de spelverruwing. De televisiebeelden, vooral die vanachter het West duitse doel, bevestig den nog eens genade loos hoe fout Corver zat met zijn waarneming. Schumacher had niets anders dan een rode kaart moeten hebben en Frankrijk een straf schop. Uitgerekend in West- Duitsland is men nogal snel met het hanteren van tv-registraties om achteraf ongure hande lingen toch nog te be straffen. Maar in Spanje wenste de FIFA er niets mee te doen en dat is een grove nalatigheid. Het moet niet de ge woonte worden voor elk wissewasje of foute be oordeling van de scheidsrechter de ca mera's alsnog als be wijsmateriaal in te schakelen. Zoiets heeft alleen nut bij extreme gevallen, en in die cate gorie scoorde Schuma cher een tien plus. De FIFA had alsnog maat regelen moeten nemen en Schumacher moeten schorsen. Frankrijk zou er weliswaar niets mee zijn opgeschoten, maar er bestaat toch ook in voetbal nog zoiets als gerechtigheid. Nu kon der Toni vrolijk de fina le instappen, waar Italië nog een klein beetje de taak van Vrouwe Justi- tia overnam. Maar een maal weer terug in West-Duitsland kan Schumacher met glim mende oogjes zijn bankrekening bestude ren en constateren, dat de misdaad op het voetbalveld zeer lonend is. Het zal er wel nooit van komen, dat mensen als Toni Schumacher voor altijd van de vel den worden geweerd. Jammer, heel jammer, want individuen die er niet voor terugdeinsen een ander desnoods voor het leven ongeluk kig te schoppen zijn een gevaar voor de (voetbal)samenleving. MAANDAG 12 JULI 1982 MADRID Paolo Rossi, maker van het eerste Italiaanse doelpunt in de finale te gen West-Duitsland, is topscorer gewor den van het WK 1982 Hij scoorde zes maal. Tweede werd de Westduitser Karl- Heinz Rummenigge, die vijfmaal doel trof. De topscorerslijst van het gisteravond afgeslo- ten WK 1982 is: 1. Rossi (Ita) 6 2. Rummenigge (WDI) 5 3. Boniek (Po) 4 Zico (Bra) 4 5. Kiss (Hon) 3 Armstrong (Nrd-I) 3 Falcao (Bra) 3 Giresse (Fra) 3 9. Wark (Scho), Schachner (Oos), Panenka (CSSR), Socrates, Eder, Serginho (Bra), Six, Genhini, Platini, Rocheteau (Fra), Fazekas, Nuilasi, Poloskei (Hon), Maradona, Passarel- la, Bertoni (Arg), Salah Assad (Alg), Hamilton (Nrd-I), Robson, Francis (Eng), Littbarski, Fi scher (WDI). ieder 2. razilië wil revanche ADRID Brazilië, dat het beste voetbal ieelde in Spanje, maar voortijdig werd uit- -schakeld door de nieuwe wereldkampioen 1 ilië, wil een nieuwe kans. Brazilië is van i an over twee jaar een revanchetoernooi te [jelen. Het is de bedoeling dat de teams die tgenodigd worden, dan met de spelers intreden die in Spanje in actie kwamen. Paolo Rossi, blij na het doelpunt tegen West-Duitsland, dat hem topscorer maakte van de Mundial 1982,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9