HOTSPOT Haring n Mttebranl Doel expeditieleider prof. Verrijn Stuart: LOp elegante wijze jle top bereiken99 'M NU TEKOOP {HOLLANDERS BEKLIMMEN MOUNT EVEREST VAN CHINESE KANT ÜIMSIS^SI De h uism uis.een verkwistende knager Afsluiting siootproject op kinderboerderij Vechtersbaas snijdt stuk eigen vinger af Bromfietser gewond LEIDSE COURANT MAANDAG 12IUU 1982 PAGINA 3 Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun ZIELEN ZALIGHEID In het Leidse wapen herinneren de twee gekruiste sleu tels van Sint Pieter, de schutspatroon van de stad, nog steeds aan de tijd dat kerk en samenleving innig met el kaar verweven waren. Over die tijd, waarin het silhouet van de stad werd bepaald door de vele kerken met hun torens en torentjes, gaat deze aflevering. Vakantie in Matilo Clubhuis Matilo (Zaanstraat 126) heeft voor deze twee weken een uitgebreid programma opgesteld voor de vakantievierende jeugd. Morgen worden er vanaf twee uur 's middags vliegers gemaakt, de kosten daarvan bedragen één gulden. Woensdagmiddag draaien er in het clubhuis een aantal tekenfilms, aanvang twee uur, toegang 2.50 gulden. Donderdag staat een uitstapje naar het pretpark Drievliet (met monorail, treinbaan. turbostar, luchtschommels, lachgrot, emotiebaan etc. etc.) in Rijswijk op het programma. Het vertrek heeft plaats om half tien 's ochtend, terugkomst om vier uur 's middags. De kosten bedragen tien gulden, opgave vooraf bij het clubhuis. Vrijdag wordt grotendeels op het water doorgebracht, aanvang twee uur 's middags, kosten één gulden. Huid en Haar Onder de titel „Huid en Haar" wordt momenteel in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg 73 een tentoonstelling gehouden. De tentoonstelling gaat uitgebreid in op de func tie van de plantenhuid tegen uitdroging, ziektekiemen, wa ter, koude en verwonding. Ook planten hebben haren. Die haren vervullen dezelfde functie als bij mens en dier. Aan de hand van voorbeelden wordt de bezoeker de functie van huid en haar duidelijk gemaakt. Rembrandt (1) Het nieuwe gebouw van de Rembrandt Scholenge meenschap aan de Haagweg wordt donderdag opgele verd. De inventaris van de oude school wordt op 20 au gustus verhuisd en vijf dagen later, op 25 augustus, zullen in het nieuwe gebouw de eerste lessen worden gegeven. Nadat iedereen wat gewend is geraakt aan de nieuwe omgeving, zal in de week van 20 tot 25 septem ber een feestweek worden gehouden. Tijdens die week worden tal van activiteiten georganiseerd. Kunstmani festaties, sportwedstrijden, toneel- en dansavonden een spectakeldag voor niet-scholieren staan op het pro gramma. Rembrandt (2) De officiële opening van het nieuwe gebouw in de Coebel- polder vindt op 30 september of op 1 oktober plaats. Vrij dagavond 1 oktober wordt een grote reünie voor oud-lera- ren, oud-leerlingen en oud-oudercommissie-leden gehou den. Degenen die tot een van deze drie categoriëen beho ren. kunnen zich nu opgeven voor de reünie. Een brief kaart met naam. adres, jaar van komst en vertrek en ver melding van het woord „reünie" is voldoende. De kaart sturen naar: Rembrandt SG, Postbus 1250, 2302 BG Leiden. De Reinigingsdienst bracht een serie van zes infor matiebulletins uit over lastposten in huis. In zes af-, leveringen worden ze door de Leidse Courant be sproken. Vooral nu de vakantie is aangebroken kunnen ongedierte bij afwezigheid van de echte be woners zich in huis nestelen en bij terugkomst van vakantie voor de nodige verrassingen zorgen. Infor matie over bestrijding van deze lastposten bij de di rectie Reiniging, Noorderstraat 18 tel. 212411. De vriendelijk ogende huismuis is gevaarlijker dan dat hij er uit ziet. Niet alleen kan het diertje zich uitermate verkwistend gedragen in de provisiekast, door vervui ling van voedsel en vernieling van allerlei materialen kan de huismuis aanzienlijke schade aanrichten. De huismuis heeft een spitse snuit, grote oren en een lange dun ne staart. Zijn rug is bruin- tot zwartgrijs. De grootte van het dier varieert van 7-10 cm, de staart is even lang of langer dan het lichaam. De muis springt en klimt goed doch graaft zelden en dan ondiep. Meestal blijft het dier in huis of in de directe omgeving ervan. Op het platteland komen enkele exemplaren nog wel eens voor :n het vrije veld en richten dan schade aan aan gewassen. In huis is het dier niet aan een bepaald woongedeelte gebonden maar leeft overal: onder vloeren, achter het behang of schroot- jeswand, op zolder. De huismuis is een alleseter wat betekent dat alle soorten voedsel tegen hem moeten worden beschermd. Hij heeft echter een voorkeur voor vetrijke spijzen, peulvruchten en granen. Het dier kan met weinig drinken volstaan en verlaat daardoor, wanneer er voldoende voedsel is, zijn dekking vaak geruime tijd niet. De huismuis gaat bij het eten uitermate verkwistend te werk. Hij knaagt overal aan zonder ervan te eten, waardoor er meer verloren gaat voor menselijke consumptie dan door de muis ge geten wordt. Zijn nachtelijke aktiviteit werkt nog al eens rust- verstorend. Zijn aanwezigheid kan een bedreiging vormen voor mens en dier door het overbrengen van besmettelijke ziekten. De aanwezigheid van muizen kan worden geconstateerd aan de hand van knaagsporen en uitwerpselen welke her en der ver spreid liggen. Bij de aanwezigheid van muizen dient onmiddellijk een verdel gingsactie te ondernemen worden. Zou men met zachte hand het dier proberen te verjagen dan heeft dit slechts tot gevolg dat het dier tijdelijk verhuist om later weer terug te keren. Ais bestrijdingsmiddel worden zogenaamde anti-coagulantia ge bruikt, die bij juiste toepassing een gehele muizenpopulatie kan uitroeien. De werking van deze stof berust op het tenietdoen van de stollende werking van het bloed. Bij inname van de stof sterft de muis na 7-12 dagen. De stof wordt verspreid via lokaas. Voor particulieren is er een bestrijdingsmiddel in de handel on der de naam ratak, alleen te gebruiken binnen gebouwen in voerbakjes. Het middel is uitsluitend toegestaan voor de bestrij ding van huismuizen. De vermelde wettelijke gebruiksvoor schriften en voorzorgsmaatregelen dienen nauwkeurig te wor den opgevolgd. Voor bestrijding van huismuizen kan men zich ook wenden tot de directie-reiniging, zij het dat deze bestrijding niet geheel kosteloos plaats heeft Als afsluiting van het sloot- project waren gistermid dag de „gewone" Leide- naars welkom op de kin derboerderij in de Meren- wijk. Wat zo'n 1000 leerlin gen van de lagere scholen in de voorgaande weken hadden ondernomen, werd nog eens dunnetjes over gedaan door talloze be zoekers van het groene hart van de Merenwijk. Zij kregen een excursie door de kinderboerdeij met als belangrijkste onderdeel het slootvissen, met een schepnetje op zoek naar alles wat al of niet be weegt. Gevangen groen werd uitgeplozen en terug gegooid, een deel van de levende have belandde op de determineertafel. Met als resultaat enthousiasme en verbazing bij de deelne mers en het besef dat de sloot van levensbelang is en gezond gehouden dient te worden. LEIDEN Een 36-jarige in woner van Leiderdorp heeft bij een vechtpartij zaterdag ochtend een stuk van zijn ei gen vinger afgesneden. De Leiderdorper kreeg in de Hartesteeg ruzie met een Lei- denaar. De eerste pakte een bierglas, sloeg het kapot en drukte het in het gezicht van zijn opponent. Deze liep een snijwond van 6 cm in het ge laat op. De aanvaller hanteer de het glas echter zo' onzorg vuldig dat hij een stuk van zijn eigen vinger afsneed. De man moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Wat de aan leiding voor de vechtpartij was, is niet bekend. LEIDEN Een 17-jarige Zoe- terwoudenaar raakte zaterdag ochtend licht gewond toen hij op zijn brommer werd aange reden door een auto. Het ongeval gebeurde op de ventweg langs de Lamme- schansweg ter hoogte van de Kersenstraat. De automobilist wilde een parkeerhaven inste ken. Hierbij merkte hij de naast hem rijdende brommer niet op. Prof. dr. A.A. Verrijn Stuart. kant slechts driemaal met succes bedwongen. In 1975 door een Chinese expeditie, in 1980 door een Japanse groep en door de eenzame Italiaan R. Messner. Eén lange weg is door de Hollanders inmiddels al grotendeels afgelegd: die van de voorbereidingen. De Koninklijke Nederlandse Al pinisten Vereniging waarvan Verrijn Stuart lid is, kon twee jaar geleden de schriftelijke toestemming in Peking ko men afhalen. Men krijgt een visum voor drie maanden. Ti bet is in naam een „autonoom gebied" binnen China, maar in praktijk heeft China alle zeggenschap over dit gebied. Bovendien kon China zorgen voor de nodige faciliteiten. De expeditie krijgt twee liaison- officers, een tolk, vier man keukenpersoneel, vier dra gers, te vergelijken met de Nepalese sherpa's, en vier yak-drijvers. Dit allemaal te gen „uiterst pittige prijzen", aldus Verrijn Stuart, die de verklaring voor de hoge kos ten van de tocht vooral toe schrijft aan de Chinese han delsgeest. De Chinezen zijn tuk op deviezen die een der gelijke onderneming met zich mee kan brengen. De dure Chinese voorwaarden bepaal den verder, dat de (tien ton wegende) bagage drie maan den te voren in Peking zou moeten arriveren en dat de expeditieleden zelf ook via Peking China moeten binnen komen. Vandaaruit gaat het per vliegtuig naar de plaats van handeling in Lhasa, de hoofdstad van Tibet. Gevaren Verrijn Stuart: „Vanuit Lhasa gaan we naar het basiskamp dat we op 5100 meter hoogte, dit is al hoger dan de hoogste berg in de Alpen, zelf moeten opslaan. De meesten gaan de laatste 110 kilometer naar dit kamp lopen, om te wennen aan de zuurstofarme lucht. Vandaaruit wordt de hele ex peditie verder geleid. Ik blijf daar zelf de meeste tijd, sa men met de arts". Onderweg worden zeven tussenkampen opgeslagen. De eerste 1400 meter hoogteverschil kan al dus de Leidse hoogleraar „wandelend" worden afge legd. In de praktijk gaat dit toch wel enkele weken kos- a. 3e tocht naar de top, als stippellijn in kaart gebracht. De expeditieleden bij de tien ton wegende bagage, den. Op de voorgrond met bril prof. Verrijn Stuart. (aaktzwemmers Aangehouden EIDEN Na een korte htervolging heeft de po- tie in de nacht van zater- ig op zondag een groepje angelui aangehouden die _v' lakt aan het zwemmen aren in zwembad De J liet. itf 0 nen de politie tegendrie iti ir 's nachts arriveerde l,( >egen de jongelui op de ucht. Zonder kleren be- 00 ndden zij via een modders- 1 Dt in het nabijgelegen Rijn- [r) 1 Schiekanaal. Daar kwa- <n en zij tot de ontdekking dat w n de overzijde van het wa- r een surveillancewagen 11 in de politie klaar stond om idfn op te vangen, sa naaktzwemmers besloten te arop terug te keren en be- ndden via de moddersloot s, Jer bij het zwembad alwaar iij£ politie hen alsnog aan- d eld. Na een vermanend aordje zijn ze weggestuurd, j luwelijks een uur later erden ze weer in het 'embad aangetroffen, dit- aal echter wel gekleed. .EIDEN „Wat voor nij het doel is van het jereiken van de top van tie Mount Everest? Deze ip elegante wijze bestij- ;en en weer afdalen. Dat ix jeeft je een gevoel van vrijheid; het gevoel dat je it e eigen krachten kunt I jeheersen". De Leidse - trof.dr. A.A. Verrijn Stu- rt, een precieze vertel- er, spreekt uit ervaring. RqViermaal is hij op bergex- R >editie geweest. In 1977 lad hij de leiding van een _^Himalayatocht, die met mcces de Annapurna heeft bedwongen. Daarna /olgde honger naar meer: de 8848 meter hoge J Mount Everest, die op a eenzame hoogte staat op 3 het verlanglijstje van ie dere doorgewinterde kli- t menthousiast bijvoor- v beeld. Toestemming voor )eklimming vanaf de ge- er iruikelijke Nepalese kant 211 door de autoriteiten kon echter pas voor 1984 wor den gegeven. Toen kwam het bericht dat China „haar" kant van de Mount Everest ging open-, stellen voor buitenlandse liefhebbers. Goedkeuring werd gegeven voor 1982. In de maanden augustus tot oktober gaat de expe ditie, onder leiding van de 58-jarige Verrijn Stu art, op weg naar de top van de Qomolangma Feng zoals de Everest door de Chinezen wordt genoemd. Een tocht van maar liefst 850.000 gul den, bijeengebracht door vele sponsors. Verschil lende media hebben zich er in commerciële zin op geworpen. Ook zal een boek over de tocht ver schijnen, van de hand van Verrijn Stuart. De Everest is vanaf Chinese tions uit de omgeving, die we via wereldontvangers kunnen horen". De expeditie heeft met opzet de periode augustus-oktober gekozen vanwege het rustige weertype. Als alles goed gaat wordt de top na 40 a 45 dagen bereikt, aan het eind van sep tember, net voordat de koude- periode goed aanbreekt. Veel langer dan zestig dagen mag het ook al niet duren, omdat dan het visum afloopt. Boven dien begint dan weer het nieuwe academische jaar voor prof. Verrijn Stuart. Zoals be kend is over het verlof van de hoogleraar voor de expeditie nogal wat te doen geweest. Er zijn zelfs kamervragen gesteld toen bekend was geworden, dat hij doorbetaald - „buiten gewoon" verlof zou krijgen van de universiteit. Verrijn: „Ik had gewoon om verlof ge vraagd. Hoogleraren hebben geen officiële vakantie, maar moeten verlof zelf regelen. Het college van bestuur gaf mij doorbetaald verlof en naar aanleiding daarvan is er een vervelende campagne te gen mij gevoerd". Het college heeft nu besloten om de hoog leraar onbetaalde vakantie te geven en eventuele extra va kantiedagen in te houden op het salaris. ten, omdat alleen langzaam aan de ijle lucht gewend kan worden. Dan volgen een glet- scherwand en daarmee de eerste klim, dan de noordelij ke pas, letterlijk de „Chang La" op 7000 meter hoogte. „Dan begint het zware werk pas goed. We krijgen een lan ge bergrug met onder meer een rotswand en een sneeuw- helling. In de Alpen zou dit meestal niet tot grote moei lijkheden leiden, maar op deze hoogte wel. De laatste etappe moeten we ook zuur- stofflessen gebruiken. Ook 's nachts tijdens het slapen, om warm te blijven" Wanneer hij in zijn verhaal bij deze hoogten is aangeland komen de Verriin's verhalen over de op de loer liggende gevaren pas goed los. Keel ontstekingen door ademhaling in de snijdende wind, inge wandstoornissen en het erg ste: long- of hersenoedeem. Deze vochtophoping kan on- staan tijdens verblijf op grote hoogten en kan binnen enke le uren dodelijk zijn als men niet tijdelijk naar beneden wordt gebracht. Als algemene richtlijn voor het zware klim werk op hoge en droge hoog ten geldt: veel drinken, vijf tot zeven liter per dag. Het succes van slagen hangt voor een zeer groot deel af van de weersomstandigheden. Vier van de zeven expedities naar de Chinese kant van de Mount Everest zijn mislukt door slecht weer. Prof. Ver- rijn Stuart heeft het bereke nen van de tocht voor zijn re kening genomen. Als hoogle raar informatica aan de Leid se universiteit heeft hij de computer binnen handbereik. Aan de hand van statistieken over de verrichte expedities en van eigen berekeningen over verdeling van het aantal deelnemers over de kampen schat hij de kansen van sla gen: „Bij goed weer kunnen zes van de twaalf klimmers de top bereiken. Bij slecht weer weet ik het niet. Dat hangt gedeeltelijk af van de vooruitzichten, die we op een moment van slecht weer heb ben. Blijft het slecht, dan moet veiligheid absoluut voorop staan en moeten we opgeven. Zijn de vooruitzich ten gunstig, dan kunnen we het verder proberen. Als we het gedaan krijgen, zal de Wereldomroep ons weerbe richten doorseinen van spe ciale weerstations die nauw keurige weersvoorspellingen kunnen doen. Verder zijn we afhankelijk van de weersta-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3