lieprijzen omlaag oor ruzie in OPEC israël stelt geen ultimatum, Jriaar geduld raakt wel op ezoek Moboetoe brengt België in verlegenheid Veiligheid Britse koningin onvoldoende Dodental vliegramp tot 156 gestegen Westduitser wil in kooi o ver A tlan tisch e Oceaan «ITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 12IUL11982 PAGINA 7 N CONCENTREERT OEPEN LANGS 'AKSE GRENS YORK Uit Amerikaanse spio- gpto's is gebleken dat Iraanse troe- f#ich verzamelen langs de grens „st rak voor een mogelijke aanval. deis bericht door het Amerikaanse blad Time. Time citeert in haar, ve van deze week enkele niet na- (jenoemde Amerikaanse experts, ggen dat Iran mogelijk zeer spoe- >t de aanval zal overgaan. Uit ge nttiran trekken eenheden naar de auj met Irak, waaronder ook acht di- irg die voorheen langs de grens met 'dbvjet-Unie waren gestationeerd. ioto's blijkt dat de Iraanse troe- rejp drie plaatsen langs de grens met laar staan voor een invasie. Al Ahram: Syrië arresteert Palestijnen KAIRO Syrië is volgens het Egypti sche semi-officiële dagblad Al Ahram begonnen Palestijnen in Damascus te arresteren. Het blad citeerde afgelopen zaterdag welingelichte kringen, die zouden hebben verklaard dat Syrië vreest dat de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO met de in Syrië verbo den Moslim Broederschap zou kunnen samenwerken. De Moslim Broeder schap wordt door Damsacus verant woordelijk gesteld voor tal van bloedi ge aanslagen. In maart van dit jaar kwam het in de Syrische stad Hama tot zware gevechten tussen het Syrische leger en de Moslim Broeders. Hierbij zouden zo'n 30.000 doden zijn gevallen en werd Hama geheel vernietigd. Ontwapeningsconferentie Verenigde Naties mislukt NEW YORK De speciale bijeenkomst van de Verenigde Naties over ontwape ning die vijf weken heeft geduurd, is za terdag beëindigd zonder dat er concrete vorderingen zijn gemaakt bij de beper king van de wapenwedloop. De slotver klaring bevat niet, zoals de bedoeling was, een ontwapeningsprogramma dat voor regerirtgen als leidraad kan dienen bij het nemen van stappen voor beper king en controle op de bewapening. Voor het begin van de bijzondere zitting van de VN bestond al nauwelijks optimisme' over de resultaten. Het echte ontwape- ningsoverleg heeft dan ook plaats in Ge- nève waar Amerikanen en Russen onder handelen over de strategische kernwa pens en die voor de middellange afstand. FELLE AANVAL TASS OP POOLSE KERK MOSKOU Het Soyjetrussische persbureau Tass heeft zaterdag de rooms-katholieke kerk in Polen er van beschuldigd „terug te willen keren naar de toe stand van voor 13 december 1981", toen in Polen de noodtoestand werd afgekondigd. „Het aangekondigde bezoek vap Johannes Paulus aan Polen zou daartoe, kunnen diénen". Tass publiceerde uitvoerig een com mentaar van de Slowaakse communistische partij, waarin staat dat het bezoek van de paus slechts moge lijk zal zijn als de rust zal zijn hersteld en de veilig heid gegarandeerd is. Verwijzend naar het commen taar zegt Tass dat de kerkelijke leiders in Polen een nieuwe golf van sociale spanning in het land wil uit lokken en de deuren voor de contra-revolutie wil openen. De paus steunt volledig de nu verboden vrije vakbond Solidariteit, waarvan de oproepen in en rond de kerken worden verspreid, aldus het door Tass met instemming aangehaalde commentaar. dafEN Grote onenig- Jlijbinnen de organisatie felieproducerende lan- (OPEC) zal er de ko elie tijd vrijwel zeker ieiden, dat de olie op wereldmarkt goedko- wordt. De inzet van luidige twisten is de heelheid olie die elk "fde lidstaten mag pro- De ministers van konden hierover latafgelopen weekeinde, Hele uren praten in het ?kJC-hoofdkwartier in jen, geen overeen stemming bereiken. In april van dit jaar werd de olieproduktie van de OPEC bepaald op 17,5 miljoen vaten per dag. De reden was toen het grote overschot op de we reldmarkt, waardoor de olie prijzen steeds verder daalden. Elk land kreeg een maximale produktie toegewezen. De prijs, afhankelijk van de kwa liteit van de olie, werd afge leid van de standaard OPEC- prijs van 34 dollar per vat. De afgelopen maanden is ech ter gebleken dat een aantal landen zich niet $an de afspra ken houdt. Nigeria, Libië en vooral Iran produceren meer olie dan is afgesproken en vaak beneden de overeenge komen prijs. Tijdens de verga dering van vrijdag en zaterdag hebben de OPEC-minsters ge probeerd die landen weer in het gareel te krijgen. Maar met name Iran, dat geld nodig heeft voor de oorlog met Irak, blijft dwarsliggen. Daarbij komt dat Iran binnen de OPEC een ideologisch conflict met Saoedi-Arabië probeert uit te vechten. Iran heeft te vergeefs geëist dat de Saoedi's, die in. de ogen van Teheran een v^el te westerse koers vol gen, hun produktie beperken ten gunste van Iran. Nu niets is besloten over de produktie per land, staat vast dat een aantal OPEC-leden zich opnieuw weinig van het produktieplafond en de stan daard-prijs zal aantrekken. Dat zal vrijwel zeker leiden tot een groter aanbod op de we reldmarkt en een neerwaartse spiraal van de olieprijs. Voor de meeste westerse economie ën en de Derde Wereld zal een daling Van de olieprijs gunstig gevolgen hebben. In hoeverre het voortbestaan van de OPEC door een dergelijke prijzenslag daadwerkelijk in gevaar komt, is nog niet duidelijk. Een veiligheidscontroleur draagt de zwarte doos van de Pan Am 727 die vrijdag neerstortte op een woonwijk. NEW ORLEANS Het dodental bij de vliegramp in het zuiden van de Verenigde Staten afgelopen vrijdag-, nacht is gestegen tot 156. Behalve de 139 inzittenden en de zes bemannings leden zijn op de grond elf mensen om het leven gekomen. Het vliegtuig stortte neer op een woonwijk in Ken ner, een voorstad van New Orleans. Volgens de politie werden in het puin van de verwoeste huizen tien lijken gevonden. Een zesjarig meisje be zweek later aan haar verwondingen. Het dodental op de grond zou nog kunnen oplopen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) ISEL Er is een ware paniek uitgebroken in de Belgische natie, nu president Moboetoe van Zaïre (voormalig Bel- Kongo) zijn 'staatsbezoek' aan België dreigt door te zetten, laïrese dictator wordt volgens een maandenoude afspraak Ie Belgische regering donderdag voor een vijfdaags bezoek 'v[acht op de luchthaven Zaventem. Maar zoals het er nu naar pt, zal premier Martens het bevriende staatshoofd niet gaan felkomen en wil koning Boudewijn het afgesproken ontbijt "oboetoe afzeggen. leiding tot het diplomatieke tumult is de jongste onderdruk- idaad van de Zaïrese president in eigen land. Moboetoe door zijn militaire rechtbank 13 leden van het overigens :loze parlement laten veroordelen tot 20 jaar gevange- omdat zij een politieke oppositiepartij wilden oprichten. |3 zaten al meer dan een jaar in voorarrest. Ze zijn vorige week in de hoofdstad Kinshasa gevonnist en intussen naar ge vangenissen in het binnenland overgebracht. Onder druk van het nationaal en internationaal protest tegen deze gebeurtenis kon de Belgische regering het bezoek van Mo boetoe niet zonder meer door laten gaan. Premier Martens liet daarom koning Boudewijn een brief aan de Zaïrese president schrijven waarin werd gesteld dat er geen sprake kon zijn van een ontmoeting tussen beide staatshoofden, indien het vonnis te gen de parlementsleden niet wordt herzien.,. Bovendien voerde het kabinet-Martens het probleem op dat protocollair geen offi ciéél bezoek van Moboetoe aan Belgie mogelijk is, omdat koning Boudewijn aan de beurt is voor een staatsbezoek aan Zaïre. Daarom kan de Afrikaanse dictator alleen een privé- of werkbe zoek brengen, en hoeven er geen ontmoetingen met Belgische regeringsleden te zijn. Moboetoe heeft intussen geantwoord op de brief van Boudewijn, maar Brussel houdt tot dusver de inhoud ervan angstvallig ge heim. Waarnemers leiden daaruit af dat Moboetoe zijn voorge nomen staatsbezoek wenst door te laten gaan. De invloedrijke 'Zaïrese lobby' van zakenlieden in België heeft daarop ook steeds aangedrongen. België heeft nog altijd enorme financiële belangen in zijn vroegere kolonie, vooral in de mijnbouw (ko balt, uranium, diamant en zink). Er leven en werken meer dan 60.000 Belgen in Zaïre. De Belgische Tegering heeft Moboetoe altijd de hand boven het hoofd gehouden. Vorig jaar nog sprak premier Martens, op be zoek in Zaïre, de door de Belgische en Zaïrese oppositie ge wraakte woorden: „Ik hou van dit volk en van zijn leiders". De afgelopen jaren hebben ook tal van berichten over gruweldaden van het Moboetoe-regime Brussel in verlegenheid gebracht. Mo boetoe op zijn beurt maakt zich doorlopend woedend over de vrijheid van spreken die zijn uitgeweken politieke tegenstrevers in België genieten. FRANKFORT De 43-jarige Westduitse avonturier Jaro- mir Wagner uit Giessen in Hessen wil eind augustus in een ijzeren kooi van zes meter lengte en drie meter hoogte de Atlantische Oceaan oversteken. Wagner zei deze week in Giessén dat een Pools containerschip de kooi aan een kabel in tien dagen van Hamburg via Rotterdam naar New York zou slepen. De banneling uit Tsjechoslowakije is in 1980 het noorden van de Atlantische Oceaan overgestoken staande op een vliegtuig en heeft in 1981 in Hockenheim in Baden- Wuerttemberg een snelheidsrecord op rolschaatsen geves tigd. Tijdens de overtocht zal Wagner dag- en nacht zijn blootge steld aan het veertien graden koude zeewater, want de kooi zal door slechts een paar lege 50-litervaten drijvende gehou den worden. ,el AVIV7 BEIROET 3 Israëlische regering ft gisteren gewaar- *ïiwd dat zij niet van Hl is eindeloos de resul- !n van diplomatiek .ortrleg over de crisis rond Toet af te wachten. „De ijerhandelingen gaan maar de tijd is niet onbeperkt", aldus $rdvoerder Meridor ren na afloop van het :elijkse kabinetsbe- lor zei verder dat er geen latum is gesteld aan de (rikaanse bemiddelaar Ha le Israëlische radio meld- Jjjat tijdens het kabinetsbe- van enkele ministers dui- tekenen van ongeduld len vertoond. Volgens ministers probeert de tijd te rekken door de i9|rhandelingen nodeloos te 'iliceren. Israël heeft de (open weken diverse ma- erklaard te staan op een dig vertrek van de Pales- k guerrillastrijders uit Li- maar tot nu toe vyerd fens in een verklaring ge- I dat Israël nog slechts ^ele dagen" respijt aan de ®iddelaars wilde gunnen. Braël is de laatste tijd grote ritand ontstaan tegen een ïtuele aanval op Beiroet. [Israëli's willen niet dat er pdig Israëlische soldaten omen tijdens de verove- I van Beiroet. Ook zijn de eli's gevoeliger worden I" de internationale kritiek, feeer fel zal worden in het fel tot de inname van de Li- Sse hoofdstad wordt over man. In een gisteren gepu- perde opiniepeiling blijkt twee op de drie Israëli's te- een aanval op Beiroet zijn. iminister" van buitenland- »ken van de PLO, Faroek ddoemi, heeft zaterdag na onderhoud met de secreta- ïeneraal van de VN, Perez West-Beiroet bij nacht. Wanneer Israëliërs en Palestijnen elkaar beschieten lijkt de stad, waarbo ven dikke zwarte rookwolken hangen, in brand te staan. de Cuellar, gezegd, dat de VN een actievere rol in de Libane se crisis moeten spelen. Hij voegde eraan toe dat de PLO zich er niet tegen verzet dat Amerikaanse troepen Libanon Libanon binnentrekken, mits zij deel uitmaken van een VN- vredesmacht. De Franse rege ring heeft zaterdag de Libane se regering meegedeeld in principe akkoord te gaan met de deelneming van Franse 'troepen aan een voorlopige in ternationale legermacht rond Beiroet. Wel heeft Parijs enke le voorwaarden gesteld. Frankrijk vraagt de instem ming van alle betrokken par tijen, hetgeen een uitdrukke lijk akkoord van de PLO in houdt. De Verenigde Staten hebben het Franse besluit verwel komd. Witte Huis-woofdvoer- der, Larry Speakes zei zater dag dat de VS nog geen offi ciële bevestiging hebben ont vangen van de Franse beslis sing en hij daarom niet op de bijzonderheden ervan kon in gaan. De Sovjet-Unie heeft Frankrijk gewaarschuwd niet deel te nemen aan een vredes macht in Libanon, die de VS hebben voorgesteld. In een commentaar liet de Pravda gisteren weten dat Washington zich samen met Parijs uitleeft in een „diplomatieke flirt" in het Midden-Oosten. „Zijn die mensen in Parijs zich bewust Vjjn de gevolgen van het zich onderwerpen aan Washingtons gevaarlijke plannen?", zo vroeg de Pravda zich af. De Griekse regering is bereid de Palestijnse guerrillastrij ders, uit de Libanese hoofdstad te vervoeren. Dit heeft een re geringswoordvoerder zaterdag in Athene bekend gemaakt. Griekenland stelt echter als voorwaarde dat hiertoe een verzoek gedaan moet worden door PLO-voorzitter, Jasser Arafat. Ook Moskou en Was hington moeten heirmee in stemmen, aldus de woordvoer der. De grote vraag blijft ech ter waar de Palestijnen heen moeten. Afgelopen vrijdag heeft Syrië laten weten geen Palestijnse guerrillastrijders te zullen accepteren. Egypte verwerpt voorstel Sharon KAIRO De Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, heeft een voorstel van de Israëlische mi nister van defensie, Ariël Sha ron verworpen. Sharon had voorgesteld dat de Palestijnen zich in Jordanië zouden moe ten vestigen. Ali zei dat het idee van Sha ron wordt gevoed „door ex pansionistische doelstellin gen". Volgens Ali is er maar een wettige oplossing voor het Palestijnse vraagstuk, name lijk de vorming van een Pales tijnse staat in de door Israël bezette gebieden, de Gaza- strook en de westelijke Jor- daanoever. Joyriding met tank eindigt in Neckar Een 20-jarige Amerikaanse soldaat, gelegerd in het West duitse Mannheim, is zaterdag met een M-60 tank aan de haal gegaan. Nadat hij in de stad een miljoenenschade had aan gericht, is hij met de tank de rivier de Neckar ingereden en verdronken. Drie mensen, die voor het aanstormende ge vaarte op de vlucht gingen, raakten gewond. Gisteren zijn de tank en het stoffelijk over schot onder grote publieke be langstelling geborgen (foto). Over het motief van de jonge Amerikaan om met een leger- tank aan joyriding te doen tast men in het duister. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Prins Philip, de gemaal van koningin Eliza beth, lag tijdens dit incident rustig te slapen in een kamer naast die van zijn vrouw. Volgens de Daily Express heeft de vorstin het zonder linge voorval licht opgeno men. Zij zou zelfs lachend het Noordengelse accent van een kamermeisje nagebootst hebben, dat in nachtgewaad toegesneld kwam en uitriep: „Verdomme, mevrouw, wat doet die vreemde kerel hier?". Verwacht wordt, dat de Brit se minister van Binnenlandse Zaken en Justitie, William Whitelaw, die verantwoorde lijk is voor de persoonlijke veiligheid van het Britse staatshoofd, morgen in het parlement een verklaring zal afleggen over het incident. De indringer heeft opnieuw bewezen, dat de veiligheids maatregelen in en rond Buc kingham Palace niet deugen. Het koninklijke paleis in het hart van Londen wordt be waakt door ongeveer hon derd personen, onder wie be- remuts-soldaten en andere militairen, politiemannen en talrijke bedienden. Er is een electronisch veiligheidssys teem en er wordt ook ge bruikt gemaakt van tv-scher- men en tv-camera's. De laatste jaren worden in Buckingham Palace en de uitgestrekte tuin daar rond steeds meer indringers in de kraag gepakt. De politie van Londen houdt een man in voorlopige hechtenis, die op 7 juni in het paleis was gedron gen en daar een halve fles wijn gestolen had. De Britse autoriteiten vrezen, dat vroeg of laat een terrorist in Buc kingham Palace zal komen om de koningin en andere le den van de koninklijke fami lie te vermoorden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7