uk Sanders echte erliezer Petro Stalman zorgt voor sensatie terk roeien Regenboog- zeilers Holland overklassen Friezen amesploegen Bewondering voor poloteam Tennisteam Frankrijk klopt Tsjecho-Slowakije PORTTRIBUNE Oostduitse atletes in vorm Softbalploeg zonder slagkracht LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JULI 1982 PAGINA 13 AMERSFOORT Afval lers voor de wereldtitel strijd zwemmen, die begin augustus in Equador plaatsvindt, en kandidaten voor de Europese jeugd kampioenschappen, eind augustus in Innsbruck, hebben zich een weekein de lang in het zweet moe ten werken om de gedeva lueerde nationale zomer- kampioenschappen nog enige kleur te geven. Van hen zorgde de meest ge lauwerde Fred Eefting, ih zijn vermoedelijk laatste toernooi, voor de meeste deining. Hij zwom een na tionaal record op de 200 meter wisselslag (2.09.84), maar leed ook een neder laag. De gedurende lange jaren In eigen land onaantastbare zwemmer van AZ&PC werd op zijn eigen specialiteit, de 100 meter rugslag, naar een neder laag gezwommen door zijn mo gelijke opvolger, de zeventien jarige Petro Stalman uit Em- men, maar trainend bij HPC uit Heemstede. Terwijl een ander talent van Wim Geurtsen, de trainer van HPG, Nico Engel, Eeftink be zighield door een zeer snelle eerste baan, sloeg Stalman, ongezien voor Eefting, toe. De winst bedroeg weliswaar slechts tweehonderdste van een seconde, maar het publiek veerde even op bij deze sensa tie. Eefting bleef er laconiek onder. Onder toeziend oog van de in Amersfoort werkeloze Kees Vervoorn (de leden van de wereldkampioenschaps- ploeg kregen van bondscoach Bert Sitters een startverbod voor deze wedstrijden), ging de titel op de 100 meter vlinder slag naar de meest ofnstreden WK-afvaller Gerard de Kort. De Heemsteedse student in de medicijnen, wil volgende week op zijn favoriete 200 meter vlinderslag bewijzen ten on rechte voor Guayaquil te zijn afgewezen. Afvaller nummer drie, Albert Boonstra, bewees met een redelijke 1.07.87 op de 100 meter schoolslag, dat zijn vorm drie weken te laat was gekomen. Bij de selectie wedstrijden in Rotterdam werd de Nijmeegse student nog on barmhartig naar het tweede plan verwezen. Gedaald Het damestoernooi in Amers foort is nog sterker dan bij de heren in waarde gedaald. Ne gen van de beste zwemsters ontbraken en daarom is het niet vreemd, dat zomerkampi- oenes als Daphne Demuth, of Reggie de Jong, beiden hard handig uit de wereldkampioen schapsboot gevallen, hun me dailles wat plichtmatig in ont vangst nemen. Voor gelegen heidskampioene als de betrek kelijke nieuweling Elly van der Linde (duidelijk winst op de 200 meter schoolslag 2.43.86) ligt de zaak anders. De Breda se nieuwelinge genoot met vol le teugen ook al omdat zij de favoriete, de veertienjarige ta lentvolle Petra Hillenius, duide lijk naar het tweede plan ver wees. Smaakmakers in de morgenu ren bij deze kampioenschap pen waren de talenten die kan sen maken op uitzending naar de Europese jeugdkampioen schappen, die over zes weken in Innsbruck worden gehou den. Tot nu toe slaagden zes meisjes en drie jongens erin op eigen kracht een startbewijs te verdienen voor deze jeugdtitel- strijd. Records De herenploeg van HPC uit Amersfoort vestigde nog een nieuw nationaal record op de 4x100 meter wisselslag. Dico Engel, Gerard de Kort, Leon Steenbrink en Eric Rieken leg den de afstand af in 4.02.71. Het oude record stond sinds vorig jaar op naam van HPC met 4.03.37. De estaffetteploeg van De- demsvaart zwom op het num mer 4x100 meter vrije slag meisjes onder 16 jaar een nieuw nationaal adspirantenre- cord. Monique Luppes, Mil dred en Marianne Muis en Ilse Oegema kwamen tot een tijd van 4.02.59. Het oude record stond sinds 1979 op naam van AZPC met 4.03.87 KARL MARX-STADT Bij de première van de atletiek-lan- denwedstrijd Oost-Duitsland— Verenigde Staten hebben de Oostduitse atleten in Karl Marx-Stadt hun gasten met ruim verschil verslagen: 208.5 tegen 171.5 pnt. Dat was voor al te danken aan de Oostduitse atletes, die de niet in de aller beste bezetting aantredende Amerikaanse meisjes met lOö^52 klopten. De Ameri kaanse heren wonnen daaren tegen met gering verschil: 119.5—103.5 pnt. De tweedaagse wedstrijd trok elke dag 40.000 toeschouwers en leverde acht keer een beste wereldprestatie van het sei zoen op. Op de slotdag be haalden de 4 x 400 meter-es tafetteploeg van de Oostduitse dames met een tijd van 3.20.23 en Irina Meszynski met 71.40 meter bij het èpeerwer- pen de beide laatste toppres taties voor dit seizoen. Van de vijftien damesnummers werden er slechts twee door de Amerikaanse dames ge wennen. Op de eerste dag had Carol Lewis met een sprong van 6.81 meter succes en op de laatste dag zegevierde Jane Merril verrassend op de 3000 meter in 9.00.63. Na de geweldige 100 meter sprints van vrijdagavond de 9.91 seconden van de Ameri kaan Calvin Smith werd door een ontoelaatbare rugwind van 2.1 meter per seconde begun stigd volgden ook op de 200 meter tijden van wereld klasse. De Olympische kampi oene Bërbel Wöckel finishte in 21.85 seconden en bleef déar- mee met te sterke steun van de wind voor het eerste binnen de grens van 22 seconden. Bij de heren zegevierde James Butler in 20.32 seconden. Bij het hoogspringen bevestigde Jutta Kirst haar goede vorm van de laatste weken met een persoonlijk record van 1.97 meter. De 2.00 meter was net even te hoog voor haar. Tijdens de Zuidnederlandse meerkamp-titelstrijd in Roer mond is Michel Leinders van Unitas uit Geleen bij het pols stokhoogspringen over de 4,65 meter gekomen. Die hoogte betekent de beste Nederland se prestatie van dit seizoen. BOEDAPEST Het over tuigend optreden van het Nederlands waterpoloteam in het toernooi om de Tungsramcup heeft de aanvankelijke verwonde ring in de Hongaarse hoofdstad Boedapest doen omslaan in bewondering. Zaterdag zegevierde Ne derland met 87 over de Verenigde Staten, waarbij de ploeg liet zien opge wassen te zijn tegen te genslagen. De supersnelle Amerikanen begonnen zo overrompelend, dat het team van Pocsik met 40 achterstond, eer de ver dediging was ingespeeld. Door handig gebruik te makqn van man-meer-sitüaties en enkele tegen-aanvallen, was de stand PARIJS De vier halve finalis ten van het tennistoernooi om de Davis Cup zijn dit weekein de bekend geworden. Frankrijk nam in Parijs een even verras sende als winnende voor sprong van 3-1 op Tsjecho- Slowakije, Nieuw-Zeeland won in Cervia met 3-2 van het te leurstellende thuisland Italië en Australië zegevierde in Brisba ne over Chili: 4-1. In de vierde ontmoeting won de Verenigde Staten in Saint Louis met 3-2 van Zweden. De grote man bij de Fransen was Yannick Noah. Hij moest aan het einde van de tweede periode gelijkgetrokken: 44, waarna in het laatste kwart de fel bevochten voorsprong uit de derde periode werd vastge houden. De doelpuntenmakers voor Nederland waren Van Belkum (3), Van Mil en Landeweerd (elk 2) en Buunk. Moeilijkheden Gisteren behield Nederland de leiding in het klassement door gelijk te spelen (66) tegen Italiè- Het Nederlands team stond aan het eind van de der de periode achter met 54 en leek in grote moeilijkheden te verkeren. De ploeg oogde ver moeid, de snelheid was eruit, terwijl bovendien spelverdeler Nico Landeweerd met drie per soonlijke fouten voorgoed op de kant zat. Juist in deze moeilijke omstan- tot tweemaal toe vijf sets af werken, maar won tenslotte van zowel Tomas Smid (6-3, 5- 7, 6-3, 4-6, 6-4) als Ivan Lendl (6-2, 3-6, 7-9, 6-3, 6-4). In Saint Louis boekte John McEnroe de beslissende zege voor de Verenigde Staten door na liefst 6 uur en 32 minuten te winnen van Mats Wilander: 9- 7, 6-2, 15-17, 3-6, 8-6. Frankrijk en Nieuw-Zeeland ontmoeten elkaar eind septem ber in Parijs voor een plaats in de finale. De andere halve fina le tussen Australië en de Vere nigde Staten vindt in oktober plaats in Perth. digheden bleek hoeveel de ploeg van Pocsik de laatste weken aan doorzettingsvermo gen heeft gewonnen. De felle Italianen, die erop gebrand wa ren revanche te nemen voor de enige Nederlandse zege in de finalepoule van het Europees kampioenschap vorig jaar in Split, konden de voorsprong niet vasthouden. Dankzij de door Dick Nieuwenhuizen uit gebuite numerieke meerder heid werd het 65 voor Ne derland. De speler van De Robben had zelfs een uitsté kende kans de wedstrijd defi nitief te beslissen. Zijn schot werd echter gestopt, waarna de Italianen met nog 35 secon den te spelen gelijk maakten: 66. Door dit resultaat heeft Nederland de leiding behou den met negen punten uit zes wedstrijden met 46 doelpunten voor en 43 tegen. TAIPEH De dames van fcJieuw-Zeeland zijn wereldkam pioen softbal geworden. In de finale werd Taiwan met 2—0 verslagen. Australië eindigde als derde door een zege met 10 over de Verenigde Sta ten, dat de titel verdedigde. Het Nederlandse softbalteam is net als in de vorige wereldti telstrijd in El Salvador blijven steken in de kwartfinales. Was toen de ploeg van de Baha ma's te sterk, deze keer bleek de Philippijnen in Taipeh met 52 over de betere equipe te beschikken. Nederland, dat prima veldspel liet zien in dit toernooi, faalde op het gebied van de slag kracht. Bovendien werd de fout gemaakt dat Els Koks (eerder veertien innings lang tegen Nieuw-Zeeland in de weer) te lang van de werpheu- vel werd weggehouden. MÜNCHEN De wielerploeg van de Sovjet-Unie is dit week einde winnaar geworden van de Europese beker. De tijdrit van 1 kilometer en de sprint leverden beide een overwinning voor de Russen op. Nederland werd vierde. GSTAAD De Argentijn Clerc heeft het tennistoernooi van Gstaad'gewonnen. Hij versloeg Vilas in de finale met 6-1, 6-3, 6-2. Bij de dames won de Westduitse Claudia Kohde, die Vir ginia Ruzici met 5-7, 6-1, 7-6 terugwees. 5TERDAM De Ne- -bosbaanregatta heeft nodige duidelijk ge- kt. Maar ook daar tijdens Nederlands >tste internationale regatta veel vragen beantwoord. Duidelijk- was er vooral voor betreft de kracht van Nederlandse dames- iloegen. )rca-vier met stuurvrouw, lereus-twee zonder stuur- w, Gerie Donkervoort en a Luiting, alsmede de Hun- ubbeltwee, Greet en Nico- Hellemans, waren allen I voor een tweede en een e plaats in de eindwed- len. Prachtige prestaties in te velden. Waarbij zater- in alle drie gevallen het inale baanrekord werd eterd. Toch dient niet ver ft te worden dat Tsjecho- aakse, Amerikaanse, Pool- Roemeense en Bulgaarse ardigingen in Amsterdam raken. t werd zaterdag tweede er de Russische boot met roeisters van de ploeg, in München wereldkam- n werd, aan boord. Giste- moesten de Nederlandse es ook de Oostduitsers laten voorgaan. Eenzelfde chting leverde de Hunze teltwee. De zege was bei- lagen voor de Russische nina Makhna, die ook in chen goed voor goud was ilena Bratisjco. e Donkervoort en Linda ng lieten zaterdag de Ca- sse dames Smith en Craig, taressen van het zilver in I achter zich. De Oostduit- waren beide dagen onge- tbaar. Gisteren was ook VENINGEN Louk Sanders is er niet in geslaagd Ie tweede editie van het satelliet-tenniscircuit op 4am te schrijven. Nadat de Leidenaar vorige week Jen wel de eerste prijs in de wacht had gesleept, fleerde hij gistermiddag in de finale van de interna- ^e kampioenschappen van Scheveningen in drie 4, 1-6, 6-2) tegen de jonge Zweed Michael l-jarige Wennberg, af- g uit Göteborg maar in 1 enigde Staterr studerend 5 universiteit van Alaba- 'jrgde daarmee voor een e verrassing. In de ie hoofdstad werd hij al eerste ronde uitgëscha- loor Arjun Fernando uit anka. Mede daardoor 'fWennberg in Schevenin- iet zonder meer tot het oernooi toegelaten. Met kwalificatie-wedstrijden ekend kwam Wennberg ^gelopen week dan ook acht keer in actie. „Voor gende toernooi in De- hoef ik hopelijk geen kwalificatie-wedstrijden te spe len. Misschien behoor ik daar zelfs wel bij de geplaatsten", aldus Wennberg, in de kleed kamer omringd door een aan tal fanatieke landgenoten. De zege op Sanders vormde het absolute hoogtepunt in Wennbergs carrière. De twee ATP-punten, die hij in Scheve ningen verdiende, betekenden zijn eerstè aansprekende wa penfeit. „Ik zal nu op de ATP- ranglijst zo rond de 1400e plaats bivakkeren", lachte Wennberg. Zijn vreugde werd evenwel getemperd door de herinnering aan het nare ge- het duo Smith/Craig te sterk. Veel problemen ten aanzien van de uitzending van de Ne derlandse damesploegen naar de wereldkampioenschappen van eind augustus in Luzern bestaan er niet. De drie favo riete Nederlandse formaties bewezen opnieuw hun kracht, duidelijk werd ook dat oranje op de andere damesnummers weinig te zoeken heeft. Veel vragen bleven er ook ten aanzien van het lichte roeien niet over. Skiffeur Emke werd zaterdag in de eindstrijd zesde. Op 23 seconden van de win naar en veertien séconden na de derde aankomende roeier. Daags daarop bereikde de RIC-Sculler de finale niet eens.. Ook de overige Nederlandse lichte ploegen hebben zich het afgelopen weekeinde geheel niet in de strijd kunnen men gen. Heren Anders liggen de zaken van de „zware" heren. Sjoerd Hoek stra en Joost Adema kennen geen werkelijke problemen voor wat hun uitzending naar de wereldkampioenschappen betreft. Of het moest zijn dat de sterke Aegir twee zonder stuurman in een ander dan het favoriete nummer zou moeten starten. Zaterdag werd de eindstrijd gemist doordat in een uitermate sterke serie moest worden gestart. Giste ren eindigden de Groningers als vierde in een race waarin de derde plaats lang binnen bereik bleef. De Die Leythe/De Hoop dub- beltwee was in zijn eerste fina le kansloos, doch eindigde gis teren, wellicht door boeien- voordeel geholpen, als tweede achter de Noorse wereldkam pioenen Alf Hansen en Ralf Thorsen. Onvoldoende duide- De Oostduitse skiffeur Uwe Mund is blij met de winst op het hoofdnummer. lijk werd welke mogelijkheden de Nederlandse vieren hebben. Nereus/Orca werd in het ge stuurde nummer zesde en vijf de. Aegir werd in de vier zon der stuurman, eveneens op een gunstige boei, gisteren tweede. Via herkansingen over veertien dagen in de Hüsgel- regatta van Essen kunnen de vieren alsnog een plaats In de Nederlandse afvaardiging voor het wereldkampioenschap vei ligstellen. Mocht de Aegir vier zonder niet naar Luzern worden uitge zonden, dan zouden de Gro ningers alsnog voor het experi ment van de acht met onder meer Hoekstra en Adema kun nen kiezen. Gezien de presta ties die in het „hoofdnummer" zaterdag werden verricht lijkt dat zinloos. Immers, de acht van Potsdam zegevierde in 5 minuten 28.12 seconden en bracht het internationale baan record van de Verenigde Sta ten van 1980 bijna negen se conden omlaag. Aegir was en kele weken geleden in jubel stemming toen tijdens de na tionale kampioenschappen de 5 minuten 40.15 seconden werd bereikt. De Russische herenploeg heeft zich voor de wedstrijden van gisteren uit de bosbaanregatta teruggetrokken. De afvaardi ging was woensdag na een hoogtetraining in Alma Ata di- rekt doorgereisd naar Amster dam. Na de voor de Russen te leurstellende resultaten van za terdag, meldde de chef d'equi- pe zijn herenploeg voor de wedstrijden van de tweede dag af. WARMOND De regenboogzeilers van Hol land hebben op de eerste dag van de 62ste Kaagweek hard toegeslagen in de traditionele teamwedstrijd tegen Friesland. Louk Sanders tuurt naar de drag van tegenstander Louk Sanders. „Hij 1 probeerde me met allerlei sarcastische op merkingen uit mijn spel te ha len. Daarmee was hij echter toch aan het verkeerde adres. Ik speel gewoon m'n eigen spelletje. Na afloop was ik wel wat geïrriteerd, maar tijdens de partij laat ik daar niets van gevolgen van een back hand. Inzet: Winnaar Wennberg blijken. Maar dat gedoe is toch eigenlijk nergens voor nodig?" Sanders bleef zich constant er geren aan de eigen tekortko mingen. De nationale kam pioen toonde zich voor de te leurstellend lege tribunes (het mooie weer noodde eerder tot een bezoek aan het nabijgele gen strand) een slechte verlie zer en maakte eigenlijk geen moment de indruk in zichzelf te geloven. Ongemotiveerd trok hij ten strijde tegen een voor iedere meter grond vechtende Wennberg, die zich weliswaar geen moment in de nabijheid van het net vertoonde, maar rustig op de achterlijn bleef wachten op de fouten van zijn met bloemen en beker. tegenstander. En die kwamen er vervolgens bij bosjes. Op de momenten dat Sanders zijn Zweedse opponent onder druk wist te houden, waren er zeker voldoende perspectieven aan wezig, maar de recalcitrante instelling van Sanders verhin-' derde dergelijk succes. DICK KIERS Holland heeft voor dit gebeuren overigens een sterk team bij elkaar gehaald. Behalve teamleider Luut de Groot, hebben dit jaar ook Bouw van Wijk, Betting Bakker, Martin Heineke en Peter Frech een plaats gevonden in de vijf boten sterke ploeg. Na het ronden van de eerste boei was al duidelijk dat de Hollandse équipe niet voor niets als de moeilijk te kloppen tegenstander mocht worden gezien. Bij die boei immers had den Peter Frech en Bouw van Wijk zich in het eerste inde- windse rak al duidelijk losgemaakt van de overige acht boten. De Rakker van Van Wijk bleek in het resterende gedeelte van de race wat beter te lopen dan „Naatje" van Frech, waardoor geroutineerde Van Wijk als eerste door de finish zou komen. Achter de leiders was er sprake van het betere teamzeilwerk. Met name de Friese teamleider Harry Amsterdam en Betting Bakker maakten elkaar het leven bijzonder zuur (Bakker won deze tactische tweestrijd door op de vijfde plaats beslag te leggen) en ook het privé-oorlogje tussen Luut de Groot en Fries Douwe Zwart werd in Hollands voordeel beslecht. Uitslag: 1. Bouw van Wijk (Holland), 2. Peter Frech (H.), 3. Ulrich Jager (Fries land). 4. Hessel Donker (Fr.). 5. Betting Bakker (H.), 6. Luut de Groot (H.), 7. Martin Heineke (H.), 8. Harry Amnsterdam (Fr.), 9. Bertus ter Beek (Fr.), 10. Douwe Zwart (Fr.). Tussenstand: 1. Holland 20 3/4, 2. Friesland 34.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13