Boxberger Speed doet plicht Schaakshow Hans Ree „Gerard Bakker is niet geliefd" Gymnastraeda streeft naar perfectie SPORTTRIBUNE SUPERTRIOTIP Van Duimen prolongeert titel LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JULI 1982 PAGINA WASSENAAR Ge heel volgens de ver wachtingen heeft Box berger Speed met Terry Cain gistermid dag op Duindigt de 54e derby der vol bloeds gewonnen. Boxberger Speed was een van de vier paar den van Kasteelheer Wim Nuy in het veld van twaalf paarden. Van de overige drie paarden kon alleen Boxberger Beauty nog een rol van betekenis spe len en werd onder de Engelse topjockey George Duffield vijf de. Verrassend sterk kwam Aiglon voor de dag. De merrie ging als tweede over de finish op slechts één lengte achter Boxberger Speed. Voor een merrie een uitzonderlijke goe de prestaties, want meestal heeft het zwakke geslacht van de rensport niets in een derby te zoeken. Romney's Aid werd derde voor Pharos Raaphorst. Rond de klok van half vier sprongen de startboxen open op de Wassenaarse baap. Ex tra veel publiek was er niet op de derby der volbloeds afge komen. De rensport staat in Nederland nog steeds in de schaduw van de drafsport en met een programma op Duin digt van maar liefst vier rennen en goed strandweer besloot waarschijnlijk menige draflief hebber om met vrouw en kin deren een dagje er tussen uit te gaan onder het motto: zoi ets kost niet zoveel als op de rennen en het gokken op Duin digt. Want daarin zijn de ver rassingen niet van de lucht. |n de eerste de beste ren kreeg deze groep mensen al het ge lijk aan zijn kant. De Epsom- prijs bracht een trio-uitbetaling DEN HAAG In super trio 29 met wedmoge- lijkheden tot en met woensdag op de post kantoren en tot en met zaterdag op de wed- strijdbanen, komen twaalf paarden aan de start op zondagmiddag 18 juli in het stadspark van Groningen. Onze fa vorieten: Salvo Estancia, Scalino en Sandor L. Onze outsiders: Sirocco Nora, Petrel di Robles en Ramon Sammer. van ruim twintigduizend gul den. Dit voor de paarden Mas ter Royal, Lady of Eire en Bal- lora. Slechts één gelukkige kwam voor deze uitkering in aanmerking. Meteen deed het gerucht de ronde dat deze man de derby-dag nog even wilde meemaken voordat hij op vakantie ging. Schijnbaar geen strandliefhebber. De kleine drieduizend toe schouwers die de derby wel wilde zien, hebben daar geen spijt van gehad. De derby kreeg een prachtige verloop en werd door Boxberger Speed gewonnen in een koersrecord- tijd van 2.31. Het oude record stond op naam van Corral's Bond (1979) en Ishamo (1981). Terry Cain heeft lang het pu bliek in spanning gehouden met Boxberger Speed. Na de start nam Boxberger River de leiding voor Boxberger Dream, Pharos Raaphorst en Madrias. Madrias kwam over de afstand van 2400 meter als eerste de laatste rechte lijn in. Pharos Raaphorst, evenals de Boxber gers ook in Engeland in trai ning, was toen tweede voor Aiglon en Boxberger Dream. In de laatste bocht begon Box berger Speed, lang in de ach terhoede, pas aan zijn opmars. Duindigt dacht dat eigenaar Nuy met een andere Boxber ger zou winnen, maar juist op tijd was de 28-jarige Terry Cain met Boxbereger Speed op de finish. Feestelijk De Engelse trainer Mick Ryan: Ik had meer verwacht. Goed, we hebben de derby gewon nen en daar ging het om, maar de andere Boxbergers waren niet genoeg voorin. Boxberger Speed heeft dit jaar al veel ge daan. Het is een goed paard en ik verwacht er nog veel van". Links en rechts mocht Terry Cain, die voor het eerste een derby won, de gelukwen sen in ontvangst nemen. In de jockeykleedkamer was er later natuurlijk een feestelijk drank je voor zijn collega's. Immers een derby win je niet elk jaar. In de kleedkamer zat één van werelds beste jockeys, de 34- jarige Freddie Head, wat te leurgesteld voor zich uit te kij ken. Voor het eerst kwam de man die vier keer de ren om dè Are de Triomphe wist te winnen en vier keer de Franse derby op zijn naam bracht, in Nederland in actie. Door eige naar Ger de Kroes was hij voor enkele duizenden guldens aan getrokken om Season Raap horst in de derby te rijden. Topman Normaal gesproken haal je zo'n topman naar Duindigt voor een kansrijk paard. Het net iets beter rijden dan ande re jockeys kan dan een over winning betekenen. Met Sea son Raaphorst reed Freddie Head gewoon voor "joker" in de derby. Geen moment is Se ason Raaphorst gevaarlijk ge weest. Steeds in de achterhoe de van het veld kreeg hij moei lijk het ene been voor het an dere. Als voorlaatste ging Freddie Head oyer de finish op- Een trotse eigenaar Wim Nuy, een uitstekende jockey Terry Cain en een geweldig paard Boxberger Speed na het winnen van de derby o Duindigt. bijna 37 lengten achter Box- berger Speed. Marcel de Kroes van stal Geran: „Wij moeten Freddie Head naar Duindigt terug laten komen om hem eens een goed paard te laten rijden. Season Raaphorst is een tijdje ziek geweest. Deed het in de training weer behoorlijk, maar op zo slecht lopen als nu hadden wij nooit gerekend". Commentaar van Freddie Head: Achteraan rij den is nooit leuk. Maar het was gelukkig goed weer in Neder land. En een uitstapje naar Holland is toch ook weieens leuk". De supertrio-ren bracht een dieptepunt wat omzet betreft van 147.000 gulden. In handen van Eric Bloem zegevierde De tonation voor Alice Town en Desert Falcon. In een soort trootstderby, het criterium der driejarigen, won Pria Roses met Kevin Davies. Freddie Head vertrok hier met Romeo Raaphorst als favoriet, maar kon niet verder komen dan een tweede plaats voor Duke. Bij de dravers werd ook het baanrecord van Duindigt ge broken. Dat gebeurde in de Taby-prijs door Rainier Gallant over een afstand van 1609 me ter. Na de start nam Rainier Gallant de leiding, stond de kop niet meer af en won in de kilometertijd van 1.15.3 f ten. Het oude record met 1.15.6 op naam van gel's Flight, gelopen in Achter Rainier Gallant Opulent Prjde als tweede de finish voor Robin Bi zorg. Beide in de tijd 1.15.6. ARTHUR VAN RIJS) ZANDVOORT Na in teressante en spannen de wedstrijden konden gistermiddag twee^Ne- derlandse kampioenen op het circuit van Zandvoort worden toe gejuicht. Bij de zijspan- klasse werden dat Eg- bert Streuer in combi natie met Bernard Schnieders, maar niet nadat eerst felle strijd moest worden gevoerd met het duo Kooy/Van der Groep. De halve li ter klasse werd weder om een groot succes voor Boet van Duimen, de kampioen van vorig jaar. Nu Jack Middelburg niet kon deelnemen wegens een operatie aan een been, leek het aanvanke lijk dat „d'n Boet" een gemakkelijke wedstrijd zou hebben. Niets was minder waar. Johan van Eijk, nog een kansheb ber, gaf zich helemaal, wist Van Duimen zes van de twaalf ronden achter zich te laten, maar moest langzaam maar zeker toch de meerdere in Van Duimen erkennen. Maar Van Eijk liet.de goed rij dende Dick Alblas nog net achter zich. De overige ontmoetingen waren het aanzien zeker waard. Mar Schouten, al kampioen, boekte op nieuw zege in de 350 cc klasse. De Belg Eric Geboers was in Laubus-Eschbach de beste coureur tijdens de negende motorcross om het wereldkampioen schap in de 125 cc. De negentienjarige Geboers eindigde in- de eerste manche als tweede ach ter de Italiaan Michele Ri-, naldi en hij won de twee de manche. Zijn landge noot en huidige wereld kampioen Harry Everts moest in de eerste man che opgeven en kwam in de tweede niet verder dan de derde plaats. Ge boers heeft na negen wedstrijden stevig de lei ding in handen met 191 punten. vormt met hem een sporl tandem die zijn evenknie ii Nederlandse sportwereld vindt. Vriesekoop, zie zelf commentaar op het incii wilde geven, overweegt sj een punt achter haar aki loopbaan te zetten, nu Bal j als damescoach is wegge len. Bakker: „Voor Bettini: dit een rampzalige ontwil! ling. Zij had juist de trai voor honderd procent he en samen hadden wij de ri lijnen voor de voorbereiding de WK uitgestippeld. Dit k op een zeer ongelegen ment. Zij beraadt zich nu o| toekomst. Ik neem aan, di aan 'de eventuele voortzet van haar carrière wel e verlangens zal plakken". Tijd ver vooruit Voor Ad Poulissen vormt opstappen van Bakker g verrassing. De oud-voorzia van de sportcommissie, di okober 1981 uit onvredei het naieve en halfzachte stuursbeleid bedankte, hal zijn tijd de. nodige ervarin met de damescoach. „Bal is een zeer succesvolle pre tie-trainer, die zijn tijd in derland ver vooruit is. Zijn gressieve manier van wei roept bij het conserved deel binnen de NTTB w standen op. Bakker is daa niet geliefd. Hij ging het c flict ook niet uit de weg als meende dat hij in zijn gi stond. Op een gegeven i ment word je het allemaal en stap je in een emotioiB bui op. Daarom ben ik niet* rast door het vertrek van B ker". Poulissen, die binnen de NI >i nog iets aan de maatschap lijke begeleiding doet, vel dat er na het zomerreces i lijmpoging moet plaatsvin! „De NTTB moet voor BakÜ en Vriesekoop de rui e scheppen te kunnen werk i Het duo heeft zoveel verdij sten voor de bond, dat hel ruimte verdient. Zonder Bak en Vriesekoop zou de Nl maar een klein, onbek bondje zijn. Door de succes in Boedapest en daaraan v( e afgaande jaren is de groei r miskenbaar. Dat heeft de b( i aan Vriesekoop en BakkeiÊi danken. Dat moeten ze i i vergeten bij hun afwegingeibi BEEKBERGEN Allesbe halve geruisloos is Gerard Bakker dit weekeinde op gestapt als damescoach. In feite was hij de diverse toestanden rond zijn per soon al tijden meer dan zat. De meest recente ver wikkeling dateert van af gelopen zaterdag. In Beekbergen waar de natio nale jeugdploeg zich voorbe reidt op de EK, kreeg Bakker het aan de stok met Ron van Spanje, met Bettine Vriese koop. sparring-partner voor de junioren. Na een heftige woor denwisseling diende Bakker de Veluwe-speler een kopstoot toe, die het glas in Van Span- je's bril versplinterde. Van Spanje kreeg glas in een oog en liet zich behandelen door de dienstdoende arts in Beek bergen. Die stuurde hem door naar het Lucas-ziekenhuis in Apeldoorn, waar geconsta teerd werd, dat er een scheur tje in het hoornvlies zat. Van Spanje:, „Ik heb nog geluk gehad. Het hoornvlies bestaat uit zes lagen, vijf ervan waren gescheurd. Het is nu afwach ten hoe het genezingsproces verloopt. Waarschijnlijk hoef ik niet geopereerd te worden, maar ik zal er wel een litteken aan overhouden, waardoor mijn gezichtsvermogen minder wordt". In overleg met Veluwe- manager Vermeulen heeft Van Spanje bij de politie een klacht ingediend tegen Gerard Bak ker. Bakker zelf keerde na het inci dent onmiddellijk terug naar huis. Hij betreurt het voorval in hevige mate. „Ik heb me laten gaan. Dat neem ik mezelf zeer kwalijk. Ik heb ook onmiddel lijk mijn excuses aangeboden, maar daar heb je weinig aan". De aanleiding van de ruzie zoekt Bakker niet in het ge drag van Ron van Spanje. „Ik heb met Ron nooit ruzie ge had. Het is een jongen, die me wel ligt. Maar het gesprek werkte op mij als een rode lap op een stier. Vijf jaar irritatie over het top-tafeltennis kwa men opeens los. Ik wil mijn ge drag niet goed praten, dat ze ker niet, maar ik was geprik keld door de manier waarop het trainingskamp verliep. Dat liep helemaal niet naar mijn wens". Botsingen „Die ruzie met Van Spanje was voor mij de laatste druppel. Jaren ben ik tegengewerkt. Te gen alle stromingen in heb ik opgeroeid. Nooit omgekeken, altijd maar doorgegaan met Bettine om het hoogste na te streven. Nu hebben we dat be reikt en dan zijn er nog men sen die ons dat succes niet gunnen. Ik heb bewezen wat men met een professionele aanpak kan bereiken. Toch wordt daaraan in de hoogste tafeltenniskringen getwijfeld en volgen er altijd weer botsin gen. Dat vreet aan mij en in het voorval met Ron van Span je explodeerde dat". Opschrift Na thuiskomst heeft Bakker onmiddellijk op schrift zijn ont slag als damescoach opgesteld en persoonlijk aan Egbert Wel- sink, voorzitter van de sport commissie, in Rijnsaterwoude overhandigd. Na telefonisch overleg met voorzitter Roeten aanvaardde Welsink het ont slag. Het vertrek van Gerard Bakker heeft konsekwenties voor de verdere carrière van Bettine Vriesekoop. Voor de Europese kampioene is Bakker meer dan alleen haar trainer en coach. De Hazerswoudse is kind aan huis bij het gezin Bakker en (Van onze verslaggever) ZURICH Een kleine 20.000 gymnasten zijn het afgelopen weekeinde in Zürich neergestreken ter gelegenheid van de 2evende Gymnastraeda. Morgen begint het evenement met een grootse demonstratie in het Letzigrund Stadion, waaraan 15.000 mensen deelnemen. Van de 25 aanwezige landen te kent Nederlartd, met uitzondering van gastland Zwitserland, voor de grootste deelname. Ruim 2100 beoefenaren van gymnastiek zullen tijdens deze Gymnastraeda hun beste beentje voor zetten. Van dit aantal doen er 1628 mee aan de internationale openingsceremonie die morgenavond plaats zal vinden. Deze feestelijke opening laat zich het beste verge lijken met de openingsfestiviteiten rond het WK voetbal in Spanje. De overige Nederlandse deelnemers zullen hun kun nen en kunsten tonen tijdens de ring-, trampoline- en jazz- gymnastiekdemonstraties. De Gymnastraeda is een grote demonstratie van oefeningen in groepsverband. Het is een mondiale ontmoeting waarop de landen de ontwikkelingen van de sportbeoefening over kun nen dragen. In tegenstelling met het WK voetbal is het evene ment in Zürich een puur amateuristisch gebeuren. Zo zijn er bijvoorbeeld geen prijzen te winnen. Het is en blijft een de monstratie. Wel streven de landen naar perfectie. Een moeilij ke zaak als men bedenkt dat de Nederlandse ploeg is.opge bouwd uit ruim 80 verenigingen over het hele land verspreid. De oefenstof voor de gezamenlijke uitvoering heeft men daar om bij de afzonderlijke verenigingen terdege voorbereid. Zürich zal tot en met zaterdag in het teken van de gymnastiek staan. In vijf dagen tijd kan het publiek gaan genieten van 200 uur gymnastiek. Goed voor 150 voorstellingen, waarin alle facetten van deze sport gedemonstreerd worden. Neder land neemt dus qua deelname een vooraanstaande plaats in. Klaas Zwijnenburg, voorzitter van het organisatiecomité Ne derland: „Dat is in de loop van de jaren zo gegroeid. Bij de laatste Gymnastraeda in West-Berlijn gingen we ook met een grote afvaardiging. Dat is toen een gigantisch succes ge weest. Een groot aantal deelnemers van nu was er toen ook al bij. Daar komt bij dat de Gymnastraeda een evenement is voor jong en oud. Neem bijvoorbeeld de jazzgymnastiekvere- niging uit Rotterdam. Die bestaat alleen uit huisvrouwen van boven de 40 jaar. Het is toch prachtig dat zij zoiets kunnen meemaken". Woensdag komen de 1628 Nederlandse gym nasten voor de eerste keer in actie voor de groepsdemon- stratie, waaraan ook de Turnkring Leidschenhage deelneemt. Donderdag volgt de tweede show. Gerard Bakker: „Voor Bet tine Vriesekoop is mijn vertrek rampzalig". AMSTERDAM Na vijf ronden staan in de grootmees- tergroep van het internationale schaaktoernooi in Am sterdam drie spelers aan kop: grootmeester Hort uit Tsjechoslowakije en de Nederlandse meesters Cor van Wijgerden en Paul van der Sterren. Dit trio speelde vier punten bijeen. Voor Hort is een en ander een uitsteken de basis voor de toernooizege, de Nederlanders zullen voornamelijk denken aan het behalen van een groot meesterresultaat. Het aèntal punten dat men daarvoor nodig heeft ligt als gevolg van het gehanteerde Zwitser se systeem niet vast. De Nederlanders doen het trouwens toch bijzonder goed in de hoofdstad. Sosonko, Van der Wiel en Ree volgen op een half punt. De enige speler uit de Sowjet-Unie, Joesoepov, viel voorlopig af. Hij speelde zaterdag een droompartij te gen de Belg Meulders, maar werd een. dag later op ver schrikkelijke wijze opzij gezet door de listige Van Wijgerden. Deze had een stokoude ope ning op het bord getoverd, een variant van het Pruisisch. Joe soepov keek er verbluft naar, probeerde de partij originele wendingen te geven omdat hij de gebaande wegen kennelijk te geplaveid vond, maar kwam terecht in een doodlopende steeg. De show was gisteren voor Hans Ree, die met zwart yan de Britse grootmeester Miles won. Zaterdag had de Neder landse kampioen in drie zittin gen moeizaam de veertienjari ge Arabier Saeed verslagen. Het groot slem in het weekein de deed de Amsterdammer met duizelingwekkende vaart op de ladder stijgen. De partij tussen Miles en Ree voor de vijfde ronde had het volgende verloop: 22. De6:, g3; 23. Db3, Kh8; 24. Lg1, Gh2:; 25. Lf2. h4; 26. Kh2:. Ph5; 27. Tg1, Dg5; 28. e7, Te7:; 29. Lc4, Tae8; 30. Lf?, Td8;'31. Tcd1, PI8; 32. Pb5. Pg3; 33. Pd6:; Cd6:; 34.Td2, Df6; 35. Lc4, Th7; 36. Dd3, h3; 37. Dd5, g2:; 38. Kg2:, Pg6; 39. Lc5, Dh4; 40. Kf2. Pe4:schaak; 41. Kf1, Pd2: schaak, 42. Dd2:; Dc5:; 43. Tg6:; Dh1 schaak; wit geeft het op. 1. d4, Pf6; 2. c4, g6; 3. Pc3. Lg7; 4. e4, d6; 5. Le2, 0-0; 6. Pf3, e5; 7. 0-0, Pc6; 8. d5, Pe7; 9. Pe1, Pd7; 10. Le3, f5; 11. f3. f4; 12. Lf2, g5; 13. Tc1, Pg6; 14. b4. Pf6; 15. c5, Tf7; 16. 1a4, Lf8; 17. d6:. Ld6:; 18. Pd3, Tg7; 19. Kh1, h5; 20. Pc5, g4; 21. Pe6, Le6:;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14